OP NAAR DE AMBASSADE Manége „Groenendaal officieel geopend Lustrumfeesten in Leiden zaterdag begonnen IN JEUGDHUIS BLOEMENDAAL Geanimeerde voordracht van leerlingen van het echtpaar Van der Glas-Boosman PAUL VLAANDEREN De spook- brand- <8 Slotfase van een oorlog? Wiaberih 's Wraak Onder grote belangstelling Elisabeth Bergner verwelkomd De Haan niet in Tour de France Rampvlucht voor postduiven Enkele actuele problemen D. Smit plotseling overleden Chasseur met mes gestoken I Brand in Rotterdams schildersbedrijf Van de 8200 keerden er slechts 700 terug Engeland leeft boven zijn middelen Beperking bouw van Lid van verdienste van RCH tj MAANDAG 20 JUNI 1960 I 1 1 I PAGINA - i i M - Demonstratie Halve ton schade Piet van Est valt in Meyer Hamel gehuldigd Eindexamens kernenergie-centralesf Diefstal in restaurant Buit: 150 pakjes siga retten en ƒ50 kasgeld H.P.G. won zwem- tweekamp In Schevenings hotel 66. Eric wendt zich snel tot Vortigern en fluistert hem enkele woorden toe, waarop deze de Noorman met onverholen afgrijzen aankijkt. „Tja, deze wrede schurken hebben alleen ontzag voor wreedheid," zegt Eric, „dus zullen we hen met hun eigen midde len moeten bestrijden. Ge kunt ons langzaam volgen," roept Eric de Pieten toe, waarna hij met Vortigern in galop naar het kamp terug keert. Als de Pieten enige tijd later vol achterdocht naderen, rollen hun ogen haast uit hun kassen van schrik. Want de man, die daar aan armen en benen gebonden tussen twee paarden hangt, is nie mand anders dan hun vorst. „Kijk," roept Eric hun toe, „deze paarden, krachtige dieren, staan in tegenovergestelde richting. Luis ter nu slechts, wat je vorst te zeggen heeft. En doe wat hjj be veelt, of ik geef deze dieren een teken enHij hoeft de zin niet af te maken. Brullend van angst, vernedering en woede, stoot Grimthan uit: „Lever die troep uit, wie het ook is. Ben ik, de vorst, soms niet meer waard, dan zo'n bende krijgsvolk?" zier u wat >4 •Nu. ktt 4 w n©t c r?8 Het besluit van de Algerijnse rebel- lenregering om in Parijs met presi dent de Gaulle te gaan oriderhandelen, zou het begin kunnen zijn van het einde van de Algerijnse oorlog. Die oorlog duurt al ruim vijf en een half jaar, en de Gaulle heeft kort nadat hij twee jaar geleden aan de macht kwam al constructieve plannen ge lanceerd om de vrede te herstellen en het vraagstuk van de toekomst van Algerije op te lossen. Op 23 oktober 1958 heeft de Gaulle de Algerijnse rebellen een „vrede der dapperen" aangeboden. Frankrijk wilde het Al gerijnse Bevrijdingsfront, het F.L.N., in staat stellen op eervolle wijze de wapens neer te leggen. Het F.L.N. is indertijd niet op dit grootmoedige aanbod ingegaan, en ook toen de Gaulle zijn suggestie herhaalde, in zijn rede van 16 september 1959, vonden zijn woorden geen weerklank bij de rebellen. Maar in zijn toespraak van september vorig jaar was de Franse president verder gegaan dan een jaar tevoren. Hij kende de bevolking van Algerije het recht van zelfbeschik king toe, en hij verklaarde, dat een keuze zou kunnen worden gemaakt uit drie mogelijkheden voor de toe komstige status van Algerije: volledige afscheiding en onafhankelijkheid, vol ledige aansluiting bij Frankrijk, of een samengaan met Frankrijk bin nen de Franse Gemeenschap. Over de toepassing van die zelfbeschikking, in de vorm van een volksstemming, kon met de rebellen echter niet ge praat worden, zolang er geen gesprek over de wapenstilstand kon worden gehouden. De Gaulle, die in januari een be weging heeft weten te onderdrukken van Fransen in Algerije die tegen de zelfbeschikking waren en die een voudig integratie eisten, heeft vorige week dinsdag een nieuw constructief voorstel gedaan aan het F.L.N. en de zogenaamde Voorlopige Algerijnse Regering. Hij ging in dit voorstel ver der dan ooit te voren, zonder iets terug te nemen van de essentie van zijn vroegere suggesties. Hij verklaarde nu immers, dat aan de besprekingen die, na de wapen stilstand, over de regeling van de volksstemming moesten worden ge houden „alle richtingen" zouden kun nen deelnemen, dus ook het F.L.N. Het F.L.N. zou bovendien mogen deel nemen aan de campagne voor het re ferendum en aan de controle van de uitslag. Opmerkelijk was, dat De Gaulle niet meer zei, dat het aller eerst de taak van het Franse leger zou zjjn om de voorwaarden te schep pen voor het referendum. De Gaulle heeft doorzjjn hoogst tegemoetkomende houding de rebel len eenvoudig gedwongen in een ge sprek toe te stemmen. De president heeft echter over één moeilijkheid niet gesproken. Het F.L.N. heeft steeds geëist, dat de bestandsbesprekingen gepaard zouden gaan aan besprekin gen over de voorwaarden van het referendum, een eis die tot nog toe door Parijs steeds werd afgewezen. Deze kwestie kan nu nog een strui kelblok vormen op de weg naar een oplossing van het Algerijnse pro bleem. De Algerijnse oorlog is nu in een nieuw stadium gekomen. Zal het de slotfase zijn? Het conflict is zo diep geworteld, dat het niet snel uit de weg geruimd zal kunnen worden. Maar De Gaulle's verklaring van 14 juni, dat een oplossing nu dichter bij is dan ooit, schijnt een bevesti ging te vinden in het antwoord der rebellen van vandaag, al zouden de onderhandelingen toch nog geruime tijd kunnen duren. De Gaulle heeft de moed gehad tegen de opvattingen in te gaan van invloedrijke Fransen als Bidault en Soustelle, en hij heeft het risico wil len nemen van een wederopleving van het verzet van de ultra's in Algerije. De president heeft echter reeds bij zijn machtsaanvaarding ver klaard, dat hij de oplossing van het Algerijnse vraagstuk als zijn eerste en voornaamste taak beschouwde, en zijn consequente pogingen om zich van die taak te kwijten, culmineerden deze maand in een voorstel aan de rebel len, waardoor althans de impasse werd doorbroken. vx HEEMSTEDE, 20 juni Onder gro te belangstelling ig zaterdagmiddag de verbouwde manége „Groenendaal" of ficieel geopend. In zijn welkomstwoord tot de genodigden, sprak de heer G. van Loon de eigenaar van de ma nége zjjn grote dank uit voor de medewerking, die hy van de zyde van het gemeentebestuur by de verbou wingswerkzaamheden had mogen on dervinden. Het woord was daarna aan de heer Leo Horn, voorzitter van de Noord Hollandse Ruitervereniging, die uiting gaf aan zyn bewondering voor de durf en moed, waarvan de heer Van Loon biyk heeft gegeven om een derge- ïyk object ais de manége „Groenen daal" te durven opzetten. Hy verklaarde bijzonder verheugd te zyn, dat de manége er is gekomen, om dat de ruiters uit deze omgeving nu weer in de gelegenheid zyn wedstrijden dicht by huis te organiseren. De heer Horn wenst de eigenaar zakeiyk veel succes toe, waarbij hy de toezegging deed, dat op cfe steun van Noord Hol landse Ruiter Vereniging mag worden gerekend. Als persoonlijk geschenk overhandigde hij de heer Van Loon een fraaie zilveren plaquettes, die hy be schikbaar stelde als prys voor een te houden hippisch evenement. Wethouder J. C. Corver voerde ver volgens het woord namens het ge meentebestuur van Heemstede. Hu feli citeerde de directie van harte met de fraaie manége en hy sprak de wens uit dat de talloze paardesportliefheb- bers veel plezier aan „Groenendaal" zullen mogen beleven en dat de ma nége een aantrekkingspunt zal zijn niet alleen voor de Heemstedenaren, maar ook voor het gemeentebestuur. Namens de vereniging „Fit", de jeugdafdeling van de Noord Holllandse Ruitervereni ging, sprak de heer Daaf Pleyte. Hq noemde de nieuwe manége een uniek rycentrum voor deze omgeving en acht te het van groot belang dat ook de jeugd nu een waardig onderdak voor het beoefenen van de paardesport heeft gevonden. Nadat mr. W. Wqnberg zqn gelukwensen had aangeboden uit naam van de Ruiter Sociëteitsvereniging „Groenendaal", werd mevrouw Van Loon door haar tweejarige kleindochter Brigitte verrast met een fraai boeket bloemen. Daarna verklaarde de heer Van Loon de manége officieel voor ge opend. De aantrekkeiyke hippische demon stratie, waarmee „Groenendaal" werd Brasilia, het nieuwe regeringscentrum van de Braziliaanse republiek, heeft te recht een grote vermaardheid gekregen wegens de staaltjes hyper-moderne'ar chitectuur, die men er te aanschouwen krijgt. Maar Brasilia heeft toch ook nog een andere kant, het aspect van de onge repte landelijkheid. Op deze foto ziet men, hoe president Juscelino Kubitschek, de Perzische ambassadeur en nog enkele andere figuren zich, gestoken in hoogst formele kledij, begeven naar het nieuwe gebouw van de Perzische ambassade, dat zo dadelijk officieel in gebruik zal wor den genomen. 'Zondagavond arriveerde Elisabeth Bergner op Schiphol. De heer Peter Diamant verwelkomde haar met rode rozen. De actrice speelt met O. E. Hasse de hoofdrol in Geliebter Lügner", waarvan de première in het Holland Festival vanavond in Amsterdam wordt gegeven. ROTTERDAM, 20 juni Door over springende vonken van een lasappa raat is vanmorgen bij het Rotterdams zandstraal- en schildersbedrijf aan de Eemhaven een bak met 35.000 kg menie in brand geraakt. Het gebeurde in een stalen loods, die daardoor vrij ernstig beschadigd werd, evenals twee bovenloopkranen. De bedrijfsbrandweer bond eerst de strijd tegen het vuur aan, spoedig geassisteerd door de gemeen telijke brandweer met klein én groot materieel. Na anderhalf uur kon men weer inrukken. De schade zou naar voorlopige schatting ƒ50.000 zijn. DEN HAAG, 20 juni Jo de Haan zal niet starten in de Tour de France. Hy wordt vervangen door Piet van Est. De Haan, die Tweede Pinksterdag tijdens een wedstrijd in Eindhoven ten val kwam, zal wegens de daarbij op gelopen schouderblessure enige tyd niet mogen rijden. Te Doetinchem zal een nieuwe mu ziekschool worden gebouwd, waarvan de kosten worden geraamd op rond 350.000,-. Het thans in gebruik zijn de gebouw is te klein voor de ruim 500 leerlingen die deze school bezoeken. ingewyd, werd door de talryke aanwe zigen met grote belangstelling gadege slagen. Als eerste nummer voerde me juffrouw Jos Van Loon de dochter van de eigenaar met pikeur G. Aat jes een styivolle „Pas de deux" uit. Daarna was het de beurt aan een jeug dige groep ruiters om met een „Car- roussel" blijk van hun kunnen te ge ven. Dit aloude nummmer, dat jam mer genoeg niet veel meer wordt uit gevoerd, kreeg onder leiding van pi keur Aafjes een keurige en vrywel fout loze vertolking. Mejuffrouw Jos van Loon gaf vervólgens een charmante de monstratie „Dameszadel", waarna de jeugd de hippische demonstratie be sloot met een springquadrille. Tqdens de geanimeerde receptie, die in de Sociëteitsfoyer werd gehouden mocht de directie van „Groenendaal" de gelukwensen van zeer velen in ont vangst nemen. De Nederlandse Fede ratie van Springruiters was vertegen woordigd door haar bestuurslid de heer K. J. Schummelketel. Tydens de onder linge ruiterdag die zondag in de nieuwe manége voor de leden werd georgani seerd, werd de directie door de leden van de Ruitersociëteit „Groenendaal" met een fraai kunstwerk verrast: een gedreven koperreliëf, vervaardigd door de kunstenaar J. M. B. G. van Vlq- men. BUSSUM, 19 juni De duivenvlucht naar St.-Vincent in Frankrqk is voor de postduiven en hun eigenaren een wa,re rampvlucht geworden. Maandag 13 juni werden 8200 duiven het was een nationale wedvlucht ingekorfd en naar St.-Vincent vervoerd. Daar werden zq vrqdag j.l. 's middags om half 2 gelost. Van de 8200 duiven keer den slechts 700 op hun til terug. Zowel in Naarden als In Bussum was er zon dagavond slechts één duif op zqn post teruggekeerd. Zaterdagavond arriveer de een duif van de heer J. van Dyk uit de Raadhuisstraat te Bussum en een kwartier later arriveerde een duif van de Naardense duivenhouder W. Brou wer aan de Fortlaan. De afstand van St.-Vincent naar Nederland bedraagt niet minder dan 1100 kilometer. AMSTERDAM, 19 juni De theater impresario en zakelijk leider van de Hoofdstadoperette, de heer Meyer Ha mel, die woensdag 65 jaar werd en te vens zijn 40-iarig iubileum als artiest vierde, is in theater Carré gehuldigd Namens het huldigingscomité heeft de directeur van Carré, de heer Carel Wunnink, de iubilaris toegesproken. Hij noemde hem een zakenman, die ver trouwen weet te winnen en te bewaren, en hij bood hem als jubileumgeschenk een vakantiereis naar Israël aan. Voorts spraken de heren Herman Deinum, voorzitter van de vereniging van schouwburg- en concertgebouw directies, de heer Bob Peters van de bond van ondernemers in het theater- bedrijf, mevr. Hamstra-Van Dam voor de commissie van advies van het depar tement van sociale zaken, de heer Pim Tholen, voorzitter van de artiestenver eniging de NA.R Velen uit de theaterwereld hebben daarna Meyer Harnel, mevr. Hamel en de zuster van de jubilaris, de actrice Marie Hamel, de hand gedrukt. Onder die velen waren Rika Hopper en Hen- riëtte Davids. Bij de gehouden eind examens van de afdeling gymnasium van het Triniteitslyceum behaalden de volgende heren het diploma alpha: E. J M. F. Gerritsen te Hilegom; C. J, A. Grapendaal te Heemskerk; G .J Lub bers te Haarlem ;G. W. M. Mooyekind te Vogelenzang ;L. P. M. van der Neut te Haarlem: A. L. van Offeren te Haar lem; E. J. van der Plas te Haarlen en A. J. L. Schroder te Boemendaal. Eén candidaat werd afgewezen. Het diploma bèta werd behaald door de volgende he ren: H. .G L. .J ten Berge te Haarlem; M. J. Bernsen te Zandvoort; U. H. C. By voet te Haarlem; J. B hoek te Haar len; S. E. P. Merkx te Heemstede; P. B.M. Vehmeyer te Heemstede; Th P. W. ,A Vierhout te Overveen en H. P. de Vries te Haarlen. Afgewezen geen. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet. LONDEN, 18 juni De Engelse minister van financiën, Heathcoat Amory, heeft een onderhoud gehad met premier Macmillan. Van welingelichte zijde werd medegedeeld, dat de bespre kingen in hoofdzaak gingen over „be paalde economische moeilijkheden" van Engeland. Naar de mening van de minister van financiën leven de Engelsen op het ogenblik boven hun middelen. De ex port wordt kleiner, terwijl de invoer blijft toenemen. In regeringskringen is men vooral verontrust door de afnemen de uitvoer, die in tegenstelling staat tot de toenemende export van de lan- den van de Eui^ópes# EcófionÜsche Gemeenschap. Een van de maatregelen, die Amory ter bestrijding van de inflatie wilde nemen, was de vermindering van de overheidsinvesteringen, zo wordt uit goede bron vernomen. Meer in het bij zonder zou het gaan om een nieuwe vergaande herziening van het program ma voor kernenergie, waarbij het aan tal nieuwe kernenergie-centrales be langrijk verminderd zou worden. Dit zou de regering een besparing mogelijk maken van vierhonderd miljoen pond sterling in een periode van zes jaar. HAARLEM, 20 juni In de nacht van zaterdag op zondag fs ingebroken in een restaurant op het Kopje te Bloe- mendaai. De daders zqn door een bo venlicht naar binnen geklommen. Ver mist worden honderdenvüftig pakjes ci- garetten en vyftig gulden aan kasgeld. LEIDEN, 19 juni Ver over de twee duizend reünisten van het Leidse stu dentencorps trokken zaterdagmiddag de stad binnen om de officiële opening van de lustrumfeesten van de rijksuni versiteit in de Pieterskerk by te wo nen. Hier werd de feestweek geopend met een welkomstwoord van de rector-mag- nificus prof. mr. J. E. Jonkers, waarna de praeses van het Leids studenten corps, de heer L. G. Schimmelpenninck een rede heild, waarin hy aandacht vroeg voor enkele actuele universitaire problemen. Leiden heeft sinds de stich ting in 1571 vele moeilqke perioden doorgemaakt, doch het heeft zich tegen aanrandingen van buiten weten te ver dedigen. Zeker is echter, dat op het ogenblik grote twijfel en tweespalt in eigen kring heersen en niets is dodelü- ker dan deze eigen onzekerheid, aldus de heer Schimmelpenninck. Zowel de kwantitatieve als de kwalitatieve in greep van de tegenwoordige maatschap- HEEMSTEDE, 19 juni De interna tionale zwemtweekamp die door de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC werd gehouden met deelname van Schwimvereln Hagen uit Duitsland, is door de Heemstedenaren met een gro te voorsprong op de Duitsers gewon nen. De wedstryden mochten zich in de iangstellin gvan de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard verheugen. De waterpolowed- strüd die tussen de herenploegen van de beide clubs gespeeld werd won HPC; na een ruststand van 8-3 werd de eindstand 12-3. De gedetailleerde uitslagen zqn: 100 meter rugslag dames: 1. H. Vlaande ren HPC, 1 min. 13.1 sec.; 2. E. Remer, HPC, 1 min. 17 sec.; 3. Dorls Buchholz, Hagen, 1 min. 31,6 sec. 100 meter rugslag heren; 1. B. de Jong, HPC, 1 min. 9,4 sec.; 2. P. H. Entho ven, HPC, 1 min. 15,8 sec.; 3. Manfred Hanz, Hagen, 1 min. 16,2 sec. 50 meter rugslag meisjes HPC: 1. A. M. Philippo 39,9 sec.; 2. N. Neuteboom 41,5 sec.; 3. D. Zwaan 50 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. T. Duiven voorde 38 sec.; 2. B. Pieterse 38,6 sec.; 3. Y. Schulp 40 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. Annegret Barth, Hagen, 1 min. 34,8 sec.; 2. Hei di Kirschener, Hagen 1 min. 36,6 sec. 3. A. Buwalda, HPC, 1 min. 37,3 sec. 100 meter schoolslag heren: 1. Tycho Oberste-Berghaus, Hagen 1 min. 21 sec.; 2. H. R. Verleur, HPC, 1 min. 22.7 sec.; 3. J. Poen, HPC, 1 min. 22,7 sec. 50 meter schoolslag meisjes HPC: 1. N. Wegers, 46,5 sec.; 2. M. Honsbeek 48,7 sec.; 3. M. Veldheer 50,8 sec. 50 rheter schoolslag jongens HPC: 1. R. Abma 43,6 sec.; 2. C. R. Prince 43,7 sec.; 3. P. Korstenbroek 48,2 sec. 100 meter vryeslag dames: 1. H. Vlaan deren HPC, 1 min. 12 sec.; 2. E. Remer, HPC, 1 min. 13,8 sec.; 3. Brunhilde Ja ger, Hagen, 1 min. 2.,2 sec. 100 meter vrijè slag heren: 1. R. Prins HPC, 59,9 sec.; 2. Heinz Buchholz, Ha gen, 1 min. 1,5 sec.; 3. J. K. Bontekoe, HPC, 1 min. 3,9 sec. 50 meter vrije slag meisjes; 1. E. Vo- ges, HPC, 37 sec.; 2. E. Blokker, HPC, 37 sec.; 3. Brigitte Betz, Hagen 39,5 sec. 50 meter vryesalg jongens HPC: 1. P. Hunik 30,4 sec.; 2. H. Voges 36,3 sec.; 3. H. Tjassen Keiser 37,2 sec. 50 meter vlinderslag meisjes HPC: 1. I. Streugers 47,6 sec.; 2. G. Leenaarts 48.8 sec. 50 meter vlinderslag jongens HPC: 1. J. van Hensbergen 35,6 sec.; 2. H. Kui per, HPC, 39 sec.; 3. R. Dix 40,2 sec. 4 x 100 meter wisselslag estafette da mes: 1. HPC 5 min. 44,3 sec.; 2. Ha gen 6 min. 5,8 sec. 4 x 100 meter wisselslag estafette he ren: 1. HPC 4 min, 45,2 sec.; 2. Hagen 4 min. 50,6 sec. 10 x 50 meter vryeslag estafette ge mengd: 1. HPC 5 min. 22,1 sec.; 2. Hagen 5 min. 34,6 sec. Eindstand puntentelling; 1. HPC 1879,4 pnt.; 2. Hagen 1997,8 pnt. pelqke ontwikkeling doen de oude styi geen goed. In de eerste plaats zal het hoofd moe ten worden geboden aan het probleem van de massa. Het studentencorps, dat zich gelukkig voelt met de eigen vorm van gebonden vrqheid, heeft besloten ïich te decentraliseren. Zodra de moge- -ykheid gevonden wordt zal in de nieu we stadswqken, waar massale studen tenflats verrqzen, een vorm van beslo ten gezelligheidsieven tot stand worden gebracht, als filiaal van de centrale so- van de avond ka nmen luisteren naar Als tweede probleem noemde spreker, dat de groep hoogleraren en studenten, die aan academische vorming geheel an dere eisen gaan stellen dan de traditio nele, steeds groter wordt. De student met deze mentaliteit komt naar Leiden om zo snel mogeiyk zo veel mogelijk vakkennis te vergaren, zodat aan de academische vorming van weleer door hem geen belang meer wordt gehecht. Het is de taak van de academische ge meenschap met grote volharding en ge duld dit gevaar tegemoet te treden. Vrij wel alle problemen concentreren om de ongrijpbare horde van nihilisten. Differentiatie van het gezelligheidsle ven is daarom %een juist antwoord, zo als de situatie m andere universiteits steden aantoont. Een serieuzer aanpak van dit probleemïykt de algemene voorziening zonder verenigingsverband. Dat wil zeggen open gebouwen, waar iedere student geheel vryblqvend in en uit kan gaan om te profiteren van ge organiseerde faciliteiten. Hier liggen voor de faculteiten grote mogeiykheden. Doch ook de stichting bijvoorbeeld van een centraal studentencafé zal heilzaam kunnen werken, wanneer dit voor niet georganiseerden een stimulans zou worden tot een actiever onderling con tact, dat zulk een belangryke taak heeft in de algemene vorming. NIJMEGEN, 18 juni Doet. theologie de paters L. M. van der Bol S.D.B., Twenlo en J. A. Ruygrok O.F.M., Ny- megen; semi-artsex.A. C. J. M. Holdrinet, Oosterhout NB; artsex.: H. G. de Groof, Eindhoven en H. A. I. M. ran Leusden, Vught. HAARLEM, 18 juni In de leeft#" I van 51 jaar is vrijdagnacht te Haarlen' onverwacht overleden de heer D. SnM" 1 in leven administratief hoofdambtenaaf A bij de gemeentelijke incassodienst e® oud-penningmeester en lid van verdien' ste van de voetbalvereniging R.C.H. De heer Smit heeft gedurende twin tig jaar zqn krachten aan R.C.H. gege' i ven. Vele jaren was hy penningmees ter van de club en voor de voortreffe lijke wüze, waarop hy de financiën van de vereniging beheerde, werd hem he' lidmaatschap van verdienste aangebo den. Woensdagmorgen o melf uur zal zijn stoffeiyk overschot op de Noorderbe graafplaats ter aarde worden bestel»' HAARLEM, 20 juni De viool- en piano-leerlingen van het echtpaar Chris en Piet van der Glas-Boosman hebben zaterdagavond in het jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloerrfendaal hun beste beentje voorgezet. Het is geen kleinig heid, wanneer je ais zeven- acht -of ne- gertjarigé op een echt podium vóór eeii groot gezelschap dames en heren een solo-stukje op de viool of de piano ten beste moet geven. Dat er desondanks geen ongelukken zyn gebeurd, het geen met die nare zenuwen toch ge- makkeiyk kan voorkomen, pleit niet al leen voor de ernst, waarmede de talrij ke kinderen zich op hun taak hadden voorbereid, maar zeker voor de paeda- gogische kwaliteiten van de heer en me vrouw van der Glas, die niets nalaten, om hun jeugdige discipelen vertrouwen in eigen prestaties te geven. Zo kwam het dus, dat de talrijke vaders en moe ders met genoegen hebben geluisterd naar de voordrachten van de vele char mante stukjes van Adair, Veth. Kirkby Mason, Whitehead, Franck, welke over het algemeen met goede smaak voor frasering en dynamiek werden gespeeld. De groteren kwamen weer met moeiiy- ker stukken. Opvallende prestaties le verden de pianistjes, die Albeniz' „Ca priccio Catalan", de „Legend" van Khat- chaturian, de (4 handige) Slavische Dans van Dvorak, de twee Preluden van Léon Orthel en de „Malaguena" van Albeniz speelden. Hier viel reeds zin voor het expressie-spel en smaakvol pedaalgebruik te ontdekken, terwyi oo* het technisch element behoorlijk ver zorgd voor de dag kwam. Na de pauz* waren er enkele opmerkeiyke vioo>' voordrachten van iongelui, die dele" voordroegen uit werken v»n Handel, Haydn, de Klerk, Wieniaw-iA en Pablo de Sarasate. Gereleveerd dient te worden dat sommigen reeds een vriJ persoonlijke visie demonstreerden ten aanzien van de styi van het voorgedra gen stuk. Muzikale talentjes in de dop vormden de drie meisjes, die zo styizui* ver en mooi van klank „Le petit bianc éne" van J. Ibert, „Sacre monte" van J. Turma en de eerste Arabesque va» Cl. Debussy op de vleugel voordroege»' Een leuk stuk was het piano-concer' van K. Ditters van Dittersdorff, waar van de drie delen door drie verschillen? de leerlingen werden gespeeld, daar»» geassisteerd door een „orkest" van twee oud-leerlingen van de heer van der Gl®* (viool en alt-viool) en een beroeps-celh5* te. Ook hier waren soms de toon-Pr°^ duktie (in het Larghetto) en de dynf' mlek bewqs van muzikaliteit en goed® instrukties van de lerares. Het was te gen het middernachtelijk uur, toen dez® leerlinigenvoordraeht beëindigd werd' Namens de dankbare leerlingen werden aan de heer en mevrouw Van der Gla» prachtige bloemen en een modem lamP' ornament aangeboden. G. M- w, ►VEL. AL<=> U Eg OP 6TAAT, IN&PECTEUg, MAAK HET 16 HET 200 NO& MEEI? rE0EN HET BE6LEMENT Z'JN, 416 UW KANTOOR IK BEDOEL, INSPEC TEUR y'MENEEI? VLAANDEREN IK BEN INöPECTEUe ÉWNDEU... UW Vf?IEND VO&PEP ZEI ME OAT U MOEIL'JKHEOEN AP MET EEN T'JPBOM. JA-EN MET |EEN EI6ENWJZE PObTPidECTEUft «epe: •'en r (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni In een groot hotel te Scheveningen is een achttien jarige chasseur gistermiddag omstreek* half een door een gemaskerde man niet een mes gestoken. De bediende kreeg een onbeduidende snijwond aan de bo venarm. De dader wist te ontkomen- Toen de chasseur, C. G. J. Wiggers- zondagmiddag op de derde étage uit de lift stapte, zag hy een man in d® gang staan, die zyn gezicht bedekt had met een shawl. De onbekende bemerkte, dat hy ontdekt was, sprong op de bedien de toé en stak hem met een mes door zjjn uniformjasje in de bovenarm. D® chasseur liet zich onmiddeliyk op d® frond vallen, waarop de dader er val oor ging. De jongeman heeft men nog even nagelopen, maar de man was ver dwenen. De chasseur heeft toen alarin geslagen, waarop de recherche het ho tel omsingelde omdat men dacht dat d® man nog binnen moest zyn. Het hotel werd uitgekamd, maar de dader werd niet gevonden. Een ogenblik heeft er een verdenking gerust op een knecht van het hotel, maar deze bleek niets met het geval te maken te hebben. ,-yic

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2