Dr. Karsemeijer vraagt voor schoolleiders „vrije hand" bij De brandstof lag klaar H Vaderdag AFFICHE-JAARPRIJZEN UITGEREIKT ÏFraa/» PAUL VLAANDEREN De spook< foramdU weerman w Voor Nieuw-Guinea voorkeur aan confessioneel onderwijs Nieuw verflaboratorium van Sikkens in gebruik gesteld ZATERDAG-PUZZLE BES Te druk voor puzzelen? Gewetensconflicten examens Geweigerd door Karei Suyling en Otto Treumann Overeenstemming tussen overheid9 missie en zending over p.m.s. Dordtse central een halve eeua) Verschuivingen bij lerarentekort De New York Times terug naar Parijs REGERING ANTWOORDT EERSTE KAMER Regeling ambtenaren- status urgent Sikkensprijs 1959 voor architect G. Rietveld Jeugdige dieven in Arnhem gepakt ZATERDAG 18 JUNI I960 PAGINA 1° buitenlandse H. van Galen Last overleden 9aa&'. pan voer ik vt»pEe of' Z'JN toverstaf .iatbn 2p/aaien -' minuten! niet: zouden we ee&H NEN ZONDER HEï! Europees seminarie voor oude muziek Oplossing 28 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 17 juni „De grote aantallen advertenties in de leraren- bladen en vooral de herhaalde en meer dan eenmaal herhaalde oproe pingen geven blijk van de grote nood die alom in het V.H.M.O. heerst. En toch moeten we met september weer draaien, zoals we ook dit jaar heb ben moeten rondscharrelen. Tenslotte stelt men zich dan tevree met papie ren oplossingen, die naar buiten de schijn wekken, dat er werkelijk ga ten gedicht zijn, maar die voor de in sider niets anders betekenen dan het opvullen met mensen, die niet voor hun taak berekend zijn. Dan komen de moeilijkheden naar twee kanten: In de eerste na-oorlogse jaren was de politiek van Amerika ten aan zien van Japan er op gericht te voorkomen, dat het Japanse militairis me zich weer zou laten gelden. De Amerikaanse generaal Mac Arthur, die tot 1951 oppermachtig was in Japan, heeft de japanners indertijd een grond wet bezorgd, waarin uitdrukkelijk be paald werd, dat zij geen strijdkrachten meer mochten bezitten. In artikel ne gen van deze constitutie staat letter lijk: „Land-, zee- en luchtstrijdkrach ten en ander oorlogspotentieel mogen nooit bestaan." Onder een belangrijk deel van de Japanse bevolking be stond, na de rampzalige oorlog, bitter weinig animo om weer een strijdmacht op te bouwen. De verschrikkelijke uit werking van de atoombombardementen op Hirosjima en Nagasaki heeft in gro te kringen in Japan voor goed een die pe afkeer van oorlog doen groeien. Vooral onder de jongere generatie ont stond er een krachtige anti-militairis- tische en pacifistische stroming. Deze verschijnselen hebben Washington aan vankelijk niet verontrust, omdat het de Amerikanen er in het begin vooral om te doen was te voorkomen, dat Japan zich ooit nog aan oorlogsavonturen zou wagen. De Japanners moesten opge voed worden tot democratische en vreedzame burgers, en zij moesten voorgoed van hun vooroorlogse groot heidswaanzin en expansiedrang gene zen worden. Tot voor ee njaar of zeven kon men in Amerika nog horen zeg- f;en, dat Japan een Aziatisch Zwitser and zou moeten worden. Maar vooral de opkomst van de Chinese Volksrepubliek heeft Washing ton tot andere gedachten gebracht. Naarmate de koude oorlog tussen de communistische en de vrije wereld in hevigheid toenam, begon men zich in de V.S. ook meer zorgen te maken over Japan. De Amerikanen construeer den een defensieketen aan de westelijke zijde van de Stille Óceaan, en in deze keten zou Japan een belangrijke scha kel moeten worden. Het was de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, wijlen John Foster Dulles, die een es sentiële wijziging bracht in de na-oor logse betrekkin gen tussen Ame rika en Japan. Dulles wilde de Japanners betrek ken in de verde diging van het Westen. Dulles is ook in zee gegaan met de man die in 1957 premier van Japan is geworden, Noboesoeke Kisji. KRONIEK Het is opmerkelijk, dat Amerika juist deze politicus, die in de oorlog een kwalijke rol had gespeeld, heeft willen steunen. Kisji was immers, nog vóór Pearl Harbor, opgenomen in het kabi net van generaal Hideki Tojo, waar hij belast werd met de leiding van het ministerie van Handel. Kisji is inder tijd een van de ondertekenaars ge weest van de oorlogsverklaring aan de V.S. Hij heeft tot kort voor het einde van de oorlog zitting gehad in het Ja panse kabinet. Na de capitulatie heeft hij drie jaar in de gevangenis gezeten, omdat men hem verdacht van oorlogs misdaden. Het is echter nooit tot een proces tegen Kisji gekomen, en in 1948 werd hjj op vrije voeten gesteld. Drie jaar geleden is Washington met deze dubieuze figuur zaken gaan doen, om dat Amerika Japan nu eenmaal nauw aan zich wilde binden, en omdat Kisji nu eenmaal de Japanse regeringslei der was geworden. Dulles is in september 1958 met Kisji onderhandelingen begonnen over de herziening van het Japans-Amerikaan se veiligheidsverdrag van 1951. Het nieuwe pact, dat toen voorbereid werd, zou een essentieel ander karakter ge ven aan het Japanse aandeel in ver dediging van de vrije wereld. Het pact zou de handhaving van de Amerikaan se basis in Japan althans, voor een periode van tien jaar veilig stellen, maar het moest anderzijds Japan ein delijk maken tot een min of meer ge lijkwaardige bondgenoot van de V.S. Kisji was voorstander van het nieuwe verdrag, omdat hij het zag als een stap op de weg naar zijn uiteindelijk doel. Kisji streefde naar een herzie ning van de „MacArthurgrondwet", en hij wilde met name artikel negen van deze constitutie geschrapt zien, opdat Japan weer een volwaardige strijd macht zou kunnen bezitten. de leerlingen komen tekort, maar ook de voor de klas geplaatsten kan men geen al te grote verwijten maken. Ve len van hen zijn eenvoudig geplaatst voor taken, die ze beslist niet aan kunnen". Aldus schrijft dr. J. Karsemeijer, rector van het christelijk lyceum te Dordrecht, in het Weekblad van het Genootschap van Leraren aan Neder landse gymnasia en lycea en de Vere niging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen. De heer Karsemeijer wijst er op, dat men bij de eindexamens van het V.H.M.O. voor gewetensconflicten kan komen te staan. Men weet, dat bepaal de leerlingen het eigenlijk niet kunnen helpen, dat ze in bepaalde vakken te kort schieten, maar men moet toch ook blijven waken voor de volwaardig heid van de diploma's. Wanneer omstreeks half juli de school gesloten wordt en tot septem ber ongeveer alles stil staat, heeft de schoolleider er maar voor te zorgen, dat na de vakantie de zaak weer draai en kan, ook al gapen de gaten. Het is dan ook dringend nodig, aldus dr. Kar semeijer, dat de schoolleiding de vrije hand krijgt in de bezetting van de va- katures. Op verschillende scholen is mogelijk door interne verschuivingen de lessen zo goed mogelijk te doen ge ven, ook al zal dat soms moeten ge beuren door docenten, die niet wettelijk bevoegd zijn voor bepaalde vakken, maar die wel de bekwaamheid bezitten om een ander vak verantwoord te ge ven: kan aan een deel van hun taak door anderen worden overgenomen, ook al zijn die niet bevoegd. Het betoog van dr. Karsemeijer, een gezaghebbende figuur in lerarenkringen, komt hierop neer, dat de schoolleider in de huidige situatie de vrijheid moet krijgen om die maatregelen te nemen, welke hij verantwoord acht. Het moet piet zo gaan, dat bij iedere wijziging wekenlang door het departement wordt bekeken of zij wel strookt met de gel dende voorschriften en of eeh prima docent, die een offer brengt, niet ge kort moet worden in zijn salaris of be roofd moet worden van zijn volledige betrekking omdat hij teveel uren onbe voegd geeft, terwille van de school en terwille van de leerlingen. Typerend voor de toestand, waarin men thans verkeert, is de volgende uitspraak van dr. Karsemeijer (een uitspraak, waar mee hij niets onvriendelijks zegt te be. doelen): „Wacht men een week of en kele dagen zelfs, dan heeft een andere school de man, die men als hulp kan gebruiken, weer weggekaapt, zodat de gedachte oplossing weer te niet gedaan is". De redacteur van het „Weekblad pleit voor een noodwet of althans voor een algemene dispensatie inzake som mige bepalingen van het besluit om trent het geven van een aantal uren onbevoegd door iemand, die een ande re beyoegdheid heeft. DEN HAAG, 17 juni Op 71-jari leeftijd is overleden de heer H. van Ga len Last. De heer Van Galen Last was van 1 juni 1946 tot 1 mei 1954 directeur- generaal van het Verkeer. Hij is in 1889 te Haarlem geboren, werd in 1909 benoemd tot officier bij de genie van het Koninklijk Nederlands-Indische le ger. In 1937 werd hij hoofd van de spoorwegen in Indië. In 1940 hoofd van de legervoorraden. Door de Japanners werd hij in 1942 geïnterneerd en na de bevrijding vertrok hij, belast met een opdracht van de regering, naar Neder land. 1 juni 1946 aanvaardde de heer Van Galen Last de functie van direc teur-generaal van het Verkeer. De heer Van Galen Last heeft een werkzaam aandeel gehad bij de totstandkoming van de wet autovervoer goederen, de wet goederenvervoer binnenvaart en richtlijnen en uitvoeringsbesluiten op het gebied van het personen- en goede renvervoer. De overledene was ridder der Orde van de Nederlandse Leeuw. et nieuwe Amerikaans-Japanse veiligheidspact is in januari door Kisji en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Herter, in Washington getekend, en het zou mor gen van kracht moeten worden. Het pact heeft echter krachtige tegenstand ontmoet in de Rijksdag, vooral van de zijde van de socialistische partij, die ln de na-oorlogse verkiezingen steeds sterker is geworden. Ook buiten het narlement is door vakbonden en stu dentenorganisaties fel tegen het pact geageerd, welke demonstraties gepaard gingen met betogingen tegen de per soon van Kisji en tegen het aangekon digde maar inmiddels afgelaste bezoek van president Eisenhower aan Tokio. Als er in Japan nu sterke pacifisti sche en neutralistische stromingen blij ken te bestaan, moet men vaststellen, dat de aanvankelijke na-oorlogse po litiek van de V.S. ten aanzien van de Japanners heeft bijgedragen tot het ontstaan van dit politieke klimaat. Dulles heeft enige jaren geleden ge zegd, dat neutralisme immoreel is, maar in de eerste jaren na de oorlog was men in Washington nog niet zo af kerig van het denkbeeld van een neu traal Japan. Peking en vooral Moskou hebben de laatste tijd het smeuelen- de vuur van de Japanse oppositie tot onheilspellende hoogte doen oplaaien. Het „Internationale communisme" dat door Kisji geheel verantwoordelijk gesteld is voor de recente onlusten heeft het vuur met anti-Amerikaanse propaganda en met angstaanjagende nota's aangeblazen, maar de brandstof was in Japan aanwezig. Ik onderga het vaderschap als een ongekende weelde. Dat zij vooropgesteld. Maar om nu maar meteen een hele dag aan vader te wij den, ach, dat vind ik eer lijk gezegd nu ook weer niet nodig. Afgezien van het feit dat ik natuurlijk altijd bereid ben een kruik jenever of zelfs een paar sokken in ontvangst te nemen, ben ik toch van mening dat vader met een vaderdag zwaar wordt overschat. En overschatting is net zo zeer een on rechtvaardigheid als het tegendeel er van. Ik vind dat men vader in zijn waar de moet laten. En ik geloof dat die waarde hierin bestaat dat hij in het gezin weliswaar de supervisie uit oefent, maar voor de rest als een quantité négligeable wordt beschouwd. Hij voelt zich daar trouwens geluk kig bij. Men moet vader zijn gang laten gaan; men moet hem laten be tijen. Zo gauw men de schijnwerper op vader richt voelt hij zich op slag de ietwat overbodige lummel, die hij in zekere zin is. En dat mag men va der niet aandoen. Met moeder ligt dat allemaal heel anders. Zij is inderdaad een centrale figuur, waar niet alleen het gezin, maar het hele leven om draait. Moe der is boven alle lof verheven en daarom is er alle reden om haar die lof zo uitbundig mogelijk toe te zwaaien. Vader zou het helemaal moe ten hebben van de lofprijzingen de stakkerd en hij heeft er dus recht op dat ze hem worden bespaard. In een goed geordend gezin, geloof ik, dóet moeder en bespiegelt vader in stilte. Dat laatste moet men vader gunnen omdat hij in de hem resterende .tijd tóch al voor de nare onvermijde lijkheid wordt gesteld van de kost te moeten verdienen. Moeder begeert geen moederdag maar zij berust er terecht in; vader begeert geen vader dag, maar hij verzet er zich dan in 's hemelsnaam maar niet tegen. Ik ook niet. Mijn zoon heeft trou wens voor de feestelijke gelegenheid vast een vers in zijn summiere hoofd gestopt. Gisteren heeft hij het even voor mij opgezegd. En het gaat zo: Vandaag is het pappaatjesdag .O, wat zijn wij lelijk blij. Ik moet zeggen dat hij daarmee mijn gevoelens vrij nauwkeurig vertolkt. Morgen zal hij zich ongetwijfeld nog eens officieel, en in gelijke zin, verklaren. En hij de potentiële va der 2al mij dan zeker aan zijn zijde vinden. Bovendien heeft hij mij reeds laten weten, dat hij iets voor me heeft ge kocht. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii NEW YORK, 17 juni (U.P.I.) De internationale editie van de New York Times, die sinds 1952 in Amsterdam wordt gedrukt, zal binnenkort naar Pa rijs verhuizen. De uitgever van het blad, Arthur Suizberg, kondigde giste ren aan, dat de internationale editie zal worden uitgebreid en aanzienlijk gewijzigd. De Europeanen zullen in het najaar in staat zijn de „New York Ti mer van vandaag vandaag te lezen," zei Sulzberger. De Times News Report zal gelijk tijdig in Europa en New York te lezen zijn. Deze laatste uitgave wordt geredi geerd in New York, en zal per teletype- machine naar Parijs worden overge bracht zodat het blad bijna gelijktijdig in Parijs en in New York kan worden gedrukt. De in Parijs te drukken News Report zal de volledige beursverslagen en bturstabellen uit New York bevatten, alsmede andere financiële berichten. De internationale editie, gedrukt in Parijs in de vroege morgenuren, zal dan per vliegtuig worden overgebracht naar Londen, Berlijn, Rome, Amster dam, Stockholm en andere grote steden in Europa, voor bezorging thuis op bij na dezelfde tijd als de lezers in New York hun blad un de brievenbus vin den. De internationale editie zal niet op zondag verschijnen. AMSTERDAM, 17 juni De grafi sche ontwerpers Karei Suyling (V.R.I.) en Otto Treumann (G.K.F.) hebben vanmiddag geweigerd de hun door de jury „Afficheprtjzen 1959" van het Ge nootschap voor Reclame toegekende medailles in ontvangst te nemen. Zij baseerden deze weigering op het ju ryrapport, waarin wordt medegedeeld, dat de toekenning van de affiche jaar prijzen bij de huidige samenstelling van de jury een onbevredigende zaak blijft, omdat „herhaaldelijk blijkt, dat er een vrijwel onoverbrugbare kloof bestaat tussen de inzichten van de juryleden- ontwerpers en die van de overigen". In verband daarmee heeft de jury het Genootschap voor Reclame in overwe ging gegeven met de toekenning van deze prijzen andere wegen in te slaan. De uitreiking van de affichejaarprij zen geschiedde vanmiddag tijdens een lunchbijeenkomst van het Genootschap voor Reclame in het Apollo-paviljoen in Amsterdam. De voorzitter van het genootschap, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, las het juryrapport voor. Hieruit bleek, dat de jury samen gesteld uit vertegenwoordigers van de G.K.F.V.R.I.Bond van adverteerders, Vereniging van erkende advertentiebu reaus en het Genootschap 221 affi ches heeft beoordeeld. Slechts twaalf affiches behaalden de vereiste vier stemmen, waardoor zij naar een prijs konden meedingen. In de groep culturele affiches werd het affiche van het Nederlands Dans theater (ontwerp Dick Bruna, foto Ed van der Elsken) bekroond. In de groep goederen en diensten verkopende affi ches werden medailles toegekend voor de affiches „Zomerpostzegels" (ont werp Karei Suyling) en „economisch autorijden' (van de Shell, foto Gerrit Schilp jr., ontwerp Joop wiggers). Het algemene peil van de voor deze groep ingezonden affiches (127 stuks) was er de oorzaak van, dat slechts twee van de beschikbare drie prijzen werden toegekend. Tenslotte werd in de rubriek overige affiches het door Otto Treumann ontworpen affiche „in ternationaal drukkers congres 1960" bekroond. Volgens het juryrapport was geen der juryleden met de uitslag content. Jhr. Andringa de Kempenaer reikte de me dailles aan de prijswinnaars uit en zei o.m. dat de gang van zaken bij deze achtste afficheprijsvraag voor het ge- nootschp aanleiding zal zijn na te gaan of een betere constructie van de jury 65. Vortigern geeft Eric een wenk en in galop gaan ze de twee Pictenonderhandelaars tegemoet. ,,Ge geeft de strijd op?" roept de Britst vorst hun spottend toe. „Ziet ge nu, dat het tegen de Britse krijgers kwalijk vechten is?" De twee Pieten grijnzen, zodat hun ge- tatoueerde gezichten op afschuwelijke maskers lyken. „Je zult zelf spoedig inzien, hond, hoe kwalijk vechten het is", snauwt de ene. „Wij, Pieten, komen geen overgave afsmeken. Wij komen met be velen! Lever ons ogenblikkelijk de gevangene uit, die ge gemaakt hebt. Zo niet, dan sterft de bende krijgsvolk, die in het woud in onze handen viel. De naam van hun aanvoerder zal je iets zeggen: Ar- tor." „Artor?" stoot Vortigern verschrikt uit. „Dus ookAran- rod, Axe, Bolanflitst het door Erics hoofd. En even dreigt wanhoop zich van hem meester te maken. Maar dan handelt hij snel, voordat Vortigern gelegenheid heeft iets in het midden te- brengen. „Wees niet zo zeker van je overwinning," bijt hij de Piet toe. „Ge weet wellicht, wie we gevangen gemaakt hebben." £eker, de vorst Grimthan Cathlan," geeft de onderhandelaar ten antwoord, zon der het te weten, zich verradend. Eric en Vortigern wisselen een snelle blik. „Juist" zegt de Noorman zonder een spier van zijn ge zicht te vertrekken. „En daarom zeg ik je, dat ge wel anders zult spreken, als ge uw vorst gezien hebt." KOPP16E OVDt VOSPtk fXRECr DB PlAATSEl'JKÊ POUTIË PRECIES ZEVEN SLECHT... WACHT 60EIE ouwe FÖSPER... IVAT mogelijk is. Hij wenste zich nog niet uit te laten over de suggestie van een der juryleden, die de voorkeur geeft aan twee prijzen: een toe te kennen door de vertegenwoordigers van de G.K.F. en de V.R.I. en een door de vertegenwoordigers van de overige bij de jurering betrokken organisaties. Voor de prijsuitreiking hield Pierre Janssen, conservator van het Stede lijk Museum uit Schiedam, een geesti ge voordracht over visuele reclame. Hij concludeerde, dat de reclameont werpers het publiek moeten opvoeden tot een zuivere kleur- en vormbewust- wording. Voorts pleitte hij voor mati ging bij de toepassing van beelden. „Het publiek is al beeld-moe. Aan u de taak het beeld een zekere eenzaam heid te geven, waardoor het publiek weer leert zien", zo adviseerde de heer Janssen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 juni Voor het on derwijs op Nieuw Guinea dient, naar het inzicht van de regering, de voor keur te worden gegeven aan confes sioneel onderwijs. Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot zeggen in hun memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Nieuw-Guinea-begToting, dat een volk, dat zijn oorspronkelijke cultuur moet loslaten, behoefte heeft aan nieuwe geestelijke waarden om niet ten onder te gaan in een afbrok kelende gemeenschap. Die geestelijke waarden nu kan het (neutrale) open baar onderwijs niet geven. Daarom komt volgens de opvatting van beide bewindslieden openbaar onderwijs al leen in aanmerking voor de meer ont wikkelde streken, waar verschillende godsdienstige gezindten naast elkaar voorkomen en waar geen plaats is voor meer dan èén school van een bepaald type. Naar aanleiding van het conflict tus sen missie en zending over de stich ting van een katholieke P.M.S. te Hol- landia wordt meegedeeld, dat onlangs tussen overheid, zending en missie overeenstemming werd bereikt over een verdere uitbreiding van het aantal P.M.S.-en. In september wordt te Me- rauke begonnen met de eerste klas van een katholieke P.M.S. en zal op Biak worden aangevangen met twee parallelklassen van de zending. Het Nederlands ambtenarenkorps op Nieuw Guinea, aldus verder de memorie van antwoord, moet worden gezien als een soort „corps van bij stand". Het regelen van de status van deze ambtenaren is dan ook 'n dringen de zaak. Oorspronkelijk zou een com missie van deskundigen in Nieuw Gui nea hierover van advies dienen, maar dit kon door allerlei omstandigheden niet doorgaan. Nu is een werkgroep in Nederland met deze taak belast en het advies wordt in juli verwacht. De re gering verwacht in dit advies o.m. een antwoord op de vraag of aan de amb tenaren op Nieuw Guinea de status van rijksambtenaar moet worden toege kend. Voor de toekomst verwacht de rege ring een toenemend aantal aanmeldin gen van Papoeas voor het volgen van SASSENHEIM, 17 juni De heer A. M. Mees, oudste directeur van de Sikkens Groep N.V., heeft vanmiddag het nieuwe centrale verflaboratorium van de maatschappij officieel in ge bruik gesteld. Het nieuwe laboratorium betekent een aanzienlijke uitbreiding van het gebouwencomplex van Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim. In het nieuwe gebouw zal een nog uit gebreidere research ten behoeve van de binnen- en buitenlandse bedrijven die in de Sikkensgroep samenwerken mo gelijk zijn. Een verdieping van de ken nis der verf- en lakprodukten, die ge fabriceerd worden zal hierdoor bereikt kunnen worden. Voorts werd op dezelfde dag, voor de eerste maal, de Nederlandse Sik kensprijs groot 5000.- aangeboden aan de architect G. Rietveld te Utrecht voor zijn gehele oeuvre, door de voorzitter van de jury, prof. ir. J. H. v.d. Broek. De Sikkensprijs kan jaarlijks worden uitgekeerd aan die kunstenaar of architect, die bij het cre- eren van een werk een synthese van ruimte en kleur heeft weten te reali seren. Tenslotte vond de onthulling plaats van het beeld „Naar een nieuwe wereld" van Lipchitz, dat geplaatst is op de binnenplaats van het nieuwe la boratorium en dat aangeboden werd door de relaties van Sikkens. Het Sikkensbedrijf dateert uit 1792 De grootste ontwikkeling van de groep kwam na de tweede wereldoorlog, toen bewust werd gestreefd naar samenwer king van een aantal gespecialiseerde fabrieken, die elk een deel van het ge hele verfgamma voor hun rekening na men. Thans behoren tot de groep vijf Nederlandse en vier buitenlandse verf- fabrieken. Onlangs is tot de groep toege treden J. L. H. Smit en Co Verffabrie- ken N.V. te Wapenveld, een van de grootste verffabrieken van ons land. De personeelssterkte van de groep bedraagt thans rond 1300 man. Het Nieuwe laboratorium, waarin ongeveer honderd personen werkzaam zijn, heeft mede ten doel de positie van de groep in de Euromarkt te verstevigen. De om zetten van de Sikkensgroep zijn in de laatste tien jaren vertienvoudigd. academische studie in Nederland, nu inmiddels in Hollandia een middelba re school is gevestigd, die met de Ne derlandse H.B.S. is gelijkgesteld. In Leiden volgt reeds een Papoea de col leges, terwijl twee Papoea's dit jaar eindexamen zullen doen aan een Ne derlandse middelbare school. Er zal naar worden gestreefd de Papoea's met een academische opleiding zoVeel mogelijk in de bestuursdienst op Nieuw Guinea te plaatsen. DEN HAAG, 18 juni Van 21 augus tus tot 3 september wordt te Brugge in het Europa-college de eerste zomersses- sie van het tweede Europese seminarie voor oude muziek gehouden. De eerste sessie van het seminarie zal gewijd zijn aan de theoretische en prak tische studie van de muziek van de 12e en 13e eeuw. De theoretische en praktische studie staat onder de leiding van mr. Safford Cape, directeur van „pro musica anti- qua". De Belgische regering stelt twee beurzen beschikbaar ten bedrage van 6000 Belgisch francs voor deelname aan het seminarie door een jeugdige Neder landse sopraan, resp. een musicoloog, die reeds een behoorlijke kennis hebben van de pre-klassieke muziek of die daar voor bijzondere belangstelling hebben. (Inlichtingen: afd. Kunsten van min. O.K. en W. Prinsessegracht 15, Den Haag). Horizontaal: 1. Aanvankelijk krijgt de schurk een kerkelijke straf. 4. Wie een sleg in een iep werpt, kan zich er zelf in zien. 8. Piet hield een vo geltje op zijn woon schip. 10. Om het goed uit te zoeken, moet u de degen kruisen. 11. Drink hier maar raak van. 12. Met het opgeno men geld bekostigt een enigszins ver warde Fie een kruis boog. 13. Als men een boze demon door elkaar schudt, weegt hij twee pond. 16. Dit is het naam kaartje van Ella te B. 17. Doorn blijkt niet in het centrum van het land te lig gen. 19. Prikt dat hoofddeksel? 21. In de winter gebruikte men een voertuig om schepen voort te trekken. 24. Karl zit in de boot. 25. Een beest, dat voor namelijk op Kreta voorkomt. 26. Een klein kind blijkt het bij de Spoorwegen gezellig te vinden. 29. Deze rat creeert een opus in het mos. 30. „Laat ie fijn zijn," sprak de Fin in het Frans over de bijzonderheden. 31. Tussen het uitge brande steenkool vond de heilige een priem. 32. Ger ziet er deze keer wel een been in. Verticaal: 1. Dit is nauwkeurig om schreven. 2. Een vis, die zich aan de leef regel houdt, wijkt niet af van het ge bruikelijke. 3. De ingenieur is gek op deze bloem. 5. Ergens is de voornaamste God der Noord-Germanen een halfbloed. 6. U moet aarde gebruiken om -iet waar te maken. 7. De M.T.S.-er komt met een vliegtuig op de grond terecht. 9. En uit een plaats in Limburg komt die steen. 10. In een Afrikaanse rivier vindt men 1 2 3 4 6 7 8 10 11 13 VIO Hoe is het? Hebben jullie het druk op school? Proefwerken? Of zijn jullie al aan het schoolreisje toe? Allebei? En toch nog tijd om te puzzelen? De oplossing van de vorige puzzel was zo: Horizontaal: 2. schotel, 5. kok 6. brand, 8. spaan, 9 laars, 12. bod, 13 spin nen. Verticaal: 1. schedel, 3. oor, 4. een, 6. laars, 7. dienden, 10. aap, 11 ren. De prijswinnaars: le prijs: Annemieke Kuijpers, Donkere Spaarne 8, Haarlem. 2e prijs: Adrie van Kempen, Generaal Spoorlaan 7, Aerdenhout. 3e prijs: Henk Niesten, Kleine Hout weg 17, Heemskerk. Nieuwe inzendingen, liefst per brief kaart, aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". zo'n korreltje. 14. El zit met een ball' in de boom. 15. In dit lan° men, voor wat het transport betreft, gll zijn benen aangewezen. 18. Indien jp. •een brij geeft, doet men ook een gift- jq, En die preek zal ze mores leren. Achteraf gezien heeft moeder h markttent als woonschip ingericht. Men moet wel lef hebben om 'es zo'n lepel te eten. 22. In alle ernst scha Pa zich een harnas aan. 23. En een gel blijkt in de nieuwe spelling niet wonend te zijn. 27. Jij moet 'es een l*p kernij nemen. 28. Die gein is wel un1 spartelen pastoraal aanstalte overslaan verlangen regelmaat tegenslag gentenaar openbaren nederland inderdaad andermaal aanmelden A Oplossingen op briefkaart in te zeh^p tot en met 25 juni aan 't Kasteel jV' Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. V® i: burgwal 65, Amsterdam, met vermeld»1 ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: J. Ostendorf, Chasséstr. 99II, A'd^l Mej. E. Puts, Ripperdastr. 7, Haarle T. Kroon, Padjedijk 16, Purmerend. ARNHEM, 17 juni De politie 1®$ de Gelderse hoofdstad erin geslasfy met een bende jeugdige dieven a£,c(i rekenen. De leeftijd van de aangehowLr zeven jongeren, op één na allen hemmers, varieert van vijftien tot (- entwintig jaar. Achttien inbraken. onder twee in Loenen op de VeluWe in Velp, hebben zij ontkend. oP Ongeveer een jaar lang zijn zo eii het dievenpad geweest. Bouwwerken scholen hadden vooral hun belang® jy ling. Een souvenirkiosk op de Z>'F berg hebben zij geplunderd. DORDRECHT, 17 juni Het gen^ft telijk elektriciteitsbedrijf van Dordr® dat een centrale exploiteert die haar vermogen van 210.000 kw„ van de grootste van het land is, best jf, dit jaar een halve eeuw. Ter ge'es heid van dit jubileum zal men ih ij, Merwestad een reeks festiviteiten den under de titel „Eldo '60". Het Gi bileum zal officieel gevierd worden 1 een receptie voor de gemeentebest" f ders van de 76 plaatsen waaraan drecht stroom levert en met een e - bijeenkomst in gebouw Kunstmin, aan zal meewerken het Rottere j, philharmonische orkest en waar dr. ir. J. van Staveren, directeur fllr de Kema in Arnhem een rede zal LK' den over de ontwikkeling van het e triciteitsverbruik in Nederland. II

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10