Uitstekende dansfotografie in „THE ROYAL BALLET" Stijlvol concert door „Musyckcamer" Mathé van der Weiden 70 jaar D Haarlem Cajanus weer in Haarlem RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT BEGINNEND JOURNALIST TAXI 13000 Het West-Berlijn mysterie De Wolga-bootsman Mag ik een lift vanU? 'lex aluminium Goliath en de barbaren De schat der Watusi Reprise Oud-leraar Triniteitslyceum STUDIO HARDEBELT ZATERDAG 25 JUNI I960 Wi r -jii IMt ink «i ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Luxor Frans Hals Rembrandt v. DUIVENBODEN Lido Roxy e A T TF de LUXE 33 U Jw f 375._ Ruime overwinning van H.V.G.B. Concert St.-Michaël Test zelf de grotere voordelen van de kleinere FIATS Kijk rijd bij U» Fiat-dealer Nog een rijks goed keuring voor kapelbouw Films Toneel Muziek Waterstanden 1amnorgen in Oude Sint-Baaf gearriveerd pHiuPs llaclio Moorw Veel functies Haarlem sluit contract met asfalteerder Burgerlijke Stand Haarlem Waterpolo Kring-zwemkampioen schappen Sint-Jozef school in Half' weg wordt beter geoutilleerd Apotheken en doktei'0' diensten FILMJOURNAAL 'x. Op gezette tijden wordt het bioscoop publiek een zogeheten balletfilm voor- gedraaid. Daarop is natuurlijk heel veel aan te merken, omdat het geen dansbelevenis is, zoals men die in een schouwburg ervaart, en omdat het ook geen filmkunst is. Althans zoals ge woonlijk deze balletfilms worden opge zet. Het is mogelijk van een ballet of van een toneelstuk een goede film te maken. De regisseur moet dan met een geheel eigen, volgens filmi sche middelen tot stand gebrachte, in terpretatie komen van het oorspronke lijke kunstwerk. Van zulke kunstwer ken zijn voorbeelden op te noemen, al zijn het er weinige. Deze week kan men in Studio de bal- letfilm ,,The Royal Ballet" zien met wereldberoemde solisten als Margot Fonteyn en Michael Somes. Regisseur Paul Czinner, die enkele jaren geleden ook het optreden van het beroemde Moskouse Bolsjoi-ballet heeft gefilmd, heeft in feite niet meer gedaan dan het optreden van het fameuze Engelse bal let van Covent Garden op de film regi streren. Hij heeft zijn camera's opge steld op de beste plaatsen in de zaal en maar opgenomen. Nu kan men zeg gen: wat wil men meer? Toch geloven wij, dat de echte dansliefhebber zijn plaats in de schouwburg zal stellen bo ven die in de bioscoop. Op de eerste plaats natuurlijk omdat hij nooit kan vergeten „maar" met films te doen te hebben. Maar voorts, omdat hij met de camera voortdurend van plaats moet verwisselen om steeds het mooiste beeld van het ballet te krijgen. Op de duur is dat vermoeiend. En de Film liefhebber zal zich teleur gesteld voe len, omdat de camera alleen maar re gistreert en niets zelf zegt. Maar daar staat tegenover, dat het grote publiek, dat zelden of nooit naar een balletvoorstelling gaat kijken, en dat de bioscoopsfeer nu eenmaal als vertrouwd aanvoelt, hier de gelegen heid krijgt om kennis te maken met het ballet en zijn wonderlijke vermogens. Bovendien zijn slechts weinigen in de gelegenheid om zulk een wereldbe roemd ballet in de schouwburg te gaan zien, omdat het plaatsbewijs voor hen eenvoudigweg onbetaalbaar is. Het moet gezegd worden, dat de re gistratie door Paul Czinner virtuoos is. Door het gebruik van close-ups weet hij een gebaar, een mimische uitdruk king, een oogopslag een onverwachte kracht te' geven. Het moge dan geen zelfstandige kunst geworden zijn, het is toch in ieder geval een grootse re gistratie van een grootse dansvoorstel ling. In deze film kan men een gedeelte zien van het Lac-des-cygnes in de cho- Advertentie SPKKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 uur. St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30. 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30. 9, 10.30 H., en 12 uur. St.-Jan, A'damstraat: 6.15, 7. 8.15. 9.30 H„ 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H., en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9.15 H, 10.45, en 12 uur. H. Liduina Rijksstraatweg: 6.30, 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba- vo, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H, 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H.Petrus en Paulus: 7. 8.30, 9, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieënheid: 7.30, 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9. 10.30 H., en 12 uur AERDENHOUT: 7.30. 9 H.. en 11 uur. ZAND VOORT: 6.30. 7.30. 9 H„ en 11 uur. Huis in de Duinen: 8.30 uur OVERVEEN: 7, 8. 9 H. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE, (H. Bavo) 6.30. 7.30. 8.30 9.40 H. 11 en 12 uur HEEMSTEDE, (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7 45, 8.40 H, 10. 11 .en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK. (H Jozef): 6.45, 8. 9.15 H.. en 11 uur. VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur H. reografie van Petita-Ivanov en op mu ziek van Tsjaikowsky. De danspresta- tie is wat lauw, maar onmiddellijk daarop ziet men een grandioze „L'Oi- seau de Feu" van Stravinsky op cho reografie van Fokine. Margot Fonteyn geeft van deze vuurvogel een magistra le vertolking, zoals men zelden te zien krijgt. „Ondine", een meesterlijke cho reografie van Frederick Ashton op mu ziek van Hans Werner Henze, is het grandioze hoogtepunt van de hele voorstelling, één adembenemende sug gestie, wederom met een voortreffelijk dansende Margot Fonteyn. Al met al dus, een goede gelegenheid om kennis te nemen van de prestaties van een voortreffelijke dansgroep, en een mooie aanleiding om in de schouwburg de kennismaking met het ballet te gaan hernieuwen. Studio, alle leeftijden. Van Johnson en Hildegard Knef ver vullen de hoofdrollen in de film „Het West-Berlijn mysterie". Wie zou den ken dat achter deze titel een groot spionagecomplot van legereenheden schuil ging, heeft het wel bij het ver keerde eind. Hoewel de film, met het vermoorden van een sergeant, een op windend begin heeft, verliest hij bij het opsporen van de vermoedelijke da der veel aan vaart. De verwikkelingen spelen zich dan af in en om het huis van een zangeres, die de gezochte, die eveneens van morfinediefstal en smok kel wordt verdacht, onderdak verleent, Natuurlijk komt er een vleugje ver liefdheid tussen de verdachte majoor en de zangeres aan te pas. Voor de onschuld van de majoor blijkt en de echte daders zijn ingerekend, duurt het nog wel even. Ogenblikken van adem loze spanning geven het gewenste ka rakter aan deze thriller van Ameri kaanse makelij. Voor volwassenen in Luxor. Min of meer naar de bekende operet te is de film „De Wolgabootsman" ge maakt. De grote rollen worden bezet door Amerikaanse en Europese sterren en deze combinatie voldoet niet eens gek. Het verhaal speelt in Rusland ten tijde van Tsaar Alexander IX. Een ten onrechte gedegradeerde ritmeester zwerft door het land op zoek naar de schurkachtige generaal, die hem in fei te pootje heeft gelapt. Natuurlijk vindt hij hem en zijn wraak is zoet. Het is bepaald geen groots filmwerk gewor den, maar degenen die hun hart ver pand hebben aan de operette, zullen graag de melodieën weer eens horen. Zjj krijgen de filmbeelden ou de koop toe. 14 jaar, Frans Hals. Een Duitse film met als titel „Mag ik een lift van u?" betekent doorgaans goed amusement. Dat is dan ook het geval. Zeker in de vakantietijd, want de ze film is een vakantie op zichzelf. De filmfiguren brengen hun vakantie door aan de Italiaanse kust en in deze zon nige omgeving vallen natuurlijk wel de nodige avontuurtjes te beleven. Het heeft allemaal niet zo heel veel te be tekenen. maar het heeft vaart. Boven dien krijgt men een reeks bijzonder aar dige melodieën te horen. De Duitsers verstaan de kunst om zulk een show te filmen. 14 jaar, Rembrandt. (Advertentie) laloezlaën De beste servicé bij Geil. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Nj Margot Fonteyn en Michael Soames met het corps de ballet in „Le lac des cyg- nes", zoals te zien in het begin van de film 1 „The Royal ballet". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Men moet niet met al te vrome inten ties naar „Goliath en de barbaren" gaan, want met de bijbelse Goliath heeft deze film niets van doen. Deze geschiedenis speelt zich heel wat later af, maar zij is niet minder opwindend. De makers van de film zijn van het ge bruikelijke Holywoodse recept voor dit soort zaken uitgegaan: formidabele massa-vechtpartijen, rijke en kleurrijke costuums, wonderbaarlijk mooie vrou wen, die exotisch doen en felle, gepas sioneerde liefde. Wie van dit soort za ken houdt, kan deze week in Lido zijn hart ophalen. Lido, 18 jaar. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyL Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap Wie destijds „De mijnen van Koning Salomon" gezien heeft, weet al wat hem tot en met morgenavond in Ro.vy te wachten staat, want de film „De schat der Watusi" is er het vervolg op. Het gaat dus om een fabelachtige schat, zoals gewoonlijk, en het Afri kaanse oerwoud biedt voldoende moge lijkheden tot avontuur. De film is in in derdaad mooie kleuren opgenomen en biedt de liefhebbers alle kans op span ning. 14 jaar. Vanaf maandag draait in deze bios coop „Opstandige jeugd", waarin voor de zoveelste maal een poging wordt ge daan om het „jeugdprobleem" te schil deren. Of dit uit oprecht mededogen met de losgeslagen jonge mensen van onze tijd gebeurt, of uit lust tot spekta- kelfilmerij, valt licht te concluderen. Voor volwassenen. In Minerva draait tot en'met maan dagavond „The Five Pennies", waarin men Danny Kaye en Louis Armstrong samen op het witte doek kan zien en men de nodige jazzmuziek kan beluis teren. Minerva, alle leeftijden. (Advertentie) SOLEX-SERVICESTATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57455 HAARLEM, 25 juni Het concert voor trompet en strijkorkest in D grote terts van Telemann beantwoordde het beste aan het doel van het in zekere mate experimentele concert, dat „Die Haeriemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart, vrijdagavond in de binnenhof van het Frans Hals museum gaf. De doorgaans historisch georiënteerde programma's van de muziek-kamer (het uitvoeren van wer ken van 17e en 18e-eeuwse meesters) heeft altijd veel voldoening geschon ken. Men kent dit ensemble onderhand als een voortreffelijk gezelschap, dal met grote liefde en voorname smaak de oude meesters vertolkt. Het concert van vrijdagavond bood wederom diverse fraaie aspecten, spe ciaal de hierboven genoemde uitvoe ring van het concert voor trompet en strijkorkest van Telemann. In de stijl volle entourage van de goed klinkende binnenplaats van liet Frans Halsmu seum deed de penetrante toon van de trompet het uitstekend. Hetzelfde gold voor het hobo-concert van Tommaso Albinoni. De solotrompettist van het Utrechts Stedelijk orkest, Ben Zaal, en de hoboïst Kees Kuyper toonden zich in deze stukken pittige en uiterst be kwame muzikanten. Fraai en intiem van loon klonk het concert voor twee fluiten en strijkor kest van Telemann, waarin Edo Wilod Versprille en Taco Ferwerda excelleer den. Minder gelukkig vond ik het fluit concert van Quantz, en dit niet om de storing in het derde deel. Tenslotte kan zoiets altijd en overal eens gebeuren. Of het nu kwam door de buitenlucht of de tegen het eind van de avond nog al kil wordende temperatuur, er lag iets stroefs over deze uitvoering. Overigens wil ik hier niet bij stil blij ven staan, want de Ouverture voor 3 hobo's en strijkorkest van Telemann aan het begin van het concert, was wer kelijk uitstekend. Dit verrukkelijke stuk muziek werd door de drie hoboïs ten Kees Kuyper, Eugène Kruit en Hans Leonhardt weergegeven. André Kaart kan met voldoening te rugzien op het experiment, om met zijn kleine orkest op de sfeervolle binnen plaats van het Frans Halsmuseum te concerteren. Hij heett de zeer vele be zoekers van dit concert een genotvolle avond bezorgd. Het leent zich stellig voor herhaling. J. L. OVERVEEN, 25 juni Een overtui gende overwinning heeft HVGB 1 ge boekt in de wedstrijd tegen LZC 1, die voor de tweede klasse heren in Stoop's bad werd gespeeld. Uit een voorzet van Dik Meulenberg liet Hogeland het eerste HVGB-doelpunt noteren, en spoedig stond ook het tweede doelpunt op zijn naam. Hierna kwam geheel HVGB in de aanval, waardoor zij met een meerderheid de LZC-verdediging onder druk zette en Boon inschoot. Met een boogbal verrastte Hogeland vervolgens de LZC-doelman waarna Hogendoorn vanuit de HVGB-verdedi- ging naar voren kwam om daarna Ho geland in de gelegenheid te stellen het vijfde HVGB-doelpunt voor zijn reke ning te nemen. Hierna werd door Tim mermans de eer voor LZG gered. Want in de tweede helft veranderde Meulen berg een vrije worp genomen door Ho geland in een HVGB doelpunt en bracht Hogeland met een achterwaarts schot de eindstand op 7-1 voor HVGB. HVGB 3 speelde een gemoedelijk partijtje tegen Neptunus 3, dat door de HVGB-ers met 4-1 gewonnen werd. HEEMSTEDE. 25 juni De R.K Harmonie St. Michaël geeft zondag avond om acht uur een concert in de muziektent op het Raadhuisplein Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Our Director, mars van Bigelon-Mo! 2. Ouverture „De Italiaan in Algiers"', Rossini; 3. Ouverture uit de opera ,Na- bucco", Verdi: 4. Arnhem, mars van A. Kelly; 5. Suite voor Harmonie-orkest, Mann-Van Leeuwen: 6. Quick March „Hollywood", Kenneth-Alford7. Ouver ture „Raymond". A. Thomas; 8. Selec tie uit de musical show „My Fair La dy", Fr. Loewe: 9. On the quarter deck mars van K. Alford. Na het muzikale programma is er pauze. Tot besluit volg een staande taptoe met medewerking van de drumband. HAARLEM, 25 juni —De Cultureie- en Ontspanningscommissie van de ARKA, de Algemene Rooms Katholie ke Ambtenarenvereniging, organiseert woensdag 29 juni een bustocht voor haar ieden naar Den Bosch en vandaar door het Land van Ravestein. (Adverteiitie) geruisloze motor, die ook boven 60 km snelheid nog fel en pittig accelereert uitstekende wegligging. die grote veiligheid bij hoge snelheid garandeèrt tot in de finesses verzorgde en smaakvolle afwerking /genten voor: 4 HAARLEM e.o.: Gebr. Beekman Automobielbedrijven, Wagenweg 72, Tel.02500-14160 BLOEMENDAAL e.o.: Gebr. Beekman Automobielbedrijven, Bloemendaalseweg 52, Tel. 02500-54601 BEVERWIJK e.o,: Automobielbedrijf G.J.C. Dorant, Zeestraat 82, Tel. 02510-3355 HAARLEM, 23 juni De uitslag van de huizenveiling in het Notarishuis is als volgt": Kerkstraat 16 en 20, opbod f 4450,-, afslag 50,-, totaal 4500,- Mw J. Assmann; Pakveldstraat 24, Zand- voort, opbod ƒ8000,-, afslag ƒ5,-, totaal 8005,-, N. H. Ofeigssen. e heer Mathé P. J. van der Wei den wordt maandag 27 juni 70 jaar. Vele jongeren kennen hem slechts als leraar tekenen van het Tri niteitslyceum. Maar van zijn buiten schoolse activiteiten vóór en tijdens zijn leraarschap, die veelsoortig zijn, weet men nauwelijks. Aan de destijds lande lijk befaamde Haarlemse Kunstnijver heidsschool ontving hii zjjn opleiding van figuren als Chris Lebeau, de architect Walenkamp, die de rechterhand was van Berlage bij de bouw van diens Beurs, van Bert Nienhuis en G. J. H. Kerkhoff, beide laatsten eerst onlangs overleden. In de geest van die tijd zocht de kunstenaar aansluiting bij de samenle ving. Bijgevolg werkte Van der Weiden o.a. op het atelier Begeer (samen met Gernt Rietveld), bij Lebeau (damast en batiks), op ateliers voor glas in lood en voor aardewerk. Hij ontwierp schil deringen voor de scheepvaarttentoon stelling E.N.T.O.S., paviljoens voor de wereldtentoonstellingen in Brussel J.910 en in San Francisco, 1915. Daartussen door studeerde hij voor zijn onderwijs akten. Dit ontwerpen en studeren gebeur de in het ouderlijk huis aan de Ge- Advertentie Op onze stadsredactie komt binnenkort een plaats vrij voor een Goede algemene ontwikkéling, liefst middelbare school, wordt strikt Trereist. Brieven te richten aan de hoofdredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. HAARLEM, 25 juni In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid A. van der Veldt (K.v.P.) hebben B. en W. geantwoord, dat ook het Colle ge van oordeel is dat het ontbreken van een kapel op het katholieke gedeelte van de Algemene Begraafplaats aan de Vergierdeweg als een ernstig ge mis moet worden beschouwd. De des betreffende plannen konden nog niet worden verwezenlijkt, omdat voor de bouw in verband met de spanning op de bouwmarkt in deze omgeving nog geen rijksgoedkeuring kon worden verkregen. B. en W. blijven proberen die goedkeuring zo spoedig mogelijk te krijgen. Van andere oorzaken van de vertraging weet het College niets. CINEMA PALACE: A bout the sufflé, ontr. FRANS HALS: Wolga-bootsman, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.30, 7 en 9.15 u. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Goliath en de Barbaren, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, en 9.15 uur LUXOR: Het West-Berlijn mysterie, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, en 9.15 uur Do.: Dokter Vlimmen, str. volw. REMBRANDT: Mag ik een lift van U?. 14 j. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 1 en 9.15 iuj ROXY: t.m. zo.: De schat der Watusi, 14 J. ma. t.m. do.: Opstandige jeugd. volw. 2.30, 7 en 9.15 u.; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: The Royal Ballet, a.l. 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t.m. ma.: The five pennies, a.l Ma. 8.15 u., za. 2.30, 7 en 9.1? uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 25 juni Openluchttheater, 8.15 uur: Koninklijke Nederlandse Schouwburg Antwerpen: Spie- géi der Minnen. (Holland Festival). Zaterdag 25 juni Stadsschouwburg, 1.45 uur: Muziekschool voor Toonkunst, leerlingenuitvoering. Tentoonstellingen Cruquiüsmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland. Geopend do 9—12.30 en 13.30—17 uur Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg Geopend van 1012 30 en van 1.30—5 uur Zo. 1417 uur Frans Halsmuseum; Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 en zo. 13—17 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elKe maand van 1315 uur Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: Ten toonstelling van prenten van Daumier en Gavarni uit de collectie H. Prenen Geopend dag. ook zo. van 10—22 uur. Museum „Het huis van Looy": Tentoon stelling over „t leven van Frederik van Eeden" (tot en met 26 juni). Geopend dag. van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur: zo. van 141* uur. De Ark: Nieuw Heiligland, Tentoonstelling van werken van Paula Geraldts (tot en met 2 juli). Geopend dag. van 917 u. (Ook zondags) Bloemendaal, Bloemendaalseweg 158, Over- veen. Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger (t.m. 9 juli) 9 juli. IJMUIDEN Zaterdag 25 Juni Hoog water: 4.27 u. en 16.52 u. Laag water: 0.12 u. en 12.29 u. Zondag 26 juni Hoog water: 5.00 u. en 17.24 u. Laag water- 0.46 u. en 13.01 u. Maandag 27 Juni Hoog water: 5.34 u. en 17.36 u. Laag water: 1.19 u. en 13.35 u. HAARLEM, 25 juni Vanmorgen is het levensgrote schilderij van de „Haarlemse reus", Oaniel Cajanus, te ruggekeerd in Haarlem en geplaatst in de Grote Kerk, waar ook zijn stoffe lijke resten maart 1749 ter aarde werden besteld. Het schilderij, dat 8.10 m. bij 1.70 m. groot is, beeldt de reus ten voeten uit. Cajanus, -die van 1702 tot 1749 leefde, was een voormalig Pools officier, die omdat hij 2.64 m. lang was, in vredestijd lange tijd als bezienswaardigheid langs vorstenho ven toernees had gemaakt, tot hfj vol doende had verdiend om zich in te ko pen in het Proveniershuis te Haarlem. Het grote schilderstuk heeft een plaats gekregen in de Brouwerskapel, rechts van het koor. In de Brouwerskapel ziet men o.m. de lijsten met de namen van alle predikanten van de Grote Kerk, terwijl er voorts een grafmonu ment tegen een pilaar is aangebracht. Het grote schilderij, dat vrijwel geen kunsthistorische waarde heeft, maar voor Haarlem niettemin een waarde volle curiositeit is, werd eind 1958 toe vertrouwd aan de zorgen van de Rot terdamse schilderijenrestaurateur J.H. van der Eerden. Het doek was in de loop der tijden nogal gehavend. Om streeks 1740 moet het geschilderd zijn door een onbekend portretschilder. Aan vankelijk hing het in het Proveniers huis, later vond het een plaats in het stadhuis, tot het een tiental jaren ge leden bij de reorganisatie van de Ridderzaal door museumdirecteur H. P. Baard in bruikleen gegeven werd aan mr. H. K. de Raaf uit Heemstede voor diens destijds bestaande cultureel centrum „De Stompe Toren" in het kerkje van Spaarnwoude. In dit kerk je, dat nogal bouwvallig was, heeft het schilderstuk veel van vocht te lijden gehad. De gemeente Haarlem heeft het later teruggevraagd en zoals wij reeds eerder berichtten in overleg met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente beslotén het te plaatsen in de Grote Kerk. Omstreeks tien uur vanmorgen arri veerde een verhuiswagen met het gro te schilderij, dat er ogenschijnlijk weer „als nieuw" uitzag, bij de Grote Kerk. Ter verwelkoming was o.m. aanwezig de gemeentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff. Adverlentn l'El.EVINlt RADIO eikeru gediplomeerd AKU1SSTKAAI 38 HAARLEM Tel 14609 dempte Oude Gracht 42, een in de be kende rij oude gevels. Achter de groe ne luikjes van de zolderverdieping was zijn atelier. „Zoiets krijg 3e nooit meer terug". ZÜn familie is de Haarlemmers al vele generaties bekend. De uit Frankrijk afkomstige linnenwe vers, -blekers en -kopers Des Prés ves tigden zich in onze contreien onder de verhollandste naam Van der Weiden. De grootvader van de leraar had in de Zijlstraat en aan het Spaarne een han del in grutterswaren, welke door muil ezels werden rondgebracht. De leraarschappen van Mathé van der Weiden zijn: 27 jaar gemeentelijke nijverheidsavondschooiH.B.S.-A, begin jaren van r.k. Huishoudschool, de M.M.S. van de Koningstraat en vanaf de oprichting in 1922 aan het Trlnitelts- lyceum als eerstbenoemde leraar, nog voordat rector Vlaar benoemd was. Na de eerste wereldoorlog heeft de heer Van der Weiden tien jaar lang aan ons blad meegewerkt en tot aan de sa menvloeiing met De Tijd was hij kunst correspondent van De Maasbode. In 1955 verliet hij op de pensioen gerechtigde leeftijd het Triniteitsly ceum, waar in zijn laatste jaren twee van zijn kinderen eveneens deel uit maakten van het docentenkorps. Wat hij nu doet? „Zo af en toe doe je nog wel eens wat, een aquarelletje of een ontwerp. Alleen waar je zin in hebt en waar je door je drukke gezin vroeger nooit aan toegekomen bent... Reizen bijvoorbeeld, met in elke zak een schetsboek". Ook aan het sociale leven heeft de heer Van der Welden zijn aandeel ge leverd: vier en dertig jaar was hij lid van K.Z.O.D., waarbij vijf bestuursja ren; eenentwintig jaar lid van de exa mencommissie akte tekenen m.o. Hij was lid van de Haarlemse Katholieke Kring, ontwierp de eerste Missieten toonstelling in onze stad en is sinds dertig jaar secretaris van de St.-Anto- niusconferentie van de St.-Vincentius- vereniging; tot voor kort was hij lid van de keuzecommissie van Alliance. Het is wel redelijk dat de heer Mathé van der Weiden nu aan zijn grote va kantie toekomt om alleen maar te doen waar je zin in hebt". Zal deze enthousiaste werker ooit met tegenzin gewerkt hebben? Advertentie) Mathé P. J. van der Weiden HAARLEM, 25 juni De gemeente raad moet woensdagmiddag beslissen of de gemeente Haarlem een contract zal afsluiten voor vijf jaar met de N.V. Kon. Maatschappij Wegenbouw, gevestigd te Utrecht. Volgens dit con tract zullen alle asfalteringswerkzaam- heden, waarbij gewalst moet worden, aan deze maatschappij worden opge dragen, behalve wanneer van hoger- hand anders wordt beslist. De maatschappij verricht al bijna dertig jaar in de gemeente Haarlem vrijwel alle isfalteringswerkzaamhe den. Met het oog daarop exploiteerde de maatschappij in de Delistraat een asfaltinstallatie, die echter wegens geluidshinder voor de omwonenden moest worden overgeplaatst naar de Ir. Lelyweg in de Waarderpolder. De maatschappij heeft daartoe niet onbe langrijke investeringen moeten doen en vraagt nu van de gemeente iets meer zekerheid inzake opdrachten, teneinde die investeringen rendabel te doen zijn BEVALLEN van een dochter: T. Koster-Kikkert; E. M. Groot-Zandvliet; A. A. M. Hogendoorn-KaandorpG. M. Bakker-Luik; E. Machielsen-Bakker. ONDERTROUWD: J. C. Weijens en A. var. Wijk; D. Molnar en P. M. J. Brocke. GEHUWD: G. P. Proper en E. M. van Brummen; H. van Dalen ên Th. J. M. Smid; J. A. A. Houthuizen en E. G. A. van Beek. OVERLEDEN: J. P. van Kleef, 77jr„ Kamperlaan; R. Wijckelsma-Leentjes, 67jr„ Leeuwêrikstraat. HAARLEM, 25 juni Door zwetf club Haarlem wordt dinsdagavond de gemeentelijke zweminrichting de Kleverlaan de tweede ontmoet'", gehouden voor de kampioenschapP j, kring Haarlem Koninklijke Nederia" se Zwembond. Het volgende progf3.^ ma wordt afgewerkt: 50 meter vrijs'w meisjes afdeling A; 50 meter vrijesl" meisjes afdeling B; 200 meter vlindes slag heren; 50 meter rugslag jong?'g afdeling A; 50 meter rugslag afde»^- jongens B; 100 meter vrije slag mes: 100 meter rugslag heren; 4 x 11 ter wisselslag jongens A en B; j, 100 meter vrjjeslag estafette darne„ De wedstrijden beginnen om zev' uur. HALFWEG, 25 juni Burgemé^ ter en Wethouders van Haarlemm6j liede stellen de gemeenteraad *o medewerking te verlenen aan de vraag van het r.k. schoolbestuur Halfweg voor verbeteringen aan ..t outillage van de Sint Jozefschool. t*et schoolbestuur had gevraagd om j;et treffen van voorzieningen aan schoolplein, de aanschaffing van le-:f middelen voor het verkeersonder^ en voor het muziekonderwijs. Haarlem Apotheken: Frans Hals Apotheek. Halsplein 1, tel. 60800; Apotheek Buzhjl Lange Veerstraat 19. tel. 11000; Els—".li Apotheek, Overveen, tel. 16760. Apot'- Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. .,0 Doktersdienst: Indien geen nuip -V huisarts belle men fa. Mathót, tel. 1* Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, 13863. el, Tandarts: W. Brandt, Heemsteedse 58, tel. 39330. ,9 Dierenarts: J. Westerman Harten lust' 7, tel. 51555. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Marg' Turfmarkt, tel. 21400 Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: Dr. W. Reurink, Ad"0 houtsduinweg 8. tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Bosch, Bloemendal5 weg 84, tel. 52655. Heemstede Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Laeijendecker. 5?// huisplein 9, tel. 38103; J. van Luin, steeweg 76, tel. 34445. Doktersdienst: K, Kout, J. de Wi*1 Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. {l-eP Doktersdienst: D Heeringa, Milita weg 18. tel. 56409. Kerkb°v' Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. KerM*- Nieuwenhuis. Zeestraat 71, tel. 3073. jP Doktersdienst: J. F. Zwerver, Julia*1" la, tel. 2499. Santpoort Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat Lantpoort, tel. 02560-8510. tpr Apotheken (ook nachtdienst): AP?.pf De Wilde. Broekbergenlaan 42, Sam" tel. 02560-8284.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2