Haarlem heeft enorme achter stand op het gebied van de scholenbouw Creativiteit meisjes- H.E Overwinningen van Visser Fennis en Peters Sportfondsenbad krijgt een openluchtbad Indeling terplaatse wordt grondig gewijzigd Wormerveerder verdacht van meineed en gearresteerd TAXI 13000 RESTAURATIE VAN KAS EN PIJPEN KOST F 165.000 Voor homend schooljaar alle klassen nog juist onderdak Omzetstijging en weinig werkloos heid Kostbaar bouwsel kan in oude luister hersteld worden Geen subsidie voor Kunstacademie St. Joost Haarlemse wielersuccessen B. en W. van Haarlem akkoord ENGEL Het orgel van de Oude St. Bavo Tijdens zitting van Haarlemse politierechter DINSDAG 28 JUNI 1960 PAGINA 5 Jongetje door vallend raamkozijn getroffen Inbraken tijdens weekeinde Ontvluchte jongens sliepen in bunker VACANTIE-KLEDING SPORTPANTALONS Schalkwijk Klasse-gemiddelde Kwartaal overzicht natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Katholieke kerk krijgt koperen dak BRANDKAST GEFORCEERD BEDRIJFSVOETBAL CONCERT EN TAPTOE Muziekschool van Toonkunst RIJWIEL OF BROMMER Getuigde ten voordele van zijn echtgenote Vaderlijke zorg (Advertentie) HAARLEM, 24 juni Het ziet er naar uit, dat de St. Joost-kunstnijver- heidsschool in Breda geen subsidie krijgt uit Haarlem. Het bestuur van de school had om een subsidie van 80,- per jaar gevraagd als bijdrage in de kosten van de studie van één uit Haarlem afkomstige leerling. B. en W. van Haarlem adviseren de raad afwijzend op dit subsidiever zoek te beschikken. Ingevolge de wet wordt in de kosten van dit soort on derwijs voor 75 pet. bijgedragen door het rijk en voor 25 pet. door de ge meente waar de school gevestigd is. De extra-bijdrage werd door het school bestuur gevraagd voor bijzondere uit gaven, waarin niet gesubsidieerd wordt. B. en W. achten het principiëel onjuist voor zulke doeleinden extra bijdragen te verlenen. HAARLEM, 28 juni B* het spelen op een bouwwerk aan het Herman Heyermansplein is gistermiddag om streeks zes uur een 10-jarig jongetje uit Haarlem door een vallend raamko zijn getroffen en zeer ernstig verwond. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis overgebracht. Vanmorgen was zijn toe stand iets gunstiger. Het jongetje was met enkele vriend jes aan het spelen tussen een aantal deur. en raamkozijnen, welke op het bouwterrein stonden opgesteld. Toen hij aan één van de stijlen hing te slin geren sloeg het kozijn plotseling om en trof het jongetje op het hoofd. HAARLEM, 28 juni In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een garage aan de Wagenweg. Men is binnengekomen door het forceren van een raam. In een kantoortje vonden de daders een sleutel, waarmee zij zich toe gang konden verschaffen tot het benzi nestation. Uit een geldkistje wordt on geveer vierhonderd gulden vermist. Tussen zaterdagavond en maandag ochtend is ingebroken in een zelfbedie ningszaak in de binnenstad. Men is via een pakhuis aan de achterzijde van het bedrjjf binnengekomen. Uit de kassa wordt ongeveer 50.- vermist. IJMUIDEN, 28 juni Uit een afge sloten auto werden ten nadele van een commies uit Amersfoort, die in IJmui- den kampeerde, twee autoplaids gesto len. In verband daarmede heeft de poli tie maandagavond twee jongens van zeventien en achttien jaar aangehouden, die sedert zondag in een bunker verble ven, en die ontvlucht, waren uit de stich ting Nederlands Mettray te Gorssel. Zij zijn ingesloten. een moderne broek met smalle pijpen DENIM V.a. 11.90 KHAKI V.a. 9.75 HAARLEM, 28 juni De renners van het Haarlemse ,,De Kampioen" hebben zich met drie overwinningen en tal van ereplaatsen in de ver schillende wielerkoersen weer bijzonder best geweerd. Vooral in de Ronde van de Markthallen, die in Amsterdam werd gereden, zjjn zij sterk op de voor grond getreden. De Santpoorter Coen Visser zegevierde met een en meerde re ronden voorsprong in de strijd der onafhankeljjken en amateurs, terwijl Gé Fennis zich de snelste nieuweling toonde. Wil Blommart (amateur) en Ronald Hendriks (nieuweling) maakten het suc ces voor „De Kampioen" in deze Markthallenronde volledig door op de tweede plaatsen te eindigen. Boven dien werd Hein Koger vijfde en Tonny Peters achtste. Eddy Riethoff, die halverwege de ra ce met een ruime voorsprong aan de leiding ging, had ditmaal weinig ge luk, want door een leke band ging zijn voorsprong helemaal verloren. De Haar lemmer wist zich na een ander wiel te hebbeh „gestoken" weer bij de ontsnapte Visser aan tesluiten, maar moest op last van de jury de strijd sta ken. De renners mogen namelijk geen hulp of materiaal van buiten de wed strijd aanvaarden. Zij mogen alleen on derling van rijwiel verwisselen. Daar voor had men ook Quariënto om die zelfde redenen al uit de strijd genomen. Het publiek was het met deze beslis singen helemaal niet eens en liet dat door gejoel en boeh-geroep duidelijk blijken. Tenslotte schonk de jury aan Riethoff en Quariënto de prestatieprjjs. Maar die behoorde eigenlijk aan Visser toegekend te worden De succesvolle Heemsteedse nieuwe ling Henk Peters behaalde in de Ronde van Bodegraven zijn vierde overwinning van dit seizoen. Samen met Ottenbros (Alkmaar) en Kloosterman (Leiden), die hij in de sprint versloeg, was Peters een ronde op het peloton uitgelopen. Ron Hendriks werd vierde in deze ron- inis- Ma- fa- lora- a-fa- eum r de arbü ende Nas- SHORTS V.a. 8.75 in khaki en witte jeans reed. Voor dit jaar is dat dan nog wel voldoende. Voor de nieuwbouw van dit lyceum op de hoek van de Orionweg en de Delftlaan, is nog geen urgentiever klaring afgegeven. Het schoolgebouw aan de Gedempte Voldersgracht wordt opgeknapt. De voorbereidende klassen van de Lieven de Keyschool voor indi vidueel lager onderwijs en een gedeelte van de gemeentelijke Huishoudschool worden erin ondergebracht. Het eigen gebouw van de Huishoudschool aan de Voorhelmstraat kan dan worden opge knapt. Intussen komen in september de eerste woningen in Schalkwijk gereed. Een volkomen zelfstandige stadswijk met eigen winkels etc., van de rest van de stad afgesneden door belang rijke verkeersaders. Maar voor de scholen die in deze wijk moeten ko men, z;jn nog geen urgentieverklarin gen afgegeven. Volgend jaar moet de Minister van der Leeuwschool voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden gereed zijn, want dan heeft het Carel van Manderlyceum de thans nog bezette ruimten aan de Oosterhoutlaan zelf dringend nodig. Maar ook voor het nieuwe gebouw van de Van der Leeuwschool is nog geen urgentieverklaring afgegeven. Men heeft zijn hoop nu gesteld op het bouwen in systeembouw. De nieuwe lagere school in Parkwijk wordt reeds in systeembouw uitgevoerd, maar dit bouwsysteem is nog niet door het depar tement erkend. Wanneer die erkenning wordt verkregen, dan hoopt men zo snel mogelijk met dit systeem verder te werken. De school in Parkwijk kon in ruim een half jaar worden gebouwd. Dat betekent een aanzienlijke besparing. Als het systeem erkend wordt, bete kent dit waarschijnlijk ook een ruimere toewijzing van bouwvolume voor de scholenbouw. Intussen heeft de grote geboorten- piek van vlak na de oorlog de lagere scholen verlaten. Het zijn dan ook vooral de scholen voor voortgezet onderwijs, die thans met ruimtete kort te kampen gaan krijgen. Voor het lager onderwijs heeft de sterk ver minderde toeloop van leerlingen ge vaarlijke consequenties. Men loopt het gevaar, dat men geen vergoedingen meer krijgt voor een zesde leerkracht. Juist op een ogenblik nu men zou kunnen overgaan tot een mindere be zetting per klas, betekent dit een ern stige tegenvaller. Overigens mag Haarlem zich gelukkig prijzen, dat het bij dit alles niet ook nog te kam pen heeft met een ernstig onderwij zerstekort. Bij het middelbaar onder wijs zijn er wel vacatures waarin niet onmiddellijk kan worden voorzien, maar dit blijkt toch geen ernstige moeilijkheden op te leveren. HAARLEM, 28 juni Het kwartaal overzicht van het Nederlands Econo misch Instituut over het eerste kwar taal van dit jaar vertoont weer een vertrouwd beeld: weinig toename van het bevolkingstal, flinke spanningen op de arbeidsmarkt en stijging van de in dustriële omzetten. Haarlem telde op 31 maart van dit jaar 109.250 inwoners, slechts 35 meer dan drie maanden te voren. Het geboorte-overschot bedroeg 314 zielen, maar daar staat een ver- trekoverschot tegenover van 279 perso nen. Het vertrekoverschot ten opzichte van de aangrenzende gemeenten be droeg 53 personen. In het laatste kwartaal van 1959 steeg de industriële omzet naar gelds waarde met ongeveer tien miljoen ten opzichte van het overeenkomstige kwar taal in 1958. Dat is een stijging van on geveer 12 pet/ Het waren vooral de me taal- en grafische industrieën, die deze stijging hebben veroorzaakt. Wat de werkgelegenheid betreft konden 1071 aanvragen om arbeidskrachten niet worden ingewilligd. Daar staat tegen over het zeer lage aantal van 346 geheel werklozen, onder wie 166 minder validen. De spanning op de arbeidsmarkt doet zich vooral gelden bij de bouwvak arbeiders en de metaalbewerkers, bij de naaisters en het vrouwelijk handels- en kantoorpersoneel. KAMPHEMDEN een grote sor tering ruiten voor JONGENS V.a. 5. en HEREN V.a. 8.25 Sportief gekleed ima de be- de hter d de o.a. cwa- lan- aan. -iga- heb- d er aan bio- het der- gen van In de Ronde van Sliedrecht liet Bert Rui's, die door zijn strijdlustige manier van rijden de aandacht op zich vestigde, in de eindsprint een steekje vallen en werd door Versigny verrast, zodat de jonge Haarlemmer met de overigens eervolle tweede plaats genoegen moest nemen. Jan v.d. Horst werd zesde in Sliedrecht en behaalde in Nibbixwoud een negende plaats. Coen Visser werd tweede bij de amateurs in Sliedrecht. De vijftigjarige Ben van Dijk moest in de Ronde van Tilburg weliswaar in de dertien jaar jongere Nulkens zijn meerdere erkennen, maar de Haarlem se veteraan kreeg toch de bloemen en de eerste prijs als de snelste der B-vete ranen. (Advertentie) Grote Houtstraat 181 Telef. 14444 ZANDVOORT, 28 juni Bond de to ren van de r.k. kerk te Zandvoort wor den steigerwerken aangebracht. Het leien dak van de toren zal worden ver vangen door een rood-koperen dakbe dekking. Een kostbare reparatie (kos ten ruim 10.000!), die nodig is omdat de leien dakbedekking ondanks ver schillende voorzieningen niet tegen het geweld der elementen bestand bleek. Na elke hevige storm was het kerkplein bezaaid met afgewaaide stukken van de dakbedekking. IJMUIDEN, 28 juni Naar earst thans bekend wordt, is tijdens het afge lopen weekeinde ingebroken in het kan toor van de firma Mavem en Genius aan de Joonstraat. Toegang werd verkregen door de buitendeuren te forceren. De brandkast is vermoedelijk met een breekijzer opengebroken. Een bedrag van circa 4.000,- wordt vermist. De daders zijn ook nog een kijkje gaan ne men in de opslagruimte van een andere firma, maar daar wordt niets vermist. HAARLEM, 27 juni De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden in de sectie bedrijfsvoetbal van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. waren: Afd. A: O.C.S. I - S.V.O.W. I 8—2: Nebima I-J. G. Nelis 14. Afd. B: V.V.W.-Heeremans v L. 30: Nautamix I-G.I.H. 42. Afd. C: V.E.S.-Coop 45; Vriebo-Tramvogels 35. Afd. D: Figee 2-Dijkstra 52. Afd. E: Nautamix 2-V.V.V. 2 1—4. Afd. F: Boru-de Schoof 51. Afd. G: Koks de Jong-K.M.C. 1—2. Afd. G: O.C.S. 3-Hin ZANDVOORT, 28 juni Ter gelegen heid van de verjaardag van Prins Bem- hard biedt de Zandvoort.se Oranje-ver eniging morgen een avondconcert aan in de muziektent op het Raadhuisplein. De Zandvoortse muziekkapel zal dan concerteren met de drumband. Het ge heel staat onder leiding van de heer Wildschut. Het concert zal besloten worden met een grote taptoe. HAARLEM, 28 juni Vrijdag 1 juli 's avonds 8 uur zullen de leerlingen van mevrouw Jo Vincent een uitvoe ring geven in de grote zaal van de mu ziekschool. Het programma vermeldt o.a. werken van Handel, Schubert, Gluck, Fauré, de Falla en Gershwin. Advertentie) VOOR IEDER EEN PASSEND Gazelle, Magneet, HMW Solex, Giulietta. enz. GED. OUDE GRACHT 102, TEL. 14361 '"'IIIIMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllHllllllllllllllllllllllllimi (Advertentie) HAARLEM, 28 juni In grote haast aatM hebben B. en W. Sff aan de gemeente- raad voorgesteld I J een bedrag van ff ƒ165.000,- beschik- |i baar te stellen voor het restaureren van ;p J de kas en de orgel- pijpen van het or- li gel in de Oude Sint Bavo. In december raP 1956 werd door de gemeenteraad na «Sip ampele discussies besloten het orgel zelf te laten restau- reren. Reeds toen §111 was men het er over eens, dat ook füü het niet-instrumen- tale gedeelte van Map het orgel geheel of ||||1| gedeeltelijk hersteld Map zou moeten worden. Na een uitgebreid 88pl onderzoek is echter Mil gebleken, dat het IjjPf het beste zou zijn, jljjl| wanneer het orgel jjjjMI in zijn oude luister 1IIP1 hersteld wordt. In overleg met fM! de Rijksdienst voor i|||§ Monumentenzorg en 9m andere deskundigen lllll heeft men besloten de kas van het or- 11111 gel en de front- Blij pijpen te herstellen. en het is mogelijK WMm gebleken dit her- stel een vrijwel on- |H8 beperkte houdbaar- Hfl heid te geven. Wat jBM8B de kas betreft zal goud op poliment worden aangebracht, een wijze van be werking die al in de Middeleeuwen werd toegepast. Nog slechts enkele des kundigen in Europa kunnen dit werk doen. De frontpijpen kunnen op afdoen de wijze hersteld worden door het op leggen van tinfoelie, een methode die eveneens uit de Middeleeuwen stamt en haar houdbaarheid eveneens heeft be wezen. B. en W. schrijven de raad, dat zij lang geaarzeld hebben deze kostbare voorzieningen te doen treffen. Zij heb ben zich echter laten leiden door de steeds toenemende belangstelling voor het wereldvermaarde Christian Müller- orgel. De mogelijkheden om dit kost baar bezit in oude luister te herstellen, zijn thans nog aanwezig en men wil die gelegenheid niet voorbij laten gaan. tuigenis wilde afleggen en onwaarheid zou spreken, wees de rechter de Wor merveerder er bij voorbaat op, dat hij een grote kans liep onmiddellijk gear resteerd te worden, indien zou blijken, dat de echtelijke genegenheid bij hem voor de waarheidsliefde zou komen. On danks alle waarschuwingen legde de man de eed af en vertelde toen, dat zijn vrouw in het geheel niet het woord „viezerik" jegens de buurvrouw gebezigd zou hebben. Nadat hij nog maals gewaarschuwd was, volhardde hij in zijn verklaring, met het reeds vermelde gevolg. Vijfenzeventig gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg een 21-jarige chauffeur uit Be verwijk, omdat hij een 55-jarige rijtuig fabrikant uit Assendelft mishandeld had. De eis van de officier van justitie, mr. J. van den Oever, tegen deze ver dachte luidde een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De Assendelftse fabrikant was in de nacht van een za terdag op een zondag in een dansge legenheid ter plaatse eens gaan kjjken, waar zijn 18-jarige dochter bleef, die daar uit was en niet op tijd thuis was gekomen. Terecht maakte de vader zich over haar zorgen, maar de Beverwij- ker had daarover een andere opvatting. Hij begon in de dansgelegenheid een woordenwisseling met de fabrikant en sloeg deze met gebalde vuist in het gezicht. Vervolgens trapte hij de oude re man op de grond. Op zijn beurt kreeg de jongeman er stevig van langs tijdens de zitting van de politierechter, die verdachtes bemoeizucht zeer onge past vond. „Er zijn gelukkig nog va ders, die zich om het lot van hun doch ters bekommeren, wanneer die zich in zo'n slecht gezelschap ophouden", al dus de officier van justitie, „maar dan is het wel triest, dat zij zulke risico's Innen". HAARLEM, 27 juni Onder de ver denking zojuist eeii meineed gepleegd te hebben, werd tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter, mr. H. W. Ferwerda, maandagmorgen een 37-jari- ge timmerman uit Wormerveer gear resteerd en ingesloten. Op verzoek van zijn 35-jarige echtgenote, die wegens be lediging van een buurvrouw terecht moest staan, getuigde de man in het voordeel van zijn vrouw. Tegenover zijn getuigenis stonden echter de verkla ringen van de beledigde buurvrouw en van een andere dame. De beledigings affaire zelf werd door de politierechter aangehouden. De Wormerveerse huisvrouw werd verweten, dat ze vanuit een geopend venster van haar woning het woord „viezerik" toegevoegd zou hebben aan een buurvrouw. Nadat ze dat gedaan had gaf zij haar man opdracht de ra dio aan te zetten om geen repliek van de beledigde partij te hoeven aanho ren. Voor deze laatste echter was een en ander de druppel, die de maat deed overlopen zo vertelde ze de politie rechter. De verdachte zou in de buurt bekend staan als een aarts-roddelaar ster, waarvan ook een andere buur vrouw, die de verdachte eveneens „vie zerik" had horen zeggen, wist mee té praten. Nadat de beide getuigen onder ede verklaard hadden, dat de verdachte het gewraakte scheldwoord gebezigd had. werd haar echtgenoot gehoord als ge tuige a décharge. Dit geschiedde op verzoek van de verdachte zelf. De po litierechter wees de man er op, dat hij niet hoefde te getuigen, omdat hij zich op ziin „verschoningsrecht" kon beroepen. Wanneer hü desondanks ge- q' Cramer-de Koning; C. ten Broeke- lin°,°t; H. Timmermans-Meijer (twee- A.6ii A- P' A. Hendriks-van Hugten; Bovendien moeten nog enkele andere voorzieningen worden getroffen. Een gedeelte van het houtwerk moet cura tief behandeld worden in verband met de aanwezigheid van houtworm. Er moet een verwarmingsapparatuur wor den aangebracht in verband met het verwijderen van de ondoelmatige glazen kooi rond de organistenplaats. De ver- lichtingsinstallatie moet worden ver nieuwd en er moet een versterkings- installatie met microfoon worden aan gebracht, terwijl de vloerbedekking op podium en tribune moet worden ver nieuwd. De accommodatie rond de kla vieren moet worden verbeterd. Alles bij elkaar gaan deze werkzaam heden 165.000,- kosten, maar B. en W. hebben hoop dat Rijk en Provincie in de restauratiekosten zullen bijdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5