Einsteinstraat Herstel woningen aan kost de gemeente f 116.000,- Enkele bewoners moeten tijdelijk elders onderdak RENAULT Fustcentrale dit jaar nog naar de Waarderpolder Voorlopige maatregelen te duur en niet effectief Belgisch Nationaal Toneel speelt „Spiegel der Minnen" T eleurstellend 1 AUTOMOBIELEN Boeiende vertoning vol speelse nuances Meerlhorst geen politiebureau In kerk H.H. Elisabeth en Barbara HARTELIJKE HULDIGING VOOR ORGANIST JAN BERGHUIS jkjÊh Leerlingen-uitvoering Toonkunst COUPONS Gas en elektratarieven niet naar beneden 't binnenhuis In het Openluchttheater n Het regende bekeu ringen in Zandvoort Wegens parkeren op de Zuid Boulevard Jubilaris A. Schouten gehuldigd 4 MAANDAG 27 JUNI 1960 PAGINA 5 Ander onderdak Haarlem e.o. Waterstanden burgerlijke Stand Haarlem Automobielbedrijf HARDEBELT Antwoord aan raadslid Fibbe Hoger krediet voor Slachthuisverbouwing Vakantie groentehandelaren Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal Voorzieningen in de Cl arastichting Te veel huur Huurverhoging School aan Ged. Volders gracht wordt opgeknapt Man zou zijn vrouw hebben geslagen Antwoord aan raadslid Fortgens Jongen loopt tegen scooter Mgr. J. M. Groot her benoemd als vicaris- generaal Eindexamens Restauratie pand Donkere Spaarne 64 NHC „3^ - fp%«3r «I lIjU Beurs van Amsterdam - HAARLEM, 27 juni Op verzoek van B. en W. van Haarlem heeft een 'articulier bureau, het Proefstation voor bouwmaterialen en bureau voor c"emisch onderzoek Koning Bienfait te Amsterdam, een onderzoek in- jtesteld naar de gebreken aan de woningen aan de Einsteinstraat. Boven den heeft ook de Dienst voor Volkshuisvesting een onderzoek ingesteld. üit beide rapporten blijkt, dat de geconstateerde gebreken aan de dakcon structie, die aanleiding heeft gegeven tot ernstige klachten van de bewoners, "«rsteld kunnen worden. Dit kan tot huurverhoging leiden, maar het wordt "}ogelijk geacht, dat de voorlopig opgelegde huurverhoging van 1 april van "'t jaar dan een vrijwel gelijke huurverlaging zal ondergaan. Het particulier bureau uit Amster- heeft op verzoek van B. en W. een Phderzoek ingesteld, nadat het College V1 de raadsvergadering van 3 februari pen crediet van 15.000,- had gekregen •°or het treffen van provisorische :°orzieningen en voor het instellen van :eh onderzoek. Het bureau is tot de P°oclusie gekomen, dat het herstellen ïah de dakconstructie ongeveer i H3.000,- zou moeten kosten. Echte J°uten blijken er bij de bouw niet ge haakt te zijn, maar onder bepaalde Pjhstandigheden kan het weer op een Pppaalde dakconstructie een dusdanige '■Jvloed hebben, dat dak en muren van ®."taar scheuren. Een dergelijke situa te komt slechts zelden voor, maar bij Jfh aantal woningen aan de Einstein- ?traat blijkt dit thans het geval te zijn «eweest. Daardoor zijn scheuren in de bovenverdiepingen ontstaan, die voor •fa bewoners uiteraard een ernstig woon- ""•gerief vormen. Be Dienst voor de Volkshuisvesting J* tot de conclusie gekomen, dat het •hogelijk is een werkmethode toe te Jassen, waardoor het herstel van de Sakconstructie slechts 116.000,. kost. '1 hun pre-advies, waarin B. en W. de *aad om het benodigde crediet vragen, balen zij mede dat aangenomen mag gorden, dat na herstel de gebreken t'arholpen zullen zijn, en de klachten de bewoners op dit punt, tot het *®rleden zullen behoren. In het bedrag ƒ116.000,- zijn de ƒ15.000,- die de £aad reeds beschikbaar heeft gesteld Yoor het vooronderzoek, inbegrepen. 5s- en W. vragen de raad derhalve om 'eh aanvullend crediet van 101.000,-. Wanneer de minister van Volkshuis- vestin^bereid is de herstelkosten ge esten, Puur van deze r-cneijjk op te nemen in de stichings- f°sten, kan dit een verhoging van de "Uur van deze woningen tengevolge "ebben. Aangezien echter per 1 april "®n de bewoners een voorlopige huur verhoging is opgelegd en een verhoging an de basishuur een verlaging van de -burverhoging ten gevolge zal hebben, tvoi resultaat voor de bewoners vrij- he n'ot merkbaar zijn. Voor zover de t^stel kosten niet in de stichtingskos- v worden opgenomen, is de minister ke,n Volkshuisvesting verzocht goed te i-jUren, dat de hieruit voortvloeiende blnu .se lasten ten laste van de ex- Wn» atie van deze woningen gebracht orden. Een dergelijke maatregel heeft nwVnvloed op de huren. Wordt dit »i= i5?eagekeurd, dan zullen de kosten b va?i ere kapitaalslasten ten las ten 7 z-g- 7 pet-reservefonds moe- dee]f:,<?f;den gebracht of geheel of ge- grnn ten laste van de gemeentebe- moeten komen. Mer vernemen wij, dat de belang rijkste herstelwerkzaamheden aan de dakconstructie slechts enkele woningen de Einsteinstraat betreffen. Het zal r'ellicht nodig zijn om deze enkele bo venwoningen enige tijd te ontruimen, *°dat voor de bewoners tijdelijk een j "der onderdak moet worden gezocht. ,i "e meeste andere woningen zouden scheuren e.d. betrekkelijk eenvou- k te herstellen zijn. Overigens is het atuurlijk niet zo, dat dit complex van ee jaar oude gemeentewoningen nu e" foutloos complex wordt. Zoals vrij- re' iedere nieuwbouwwoning zullen de ""Woners last blijven ondervinden van (Advertentie) Anegang 38-40 HAARLEM "hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiii SjNEMA PALACE: A bout the suffle, ontr '«ANS HALS: Wolga-bootsman. 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. ipoGoliath en de Barbaren. 14 jaar. f, 7 en 9.15 uur. *"UXOR: Het West-Berlijn mysterie, volw. 7 en 9.15 uur. „Do.: Dokter Vlimmen, str. volw. «EMBRANDT: Mag ik een lift van U?. 14 j. j,2, 7 en 9.15 uur. hOXY, t.m. do.: Opstandige jeugd, volw. Sin?;30- 7 en 9.15 uur. ïTUDIO: The Royal Ballet, a.l. 2.15, 7, 9.15 u. "1INERVA, ma.: The five pennies, a.l. 8-15 u. TONEEL: Dinsdag 28 Juni "linervatheater, 8.15 uur: Zomeravond- fjhusement met o.a. Willy Walden en Piet ""Uyselaar. ^VZIEK: Dinsdag 28 juni Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingenuit- T°ering Haerlems Muziekinstituut. tlMUIDEN Maandag 27 Juni Hoog water: 5.34 u. en 17.56 u. Laag water: 1.19 u. en 13.35 u. Dinsdag 21 juni Hoog water: 6.08 u. en 13.80 u. Laag water: 1.50 u. en 14.04 u. SjBEVALLEN van een zoon: T. M. Sr wijk-Bogers, H- J- Bakker-Bosveld, q' T. T. Bekedam-Rennings, A. A. C. Ro!.Ven-van der Wiel, A. G. Lommerse- Rz?,kaas' M- D- de Clercq-Jost. de»%vALLEN van een dochter: A. van Var, Hort-Orsel, M. A. J. Westerhuis- M me.stel> A- J- Hartman-Dijkstra, S. linJ/^ers-Meijer, E- c- Rietveld-Ma- B Blom, T. Bijster-van der Beek, ®°Uwêr eS"WilkeS' H' AnsPach' J°|PERTROUWD: f- M. Hulsebosch- Van :i v"rzeilberg, J. van Driel-J. E. pjjer Lusdonk. "er \mU,^VD: H. Komduur en J. van '"oh z D- Leichel en O. Y. Dinkel- OVtod't »S„£cnSe en I- van Gogh. CIïEDEN: J- p- Kelder, 73 j„ PrinsPP^la,an; w- H. Wessels, 77 j.! Hamnerio eA J- Hoedemaker, 57 J„ Kal^an' W. Fransen, 4 we- 7n^ T w- G- van Schie-No- 70 iJavastraat. tocht, omdat zoals in alle nieuwe woningen betrekkelijk nieuw hout gebruikt moet worden, dat nog niet ..uitgewerkt" is. Het herstel waarvan hier sprake is, betreft alleen de dak constructie, waardoor in een aantal woningen van dit complex vooral op de bovenverdiepingen vaak grote scheu ren zijn ontstaan. Over de moeilijkheden rond het com plex aan de Einsteinstraat zijn de af gelopen maanden vragen gesteld in de raad door mevrouw M. van der Wall- Duyvendak (P.v.d.A.). Daaruit is wel gebleken, dat bij de bewoners ernstige ongerustheid en ontstemming heerst. Deze ontstemming betreft echter niet alleen de toestand waarin de woningen verkeren. Het gaat ook om de huur prijsberekening en om de houding die de Dienst Volkshuisvesting heeft aange nomen. Met name zijn de bewoners van oordeel, dat zij steeds teveel huur betaald hebben. Op 11 augustus 1958 heeft de minister van Volkshuisvesting de huren voor deze woningen vastge steld. De dienst voor de Volkshuisves ting, die op dat moment al enige maan den een hogere (voorlopige) huur be rekende, heeft de bewoners daar niet Advertentie Rijksstraatweg 249 Haarlem-N. Telefoon 57455 HAARLEM, 24 juni In antwoord op schriftelijk gestelde vragen van het raadslid J. W. Th. Fibbe (WD) delen B. en W. van Haarlem mede, dat zij officieel nog geen bericht hebben ge had, dat volgens de minister van Bin nenlandse Zaken de tarieven van de gemeentelijke nutsbedrijven niet ver hoogd dienen te worden, maar integen deel eventueel verlaagd, indien de grondstoffenprijzen dalen. B. en W. willen daarover dan ook nog geen me ning uiten. Wel delen zij mede, dat er sprake is van een daling van de prijzen van grondstoffen voor het energiebedrijf maar dat deze prijsverlaging nog niet voldoende heeft kunnen doorwerken, omdat men nog met oude voorraden duurdere kolen werkt. De jongste loons verhogingen compenseren bovendien deze prijsdaling weer enigszins. Afge zien van dit alles is de juiste finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten nog niet bekend, zodat Haar lem nog niet weet welke mogelijkhe den het straks zal hebben. Gezien ook het grote begrotingstekort en gezien de onzekerheid omtrent de toekomst, ach ten B. en W. voorzichtigheid geboden en achten zij het niet gewenst om thans een herziening der tarieven te bevorderen. HAARLEM, 24 juni Voor de ver bouwing van de toegang tot het open baar slachthuis heeft de Haarlemse raad op 11 november van het vorig jaar ƒ48.000,- gevoteerd. Na de aanbe steding bleek, dat de laagste inschrij ver al 4.027,- méér vroeg dan het begrote bedrag. Daar komt bij, dat het bedrag dat is uitgetrokken voor het aanbrengen van een aluminium- bekleding op de luifel van de portiers loge, te laag is geraamd. B. en W. vragen de raad derhalve het reeds gevoteerde bedrag te verhogen met in totaal 4500,-. HAARLEM, 25 juni B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een tiendaagse vakantieregeling vast te stellen voor groente-, aardappelen- en fruithandelaren. De vakantie moet lig gen in de periode tussen 1 juni en 1 september. Deze handelaren hebben hun vakantie altijd onderling geregeld en dat ging prachtig. Maar twee jaar gele den waren er enkelen die zich niet aan de afspraken hielden. De Kamer van Koophandel, aan wel ke verzocht werd een vakantieregeling in het leven te roepen, voelde meer voor een vakantie van zes werkdagen De handelaren wilden echter liever aan tien dagen vasthouden, omdat zrj die extra dagen nodig hebben voor be voorrading etc. B. en W. stellen de raad nu voor een desbetreffende ver ordening, waarbjj aan deze handelaren in de periode tussen 1 juni en 1 sep tember tien dagen vakantie wordt toege staan, vast te stellen. Van Dobbenburgh, Ervaringen in groeiende bedrijven; Drost, De perso neelsvoorzieningen Effectenbeurs en effectenhandel; door Verweyen e.a.; Van 't Hoff, en Keyzer, Methodenver- betering in de praktijk; Luijk, en Fol- kertsma, Hoekstenen van het bedrijfs beheer; Publicaties over bedrijfsorga nisatie en bedrijfsrechtspraak, door Veraart e.a.; Tempel, Het internationa le karakter van de Unilever; Tien jaar speurwerk, Van der Valk. Voortgezet leerboek der economie; Whitehead, Leergang voor managers. HAARLEM, 24 juni Voor het ver vangen van de versleten kolenstookin- stallatie door een moderne oliestookin- stallatie voor de centrale verwarming van de Clarakliniek in Zandvoort, het Haarlemse tehuis voor verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden, vragen B. en W. de raad om ƒ31.000,-. Voor dit bedrag zal ook de boiler en de warmwatervoorziening door een nieu we vervangen worden. van in kennis gesteld. Door toevallige omstandigheden kreeg een der bewo ners eerst onlangs de betreffende cir culaire van de minister in handen. Hij deelde de dienst mede, dat zij een te hoge huur berekende en kreeg toen te lefonisch ten antwoord, dat hij zich vergiste in de berekening. Toen hij dreigde zich met het ministerie in ver binding te zullen stellen, beloofde men van de zijde van de dienst de kwestie te zullen onderzoeken. Reeds de volgende dag kreeg hij schriftelijk bericht, dat hü teveel huur betaalde en dat het hoofd van de dienst B. en W. machtiging zou vragen de huur in overeenstemming te brengen met de ministeriële circu laire. Sindsdien heeft de bewoner niets meer vernomen en later bleek hem, dat ook B. en W. nog van niets wisten. Het spreekt, dat een derge lijke gang van zaken onrust en onte vredenheid verwekt. Daar komt bij, dat de bewoners per 1 april ondanks de gebreken aan hun woningen een voorlopige huur verhoging kregen opgelegd. De dienst volkshuisvesting berekende zelfs de maximaal toelaatbare huurverhoging van 20 pet. Verschillende bewoners hebben echter uitgerekend, dat zij niet 20 pet, maar in sommige gevallen zelfs meer dan 21 pet huurverhoging moes ten betalen, hetgeen in strijd met de wet zou zijn. Enkele bewoners hebben aanvankelijk geweigerd de huurverho ging te betalen, omdat zjj van oordeel waren, dat deze huurverhoging zo lang de huuradviescommissie daar over nog geen beslissing genomen heeft niet verplicht was. Dit was natuur lijk onjuist. Deze verplichting bestaat enkel niet voor woningen, die minder dan 9,. huur per week deden. Aange zien de schone huur van de woningen aan de Einsteinstraat rond de 14,- lag, waren de bewoners wel degelijk verplicht de (voorlopige) huurverhoging reeds onmiddellijk te voldoen. Hoe de huuradviescommissie uitein delijk zal oordelen over de huurverho ging voor de woningen aan de Einstein straat, valt niet te zeggen. Maar ver wacht mag worden, gezien de betrekke lijk lage huur van deze woningen in vergelijking met soortgelijke woningen elders in de stad en wanneer een maal de dakconstructie verbeterd zal zijn, dat een huurverhoging van 20 pet zal worden toegestaan. Al met al fs er een roerige en onrus tige verhouding ontstaan tussen de be woners van de gemeentewoningen aan de Einsteinstraat en de dienst voor de Volkshuisvesting, die namens de ge meente als huisheer optreedt. De kwes tie van de dakconstructie speelt daar in slechts een ondergeschikte rol, maar wanneer het huidige raadsvoor stel van B. en W. dit ernstige bezwaar wegneemt, is er een goede hoop dat ook overigens de betrekkingen verbe terd kunnen worden. (Advertentie) gratis begroting - vakkundig bevestigen julianapark 58-60-62 - telef. 54530 HAARLEM, 27 juni Wanneer het aan de gemeente Haarlem toebehoren de schoolgebouw aan de Gedempte Vol dersgracht, waar tot voor kort de ka tholieke Huishoudschool gevestigd was, weer in orde gebracht kan worden, kan daar de Lieven de Keyschool voor in dividueel lager technisch onderwijs in worden ondergebracht. Het opknappen van het gebouw wordt geraamd op f 90.000- en B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor dit bedrag be schikbaar te stellen. De Lieven de Keyschool zit op het ogenblik in het gebouw aan de Scho terstraat, maar aangezien men volgen de cursus m.et het derde leerjaar be gint, moet voor het eerste jaar elders onderdak worden gevonden. Daarbjj is dus gedacht aan het gebouw aan de Gedempte Voldersgracht. Voorzover men daar niet alle ruimte nodig heeft, kan in datzelfde gebouw tijdelijk de Haarlemse Huishoud- en Industrie school worden ondergebracht, omdat de huisvesting van deze school aan de Voorhelmstraat ingrijpend verbeterd moet worden. HAARLEM, 27 juni Vermoedelijk ten gevolge van een echtelijke ruzie is zaterdagnacht op de Rijksstraatweg een 22-jarige vrouw met haar fiets op het wegdek gevallen, waarbij zij een lichte hersenschudding en verwondingen aan het hoofd en de benen, heeft opgelopen. Een 22-jarige verfmenger reed met zijn vrouw omstreeks het middernachtelijk uur in Noord. Volgens de man zou hij plotseling zijn evenwicht zijn kwijtge raakt, waarbij hij steun zocht bij zijn vrouw. Op haar beurt verloor zij haar evenwiGht en viel over haar fiets op het wegdek. Getuigen verklaarden evenwel, dat de man zijn vrouw in een heftige woordenwisseling zou hebben gesla gen. De vrouw kon de volgende dag, toen zü in het Grote Gasthuis gehoord werd, zich niets meer van het voorval herinneren. Het echtpaar leefde in ver band met de woningnood gescheiden. KIJKDAG Personen die in de af gelopen maanden in de gemeente Bloe- mendaal hun fiets of bromfiets zijn kwijtgeraakt, kunnen dinsdag 28 en donderdag 30 juni op het bureau van politie te Overveen komen zien of hun rijwiel gevonden is. Daartoe bestaat ge legenheid van 10—12, van 1417 en van 19.30 tot 21 uur HAARLEM, 27 juni Onbegrijpelijk Is het, dat op een zo uitgesproken zo merse avond als men zaterdag mocht beleven, en in het vooruitzicht van een uitstekende toneelvoorstelling, die over al zeer goed ontvangen was. Het Bloe- mendaalse Openluchttheater slechts voor de helft gevuld was met belang stellenden. Niet eens de helft. Maar goed, de ongeveer vijfhonderd aanwe- zqjen hebben genoten van „Spiegel der Minnen", dat het Nationaal Toneel van België in het kader van het Holland Festival speelde onder regie van Fred Engelen. De regisseur had dit laat-mid- deleeuwse rederijkersspel aanzienlijk en deskundig bekort. Hij heeft er een kleur- 'Üke, hier en daar wat trage verto- ning van gemaakt, die volop boeide. Coljjn van Rijssele, de vermoedelijke schrijver van dit spel, is ten onzent weinig bekend. Lang is hij verguisd. Pas in het begin is de kwaliteit van zim werk erkend. Ook de hedendaagse toeschouwer moet die vreemde mengel moes van burgerlijk liefdesdrama, aan roepingen van antieke goden, optreden van allegorische „sinnekens als on middellijk boeiend erkennen, al geeft men met Van Duinkerken toe, dat de schrijver wel eens wat veel woorden no dig heeft om weinig te zeggen. Over de inhoud van dit merkwaardige rede- rtjkerstuk,' dat in zijn meest poëtische momenten herinnert aan de aangrijpen de direct-aansprekende poëzie van Ge- zelle, behoeven w\j weinig meer te zeg gen, na de voorbeschouwing in onze edi tie van vrijdag. Wie zulk een stuk wil regisseren, moet het juiste evenwicht weten te vinden tussen de burgerlijke-dramatische han- deling; het ernstige spel der gelieven enerzijds, en de parodisch-komische scènes van de Sinnekens. Dat even wicht is voor de hedendaagse mens bij na niet meer te vinden. De toneelge schiedenis is na „De Spiegel der Min nen" voortgegaan en wat in het begin van de vijftiende eeuw wellicht als indrukwekkend gold, is nu aanleiding tot een glimlach. Geen wonder dus, dat de feitelijke handeling van dit stuk nauwelijks aanleiding gaf tot een wer kelijke ontroering. Hoewel het gezegd moet worden, dat de actrice Tine Bal der als het Middelburgse naaistertje Katharina vaak een ontroerend-mooie interpretatie gaf van haar rol. Regisseur Fred Engelen is echter te veel toneelman om wetende dat het ideale evenwicht tussen ernst en luim niet meer te verwezenlijken is de pakken erbij neer te gooien. Wanneer de ernstige scènes te zwaar, te over dreven, te ernstig misschien lijken, dan moeten de komische scènes tot minia- tuur-burlesken worden gemaakt, zo moet hij geredeneerd hebben. Daar is hij ten volle in geslaagd en wij vragen ons af of een minder zuidelijk temperament ten onzent deze intermezzi zo speels en zo direct zou hebben kunnen opzetten. Als metteur en scène had hij voor een fraaie vlakverdeling gezorgd een op merkelijke prestatie als men bedenkt, dat dit stuk tot nu toe alleen maar op veel kleinere theatertonelen werd ge speeld. De belichting was nu en dan mooi, maar meestal te gespreid. Maar men vergete daarbij niet, dat het Open luchttheater de nodige outillage in dit opzicht mist. Lode Sebregts had de wat onbestemde decors en de prachtige, kleurrijke costuums ontworpen, die he lemaal de geest van de burgerlijke Ne derlander van de zestiende eeuw adem den. Over de voortreffelijke actrice Tine Balder spraken wij al. Minder enthous- siast zijn we over de Dierick de Hollan der van Martin van Zundert. Weer bleek, dat het vak van jeune premier uitgestorven dreigt te raken. Van Zun dert was te weinig man, te weinig krach tig om de bewondering van het naai stertje gaande te kunnen maken. Men zou nu licht'veronderstellen, dat het haar om zijn geld te doen was, en juist het tegendeel blijkt waar. Martha de Wachter kon het als Dieriks moeder te gen de windkracht niet bolwerken, maar toonde in haar plastiek wel de vereis te allure, evenals trouwens Frans van den Brande ais haar echtgenoot,. Veel minder sterk traden Marcel Hendrickx als Dieriks oom, Jan Canmans als Ka- tharina's vader en Paul's Jongens als haar neef naar voren. Hun spel was te zwaar aangezet. Van Lode van Beek kregen we een vermakelijke medicijn meester te zien. Dom de Gruyter was een indrukwekkende Saturnus en Yo- lande Markey een inderdaad beeldscho ne Venus. Een woord van bijzondere lof voor de beweeglijke, plastische uitermate soe pele Sinnekens: Julienne de Bruyn als Vreze voor Schande en Hilde Uitterlin- den als Begeerte van Hoogheden. Vooral in hun parodistische scènes wisten zij volkomen de sfeer der late Middeleeu wen op te roepen. Iets minder sterk was in dit opzicht Julien Schoenaerts als Jaloers Gepeins. J.W. v.d. V. HAARLEM, 27 juni In antivoord op schriftelijke vragen van de heer A. J. Fortgens (PvdA), delen B. en W. van Haarlem mede dat zij zich nog eens be zonnen hebben op de gevaarlijke situa tie rond de fustcentrale o pde Friese Varkenmarkt. De situatie ter plaatse is volgens het College gevaarlijker dan die op andere plaatsen in de stad om dat men daar geen overzicht heeft van wege de langs de waterkant opgeslagen veilingkisten. De kisten moeten ongeveer een halve meter van de wallekant opgeslagen worden, omdat zij bereikbaar moeten blijven en om de opvarenden van aldaar gemeerde schepen de gelegenheid te geven op de wal te komen. Terwille van een betere overzichtelijkheid kan he laas niet tot een andere opstelling van de kisten worden overgegaan. De ge volgde werkwijze laat dat daar riet toe. Het maken van een afrastering ter plaatse is uitermate kostbaar (de afras tering zou minstens 200 meter lang moe ten zijn), maar bovendien is het niet effectief. Zolang de fustcentrale open is, zou ook de afrastering niet gesloten kunnen blijven. Dit alles geldt temeer, omdat binnen afzienbare tijd de fust- HEEMSTEDE, 27 juni B. en W. van Heemstede hebben afgezien van het plan om de Meerlhorst, waar thans de leeszaal is gehuisvest, te verbouwen tot politiebureau. Zowel de gemeente lijke dienst van Openbare Werken als een niet in gemeentelijke dienst zijnde architect hebben het college dit plan, dat zij in oktober van het vorig jaar opperden, sterk ontraden. De Meerl horst met zjjn traditionele bouwvor men en bouwwijze zal nooit een mo dern politiebureau kunnen worden. Ook het geopperde plan om de leeszaal te huisvesten in het huidige politiebureau aan de Raadhuisstraat wordt niet voor mogelijk gehouden. Daarom hebben B. en W. thans de Heemsteedse gemeenteraad voorgesteld een krediet van 5.000 beschikbaar te stellen voor het maken van een schets- plan voor een geheel nieuw politiebu reau, dat gebouwd zou moeten worden aan de Cruquiusweg naast het gebouw van Openbare Werken. HAARLEM, 27 juni In de Van 't Hoffstraat is zondagavond omstreeks acht uur een 12-jarige jongen, toen hij zonder op het verkeer te letten de rij baan overstak tegen een scooter aange lopen en op het wegdek gevallen. Met een lichte hersenschudding, een gebro ken enkel en schaafwonden aan armen en benen is hij naar de Mariastichting overgebracht. De jongeman behoorde tot een groepje jongens dat in de straat met een bal aan het spelen was. Op het signaal van de scooterberijder ontruim den zij de rijbaan. Plotseling stak een van hen toch over, hetgeen hem nood lottig werd. HAARLEM, 27 juni Bij het af scheid van mgr. Huibers. vanmorgen in de gemeentelijke concertzaal, maakte de nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bekend dat hij mgr. J. M. Groot ook tot zijn vicaris-generaal benoemde. Mgr. Groot bekleedde voordien reeds deze functie en was daarvóór secretaris van de vroe gere vicaris-generaal, mgr. N. Ammer- Iaan. HAARLEM, 27 juni Triniteitsly- ceum. Bij de gehouden eindexamens van de afdeling HBS A behaalden de vol gende heren het diploma: R. V. A. van Beest te Haarlem; A. A. B. M. Bos te Aalsmeer; J. P. H, Buckens te Hille- gom; L. Th. L. Dijkman te Overveen; S. W. M. van Es te Amsterdam; N. J. B. P. van den Heuvel te Bloemendaal; A. C. M. Houtsma te Noordwijkerhout: P. C. J. de Koning te Aerdenhout; H.J. de Loor te Haarlem; P. V. A. Mascini te Heemstede; M. Prins te Haarlem; P. ,J Rademaker te Amsterdam; M. L. A. Scheres te Zandvoort: P. A. J. van der Smaal te Haarlem; W. P. Sprengers te Hillegom; L. F. M. Stikkelbroek te Noordwijkerhout; R. N. Vehmeyer te Heemstede. Afgewezen werden zeven kandidaten. centrale wordt overgebracht naar de Waarderpolder, zodat deze maatregel slechts een tijdelijk karakter zou dra gen. Er is al een begin gemaakt met het ophogen van het terrein ten zuiden van de Oudeweg en vóór het eind van het jaar hoopt men de fustcentrale te hebben overgebracht. Intussen zullen B. en W. nagaan in hoeverre extra politietoezicht op de Friese Varkenmarkt gedurende een kwartier vóór en na de schooltijden van de omliggende scholen, het gevaar voor aldaar spelende kinderen enigszins kan verminderen. Ook de betrokken school hoofden houden zich ernstig met deze gevaarlijke situatie bezig en de bedrijfs leider van de fustcentrale heeft alle mo gelijke medewerking toegezegd om te voorkomen dat de kinderen zich tussen het opgeslagen fust begeven. HAARLEM, 25 juni Voor het ver beteren van het pand Donkere Spaar ne 34, waar een aantal padvinders- groepen onderdak zou krijgen, heeft de raad op 29 augustus 1956 60.(MM),- be schikbaar gesteld. Intussen zijn echter nieuwe mankementen aan het pand ont dekt, die nodig hersteld moeten wor den. B. en W. van Haarlem vragen de raad te dien einde om een extra kre diet van 6500,-. Vier zolderbalken en een deel van de ondervloer van de tweede verdieping moeten vernieuwd worden, er moet een nieuwe houten gootconstructie worden aangebracht en er moeten werkzaam heden worden verricht aan de kapspan- ten. De borstweringen van de noord oostgevel moeten worden gesloopt en opnieuw opgemetseld en de andere ge vels moeten misschien opnieuw worden bepleisterd. Wanneer men het antwoord van B. en W. van Haarlem aan de heer Fortgens (P.v.d.A.) goed leest, dan staat er feitelijk, dat B. en W. niets aan de gevaarlijke situatie rond de fustcentrale kunnen veran deren. In betrekkelijk korte tijd zijn daar drie kinderen te water geraakt en verdronken. Erkend wordt, dat de situatie uitermate gevaarlijk is. En toch kan er niets gedaan worden. Voor ouders van kinderen die daar in de omgeving wonen, moet dit ant woord wel bijzonder teleurstellend zijn. Heeft burgemeester Cremers niet nog onlangs verklaard, dat de primaire taak van het College van B. en W. is de directe zorg voor de openbare veiligheid? Het zal nog ongeveer een half jaar duren eer de fustcentrale kan wor den overgebracht naar de Waarder polder. In februari stelde de raad daarvoor een crediet beschikbaar en thans delen B. en W. laconiek mede, dat „reeds een begin is gemaakt" met de ophoging van het nieuwe terrein voor de fustcentrale. Men had hier al veel eerder een begin mee kunnen maken, wanneer men niet begonnen was met de ophoging van een ander gedeele van ditzelfde terrein, waar een industrie gevestigd moest worden. Het is wel bijzonder triest, dat een nieuw verdrinkings- geval het College heeft moeten her inneren aan zijn primaire taak, toen het voor de keuze stond tussen de openbare veiligheid en de industriële ontwikkeling. Intussen blijft de situatie aan de Friese Varkensmarkt dus uiterst ge vaarlijk. Het personeel van de fust centrale kan zijn werkmethode niet veranderen en B. en W. vinden het plaatsen van een afrastering te duur. Misschien, dat dan de enige oplossing is, dat de gezamenlijke buurtbewo ners een soort particuliere bewa kingsdienst gaan instellen, want van het kwartier vóór en na schooltijd, dat er misschien een agent toezicht gaat houden, hoeft men geen ver betering te verwachten. Bo vendien is deze „oplossing' nog slechts in onderzoek. Tine Balder en Martin van Zundert in JOe tpiegel der minnen". HAARLEM, 26 juni Hoewel op zijn uitdrukkelijk verzoek het ziveren jubi leum van de heer Jan Berghuis als organist in de kerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara zo eenvoudig mo gelijk gevierd werd, is het toch zondag een hartelijke huldiging bereid vanwe ge de parochiegeestelijkheid, het kerk bestuur en de koorzangers. Pastoor J. J. Tesselaar, die de sympathieke per soonlijkheid van de jubilaris schetste, bood hem het zilveren kruis van ver- dienst van de parochie aan. Pastoor Tesselaar droeg 's morgens een Hoogmis op tot intentie van de HAARLEM, 27 juni In de Haar lemse Stadsschouwburg hebben leerlin gen van de elementaire afdelingen dei- Muziekschool van de „Maatschappij ter bevordering der Toonkunst", zater dagmiddag proeven van bekwaamheid afgelegd. Een der meest in het oog springende dingen bij deze uitvoering is het veelzijdige karakter der studie op deze muziekonderwijs-instelling. In een bonte rij wisselden de diverse in strumenten elkaar af. Zoals steeds, viel de demonstratie van de klassen voor algemeen muzikale ontwikkeling, on der leiding van Alie Michielsen, bijzon der op. Hier wordt bij het jonge kind de muzikale grondslag gelegd, waarop men later met vrucht voort kan bou wen. De verschillende pianoleerlingen de den doorgaans goed werk, waarbij al menige opmerkelijke muzikaliteit ge noteerd kon worden. Bijzonder aardig was de Suite van Hollandse volksdans jes, die door drie klarinettisten ge speeld werd. Bolkfluit en gitaar-leer lingen lieten horen dat deze instrumen ten veel muziekgenot hebben te bieden, mits de leraar of lerares de kunst der paedagogiek verstaat. En dit is op de Toonkunst Muziekschool blijkens de re sultaten duidelijk het geval. Twee trom bonisten en een trompettist vertegen woordigden de groep koperen blaasers instrumenten op waardige wijze. Ten slotte lieten ook de beoefenaars van strijkinstrumenten horen dat de eerste stappen op dit gebied met succes zijn gezet. Het jeugdorkest, onder leiding van Fred Althuizen, sloot met twee de len uit de „Golden Sonate" van Purcell op succesrijke wijze deze middaguitvoe ring af. ZANDVOORT, 27 juni Tal van automobilisten zullen zich gist'er en flink geërgerd hebben, toen zij bij hun langs de Zuid Boulevard geparkeerd staande wagen terugkeerden. De poli tie had de auto's voorzien van de aan kondiging, dat de bestuurder bekeurd was voor het overtreden van het al daar geldende parkeerverbod. Inder daad geldt voor de Zuid Boulevard een parkeerverbod. De automobilisten die Zandvoort op drukke dagen bezoeken, zijn echter ge wend dat er op die dagen geen par keerverbod geldt. De afspraak was im mers, dat op zulke dagen in verband met het tekort aan parkeergelegenheid jute zakken over de verkeersborden gehangen zouden worden, zodat het parkeerverbod tijdelijk buiten werking zou treden. Gisteren echter bleven de jute zakken weg, hoewel bijna honderd- vijftigduizend badgasten naar Zand voort waren getrokken. Een week te voren, toen het veel minder druk was, waren de borden echter wel afgedekt. Het is duidelijk, dat de automobilist die regelmatig op zondag naar Zand voort komt, op de duur niet meer weet waaraan hjj zich te houden heeft. Ook al heeft de politie formeel gelijk wan neer zij bekeurt wegens het overtreden van het parkeerverbod. Het is nodig, dat er zo spoedig mogelijk een alge meen geldende regeling komt voor het parkeren op de Zuid Boulevard, en dat het al of niet mogen parkeren niet af hankelijk is van de betrekkelijk wille keurige beslissing van één man, die al dan niet van oordeel is dat het weer mooi genoeg ls. jubilaris, die ook bjj deze gelegenheid het orgel bespeelde. Het parochiëel zangkoor voerde, onder leiding van de heer Arnold Koster, een mis van Pero- si uit de favoriete componist van de heer Berghuis. Na de H. Mis verzamelden de jubi laris en zijn gezin, de parochi-geeste- Hjken, de leden van het kerkbestuur en de koorzangers zich in de zaal van de pastorie. Pastoor Tesselaar hield er zijn toespraak, waarin hij de heer Berghuis schetste als een sympathiek en eenvoudig mens, wars van uiterlijk vertoon. Een man met een uitgespro ken smaak en voorkeur, die zich noch tans goed kan aanpassen aan de wen sen van anderen. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de pastoor de jubilaris het zilveren parochiekruis en een geschenk onder couvert. Mevrouw Berghuis, mede in de hulde betrokken, ontving uit handen van de pastoor een ruiker bloemen. Voordat de heer Berghuis aan zijn dankwoord toe was werti hij ook nog bewierookt door koordirigent Koster, die zijn woorden eveneens van een ge schenk vergezeld deed gaan. Van ve le andere vrienden mocht de jubilaris nog blijken van belangstelling onder vinden. HAARLEM, 27 juni De heer A. Schouten, woonachtig aan de Liedeweg te Haarlemmerliede, heeft vrijdag j.L zijn 25-jarig jubileum als cacaobewer- ker bjj Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken N.V. gevierd. De heer Schou ten heeft gedurende deze vijfentwintig jaren verschillende afdelingen van het bedrijf doorlopen en is thans werkzaam aan de cacaowals op de afdeling perse- rij. In de ochtenduren is de jubilaris met zijn echtgenote op het privékantoor ont vangen door een van de directeuren, de heer N. W. Savrq Droste, die in waar derende bewoordingen de persoon van de jubilaris schetste Hij noemde de heer Schouten een man die steeds zijn werk deed zonder al te zeer op de voorgrond te treden, iets wat de directie zeer in hem waardeerde. Als erkentelijkheid ontving de heer Schouten de zilveren legpenning van het bedrijf, het vererend getuigschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del en een enveloppe met inhoud. Me vrouw Schouten ontving een prachtig® doos bonbons. Na afloop werd de jubilaris in de toonkamer, in aanwezigheid van de per. soneelsieden toegesproken door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer C. A. Guit, die hem kende als een man met een uitstekend gevoel voor hu mor en een geest van kamaraadschap. Hij overhandigde de jubilaris een fraai» staande schemerlamp, alsook een tin nen vaas. Mevrouw Schouten kreeg een prachtig bloemstuk. 's Middags werd de traditionele rij toer door Kennemerland gemaakt. 4M, Ned 1958 Ned. 1960 1 4Va Ned. 1960 II 41/4 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 8ft Ned 1956 3ft Ned 1948 3ft Ned 1950 3ft Ned 1954 3ft Ned 1955 n B.N G Won bouwl 6 Ned Handel Mlj. Cert Amsterdam Rubber H.VA Sen em bah-Mil A.K.ll Berke) Patent Calvè-Delft Cert Dell m Fokkei v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Liir K.JLM Kon Ned Stoomb K.P.M Ned Stoom v MH v Ommeren Ned Scheepvaart Unu Ren tespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2ft Amsterdam '56 2ft Amsterdam '56 U AJb Hello kl. obi 4 Vortg opening Slot 27/e 100% 100 A 100 IMA 937', 93,'t 93 A 93A 87 86(1 88% 90% 109 305 118 H9ft 169 560 568 563ft 328 946 191.5' 191.58 449 ft 330 837 926 452 1249 1253ft 1002 996ft 386 147.70 147.10 141 140ft 101 183 3 j 184% 133 ft 168ft 145ft 146% 96H 125

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5