Joseph Kasavoeboe Congo's staatshoofd Onbeschrijfelijke geestdrift in het Paleis der Natie ZONDAGS citroen KOREA NA TIEN JAAR AANSLAG OP PRESIDENT BETANCOURT IN CARACAS Borgward Verkeersvloed zal wegen en steden VERSTIKKEN Osservatore kritiseert twee Nederlandse weekbladen Over de geest van kritiek van zekere katholieken Pièrlöt Bij een afscheid 40 JAAR Bureau smedestraat 5 haarlem betoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 ^onnementen 20800 Postgiro 14348C Moordaanslag op Katendrecht vers slagroom gebak Geert hoogeveen Ontploffing eist drie levens Kooten en Skoda Moeder en kind onder vrachtauto Als niet tijdig miljarden voor voorzieningen worden uitgetrokken Vliegtuigongeluk in Brazilië fl960l VJ Fa. Adr. KURVERS Zoon KNAC wel tegen snelheidsbeper king op buiten- wegen Bij schuilen door bliksem gedood Mooi zomerweer weer. B.M.W. GEL J.J.V. 5125.— GARAGE VERBEEK Trein grijpt meisje BEKLEMMEND BEELD VAN ANWB Gevaarlijke spoorweg overgangen verbeteren C920^1 VJ 3 JULI Russische student blijft in hechtenis Gisteravond onweer in Utrecht üW'MORRIS 'éefore ijou 6yy! zaterdag 25 juni 1900 84ste JAARGANG No. 30553 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 25 juni De leider van de Abako, Joseph Kasavoe boe, is gisteren tot staatshoofd van de Congo gekozen. Van de 213 door de Kamer en de Senaat Uitgebrachte stemmen verwierf Kasavoeboe er 159, en zijn rivaal v'oor het ambt van staatshoofd, Bolikango, 43. Er werden ook elf blanco stemmen uitgebracht. De vereiste tweederde meerderheid bedroeg 148 stemmen. Bij het bekend worden van de uitslag beerste er in het Congolese Paleis ber Natie een onbschrijfelijke geestdrift. Kasavoeboe, die tijdens be stemming tussen zijn partijge noten in het halfrond zat, werd Onmiddellijk door de voorzitters Van Kamer en Senaat naar de tribune geleid, waar men hem Verzocht op een statiezetel plaats te nemen. Uiterlijk onbewogen als een bronzen beeld nam de raad selachtige leider der Abako de °vaties in ontvangst. De meeste Kamerleden en Senatoren roffel den, naar Congolees gebrUik( met beide handen opgewonden tam tam-geluiden op hun lessenaars. Enkelen liepen naar de tribune, waar ze Rasavoeboe's handen kusten. Alleen Loemoemba en :1 deel van de ministerraad ''Pplaudiseerden slechts met de Vingertoppen. HEYNIS 700 COUPE6.795.- 700 LIMOUSINE „6.195.- VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Op Afsluitdijk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 juni De voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman heeft tij dens de vandaag in Scheveningen gehouden algemene jaarvergade ring van de Kon. Ned. Toeristen bond een somber geluid laten horen over de toekomstige ont wikkeling van het verkeer. Hij noemde het beeld zo beklemmend dat „wij ons in vertwijfeling af vragen of wij ooit in staat zullen zijn tijdig het hoofd te bieden aan de verkeersvloed, die wegen en steden dreigt te verstikken". Vermoedelijk 53 men sen om het leven gekomen (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 25 juni In een com mentaar, getiteld „De katholieken en de kritiek" schrijft de „Osser vatore Romano" vandaag over de Nederlandse reactie, met name van „De Linie" en „De Bazuin" op het in het Vaticaanse blad verschenen artikel „Punti Fer mi". Hierin stelde de „Osserva tore" onder meer, dat het alleen aan de kerkelijke hiërarchie toe komt te oordelen en te beslissen over politieke bondgenootschap pen van katholieken met anderen, die niet de religieuze en morele overtuiging der katholieken hul digen. „De Linie" zei hiervan: „Een onderdrukking van de auto nome verantwoordelijkheid der katholieken op politiek terrein". „De Bazuin" noemde het stand punt der „Osservatore" ultra orthodox, een standpunt dat ten noorden van de Alpen in theorie of in praktijk door geen enkele katholiek wordt gehuldigd, be halve door hen, die de vlag van het imperialisme volgen". 1) KUNSTHANDEL LIJSTENMAKERIJ SMEDESTRAAT 13 - HAARLEM COIFFURE CREATION Aan zee Walden en Muyselaar in Minerva Suède dames- en herenjasjes 11 Warm weer "'jkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. y. RUN en W. Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, I 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 5.30 utM avonds tel. 21544. Toen de geestdrift geluwd was, hield de Belgische minister-president, Gans dof van der Meersch, een korte toe spraak. „Ik neem thans van U af scheid, aldus de minister, want mijn 'dak hier is afgelopen." Kasavoeboe 'erliet daarop het paleis en, voorafge gaan door een escorte van de Congole se militaire politie, reed hij huiswaarts. Moekongo-bevolking van de hoofd- rtjV'. die donderdag nog onder een zo- s-fWige hoogspanning leefde, dat ern- Cn? voor een opstand was gevreesd, T" gisteren lucht aan haar felle vreug- v,e. over de overwinning van haar aan- oerder. De spontane hulde aan Kasa- jj9®b°e in het parlement heeft duide- JK het bewijs geleverd van de ruime pPulariteit welke de vader van de k°hgolese onafhankelijkheids beweging fjjP'ten zijn eigen partij nog steeds ge- Niettemin bleef zijn verkeizing als staatshoofd tot het laatste ogenblik onzeker. Hoe snel de toestand in de Congolese hoofdstad evolueert, be wijst wel het feit, dat Bolikango des avonds nog van Loemoemba de schriftelijke verzekering had gekre sen door het regeringsblok te zullen gorden gesteund. Onder de indruk van het donderdag door de Abako ont plooide machtsvertoon schijnt Loe- hioemba gisteren, een paar uur voor ue bijeenkomst van de Kamer en Se- Paat zijn politiek herzien te hebben. Ue vrees om op de onafhankelijk- (Van onze verslaggever) Rotterdam, 25 juni in een !>ahd aan de Sumatraweg op Katen- V| echt heeft vannacht een 32-jarige j?°?rse zeeman getracht een eveneens jarige vrouw van lichte zeden door verging om het leven te brengen. Op hulpgeroep van het slachtoffer snel- buren te hulp. Deze wisten haar rti öe greep van de zeeman te bevrij- v®h. De Noor vluchtte naar het dak Ah het pand, waar drie politieman en hem even later overmeesterden. (Advertentie) speciaal aanbevolen door onze chef banketbakker 'blO'LE MARKT EN HOUTPLEIN (Advertentie) HOOFDAGENT ^IJLWEG 26 - HAARLEM Ê.!gent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp 'aSent: GAR. SMIT, Zandvoort a^ent: GAR. STROBBE, HiUegom nt; J. J. v. KOOTEN, Haarlem heidsfeesten van 30 juni ten aanzien van de hele wereld het beeld van een gron dig verscheurde Congo te moeten ont vouwen, heeft bij hem tenslotte de door slag gegeven. Voor niemand leidt het dan ook twüfel, dat de Godsvrede tus sen de twee gevaarlijkste Congolese po litieke figuren Kasavoeboe en Loe moemba slechts van korte duur zal zijn. Gistermiddag heeft de Senaat op zijn beurt met zestig stemmen tegen twaalf en acht onthoudingen zijn vertrouwen in de regering goedgekeurd. Maar een groot aantal senatoren gaf publiek te verstaan, dat zij Loemoemba hun steun alleen hebben toegezegd om vijf dagen voor onafhankelijkheidsdag oen rege ringscrisis te vermijden. Zowel in Ka mer als Senaat reserveren de meeste afgevaardigden hun houding tot de dag waarop Loemoemba met zijn rege ringsprogram voor het parlement zal verschijnen. Korea, na tien jaar. De oorlogsweesjes hebben een onderkomen gevonden in tehuizen waar goed voor hen wordt gezorgd. (Zie ook elders in dit blad) CARACAS, 25 juni (Reuter, A.F.P.) President Romulo Betancourt van Venezuela heeft gisteren alhier lichte verwondingen opgelopen bij een aan slag, die op hem werd gepleegd, toen hy zich naar een plechtigheid begaf ter gelegenheid van de Dag van het Leger. De president is met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De minister van defensie, generaal Josue Lopez Henriquez, diens vrouw en de lijfarts van het staatshoofd, dr. Pinto Salinas, werden ernstig gewond, maar verkeren niet in levensgevaar. De chef van het militaire huls van de president, kolonel Ramon Armas Perez, de chauffeur van Betancourts wagen en een lid van het escorte, een militair van achttien jaar werden gedood. Naar verluidt ontplofte een wagen met dynamiet bij het passe ren van de officiële stoet. De bevelheb ber van de luchtstrijdkrachten, gene raal Linares, is aangewezen om voor lopig de portefeuille van defensie te beheren. De aanslag heeft levendige veront waardiging in geheel Venezuela gewekt. Allerlei organisaties op politiek, econo misch en cultureel gebied en Vakbon den hebben van hun sterke afkeuring blijk gegeven. De voorzitter en de vice- voorzitter van het Venezolaanse Con gres, Leoni en Caldera, hebben in een radiotoespraak een beroep op de Vene- zolanen gedaan om hun kalmte te be waren. Zij legden de nadruk op de kracht van de samenwerkende partijen, die de regering-Betancour* steunen. Betaneourt is 13 februari 1959 aan het bewind gekomen, als opvolger van de dictator Perez Jimenez, die was af gezet, Hij was toen juist een jaar tevo ren Venezuela binnengekomen na tien jaar in ballingschap te hebben doorge bracht. Perez Jimenez had hem tot tien jaar verbanning veroordeeld. Be tancourt wordt, evenals zijn ambtge noot Fidel Castro van Cuba, beschouwd als een zinnebeeld van het nieuwe Zuid- amerikaanse nationalisme. Hij heeft in totaal 21 jaar in de gevangenis, zich schuil houdend of in verbanning door- Advertentie) Vraagt stratie: vrijblijvend demon- KorteKleverlaan30-40,Bloemendaal Telefoon (0 25 00) 513 01-5 54 46 tAdvertentie FOTO -PRAAT eens met Anegang 32 - Telefoon 1G246 Kleverparkweg 7 - Telefoon 61669 (Advertentie) LIMOUSINE BESTEL EN COMBI v.a. Houtplein 18-20 Telefoon 16615 -12000 (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaai Telefoon 52301 PRESIDENT BETANCOURT gebracht, zulks als gevolg van moeilijk heden met de dictators, die elkander in het verleden in Venezuela hebben opgevolgd. (Van onze correspondenten) LEEUWARDEN, 24 juni Op de Af sluitdijk bij Kornwerderzand is de twee jarige Cornells van Buuren uit Mak- kum op slag gedood, terwijl zijn moe der, de 26-jarige mevrouw van Buuren- Ensink zeer ernstig werd gewond. Het gezin Van Buuren was een dagje uit en bracht enkele uurtjes op de Af sluitdijk door, waar de heer Van Buu ren eens wilde hengelen. In een onbe waakt ogenblik uep kleine Cornelis de rijbaan over, juist op het moment dat een vrachtauto uit Bergum nader de. De moeder trachtte het kind nog voor gevolg, dat beiden gegrepen werden. RUINEN, 24 juni Waarschijnlijk op weg naar de T.T.-races in Assen is van avond de heer K. W. Rütte, afkomstig uit Dortmund, in Pesse (gemeente Rui nen) met zijn motor uit de bocht gevlo gen. Hij was op slag dood. UTRECHT, 24 Juni Een tienjarig meisje uit Sappemeer, Adri Koeneman, is vanmiddag door een trein aangere den. Ze kwam er nog betrekkelijk goed af met een hersenschudding en wat schaafwonden. Het meisje stak in Hoo- gezand met haar fiets een met draai- hekken afgesloten overpad over. Zij zag de trein die uit Winschoten kwam en op weg was naar Groningen, te iaat. Haar fiets is totaal vernield. De trein die licht beschadigd werd, had elf mi nuten vertraging. Hjj zei dat de A.N.W.B. van mening is dat een uitgave van enige miljarden guldens In een tijdsverloop van tien, hoogstens vijftien jaar voor verkeers- voorzieningen alleszins verantwoord en noodzakelijk is. Het is daartoe dringend noodzakelijk dat de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten wordt herzien en dat het rijk de ver betering van verkeers- en vervoerspro blemen in de grote steden beschouwt als van nationaal belang en daarvoor ook financiële steun verleent. De voorzitter van de A.N.W.B. pleitte RIO DE JANEIRO, 25 juni (Rtr) Bij een vliegtuigongeluk in Brazilië zijn vermoedelijk 53 mensen om het leven gekomen, in de baai van Rio zijn wrak stukken gevonden van een „Convair" van de Braziliaanse luchtvaartmaatschap- Pij „Real Aerovias", die 48 passagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord had. Verscheidene zwaar verminkte lijken zijn opgevist. De bergingspogingen wor den belemmerd door een dichte mist. Het toestel is neergekomen bij het eiland Paqueta. Het was op weg van Belo Horizonte naar Brasilia, de nieuwe hoofdstad buiten Rio. De „Osservatore" reageert verder als volgt. „Als het geoorloofd is een oordeel te vormen op een indruk, zouden wij zeggen, dat de twee weekbladen on ze krant hebben bekritiseerd zonder dat zfj gelezen hebben wat deze heeft ge schreven, maar op basis van informa ties van persagentschappen of van een of ander niet erg nauwkeurige corres pondent. In werkelijkheid heeft de „Os servatore Romano" niets meer en niets minder gezegd, dan dat wat ook reeds bevestigd was door het gemeenschap pelijk schrijven van de Nederlandse bisschoppen aan de geestelijkheid en gelovigen op 1 maart 1954 en dat een herderlijk onderricht bevat, dat rigo- reus geïnspireerd is op de blijvende be ginselen, die even goed aan deze en aan gene zijde der Alpen gelding hebben. In dat document dat indertijd veel discus sies uitlokte, wordt o.m. over de geest van kritiek tot zekere katholieken ge sproken: „...Indien wij ons niet vergis sen, wordt deze vrije en al te kritische houding ook in de hand gewerkt door de vrijmoedigheid, waarmee de katholieke dagbladen en periodieken vaak deucate en moeilijke zaken discussiëren en be handelen. Waarbij zij een zekere nei ging tonen om dat wat oud is en van katholieke zijde komt, minder hoog aan te slaan, dat wat echter nieuw is en van vreemde kant komt, als voortreffe lijk te zien" „Uw (onnauwkeurige) correspondent merkt op, dat het bedoelde herderlijk schrijven niet op 1 maart maar op 1 mei gedateerd is. Het document heeft inderdaad de gemoederen niet on beroerd gelaten, maar wij zoeken toch tevergeefs naar enige tendentie in dit bisschoppelijk onderricht, die voor het episcopaat de morele beoordeling en dus de beslissing opeist van de politieke co alities, welke de KVP met andere par tijen denkt aan te gaan. En over deze algemene sententie der „Osservatore" zijn niet alléén „De Linie" en „De Ba zuin" gevallen. Zelfs niet alleen lieden aan gene zijde der Alpen: wij menen ze ker te weten ook aan de (verre) west zijde dier Alpen. Het zou overigens aar dig zijn als de „Osservatore" nu ook het citaat uit het mandement nog iets ver volgd had: „dit wil niet zeggen, zeer ge liefde broeders, dat de katholieken en vooral zij, die ons volk leiden en voor lichten, niet het recht zouden hebben op een zekere oorspronkelijkheid ten aan zien van nieuwe vraagstukken, noch op een persoonlijke mening, gelijk dit on derlegde mensen toekomt. Integendeel, wij hopen dat het initiatief en de per soonlijke verantwoordelijkheid niet aan getast worden door de stille gedachte „dat de organisatie er wel voor zal zor gen". l)Dat de Osservatore alleen reageert op De Linie en De Bazuin vindt zijn oorzaak in de selectie van het KNP, dat een vertaling van de opmerkingen dezer weekbladen in het buitenland heeft verspreid, doch niet de eerdere kritiek van dagbladen, o.m. van ons blad. (Advertentie) DEN HAAG, 25 juni Op vordering van de officier van justitie te Den Haag heeft de rechter-commissaris een bevel tot bewaring afgegeven voor de Russische student S. die wegens spio nage is gearresteerd. Hangende het verdere onderzoek wil de justitie geen nader commentaar geven. (Advertentie) Zijlstraat 88 Haarlem Tel. 10083 vooral voor een versnelde verbetering van de tientallen gevaarlijke spoorweg overgangen. Over het wetenschappelijk verkeersonderzoek zei de heer Zimmer man dat grote voorzichtigheid geboden is bij het overnemen van buitenlandse voorschriften en maatregelen, of het zich baseren op buitenlandse onderzoe kingen, omdat het verkeer het stem pel draagt van de specifieke levens- en denkgewoonten en van het gedragspa troon van een bepaald land. Over de recreatie merkte de voorzit ter onder meer op dat het uit sociaal oogpunt onaanvaardbaar is dat men de vrije zaterdag zou invoeren zonder de mogelijkheid te openen deze met ge paste ontspanning door te brengen. De A.N.W.B. zal aan het eind van dit jaar, zo deelde de heer Zimmerman mee, vermoedelijk rond 450.000 leden tellen. Als bereikbaar aantal wegenwachtleden tegen die datum noemde hij het getal 300.000. Het nieuwe hoofdkantoor kan over enkele maanden reeds betrokken worden. DEN HAAG, 25 juni De K.N.A.C. is het niet eens met de mededeling van minister Korthals in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, nl. dat de vertegenwoordigers van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. in de com missie „Veilig Wegverkeer" geen be zwaren naar voren hebben gebracht met betrekking tot het beginsel van een algemene snelheidsregeling op wegen bulten de bebouwde kommen. De K.N.A.C. zegt, „dat deze voor stelling van zaken niet juist is. De K.N.A.C. heeft zich gaarne akkoord verklaard met de instelling van passen de snelheidslimieten voor bepaalde knel punten in het Nederlandse wegennet, maar heeft, evenals de A.N.WÜ3. be zwaar gemaakt tegen algemene snel heidsbeperkingen voor de buitenwegen. Toen een meerderheid in de commis sie „Veilig Wegverkeer'" deze bezwaren niet bleek te kunnen delen, hebben de vertegenwoordigers van de bonden wel meegestemd bij de vaststelling van de hoogte van de algemene limieten, die men aan de Raad van de Waterstaat zal adviseren, aldus trachtend nog een zo gunstig mogelijk resultaat te ver krijgen. Hierdoor en doordat verzuimd is een minderheidsnota in te dienen, kan het misverstand zijn gerezen, dat de K.N.A.C. geen bezwaar zou hebben tegen algemene snelheidsbeperkingen voor de buitenwegen", aldus de me dedeling van de K.N.A.C. WIJCHEN, 24 juni Vanmiddag is de twaalf-jarige Henk Gramser. wonen de te Leur bij Wijchen toen hij in ge zelschap van een arbeider, onderweg naar huis achter een boerderij voor on weer schuilde, door de bliksem getrof fen. Hij was op slag dood. De arbeider klaagde over hoofdpijn doch behoefde zich niet onder geneeskundige behan deling te stellen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 25 juni Het hogedrukge- bied, dat zich boven Scandinavië heeft ontwikkeld, zorgt in het grootste deel van ons land voor een zomers weekein de. Het zwakke storingsgebied, boven het midden en zuiden van Nederland, neemt langzaam in betekenis af, zodat ook de kans op enkele buien kleiner wordt. Gisteravond kwam het vooral in Lim burg eu in Utrecht nog tot enkele actie ve onweersbuien, waarvan enkele res tanten tot het westen van Nederland doordrongen. Plaatselijk, o.a. in Venlo, viel ruim 20 mm regen. Het warmst was het in Twente, waar het kwik tot 29 gr. C. steeg. De oostenwind voert geleidelijk ook in het zuiden en midden van ons land wat warmere lucht aan, zodat de temperatu ren op een zomers niveau liggen e>n in het oosten tot dicht bij dertig graden Celsius kunnen stijgen. Het is waar schijnlijk dat dit zomerse weertype ook na zondag nog za] voortduren. Middagtemperaturen van 21 - 23 gr. C., zeewater 17 gr. Zwakke tot matige wind, in de namiddag aan zee. Vooruit zichten: enkele dagen met zomers strand weer. Station Weei Den Helder onbew. Ypenburg onbew. Vlissingen geh. bew. Eelde onbew. De Bilt onbew. Twente onbew. Eindhoven mist Zd.-Limburg mist Stockholm zw. bew Oslo onbew. Kopenhagen onbew. Londen motregen Amsterdam onbew. Brussel mist Luxemburg regen Parijs Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome zw. bew. regen onbew. licht bew. regen geh. bew. regen licht bew. regen onbew. max min neersi temp temp atgeJ gisteren 24 uui 28 17 0 25 15 6 18 15 0 28 13 0 25 14 17 29 15 0 26 16 3 24 15 10 26 29 15 0 22 13 0 17 14 1 26 15 0 20 15 26 22 15 9 24 15 9 25 18 3 26 16 0 30 15 0 25 14 0.2 24 15 3 20 15 23 26 17 0 27 15 4 30 17 0 Toen mgr. Huibers eens een pro gressief denkend katholiek in tellectueel had ontvangen en hem bij het afscheid met opvallende welwillendheid steunde bij het aan trekken van diens overschoenen het was midden in de winter en de sneeuw lag hoog zei de bisschop ten antwoord op een afwerend ge baar: „Och, ik denk dat U af en toe best een bisschoppelijk steuntje ge bruiken kunt." Deze anecdote, door de bezoeker nadien graag aan anderen verteld, tekent scherp het beeld van een met ironie en vriendelijkheid gela den vertrouwensrelatie tussen bis schop en gelovige. Alleen een gees tig en voorzichtig leidsman kan zo feilloos de omweg van het symbool benutten om van oprechte herderlij ke zorg te getuigen. Beter dan een uitvoerige karakter beschrijving vol plechtige adjectie ven achten wij de relevering van dit vooral in staat om een typering te geven van de bisschop van Haarlem die morgen en overmorgen afscheid gaat nemen van zijn diocesanen. Ve len van hen die mgr. Huibers van nabij kennen, zullen daar soortgelij ke ervaringen aan toe kunnen voe gen. En degenen die hun bisschop nooit van persoon tot persoon hebben ontmoet, zullen zich uit zijn toespra ken en openbaar optreden een beeld van hem hebben gevormd, dat on willekeurig leidt tot het gebruik van de kwalificaties: sympathiek, een voudig en zorgzaam. In een op 8 juni in ons blad ver schenen uitvoerig levensbericht is aan de hand van de feiten een beeld gegeven van mgr. Huibers' actieve priesterleven, bekroond door een zorgvol pontificaat van bijna vijfen twintig jaar. In ons nummer van vandaag voegt mgr. Van Dodewaard, die straks mgr. Huibers' taak volle dig zal overnemen, daaraan een be schouwing toe, waaruit ten duidelijk ste blijkt, dat mgr. Huibers zijn ambt neerlegt zonder daartoe door lichamelijke of geestelijke omstan digheden te zijn gedwongen. Uit vrije wil en lettend op andere dan de per soonlijke belangen heeft hij om zijn emeritaat verzocht. Dat mgr. Huibers inderdaad over een opmerkelijke vitaliteit van geest beschikt, blijkt het sterkst uit wat hem met het klim men der jaren bijzonder is gaan ken merken: zijn open staan voor nieu we inzichten. Voor velen die bij de bisschop te rade kwamen of die door hem werden uitgenodigd adviezen te geven, was het een verrassing te be merken hoezeer de bejaarde bisschop begrip had voor nieuwe tijdsver schijnselen en daaraan aangepaste reactiewijzen. Men hoeft dan niet al leen te denken aan enkel vormen van gespecialiseerde zielzorg maar ook aan zijn houding ten opzichte van veranderingen in de pastoraal in het algemeen. Hij zag daarbij niet op de eerste plaats naar het groeps belang of de publieke indruk maar lette vooral op het individuele heil. En als hij zich op enig terrein niet thuis wist, liet hij graag en met groot vertrouwen de verantwoorde lijkheid aan de specialisten. De men taliteit die aan dat alles ten grond slag lag was er een van mildheid, zorg en vertrouwen. Voor alles wat mgr. Huibers in die gezindheid voor zijn diocesanen heeft gedaan zijn allen hem bijzon der dankbaar. En het dacht ons goed, in dit blad en op deze plaats nadrukkelijk van die dank te getui gen. Het afscheid van mgr. Huibers be tekent tezelfdertijd de ambtsaanvaar ding door mgr. Van Dodewaard, die zich tijdens zijn functie als coadju tor. dat wil zeggen als ambtshelper, heeft doen kennen als iemand wiens bezieling opvallend overeenkomt met die van zijr voorganger in het ambt. Priesters en andere gelovigen van het Haarlemse diocees begroe ten hem vol vertrouwen als de nieu we herder, naar wie zij graag zullen luisteren en die reeds veelvuldig ge tuigd heeft van bereidheid tot het luisteren naar hen. Aldus is nu reeds gebleken dat niet van ijdele verwach ting werd getuigd toen bij mgr. Van Dodewaards benoeming tot coadju tor een voormalig collega over hem schreef: „Zijn oog zal op het diocees rusten als dat van een echte vader." HEEMSTEDE, 24 juni Van dins dag 28 tot en met donderdag 30 juni brengt het gezelschap Willy Walden en Piet Muyselaar in het Minerva Thea ter een nieuw programma onder de ti tel: „Vrolijk zomeravond amusement". De verdere medespelenden zijn Aase Rasmussen, Philippe Aeckerlin, Jo Vi- scher Jr., Aart Brouwer, The Fouryo's en het Leedy Trio. De muzikale bege leiding is van Jan Neuhuys. Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 'LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ?23596 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Overwegend zonnig en warm weer met een kleine kans op enkele lokale onweersbuien in de namiddag,-voor namelijk in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Zondag: zon: 4.2121.04; maan: 6.48—22.10. Maandag: zon: 4.2121.04; maan; 7.47—22.41.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1