VAKANTIE IN STAD EN STREEK De mensen zeggen wel „Beslist geen H.1N. Maar Haarlem-Noord werd van dorpsschone een stadse mevrouw met veel allure Aantrekkelijk samenspel van wijken met een exclusief Kleverpark DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Jong Nederland" volgende week naar Heemstede n t NAAIMACHINES SLEUTEL WEG? Manifestatie van vele katholieke jongeren op Mariënheuvel Tocht naar Passie spelen in Tegelen ZATERDAG 18 JUNI 1960 PAGINA 3 e Üe ;sC Haarlem-Noord is een ongenuanceerd aardrijkskundig begrip voor een groot stuk Haarlem, ten noorden van de spoorbaan en zeer verscheiden van aard en aanleg. De buitenstaander denkt aan een buurt, een wijk desnoods, en hij weet niet, dat een derde van Haarlems bevolking daar zijn huiselijke haard heeft. ■Jaren lang heeft Noord in de overige stad de last der minderwaar digheid moeten dragen, een verdrietige erfenis, die nog niet opge teerd is, getuige bij voorbeeld de vaak gesignaleerde opmerking in Advertenties betreffende koop of ruil van huizen: „Beslist geen H.N.". Juist in dat „H.N." willen wij met u, naar verkiezen, een wandel- °f fietstocht maken. Bent u doorgewinterde Haarlemmer, die de tdjftig is gepasseerd, dan kunt u ons misschien meer vertellen dah u. Want de ouderen zullen zich nog de tijd herinneren, dat het ten noorden van het station met Haarlem was gedaan. Tot aan de einder uitgestrekt lag daar het bescheiden, innig- Mndelijke dorpje Schoten met zijn eigen mensen, zijn eigen karakter eh zijn eigen politiek. Toen de voor die tijd grote stad Haarlem rond de eeuwwisseling op dat gebied huizen begon te bouwen, betekende dat het begin van het einde van het oude Schoten. Even ten noorden van het station werden liefdeloos honderden huizen neergezet in grauwe, zeker geen fleurige straten. De namen van de toen actuele boeren-helden uit Zuid-Afrika moesten glans geven aan een buurt, waarin Haarlem kennelijk zijn „overtollig volk" wilde wegstoppen. Maar goed, het nieuwe Schoten was er, het oude beleefde zijn dorpse neergang, welke in de twintiger jaren zou leiden tot totale annexatie door Haarlem. Van het oude landelijke plaatsje is niet veel meer over. De landerijen van weleer staan nu druk bebouwd, benauwd soms en met steedse allures. Een enkele boerderij, een paar oude huizen, het nu tot politiepost ingerichte gemeentehuis aan de Rijksstraatweg (op de hoek van de Raadhuisstraat), het nóg oudere raadhuis aan de Vergier deweg, de pastorie van pastoor Van Eeden en het kerkhofje naast diens kerk bewaren nog de herinnering aan het dorpje van weleer, dat in de naam Oud-Schoten voor het complex van buurten benoorden de Jan Gijzenvaart voor het nageslacht behouden blijft. Ga Met een zucht en een vloek „DE SLEUTELSPECIALIST" Vondelkwarfier Heilige huisjes Kleverpark v. DUIVENBODEN Zelf ontdekken Katholieke Reisvereniging Wethouder Wildt Meyboom Vespers in Bioemendaal F N ft F I grote houtstraat i8i c,e>' Wie een tocht door Haarlem-noord wil maken, doet het beste eerst een trip te maken langs de gordel rond het noordelijk stadsdeel: Prinsen Bol werk - Spaarndamseweg - Vondelweg - Delftlaan - Kleverparkweg - Brederodestraat - Verspronckweg - Staten Bolwerk Kennemerplein. Het eerste deel levert een boeiend schouwspel langs het Spaarne, waar het water breeduit zich tegen de walkanten neervlijt. De jeugd aast met veel spanning op een grote vis en aan de overkant spelen de kranen hun gigan tisch spel. Wie de bedrijvigheid schuwt en volmaakte rust zoekt, doet er beter aan op zondagochtend te gaan wandelen of fietsen. Ook hij zal ge troffen worden door het imponerende beeld, dat het Spaarne daartoe te bieden heeft. Reeds met deze beperkte kennis krijgt u bij een tocht door Haar- lem-Noord de indruk, dat Haar- 8tfh destijds op de hoogte van het Oiv, een rian,e facade heeft opgericht Jh de noordelijke schande te verber- for-'i Vanaf het Kennemerplein in oos- K|Uke richting het Prinsen-Bolwerk af gaande. ziet u ter linkerzijde h.et brede osschage aan de zuidelijke waterkant "an de Kloppersingei. even het pad op, tegenover het dp cYJ? ^a,n de Jansweg, en staande aan ïicht 6 t u rust en een fraai uit- Overi,0p.de patrimonium-huizen aan de ttipf .sterk-daterende woningen achtp^eS ?ljna landelüke aard. Links, restaurant, de verwilderde «sten van het vroegere Joodse kerkhof Maar laten we niet beginnen rWJi Bni zÜPaden te treden. Het Prin^n- oolwerk is voor ons het begin van de R»e?e gordel, die rond het noordelijk einj deeI gespannen ligt. Want aan het Vrn, voert de tocht naar links, de ouwenhekbrug over, langs het Spaar- W ke?enerrukkelÜke gang over de blau- industrfe voert'3t.SpaarndamS'eweg. De ert hier de boventoon. reneaan°dlantische natuur, die de kra- et vuursn=?yer"wal in beweging ziet, sers vannv ende werk van de las- ratelena ,de. verte schouwt of het Stork L? k hoort bij Figee en Van de Arrhg'agnag van het Lied Iheer aarNu,? e Pro=«u'st denkt meer aan de man, die in het zweet iÏÏ-3'!18 een belegd stuk brood verdient Beiden doen er daarom beter aan ook de zondagochtend een tocht te ma- Het werk ligt stil, de kranen fikken de wolken stuk. Aan de water- he 1 z.itten de vissers, zwijgende man- 'h nii die af en toe omzien, of hun vrouw net gras in slaap is gevallen. Na een paar honderd meter, wan neer het bruggetje van de Hol- hon, an(' Nautic met een zucht is ge- li»» 11 en de vloek u bijna in de mond Zon' zellt de verrassing aan de hori- Ne. V. tegemoet. Ver weg op de Mooie er»., "aneren de ranke boten, de zeilen opgestoken. En intussen bent u eo, Oh 'Ihet merkt van de rommelige, maar ge- <Jie £e Spaarndamseweg overgestapt op tl aeurige schoongeveegde Vondelweg. de h? even door de ramen kijken van bi0pY"*en ter linkerzijde, maar ver- hoin boeit u méér het kleine stuk «taa6 aftdr dat ons zó dicht op de wi1°F 8ebleven is. De koeien kijken 'elaar wat verbaasd aan en wil- ^abij het Mendelcollege, aan de fl)er.zijde van de Delft, zijn even JP-aie als kostbare flats verrezen te aan dit stukje geïsoleerd Haar lem een bijzondere sfeer geven. 1 Een van de attracties van de Noorderhout is de kinderboerderij, waar de jeugd de dieren met de grootste vriendschap kan bénaderen. len soms bij wijze van folklore een flinke loei weggeven. Let terwijl op de bromfietsen, die door de bocht scheuren. Komt u er zonder kleerscheuren af, vergeet dan niet de boerderij aan het eind van de Vondelweg. Een oord om in de nabij heid daarvan te rusten. Misschien gunt u zich daarna nog even de tijd om rechts de Vergierde- weg in te slaan, waar de stilte op de gemeentelijke begraafplaats voelbaar is. Daartegenover de dodenakker, mo- Advertentie LANGE VEERSTRAAT 19 TEL 11493 dern-vriendelijk aangelegd, van Katho liek Haarlem. De wind, die met ge mak zijn sprong over de Slaperdijk neemt, blaast in de zomer de hitte koel, in de winter de kou tot ijs. En er is nog steeds geen kapel. Het is verleidelijk de dijk op te klom men voor een trip naar Spaarndam. Dat bewaar u maar tot volgende week. Ukunt nu beter het Vondelkwartier inschieten. Kijk daar wat rondt zie, hoe een vooroorlogse archi tectuur soms met veel, soms helemaal zonder fantasie ee nweb van straten heeft gesponnen. De nieuwbouw van de laatste vier jaar geeft staaltjes van ga ve bouwkunst te zien naast afgrijselijke kazernewoningen. Daar tussenin hebben twee even heilige als apostoische vuurvreters hun stand gevonden: Petrus en Paulus, gegev... dure als voorbeeldige kerk. Loop er binnen, en bel, wat ons betreft, aan bij de pastorie, als de kerk gesloten is. (Voor de liturgisten: de zondagse hoogmis begint om tien uur). Wandel ook rond de kerk en steek daarna, langs de monumentale toren via het voorplein de Rijksstraatweg over om de gordel op de Delftlaan weer op te nemen. Daar op de uiterste punt, waar de ge meente nog op een paar vierkante me ter balanceert, is het een rompslomp van breken en bouwen. Laat de rommel voor wat ze is en geniet liever van de wilde groenstrook, die Haarlem aan de overkant van de Delft scheidt van Bloe- mendaal. Het stinkt er vaak, ronduit geschreven, maar draai u om en houdt uw neus uit de wind. Dan ervaart u meteen, hoe vriendelijk ook de volks woningbouw kan zijn. Daar ligt aan uw linkerhand Delftwijk, Op bepaalde pun ten nog in opbouw, grotendeels toch voltooid. Neem er de tijd voor om daar rond te dwalen en te zien hoe mooi en lelijk el kaar tenslotte kunnen verdragen. Een buurt vol beweging, waarboven de felle toren van de rechtlijnige Gereformeer de kerk als een strenge vinger Gods ten hemel wijst. mm Wandelend of fietsend over de breeduitgemeten Generaal Spoorlaan komt u vanzelf op de Jan Gijzenvaart terecht, waar u een merkwaardig blok met tientallen heilige huisjes treft achter de kerk van Onze L Lieve Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo. Daar heeft ieder huisje bin nen zijn kruisje en buiten zijn heilige in woord en beeld. Heel de litanie van Alle Heiligen is afgewerkt: kerkleraren, belijders, maagden en martelaren. Veeleer waant ge u in het land van Felix Tim mermans, als ge u de Jan Gijzenvaart als de Netke wilt voorstellen. Maar duik er niet in, want u komt er om met Timmermans te schrijven met een stinkende donder uit. U kunt de vaart ook gewoon overste ken: via de officiële brug, waar het boeiende oorlogsmonument staat van Theo van Rhijn of via het houten brug getje, meer naar de Delft. Aan het laat ste geven wij de voorkeur, om zo gauw mogelijk tot in het hart van de Noorder hout door te dringen met zijn speelwei den en droompaadjes, zijn pergola, waar in de zomeravond de lievenden gestoord worden door brutale jongetjes met even brutale radiootjes, met zijn kostelijke kinderboerderij op het erf van de ons zo dierbare Zwitserse boer derij. Daaromtrent vindt ge Haarlem- Noord op zijn mooist. Duizenden pel grimeren daar bovendien naar Koning Voetbal. Via de Planetenlaan met aan de ene zijde deels zelfverzekerde heren huizen deel vervelende flatwoningen, aan de andere zijde de maagdelijke Lu- cia-school, de stoere Führopschool en het blokkendoosachtig Marnixlyceum komt u vanzelf in het nog lang niet vol tooide Sinnevelt, een rustige, welgeda ne wijk, waar in tegenstelling tot Delft- wijk de mensen schijnen te fluisteren. Aan de zuidzijde het bejaardencentrum „Delftweide", weelderig gedompeld in de zon. Wtf hebben intussen de Delft al te veel rechts laten liggen. Keren wij op het goede pad terug om meer dan ge wone aandacht te besteden aan het „ferme jongens, stoere knapen-lyceum" dat, toegewijd aan de Augustijner mon nik Mendel, een imposant stuk archi tectonisch prosa is: mannelijk en vol levensmoed. Het domineert op gelukki ge wijze in een duur wijkje, waarvan de straatnamen zelfs door een politie agent niet onthouden kunnen worden. U hebt intussen gemerkt, dat u aan de overzijde van de Delft bent terecht gekomen. Loop, als u graag wilt, het tunneltje door naar Bioemendaal. Het is leuk, maar kom direct terug, want als u de kippenbrug genomen hebt, kunt u voor hetzelfde geld in de contrei en van de Heussensstraat van een rus tiek oord genieten, waar de molen niet verdrongen is en de volkstuintjes aan de omgeving een heel eigen sfeer ge ven. Met een sneltreinvaart nemen we tenslotte vanaf de Delftlaan de Kleverparkweg met zijn toch niet zo heel mooie HTS, de Brederode straat en de Verspronckweg, om via het Staten Bolwerk de gordel op het Kennemerplein weer vast te gespen. In die gordel hebben wjj dus ook het Kleverpark gesloten, misschien tot ongenoegen van zijn bewoners. Zij achten zich meestal geen Haarlem- Noord. Zij zijn het Kleverpark. niets meer, maar ook niets minder. Dat wil zeggen: de Klevrparkers staan geheel op zich zelf. Zijvormen een eigen ge meenschap, waarvan u de sfeer direct proeft als u maar een kwartier door de straten dwaalt. Rond de franciscaner H. Hart-kerk (met zijn aparte Antonius-kapel) groe pen in een wjjde cirkel de huizen. Mooi zijn ze die huizen meestal niet, maar het kleurt daar allemaal zo goed. Wjj kennen in Haarlem geen wijk, waar (Advertentie) aluminium faloezieën De beste service bij Gert Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 forensen de sfeer zo merkwaardig Haar lems hebben gemaakt. In het Kleverpark, aan de Klever laan, treft u de stadskweektuin, waar u een hele midag voor moet uittrekken. Een prachtige collectie in. en uitheem se planten en bloemen brengt de lief hebber in verrukking. Misschien treft u de heer Dorrestejjn. Hij weet alles en daarvan moet u profiteren. Dat was dan Haarlem-Noord, inclu sief het Kleverpark. Een groot ge bied met zijn vele buurten. Wij hebben niet eens verteld van de Indische, Vogelen, en Rivierenbuurt met hun po pulaire straten, van de Bomen- en Ster renbuurt met hun ambtelijke inslag. Van de Cronjéstraat, die zich in voort durende vernieuwingsdrift aan de grauwheid van 1900 heeft ontrukt. Van de kerken, die her en der door veie ge zindten zjjn neergezet: de breed in de schouders gebouwde Liduinakerk, de wat weggedoken kerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara aan de Paul Kruger- straat. de kloeke Sionskerk in de Ekster straat en de zware Immanuël-kerk aan de Van Egmondtstraat. Wij hebben gezwegen over de royale algemene begraafplaats langs de Scho- terweg en het echt-roomse kerkhof aan het Soendaplein. Maar u moet ook zelf op ontdekkings tocht gaan. Misschien, dat u zich dan niet meer rekent tot degenen, die zeg gen; „Ik, naar Haarlem-Noord? Nooit! Het is tijd genoeg, als ik er begTaven word!" Wanneer morgen de koffie op tafel komt, gaat dte feest- klok voor ons vaders lui den. Dan komt de stoet de huiska mer binnen om de man te huldi gen, die dag in dag uit zich in het zweet zijns aanschijns uitslooft om zoveel monden, die van zichzelf in cluis, open te houden. Een stoet van huldigende gezinsleden, alle maal met een presentje: de een met een sigaartje, de ander met een pakje tabak, nummer drie met een doos sigaretten, de volgende met een rokertje enzovoort. Ja, daar zitten ze dan, de vaders. Ik ken er, die er heel plechtig voor gaan zitten. Zich bewust van hun macht en majesteit. Met voldoe ning overzien zij het legertje on derhorigen, dat zich rond hun zetel geschaard heeft. Op zo'n moment voelen zij zich de gelukkigste man nen ter wereld, zij verstaan de kunst vertederd te zijn en met een vaderlijk woord, dat hun per tradi tie wordt ingegeven, de patriarcha le aureool rond de kruin op te poetsen. Er zijn er ook, die geen raad we ten met zichelf. Nu ja, ze accepte ren van harte dat rokertje, maar zij begrijpen er niets van. Ze zitten te kijken, lachen een beetje, maken een grapje, dat nergens op slaat en weten niet, hoe gauw ze moeten zeggen, dat ze nog wat te doen heb ben. Zij vinden het allemaal wel leuk, juist zij, maar er is iets in hen, dat verzet pleegt, zo'n piep stemmetje, dat alsmaar fluistert: „dat is niks voor jou". Voor hen heeft de Vaderdag een sfeer van onbehagen, niet om hat vader schap zelf als wel om de luister die hem wordt toebedacht. Beide soorten vaders zien mij even lief. De man, die zich op zijn gemak laat feliciteren, is overtuigd van zijn deugden. De ander is zich bewust van zijn ondeugden. De eer ste weet, dat hij het als vader goed doet, hoewel hij als mens wel eens faalt. Zijn tegenhanger veronder stelt, dat hij het als mens niet zo slecht doet, maar als vader feilen heeft. Beiden hebben recht van spreken en beiden zullen zij een instemmend knikje krijgen van een of andere kerkvader. Maar intussen blijft de vraag, waarom de vader zo'n hele lange dag en juist de zondag, moet wor den toebedeeld. Ik pleeg altijd die dag met heel veel argwaan door te brengen. Want wat gaat er in die kopjes om? Ik heb altijd het bange vermoeden, dat hun bruine ogen tintelen van de pret. Niet die pret terwille van het feest, maar dat kin derlijk pleizier, omdat ze je door hebben. Hijt lijkt wel, of ze uitge kookt die dag bewaren om te laten zien, dat je feitelijk ook maar een kind bent, gewoon net als zij. En dat je nu ook wat krijgt, omdat je zo zoet bent. Je mag je dan ver zetten. Ze lachen om je. Geef je voor die ene dag dan maar gewon nen. Er helpt toch geen lieve va dertje aan. Want dat ben jezelf. Het feest van morgen brengt mij automatisch op een onder werp, dat mij aan het hart gaat. Het zal er tenminste wel van komen, dat er bui- is een grote plaats ingeruimd voor sport en spel. Vooral op het platteland trekt deze vorm van jeugdbeweging bijzonder veel jongeren aan. De groei van Jong Nederland is vorig jaar dui delijk gebleken, toen aan de hand van cijfers kon worden aangetoond, dat de uitbreiding van het ledental van de Ka tholieke Jeugdbeweging geheel voor rekening van Jong Nederland kwam. Het weekeindkamp in Heemstede zal door jongens van twaalf tot zeventien jaar worden bijgewoond. Zij komen o.a. uit Alkmaar, Amsterdam, Haar lem. Hilversum, Waardlan .De Goom en Lutjebroek. Op de avond van de eerste dag wordt een uitgebreid cir cusprogramma gepresenteerd. De vol gende dag wordt ingezet met een plech tige H. Mis, die wordt opgedragen door de diocesaan aalmoezenier H. G. Tuin en waarbij de jongens de in het Neder lands vertaalde psalmen van Gélinau zullen zingen. Het overige deel van de zondag wordt besteed aan sportwedstrij den op het sportveld van het seminarie „Hageveld". HAARLEM, 18 juni De afdeling Haarlem van de Katholieke Reisver eniging organiseert op zondag 3 juli een touringcarreis naar de Passiespe len in Tegelen. Het bestuur is erin ge slaagd om een reeks uitstekende eerste rang-plaatsen in het openluchttheater in Tegelen te reserveren, zodat de reis genoten ervan verzekerd kunnen zijn, dat zij de voorstelling zeer goed kun nen volgen. Bovendien heeft men een gezellige gelegenheid gevonden, waar men gezamenlijk het diner kan ge- bruiken. BLOEMENDAAL, 17 juni Wethou- der Wildt Meyboom zal maandag zijn spreekuur niet van negen tot tien uur houden, maar van vier tot viif uur in de middag. HAARLEM, 18 juni De vespers van de 2de zondag na Pinksteren wor den door de interparochiële Schola Cantorurn zondag 19 juni gezongen om half vijf m de kerk van de H. Drievul digheid te Bioemendaal. HAARLEM, .18 juni Jong Neder land, een facet van de Katholieke Jeugdbeweging in het bisdom Haar lem, houdt zaterdag 25 en zondag 26 juni een grootse manifestatie in Heem stede. Uit alle hoeken van het bisdom zullen tweehonderd en vijftig jongens naar het landgoed „Mariënheuvel" van de zusters Augustinessen komen, waar zü in dat weekeinde hun tenten zullen opslaan. De manifestatie vindt plaats onder de titel „Jongens Schouw 1960". Met een veelzijdig programma zullen de jongens het werk van hun jeugdbe weging demonstreren. Zij hebben een eircusprogramma samengesteld, een handenarbeidtentoonstelling en een sportwedstrijdprogram. Jong Nederland is de onlangs inge voerde bënaming van het jongensgilde, dat in het Haarlemse diocees ruim tien jaar werkzaam is geweest. De nieuwe naam werd aangenomen, toen het jon gensgilde een fusie aanging met de jeugdbeweging Jong Nederland, welke in het zuiden van het land een groot aantal leden telt. In deze nieuwe vorm ten op straat een belletje klinkt. Dan wordt het heel stil in de kamer. De jeugd staat op en kijkt vragend,zeg maar gerust: smekend. De ijsman komt aan. Langzaam rijdt hij de laan af. Minstens tien keer heeft hij stil moeten houden om een stel dubbeltjes-kinderen aan een ijsco te helpen. Maar de liefde voor de ijscoman is bij ons een beetje bekoeld. Met uitzondering van een enkele colle ga, is hij louter de distribuant van de fabriek geworden. Iedereen kan nu ijsman zijn. Het is geen vak meer. Vroeger pakte hij een beker tje, de grootte in verhouding met de prijs, en als een ijselijk artiest le verde hij al smerend en vullend een gaaf stukje werk af. Een echt ijsje. Met zijn nikkelen troffel bouwde hij op een klein oppervlak een ruig ijsbergje. Soms werkte hij met verschillende kleuren en al combi nerend, nu eens zo, dan weer zo, maar nooit hetzelfde, wist hij de smaak en de spanning bij de lik- lustigen op te voeren. Dat is nu niet meer. De ijsman grijpt in zijn bak. Pakt een stuk „koud", dat in papier verpakt is, en gaat door. Ergens in de stad loopt nog wel een Italiaan, die de kleurige traditie volhoudt en an ders moet u ergens binnen gaan om een bekertje-met-kop te be machtigen. IJsco-man keer alsje blieft tot je oude stiel terug, laat ons weer likken en geen ijs-bijten. Dat is voor ons een eerste ver-ijste om in de zomer gelukkig te leven. (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE tnULL TEL. 14444

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3