Internationaal Kunstfestival voor scholieren in Haarlem Visserijgolf Afgezant der rebellen nog deze week in Parijs? slechthorend Open brief 1 RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT Hetty Blok leidt manifestatie in Bloemendaals Openluchttheater Sporthuis „Haarlem" grote houtstraat 123 m nieuwe sportplaafjes U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN LEDEN K.A.B. VELSEN-NOORD WILLEN ACTIE Ongerustheid onder de Europese bevolking van Algiers Nog geen fooiloze kapperssalarissen Gouvernante door bliksem gedood Partai Katolik tot K.V.P. Van 25 juli tot en met 5 augustus COUPONS Commissie akkoord met strandplan VRIJDAG 24 JUNI I960 PAGINA 11 fcftsga"ng738/.4Q Ö^Ri-Efïl [i Provinciale Staten AVONDVIERDAAGSE IN VELSEN-NOORD Sunny Seat de sloel om lekker lui ie luieren! Route marsen op zaterdag Beverwijkse rennersclub Duinwyck tennis toernooi onzichtbaar horen net de nieuwste Aditone hoorbril Vraagt gratis brochures Eerste grammofoonplaat van Haitink met Concertgebouworkest Worms wil een bedrijf van Krupp overnemen Amerikaanse staalfirma toont belangstelling Zeepost HAARLEM, 24 juni Niet minder dan 98 middelbare scholieren komen Van 25 juli tot en met 5 augustus in Haarlem samen om gezamenlijk een kunstfestival te maken. De ontmoeting ivordt georganiseerd door de Conferen ce of Internationally-minded Schools, baarbij de gemeente Haarlem is aange goten en waarbij verschillende Haar lemse middelbare scholen zijn aange goten. De artistieke leiding van het fes- ÏJVal is in handen gelegd van Hetty H'ok, die daarin o.m. wordt bijgestaan door de choreograaf Jack Bow. Op 4 Augustus wordt tot slot van het samen- J.'jn een gemeenschappelijke manifesta- "e georganiseerd in het Bloemendaalse openluchttheater, dat voor het publiek '°egankelijk is. Het is de opzet van dit festival jonge mensen uit verschillende landen samen te laten werken om gezamenlijk tot een Voorstelling te komen. De deelnemers gorden daartoe bij hun aankomst ver deeld in een aantal werkgroepen, waar *0 zich zullen toeleggen op toneel, voor dracht, dans, pantomime, musiceren, (Advertentie) DEN HAAG, 24 juni Een desbe treffende commissie uit de Provinciale Maten van Zuid-Holland heeft zich ak koord verklaard met het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verbetering v»n de toegangswegen naar het strand 'n Noordwijk. Dit betekent, dat naar i? waarschijnlijkheid ook de Staten «elf zipj, met i,pt voorstel kunnen ver- n'gen. .Intussen heeft het Statenlid H. van Woudenberg aan G.s. gevraagd of het iet dienstig is »P 1° juli herkomsttel- dngen te houden onder de strandbezoe- kers, evenals de Provincialebestm-en Van Noord-Holland en Zeeland doen on ?!e dag. Dit houdt verband met de toe loop die omstreeks die tijd wordt ver dacht in verband de vakantie der bouwvakarbeiders. GShebben de zHdwvaP W'iudenberg geantwoord, dat daar ,n!et helangrijh genoeg vinden om weten r 1 kosten voor te maken. G.S. fen fnt dat de bestaande toegan- Vand^ ^et strand onteoreikend zijn. gen wfri dat voorgesteld is de toegan- Verbeteren°rdwijk U't te breiden en te VELSEN NOORD, 24 juni Wan eer hedenavond de 400 wandelaars die mnsdagavond in Velsen Noord zijn ge tart voor de 17e avondvierdaagse over E kilometer en die gisteravond nog §=en uitvallers telde, in opgewekte tred laatste kilometers „verslinden", «cht hen een verrassing. Althans wan- iAer de voornemens die de afdelings- ,stuurderen der N.W.B., onder welks -Picieën deze wandelmarsen plaats v'hden, zich in samenwerking met het |stuur van de speeltuinverenigingen t'Mhulpen" en ,,De Meerweiden" heb- e^?..gesteld, uitkomen. v '•ij willen namelijk een miniatuur ont- JJhgst ala „Nijmegen" of „Apeldoorn" .h hieraan zal medewerking worden ®rleend door de jeugddrumband van jpboemde speeltuinvereniging die zelf °k aan de wandeltocht deel nemen. -„Bij de „Waranda" te Beverwijk zuilen er'6 jeugdpioegen worden opgewacht, sa jjengevoegd en in optocht naar Velsen ^.Oord, de finish worden gevoerd waar- u" Voor het verdere deel de medewer- \vg van de bevolking nodig is om de andelaars toe te juichen waarnaast de >,®renigingen voor de nodige bloemen uuen zorg dragen. (Advertentie) cIFO kruisstoel fauteuils auteuils, aluminium ®unny Seat stoel tafels v.a. 13.50 v.a. - 14.75 - 29.50 - 42.50 - 10.90 v.a. v.a v.a Tel. 22085 (3 lijnen) JljpEVERWIdK, 24 juni De harmo- Ve Kon. Scheepjeswolfabrieken uit to^hendaal zal zaterdag te half zes een VJhgang door Beverwijk gaan maken. 'rUiYcek vanaf Veilinggebouw „'t Cen- route: Koningstraat, Breestraat, kef.hrik Mandeweg, Kruisweg, Munni- triaav,eg' Regulier Dwarsstraat, Alk- TopUfeweg (oversteken)Kerkstraat, kgphstraat, Arendsweg, Boeweg, Plan- erastraat, Populierenlaan. Lijs- If)rkf an, Romerkerkweg, Baanstraat, k'jjk-G Om 7 uur vertrekt de Bever- hw Harmoniekapel vanaf het harmo- Rou,Uw Groenelaan. Rooe"": Groenelaan, Duinwijklaan, f^asta „rmaan, Lindelaan, Berkenlaan, j>an üelaan, Noorderwjjkweg, Iepen- e^0Puliereniaan, Corn. Materweg, PschSi n Vermeijenstraat, Str. van e8 v-^hstraat, Baanstraat, Jan Als- ft °«n »2£ingstraat. Markt. b uur geeft de Harmonie Kon. °hcert f °"abrieken op de Markt een 1 en show-taptoe. decorbouwen, custuums maken, schil deren, tekenen, boetseren en photogra- feren, Iedere werkgroep staat onder leiding van een leraar, terwijl mevrouw Blok zich natuurlijk vooral met het to neelgedeelte, en Jack Bow vooral met het dansgedeelte zal bemoeien. Dat be tekent, dat men in tien of twaalf da gen gezamenlijk een groot programma moet opbouwen. Tot nu toe is slechts van een Duitse groep bekend, dat zij een stukje Goethe zullen voordragen. De Nederlanders zul len waarschijnlijk de Vondelparodie van Kees Stip over Pyramus en Thisbe bren gen. Een buitenlander heeft toegezegd flamencomuziek te zullen spelen op zijn guitaar. Voor het overige moet men natuurlijk afwachten welke talenten de deelnemers meebrengen en de eerste dag van het festival zal vrijwel geheel gewjjd zijn aan audities. De deelnemers zijn afkomstig uit Haarlem en omstreken, maar ook uit Heerlen, uit Engeland, Frankrijk, Ierland, Zwitserland, Duitsland en zelfs een uit Japan, die momenteel de International School in Den Haag bezoekt. In totaal nemen 66 meisjes en 32 jongens aan het festival deel. De buitenlandse kinderen worden bij Nederlandse scholieren ondergebracht zodat zij in de gezinnen kunnen mee leven. Gedurende het festival zullen er ook een paar uitstapjes worden gemaakt, o.m. naar Amsterdam en Aalsmeer. Een dergelijk festival kost natuurlijk veel geld en de C.I.S.-afdeling Haarlem heeft dan ook van verschillende kanten financiële steun ontvangen. De gemeen te Haarlem heeft een geldelijke bijdra ge toegekend, maar bovendien het bu reau Culturele Zaken als secretariaat ter beschikking gesteld en gezorgd voor repetitieruimten. Bovendien ontving men subsidies van het Prins Bernhard- fonds, het Anjerfonds, het ministerie van O.K. en W„ van het W.I.K.O.R. en de Caritas. Het is het derde Kunstfesti val dat de C.I.S. organiseert. In 1954 hieid men zulk een festival op beschei den schaal in Bristol en twee jaar ge leden in Sèvres bjj Parijs. (Advertentie) BEVERWIJK, 24 juni De renners club Kennemerland heeft haar onder linge wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten. A. klasse 65 km., 1. J. Groot, 2. W. Zonneveld, 3. H. Cas- tricum, onder protest, 4. B. de Reus, 5. J. Frejee, 6. A. Lute, 7. M. Stuijt, 8. D. de Ruiter, 9. J. Timmer, 10. Fr. van Tongeren, 11. Chr. Duiker, beide laatste met lekke band. B. klasse 35 km. 2. H. Wester. 1. P. van der Bos, C. klasse 42 km., 1. B. Weeda, 2. L. Zonneveld, 3. H. Wentink, 4. T. Groot, 5. G. Bobbeldijk, 6. D. Dullemans lek ke band. Adspiranten, 125 km. 1. J. Rasch, 2. J. Serpenti, 3. R. Jachteneberg, 4. J. Luns, 5. P. Slotemaker, 6. P. van der Bts, 7. Sj. de Goede. (Advertentie) Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. TA Am Bij apotheek en drogist. I UuAL 0.95; 2.40; 8.88. VELSBN-NOORD, 23 juni „Om maar met de deur in huls te vallen", zelden de weinige aanwezige leden der K.A.B. op de gisteravond gehouden jaarvergadering in het Josefhuis, „wij zijn het verder afwachten moe. Er moet nu toch eindelijk eens iets gaan gebeuren en daarmee moeten wü niet wachten tot het hoofdbestuur komt met zijn plannnen tot structuurwijziging. Al dat werk dat U als bestuur doet is zon de van de tijd en moeite wanneer we op deze wijze blijven voortgaan. We moeten een nieuwe koers inslaan". Har de woorden die tekenend zijn voor de malaise waarin het organisatieleven over het gehele front op het ogenblik verkeert. Een malaise die zich weerspiegeit in de geringe belangstelling der leden voor het werk van hun organisatie Typerend hiervoor was het feit dat voor deze jaarvergadering, de K.A.B. afdeling Velsen-Noord telt 500 leden, de ruimte van de leeszaal der R.K. biblio theek ruimschoots voldoende was. Slechts 18 leden inclusief bestuur wa ren aanwezig, dat is 3,5 percent. De .re den? Geestelijk Adviseur kapelaan G. L. Limburg formuleerde het aldus: „Naast de vele vormen van ontspan ning die afleiding bieden is de jammer lijk geringe belangstelling ook voor een groot deel te wjjten aan het feit dat de mensen het niet meer nodig vinden zich aktief bezig te houden met het wel en wee van hun organisatie nu zij vinden dat we er op materieel gebied wel zijn. Voorts geven de bestuurderen der bon den hieraan nog een extra stootje om dat zjj bij haar eisen ten behoeve van de onder haar Bond resulterende leden nu de wetenschap zoveel of zoveel le den achter zich te weten al voldoende vinden, terwijl het voorheen aankwam op uiterlijke demonstraties van eensge zind zijn. Deze ontwikkeling is te betreu ren omdat onze organisaties zich nu bij wat meer ruimte willen gaan inzetten voor de Geestelijke en Culturele Ont wikkeling van haar leden, en juist dat schijnt men niet nodig te vinden. Be sluitend met de hoop uit te spreken dat het komend seizoen meer leden bereikt zullen worden spoorde spreker de nu aanwezige leden aan tot nog meer ak- tiviteit in uiterlijke zin. Verheugend was de wijze waarop de leden, met alle waardering voor het werka van het bestuur, inhaakte, op alle problemen die aan de orde kwamen en vooral op het aanstaande seizoen, al zo dicht volgend op deze jaarvergade ring die door allerlei omstandigheden vele maanden moest worden uitgesteld. Een bestuur in mineur, vanwege het geringe medeleven der leden - een der bestuursleden zei mij enige dagen geleden: „Ik kan het niet meer aan, binnenkort stop ik er ook mee" - on der voorzitterschap van de heer P. Lub bers kreeg het zwaar te verduren en vele leden waren maar half tevreden met het zwakke verweer der voorzitter die vooral de ligging van Velsen Noord, tussen de kringen IJmuiden en Bever wijk de schuld gaf. Voorts haalde hij de moeilijkheid aan gesprekken te arran geren tussen vakbondsbestuurders waarin een aantal leden ook maar wei nig heil zagen - en de onzekerheid om trent de ophanden zijnde structuurwij zigingen als uitvloeisel van het Bis schoppelijk Mandement. In ieder geval gaat men niet stil zitten, getuige de be groting voor het komende seizoen groot BEVERWIJK, 23 juni De Bever wijkse Lawn Tennis Club organiseert de komende week haar traditionele ten nistoernooi. Dan zullen de „Duinwyck"- tennisbanen weer in het middelpunt van tennisminnend Kennemerland staan Er is een groot aantal inschrijvingen voor deze wedstrijden binnengekomen. Inschrijvingen stonden open voor de A.- B,- en C.I- en C.II-klasse In het enkelspel en dubbelspel. Alleen in de A-klasse wordt geen damesdubbelspel gespeeld. De families Tervoort zullen op dit toernooi acte de présence geven, evenais mejuffrouw N. Dingier, zodat bijzonder aantrekkelijke wedstrijden in het verschiet liggen. De finales zullen over het algemeen op zondag 3 juli worden verspeeld. f 1224,-, exclusief een saldo van 238 - dat penningmeester J. Tervoort kon noteren bjj een totaal uitgave over 1959 van 1676,-. „We moeten, hard vechten om te be houden wat we hebben, zodat we mis schien na een aantal jaren weer kun nen zeggen „Velsen Noord leeft weer", aldus secretaris A. G. Clazing in zijn jaarverslag. Het aftreden van de heer W. Michel, voorheen penningmeester, werd door al len betreurd, echter werd een goede op volger gevonden in de heer J. Vink, als aanvulling van het bestuur, terwijl de heer Tervoort voorlopig de financiën zal blijven beheren. IJMUIDEN, 23 juni Vijf treilers en twintig kotters zorgden donderdag in IJmuiden voor een aanvoer van 1.820 kisten vis, 5.000 kilo tong en 200 stuks stijve kabeljauwen. Hieruit blijkt duide lijk, dat. de vangsten de laatste tijd slecht zijn geweest. Er waren 70 kisten schelvis, 65 kisten wijting, 90 kisten gul en kabeljauw, 45 kisten koolvis, 1.040 kisten haring, 730 kleine kistjes haring, 45 kisten makreel, 255 kisten schol en 140 kisten diversen. De kabeljauw was bijzonder duur en noteerde per kist van 125 kg 348 tot 250, terwijl de regels gr. kabeljauwen verkocht werden voor 160 tot 140 de tien. De kleintjes deden 84,—. Ook de schaarse makreel noteerde een hoge prijs, nl. 38 tot 29 per kist. Verse haring deed 20 tot H Per Wst. Gr. schelvis noteerde 50 per kist, grm 48 ■tot 34, kim 28, pennen 26 tot 24 braat 28, wijting 30 tot 13 per kist. Gr. gul kwam op 18 tot 8, middel gul 12 tot 8, torren 8 per kist. Gr. schol deed 38 per kist, grm 37 tot 35, kim 39 tot 30, schol I 40 tot 25, schol II 36 tot 26, schol III 18 tot 13, schar 24 tot 20, bot 12 tot 8 per kist. Gr. zwarte koolvis noteerde 96 tot 74 per 125 kg. gr. ieng 55. Gr. tong deed 3,40 tot 3 per kilo, grm. 3 tot 2,60, kim 3 tot 2,30, tong I 2,80 tot 2,50 tong II 2,50 tot f 2, heilbot 3 tot 2,50, tarbot 3,40 tot 3 per kilo. Een door een Urker kotter aangevoerde zalm van 2 kilo bracht 8 op. Het blijft prachtig weer om de Noord, maar evenzeer blijft de visserij schraal. De treilers vingen er slechts 60 tot 150 manden haring, makreel en schelvis. De Joh. Polderman deed een trek van 30 manden hoops, de Dirkje een trek van 40 manden haring. De Antje had een dagvangst van 120 manden haring, de Golfstroom een dagvangst van 40. kantjes haring. De kustvissers vingen niet veel tong, nl. 80 tot 120 kilo. maar zjj vingen er 10 tot 20 manden schol en gul per etmaal bij. Voor de vrijdagmarkt rekende men op flink wat loggers en kotters met plat vis, die gelet op de schrale visserij, zo lang mogelijk op zee zijn gebleven om de reis nog een beetje goed te maken. PARIJS, 24 juni (Reuter) De komst naar Parijs van een afgezant van de „voorlopige Algerijnse rege ring" schijnt thans op handen te zijn, hoewel de bijzonderheden over de vraag, hoe hij de reis naar Frankrijk zal maken, nog steeds in een waas van geheimzinnigheid zijn gewikkeld. Op het ogenblik zijn er aanwijzingen, dat hij tegen het weekeinde in Parijs zal zijn, als zich tenminste geen nieuwe moeilijkheden voordoen. De „voorlopi ge regering" is gisteren in Tunis bijeen geweest. Naar verluidt ter bespreking van plannen voor het vertrek van de afgezant, en de samenstelling van de volledige delegatie onder leiding van premier Ferhat Abbas. ALGIERS Het „Frans-Algerijnse front", de politieke organisatie die een week geleden werd opgericht om Alge rije Frans te doen blijven, heelt giste ren meegedeeld, dat het aantal leden met sprongen omhoog vliegt, als ge volg van de ongerustheid onder de Europese bevolking van Algerije over de stappen om tot een staking der vij andelijkheden te komen. In de meeste steden en in tai van dorpen in Algerije zijn aanmeldingskantoren geopend. Vol gens de organisatoren zouden ook Mo hammedaanse dorpelingen zich in gro ten getale bij het front aansluiten. In Algiers alleen zouden er al 120.000 le den zijn. Sofnmige waarnemers in de Algerijnse hoofdstad voorspelden, dat het front wellicht de machtigste poli tieke macht in Algerije zal worden. Voorzitter is Boualem, een der vice- voorzitters van de Franse Nationale Vergadering. Hij vertoeft op het ogen blik in Parijs. ADDIS ABEBA De afgevaardig den naar de conferentie van onafhanke lijke Afrikaanse staten, die thans alhier wordt gehouden, hebben gisteren tele grammen verzonden aan president De (Advertentie) niet te onderscheiden van een gewone bril horen zien KONINGSTRAAT U HAARLEM TEL 14171 Bernard Haitink met zijn vrouw en dochtertje. Dezer dagen is de eerste grammo foonplaat die Bernard Haitink samen met het Concertgebouw orkest heeft gemaakt van de pers ge komen. Het is een plaat die geheel is gewijd aan Antonin Dvorak: twee de symphonie in d-moll en vier Sla vische dansen. Philips-Phonogram had ter gelegenheid van de verschijning ervan gisteren een klein feestje ge organiseerd. Zulks ten huize van de dirigent in Laren bij de Lage Vuurse. En daar waren dus gistermorgen in de riante tuin van diens woning een groot aantal journalisten en publicis ten tezamen gekomen om het heug lijke feit te vieren. Daar waren ook vertegenwoordigers van het bestuur van het Concertgebouworkest ter plaatse aanwezig. En er werd dus feestelijk geklonken en verschrikkelijk veel over muziek gepraat. En Ber nard Haitink bewoog zich temidden van al dia drukte met een beminne lijke onwennigheid, maar kweet zich nochtans joyeus van zijn gastheerlij- ke plichten. Hij vertelde ons dat hij in het najaar een Bartok-plaat met het Orkest gaat maken: „Concert voor orkest" en de „Danssuite". En hij zei: „Die „Danssuite" ga ik eerst overal spelen, want bjj het opnemen van platen is het zaak dat zo'n stuk er goed in zit. Maar ik heb er ver schrikkelijk veel zin in." Wjj zien zijn Bartok met spanning tegemoet. Gaulle en Ferhat Abbas. In het tele gram aan generaal De Gaulle wordt verklaard: „De conferentie beschouwt uw op 14 juni afgelegde verklaring als een bijdrage voor de vrede in Algerije en de gehele wereld. Wij hopen, dat de Frans-Algerijnse onderhandelingen zul len leiden tot een oplossing van het Algerijnse vraagstuk, gebaseerd op een getrouwe en welgemeende uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door het Algerijnse volk". Het telegram aan Ferhat Abbas luidt gedeeltelijk als volgt: „De confe rentie wil u deelachtig maken van haar voldoening over het besluit van uw re gering om een afvaardiging naar Frankrijk te zenden, teneinde te pogen door vreedzame onderhandelingen een oplossing te verkrijgen van het Alge rijnse vraagstuk, die gegrondvest is op het recht van uw volk tot zelfbeschik king". Het ziet er naar uit, dat het nieuws over komende rechtstreekse onderhan delingen tussen de Algerijnse rebellen leiders en de Franse autoriteiten voor het ogenblik een tegenwicht heeft ge vormd voor het aandringen van som mige Afrikaanse staten op de vorming van een verenigd Afrikaans diplomatiek front tegen Frankrijk. DEN HAAG. 24 juni In het kap- persbedrijf zijn zoals bekend onder handelingen gaande over afschaffing van het fooienstelsel. In het overleg is men weliswaar tot overeenstemming gekomen, aldus deelt de Ned. Vereni ging van ondernemers in het kappers- bedrijf mede, doch de invoering van een fooiloos loonsysteem in het kap- persbedrijf is, voor zover het de nieu we lonen betreft, afhankelijk van de goedkeuring van het college van rijks bemiddelaars. Voor de herziening van de kapperstarieven is de goedkeuring van de minister van Economische Za ken vereist. Tot het tijdstip, waarop deze goedkeuringen ontvangen zijn, is het loon van het personeel in dienst van het kappersbedrijf, nog gebaseerd op het ontvangen van de gebruikelijke fooien. Een tweede wens van het kappersbe drijf is de invoering van een vijfdaagse werkweek. Het overleg hierover tussen de werkgevers en werknemers is ech ter nog niet aan de orde gweest, zodat de invoering van een vijfdaagse werk week nog wel even zal duren. DEN HAAG, 24 juni De Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms, heeft in een brief aan de Westduitse minister van economische zaken ge vraagd een mogelijkheid te openen voor onderhandelingen over de aankoop van het hoogovenbedrijf Rheinhausen, dat tot het Krupp-concern behoort. Volgens de heer Worms produceert dit bedrijf vjjf miljoen ton staal per jaar. De heer Worms acht zich hiertoe gerechtigd om dat volgens hem een groep staalindus- triëlen uit New York, hem steun heeft aangeboden voor deze aankoop en be reid is de produktie op lange termijn af te nemen. Hoewel de heer Worms deze industri ëlen zeide nog niet te kunnen noemt i, is ons uit een informatie elders geble ken, dat in elk geval een staalfirma in New York belangstelling voor zijn plannen heeft getoond. DOORNSPIJK, 23 juni Vanmiddag is de 24-jarige dochter Nettie van dok ter J. D. Bruins, die voor studiedoelein den als gouvernante in Frankrijk werk zaam was, tijdens een zwaar onweer op he* strand nabij Cannes aan de Rlvièra door de bliksem gedood. De familie is per KLM-toestel naar Frankrijk ver trokken. DEN HAAG, 24 juni Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De datum waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Coracero 27/6; Australië: Cumberland 26/6; Nyana 29/6; Brazilië: Aragon 30/6; Canada: Nw Amsterdam 26/6; Prins Willem George Frederik 28/6; Waterman 2/7; Chili: via New York 26/6; Indonesië: Essen 26/6; Ned. Antillen: Prins der Nederlanden 28/6; Ned. Nw Guinea: Madison Lloyd 28/6; Nieuw Zeeland: Northumberland 26/6; Suriname; Telamon 28/6; Themis 29/6; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: Stirling Castel 26/6; Almkerk 28/6; Bos- bok2/7; Brits Oost Afrika; Ferdinand de Lesseps 2/7. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De open brief van de Indonesische Partai Katolik aan de Nederlandse K.V.P. bevat één argument, dat op het eerste gezicht de gevoelens van de Nederlandse katholiek sterk aan spreekt: de houding van de K.V.P. zonder welke geen Nederlandse po litiek jegens Indonesië mogelijk zou zijn, vormt een bedreiging voor de Missie in Indonesië. Wij willen er niet op ingaan, dat een dergelijke mededeling, wanneer zij ons door een Indonesische politicus wordt gedaan, op zichzelf een element van af dreiging inhoudt, waarmede een po litiek doel wordt nagestreefd. Dg mededeling zou ook van hoge kerke lijke leiders kunnen zijn gekomen en is ook van die zijde in het verleden wel gekomen. Wij herinneren aan het interview dat de bisschop van Semarang, mgr. Soegiapranata, enige tijd geleden aan het Amerikaans ka tholiek persbureau N.C.W.C. heeft toegestaan. Zulke waarschuwende stemmen moeten met respect en ernst worden beluisterd. Zij zijn ook in kringen van de K.V.P. ernstig in overweging genomen, zoals ook de katholieke pers wel met deze waar schuwingen rekening heeft gehouden. Wat verlangt de Indonesische katho liek echter van ons? Dat wij bijvoor beeld de schendingen van de Ronde- T af el-overeenkomsten verontschuldi gen in het belang van de Missie? Dat wij de eenheidsstaat van Soekar- no juridische aanspraken op Nieuw- Guinea toekennen? Dat wij de on rechtmatige inbeslagnemingen van Nederlands vermogen tegen beter we ten in verklaren als volkenrechte lijk correct? Afgezien nog van de ernstige twijfel of het in het belang van de Missie op Nieuw-Guinea zou zijn als de K.V.P. op overdracht van dit gebiedsdeel aan Indonesië aan drong, overheerst hier de vraag: mag de Nederlandse katholieke staats burger politieke kwesties los van haar eigen mérites beoordelen naar het opportunistische gezichtspunt van het ogenschijnlijke belang van de katholieke Missie in Indonesië? Tel len recht, de belangen van de Pa- voea's en rechtmatige Nederlands belangen niet mee? De alles beheer sende vraag is, hoe de Nederlandse staatsburger en de Nederlandse po liticus in geweten over zulke kwes ties meent te moeten oordelen. Als dan de reactie van de Indonesische overheid ten gevolge van een houding, waartoe de Nederlandse katholiek zich moreel verplicht acht, nadelig is voor de Missie, dan is dat te betreuren, maar dan rijst allereerst de vraag, of die reactie van de Indo nesische overheid wel gerechtvaar digd is. Ook rijst de vraag, of het voor de Kerk in Indonesië dan niet schadelijk is, dat juist de Neder landse katholiek de Missie al daar in zo hoge mate in stand houdt. Hadden de Nederlandse missionaris sen in Indonesië dan niet eerder op grotere schaal door missionarissen van andere nationaliteit moeten wor den vervangen? Waar wij juist in het belang van de Missie in Indonesië tegen moeten waken is vereenzel viging van de Missie in Indonesië met enig Nederlands belang. (Advertentie) Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap (Vervolg van pagina 1) Nederlands belang gediend Aan hen in Nederland, die vinden, dat de K.V.P. niet enkel rekening kan houden met de belangen van de kerk, maar ook moet denken aan die van de staat stelt de Partai Katolik de vraag: vindt u werkelijk dat uw poli tiek het Nederlands belang gediend heeft? De Nederlandse belangen in dit land zijn één grote ruine. De belangen van uw land zijn bjj de gevoerde politiek wel heel slecht gediend geweest. Wij weten dat bovenstaande gedach ten niet alleen de onze zjjn, maar ook worden gedeeld door onze geeste lijke leiders, of zij nu van Nederlandse afkomst zijn of niet. Wij weten ook dat dit meermalen aan uw lei ders is meegedeeld. Het is ons boven dien bekend, dat ook vele van uw le den zich niet gerust voelen over de gevolgde politiek. Het maakt echter de indruk als zjj niet aan bod komen wanneer de beslissingen worden geno men. Bü dit alles is het voor ons een raadsel, hoe men aan de top nog altijd zo zeker kan zijn van zijn inge nomen standpunt. Wijst het blijkbaar ontbreken van iedere twjjfel in de hoogste regionen, niet op een angst wekkende verblinding? Vragend vervolgt de Partai Katolik: Zou het niet mogelijk zijn dat uw par tij en daarmede misschien ook het Ne derlandse volk, tegenover Indonesië een zelfde houding zou kunnen vinden als tegenover andere jonge landen? Mogen wij als christenen van u niet ver wachten dat u niet alleen maar weet te praten over uw al of niet geschon- den rechten, rechten die naar onze in- druk al te zeer formeel juridisch wor den bekeken. Zuiver menselijk gezien is de verhou ding Nederland-Indonesië dermate be dorven, dat er nauwelijks nog kans op verbetering kan zijn. Maar op de basis, waarop wij ons gesteld hebben, name lijk die van „huisgenoten in het ge loof", mag er voor een dergelijke wan- hoopsstemming geen plaats zijn. Daarom deze oproep. De verbetering kaï. niet ineens komen. Maar de geslo ten deuren moeten weer open gaan. Met alle aandrang zouden wij van u willen vragen: een gezonde twijfel aan de juist heid van het door uw partij ingenomen standpunt en bereidheid tot praten, ook en vooral over West-Irian. De kerk, die wjj beiden liefhebben zal er zich over verheugen en er wel bij varen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11