Ferhat Abbas: Een tweede slag gaat beginnen China geeft Algerijnse rebellen ruggesteun CONGOLEES PARLEMENT BIJEEN r dan lekker! „In Frankrijk zijn niet alleen vredeskrachten werkzaam In Algiers is het rustig POHLMANN verdacht van moord op ROSEMARIE Enorme belangstelling voor rechtszaak in Frankfurt 50 Tïlburgse politie uitgerust met geigertellers weer. Vóór zijn vertrek naar Parijs Kustvaarders op elkaar gevaren De Gaulle hoopt Ferhat Abbas voor zich te hunnen winnen IKE blijft drie dagen op Hawaii Vader van prinses Gracia overleden Het proces-Nitribitt Ongeval bij Zuidpier in IJmuiden Bromfietser overleden na botsing Indische president in Moskou Nederland erkent Mali Het IETS WARMER Uranusgezonken in Kieler -kanaal Nieuwe aardbevingen in Chili Pater bij auto-ongeluk gewond limonade limonade limonade DINSDAG 21 JUNI 1960 84ste JAARGANG No. 30549 éee MORRIS êeforetjouêuijf REGEN- EN TWEEDJASSEN Droog weer Aan zee TUNIS, 21 juni (A.F.P., Reu ter) De leider der „voorlopige Algerijnse regering", Ferhat Ab bas, heeft gisteravond in een te Tunis uitgesproken en tot het Algerijnse volk gerichte radio rede verklaard: „Mijn afvaardi ging gaat naar Parijs met de hoop de Franse regering te kunnen Overtuigen van het wettige recht Van onze strijd voor onafhanke lijkheid en de gezondheid van ons standpunt". Hij voegde hieraan toe: „Onze taak zal niet gemak kelijk zijn. Een tweede slag gaat beginnen, want in Frankrijk zijn hiet alleen vredeskrachten werk zaam. De kolonialisten van Parijs en de uiterst-rechtsen in Algiers zijn niet ontwapend. Zij zullen nergens voor terugdeinzen om de onderhandelingen te doen mis lukken en de oorlog in Algerije te laten voortduren. Daarom moeten wij des te waakzamer zijn. Het feit, dat er onderhan delingen gaan beginnen, betekent nog niet dat de vrede in zicht is. Het Algerijnse volk moet paraat oiyven v0or de strijd. Het Alge- 2 J,nS? ^ati°nale Bevrijdingsleger ai de strijd op krachtige wijze voortzetten, totdat ons doel is beieikt aldus Ferhat Abbas. Eén dode, één vermiste frzittt0hiT8geWedevl„STetu?otn hebben onderhouden met voor de streek van Puerto Montt, respec tievelijk 200 en 500 kilometer ten zui den van Conception, voor. In het ge bied van Valdiva werden in de afge lopen nacht achttien mensen door een aardverschuiving bedolven, die door een aardschok was veroorzaakt. FRANKFURT, 21 juni (Reu ter) Gisteren is alhier het pro ces begonnen tegen de 39-jarige handelsreiziger Heinz Pohlmann, die verdacht wordt van de op zienbarende moord, twee jaar ge leden, op de prostituee Rosema- rie Nitribitt, die relaties zou aanstaande zakenlieden. Pohl mann,- die haar volgens de aan klacht heeft gewurgd en daarna beroofd van 18.000 mark, werd gisteren naar het gerechtsge- bouw overgebracht vanuit de gevangenis waar hij een straf van anderhalf jaar uitzit wegens diefstal. Auto met zeven jongens over de kop geslagen grote gezinsfles ct citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider Vruchten limonade TILBURG, 21 juni Het Tilburgse politiecorps is het eerste korps in het land, dat is uitgerust met een geiger- Müller-teller voor het opsporen van ra dio-actieve uitstralingen. Deze moni tor is een geschenk van de n.v. Phi lips te Eindhoven, uit waardering voor de door het Tilburgse politiecorps ge organiseerde demonstratie met radio actieve stoffen tijdens de 8ste „politie Brabant rit", het vorig jaar. IJMUIDEN, 21 juni Vannacht ls op het plateau bij de Zuidpier aan de 50-jarige mevr. Tijms-Zwart uit Am sterdam een ongeval overkomen, ten gevolge waarvan zij is overleden. Zij was bewoonster van een strandhuisje. Op het stoffelijk overschot heeft sectie plaatsgevonden, waarbij is komen vast te staan, dat de vrouw tengevolge van ziekteverschijnselen is gevallen en daar bij aan het hoofd werd gewond. Er is voor de justitie op dit ogenblik geen reden tot ingrijpen. WYCHEN, 21 juni Gisteravond is de achttienjarige bromfietsrijder J. J. Bertissen op de Nieuwe Weg alhier in botsing gekomen met de 47-jarige bromfietser H. G. van de Brink, die met zijn echtgenote op de duo uit tegenover gestelde richting kwam. De jongeman werd daarbij ernstig gewond en over leed tijdens het vervoer near het zieken huis te Nijmegen. MOSKOU, 21 juni (Reuter, A.F.P.) President Prasad van Indië is gis teren alhier aangekomen voor een of ficieel bezoek van twee weken aan de Sovjet-Unie. Hij beantwoordt hiermee het bezoek dat de voormalige Sovjet president Vorosjilov aan Indië heeft gebracht. Prasad werd welkom geheten door president Brezjnev en de twee eerste vice-premiers Mikoyan en Kosy- gin. DEN HAAG, 21 juni De Nederland se regering heeft de regering van de Mali-federatie erkend. De minister-pre sident, prof. J. E. de Quay, heeft in een telegram aan de heer' Modiba Kel- ta, president van de federale regering te Dakar, namens de Nederlandse re gering en het Nederlandse volk geluk wensen aangeboden met de verkregen onafhankelijkhei d. (Advertentie) BARTELJORISSTBjj^HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONWSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer en op vele plaatsen zonnige perioden. Iets hogere tem peraturen. Zwakke wind. Zon: 4.20-21.04. Maan: 3.39-19.15. DE BILT, 21 juni Terwijl een lage drukgebied midden op de oceaan lang zaam in de richting van Ierland be weegt, verplaatst het hogedrukgebied boven de Britse eilanden zich naar het vasteland van West-Europa. In verband daarmee zal de bewol king gaan afnemen en de temperatuur geleidelijk weer hoger worden. De re genkansen zijn de eerstkomende dagen klein. Morgen meer opklaringen. Een zwak ke wind met iets hogere temperatuur. In de middag 19 a 20 gr. C., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: hogedrukgebied komt dicht bij.ons land en brengt wat zonniger en warmer strandweer. max. min. neersl. Station Weer Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen geh. bew. Eelde motregen De Bilt motregen Twente geh. bew. Eindhoven geh. bew. Zd.-Limburg geh. bew. Stockholm half bew. Oslo licht bew. Kopenhagen onbew. Londen onbew. Amsterdam motregen Brussel geh. bew. Luxemburg zw. bew. Parijs onbew. Bordeaux onbew. Nice zw. bew. Berlijn licht bew. München geh. bew. Zürich zw. bew. Genève onbew. Wenen zw. bew. mnsbrück zw. bew. Rome licht bew. gisteren 24 uur 17 13 0.2 18 14 0 20 12 0 16 12 1 18 12 0.4 16 12 1 21 13 0 20 12 0 19 6 0.2 23 10 0 19 11 0 26 13 0 18 12 0.1 23 13 0 20 11 0 25 11 0 31 15 0 25 19 0 17 10 0 18 11 0.3 25 14 0 28 12 0 19 12 1 24 12 0 32 19 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severn». NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week., f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging t*a 5.30 uur 'a avonds tel. 21544. In kringen van Algerijnse opstande lingen alhier is gisteravond verklaard, flat vandaag mogelijk reeds een ver tegenwoordiger van de opstandelingen- regering naar Parijs zal vliegen om de komst voor te bereiden van een offi ciële delegatie, die onder leiding van Ferhat Abbas met generaal De Gaulle zal onderhandelen. Zijn vliegtuig staat reeds op het vliegveld van Tunis ge reed. Om en nabij tweehonderd Franse po litici die tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle zijn gekant zijn gisteren de gehele dag onder leiding van ex-minis- ter Jacques Soustelle en ex-premier en ex-minister Bidault bijeen geweest, teneinde zich te beraden over de ko mende onderhandelingen met de rebel len. Zü namen met op één na algemene stemmen een resolutie aan, waarin zij trouw zworen aan het beginsel, dat Al gerije een integrerend deel van Frank rijk moet blijven. DEN HAAG, 21 juni. In het Kieler kanaal is vannacht het 500 ton metende Nederlandse vaartuig „Uranus" van de rederij N.V. Kustvaart Unie te Gronin gen, na een aanvaring met het (3000 ton) Nederlandse schip „Themis" van de K.N.S.M. in Amsterdam, gezonken. Volgens Radio-Kiel is een lid van de elfkoppige bemanning van de Uranus om het leven gekomen. Bovendien wordt een bemanningslid vermist. '■iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiimnimnm, (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 21 juni Men kan, bij het gisteren door de {■voorlopige Algerijnse regering" be rend gemaakte besluit om een delega te naar Parijs te zenden onder leiding Y*n Ferhat Abbas voor een ontmoeting J^et generaal De Gaulle, op goede gron den veronderstellen, dat het voor een belangrijk deel tot stand is gekomen on- ber invloed van het inzicht, dat een ne gatief antwoord op generaal De Gaul- ies jongste dringende uitnodiging door internationale buitenwacht, met na- t?e die van een aantal sympathisanten, ?jet zou zijn begrepen en goedgekeurd, ^aar indien in de Gaulles oproep tot bet eervol beëindigen der gevechten j:6n verregaande tegemoetkomendheid ?ah het standpunt van de tegenstanders *Lpn worden gezien, zal het ook de op standelingenleiders niet zijn ontgaan, bat er althans ditmaal werkelijk wel Jpts in moet hebben gestoken. En men bUrft veronderstellen, dat althans voor "e meer gematigde vleugel der opstan- Splingenleiding, als welks aanvoerder *erhat Abbas geldt, het ingaan op De {-"Sulles jongste uitnodiging meer bete- *ent dan een tegenover de internatio- Vp'e openbare mening geboden gebaar. U°e het zij: zware druk van buitenaf beeft de „voorlopige Algerijnse rege- fjbg" de afgelopen dagen zonder enige rVfDfel ondergaan, met name van de ?Qde der Tunesische regering en van het Marokkaanse Rabat terwijl ook op de Addis Abeba gehouden „conferentie her Afrikaanse staten" de „voorlopige •Ugerijnse regering" krachtig werd aan gemoedigd tot een positief reageren. En ?et hoeft geen betoog, hoezeer het thans an generaal De Gaulle door de rebel- {?nleiding gegeven antwoord in de lijn i'St van de politiek der Verenigde Sta- Jhn en van Groot-Brittannië, twee bij de vhtwikkeling op het Afrikaanse conti git zo nauw geïnteresseerde mogend- Indien waarnemers te Parijs de vorl- P- week toch ook nog een serieuze j Sns aanwezig achtten, dat de rebellen- 'ding een negatief antwoord zou ge ven, kwam dit vooral omdat men wist, dat een delegatie van de „voorlopige regering" te Peking meer dan alleen maar platonisch was aangespoord om de verlangde totale onafhankelijkheid van Algerije af te dwingen door voort zetting van de oorlog voor onbepaalde tijd „zolang als nodig was". Communis tisch China zou zich bereid hebben ver klaard daartoe alle noodzakelijke vrij willigers en wapens te verschaffen. Hierbjj is op te merken, dat deze gang van de Algerijnse rebellenleiding naar Peking om hulp heeft plaats ge had, toen de „voorlopige regering" aan de hand van generaal De Gaulles uit latingen in februari j.l. zijn bezoek aan de commandoposten van het Fran se leger in Algerije de overtuiging verklaarde te hebben geput, dat door toedoen van het Franse leger De Gaul les politiek van zelfbeschikking nimmer „eerlijke realiteit" zou kunnen zijn. Men uitte de vorige week te Parijs dan ook veelal de beduchtheid, dat het bezoek der Algerijnen aan Peking voor de op standelingenleiding de definitieve keu ze had betekend van de harde weg „oorlog tot het uiterste" waarop geen omkeer of omzien meer mogelijk zou zijn. Generaal De Gaulles her nieuwde uitnodiging om te Parijs naar een eervol einde der gevechten te komen zoeken, zou dan blijken „te laat" te zijn gekomen. Algerijnse onderhandelaars in Parijs zullen zich met de steun van commu nistisch China in de rug zonder twijfel aanmerkelijk gesterkt kunnen voelen. Een situatie, waarin zij voor „afbre ken" gaan gevoelen, zal wat hen be treft daardoor zeker eerder kunnen zijn bereikt. Als diplomatieke winst zouden zij het dan altijd nog kunnen beschou wen, dat hun optreden als gespreks partner van generaal De Gaulles be wind een officiële erkenning inhoudt van hun positie op het internationale krachtenveld. De mededeling, waarin de „voorlopi ge regering" haar bereidheid een dele- (Vervolg zie elders in dit blad) De „colons" in Algiers hebben rustig gereageerd op het nieuws van de on derhandelingen tussen de Franse rege ring en de Mohammedaanse rebellen. De stemming onder hen is nochtans verbitterd, getuige de lange rijen die zich voor het hoofdkwartier van het „Front voor een Frans Algerije" vor men; elke kolonist wil zich als lid laten inschrijven. Ook op het Forum (op de foto), het plein in Algiers dat zulke wilde betogingen heeft gekend en waar de Vierde Republiek ten val kwam, heerst de rust. Slechts enkele Franse militairen houden een oogje in het zeil. HONOLOELOE, 21 juni (Reuter, A.F.P.) President Eisenhower van de Verenigde Staten is gisteren uit Seoel op Hawaii aangekomen. Zjjn reis naar het Verre Oosten is hiermee ten einde. Vóór zijn vertrek uit Zuid-Korea sprak de president de troepen van de Verenigde Naties toe op ongeveer 22 kilometer van de grens van Noord-Ko- rea. Eerder op de dag had Eisenhower het Zuidkoreaanse parlement toegespro ken. Hij zei onder meer dat het huidige aftredende parlement en liet nieuwe „de zware verantwoordelijkheid hebben om de wereld te tonen dat er zelfs in de schaduw van communistische agres- s' vooruitgang geboekt kan worden." De voorzitter van de Algemene Ver gadering, Kwak Sang Hoen, antwoordde dat de Koreanen zich altijd zullen her inneren, dat ,,U en uw regering ons, bij de aprilopstand tegen een corrupte re gering, vriendschappelijk bejegend en waardevolle raad hebben gegeven." Bij het overleg tussen Eisenhower en Zuidkoreaanse leiders hebben de laat- sten om meer economische en militaire steun gevraagd. Zuid-Korea krijgt dit jaar al 210 miljoen dollar. Na afloop van Eisenhowers bezoek werd een gezamenlijk communiqué uit gegeven. Hierin wordt gezegd dat beide landen het er over eens zijn, dat Zuid en Noord-Korea herenigd moeten wor den in overeenstemming met de princi pes, die in de resoluties van de Ver enigde Staten zijn vastgelegd. Beide landen zijn "net er voorts over eens, dat Zuid-Korea recht heeft op het lidmaat schap van de V.N. en dat Amerikaanse economische hulp aan Zuid-Korea no dig blijft. Eisenhower zal minstens drie d&Sen op Hawaii blijven voor hij naar Was hington terugkeert. PHILADELPHIA, 21 juni (A.F.P.) John Kelly, rijk aannemer in de bouwindustrie, vader van prinses Gra cia van Monaco en voormalig Olym pisch roeikampioen, is gisteren op 70- jarige leeftijd in zijn woning te Phila delphia overleden. Hij was onlangs ge opereerd en verliet, schijnbaar vol ledig hersteld, het ziekenhuis. Zijn dochter, de voormalige filmster Grace Kelly, was na een bezoek aan haar vader, gerustgesteld naar Monaco te ruggekeerd. John Kelly, aanvankelijk metselaar, werd in 1920 te Antwerpen olympisch roeikampioen. Kort tevoren had hij wil len deelnemen aan de Regatta van Hen ley in Engeland maar zijn verzoek werd verworpen. Het reglement ver bood dat iemand die met zijn handen werkte aan de wedstrijd deelnam. Kel ly was diep gekwetst door deze „daad van Engels snobisme", zoals hij het noemde. Hij leidde zijn zoon John op die 27 jaar later, in 1947, overwinnaar van de beroemde wedstrijd werd. SANTIAGO. 21 juni (Reuter, A.F.P.) Zuid-Chiii is gisteren wederom door aardbevingen getroffen. De eerste dje volgens de internationale schaal een kracht vijf had, deed zich in het ge bied van Conception voor. Er vielen Een ongewone redding maakten dezer dagen de Londenaars mee in het centrum van de stad. Een arbeider had een ongeval gehad op een dak van een kantoor gebouw en de brandweer moest er met een grote takelwagen en een brancard, aan te pas komen om de man op de begane grond te brengen. ven overzichtsfoto van de eerste zitting van het nieuwe Congolese parlement in Leopoldstad, tijdens welke de parlements leden hun geloofsbrie ven hebben overgelegd. Pohlmann verklaarde dat hij op de deg dat Rosemarie Nitribitt werd ver moord, in haar luxueuze flat was ge weest. Zij had die dag haar werkster ontslagen en hij was naar haar toe ge gaan en had wat eten voor haar klaar gemaakt. Er was echter een vriend van haar gekomen, waarop hij de flat onge merkt via de keuken had verlaten. Pohlmann gaf toe dat hij kort na haar dood zijn schulden tot een be drag van 16.000 mark had betaald. Dat geld had hij echter bemachtigd door „sparen en zwendel", het was niet af komstig uit de flat van Rosemarie Nitribitt, aldus Pohlmann. Het proces zal waarschijnlijk tien da gen duren. Er bestaat in West-Duits- land enorme publieke belangstelling voor, omdat Rosemarie Nitribitt rela ties met vele vooraanstaande zakenlie den zou hebben onderhouden. Haar dood heeft veel publiciteit gehad. Er zijn zelfs twee films aan gewijd. Pohlmann weigerde gisteren de naam te noemen van een bijzondere vriend van haar, vol gens hem „een der rijkste mannen ter wereld" en een bekende figuur in Frank furt, omdat dit de man zou „ruïneren". NAARDEN, 21 juni Op de rijksweg onder Naarden heeft de 64-jarige pater dr. Ch. Dury van de Salesianen van Don Bosco gisteren een auto-ongeluk gehad. De pater reed met een vaart van hon derd kilometer in een grote wa gen, waarin zeven jongens zaten van het instituut „Jongensstad" te Amster dam. Zij waren op weg naar de gemeen te Huizen. Plotseling klapte de rechter achterband van de auto. De pater zag kans de wagen 150 meters in het rech- e spoor te houden, doch daarna begon de wagen te slingeren en sloeg tot vijf- naai over de kop. De pater werd uit ic auto geslingerd en kwam aan de iverzijde van de weg in een sloot te- echt. Een passerende automobilist red- le hem uit zijn benarde positie. Van de zeven jongens viel er één uit dc wagen toen deze over de kop sloeg. Hij werd tezamen met pater Dury naar het ziekenhuis in Bussum gebracht, doch kon later uit Bussum naar Amsterdam worden overgebracht. De pater, liep een schouderfractuur en een shock op. Zijn toestand is thans vrij redelijk. (Advertentie) Kv.v.v.v.-.v;-: ,\%v.\v.v.\v.v. VAN TilYN O O N G E N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1