OVERLEG Kasavoeboe- Loemoemba afgebroken Compromis-aanbod verworpen Belangrijke aanwinsten voor diverse musea Mijnen wijzen kritiek op de veiligheid ten stelligste af Geen vier maar één gemeente in de Noordoostpolder Irraak fVigberth k i PAUL VLAANDEREN De spook- lbramdL l r* m HOGER GRAFISCH ONDERWIJS IN AMSTERDAM Opnieuw impasse in de Congo Nalatenschap „Blonde Dolly aanvaard Akkoord over kanaal van Gent naar Terneuzen Zweefvliegster op Teriet neergestort Jaarverslag vereniging Rembrandt Ons land volgt wel aanbevelingen van ministersconferentie VOORSTEL MINISTER f OXÓPEÜS Behandeling loterijwet Mislukte overval in Bleiswijk DINSDAG 21 JUNI 1960 PAGINA 2 LEOPOLDSTAD, 21 juni (Retf- ter) Patrice Loemoemba, de leider van de Congolese nationale beweging, heeft vandaag medege deeld, dat zijn besprekingen met zijn rivaal Joseph Kasavoeboe om tot een compromis te komen over de vorming van de eerste regering van de Belgische Congo, zijn afge broken. „Wij zijn nu weer even ver als vorige week vrijdag", aldus Loemoemba, na drie uren met Kasavoeboe te hebben gepraat. Voor prov. ziekenhuis en kankerinstituut Slechts lichtgewond B. en W. tot minister: Verbetering haven van Scheveningen urgent Benoemingen Promotie Onderscheiding Tijd niet rijp voor provinciale indeling Courses Sappemeer Menzies voor snelle onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea Toto-commissie woensdag bijeen Pater S. Tromp S.J. met functie belast Gegil redt meisje Dader op de vlucht doch later gegrepen Jongetje in Monster door auto overreden Volgens hem heeft Kasavoeboe zh'n, Loemoemba's compromisaanbod om een regering te vormen met Kasavoe boe als staatshoofd, waartegenover Loemoemba premier zou worden en de vrije hand zou krijgen om zjjn eigen kabinet te vormen, verworpen. Kasa voeboe had Loemoemba het premier schap aangeboden, doch wilde zelf de regering kiezen. HAARLEM, 21 juni Zonder discus sie hébben provinciale staten van Noord-Holland vanmorgen besloten op voorstel van G.S. onder voorrecht van boedelbeschrijving, een deel van de nalatenschap te aanvaarden van een Haagse vrouw, die in bepaalde kringen bekend stond als „Blonde Dolly" en die 31 oktober van het vorige jaar in haar kamertje in de hofstad door wur- gng om het leven is gekomen. Het bedrag van de nalatenschap werd niet in het voorstel genoemd, maar het zou naar verluidt ongeveer twee ton bedragen. De helft daarvan is door de erflaatster bestemd voor het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort en de andere helft voor de vereniging Het Nederlands Kankerinstituut in Am sterdam, dat zijn portie reeds heeft aan vaard. „Blonde Dolly" heeft aan haar erf stelling het nadrukkelijk verzoek ver bonden dat haar moeder, die in het provinciaal ziekenhuis verpleegd wordt, daar de best mogelijke verzor ging zal krijgen en dat zoveel mogelijk ipet haar speciale wensen rekening zal worden gehouden, i Z. BRUSSEL 20 juni (ANP) De mi nisters van buitenlandse zaken van Ne derland en België, mr. J. Af. A. H. Luns en P. Wigny, hebben vanmiddag op het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel het verdrag ondertekend over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het verdrag voorziet in de aanleg van twee sluizen in Terneuzen en verbete ring van deze waterweg, waarvan de kosten wat betreft de werken op Ne derlands grondgebied ongeveer 1.8 mil jard Belgische frank zullen belopen. België zal hiervan 80 procent onge veer 198 miljoen gulden voor zijn reke ning nemen. Nederland zal voorzien in de rest, ongeveer 27 miljoen gulden. Het verdag voorziet in de volgende projecten: 1) De bouw van een nieuwe sluis in Terneuzen met een lengte van 290 meter, een breedte van 40 meter en geschikt voor schepen tot 50.000 ton. De oude sluis is slechts ge schikt voor schepen tot 10.000 ton. 2) Aanpassing van het kanaal op Ne derlands grondgebied aan de nieu we sluis. Het zal aan de waterspie gel worden verbreed tot 150 meter, op de bodem tot 72 meter en wor den verdiept tot 12.5 meter. Het oude kanaal is 8.75 meter diep en 67 meter breed. 3) De bouw van een grote sluis voor de binnenvaart in Terneuzen, het geen een aanpassing zal betekenen aan de eisen van de duwvaart. Deze sluis zal 240 meter lang en 24 me ter breed worden. Alle kosten van onderhoud en exploi tatie zullen ten laste van Nederland ko men, waarbij is bepaald dat België hierin een jaarlijkse bijdrage van 100.000 gulden zal dragen. In het verdrag zijn voorts technische clausules opgenomen ten aanzien van maatregelen tegen verzilting en veront reiniging van het kanaal, met inbegrip van radio-actieve besmetting. In de economische clausules staan bepalingen over de havenrechte*.! in Terneuzen, die o.m. inhouden dat geen vrijstelling wordt verleend aan nieuw te vestigen industrieën. Niet als zodanig in het verdrag ge noemd is er tenslotte ee*n bepaling, dat wat de vrachtprijzen betreft maatrege len zullen worden getroffen tegen „dumping". Tijdens de korte plechtigheid zei mr. Luns dat de ondertekening van het ver drag „Van bijzonder belang is omdat de waterwegenkwestie tussen beide lan den van groot belang en zeer gecom pliceerd op den duur een grote band kan gaan vormen, waarvan vandaag de eerste schakel is gelegd." Hij sprak de hoop uit, dat ook andere kwesties tussen Nederland en België in dezelfde geest van vriendschap zullen kunnen worden opgelost. In dezelfde geest sprak minister Wig ny, die de Bonelux-geest prees waarin het verdrag tot stand is gekomen. De burgemeesters van Gent en Ter neuzen, de heren Claeys en Rijpstra, en de secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van Verkeerswezen, prof Willems woonden de ondertekening bij. De directeur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. Maris, was door ziekte ver hinderd. Men neemt aan dat Kasavoeboe's aanhangers, van wie er velen op een zetel in het kabinet hadden gerekend, invloed hebben uitgeoefend op zijn ver werping van Loemoemba's aanbod. Loemoemba deelde nog mede vandaag een laatste bespreking met Kasavoeboe te zullen hebben. „Doch tenzij er in zijn standpunt een radicale verandering komt, heeft deze bijeenkomst geen en kele zin. De besprekingen zijn afgebro ken," aldus Loemoemba. SCHIPHOL, 20 juni Zondagmiddag is de jeugdige analiste van het Wees- perpleinziekenhuis te Amsterdam, Ma- rika Kam, in een één-persoons zweef vliegtuig van circa vijftig meter hoog te neergestort op het zweefvliegveld Ter- let bij Arnhem. Hoewel het toestel zwaar beschadigd werd, liep zij zelf slechts onbetekend letsel op. Mej. Kam is leerling-zweefvliegster, in het bezit van het b-brevet. Op Teriet wordt medegedeeld, dat zij aanstalten maakte om te landen. Het toestel was daarvoor echter nog wat te hoog in de lucht, zodat zij nog een ronde wilde draaien. Zij legde het toestel daartoe in een bocht, het had te weinig vaart en daardoor werd het overtrokken en stortte schuin naar beneden. Ze zag geen kans meer het tijdig recht te trek ken en kwam tegen de helling van een laag heuveltje terecht. AMSTERDAM, 21 juni lil druk is verschenen het jaarverslag jarenver- slag, want het behandelt zowel 1958 als 1959 van de vereniging Rem brandt, die het behoud en de vermeer dering van kunstschatten in Nederland beoogt. Met niet geringe resultaten, zo als het met vele reproducties ver sierde geschrift aantoont. Na de gebruikelijke vermeldingen van bestuursmutaties en wat mededelingen over financiële voordelen, legaten en schenkingen volgt een beschrijving van de kunstwerken, die in de genoemde ja ren met steun van de vereniging door verschillende musea verworven z\jn. Daarbij treft men zeer belangrijke stuk ken aan. Tot de belangrijkste daarvan moet men wel twee schilderijen reke nen, die het Centraal Museum in Utrecht verwierf. Het ene is een pa neel „De Madonna met de wilde rozen" van jan van Scorel, waarschijnlijk om streeks 1529 geschilderd. De titel is on juist, want gekozen in een tijd toen een belangrijk détail van dit werk nog over geschilderd was, en de nadruk inder daad sterk viel op de rozen in de hand van Maria. Toen de toenmalige eige naar in 1926 de overschildering liet verwijderen, kwam een significatief deel van het werk aan het licht: een achtergrond waarop Josef ziin ezel drenkt, zodat het schilderij duidelijk een rust-periode uit de vlucht naar Egypte voorstelt. De kleur en plastiek zijn prachtig, en het is een bijzonder mooie aanvulling van de verzameling, die het Centraal Museum reeds bezit Eveneens een voorname aanwinst is het portret van Jacob van Driebergen door een onbekende meester, omdat het een van de vroegste Noord-Nederlandse portretten is. Het heeft een curieuze mengeling van stijl: de figuur is bij zonder realistisch geschilderd, terwijl uit de hand een sierlijk gekrulde schrift rol als een zinvol ornament te voor schijn komt, geheel naar middeleeuwse wijze. Het 1502 gedateerde stuk is een curieuze voorloper van de portretten, die van Scorel een kwart eeuw later schilderen zou, en het past uitstekend in de Utrechtse verzameling. Niet minder belangrijk is de verwer ving door het Museum Boymans-van Beuningen van een tweetal tekeningen door Hendrick Goltzius, vooral omdat bjj de rijk gevarieerde verzameling van diens werk juist een voorbeeld ontbrak waarin Goltzius bij uitstek een meester was: de metaalstifttekening. De por tretten van zijn schoonouders, uit 1580, zijn twee der mooiste van Goltzius' te keningen. De verzameling van het Rembrandts- huis werd eigenaar van een studieblad waarop Rembrandt een vijftal meisjes kopjes tekende en een oud, voortstrom pelend vrouwtje. Het Limburgs Provin ciaal Museum voor kunst en oudheden in Maastricht werd verrijkt met een Zuid - Nederlandse altaarvleugel, het Amsterdamse Rijksmuseum met een zeer belangrijke wandtapisserie en het Rijksprentenkabinet met een zeer zeld zaam schetsboek van Fragonard vooral de laatste twee zijn aanwinsten waarvan de betekenis bijzonder groot is. De Lakenhal in Leiden verwierf twee schilderijen, waarvan vooral de schitte rende Van Goyen een werk uit diens mooiste periode een belangrijke winst vormt. Ook een modern doek werd aangekocht, door het Gemeente museum in Arnhem: een der beste stil levens van Dick Ket, waardoor het aan tal Kets in Arnhem aanwezig gestegen is tot negen, zonder de grote verza meling tekeningen en grafiek uiteraard. Voorts verwierf het Scheepvaartmu seum twee zilveren gilde-schilden, het West-Fries museum een schilderij van Jan Linsen, het Dordrechts Museum een stilleven van Hubert van Rave- steyn, Zutfen een zilveren koffiekan, het Overijssels Museum een werk van Claes Bellekyn, terwijl een achttiende- eeuws poppenhuis van Blauw naar het Frans Hals Museum in Haarlem ging. Het Rijksprentenkabinet verwierf naast het al genoemde schetsboek van Fragonard een tekening van Gabriel de St. Aubin, en een prent naar een grijs aard door Rembrandt. Het jaarboek doet opnieuw duidelijk beseffen, hoe veel de vereniging Rembrandt betekent voor het kunstbezit van Nederland. Het is onlangs verschenen, even voor de ledenvergadering, die donderdag wordt gehouden. De evacuatie van Belgische vrouwen en kinderen uit de Congo gaat onvermin derd voort nu de datum van de onafhankelijkheid nadert. Men ziet hier de aankomst van een groep vrouwen en kinderen op het vliegveld Zeventem bij Brussel. Zij kijken naar familieleden die hen zijn komen afhalen. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 20 juni Het verslag van de Belg Arthur Gailly over de veiligheid in de mijnen van de K.S.G.- landen heeft in de Limburgse mijn streek enige ontstemming gewekt. De bewering dat als een aantal landen, waaronder ook Nederland, geen gevolg geeft aan de aanbevelingen en voor stellen van de ministersconferentie en het permanent orgaan inzake de vei ligheid in de mijnen, wekt namelijk de indruk, dat ook de Nederlandse mij nen geen al te grote ernst maken met de veiligheid. Naar aanleiding hiervan heeft het staatstoezicht op de mijnen vandaag meegedeeld, dat de Nederlandse mijnen- industrie in het algemeen wel aan deze aanbevelingen en voorstellen, opgesteld na de ramp in de mijn te Marcinelle (1956) voldoet, maar dat bepaalde de- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juni De Scheve- ningse buitenhaven zal zo spoedig mo gelijk moeten worden verbeterd. Als ook op de begroting voor het dienstjaar 1961 geen bedrag voor de verbetering van de buitenhaven zal worden opgenomen, zal aan het Scheveningse visserijbedrijf ernstige schade worden toegebracht, omdat de sterk verouderde en onveili ge haven aanmerkelijk is achter geble ven bij de technische ontwikkeling van de vissersvloot. Dit is de inhoud van een motie die de Haagse gemeente raad eenstemmig over de Scheveningse buitenhaven heeft aangenomen. Deze motie is met een brief over dit onder werp door B. en W. aan de minister van Verkeer en Waterstaat gestuurd. B. en W. stellen, dat het al lang dui delijk is dat de Scheveningse haven niet aan de eisen voldoet. De havenhoofden zijn te kort, waardoor de buitenhaven iri het gebied van de bewegende zand banken is gelegen, zodat de haven, die toch al te ondiep is, onbetrouwbaar en onder bepaalde omstandigheden onvei lig is. Door de onvoldoende diepte is de Scheveningse haven een tijhaven, wat grote economische nadelen oplevert, vooral met het oog op de aanvoer van een bederfelijk produfct als vis. B. en W. merken op, dat hoewel er regelmatig aandrang is uitgeoefend op de regering en de volksvertegenwoordi ging, de zo gewenste verbetering achter wege is gebleven. „Het vervult allen, die er bij betrokken zijn met de groot ste zorg, dat de verbetering nog steeds niet is aangepakt; de toekomst van het Scheveningse vissersbedrijf, dat plaat selijk en nationaal gezien van zo groot belang is, staat op het spel." Een af schrift van de brief is gestuurd naar de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het Nederlands Strijkkwartet zal deelnemen aan het Schubert-festjval, dat de universiteit van Nottingham van 8 oktober tot 12 december zal houden. DEN HAAG, 21 juni Prof. dr. J. C. Hoekendijk, hoogleraar in de theologie in de bijbelse en praktische godgeleerd heid, alsook in het apostolaat, aan de rijksuniversiteit in Utrecht, is benoemd tot hoogleraar aan het Hartford Semi nary te Connecticut (Ver. Staten). In dien prof. Hoekendijk deze benoeming niet mocht aanvaarden, is hij uitgeno digd enkele maanden als gasthoogle raar college te komen geven in de theo logie van de zending. DEN HAAG, 20 juni Bij K.B. is benoemd tot notaris te Zaltbommel C. J. van Veldhuizen, kandidaat-notaris te Amsterdam, in de plaats van L. Offer mans (eervol ontslagen), tot notaris in Den Haag E. Hoogland, kandidaat-no taris in Den Haag in de plaats van J. G. Bouma (eervol ontslagen), is aan H. IJpma op zijn verzoek met ingang van 1 april 1961 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Harlingen, is aan P. F. Vereecken, op zijn ver zoek met ingang van 1 maart 1961, eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Amsterdam en is aan A. H. Doijer op zijn verzoek, met ingang var 15 juni a.s. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Leiden. UTRECHT, 20 juni Aan de rijks universiteit promoveerde vanmiddag de heer K. Verhoeff te 's Gravenzande tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „On the pa rasitism of bremia laetucae regel on lettuce". Promotor was mevr. prof. dr. L. C. P. Kerling. UTRECHT, 20 juni Aan de rijks universiteit promoveerde vanmiddag de heer W. E. van Loon te Groenekan tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Petrografische en geochemische onderzoekingen in het gebied tussen Remus (unter Engadin) en Nauders (Tirol). Promotor was prof. dr. W. Nieuwenkamp. DEN HAAG, 20 juni Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau dr. M. Barkey Wolf, penningmeester van de bond van Chris telijke Oranje-verenigingen in Neder land. uit Maartensdijk. Sovjet-Unie In Moskou is de bouw van een postkantoor van veertien ver diepingen begonnen. Het wordt, volgens radio Moskou, het hoogste postkantoor van Europa. (U.P.I.). YVest-Duitsland Minstens 85 mensen zijn omgekomen op de Westduitse we gen tijdens het afgelopen lange weekein de, dat vier dagen duurde. Dit aantal was geringer dan dat van het Pinkster- weekeinde, toen 94 mensen omkwamen. (U.P.I.). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juni In de Noord- o-stpolder zal een nieuwe gemeente komen, namelijk Noordoostpolder, al dus bljjkt uit het ontwerp van wet dat aar de Tweede Kamer is toegezonden. In de memorie van toelichting stelt' mi nister Toxopeus, dat de voorkeur aan één gemeente voor de gehele polder zou moeten worden gegeven. De polder vormt een geografisch, economisch en sociologisch geheel, zodat deze bezwaar lijk in vier eenheden kan worden ver deeld, zoals het in maart ingetrokken wetsontwerp beoogde. De vorming van één gemeente zou niet alleen in overeenstemming zijn met de realiteit, maar ook een be- stuurskrachtige eenheid scheppen, die verder bouwend op de bestaande cen trale verzorging met minder kosten en economischer zou kunnen werken. Hier door zal de harmonische groei beter ge waarborgd zijn dan wanneer de krach ten worden versnipperd over verschil lende bestuurseenheden, aldus de be windsman, die verder stelt, dat voor ee„ provinciale indeling van de gemeen te de tijd nog niet rijp is. Tegen een voorlopige indeling bij een provincie be staat volgens minister Toxopeus het be zwaar, dat dan vooruitgelopen wordt op de uiteindelijke beslissing. De minister van Binnenlandse Zaken zelf oefent SAPPEMEER, 19 juni De uitslagen van de zondag te Sappemeer gehouden draverijen luiden: Quicksilver-prijs (2100 m.) Prijzendra- verij voor paarden, welke nog geen 2000 hebben gewonnen. 1. Yske van Hollo (K. Woudstra) 3.09,6, 1.32; 2. Yvon ne; 3. Yrma Dunst; tot. winn. f 5.30, pl. f2,20, f2.—, f2.70, gek. f7.—, cov. f5.90. Qui est-ce- qui-prijs (1200 m), draverij van meet voor 2-jarige paarden: 1. Zil- verfasantS (J. Wagenaar jr) 1.58,2,1.38,5; 2. Zoritha: 3. Zele-Toreador. Tot. winn. f2.10 (stal), pl. f 1.80, f8.40, f3.70, gek. f 6.20, cov. f 23. Quintus Harvester-prijs. (1760 m, le sreie). Serie-prijzendraverij voor paarden, w*.lke f 4.500 doch nog geen f9.500 hebben gewonnen. 1. Wala (J. S. v. Leeuwen) 2.38,8, 1.28,2; 2. Wil liam Axkit; 3. Xerophyt. Tot. winn. f 6.50, pl. f 1.90, f 1.40, f2.10, gek. f 11.10, cov. f6.60. (2e serie) 1. Wilma Zora (J. Wa genaar jr) 2.35,4, 1.27,3. 2. Tarzan Han over; 3. X Ologie M. Tot. winn. f3.70, pi. f 1.30, f 1.60, f 1.50, gek. f6.—, cov. f4. Finale: 1. Wala J. S, v. Leei wen) 2.37,2, 1.27,3; 2. William Axkit; 3. Unica; tot. winn. f4.20, pl. f 1.70, f2.40, f6.20, gek. f 9.80, cov. f 5.70. Qui Saint-prijs (2140 m) prijzendraverij voor paarden, welke f 2.000 doch nog geen f 4.500 hebben ge wonnen. 1. Y Kitty's Zoon (J. Wagenaar jr) 3.09,3, 1.29,3; 2. Weerlicht B; 3. Xan- thia S. Tot. winn. fl.90, pl. f 1.20, f 1.80, f 1.60, gek. f4.10, cov. f7.50. De zilveren roos 4 (2140 m) prijzendraverij interna tionaal voor paarden welke f 10.000 of meer hebben gewonnen (voor amatriccs) 1. Ulrica B (mej. P. Wagenaar) 3.04,2, 1.26,1; 2. Toomel D; 3. O. Lapize K; tot. winn. f2.70, pl. fl.40, f 1.60, f.230, gek. f4.70, cav. f3.30. Quite Heny-prijs (2460 m), prijzendraverij voor paarden, welke f 9.000 doch nog geen f 20.000 hebben ge wonnen. 1. Vite Hollandia (J. M. Lu- gies) 3.37,8, 1.27,1; 2. Roi de Cinq Mille; 3. Unwaersfuegel S. Tot. winn. f 2.70, pl, fl.40, f 1.60, gek. f4.70, cov. f3.30. Toto-omzet f45.374. de bevoegdheden uit. die wettelijk toe komen aan de provinciale staten, gede puteerde staten en de commissaris van de koningin. Gezien de oppervlakte van de nieu we gemeente zal het gemeentebestuur, als daar behoefte aan zou blijken te bestaan, overgaan tot het instellen van dorpsraden met adviserende be voegdheden, Voor raden met andere dan deze bevoegdheden zal een wette lijke regeling vereist zijn. De raad van de nieuwe gemeente zal uit 21 leden bestaan. AMSTERDAM, 21 juni De stich ting hoger- en middelbaar grafisch onderwijs hoopt begin september 1961 met een cursus hoger grafisch onder wijs te kunnen beginnen. De cursus worcft gevestigd in de hoofdstad, zal een jaar duren en zal uit twee rich tingen bestaan, een algemeen grafi sche en een fotografische richting. De stichting heeft uitgewerkte plannen voorgelegd aan het ministerie van O. K. en W. en de medewerking van de overheid verzocht hü het realiseren daarvan. In de Nederlandse grafische indus trie bestaan reeds geruime tijd plannen om te komen tot een vorm van gespe cialiseerd vakonderwijs op middelbaar niveau. Daartoe werd in 1959 de stich ting hoger- en middelbaar grafisch on derwijs opgericht. Het lang ambachte lijk georiënteerd gebleven grafische be drijf heeft zich vooral sinds 1945 in snel tempo ontwikkeld tot een moderne in dustrie. Dit groeiproces stelt zeer hoge eisen aan de grafische werknemers, in het bijzonder aan degenen die in leidende functies of op stafniveau werkzaam zijn. Juist onder deze laatste groep van werk nemers demonstreert zich volgens de stichting steeds meer een tekort aan grondig geschooide en gespecialiseerde krachten. Daarom werd besloten tot het instellen van een speciale cursus. De stichting meent dat het voor de gra fische industrie van belang is de goede reputatie die zij thans in de wereld ge niet te behouden, mede gezien de krach tige ontwikkeling in de omringende Europese landen. SYDNEY, 20 juni (U.P.I.) Bij zijn aankomst te Sydney heeft de Australi sche premier, Robert Menzies, zich van daag uitgesproken voor spoedige onaf hankelijkheid van Nieuw-Guinea. Men zies zei liever te zien, dat Nieuw-Guinea te spoedig onafhankelijk wordt, dan dat er te lang wordt gewacht. Hij verbond hier echter de waarschuwing aan, dat politieke onafhankelijkheid voorafge gaan moet worden door economische on afhankelijkheid. Landen, die bij het verkrijgen van hun politieke onafhankelijkheid econo misch nog niet op eigen benen kunnen staan, aldus Menzies, worden te gemak kelijk in de Russische invloedssfeer ge trokken. „De Sovjet-Unie zou dergelijke landen maar al te gaarne bijstand bie den", zei Menzies. De Australische premier keerde terug van een wereldreis, die hij gemaakt heeft na afloop van de in Londen ge houden conferentie van premiers der Gemenebestlanden. „De grafische industrie is bereid zich deze inspanning te getroosten, maar dit alleen is niet voldoende", zo meent de stichting hoger middelbaar grafisch onderwijs. „De bedrijfstak moet zich verzekerd weten van een regelmatige toevoer van op middelbaar niveau op geleide jonge mensen, die na hun en tree in de bedrijfstak mettertijd de stu wende kracht zullen vormen voor de ver dere ontplooiing van de grafische indus trie". De ontworpen cursus (veertig lesuren per week gedurende een jaar) is te be schouwen als een applicatie die voort bouwt op de bestaande vormen van het onderwijs. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 juni De vraag of de Tweede Kamer de wijziging van de lo terijwet en de regeling van de voetbal pools nog voor het zomerreces in het openbaar zal behandelen, zal waarschijn lijk woensdag beantwoord worden. De toto-commissie van de Tweede Kamer komt die dag bijeen en zal o.m. bezien in hoeverre alsnog mondeling overleg tussen commissie en minister van Jus titie gewenst is. Daarvan zal het voor namelijk afhangen of de Kamer nog vóór 14 juli aan een openbare behande ling zal toekomen. Er is een toenemen de neiging om nog vóór het zomerreces deze zaak af te handelen. Voorbereiding Concilie VATICAANSTAD, 20 juni (K.N.P.). De Paus heeft het secretariaat opgericht, dat belast is met de administratieve voor. bereidingen voor het komende Tweede Vaticaanse Concilie. De leiding is toe vertrouwd aan kardinaal Di Jorio. De Amerikaanse bisschop Mgr. O'Connor is belast met de leiding van de commissie voor pers, radio en televisie en door een beschikking van de Staatssecre- tarie is de Nederlandse pater S. Tromp S.J. benoemd tot secretaris van de Pauselijke theologische commissie ter voorbereiding van het Concilie. Pater Tromp die in 1889 geboren werd en in 1907 intrad bij de Jezuïeten, is op het ogenblik professor in de theologie aan de Gregoriana-universiteit in Vati caanstad. tails van de bedoelde aanbevelingen nog niet in een nationale regeling zijn neergelegd. Wel is met de minbestuur- ders overeengekomen, dat deze details reeds in de praktijk zullen worden toe gepast. Met ingang van 1 april oefent het staatstoezicht op de mijnen, waaraan de minister alle bevoegdheden met be trekking tot de veiligheid in de mijnen krachtens het mijnreglement 1939 hee-t overgedragen, controle uit op de toe passing van de aanbevelingen en voor stellen van de ministersconferentie en het permanent orgaan. Voorts vestigt het staatstoezicht <3e aandacht op de in 1958 opgestelde sta tistieken over het aantal dodelijke mijn ongelukken per miljoen gewerkte uren. Hieruit blijkt, dat Nederland met 0,355 procent het gunstigste beeld vertoont, gevolgd door België (0,420), Saarland (0,500) en Frankrijk (0,594). Duitsland met 0,709 en Italië met 0,835 geven de slechtste cijfers te zien. Nog sterker voor de veiligheid in de Nederlandse mijnen pleit het eveneens in 1958 op gestelde overzicht met betrekking tot de langer dan acht weken durende on gevallen per miljoen gewerkte uren. Voor Nederland bedraagt het percen tage namelijk 4,441 tegenover 14,924 in België 14.380 in Frankrijk en 13,639 in Duitsland. Naar aanleiding van de kritiek heeft de Mijnindustrieraad besloten een ver gelijkend overzicht over de veiligheid in de Nederlandse mijnen ten opzichte van die in de mijnen van de overige K.S.G.-landen te laten opstellen. De re sultaten zullen tijdens een openbare zitting van de Mijnindustrieraad wor den behandeld. ROTTERDAM, 21 juni Een gillend meisje is in de nacht van zondag op maandag in Bleiswijk aan de wurg greep van een haar overvallende jonge man ontkomen. Een expediteur rende op haar gegil zijn huis aan de Rotteka* de uit en joeg de overvaller weg. Na dat hij het meisje in zjjn woning in vei ligheid had gebracht, zette hij per auto de vluchtende overvaller na en kreeH hem te pakken bij een bushalte, waar hij hem onder een lantaarn met beslijk te kleren zag staan. Hij nam de jong6' man mee naar huis en leverde hem al* gevangene over aan de rijkspolitie Bergschenhoek. Het meisje was na middernacht Per tram uit Rotterdam naar Bleiswijk te ruggekeerd en bij Terbregge uitgestapt' Naar achteraf gebleken is, is de negojj.' volgd. '<§p eótiN11YU"calfjr„G-—!1 tekade heeft hij haar overvallen éri^fee- poogd haar door wurging weerloos te maken om haar van haar tas te bero ven. Het meisje gaf echter geen kamP en rolde met haar overvaller vechten^ door de modder. Toen haar redder kwam aanstormen ging Van der P. de vlucht. De jongeman, die nog nier eerder met de politie in aanraking was geweest, heeft een bekentenis afgelegd- Het hevig geschrokken meisje is on der medische behandeling gesteld. MONSTER, 20 juni Op de Poel- dij kse weg is vanmiddag het vUL)ari? jongetje A. W. M. van Vliet, dat in de buurt van de ouderlijke woning plotse ling van achter een rijdende auto de weg overstak, door een van de ander® kant komende vrachtauto aangereden- Het ventje overleed ter plaatse. 67. „Je hoort, wat je vorst je beveelt," zegt Eric minzaam tot de twee Pieten, die vol afgrijzen naar hem staren. „En ik zal er nog wat aan toevoegen. Denk erom, dat Artor en zijn mensen hun wa pens behouden, benevens hun paarden. Jullie daarentegen zullen je paarden moeten afstaan. Lopend kunnen jullie terugkeren naar je land." Er zit voor de twee Pieten niets anders op dan te gehoorza men, zij het met bloedend hart. En zo trekken Artor, Aranrod, Axe, Bolan en Oom Bearon met hun voltallige krijgerschare en kele uren later het kamp der Britten binnen De begroeting laat aan hartelijkheid niets te wensen over natuurlijk, maar eerst wil Eric deze zaak afhandelen. Nu wordt de grote vorst der Pieten Grimthan Cathlan in vrijheid gesteld om te voet naar zijn ontwa pende ruiters zonder paarden terug te keren. Het is de bloeddorstig® Piet aan te zien, dat hij deze vernedering moeilijk kan slikken. Op de heide wendt hij zich nog eenmaal om, schuimbekkend van woe de. „Deze strijd hebt ge gewonnen met valse middelen, hond der honden", roept hij de Noorman in het bijzonder toe. „Maar vrees de wraak van Grimthan Cathlan, gij en alle Britten, die nu genieten van hun overwinning. Voor een jaar om is, zullen uw beenderen bleken in de zon en is Grimthan Cathlan heerser over deze landen." EN WAT NL) IK ZOUT DIRECT naar de vard BRENGEN INSPECTEUR, DAAR >6 IEMAND PIE PEZE PAKJES ZO GOED OPENT RAT H'J NOG STEEPS IEEET LAAT RAT MAAR AAN M'J OVER NEER VIAA DEREN. PAUL TERUG NAAR RE 8OOT, INA- WE WEIEN NU WAARNAAR WE MOETEN ZOEKEN, IN DIE GESLOTEN KLEERKAST! VLAANDEREN 6 ONTDEKKING NET PAKKET MET OS BOM MAAKT 6HM5EM6WH. HANDELEN..N0DI6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2