Communistisch in Roemeense topoverleg hoofdstad? Politiek klimaat na Parijs Fiasco wordt bestudeerd Kameroen waarschuwt tegen te fel anti-kolonialisme David Ben D* BETOGERS HOUDEN KISJI EEN NACHT GEVANGEN Amerikaans-Japans verdrag heeft kracht van wet ONDER LEIDING VAN KHROESJTSJEV De oude Leeuwenwelp Aftierïkaans vlieg- ig neergestort Aardbevingen in zuideliïk Chili MAANDAG 20 JUNI 1960 Bij Paramaribo ^wee doden, een Vermiste en vier overlevenden Jan'tiago. 20 juni (Reuter) Het «hor n en m>dden van Chili zijn van- l;, Sen weer door hevige aardschok- eetro"en Het seismologisch insti- *ch i 'e Santiago deelde mee, dat de 4e ken- die een uur lang aanhielden, t,tachtigste waren sinds 21 en 22 mei, k, 8 het zuiden van Chili te lijden 4le S van een grote aardbevingsramp, h« aan duizenden mensen het leven gekost en hele steden heeft ver- Amerika wijst twee Cubanen uit Op Curagao Geen oplossing voor de bestuursmoeilijkheden Mali onafhankelijk Voorarrest Eichmann opnieuw verlengd Frondizi bereid Ben Goerion te ontmoeten Paardenpolo in Leiden Vitale Nijmeegse bejaarden doen aan gymnastiek - Leraar als „levende reclame" op de tafel Primeur voor op zich zelf wonende oudjes Op conferentie van Afrikaanse staten Emery Kelen Aftreden van Hugh Gaitskell geëist Overgelopen Pool ter dood veroordeeld Engelse gasten naar de erevelden Geluksduif Bouwrecord verbeterd TOKIO, 20 juni (Reuter, U.P.I.) Het omstreden Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag heeft zaterdag in Japan kracht van wet gekregen, op grond van de bepaling dat een verdrag dertig dagen na aanvaarding door de Kamer automatisch wordt gerati ficeerd. Een poging van de rege ring om het omstreden pact ook nog formeel door de Senaat te laten goedkeuren was mislukt doordat de socialistische en de communistische partij de senato ren van de regeringspartij ver hinderden het parlementsgebouw te betreden. De socialistische, op positie heeft onmiddellijk laten weten, dat zij het verdrag als van nul en gener waarde be schouwt. Haar bezwaren gelden zowel de inhoud van het verdrag, als de wijze waarop het in de Kamer is aanvaard. Volgens de socialisten betekent het verdrag een schending van de grondwet, omdat het Amerikaanse troepen op Japanse bodem toelaat, terwijl het ook een inbreuk zou vormen op het Handvest van de Verenig de Naties, omdat in feite de Sov jet-Unie en communistisch China als denkbeeldige vijanden worden beschouwd onder het mom van handhaving van de vrede in het Verre Oosten. I^RAMARIBO, 19 juni (TJPI) Een Portvliegtuig van de Amerikaanse H «macht is vandaag op enkele kilo- Vers Yan het vliegveld Zanderij bij «te aniaribo in het oerwoud gestort. Min- i,n s 'wee van de zeven bemanningsle- Dl0 *wa'nen om het leven. Reddings- troffen vier overlevenden aan bor s'echts geringe verwondingen en •bn»6.*? 'wee lijken. Het zevende beman- sSlid wordt nog vermist. toestel, een Globemaster, maakte gewone bevoorradingsvlucht van arleston in Zuid-Carolina naar Recife ftij ®.razUië. Uit Charleston is een com- ssie vertrokken om een onderzoek in 6 «ellen. 0., N, nu weer zijn het de gebieden van er'( BOEKAREST, 20 juni (U.P.I.) Ter gelegenheid van het derde Roemeense communistische partijcongres zijn pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie, vertegenwoordigers van negen commu nistische landen en ruim dertig commu nistische partijen in de vrije wereld naar Boekarest gekomen voor het hou den van een Oostelijke topconferentie. Volgens Westelijke diplomaten is gister middag de eerste geheime zitting gehou den onder leiding van Khroesjtsjev. Behalve Rusland zijn ook Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bul garije en Roemenië vertegenwoordigd door hun eerste partijsecretarissen. Po len, Albanië en communistisch China hebben politbureauleden of andere voorname partijfunctionarissen ge stuurd. De Westelijke communistische partijen worden vertegenwoordigd door leden van hun c-ntrale comités. Het Mott, Valdivia, Temuco en Con- 'ón. die het zwaarst zijn getroffen. St) ®evlngen gingen gepaard met storm regen. In de buurt van Valdivia hen achttien mensen door een 0r|dverschuiving zijn gedood. Washington, 20 juni (Reuter) - Verenigde Staten hebben twee oaanse consulaire ambtenaren last ijJteven het land te verlaten. In een v?n het „State Department" aan hbaanse ambassade alhier werd dat Jarlos Sanchez y Basquet, SU1 .rnedewerker van de Cubaanse con- v9n if Miami, „de voornaamste agent fk-bi,uba.a i\KL1 em0 dienst in dat hi; ed Is, terwd1 de culturele attaché Cubaanse con8ulaat-Benernal in ork. dr. Berta Pla, hebben ttierikaanse propaganda. Zoals gemeili t-eft de Cubaanse regering dezer dagon ambtenaren van de Amerikaanse "massade in Havana uitgewezen. WILLEMSTAD. 20 juni (ANP) Het bestuur van de Nationale Volkspartij heeft aan de Democratische Party een antwoordschrijven gezonden, waarin wordt verklaard dat het voorstel door samenwerking de bestuursmoeilijkhe den op Curacao op te lossen, met de besturen van de Curagaose Onafhanke lijke Partij en „Unpoco" is besproken. Gezegd wordt dat deze drie samenwer kende partijen bereid zijn mede te wer ken aan de vorming van een bestuurs college op de meest brede basis. Uit dit antwoord meent men in poli tieke kringen te kunnen concluderen, dat de samenwerkende partijen vasthou den aan de eis dat ook Unpoco (de heer Rosario) aan het bestuurscollege dient deel te nemen, hetgeen beschouwd kan worden als onaanvaardbaar voor de Democratische Partij-Constructieve Volkspartij. DAKAR, 20 juni (AFP) Leopold Sedar Senghor, de voorzitter van de fe derale assemblee van Mali (de federatie van Senegal en Soedan), heeft te mid dernacht plechtig de onafhankelijkheid Van Mali afgekondigd. Roemeense partijcongres is vandaag be gonnen en zal handelen over een econo misch plan voor het land op lange ter mijn. In Westelijke diplomatieke kringen denkt men, dat voorts onder meer ge sproken zal worden over het mislukken van de Parijse topconferentie, waar mee een aantal Oosteuropese commu nisten niet gelukkig schijnen te zijn. Op 18 mei berichtte bijvoorbeeld radio Boedapest, dat de arbeiders van de fa briek van Lang sche.p gereageerd hadden op het nieuws uit Parijs en dat het nodig was geweest een vergade ring uit te schrijven voor het geven van een „correcte uitleg". Het Hon gaarse partijblad „Nepszabadsag" vermeldde terzelfdertijd een uitspraak van een zekere professor Kovacs, die do vraag gesteld had, of „het verstan dig was van Khroesjtsjev zulke harde woorden te gebruiken voor het binnen dringen van het Russische luchtruim." Ook zal er waarschijn] ijk gesproken worden over de ideologische menings verschillen tussen Rusland en commu nistisch China en Rusland en Joegosla vië (dat niet op conferentie of congres vertegenwoordigd is) over de kwestie- Berlijn en een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland, en over de in- filtratiemogelijkheden voor het commu nisme in Afrika en Latijns-Amerika. Gistermorgen heeft Khroesjtsjev, ge bruind na zijn vakantie aan de Zwarte Zee, de opening bijgewoond van de Rus sische industrie-tentoonstelling in Boe karest. De Roemeense minister van han del schilderde in lovende bewoordingen de Russische hulp aan de Roemeense economie. Gisteravond herhaalde de Russische premier dat de Sovjet-Unie schendingen van haar luchtruim niet zal toestaan en de basis waarvan het vliegtuig is ver trokken zal vernietigen. Khroesjtsjev is voorstander van een nieuwe topconfe rentie, maar „wij zullen normaal voort leven wanneer zjj niet wordt gehouden". Het belangrijkste internationale pro bleem is ontwapening. De Sovjet-Unie is bereid in te stemmen met algehele ont wapening, op %velk tijdstip dan ook, „maar de Westelijke mogendheden zijn niet van zins werkelijk tot ontwapening over te gaan". Dit is gebleken uit het verloop van de ontwapeningsconferentie en de conferentie over het staken van proeven met atoomwapens, in Genève, aldus Khroesjtsjev. JERUZALEM, 20 juni (Reuter) Het voorarrest van Adolf Eichmann, die in Israël wegens oorlogsmisdaden gevangen zit, is gisteren opnieuw met dertig dagen verlengd. Na afloop van deze verlenging zal de officiële aanklacht tegen Eichmann moeten worden uitgebracht. Volgens functionarissen heeft Eich mann nog niet verklaard door welke advocaat hij verdedigd wenst te wor den. De Argentijnse president, Arturo Frondizi, heeft gisteravond in Milaan tegenover een Argentijnse correspon dent verklaard, dat hi) dezer dagen in Brussel misschien de premier van Israël, David Ben Goerion. zal ontmoe ten om met deze te praten over de kwestie-Eichmann. Frondizi verklaarde dat nog geen afspraak is gemaakt, maar dat hij Ben Goerion graag zou ontmoeten en de affaire met hem bespreken. Hij voegde hier aan toe; „Wij hebben heel goede betrekkingen met Israël en wij hebben alle misdaden die in concentratiekam pen zjjn begaan, veroordeeld en zullen dat blijven doen. Internationale regels dienen echter te worden gerespecteerd en dat is in deze zaak (de affaire- Eichmann) niet gebeurd." Als een levende reclame, niet voor hemzelf, maar voor zijn beroep leraar m.o. lichamelijke op voeding en heilgymnasiek met staats- bevoegdheid staat de heer M. P. v. d. Berg op een tafel in een zaal van de tot een complex samengevoegde Nij meegse bejaardentehuizen „Juliana- oord en „Levensavond". Het is niet te veel gezegd van die levende recla me voor het beroep. De heer Van den Berg, zelf gepensioneerd, staat op die tafel om vijftig bejaarde inwoners van beide tehuizen gymnastiek te laten doen en alles aan hem schijnt te zeg gen: „Zo fit blijf je bij voldoende li chamelijke oefening; kun je aan mij zien, dat ik 67 ben?" Sedert enkele maanden doen de be jaarden in beide tehuizen aan gym nastiek. „Het gaat er om, dat wij de mobiliteit, die wij nog hebben, be houden," zegt de heer Van den Berg. De bejaarden, die meedoen, begrijpen dat en zij hebben veel vertrouwen in hun leraar. Een jonge leraar zou er misschien meer moeite mee hebben gehad, want de heer Van den Berg kan over „wij" en „ons" spreken; uit hoofde van zijn leeftijd kan hij over al zichzelf in betrekken en dat maakt de afstand tussen leraar en pupillen miniem. Ruim vijftig bejaarden van de 270 in beide tehuizen verschijnen twee maal per week op de gymnastiekles. Dat is een behoorlijk aantal, want vele bejaarden mogen om gezondheidsre denen niet meedoen. De oudste deel- ADDIS ABEBA, 20 juni (Rtr., A.F.P.) Op (le conferentie van onafhankelijke Afrikaanse Staten alhier heeft de afge vaardigde van Kameroen, Okala, ge- De mens staat op het punt de ruim- te veroveren! We weten al, dat J?® achterkant van de maan net zo aterk door de pokken is geschonden de voorkant. We hebben ontdekt, pat de pokken aan de achterkant ^rnmunistische namen hebben, ter- y'öl de pokken aan de voorkant kapi talistische namen dragen. We heb- ®eb vastgesteld, dat de beide kanten ?eh bestaan van vreedzame co-exis- J®ntie met elkaar voeren. Maar ter- Ïv1l wij ons onledig houden met het °estuderen van de hemellichamen, ,eten wij maar heel weinig van on- 16 eigen lichamen. Een zo uiterst be- [fbgrijk probleem als het proces van „et oud worden is een mysterie voor rfs. Wij weten nog altijd niet, of de "^ens oud wordt, omdat zijn klieren binder goed gaan functioneren, of ?,at de klieren minder goed gaan func- uoneren, omdat de mens oud wordt, i r is nog nooit een serieus onderzoek 'bgesteld om na te gaan, hoe lichaam n geest samen veranderen, naarma- de mens verder gaat door het le- ven. ik ben geen medicus. Mijn kennis ïatl de scheikunde beperkt zich tot re wetenschap, dat als ik wat vlek kenwater giet op de goulash, die Ik mijn jas heb gemorst, en stevig Wjft. het vlekkenwater verdwijnt l11 de goulash blijft zitten. Ik kan het ebben over de geriatrie, de weten- j:chap van het ouder worden, maar kan toch alleen als een artist, die "hd genoeg is om andere jnensen oud Staal. Vijatsjeslav Skriabln werd Molotov, de Hamer David Grün koos de naam Ben Goerion, Zoon van de Leeuw. Toen deze mannen hun keuze bepaalden, veranderden zij niet alleen hun namen, zij stippel den ook een beleid uit. Verder ont hulden zij hoezeer het agressieve element in hun persoonlijkheid do mineerde, en dat element komt dui delijk naar voren in de gespierdheid van hun gestalte. De gespierdheid van Ben Goerion bleek uit de naar voren springende jukbeenderen, de van slaap tot slaap 'opende wenkbrauwketen, de krach tige kin, de grove huid. Maar er bleek ook iets van rondheid, ge moedelijkheid uit het silhouet van het hoofd, de tonvormige borst en de buik. Het bleek al spoedig, dat de Leeu wenwelp voor alles een krijger was, stoutmoedig, in staat om hard toe te slaan, vasthoudend en met een wrede wellust in het debat. Toch hoefde je hem maar vijf minuten in een gesprek gade te slaan om in hem te ontdekken een vriendelijke, rondbuikige man met een glimlach, die hij meestal onderdrukte, maar die telkens op kon dagen en door kon breken. hebben zien worden. Ik waag het stellen, dat verschillende fysieke /Pen van mensen op verschillende panieren oud worden. Magere men- |pP drogen uit. Dikke mensen smel- rt/1 weg. In het algemeen verkalken beginselen mét de aderen. Naar- \\,ate de contouren minder scherp rden, gaan de principes hinken. .David Ben Goerion heb ik voor het t(W ontmoet te Lake Success in 1947 °Vp Verenigde Naties stemden de verdeling van Palestina. Het Vep„ e.er> taai, kort mannetje, onge- iWr ®én meter vijftig lang en bijna Vq» z° breed. Aan zün grote, koepel- WaJb'S® hoofd, gegarneerd met de te e haardos als een sneeuwwit- Voow?^ette- kon le nlet gemakkelijk KöWa 7*!en- Zijn schouders waren on- v0o°°n breed, het leek net alsof hii P®k urar,d zi1n borst opzette, zijn stouriu kort en sterk. Zoals hij daar Vast?- Poog hii voortdurend zijn hoofd stieru ,?den naar voren, als een jong Poten rnet korte horens en korte vai, "Pt klaar staat voor de aan- veraDyilsarionovitsi Dzjoegasjvili "derde zijn naam in Stalin, of Om kort te gaan, hij trof mij in die oude tijd van Lake Success, toen zijn spierenstelsel nog niets van zijn spankracht had verloren, als een van die korte, ronde mannen, die ik Menselijke Dynamo's noem: een waakzaam, veelzijdig man, met een talent voor stoutmoedig leiderschap en een geweldig vermogen tot (en plezier in) werken, die altijd vol zit van de meest uiteenlopende plannen. Sinds 1947 zijn dertien jaar voor bijgegaan. Hij is nu 73 jaar en zijn fysiek is veranderd. De ronde en zachte bestanddelen van zijn li chaamsstructuur zijn meer naar vo ren gekomen en hebben de over hand gekregen op zijn gespierdheid. De buik domineert nu over zijn ton vormige tors. Als gevolg daarvan is de nek verdwenen tussen de ronde, nu samengedrukte schouders. Zijn houding is wat minder kaarsrecht geworden. De wenkbrauwketen heeft zijn kracht behouden, de neus is even scherp als vroeger, maar rond de ogen tekenen zich nu de kraaie- pootjes af, de wangen zijn slapper geworden eo de eens zo trotse dub- belkin wordt niet meer zo strak als vroeger omsloten door de huid. Zoals zo dikwijls het geval is met gezette oude mannen, is zijn lichaam wat vrouwelijker vormen gaan ver tonen (net zoals gezette oude vrou wen op mannen gaan lijken, soms gaan er zelfs eenzame haren groeien ip hun kin en hun bovenlip). Ben Goerion Hikt sprekend op wij len mijn tante Josephine. Ik heb aan een paar van mfln Israëlische vrien den bij de Verenigde Naties ge vraagd, of zij ook een of andere ver andering hebben opgemerkt in de persoonlijkheid van de oude Leeu wenwelp Hel antwoord luidde: „Hij is nog net zo hard als altijd!" Het is daarom volstrekt voor eigen ri sico, dat ik enkele opmerkingen maak. Mensen, wier lichaamsstructuur een combinatie vertoont van mager heid en sterke gespierdheid men sen zoals Konrad Adenauer, Lord Bertrand Russell, generaal MacAr- thur, Henry Ford of Bernard Shaw gaan er, naarmate zij ouder wor den, bevroren opinies op na houden. Hun beginselen krijgen fossiele trek ken. Je zou kunnen zeggen, dat der gelijke mensen op hun oude dag ge plaagd worden door een teveel aan karakter. Mensen met ronde hoofden en met het figuur van een ballon worden daarentegen met het klimmen dei- jaren steeds zachter, en ook treuri ger; soms worden zij het slachtoffer van een ouderdoms-depressie. Dat is in zekere zin gebeurd met Mar tin Luther en de geneticus Gregor Mendel; met mijn goede vriend de toneelschrijver Ferenc Molnar; met de caricaturist Wilhelm Busch, en met Ignaz Semmelweiss, de over winnaar van de kraamvrouwen koorts. Maarschalk Pétain is met het stij gen der jaren ongetwijfeld zachter geworden en dat is ook het geval geweest met Mussolini. Deze man nen blijven staande zolang hun mus culaire kwaliteiten de aanslagen van het vet verduren. Ben Goerion, zoon van de Leeuw, kan taai zijn. Hij is altijd een stevig gebouwde krijger geweest en dat is hij nu nog. Maar de schuine spleet van zijn ogen en de opgetrokken wenkbrauwen zijn voor ons voldoen de aanwijzing, dat er op de een of andere manier verandering is opge treden: de frons heeft plaats ge maakt voor een spottende uitdruk king. Hij maakt op mij de sterke indruk, dat hij veel meer ontspan nen is, veel meer voelt voor een be middelende rol dan toen ik hem der tien jaar geleden ontmoette. En ik ben er zeker van, dat dat ook zo is. Ik zeg niet, dat er niet energie te over is in de Leeuwenwelp, en ook niet, dat we hem nooit meer zullen horen brullen of met zijn staart zien zwiepen. Maar ik ben er vast van overtuigd, dat wü, naarmate de tijd voortschrijdt, te maken zullen krij gen met een vriendelijker, een meer filosofische en over het geheel wat meer handelbare leeuw. (copyright A.B.C.press) vvaarschuwd dat men zich niet van de banden van het Europese kolonialisme moet bevrijden om alleen maar het slachtoffer te worden van een nog er ger soort kolonialisme in de vorm van ellende, onwetendheid en ziekte. In zijn rede, die van toon aanmerkelijk ver schilde van die welke de laatste dagen zijn gehouden, drong Okala er op aan, alle activiteit te staken die bedoeld is om in andere Afrikaanse landen moei lijkheden te veroorzaken. Ook verzocht bij de conferentie, „de ontwikkeling van persoonlijke macht waar dan ook op het Afrikaanse continent te veroordelen". Als de conferentie zich zou bezig hou den met verstrekkende voorstellen, die toch niet ten uitvoer kunnen worden gelegd, zou zij zich slechts aan demago gie schuldig maken, waarvan zij zelf de weerslag zou ondervinden, aldus meen de Okala. Zijn regering achtte het voor het ogenblik niet mogelijk, het pan-Afri- kanisme een precieze grondwettelijke en juridische vorm te geven. De voor naamste taak was thans de bevrijding van geheel Afrika, aldus de afgevaar digde van Kameroen. Alle afgevaardigden die zaterdag het woord voerden, drongen aan op meer hulpverlening aan de Algerijnse opstan delingen. Er deed zich een incident voor, toen de vertegenwoordiger van Guinea pleitte voor opheffing van alle buiten landse militaire basis in de onafhan kelijke Afrikaanse Staten. Hierop ver dedigde Okala het recht van Kame roen om Franse troepen te verzoeken de veiligheid in het land te verzeke ren. „Guinea overstroomt Kameroen met uit Tsjechoslowakije afkomstige wapens, welke dienen om mensen te vermoorden", aldus Okala. In het al gemene tumult stelde de vertegen woordiger van Soedan voor, deze kwestie niet in het openbaar maar in de commissie te behandelen. Vandaag wordt de conferentie ge splitst in een aantal commissies die achter gesloten deuren zullen vergade ren. Intussen is van welingelichte zijde vernomen, dat Kameroen, Ethiopië, Li berie en Nigerië hebben besloten, te trachten de Algerijnse verzetsbeweging te overreden voor onderhandelingen naar P„rij.s te gaan. Deze poging zal kunnen rekenen op de steun van Tune sië en Marokko. De kwestie zal aan de orde worden gebracht in de commis sies. LONDEN, 20 juni (AFP) Het be stuur van de linkse groepering der Britse Labour-partij Overwinning voor bet socialisme" heeft gisteren een mo tie gepubliceerd, waarin het aftreden van Hugh Gaitskell als partijleider wordt geëist. De linkse groep stelt hem verantwoordelijk voor de crisis die de partij op dit ogenblik doormaakt. „Hoewel de persoonlijke kwaliteiten van de heer Gaitskell nog lange tijd voor de Labourbeweging van nut kun nen zijn," aldus de motie, „menen wij dat zijn leiding een bron van zwak heid. verwarring en onenigheid in de partij is en dat zijn aftreden in het belang van Labour zou zijn Volgens de motie is de toestand voor de partij onhoudbaar geworden omdat Gaitskell niet meer namens allen spreekt, maar voor een kleine kliek die niet represen tatief is voor het geheel." Sidney Silverman, de voorzitter van de groep, verklaarde gisteren, dat men de motie niet moet zien als een persoon lijke aanval op Gaitskell. Aan zijn grote persoonlijke kwaliteiten wordt niet ge twijfeld, aldus Silverman. WARSCHAU, 20 juni (Reuter) Ko lonel Pawel Monat, Pools militair atta ché in Washington, die het vorig jaar naar het Westen is overgelopen en asyl in de V. S. heeft gevraagd, is alhier bij verstek ter dood veroordeeld wegens desertie, aldus meldt het Poolse com munistenblad „Trybuna Ludu". Monat zou een belangrijke rol ge speeld hebben bij het coördineren van de spionage voor militaire doeleinden in Westelijke landen en in het bezit zijn geweest van de sleutel tot Poolse en Russische geheime codes. Dit laat ste is echter nooit bevestigd. T er gelegenheid van de studenten lustrumfeesten werd zondag in Leiden een sport getoond, die men gemeenlijk in ons land niet ziet: een paardenpolo- wedstrijd. Men ziet hier twee ploegen van het Britse Rijnleger, de Centaurs en en de Cavaliers in actie. nemer is 84 jaar en een vaa de be woonsters komt in een rolstoel om de armoefeningen alsnog mee te doen. De vitale oudjes hebben er echt schik in. Zij voelen zich werkelijk fit ter na de eerste, wat moeilijke aan loop. Uiteraard houdt hun leraar re kening met hun leeftijd en te veel in spanningen mogen de oefeningen niet kosten. Het Nijmeegse initiatief is niet nieuw. Ook in enkele andere bejaar denhuizen in den lande, ook in de Nij meegse St. Annastichting, wordt gym nastiek ofwel therapeutische bewe gingsleer met een beter en mooier woord gegeven. Wel een primeur is het initiatief van het Nijmeegse Wit- Gele Kruis, dat na de vakanties gym nastieklessen gaat organiseren voor bejaarden, die nog op zichzelf wonen. Bij het Wit-Gele-Kruis is men er van overtuigd, dat gymnastiek de mensen langer in staat stelt zichzelf te blij ven. De bejaarden zullen zich langer fit voelen, minder moeite met lastige drempels en wat dies meer zij hebben en zich overal over het algemeen gemakkelijker en zelfbewuster kunnen bewegen. Uiteraard wil men de be jaarden niet te veel hooi op de gym nastische vork te tillen geven en er zal wel een doktersverklaring nodig zijn om mee te mogen doen. Hoewel de cursus pas in september start, zijn er nu al ruim tachtig bejaarden, die staan te popelen om armen en benen eens flink uit te slaan. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii roor zesenvijftig Engelsen betekende de aankomst met de boot uit Harwich in Hoek van Holland vrijdagavond de kennismaking met het land, dat de laatste rustplaats vormt voor hun tijdens de tweede wereldoorlog gesneu velde familieleden. De gasten, wier overtocht werd aangeboden door de Britse organisatie voor oud-strijders en nabestaanden en die in Nederland de gastvrij heid genieten van het Nederlands oorlogsgravencomité, werden in Hoek van Holland ontvangen door Engels sprekende begeleiders, die hen met een extra- trein naar Nijmegen brachten. Dit week-einde brachten zij individueel een bezoek aan de verschillende begraafplaatsen en collectief woonden zij op de Britse militaire begraafplaats „Jonkerbosch" bij Nijmegen een herdenkingsdienst bij. Morgen keren de Engelsen, die niet in de omstandigheden verkeren, dat zij een dergelijke (vurig geambieerde) reis uit eigen middelen zouden hebben kun nen bekostigen, weer naar hun land terug. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll bekende lange afstandloper Janus van der Zande uit Hal steren heeft zaterdag in de grote derby van St. Vincent met een 3-ja- rige duivin de eerste prijs gewonnen. De vogel bracht hem een nieuwe DAF en een premie van 7000 gulden op. De vogels waren op maandag in- gekorfd, naar St. Vincent gezonden en daar vrijdagmiddag gelost. Om 12.37 zaterdagmiddag viel de winnares in Halsteren op de klep. De bewuste vogel had ook het vorige jaar heel gunstig gevlogen en dit was de reden dat zij „vol" gepoold was, waardoor de premie zo. hoog werd. Vol trots laat Van der Zande zijn geluksduif zien. Met de bouw van de toneeltoren voor het nieuwe concertge bouw in Hengelo zijn de Ne derlandse en Europese bouwrecords voor glijbekisting aanmerkelijk verbe terd. Werd er bij de bouw van de Euro mast in Rotterdam een bouwsnelheid van drie meter per etmaal bereikt, en in Duitsland bij de bouw van een toren 4.80 meter, de Bataafse aanne mingsmaatschappij te Den Haag haal de bij de bouw van de toneeltoren in Hengelo een snelheid van zes meter per etmaal. Woensdagmiddag om twee uur werd het eerste beton voor de to ren (die een afmeting heeft van 18 x 12 yx meter en een wanddikte van 17 cmj gestort. Zondagavond om zes uur was de vereiste hoogte van 26,40 me ter bereikt. De vlag ging in top en de sirenes loeiden. De arbeiders, die in twee ploegen van dertig personen dag en nacht aan de toren hadden ge werkt, gooiden hun werkplunje aan de kant om naar huis te gaan voor een welverdiende rust. Het is uiteraard een zeer vermoeiend karwei voor de arbeiders geweest, vooral zaterdag nacht tijdens een hevige onweersbul met plensbuien. Het architectenbureau J. B. Koning en ir. J. C. Reintjes te Hengelo had de bouw „gepland". Wat Je behandeling; van het verdrag in de Kamer betreft is de socialistische parti, van mening, dat de regering niet de hulp van de politie had mogen in roepen, toen de oppositie de afgevaar digden van de liberale regeringspartij belette de vergaderzaal te betreden. Het gevolg van de interventie van de politie was, dat alleen de regeringspar tij zich over het verdrag heeft uitge sproken. Een laatste massale demonstratie te gen het verdrag op zaterdagavond in Tokio waaraan naar schatting 200.000 mensen deelnamen, verliep vrijwel zon der incidenten. Het enige incident deed zich voor bij het hoofdbureau van poli tie waa, in een gevecht met de politie verscheidene studenten werden gewond. Premier Kisji had zaterdagavond eeii spoedbijeenkomst met zijn ministers, terwijl studenten buiten zijn residentie leuzen riepen ais „Dood aan Kisji" en ,,Weg met Kisji". De studenten hebben de premier in de na-ht van zaterdag op zondag ge vangen gehouden in zijn ambtswoning (pas tegen de morgen kon de premier gaan slapen in zijn particuliere huis) en zij hebbi voorts aangekondigd el ke dag rumoerige betogingen te zul len houden zolang Kisji premier blijft. Het sterk onder communistische in vloed staande vakverbond Sonyo heeft voor woensdag een algemene staking afgekondigd tegen het veiligheidsver- arag en ter ondersteuning van de eis, dat Kisji aftreedt en nieuwe verkiezin gen uitschrijft. Er is ook beter nieuws voor Kisji te melden. De socialistische partij, die zo als bekend aanvankelijk besloten had haar fractie van 125 man uit de Kamer terug te trekken uit protest tegen het Amerikaans-Japanse verdrag en het aanblijie.i van de regering-Kisjl, is van dit besluit teruggekomen. De fractie zal blijven deelnemen aan de vergaderin gen van het parlement.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11