SAMENWERKING— slechts door groeiproces te verwezenlijken Fotowedstrijd 99De plaats waartn wij wonen Hoog gemi geen uitschieters De winnaars Toch te veel traditionele „plaatjes voor folders55 D<linP0bevrij<lt Sociaal commentaar MET DUIZENDEN FOTO'S HEEL HET LAND DOOR Zondag en maan dag afscheid van mgr. J. P. Huibers NÊLLMÊJ JONGENSINSTITUUT MONTANA rradel1 9fÜ 1 452's» ZATERDAG 25 JUNI 1960 PAGINA 7 9 9 9 9 9 Ouders, SCHOOLOPLEIDING SPORTVAKANTIE Zugerberg, Zwitserland. Door onze groep bladen waren drie geldprijzen beschikbaar gesteld: respectievelijk 400, 250 en 100 gulden. Ie prijs: A. Trompert, Bussinckstraat 44 A, Rotterdam. 2e prijs: G. J. Schuurmans, Stieltjesstraat 10, Nijmegen. 3e prijs: J. H. ten Hacken, Dr. Schaepmanstraat 99, Delft. Net geen prijs, maar toch zeker een eervolle vermelding verdienen: Aan de hand van de duizenden voor de prijsvraag ingezonden s 'iee"- Jury van onze bladen het gehele land doorkruist. ij hebben het gevoel dat wij van Joure tot Goes en van IJmui- den tot Ootmarsum alle stemmige hoekjes, alle indrukwekkende mo numenten en alle verkeersknooppunten gezien hebben. „De plaats Waarin wij wonen" was een ruim onderwerp en zo is het ook door velen opgevat. Wij hebben portretten gezien van karakteristieke inwo ners, kleuterfoto's van het eerste wandelingetje op straat, brandweer lieden, politieagenten, asfaltwerkers en marktkooplui aan de arbeid. Wij hebben kinderen naar optochten, poppenkasten'en opstootjes zien kijken. Juist waar de fotografen iets, ai was het maar een streepje ruimte voor couleur locale hadden gelaten, ontstonden de beste foto's. Denk aan Uw lijn Liturgische weekkalender Is het bepalen van een werkprogram .oor de nabije toekomst van de zij- Ie van een werknemersvakcentrale als de K.A.B. van grote, ook nationale, betekenis, de samenwerking die nodig is om zulk een program te verwezenlijken is nog veel belangrijker. Het bereiken immers van bepaalde resultaten, hetzij die in geld uitdrukbaar zijn hetzij die gelegen zijn op het gebied van de demo cratisering van het bedrijfsleven, is slechts mogelijk wanneer buiten de werk nemerswereld andere mensen mede de overtuiging hebben of daartoe worden gebracht, dat het recht in dat opzicht inderdaad aan de zijde van de vragers of eisers is. Nu kan men dat ,,er toe brengen" op twee manieren bereiken, n.l. langs de weg van de strijd en langs de weg van de overeenstemming van inzicht. Natuurlijk is het op een gege ven moment mogelijk, wanneer men een bepaalde machtspositie inneemt, om de onderliggende partij tot overgave te dwingen. Heel de sociale geschiedenis is het aaneengeschakeld bewijs dat op deze wijze successen zijn te behalen en niet alleen successen op korte termijn maar ook van blijvende aard. De stakin gen die vooraf zijn gegaan aan het in perken van de zondagsarbeid, aan het bereiken van de achturendag, aan het verwerven van sociale zekerheden zijn er maar enkele voor de hand liggende voorbeelden van. Sinds op dit stuk belangrijke resulta ten zijn bereikt is er evenwel nogal iets gewijzigd. Het wezen van het sociale vraagstuk, aanvankelijk zeer beperkt aangeduid als het arbeidersvraagstuk, is al sinds jaren gegroeid tot het vraag stuk van de gezonde menselijke verhou dingen. Dat dit. probleem ook twee kan ten heeft behoeft wel geen nader be toog. Een arme mens met een laag inko men en bezitloos, heeft heel weinig aan de verklaring van iemand die over veel geld beschikt, dat hü, de rijke, de arme mens volledig als mens waardeert. Te recht zal hij kunnen opmerken dat de be zitter van deze mentaliteit daarvan dan moet doen blijken door het bevorderen van een materieel gezond bestaan ook voor die arme. Maar indien in ons va derland iedereen een onbezorgd bestaan zou hebben, doch we schelden elkaar in tussen uit voor alles wat lelijk is, dan kan evenmin van een harmonische sa menleving worden gesproken We kwamen tot deze overdenking na lezing en herlezing van de in drukwekkende redevoering, die de heer Middelhuis de dertiende juni j.l. te Utrecht heeft gehouden. We aar zelen niet deze toespraak indrukwek kend te noemen ondanks het feit dat we hier en daar een enkele kanttekening en een enkel vraagteken hebben gezet. Het hoofdstuk samenwerking met anderen" achten wij wel het belangrijk ste punt uit deze hele rede. Dat de heer Middelhuis zich ten aanzien van deze onontbeerlijke samenwerkingen kritisch opstelde, heeft onze volle instemming. Onderscheidelijk sprak hij van de sa menwerking met de liberale werkge vers, met niet-katholieke groeperingen van gelijk niveau als waarvan hij de onbetwiste aanvoerder is, en van de mo gelijkheden die er zijn om ook een goe de samenwerking in het eigen katholie ke kamp te bereiken. Opmerkelijk daar bij is, dat hi) niet zonder lof gewaag de van het goede begrip dat er bestaat tussen N.V.V., C.N.V. en K.A.B.waar naast hij tegelijkertijd op de grote moei lijkheden duidde die een nader tot el kaar komen van kapitaal en arbeid en ...van geloofsgenoten kennelijk nog in de weg staan. Rustig overwegen van deze moeilijk heden of liever gezegd van deze consta teringen doen begrip voor de feiten ont staan. Voor wat de sociale ontwikkeling betreft zijn we nog maar aan het be gin van de tweede fase. Eeuwen en eeuwen waren geld en macht de fac toren die het leven tekenden. Verwoes tend hebben zij ingewerkt op godsdienst en samenleving, maar zij die de passie van dit bezit eenmaal hadden leren ken nen, konden daar vrijwel geen afstand van doen. Het interesseerden de bon zen van het gildenwezen niet of de gil den-broeders verkommerden, mits zij en hun directe beschermelingen het maar voor het zeggen hielden Het heeft slechts zin om aan de paupers van de vorige eeuw te herinneren, die gebukt gingen onder de dictatuur van het geld om goed tot ons te laten doordringen dat wat in eeuwen misgroeide niet in enke le tientallen jaren kan worden her steld. Er is intussen reeds veel bereikt. Niet alleen door de georganiseer de macht van de arbeid maar wel degelijk ook door veranderd in zicht bp de voormalige uitsluitende machthebbers .Het zij toegegeven, dat ook die verandering van inzicht in vele gevallen tot stand kwam onder druk van de georganiseerde massa. Het is alsof bij vooraanstaanden onder deze groep in de loop van de jongste sociale historie plotseling de blinden voor de luiken werden weggenomen. Zij hadden als het ware in hun eigen fel verlichte salon geleefd en hoorden slechts vaag geruchten van hongerend gepeupel. Toen zij leerden zien en wilden zien kwam bij zeer velen het christelijk inzicht bo ven. Wie zal het hun kwalijk nemen, dat zij niet onmiddellijk alle eisen begrepen, niet direct het programmatisch stre ven zagen, niet van stond af aan de christelijke fundering onderkenden, die met name de katholieke arbeiders in hun beweging formuleerden of van waar zij wilden uitgaan? Bovendien zou een niet geleidelijke ontwikkeling, een plotseling vervullen van alle wensen, tot een chaos voeren van onvoorstel bare afmetingen. Om dit maar eens met een voor beeld duidelijk te maken: wanneer we i nde loop van dit jaar de arbeidsonge schiktheidswet zouden willen invoeren, de gemeente-classificatie afschaffen, een minimumloonwet invoeren, een ge lijke betaling voor mannen en vrouwen, de arbeidstijd inkorten, de bezitsvor ming volgens plan trachten te realise ren, dan is het ieder duidelijk dat we ons voor een opgave stellen ,die (nof afgezien van de technische uitvoerbaar heid) het hele economische leven in de war zou sturen. Natuurlijk is hier ook onze katholieke arbeidersbeweging zich zeer goed van bewust. Maar het sluit tegelijkertijd in, dat men verplicht is zich van tijd tot tijd af te vragen op welk punt van de sociale ontwikkeling we staan en dus daarmee aan te ge ven welke étappe thans moet worden ingezet. Nu is het eenvoudig een feit ,dat in de werkgeverswereld er velen worden gevonden, die deze zelfde redenering wensen te aanvaarden maar zeker een grotere groep die deze ontwikkeling met lede ogen aanziet. Hoe is het anders te verklaren, dat b.v. de voortgang van de P.B.O. juist in de grote industrieën geen stap nader tot verwezenlijking komt? Hoe is het anders te verkla ren, dat op het stuk van de bezitsvor ming velen niet wensen te denken aan andere middelen tot verwezenlijking dan aan sparen uit inkomen? Delen in de winst is voor dezulken nog een zo danig vreemde klank, dat zij er niet aan denken dit programmapunt uit het werknemersstreven ook in hun pro gramma op te nemen. Op deze wijze zouden we nog heel wat verder kunnen gaan. We willen met deze voorbeelden aangeven, dat het voornamelijk een in zichtskwestie is, welk inzicht een groei proces vhreist. Een groeiproces dat eyenzeer op het stuk van de samenwer king met geloofsgenoten zijn invloed doet gelden. Maar deze zaak is zo be langrijk dat we hierop een volgende keer nader zullen ingaan. Advertentie Jong verzekerd, voordelig verzekerd een eeuw levensverzekering f 975', f 495', f 250^ f 225- f 495-^ f 149.5' jonbakifj enkokef1 el. 16^! rRANÏ OORf L. 3565 irgeT lm» ich- ials. p.d. a 6 arm .1. en èlet- ege» bus- P- u«' ile i de JujU >221' Vilt. eer- II. ■esp- oin- met zoe- aagt Sta- >cn- Zd kele itel- zendt uw zoon voor een - L.O., Gymnasium, H.B.S A en B; kleine klassen; diploma's in Ned erk. - of een in juli en aug - met cursus moderne talen; reis o.l.v. Ned. Sportleraar - naar het ini en aanm. voor vakantie ol school jaar bij Drs. W. F. MAARTENSE, secr v h. Curatorium. Kortrüksestraat 11 Scheveningen, tel. 556859. Ref. bij Drs Th T M van den Donk, oud-rector St. Catharinalyc.. Eindhoven. J. Vester- straat 29. tel. 10928. (Advertentie) D. Hylkema, Kastanjedal 2, Beek-Ubbergen. G. J. L. Offerhaus, Kenaustraat 6, Haarlem. A. M. Hagemeijer, Deventerstraat 6, Raalte. J- Blans, Leliegracht 17a, Amsterdam J. H. Zuiderwijk, Doelenstraat 99', Delft. J. Mooyman, Honthorststraat 20, Amsterdam. Zr. A. M. Vissers, Pieter Kiesstraat 49 R, Haarlém. W. van der Vaart, 's-Gravesandestraat 52 A, Schiedam. Drs. A. Smeets, p.a. Zinkwit, Eysden. W. H. Jansen, Weesperzijde 4, Amsterdam. A. C. van den Hurk, Kleiweg 87 B, Rotterdam. Dit afgelegen en open stukje straat is vol beweging en vrolijkheid. Deze foto vervangt een stukje film en bijpassende swing muziek. De fotograaf heeft afstand van zijn object genomen, waardoor hij mede bereikt, dat men zich door deze ene opname een compleet beeld kan vormen van de buurt en de bewoners. (Eerste prijs voor N. Trompert, Bussinckstr. 44A, Rotterdam) Met licht en donker, de puurste middelen van de zwart-wit-fotografie, wordt op deze afbeelding een dichterlijke en gespannen compositie bereikt, die, zonder dat er levende wezens op voorkomen, intens leven suggereert. (Tweede prijs voor C. J. Schuurmans, Stieltjesstraat 10, Nijmegen) stadsparken en op de pleinen... meestal wel knap uitgevoerd, maar precies als in de treinen, de folders en de touristi- sche fotoboekjes minstens zo knap te zien is. Dit alles klinkt u misschien wat korzelig en ontevreden in de oren. Trek het u niet aan, wij proberen u slechts te prikkelen. De mooie hoekjes van Haarlem, Maastricht en Amsterdam, de torens van Delft, de Rotterdamse ha ven (we noemen nu de steden waarin de deelname aan de fotowedstrijd van onze groep bladen zeer groot is ge weest) getuigen nog niet van uw per soonlijke visie op uw woonplaats. Be grijpt u wat wij bedoelen? Niettemin hebben wij er respect voor dat de meer derheid der inzenders de fotografie al dusdanig onder de knie heeft dat ze het object in goede compositorische verhou dingen en het juiste perspectief kunnen weergeven, dat ze ook het fotogenieke beeld zien. Alle foto's worden nu spoorslags door gezonden aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die samen met de Stichting ter Bevordering van de Ama teurfotografie een landelijke fotowed strijd heeft georganiseerd niet tal van kansen op een prijs .Daar zetelt een Ju- ry met waarschijnlijk andere meningen over de foto's dan de onze. HAARLEM, 25 juni Zoals wij reeds bericht hebben, zal mgr. J. P. Huibers maandag 27 juni, het feest van Onze Lieve Vrouw Altijddurende Bijstand, zijn ambt als bisschop van Haarlem neerleggen. Ter herinnering delen wij mede, dat leken en religieu zen zondag 26 juni ten huize van de bis schop, Nieuwe Gracht 80, persoonlijk af scheid kunnen nemen van mgr. Huibers tussen twaalf en twee uur. Men kan dan tevens de nieuwe bisschop begroe ten. Die dag is mgr. Huibers 's avonds agens bij een pontificaal lof om zeven uur in de kathedrale basiliek van Sint Bavo, tijdens hetwelk de scheidende bis schop de aanwezigen zal toespreken. Maandag 27 juni is bestemd voor de priesters, die afscheid willen nemen van hun bisschop, 's Morgens om half elf draagt mgr. Huibers in de kathe drale basiliek een pontificale H. Mis op, waarna het officiële afscheid volgt in de gemeentelijke concertzaal van Haar lem. Daar zal Deken J. Kraakman uit Alkmaar het woord voeren. Advertentie Het gemiddelde gehalte van de dui zenden foto's was opmerkelijk hoog. Elementaire fouten zijn er niet veel ge blaakt, ook al kon men soms merken, dat het hier en daar gewoon aan tech nisch kunnen schortte waardoor een aardig idee niet helemaal uit de verl kon komen. Er zijn foto's die door een stom foutje of mogelijk door een stom ongelukje hun kans op een prijs ver- •Peelden. Om een voorbeeld te noemen: van een close-up van een vrouwelijke Politieagent (met vaag achter haar het verkeer dat zij regelde) stonden de vin gertoppen van haar uitgestrekte en zwart geschoeide hand net niet op de foto; de afbeelding is dan gewoon niet af en het mankeert de foto aan ook aan ruim telijkheid. Met alle respect voor de winnaars, wij misten toch de werkelijk verrassende en boven alles uitspringende foto's. Er Waren maar weinig foto's waarvan wjj zeiden: dit plaatje hebben wjj nog nooit (Advertentie) volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van ISO tabl. 4 f. 1.1 S 500 tabl. 4. f. 2.95,1000 tabl. 4 f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM eerder gezien. Maar talrijk waren de doorkijkjes, de spiegeleffecten in plas sen en grachten, de „Mondriaanse" ef fecten van de nieuwbouw, enzovoort. En veel te veel foto's naar onze zin waren, laat ons zeggen, plaatjes voor folders van de plaatselijke V.V.V. Het rustieke land met zijn molens, koeien, water en knotwilligen, de oude geveltjes met de ophaalbruggen ,de monumenten in de Advertentie neus, keel,borst van vastzittend slijm Zondag 26 juni: 3e zondag na Pinkste ren; eigen mis: 2 geb. HH. Joannes en Paulus; credo; pref. van H. Drieëenheid; —groen— Maandag: Mis van zondag; —groen— Dinsdag: H. Irenaeus, bisschop-martelaar: eigen mis; 2 geb. van vigilie; —rood Woensdag HH. Petrus en Paulus, aposte len; eigen mis; credo; pref. v.d. apostelen; rood— Donderdag: H. Paulus, apostel: eigen mis; 2 geb. H. Petrus; pret. v.d. apostelen; —rood—; Den Bosch: Eucharistisch Hart van Jesus: eigen mis: 2 geb. voor bisschop, verjaardag van wijding; credo; pref. van H. Hart; —wit— Vrijdag: Kostbaar Bloed van O.H. Jesus Christus; eigen mis' credo; pref. van H Kruis; rood— Zaterdag: O.L. Vr. Visitatie: eigen mis, 2 geb HH Processus en gez.; credo, pref van Ó.L. Vr.; -Wit— Zondag 3 Juli: 4e zondag na Pinksteren; eigen mis: 2 geb. H. Leo; (Den Bosch. 2 geb. H. Rombout; Br.: 2 geb. alle HH. Bis schoppen van Breda), credo; pref. van H. Drieëenheid; groen— Van alle doorkijkjes die wij ontvangen hebben, was dit naar onze smaak het meest ongedwongene. Deze meisjes, deze toren, de sfeer, het is in zijn totaliteit een onmiskenbaar beeld van een Hollandse stad. (J. H. ten Hacken, Dr. Schaep manstraat 99, Delft).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7