Wenen wacht de komst van Nikita gereserveerd af Oostenrijkse neutraliteit kan op vele manieren in het geding komen Westen beëindigt gesprek in Genève Communistische landen niet op komen dagen KHROESJTSJEV STUURT IKE EEN BRIEF Hoge Autoriteit verdedigt beleid in sclirootaffaire Rus in Haagse gevangenis zou klacht hebben over eten De Onwillige Held PAUL VLAANDEREN De spook brand- RAAB HOUDT REGIE IN EIGEN HAND Lichte aardschok in Zuid-Limburg Kwestie-ontwapening naar de V.N. Sovjets wijzen uitnodiging af Gevechten in Palermo Westen verdrinktSovjet-voorstellen vruchteloos gepraat m Nederlandse socialisten leveren felle kritiek in Europees Parlement Directeur„Die Russen hebben de zaak weer aardig verdraaid" Zakgeld voor de kantine Nederland erkent Madagascar ERIC DE NOORMAN Djakarta over NAVO en de Nederlandse versterkingen „Sportbelangen" wordt Vrije Dem. Unie DINSDAG 28 JUNI 1960 fAGINA Eervol ontslag van notarissen GENEVE, 28 juni (U.P.I.) De westelijke delegaties op de ontwapeningsconferentie in Genè ve hebben vanmorgen een half vergaderd zonder de vertegen woordigers van de communisti sche landen en daarna een slot- communique uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat zij het se cretariaat van de Verenigde Na ties verzocht hebben de verslagen van de conferentie op te zenden naar de U.N.O.-ontwapenings- commissie en de Algemene Ver gadering. Voor de gedelegeerden van Amerika, Engeland, Frank rijk, Canada en Italië de zitting begonnen, hebben zij nog tien minuten gewacht, of hun gisteren weggelopen communistische col lega's nog zouden verschijnen. Fenolfabriek in Botlek kost veertig miljoen Beroep op kapitaalmarkt noodzakelijk 5 Dieper en dieper dringt de boot het moeras in; slechts het klotsen van het water tegen de boeg en het regelmatige geluid van de riemen is hoorbaar. De mannen zwijgen en ook de Noorman is stil. Ten eerste kan hij het niet verder brengen dan een gesmoord gebrom en ten tweede beseft hij, dat hij zijn zwijgzame ontvoerders toch niet aan het spreken kan krijgen. Hij heeft het al opgegeven de richting te bepalen, om de eenvoudige reden, dat er niets is, dat hem houvast biedt ten aanzien van de richting. Doch dan schijnt het einde van de tocht nabij. Vóór hen doemt een duistere bomenrij uit de nevel op en daarheen richten de kerels de steven. Even later schuurt de boot over de bodem en stoot tegen de lage oever. De mannen springen er uit en nemen Eric mee. Ze gaan be hoedzaam te werk en maken zo goed als geen geluid. Daaruit leidt de Noorman af, dat ze zich waarschijnlijk nog op vijandelijk gebied bevinden. Een van de kerels geeft en ruk aan het touw, waaraan Eric is vastgebonden en haastig verdwijnen ze tussen de bomen. (Van een bijzondere correspondent) WENEN, juni Ten antwoord op het staatsbezoek, dat de Oosten rijkse bondskanselier, ir. Julius Raab, twee jaar geleden aan Mos kou heeft gebracht, gaat de Russische minister-president Nikita Khroesjtsjev de 30ste van deze maand voor een ofticieel bezoek naar Oostenrijk, de eer ste keer sinds het Parijse fiasco, dat hjj zich aan deze zijde van het IJzeren Gordijn vertoont. Nauwelijks waren de afdelingen Protocol van het kabinet van de president, van het bureau van de bondskanselier en van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken klaar met het bezoek van de Sjah van Per- zië of zij moesten beginnen aan de eigen lijke voorbereiding van het volgende staatsbezoek, waarvan het officiële or gaan van de regering der Sovjet-Unie, Izvestia, heeft geschreven, dat het „een nieuwe en belangrijke fase zal inluiden in de ontwikkeling van de Oostenrijks- Russische betrekkingen". De komende reis van Khroesjtsjev naar Oostenrijk heeft als gevolg van de jongste gebeur tenissen in de internationale politiek overal ter wereld de bijzondere belang stelling. Dat blijkt ook al hieruit, dat de grote westelijke persbureau's en kranten ijverig proberen te ontdekken, hoe men aan de Ballhausplatz, de zetel van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken, denkt over het be zoek van Khroesjtsjev, nu de topconfe rentie in Parijs is mislukt en er zich binnen de communistische beweging een zekere polemiek schijnt te hebben ont wikkeld over de vraag, of de politiek van de vreedzame coëxistentie juist is of niet. Het antwoord is tot dusver tel kens hetzelfde geweest: geen commen taar. De officiële instanties in de Oos tenrijkse hoofdstad leggen in alles, wat verband houdt met Khroesjtsjevs be zoek, de uiterste reserve aan de dag. Daarover is tussen de ministeries trou wens ook een afspraak gemaakt. De premier van de Sovjet-Unie, die vergezeld zal worden door Zijn vrouw, zijn oudste dochter, zijn schoonzoon Alexei Adzjoebei (hoofdredacteur van de Izvestia) en meer dan zestig, andere arriveert donderdag 30 juni op het vlieg veld Schwechat bij Wenen. De détails van zijn bezoek staan nog niet vast. Men neemt voorlopig aan, dat hij drie dagen in Wenen blijft en dat hij daarna een tocht door de verschillende „Lan der" maakt. Op de Ballhausplatz te Wenen ver wacht men een invasie van journalis ten en andere publiciteitsmensen uit de hele wereld. In de voorzichtige schattin gen wordt gesproken van ongeveer dui zend man, maar men acht het geens zins uitgesloten, dat het er twee- of drieduizend zullen worden. Op welke wijze ztf onder dak gebracht zullen wor den, is nog helemaal niet uitgemaakt. Vrijwel alle hotelkamers in Wenen en in de „Lander" zijn immers maanden geleden al gereserveerd door reisgezel schappen en individuele touristen. Hoe belangrijk het ook is, dat voor al deze kwesties een zo goed mo gelijke oplossing wordt gevonden, toch zullen de officiële instanties in We nen zich ter gelegenheid van het bezoek van Khroesjtsjev nog met andere pro blemen moeten bezig houden. Aangezien er sinds de ondertekening van het Staatsverdrag in 1955 tussen Oostenrijk en de Sovjet-Unie geen ern stige geschilpunten meer bestaan, zal in de komende besprekingen wel de MAASTRICHT, 27 juni Het geolo gisch bureau van het Nederlands mijn- gebied te Heerlen heeft zaterdagmiddag even voor half vier een lichte aardschok geregistreerd, die iets sterker was dan de voor dit gebied als normaal gelden de aardtrillingen. Aangezien de regis tratie te dicht bij het epicentrum is ge schied, kon niet worden vastgesteld waar dit epicentrum precies ligt. De schok duurde ongeveer één seconde. Het KNMI heeft geconstateerd, dat de lichte aardschok zich heeft voorge daan in of nabij midden-Limburg. De juiste plaats van het epicentrum zal pas kunnen worden vastgesteld zodra de seismografische gegevens uit België en Duitsland (waarvan wij elders in dit blad melding maken) zijn verwerkt. Het KNMI heeft verscheidene meldingen van particulieren ontvangen, die iets had den gevoeld. DJAKARTA, 27 juni (AFP) Een woodvoerder van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken, heeft van daag gezegd, dat, indien het zenden van de Nederlandse militaire versterkingen naar Nieuw-Guinea is geschied met goedkeurig van de NAVO, dit slechts zou kunnen leiden tot een complicatie in het geschil tussen Nederand en Indonesië. De woordvoerder zeide dat, als de be richten juist zijn, dat de NAVO haar goedkeuring aan de Nederlandse actie heeft gehecht, zulks zou betekenen, dat de NAVO steun verleent aan kolonia listische landen voor de verdediging van hun belangen in Azië. Als de NAVO in de kwestie zou worden betrokken, zou deze niet langer een geschilpunt alleen tussen Nederland en Indonesië zijn, doch ook betrekking hebben op andere lan den. Zoals bekend heeft minister Visser in de Tweede Kamer verklaard, dat met de opperbevelhebber van de NAVO, ge neraal Norstad, overlég is gepleegd over het onttrekken van Nederlandse strijd krachten aan het potentieel in Europa, voor de versterking van de Nederlandse defensie in westelijk Nieuw-Guinea. DEN HAAG. 27 juni Bij koninklijk besluit is aan H. J. Hofland, op zijn verzoek, met ingang van 1 oktober, eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Edam. Voorts is bij K.B. aan J. M. F. Ever- l'ing. met ingang van 1 maart 1961, eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Amsterdam. meeste aandacht worden besteed aan de vooruitzichten van de toekomstige Oostenrijks-Russische handelsbetrekkin gen. De Oostenrijkse goederenleveranties ter waarde van 25 miljoen dollar per jaar houden medio volgend jaar op. De orders daarvoor zijn reeds allemaal geplaatst. De leverantie van jaarlijks een miljoen ton olie, waartoe Oostenrijk zich, evenals tot de goederenleveranties krachtens het Staatsverdrag heeft ver plicht, houdt in 1965 op. De Sovjet-Unie levert van haar kant ieder jaar een half miljoen ton Russische ruwe olie aan Oostenrijk. -Jat heeft het noodzakelijk gemaakt, dat Oostenrijk een speciale raffinade rij bouwde. Het zou best kunnen, dat de Russen ook na 1965 hun sterk zwa velhoudende olie naar deze raffinade rij willen sturen en dat zij in ruil daarvoor de voortzetting van de Oos tenrijkse olieleveranties zullen eisen. Met het probleem van zulk een on welkom geschenk moeten de Oosten rijkse onderhandelaars dus maar zien klaar te komen. De Russen zullen er ook naar streven de tot dusver eenzijdige goederenleve ranties op de een of andere manier te verwerken in een normaal handelsak koord. Zij zullen van hun kant tot goe derenleveranties bereid zijn, maar het is ook mogelijk en bepaalde uitlatin gen, die Khroesjtsjev tijdens zijn reis door Frankrijk tegenover de Gaulle heeft gedaan, wijzen in die richting dat zij betaling m deviezen (Zwitserse francs of Westduitse marken) in het vooruitzicht zullen stellen, teneinde de Oostenrijkse economie weg te lokken van de Amerikaanse markt. Ook daardoor zou Oostenrijk voor en kele moeilijke politieke beslissingen wor den geplaatst. Er zijn nog altijd men sen, die zeggen, dat de Sovjets van plan zijn Oostenrijk op de lange duur aan een „Finse behandeling" te onderwer pen, dat wil zeggen, dat zij In de eerste plaats zullen streven naar nauwe eco nomische contacten, zoals zij dat met Finland doen. Hierbij speelt natuurlijk de kwestie van de toekomstige ontwikkeling van de economische integratie van Europa een grote rol. Als het binnen afzienbare tijd zou komen tot een eenwording van de Europese Economische Gemeen schap en de Europese Vrijhandelszone, dan zou ook het verschil in interpreta tie van de Oostenrijkse neutraliteit in Wenen en Moskou weer actueel worden. Ieder woord, dat tijdens Khroesj tsjevs bezoek aan Wenen gesproken wordt, zal in de kanselarijen van de grote mogendheden zorgvuldig worden opgetekend. Men zal er in Wenen op moeten letten dat eventuele persconfe renties in de trant van Khroesjtsjevs vermaarde spectakelstuk in Parijs niet op Oostenrijkse grondgebied worden gehouden, maar dat hij zich daarvoor tot het gebouw van de Russische am bassade beperkt. De Oostenrijkse po litici zuilen zich behendig moeten dis- tanciëren van alle uitlatingen, die bui ten het kader van de Russiseh-Oosten- rijkse betrekkingen vallen, ongeveer zoals De Gaulle dat heeft gedaan, toen Khroesjtsjev in zijn bijzijn begon te spreken over de Duitse bondsrepubliek. Bondskanselier Raab zal de politieke regie van Khroesjtsjevs bezoek aan Oostenrijk zoveel mogelijk in eigen hand houden. Tenslotte verklaarde de Britse delega- AMSTERDAM, 27 juni De Sociale Bond en Sportbelangen, die in de Am sterdamse gemeenteraad zich de bezit ter van een raadszetel mag noemen, welke tot voor kort door de oudtafel- tenniskampioen Cor du Buy werd inge nomen, zal binnenkort zijn naam laten vallen en een nieuw leven beginnen als Vrije Democratische Unie. Oorzaak van deze wederdoop is het samengaan met een aantal overgebleven leden van de Vrijzinnig Democratische Bond, die niet berust hebben in de fusies welke na de oorlog de Vrijzinnige Bond uit het ge zichtsveld hadden doen verdwijnen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 juni De fenolfa briek, die de Staatsmijnen en de Ame rikaanse „Dow Chemical" Maatschap pij in het Botlekgebied zullen bouwen, zal een bedrag van veertig miljoen vergen. De Staatsmijnen en Dow Che mical nemen iedèr voor de heltt deel in het aandelenkapitaal ad tien miljoen. Daarnaast zullen beide partners ieder een lening van vijf miljoen verstrek ken tegen geldende marktvoorwaarden. Het resterende bedrag ad twintig miljoen wordt op de kapitaalmarkt aangetrokken ojiaer garantie van de beide deelnemers voor rente en aflos sing. Zoals bekend hebben de Staatsmij nen de fenol nodig als grondstof voor uitbreiding van de caprolactamproduk- tie. Caprolactam is een basisprodukt voor de vervaardiging van synthetische garens, vezels en plastics. In de toelichting op éen begrotings wijziging toont minister De Pous zich bijzonder verheugd over de samenwer king met Dow Chemical. Het zal hier door mogelijk zijn het (goedkope) Dow- procedé te gebruiken terwijl door de samenwerking tevens een grotere pro- duktie tegen lagere kostprijzen moge lijk is. tieleider, David Ormsby-Gore, de ver gadering voor geopend en bracht hij verslag uit van het privé-onderhoud, dat hij gisteravond heeft gevoerd met zijn Russische collega Valerian A. Zorin en waarin de Rus hem meedeelde, dat de conferentie voor hem geëindigd was. Vervolgens verzocht hij, na een kort tussen-overleg, het slotcommuniqué op te stellen en te luisteren naar een ver klaring van de Franse delegatieleider Jules Moch aangaande de stand van za ken op de conferentie. MOSKOU, 28 juni (Reuter, Tass) De Sovjet-Unie had gisteren al de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammerskjöld, verzocht het ontwapeningsvraagstuk als een „belang rijke en dringende aangelegenheid" op de agenda te plaatsen van de Algeme ne Vergadering die in september bij eenkomt. Intussen heeft Tsarapkin, de Sovjet afgevaardigde naar de Geneefse confe rentie inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens, een Ame rikaanse uitnodiging om getuige te zijn van een ondergrondse chemische ont ploffing, van de hand gewezen. De V.S. willei. een dergelijke explosie op 12 ju li in Ne/ada teweegbrengen. Tsarapkin verklaarde dat de Sovjet-Unie „niet ge ïnteresseerd" is in dergelijke ontplof fingen, die z.i. niets te maken hebben met het Geneefse overleg en daarom „irrelevant" zijn. GENEVE, 28 juni (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Amerikaanse uit nodiging om getuige te zijn van een chemische explosie op 12 juli in Nevar da van de hand gewezen, enkele uren nadat de communistische delegaties de ontwapeningsconferentie in Genève gis teren hadden verlaten. Tsarapkin, die voorzitter was van de op gisteren gehouden 22ste bijeenkomst van de drie-mogendheden over het sta ken van proeven met kernwapens, ver klaarde van zijn regering opdracht ge kregen te hebben om mee te delen dat Rusland geen belang stelde in .roèfne- mingen als waarop de uitnodiging be trekking had. PALERMO, 27 juni (AFP) In Pa lermo, de hoofdstad van Sicilië, is het vandaag tot ernstige botsingen gekomen tussen de politie en leden van allerlei vakbonden, die voor vandaag een alge mene staking Van vierentwintig uur had den afgekondigd, uit protest tegen de slechte economische toestand in de stad en op het platteland. De stakers vielen autobussen aan, om de bestuurders te dwingen aan de staking deel te nemen, terwijl van winkels, die geen gehoor hadden gegeven aan de oproep der sta kingsleiding om vandaag gesloten te blij ven. de ruiten werden ingegooid. Een aantal personen liep verwondingen op, terwijl enkele demonstranten werden aangehouden. In april 1955 bracht de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, een bezoek aan Moskou, voorop lopen Mikoyan, Molotov en Raab. Tussen Molotov en Raab ziet men Adolf Schdrf, toen Oostenrijks vice-kanselier en sinds 1957 president. Het gezel schap inspecteert hier de eerewacht op het vliegveld van Moskou. WASHINGTON, 28 Juni (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren een schrijven van de Russische premier, Khroesjtsjev, aan president Eisenho wer ontvangen. De brief handelt over het ontwapeningsvraagstuk. Zoals de Sovjet-afgevaardigde naar de Geneef se ontwapeningsconferentie, Zorin, heelt meegedeeld, heelt de Russische regeringsleider °°k een dergelijke brief gezonden aan de regeringsleiders van de overige vier Westelijke deelne mers aan het ontwapeningso verleg, n.I. Engeland, Frankrijk, Canada en Italië. Het Sovjet-persbureau heeft gister avond de teksten bekendgemaakt van de brieven die Khroesjtsjev aan presi dent De Gaulle van Frankrijk en pre mier Macmillan van Groot Brittannië heeft doen toekomen. In het schrijven aan het Franse staatshoofd stelt de Sovjetleider, dat in de Russische denk beelden over ontwapening die op 2 juni ter kennis van De Gaulle werden ge bracht, rekening was gehouden met diens opvatting, dat ontwapening zou moeten beginnen rnet de vernietiging van middelen om kernwapens op ver- verwijderde doelen te doen neerkomen, en met de opheffing van militaire ba ses. Uit de reactie van De Gaulle van 11 juni hierop en uit de verklaringen van de Franse afgevaardigde naar het ontwapeningsoverleg was echter vol- fens Khroesjtsjev, gebleken dat aan 'ranse zijde meer de nadruk op de con trole werd gelegd. „Dit leidt tot de conclusie, dat de Fransen tegenover hun Westelijke partners terrein heb ben verloren en hun eerder ingenomen standpunt hebben laten varen." Het Westelijke plan voor ontwapening ken schetst Khroesjtsjev als een plan voor controle zonder ontwapening. Hij acht verder overleg nutteloos, reden waar om de Sovjet-Unie zich gedwongen ziet zich uit de conferentie terug te trek ken. In zijn boodschap aan de Britse eerste-minister beschuldigt de Sov jet-leider het Westen ervan, dat het in feite het onderzoeken van „alle concrete voorstellen" ontwijkt, door deze te „verdrinken in vruchteloos gepraat". Bijgevolg was de tienmo- gendhedenconferentie niet langer een orgaan, dat de zaak van de ontwape ning diende. „Ernstige twijfel" spreekt Khroesjtsjev uit over de be doelingen van de Britse regering. Hij herinnert in dit verband aan het re cente overleg van de minister van defensie Watkinson in Washington over de levering van raketten, terwijl hij voorts gewag maakt van berich ten als zouden ae V.S. en Engeland gezamenlijk permanent patrouille- vluchten met kernwapens willen or ganiseren. In zijn brief aan president Eisenho wer verwijt Khroesjtsjev vooral de V.S. in Genève een houding te hebben aan genomen, die „tot alles, behalve ontwa pening kan leiden". Tegenover „de concrete voorstellen" van de Sovjet- Unie had het Westen alleen maar een „plan voor gelegaliseerde militaire spionage" gesteld. „Zekere kringen in de V.S. zouden dit plan willen gebruiken als aanvulling op de praktijk om het luchtruim van andere landen te schen den," aldus de Russische regeringslei der. STRAATSBURG, 28 juni De Ne derlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D. Spieren burg, heeft maandag in het Europese parlement in Straatsburg het beleid van de Hoge Autoriteit bij het onderzoek van de schrootfraude verdedigd en daarbij verklaard, dat de afwikkeling van de af faire nog slechts een kwestie van tijd is. De Nederlandse socialistische afge vaardigden jhr. inr. M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst heb ben aansluitend op zijn uiteenzetting fel le kritiek op dit beleid geleverd, dat volgens hen te traag en zelfs „dilietan- terig" ter hand was genomen. Zij kre gen het bovendien aan de stok met de Franse Christen-Democraat Poher, rap porteur van de commissie voor de in terne markt, die zich in zijn verslagen naar zij meenden niet genoeg voor de zaak interesseerde. Tijdens een hooglo pende woordenwisseling, zoals men er maar weinig kent, verweet jhr. van der Goes de Fransman, dat „er nog nooit een rapporteur zo passief" was geweest. De schrootaffaire is in 1957 aan het licht gebracht door de Nederlandse schroothandelaar Worms, die vanaf de tribune het debat volgde. Er is fraude gepleegd met de toeslagen, die door een gemeenschappelijk kantoor van de schroothandel in Brussel werden betaald op schroot, dat van buiten de gemeen schap der K.S.G. werd ingevoerd. Dat schroot was namelijk aanzienlijk duur der dan het schroot dat in de gemeen schap werd verzameld. De zwendel be stond er in, dat men door manipulaties met documenten goedkoop binnenlands schroot voor duur buitenlands schroot liet doorgaan en dan ten onrechte aan zienlijke bedragen aan zogenaamde ver. evening incasseerde. De heer Nederhorst meende, dat de Hoge Autoriteit „op de meest ergerlijke wijze'' was te kort geschoten bij de con trole op de vereveningstoeslagen. Het bureau in Brussel was „een administra tieve bende" geweest. Terwijl de ene afdeling in 1958, toen het onderzoek op (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 juni Mevrouw Smirnoff heeft gisteren haar man, die op het ogenblik in het huis van bewaring aan de Casuariestraat gede tineerd is, geld gestuurd „om iets bjj te kunnen kopen". Volgens een woord- Voerder van de Russische ambassade zou de Sovjet-student tegen de heer Gorogkow. die hem gisterenochtend een bezoek heeft gebracht, geklaagd hebben over het slechte eten. Daarom had men besloten de student geld te sturen. Volgens de woordvoerder zou mevrouw Smirnoff ook nog een brief aan haar man hebben gestuurd, de directie van het huis van bewaring zou daar geen bezwaar tegen ge maakt hebben. „Die Russen hebben de zaak weer aardig verdraaid" was het commentaar van de directeur van het huis van be waring. „Gisterenmiddag is er inder daad geld gekomen voor de heer Smir noff, echter niet op zijn maar op mijn verzoek. Ik heb aan de eerste secreta ris Gorogkow gevraagd of de Sovjet student geen geld zou kunnen krijgen, zodat hij, evenals de andere gedetineer den iets in de kantine zou kunnen kop Gedetineerden kunnen namelijk in de kantine tegen betalig verschillende ar tikelen krijgen als margarine, suiker, melk, ontbijtkoek, biscuit, wordt, repen chocolade, sigaren, sigaretten o ftabak. De hoeveelheid van deze artikelen is reglementair vastgelegd. Die Russische jongeman kwam hier zonder een cent op zak. Omdat hij in preventieve hechte nis zit is hij niet verplicht om te wer ken, wat hij dan ook niet doet. Derhal ve krijgt de student geen zakgeld. Wil hij dus ook iets in de kantine kopen dan zal hij moeten betalen. Want geen geld geen Zwitsers, dat geldt ook voor Rus sen," aldus de directeur, die verder op merkte dat het eten in het huis van be waring goed is. Iedereen krijgt hier de zelfde maaltijd, ongeacht of het een burgemeester is die gefraudeerd heeft of een goed heertje dat er een paar miljoen door heen gedraaid heeft of een Russische spion. Als iemandeen maaltijd niet lekker vindt wil dat nog niet zeggen dat het eten slecht is". Desgevraagd deelde de directeur ons mede, dat de Haagse advocaat, mr. F. de Koning aan de Sovjet-student i stoe- gewezen. DEN HAAG, 28 juni De Nederland se regering is overgegaan tot de erken ning van Madagascar, dat zondag on afhankelijk is geworden. De minister president, prof. dr. J. E. De Quay, heeft in een telegram aan de president van de republiek Madagascar, Phili- bert Tsiranana, namens de Nederland se regering en het Nederlandse volk ge lukwensen aangeboden met de verkre gen onafhankelijkheid. gang kwam, een officiële aanklacht Wf gens vermeende fraude opstelde, ging afdeling er naast rustig door .net he uitkeren van toeslagen aan de hand va' documenten, waarvan men vermoed"' kon. dat ze vals waren. De heer Van der Goes eiste voor all' dat er recht zou worden gedaan. H' nadeel dat de schrootfraude voor de ge meenschap heeft opgeleverd, valt nri niet precies te ramen: het bedrag lig' tussen vijf en twintig min dollar. Hoe h®' zij, deze corruptie moet onmogelijk ge' maakt worden. In jonge staten, zoals et nu zo veel verrijzen, is corruptie doo' optreden van belangengroepen een alge' meen gevaar en volgens jhr. Van del Goes blijkt dit gevaar ook te bestaan iij jonge gemeenschappen. Als er nie' streng tegen de schrootfraude wordt op' getreden, zouden er ook in andere ge meenschappen van de zes wel eens zulk® onaangename kinderziekten kunnen ont' staan. De heer Spierenburg verklaarde da' het door de Hoge Autoriteit gekozen beleid voor het onderzoek nu resultaten gaat afwerpen. De loop van het onder zoek is niet meer te stuiten. Tot op he* den is vastgesteld, dat over 168.000 to® ten onrechte toeslagen zijn uitbetaal"- De ^ard van het door de Hoge Autori teit gekozen beleid vereiste een zekere zwijgzaamheid en discretie. Juist om dat het de Hoge Autoriteit van het be- fin af aan ernst is geweest met dit on- erzoek, heeft zij bewust de onaangena me consequentie aanvaard van de schijn te wekken niet te kunnen antwoorden op het verwijt, dat zij het onderzoek afrem de en de zaak in de doofpot wilde stop pen. Men is pas nu in het stadium ge komen, waarin iets kan worden onthuld, al blijft ook nu nog discretie en terug houdendheid geboden. De heer Spierenburg gaf een uitgc breid overzicht van de moeilijkheden die het onderzoek oplevert: er moeten een 150.000 documenten worden gecontro leerd en bovendien moeten vele ervan nog op echtheid worden onderzocht. De Hoge Autoriteit heeft tot op heden aan de Duitse opsporingsdiensten 15.000 ge' vallen ter hand gesteld voor nader on derzoek. Bij die controle zijn op hoeveel heden van 262.000 ton malversaties me' 106.800 ton aan het licht gekomen. Bu controle van 218.000 ton in België bleek met 28.000 gefraudeerd te zijn. De heer Spierenburg wees er overigen® met nadruk op, dat de Hoge Autoritei' het bestraffen van de fraudes aan d® nationale autoriteiten moet overlaten- Zij moet er mee volstaan de national® autoriteiten zoveel mogelijk belastend materiaal te verschaffen. Bij de pogin' gen om de ten onrechte betaalde toesla* gen direct van een aantal Duitse f>r' ma's terug te vorderen, heeft de Hoge Autoriteit in eerste instantie reeds een nederlaag geleden. Deze firma's ginge namelijk in beroep bij het Europese he in Luxemburg en daar werd gesteld, da' zij te goeder trouw waren geweest hu de aankoop van de partijen schroo' waarmee fraude was gepleegd. Dire®* te terugvordering is dus onmogelijk de Hoge Autoriteit zal hiervoor nu omslachtige weg via de nationale reen' ters moeten volgen. Wat het scheepssloopschroot betref' (dat als schroot van buiten de gemeel^ schap gold, ook al werden schepen bin nen de gemeenschap gesloopt) vevy®~F~ de de heer Spierenburg, dat aan L-loyds bij wijze van proef is opgedragen het staalgewicht te berekenen van een. twaalftal schepen, waarmee fraude ka' zijn gepleegd. Hét vermoeden besta»» namelijk, dat de schrootopbrengst va» sloopschepen in een aantal gevallen op' zettelijk te hoog is gesteld. Men zou J® die gevallen goedkoop gemeenschap®! schroot bij sloopschroot hébben gevoeg® en over de gehele partij een toeslag he" ben geïnd. De heer Spierenburg verklaarde ten slotte nog, dat de Hoge Autoriteit d® gegevens, die de heer Worms had ve' strekt, altijd grondig had bestudeer», „maar men mag niet vergeten, dat w»^ voor het menselijk rechtsgevoel als wijs toereikend schijnt, in vele gev»1' len juridisch te kort schiet. Daarom wa® het ook beter dat het moeizaam verg»' ren van bewijsmateriaal in een zeker® stilte kon geschieden, anders liep m?® het gevaar, dat bewijsstukken zoude® verdwijnen. En het is daarom van he' grootste belang, dat het onderzoek ook verder kan plaatsvinden met koel over* leg en buiten de emotionele sfeer", dus de heer Spierenburg. DEN HAAG, 27 juni Sij K.Ê. IS benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau P. A. H. 't Hoen, te Voorburg, oud-directeur van de fust centrale P 't Hoen en zonen, te 's Gra- vènhage. PEZf BOM li WOK V, MENEER EN MEVROUW VLAANDEREN- EN VOOR DE WOONBOOT... Ik HEB DIE OUWE SCHUIT NIET VERDER NOOlb IK HEB VE ONTSTE' 'KINO OP EEN KWARTIER v AFBESTELD... MAAR VOOP, AUE ZEKERHEID.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2