Vakantie in stad en streek Willem Karei Rees tachtig jaar IN SPAARNDAM LIJKT HET LEVEN EEN VERTRAAGD AFGEDRAAIDE FILM centrum Een dorpse dijk met een kolk als kern; Spaarn wou landelijk diaspora-gebied DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Recreatie- Veelzijdig schilder «;roei\ Co. SLEUTEL WEG? HANS BRINKER STOMPE TOREN ZATERDAG 25 JUNI 1960 PAGINA 3 „DE SLEUTELSPECIALIST" CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders V', «inwin** Spaarndam behoort formeel tot de grote stad. Het vertoont daar dan ook verschil- ende sporen van. In de grote stad is het contact tussen het gemeentebestuur en ce verschillende woonkernen niet zo enorm groot. Dan kan het gebeuren, dat een oi(ege van b. en W. verkeerstechnische maatregelen treft, die formeel natuurlijk e' tuist zijn, maar die in feite alleen maar de lachlust wekken. Op onze foto ziet men het bordje „Verboden voor auto's, fietsen en motors" bij de toegang tot een traatje, dat een corpulent man dwingt er overdwars door te gaan. De Spaarndam- mers lachen erom en de vreemdeling haalt verbaasd zijn wenkbrauwen op. Ion de Slokrop en langs de biedt prachtige vergezichten over het water aan de ene kant en het wjjde polderland aan de andere kant. Voor uitstapjes op het water vormt zjj een goed begin- en eindpunt en over de ge neugten van een dag op het water doorgebracht, behoeven wij hier niet uit te wjjden. Via dit weggetje komt men tenslotte weer op de Oude Weg uit, die de zuidelijke afsluiting vormt van het Haarlemse industrieterrein in de Waarder Polder. Als men nog tijd overheeft, loont het de moeite om eens te gaan zien wat er in de laatste ja ren hier gebouwd is aan nieuwe in dustrieën. Maar dat is natuurlijk een heel ander hoofdstuk en niet op de eer ste plaats als vakantietrip bedoeld. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De kunstschilder Willem Karei Rees naar een door Cor Hak getekend portret. HAARLEM, 25 juni Op 1 juli wordt de schilder Willem Karei Rees 80 jaar. Dit te vernemen zal een ieder die hem kent verbazen, niet al leen omdat zijn uiterlijke verschij ning bij zijn leeftijd sterk ten achter is gebleven, maar ook om het jeug dig élan van zijn werk. De jongeren, voor wier opvattingen Rees altijd be grip heeft, hebben in hem ook een vurig pleitbezorger gevonden. Het genootschap Kunst zij ons doel waar van hij sinds 1913 lid is heeft hem, zeker om zijn doorbraak van con venties, gehonoreerd als „lid van verdienste". In het bestuur heeft hij zitting gehad. Vooral in het persoon lijk gesprek ontwikkelt Rees stuwen de kracht en belangrijker is daarom wellicht geweest dat hij vele malen deel uitmaakte van de tentoonstel lingsjury en daarmee de representa tie van de vereniging mede bepaalde. Voor de gemeente Haarlem en het ministerie van Buitenlandse Zaken o.a. voerde hij opdrachten uit om oude meesters te copiëren. Hierin leert men hem kennen als de bekwame dienende ambachtsman die zich in de „Arts en Crafts"-periode aan het begin van deze eeuw mede gewijd heeft aan de ver nieuwing van de kunstambachten. Vooral met houtsnijden en batiken heeft hij zich toen beziggehouden. In de tijd dat het schimmenspel hoogtij vierde was hij een ijverig medewerker van de hierdoor vermaarde Ko Donker. Van Rees' vrije werk vindt men voor beelden in het Teyler- en het Frans Halsmuseum, het Rijksprentenkabinet en de verzamelingen van provincie en gemeente, en in de galerij van direc- teursportretten van de Nederlandsche Bank. Een veelzijdig man, deze tach tig-jarige, die te kennen heeft gegeven dat hij op zijn verjaardag de deur van zjjn huis, Velserstraat 64 rd., van 3 tot 5 uui' heeft open staan voor vrienden en collega's. Rond de Westkolk heerst nog de sfeer van vroeger eeuwen. Het gemotori seerde verkeer kan er nauwelijks doordringen en de oude huizen, de zwaar bebladerde bomen, het water en de oude muziektent ademen een rust, die in deze tijd bijna niet meer voorstelbaar is. Men moet op een vroege zomer ochtend in een van de café's spiegeleieren gaan eten en een kop dampende koffie drinken en tevens tussen de gordijntjes door over het oude pleintje uitkijken. Men waant zich dan in een andere tijd. Men ziet het leven dan plotseling in een ander perspectief. Een perspectief waarin het gejacht van thans wel enigermate overdreven aandoet. Advertentie BLOEMEND AAL TELEF. 51855 dern verkeersbord op, dat aangeeft dat een straatje van amper een meter breedte, verboden is voor autoverkeer. Verdergaand over de dijk, komt men bij het beeldje van de jon gen, die zijn vinger in een gat in de dijk hield en daarmee voorkomen zou hebben dat Spaarndam het slachtoffer werd van een overstro ming. Hansje Brjnker hebben de Amerikanen het jongetje genoemd en ze komen regelmatig hier om het beeldje en zijn karakteristieke omgeving te fotograferen. De Spaarndammers vinden het best, al weten zij ook wel dat het maar een verhaal is. In Spaarndam kan men boten huren om op het Spaar- ne, het Y, de Zijkanalen van het Noordzeekanaal en vooral op de Mooie Nel te gaan spelevaren. Het dorp voelt zich nog altijd nauw ver bonden met het water en niet ten onrechte. Maar die verbondenheid gaat toch weer niet zó ver, dat zij met graagte de ontsierende woon schuiten zien verschijnen in de buurt van de Westkolk. Wie in Spaarndam op details let en wij raden u ten sterkste aan dat te doen omdat anders de belangrijkste dingen ongezien blijven, zal enkele leerrijke spreuken op zijn weg vinden. Op een gepleisterde gevel aan de dijk leest men de vermaning „De vroegte wint" en vanaf het voormalige ge meentehuis wordt ons met zin voor be trekkelijkheid, gerijpt tot berusting, voorgehouden: „D'een eerst 't; d'ander weert 't; wat deert 't?Verder dan berusting, tot aan de grens van het dé faitisme, gaat plotseling een spreuk er gens op een steigertje: „Eerst komt het Leven, dan de Strijd daarna de Dood. en men is alles kwijt." Op een gegeven moment ontmoet de argeloze wandelaar of fietser een bord, dat vermeldt dat men de gemeente Haarlemmerliede betreedt. Inderdaad, tot aan dat bord was men nog op Haarlemse bodem. Dat was Spaarn- dam-west. Spaarndam-oost behoort tot de gemeente Hariemmerliede en Spaarnwoude. maar ook dat zal binnen afzienbare tijd voorbij zijn. Het ligt in de bedoeling, dat oost-Spaarndam met ingang van l januari ook bü Haarlem gevoegd wordt: een merkwaardig dorp aan de periferie van Haarlem, geheel eigen van karakter. Helaas is er in het dorp zelf weinig plaats meer voor de jonge Sparndammers die trouwen wil len. Maar ze vestigen zich doorgaans niet ver van huis: in Haarlem-noord. Ze blijven lid van de roemruchte Spaarndamrner IJsclub, en ze komen koninginnedag en bevrijdingsdag door gaans in Spaarndam vieren, waar de harmonie ..Crescendo" in prachtige nieuwe uniformen weer op gezette tij den concerten geeft. Natuurlijk op de Westkolk, in de muziektent. Spaarnwoude is heel anders van karakter. Het is een gehucht, be staande uit een reeks verspreid lig gende boerderijen. Er is een tijd geweest, dat het kerkje met de be roemde Stompe Toren het geeste lijk middelpunt van deze streek vormde. Maar dat is voorbij. Het kerkje dreigt langzaam maar zeker tot een ruine te vervallen. De dé corontwerper Peter van Warmer dam heeft er op het ogenblik zjjn décoratelier in. maar een centrale functie heeft het niet meer. Mis schien dat de overheid zich nog eens het lot van dit merkwaardige monument aantrekt. Datzelfde geldt min of meer voor de Slok-op, de molen die men van de dijk af rechts aan de oever van de Mooie Nel ziet liggen. Hij is eigendom van de polder, die hem vroeger gebruikte voor de bemaling. Maar de polder heeft hem niet meer nodig en hij lijdt nu een kwijnend bestaan. Voorlopig is hij ge red, omdat de fluitist Frans Vester met zijn vrouw Karin en zijn dochter erin wonen. Duizenden guldens hebben ze erin gestoken, maar echt helemaal op knappen is voor een particulier te kost baar. De weg van de dijk af, langs de mo- Met die geniegronden links van de djjk is het merkwaardig gesteld. Ze be horen toe aan het ministerie van De fensie, maar Haarlem wil ze gaan ge bruiken om er een enorm recreatiecen trum van te maken. Men houdt zich derhalve onledig met touwtrekken om deze gronden. Als de plannen van Openbare Werken éénmaal verwezen lijkt zullen zijn, komt hier een groot meer met een grillige oever en met enkele eilandjes. Aan de kant van de Vondelweg denkt men zelfs aan een groot openluchtbad met zonnestrand. Het water van dit meer staat dan via het Noorder Buiten Spaarne in open verbinding met dat van de Mooie Nel zodat de zeilliefhebbers de ruimte krij gen. Maar voorlopig is het nog niet zo ver. Wel denkt men erover om tegen over de Vondelweg een brug over het Noorder Buiten Spaarne te slaan, die aansluiting geeft op een grote ver keersweg, die, lopend ten oosten van het industrieterrein in de Waarderpol- der, aansluiting moet geven op de Amsterdamse Vaart. Voorlopig kan er van de uitvoering van deze plannen niets komen. Men rijdt over de djjk naar Spaarndam, dat men van de westelijke kant binnenrijdt. Feitelijk is het dorp niet meer dan een grote dam in het Spaarne, waartegen de huisjes gebouwd zijn. Om de mees te huisjes te betreden moet men de dijk af. Ook het Hervormde kerkje met het oorlogsgedenkteken een gasvlam voor de deur. bevindt zich onder aan de voet van de dijk. Men kan er om heen wandelen en dan een kijkje ne men op een van de meest intieme en gezellige dorpspleintjes die ons land rijk is: de Spaarndamrner Westkolk. Onder de bomen spelen de kinderen en een enkele keer draait er het piere ment. Hier, onder bij het water, is Spaarn dam op zijn mooist. Men heeft er uit zucht over het water in de richting van het Spaarne. Men ziet er de scheeps werf de voornaamste industrie van het dorp dat allang geen vissersdorp rrieer is. Misschien is er nog één enkele Spaarndamrner die helemaal van de visvangst leeft. Vroeger was dat an ders. Toen leefde feitelijk het hele dorp ervan. Indirect heeft Spaarndam na tuurlijk nog wel veel met de visvangst van doen. In Spaarndam zijn twee gro te palingvisserijbedrjjven, die hun pa ling over de hele wereld vandaan ha len en over de hele wereld wegbren gen. Hier op de Westkolk heeft Spaarn dam de sfeer van het verleden ver stild bewaard. Het is alsof de huisjes en pleintjes nooit anders geweest zijn. Alleen valt plotseling een hevig mo- Het water van de Mooie Nel is een grote attractie voor de watersportliefhebbers. Wanneer men maar het juiste plekje weet op te zoeKen, Kan men genieten van een prachtig uitzicht over het water. De oude „Slok-op" neemt in dit panorama een overneersende plaats in en op de achtergrond ziet men de scheepsbouw-nijverheid van Spaarndam. HAARLEM, 25 juni Een van de genoeglijkste uit stapjes die men vanuit Haarlem kan maken, is een tochtje naar Spaarndam en Spaarmvoude. Men komt dan plotseling in een andere wereld. Stadsgedruis en verkeersdrukte maken plaats voor landelijke rust. Er Zweven wat meeuwen boven bet water. Opgeschoten jongens leunen tegen bet sluishek. Alle grotestadsgedoe is weg en er blijft niets dan rust en gemoedelijkheid. Flet leven in Spaarndam en Spaarnwoude is als een ver traagd afgedraaide film. Men moet er met de fiets heen gaan, of niet de bus, die van bet Stationsplein in Elaar- lem vertrekt. Met de fiets zou men een fraaie tocht langs het Noorder Buiten Spaarne kunnen maken, ware het niet dat het beruchte Holland Nautic-hruggetje in de Spaarndammerweg nog altijd een ernstige belemmering vormt. Maar vanaf de Zaanenlaan kan men rustig langs het Spaarnewater rijden. Voorbij de jachthaven komt men op een weg over de dijk, die aan de linkerkant uit doet zien overde weilanden achter de Vondelweg en over de geniegronden, rechts over het water van Spaarne en mooie Nel. Deze weg is een uitstekende overgang van het drukke stadsgewoel naar de rust van Spaarndam. Mgr. Huibers, zoals vele Haarlemmer, hem dagelijks konden ontmoeten oj 'straat. De bisschop is hier in gezelschü: van een zijner secretarissen, dr. H Kuipers. ij gaan morgen afscheid ne men van onze bisschop. Heel eenvoudig en zonder al te veel gerucht. De Haarlemmers nemen bovendien afscheid van een excellente priester, die bijna een kwart eeuw hun mede-burger is geweest. Over de Haarlemse bis schop hebben wij onlangs uitvoe rig geschreven, over de bisschoppe lijke Haarlemmer het zij met eerbied neergeschreven past een apart stukje. Mgr. Huibers is ons vertrouwd geraakt in de loop der jaren. De Haarlemmer genoot het voorrecht hem meer te ont moeten dan wie ook in het bisdom. De bisschop was bij ons thuis. Hier, in de eigen kring, hebben wij hem leren kennen. Ondeugende tongen mogen soms beweren, dat het roomse leven zwaarder wordt naarmate het zich dichter rond de „Nieuwe Gracht" beweegt, meni ge bijeenkomst heeft meer luister gekregen door de aanwezigheid van de bisschop. Mgr. Huibers is altijd sterk be trokken geweest bij het Haarlemse leven of hij heeft zich gaarne daar in laten betrekken. Misschien heeft hij wel eens de wenkbrauwen moe ten fronsen, wanneer een fikse ru zie wat al te veel deining bracht in de kring van rooms Haarlem, anderzijds is hij getuige geweest van menig feestelijk vertoon, tij dens welk hij meestal met een on derscheidende verrassing voor de dag kwam. De diocesanen buiten Haarlem hebben hun bisschop le ren kennen als de priester in ponti ficaal gewaad de Haarlemmers hebben hem evenzeer ontmoet als de burger: gestoken in een lange zwarte jas, getooid met een breed gerande en ge-kwaste hoed en de laatste jaren pas steunend op zijn Vondeliaanse „stok en stut". Zo wandelde hij 's middags dooi de straten van Haarlem of op dc zondagochtend, op weg naar de kerk in de Jansstraat, waar hij dc I-Ioogmis bijwoonde onder een toch tig raam, des winters beschermd door een stralende chauffage. Daar hebben de kerkgangers hem ont moet ais de hoogwaardige paro chiaan, die met zijn volumineuze en viriële stem de gregoriaanse mis krachtig ondersteunde en de plechtigheid immer afsloot mei zijn groot en zegenend gebaar. Met het klimmen der jaren werd de bisschop ook steeds meer onze trots. Wie bang was, dat hij op een kwade dag te zeer in het razende verkeer verstrikt zou raken, troost te zich met de gedachte, dat er minstens tien engelbewaarders, vermoedelijk aartsengelen, rond hem zweefden om hem tegen zich zelf te beschermen en voor ons te bewaren. Bij leven en welzijn gaat hij de stad verlaten. Het patriciërshuis aan de Nieuwe Gracht met zijn ho ge altijd gesloten ramen krijgt een nieuwe bewoner. Door de kamers met hun sterk verleden sfeer zal een nieuw en jonger geluid klinken en misschien voor het eerst zal daar de sigarettenrook van een bisschop omhoog kringelen. Maar de herinnering zal blijven aan een hoogbejaarde, immer levendige bisschop, wiens huisdeur altijd zij het na langdurig schellen heeft opengestaan voor iedereen. Voor wat mgr. Huibers betreft, valt maandag die deur dicht. Maar hij geniet het voorrecht, in tegenstelling tot vrijwel al zijn voorgangers, die deur zelf te mo gen sluiten. Het afscheid van de bisschop zal voor het overige haast geen verandering brengen. Iedere pastoor blijft pastoor, iede re kapelaan blijft waar hij is. Ge heim-Kamerheren kunnen zich in hun mysterieus gewaad blijven hullen. Zelfs Willem Bloem, de on sterfelijke paladijn van Haarlems bisschoppen, zal op zijn post blij ven, altijd rustig en nimmer paars van opwinding. Alleen de vicaris, wiens functie aan de bisschop per soonlijk verbonden is, zal maandag 27 juni, 's avonds om 24 uur, amb teloos priester zijn. Hij keert terug tot status van de neomist, die in spanning afwacht, wat de bisschop met hem voor heeft. Even zal hij een gelukkig man zijn, vrij van financiële zorgen, totdat wellicht de nieuwe bisschop hem zal zeggen: „Groot was .uw werk. Ga er mee door." En terwijl emiriteert in het Heemsteedse Bosbeek onze oude bisschop. Laten wij hopen, dat de J I Voorzienigheid hem nog vele jaren Vsf schenkt. x-/ Toen mgr. Huibers vorig jaar zijn diamanten priesterfeest vierde, vertoefden de Haarlemse Bloemenmeisjes in het buitenland. Thuis gekomen hebben enkelen alsnog een bezoek gebracht aan het bisschoppelijk huis, waar zij door mgr. Huiben en mgr. Van Dodewaard werden ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3