Algerijnse opstandelingen willen met Parijs praten Ferhat Abbas zal delegatie naar Frankrijk leiden Compromis tussen Congo lese leiders op komst Belgisch minister-resident stelt reis naar Brussel uit i\mnl\viU Autoraces: drie doden, twee zwaargewonden Verkeer en water maken slachtoffers Jongen bij vissen verdronken; mannen op bromfiets te water Lottgering Amstelvener meldt zich bij politie Paragnost ontdekt giftig bodemgas Nozemrelletjes in Doetinchem Wonderbaarlijke redding voor de Britse coureur Stirling Moss Margaret en Tony weer thuis Het weer. Prinses op lustrumfeest Valse muntersaffaire De geheimzinnige ziekte in St.-Michielsgestel Nederlandse en Duitse jongens tuigen elkaar af Nederlandse bus in Duitsland gestolen éec MOR I S 'êeforeijouêmj! Droog weer Aan zee DOOR DE GAULLE IN HET NAUW GEBRACHT IN PANIEK OP KINDEREN INGEREDEN Baandag 20 juni i960 84ste JAARGANG No. 30548 TUNIS, 20 juni (A.F.R, Reu ter, U.P.I.) De leiders van de Algerijnse opstand, die tezamen Optreden als de „voorlopige Alge rijnse regering" (G.P.R.A.), heb ben vanmorgen bekendgemaakt, üat zij ingaan op de uitnodiging president De Gaulle van frankrijk om in Parijs bespre ngen te komen voeren over het ruiten van een „vrede der dap- i^fen" in Algerije. In zijn radio- televisierede van vorige week ^nsdag heeft De Gaulle zijn reeds herder uitgesproken aanbod daar toe nog eens met bijzondere na druk herhaald. De „voorlopige Algerijnse regering" heeft zich daarover sindsdien te Tunis inten sief beraden en vanmorgen gaf Öj een officiële verklaring uit, Waarin zij meedeelt, dat zij een afgezant naar Parijs zal zenden, die de komst van een delegatie hioet voorbereiden. De delegatie Zal onder leiding staan van de Pi'emier van de opstandelingen- legering, Ferhat Abbas. De op stand in Algerije heeft thans meer dan vijf jaar geduurd Poli tieke waarnemers te Parijs slaan de kans, dat het nu werkelijk tot een bestand zal komen, niet bijs ter hoog aan. Zij zijn van mening, dat de „voorlopige Algerijnse zms™!' door De Gaulle enigs dat vH nauw is gedreven en ha tin erwille van haar inter- I- reputatie wel verplicht geven ijs acte de présence te BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED GOEDERENSNELVERVOER-^- „DE SNELLE VISSER" (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 20 juni Het verkeer en het water hebben het afgelopen weekeinde weer vele slachtoffers gemaakt. In Loos duinen geraakten twee mannen op een bromfiets te water en verdronken. In Twente verloren twee jongens het leven bij het vissen; een meisje uit Den Briel dat op de Veluwe met vakantie was, verdronk in een zwembad; een scholier uit Venray kwam na het zwemmen ook niet meer boven en een zesjarig jongetje reed in De Rijp met zijn fietsje te water. In Utrecht raakte een leerling- automobiliste in paniek en reed vier kinderen aan; een van hen overleed. Voorts vielen er doden bij verkeersongelukken in Stein, Tilburg, Den Haag en Gouda. Suède dames- en herenjasjes Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 STOMEN VERVEN ®U*EAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM •e|efoor>: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G ®']kantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet. 4790 B'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: 3. 3. W. Boerrigter en k Mr. W. A M. van der Kallen. "*>9fd red actie: Dri, H. v. RUN en W. Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging Mé 5.30 UW 'I avonds tel. 21544. PROVINCIE Üe«u<K"*? EVENAAR ANGOLA. [BELGISCH CÖ'NGoIli*^- Tussen de standpunten van De Gaulle de Algerijnse opstandelingen bestaat een kloof, die niet gemakkelijk te over bruggen valt. De Gaulle wil alleen spre ken over een bestand en niet over de VrÜe verkiezingen, die daarna zouden •boeten volgen. De Algerijnen willen •beteen ook de voorwaarden vaststellen, b'aaronder de vrije verkiezingen ter he aling van de toekomstige status van Al gerije zullen worden gehouden. gtb de door haar uitgegeven verklaring preekt de „voorlopige Algerijnse re- Puntng" de mening _uit,_dat. het stand- Mid •em fdg< ?en et probleem tot een definitieve oplos- vwia van generaal De Gaulle ver ver- t„^d.erd zal blijven van het hare. „Niet- A] heeft de voorlopige regering der '«eriinse republiek, in het verlangen a ^-MSTERDAM, 20 juni Op het bericht n®' het hoofd van het Arrondissements- c®rKet te Amsterdam, mr. W. P. Bak- oi,}Jen' °P zoek is naar. de drukker en tun •verzetsman J. Z. uit Amstelveen - ks „in verband met wat men ver mogensdelict zou kunnen noemen'' - fn deze Z. zich zaterdagavond tele- jjbiscih met mr. Bakhoven en verbin- tpbg gesteld. Gisteren heeft een rijks- ®chercheur hem gehoord. Hij is niet in «ïrr-- - est gesteld. IjMorwegeN De Sovjet-vice-premier J an zal deze week aan het hoofd van wj* Russische delegatie naar Oslo reizen, hij een Russische industriële tentoon- fle *nS zal openen. De Sovjet-regering heeft h Noorse regering van zijn komst op de °Ste gebracht. FERHAT ABBAS sing te brengen, besloten een delegatie onder leiding van Ferhat Abbas af te vaardigen om president De Gaulle te ontmoeten. Er zal een afgezant naar Parijs worden gezonden om de details van de reis te organiseren." In het begin van de verklaring wordt herinnerd aan de door gene raal de Gaulle in zijn jongste rede opnieuw gegeven verzekering, dat het Algerijnse volk recht heeft op zelfbeschikking. „Volgens de bewoor dingen van deze verklaring berust de uiteindelijke beslissing bi) het Alge rijnse volk. De voorlopige regering van de Algerijnse republiek is over tuigd, dat als de organisatie van het referendum wordt omkleed met alle onmisbare waarborgen van op rechtheid, de keuze van het Algerijn se volk zonder twijfel op de onafhan kelijkheid zal vallen." BREDA, 20 juni Volgens de Bre dase paragnost M. B. Dijkshoorn moet de geheimzinnige ziekte, die een aan tal personeelsleden van een lederwaren- fabriek in St. Michielsgestel heeft aan getast, worden toegeschreven aan de aanwezigheid van olie in de bodem. De ze olie scheidt giftige gassen af, die ver lammingen teweeg brengen. De heer Dijkshoorn, die zich gespe cialiseerd heeft in bodemonderzoek, heeft nauwkeurig de plaats aangegeven, waar de gassen naar boven komen. Vol gens de helderziende zijn de vergiftigin gen gelijksoortig aan die, welke in Ma rokko zijn voorgekomen bij mensen, die spijsolie hadden gebruikt, die met ma chine-olie was vermengd. De artsen, die de patiënten uit St. Michelsgestel be handelen. zouden dezelfde symptomen hebben waargenomen. Na zijn ontdekking heeft de paragnost aan de personeelschef gezegd, dat hij het onverantwoord zou vinden nog lan ger op de gevaarlijke plaats te laten werken. Twee dagen later is de fabriek gesloten. De heer Dijkshoorn heeft de directie verder verwezen naar prof. Heijn in Delft, de man van de psychi sche fysica, die mogelijk een methode weet om de bron te neutraliseren. De leider van de Congolese Nationale Beweging, Patrice Loemoemba, neemt (op de foto) lachend afscheid van de Belgische minister-resident Walter Ganshof van der Meersch. (Advertentie) HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN thrirt!nerikaanse mar^ne fleeft een aantal helikopters uitgerust met een lanceer- "ntirir 9 voor een kleine raket, de Bullpup. De proeven, die men met deze heli- °Pters in de baai van Chesapeake heeft genomen, zijn zeer geslaagd. DOETINCHEM, 20 juni De grote toevloed van Duitsers tijdens het week einde heeft te Doetinchem geleid tot rel letjes. „Halbstarken" lonkten nogal tegen Nederlandse meisjes, hetgeen de Doe- tinchemse jongens niet namen. Vooral in een cafétaria kwam het tot ongere geldheden, waarbij de politie eerst ver sterking moest laten aanrukken om de partijen met de gummiknuppel uit el kaar te kunnen slaan. De Nederlanders trokken daarop naar het kampeercentrum „De Koekendaal", waar veel Duitsers overnachtten, maar daar viel, mede door toedoen van de politie, niet veel meer te knokken. In ae binnenstad bleef het onrustig. Zelfs waar twee agenten bijstonden werd een Duitser van zijn bromfiets geslagen, zodat hij met zijn vehikel onder een ge parkeerde auto terecht kwam. Telkens weer laaiden de hartstochten op en de agenten moesten steeds op hun qui vive zijn om gevechten te voorkomen. Men sloot een aantal Duitsers dat het ken nelijk te bont hadden gemaakt in het bu reau op en de Nederlanders hoopten dat zij via's Heerenberg zouden worden uitge wezen. Daarom stelden zij zich bij de IJsselbrug op, gewapend net stokken en stenen. Maar zij werden teleurgesteld, want de gasten trokken via Terborg naar de „Heimat". LEOPOLDSTAD, 20 juni (U.P.I.) De in Belgisch Congo residerende mi nister, Walter Ganshof van der Meersch, heeft het plan om koning Boudewijn in Brussel te raadplegen laten varen, aangezien de kansen op een verzoening tussen de twee grote politieke groeperingen in Belgisch Congo zijn gestegen. De Congolese lei ders Joseph Kasavoeboe en Patrice Loemoemba, die beiden aangekondigd hadden dat zij ieder een regering had den geformeerd, hebben vanmorgen vroeg een ontmoeting met elkaar gehad en beloofd, dat zij elkaar later op de dag weer ontmoeten ter bespreking van hun geschillen. Naar bij geruchte ver luidt hebben de beide leiders besloten, dat Loemoemba premier wordt en dat Twee prinsessen, prinses Beatrix en prinses Irene hebben het concours-hip pique te Leiden ter gelegenheid van de lustrumfeesten bijgewoond. Men ziet hier de kroonprinses, die in de pauze een verfrissing gebruikt. Kasavoeboe het presidentschap op zich neemt, wanneer het land 30 juni a.s. onafhankelijk wordt. Minister Ganshof, die reeds in zijn auto was gestapt om op het vliegveld aan boord te gaan van een straalvlieg tuig dat hem naar Brussel zou brengen, liet onmiddellijk zijn reis afgelasten, toen hij op de hoogte was gebracht van het nieuws. Loemoemba's bereidwilligheid om Kasavoeboe te ontmoeten was een ver rassing. FRANCORCHAMPS, 20 juni De Britse automobielsport heeft gisteren een zwarte dag beleefd. Op het circuit van Francorchamps, dat zich over een af stand van 14,1 km. door de Belgische Ardennen slingert, vonden twee jonge Britse coureurs tijdens de race om de Grote Prijs van België de dood: de tweenëntwintigjarige Chris Bristow, zoon van een Londense garagehouder en de zesentwintigjarige Alan Stacey. Zwaar gewond werden zaterdag tijdens de trai ning de befaamde coureur Stirling Moss en Mike Taylor, Zij werden met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. De derde dode viel dit week einde bij de 100 mijl race in de Ameri kaanse stad Langhorne. Daar veronge lukte de Amerikaan Jimmy Bryan in 1958 winnaar van de Grote Prijs van Indianapolis. Op dezelfde plaats waar Stirling Moss zaterdag van de weg raakte, is zondag Bristow verongelukt. Hij verloor we gens een mechanisch defect de macht over het stuur van zijn Cooper, werd uit de wagen geslingerd toen deze ver scheidene keren over de kop sloeg en kwam noodlottigerwjjs met zjjn hoofd op een paaltje terecht. In januari van dit jaar is Bristow aan de dood ont snapt, toen zijn wagen in Kaapstad over de kop sloeg. Tot stomme verba zing van iedereen stapte hij toen kort na dat ongeluk met tweeëntwintig hech tingen in het lichaam in zijn opgelapte wagen en won in een recordtijd d „False Bay Hundred (Advertentie) HAARLEM AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM UTRECHT T GOOI ZANDVOOR.T ZEIST Een dom voorval veroorzaakte het on geluk, dat Stacey het leven kostte. Een vogel vloog Stacey tijdens de race recht in het gezicht, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De wagen raak te buiten de baan, vloog in brand en voor men hulp kon bieden was Stacey reeds overleden. Wonderbaarlijk was de afloop van het ongeluk, dat Stirling Moss over kwam. Een der achterwielen liep van diens Lotus toen hij met een snelheid van 230 km door een flauwe bocht ging. De wagen slingerde naar de bui tenkant van de weg, steigerde als een paard, vloog naar de andere kant van de weg en sloeg toen vele malen over de kop. Moss was toen al uit de auto geslingerd en lag in een stuk veld naast het parcours. Hij bleek beide benen, zijn neusbeen en drie ribben te hebben gebroken. Zijn vader, die de training volgde, vertelde Moss la ter dat o.a. zijn neusbeen gebroken was, waarop de Britse coureur ant woordde: „Och, ik ben nooit een mooie jongen geweest" Een kilometer van de plaats waar Moss uit de baan schoot, raakt zater dag de Lotus van de Brit Mike Taylor in brand. Taylor kon gelukkig tijdig uit de wagen komen en vluchtte in paniek een bos in. Hij werd met vele kneuzin gen n brandwonden overgebracht naar een ziekenhuis in Verviers. Een 22-jarige mevrouw, die rijles kreeg van haar man, de 25-jarige chauf feur ,J. T., reed omstreeks half vijf de trottoirloze Bremstraat in Utrecht in. Op het wegdek voor een der huizen zaten vier kinderen op een matje te spe len. Aan de andere kant van de straat stond een auto geparkeerd. Angst en paniek schijnen mevrouw T„ die op de hoek stopte om een over zicht te krijgen, bevangen te hebben. Zü heeft blijkbaar niet durven passeren, gaf een gil, liet het stuur ios en trapte in verwarring op het gaspedaal. Voor dat haar man kon ingrijpen, schoot de onbestuurbare auto vooruit, recht op de kinderen in. De vijfjarige Heime Dirk van Dijk kreeg een wiel over zijn hoofd en overleed terstond. De vierja rige Johan Pastoor, de zevenjarige Kasper van der Woude en de negenja rige Art Dol kregen de Wielen over hun benen en als gevolg daarvan enkele en gecompliceerde beenbreuken en moes ten in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. De 29-jarige wasser W. F. van der Tier, die voor zijn woning zat, heeft nog gepoogd een der kinderen voor de plot seling aanstormende auto weg te trek ken. Hij werd ook gegrepen en drie-en- een-halve meter meegesleurd. De daar bij opgelopen schaafwonden konden thuis verbonden worden. De politie heeft de ongedeerde heer en mevrouw T. na verhoor naar huis ge zonden. Geen duo Twee mannen uit Honselersdjjk zijn met een bromfiets in de vaart langs het Zwarte Poldertje en de Nieuwe Weg te Loosduinen gereden en verdronken. Omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag hoorden bewoners van de Nieuwe Weg het geluid van een passerende bromfiets plotseling ophou den. Men ging kijken en zag uit het water bellen opstijgen. De politie werd dadelijk gewaarschuwd. Na korte tijd dreggen kwam eerst een bromfiets bo ven water en kort nadien werden de stoffelijke overschotten van twee man nen op de wal gebracht. Het waren de 29-jarige fabrieksarbeider C. Zonneveld, eigenaar van de fiets en de 25-jarige olieventer A. W. Looyen, beiden onge huwd. Een onderzoek aan de niet van een duo voorziene bromfiets toonde aan, dat de linkerstrop van het geveerde stuur was losgeschoten. Vermoedelijk is het daardoor onbestuurbaar geworden voertuig tegen een lantaarnpaal gesla gen en vervolgens in het water terecht gekomen. Vijf kinderen verdronken Zaterdagmorgen geraakte de negen jarige Stef van Iersel uit Senderen bij het vissen te water in de Lolee, op de grens Almelo-Tubbergen-Borne. De twaalfjarige Herman Midelkamp kwam bij de pogingen om zijn vriendje te red den ook in het water terecht. Toen de vader van Herman enkele ogenblikken later ter plaatse verscheen, waren de kinderen reeds verdronken. Prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones zijn zaterdag door de zon gebruind van hun huwelijksreis naar het Caraïbische gebied in Groot-Brittanmë terugge keerd. Het paar verliet in Portsmouth het jacht waarmee het de reis heeft ge maakt. Per trein reisden de prinses en haar echtgenoot vervolgens naar Londen, om vandaar per autoi naar Windsor Castte te rijden, waar de overige leden van de koninklijke familie verblijven. De vijfjarige Maartje Koene uit Den Briel, met haar ouders en twee jarig zusje gelogeerd in het vakantie verblijf Rabbit Hill te Nieuw-Millingen, is zaterdag in het op vijftig meter van het hoofdgebouw gelegen zwembad in een onbewaakt ogenblik verdronken. Een veertienjarige jongen uit Heer len trof het meisje op de bodem van het zwembassin aan. De familie Koene was zaterdagavond op de Rabbit Hill aangekomen. Zaterdagmiddag is de zesjarige Bennie Commandeur uit De Rijp met zijn fietsje te water gereden en ver dronken. Kinderen vertelden, dat zij een plons hadden gehoord maar niets had den gezien. Hierop werd de politie ge waarschuwd, waarna men ging dreg gen en het lijkje van de jongen ophaal- De dertienjarige scholier J. Oden- hoven uit Venray verdronk bij het zwem men in de Weel. In volle vaarf tegen boom Op de Oude Grintweg tussen Oirschot en Boxtel is zondagmiddag de negen tienjarige Annie Vogels uit Oirschot ver ongelukt. Ze was als duo-passagiere ge zeten op de bromfiets, die in een bocht in volle vaart tegen een boom reed. Hierbij kreeg het meisje een schedel- basisfractuur en overleed kort na het ongeval ter plaatse. Ook de bromfietser de negentienjarige M. uit Best, werd ern stig gewond. Op de Haagse Gouverneurlaan is zaterdag een 78 jaar oude heer M.C. gedood door een motorrijwiel toen hij onvoorzichtig de straat overstak. De motorberijder, de 25-jarige huisschil der P.R., moest voor enkele hoofdwon den In het ziekenhuis worden verbon den. De twee-en-een-half-jarige Gijsber- tus Kirpensteijn uit Gouda, die zondag middag met zijn elfjarig zusje aan het wandelen was, stak plotseling de pro vinciale weg bij Gouda over en werd gegrepen door een personenauto, die in de richting Rotterdam reed. De kleuter was op slag dood. BREDA, 19 juni Een bus van een Bredase firma is vannacht in Rüdesheim, waar hij tussen honderd andere gepar keerd stond, gestolen en vanmiddag in Duisburg, ongeveer 140 kilometer noor delijker, teruggevonden. De 45 passagiers van de bus, allen uit Breda afkomstig, zouden vanmorgen met deze bus van een vakantietocht naar huis terugkeren. Aan gezien de Duitse politie de gestolen bus nog niet heeft vrijgegeven, heeft de on derneming een tweede bus gestuurd om de passagiers naar Breda terug te bren gen. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolking, maar ook enkele op klaringen. Droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 4.19-21.04. Maan: 3.05-18.18. Morgen matig tot goed strandweer met perioden van zonneschijn. Nog eert matige N.W.-wind. In de middag onge veer 18 gr., zeewater 15 gr. Vooruit zichten: licht onbestendig, maar ook perioden met goed strandweer. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen onbew. Eelde regen De Bilt zw. bew. Twente motregen Eindhoven zw. bew. Zd.-Limburg mist Stockholm regen Oslo onbew. Kopenhagen zw. bew. Londen zw. bew. Amsterdam geh. bew. Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Berlijn Zürich Genève Wenen Rome licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. regen zw. bew. licht bew. zw. bew. mist gisteren 24 uur 18 13 0 20 12 0 20 12 0 18 11 0 20 9 0 18 10 0.1 21 8 0 21 10 0 20 10 0.1 21 9 0 19 10 7 26 11 0 20 9 0 22 9 0 25 9 0 26 11 0 32 16 2 26 19 0 19 10 2 30 16 0 31 14 0 31 14 0 31 17 0 Advertentie i GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1