Harry Pollitt dreef zijn slaven door hen te vleien Leider Britse C.P. maakte naam door de oorlog in 1939 „verkeerd" te interpreteren A K mm Begin Eisenhower: Verdrag met Japan een overwinning Bezoek aan Sovjet-Unie komt Russen ongelegen Zwemtrionif in Zaandam voor Corrie Schimmel M- snL B COMMUNIST MET EEN GOEDE PERS Geen gesprek maar propaganda 'm. Junior Bontekoe de verrassing Kampbeheerder neergeslagen Jongen maakte zelf vuurwerk ■Éif i mm J 1 ia S*! DINSDAG 28 JUNI 1960 PAGINA buitenlandse KRONIEK in J wsm. Ja Prof. De Quay bezoekt Steigerse kerk |pf Kunstenaar Krisman maakt beelden in het zand - Badgasten in Scheveningen tonen veel belangstelling Grote Vier zijn er niet bij aiMlKsl mm Kinderboerderij Weer thuis HUT'ncH tv mmmm mEpn - m*% t'M&? i «üide, S? m (Van een redacteur) MSTERDAM, 28 juni Er zullen in het vrije westen weinig com munistische leiders zijn, die door de „kapitalistische" pers >n hun eigen land met zoveel welwillendheid worden bejegend als dat het geval is geweest met Harry Pollitt, de voorzitter van de Britse communistische party, die zon dag j.l. na afloop van een tournee door Australië en Nieuw-Zeeland op de terug weg naar Engeland aan boord van het passagiersschip Orion" is overleden. De Engelse bladen hebben haast altüd met een zekere affectie over hem ge schreven, ook toen hü door zyn party nog niet was weggepromoveerd naar het onbetekenende ambt van voorzitter. In de jaren, dat hy secretaris en dus in feite de machtigste figuur binnen de Engelse partij was, beschreven de jour nalisten hem als een „ondoelmatige en prettige vent". Zy waardeerden zyn ge voel voor humor, zijn vriendelykheid en de sentimentaliteit, die soms bij hem doorbrak. Claud Cockburn, de redac teur van de „Daily Worker", die later wel het communisme, maar niet zijn eigen zin voor humor heeft prijsgege ven, vertrouwde die uiterlijke schijn nooit helemaal. In „Crossing the line" vertelt hy, hoe hy Pollitt eens op een feestje heeft gevraagd, hoe iemand in vredesnaam zo ultra-Engels en zo op recht warmvoelend kon zijn als de Brit se kranten, zelfs de fel anticommunisti sche, onophoudelijk beweerden, dat hij was. Cockburn vroeg, of het allemaal niet kwam, omdat hy zulk een sterk Lancashire-accent had. Op het gelaat De Russische premier, Khroesj- tsjev, wil kennelijk geen onder handelingen meer met Amerika zolang Eisenhower nog president is. Khroesjtsjev beweert, dat hy blijft streven naar een vreedzaam naast el kaar bestaan van oost en west, maar hjj stelt zich, sinds vorige maand, op het standpunt, dat met de tegenwoor dige Amerikaanse regering niet over een regeling van de coëxistentie te pra ten valt. Op een communistisch con gres in Boekarest heeft de Russische re geringsleider vorige week gezegd, dat net volk van de Sovjet-Unie in vrede en vriendschap wil leven met het volk van de Verenigde Staten. In de U.S.S.R. hoopt men, aldus Khroesjtsjev, dat Amerika na de verkiezingen een rege ring krygt die de fouten van de huidi- fe regering inziet en herstelt. (Terecht eeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, van deze opmerking van Khroesjtsjev gezegd, dat dit bedenkelyk veel ïykt op inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe den van een ander land. Khroesjtsjev wil met Eisenhower geen topgesprek en hy wil geen ontwape- nlngsbesprekingen meer met de tegen- woorige Ameri kaanse regering. De Russische pre mier die tot voor enkele maanden nog met waarde ring placht te spre ken over de per soon van Eisen- hower, heeft zijn houding plotseling ver anderd na het incident met de U-2. Men neemt echter vry algemeen aan, dat Moskou de affaire van de ontdekte Amerikaanse spionagevlucht boven de Sovjet-Unie slechts als voorwendsel heeft gebruikt, om voorlopig een einde te maken aan alle serieuze onderhande lingen met Amerika. Naar de ware be weegreden voor de plotelinge veran dering in Khroesjtsjevs houding ten aan zien van de V.S. kan men slechts gissen. Mogelyk heeft het oorlogszuchtige Chi na hier een rol gespeeld, en wellicht heeft Khroesjtsjev ook concessies moe ten doen aan zekere Stalinistische fi guren in het Kremlin. De weigering van de Sovjet-Unie en vier andere Oost-europese volksrepu blieken om nog langer deel te nemen aan de ontwapeningsbesprekingen te Genève ligt geheel In de iyn van de Russische politiek ten aanzien van het westen van vorige maand. hroesjtsjev bekommert zich op het ogenblik niet om de reactie van de regering van de V.S. op de Russische houding. In Moskou is men er echter wel op uit de sympathie te winnen van de min of meer neutra le staten van Azië en Afrika. De Rus sen zijn voorlopig niet geïnteresseerd in onderhandelingen met het westen, en zy concentreren zich geheel op de pro paganda. Zo moet men het Russische voorstel zien om de ontwapeningsbe sprekingen voort te zetten in de Ver enigde Naties. In Moskou weet men im mers heel goed, dat een werkelyk vruchtbaar ontwapeningsgesprek in de V.N. niet kan plaats hebben. Wil een dergelyk gesprek tot iets leiden, dan moet het aantal deelnemers aan de be sprekingen zo gering mogelyk zijn, en dan moet er zo min mogelijk publiciteit worden gegeven aan het verloop van de onderhandelingen. Maar de Russen wil len zo veel mogelyk publiek, als zy straks in de V.N. weer het fantastische ontwapeningsplan ter tafel brengen, dat in september vorig jaar door Khroesj tsjev werd gelanceerd. De Russen hadden gisteren twee on- mlddeliyke aanleidingen om de confe rentie te Genève zo onverhoeds te tor pederen. zy wilden de aandacht van het Afrikaans-Aziatische neutralistische kamp afleiden van het nieuwe westerse ontwapeningsplan. zy wilden voorko men, dat men in Azië en Afrika de in druk zou krygen, dat het westen in de ontwapeningskwestie minder onbuig zaam was, dan Moskou beweerde. Ver volgens had Khroesjtsjev juist met veel instemming kennis genomen van een uitspraak van de Indische premier, Nehroe, die het Sovjet-ontwapenings plan had geprezen. Het effect van deze lofprijzing van een der voornaamste neutralistische regeringsleiders wilde Khroesjtsjev niet laten verzwakken door het nieuwe Westerse ontwapeningsplan, dat mogelyk ook waardering zou ont vangen in het Afrikaans-Aziatische kamp Toen de Geneefse ontwapeningscon ferentie in maart begon, verwachte nie mand in het westen, dat de besprekin gen spoedig tot een opzienbarend resul taat zouden leiden. Men rekende op lang durige en moeizame onderhandelingen, al hoopte men, dat de topconferentie de Geneefse besprekingen een stoot in de goed richting zou geven. Dat die besprekingen echter na vier maanden volkomen zouden vastlopen, heeft men aanvankelijk niet kunnen denken. van Pollitt verscheen toen de uitdruk king van iemand, die van de prins geen kwaad wenst te weten. Harry Pollitt is op 22 november 1890 te Droylesden in Lancashire geboren als zoon van een smidsknecht en een tex- tielarbeidster. Als betrekkeiyk kleine jongen moest hy al meeverdienen. Op zyn dertiende jaar had Harry een vol ledige dagtaak als ketelmaker. Er zit een element van gevoelssocia lisme in de politieke make-up van Pol litt. In 1909 trad hy toe tot de Indepen dent Labour Party en drie jaar later tot de British Socialist Party. Maar de behoefte aan een „socialistisch vader land" deed zich toch al spoedig by hem gevoelen. In 1919 organiseerde Pollitt de werd hy wegens opruiing gearresteerd. De rechter veroordeelde hem later tot een jaar gevangenisstraf. Harry had zijn straf er nog niet op zitten, of nu werd Marjorie gearresteerd wegens het in bezit hebben van opruiende docu menten. In de jaren twintig en dertig leidde Pollitt het leven van een beroepsrevo lutionair. Hy had geleerd voorzichtiger te zün en hoewel hy nog wel eens be schuldigd is van opruiing, is hy er nooit meer voor veroordeeld. In 1928 woonde hy het vierde Cominterncongres by en het jaar daarop werd hy secretaris-ge neraal van de Britse party. Richard Krebs, die in 1941 onder het pseudoniem Jan Valtin mémoires over zyn Comintern-tyd heeft geschreven, V Wr: Harry Pollitt op doorreis op Schiphol. „Hands-off-Russia Movement" en in 1920 behoorde hy tot de oprichters van de Britse communistische party. Hij haalde de Londense havenarbeiders over het vrachtschip „Jolly George" te boycotten, dat wapens zou ver voeren naar Polen voor de stryd te gen de bolsjewieken. Hy begon te ope reren onder andere namen en leverde zodoende het zekerste bewys, dat hy betrokken raakte by de internationa le communistische conspiratie. Tydens het derde Cominterncongres in juli 1921 ontmoette Pollitt voor het eerst van zyn leven Lenin en Stalin. De gevoelens van kinderlyk ontzag, die hy toen voor de beide bouwers van het Russische communisme opdeed, waren zo sterk, dat hem nog in 1953 de tranen in de ogen sprongen, toen hy vernam, dat Stalin was overleden. Als lid van het Britse Politburo, dat hem in 1922 in zyn midden had opge- ïvolu- spannlngen. Op zekere ïyk met Marjorie Edna en diezelfde dag nomen, verdubbelde Harry zyn revol Op zekt van het jaar 1925 trad hy in het huwe- tionalre inspanningen. Op kere dag geeft een schildering van een enigszins morsig en ook tameiyk lichtzinnig pen sion in Le Havre, dat in de jaren twin tig dienst deed als schuiladres voor in ternationale communistische agenten. De beheerder van het pand, een zeke re monsieur Cance, genoot de assisten tie van een aantal jonge vrouwen, die voorgaven tolken te zyn, maar die door Cance werden aangeduid als de „Brui den van de Comintern". Aan Krebs ver telde Cance, hoe verscheidene commu nisten van naam op dit milieu hadden gereageerd. Harry Pollitt had gebloosd, zei hy, als ,,a clergyman from Kensing ton". Het grote ogenblik in Pollitt's leven kwam, toen begin september 1989 Engeland en Frankryk de stryd aanbonden met het nationaal-socialisti- sche Duitsland. HU zag dit als de rechtvaardige oor log van de democratie tegen het fascis me en prees Engeland in alle toonaar den. Maar hy had het bij het verkeer de eind. De theoretici in Moskou stellen na enige tyd vast, dat Engeland en Nee, de resultaten van die eerste etappe van de Tour zinnen mij toch niet helemaal. Ik heb ze nauw keurig bestudeerd, maar ik hield na afloop daarvan bepaald een onbehaaglijk gevoel over. Kyk, het is natuurlijk daverende onzin om in drie weken heel Frankrijk rond te fietsen; over Brussel nog wel. Maar als je het dan tóch doet, vind ik wel dat je de weg moet weten. Anders moet je óf niet mee doen óf een overzichtelijk A.N.W.B.-kaartje meenemen. Dat Martin van den Borgh de gele trui verspeelde door de ver keerde kant uit te rijden neem ik hem dus hoogst kwalijk. Had hij gebrek aan snelheid gehad, dan zou ik gezegd hebben: goed, hij heeft zijn best gedaan, hij heeft zyn ziel uit zijn bast getrapt, maar hij kón niet vlugger, eind goed al goed, Zo als de zaken nu liggen is het echter eind slecht, al slecht. Nu weet ik wel, Martin is achter een motor aangegaan die toevallig een an dere kant uit moest. Maar Martin moet ook niet achter motoren aan gaan. De Tour is nu eenmaal geen wedstryd achter motoren; dat weet ik en dan moet hy het als vakman, zeker weten. En Woutje die ik pyn- iyk mis besefte het destyds ook terdege. Bovendien, onder het regiem van de Pel stond op verkeerd ryden, meen ik, de doodstraf. En nu mag Klaas in die dingen wat menseiyker zyn, maar met menseiykheid win je geen Tour. Niet eens een étappe. Op het moment, dat ik deze regelen schryf, draag ik nog geen kennis van de resultaten van de tweede etappe. En ik laat een meer omlynd oordeel dus voorlopig nog achterwege. Maar ik acht het toch wel raadzaam dat Klaas de verdere route nog eens rus tig met onze jongens doorpraat. Ze moeten, dunkt my, in ieder geval we ten dat Parijs het einddoel is, vóór ze ,zich mentaal gaan instellen op Win schoten. Er mag geen detail worden verwaarloosd. Daarvoor is de zaak te ernstig. Ik heb, na de eerste etappe, ook eens myn gedachten laten gaan over het algemeen klassement. Ik heb tot myzelf gezegd: zie de situatie nu eens kalm en onbevooroordeeld onder ogen. Willem, IJzeren Willem, staat vier. Dat is niet slecht. Het kan een winst punt zyn, wanneer IJzeren Willem zyn taak verstaat en niet gaat roesten. Want roest impliceert rust en rust is nu precies de pest voor Willem. Goed. Jaap Kersten bezet de 125ste plaats. Ook dat houdt een kleine belofte in. Was hij als nummer 126 geëindigd, dan had ik gezegd: „Jaap schei er mee uit. Het loont de moeite niet en je redt het nooit. Maar 125, komaan daar zit muziek in. En Jaap is nu eenmaal een rare vent. Hy is een vechter. Voor je het weet zakt hy af naar de 124ste plaats, ex aequo als het moet. Dat kan Jaap niks schelen. Maar terwyi ik dat alles zat te be denken kwam ik na ryp beraad tot deze conclusie: je kan er eigeniyk niets van zeggen. Ik zég dan ook niets. Alleen dit: jongens, let in 's hemels naam op de kilometerpaaltjes. Frankryk de imperialistische mogend heden waren gebleven, die zy altijd wa ren geweest en Harry Pollitt moest als partysecretarls het veld ruimen. Hy bleef ronddolen in de politieke wilder nis tot juni 1941. Want toen viel Hitier de Sovjet-Unie binnen en wat eerst een imperialistische oorlog was geweest, werd nu de Grote Patriottische Worste ling. Pollitt werd sindsdien weer party- secretaris. Helemaal au sérieux is Pollitt door zyn geestverwanten in Moskou echter niet meer genomen. Niemand nam de moeite hem in 1947 te waarschuwen, toen de Comintern onder de naam Com- inform terugkeerde. Ook de koers van de destalinisatie die in februari 1956 werd ingeslagen, kwam voor hem als een volstrekte verrassing. Maar aan zyn aandoenlyke clubtrouw deed dat niets af. In 1950 verscheen zyn autobiogra fie „Serving My Time", waar dat dui- delyk uit blykt. Trouwens in datzelfde jaar organiseerde Pollitt nog een „Hands-o ff-Korea Movement". Maar de Britse bladen hadden alleen vriendelyke aandacht voor zyn wat nie tige gestalte en zyn zachte stem. Claud Cockburn heeft getracht uit te leggen, wat het geheim van Pollitts charme was: „Hy was een slavendry- ver met een vleiende tong inplaats van een zweep. Zyn techniek, die elke maat schappelijke leider met vrucht zou kun nen bestuderen, bestond hierin, dat hy je vertelde, dat hy Iets buitensporigs van je ging vragen. Hy vroeg het dan meteen en merkte vervolgens op, dat hy het van niemand anders zou hebben gevraagd, omdat niemand anders de vaardigheid, de moed, de onbaatzuchti ge trouw en het heldhaftige uithoudings vermogen bezat, dat jy bezat". „Hy heeft my eens bezworen, dat ik naar Oviedo in Spanje kon reizen, daar vermomd als tourist veertien dagen kon verblyven in een toestand, die aan re volutie grensde, naar Londen kon terug keren en dat allemaal voor de som van twaalf Engelse ponden. „Het zou me spijten, als je er geen kans voor zag", zei hij, „want dat is alles,, wat we in kas hebben". In mei 1956 is Pollitt „om gezond heidsredenen" afgetreden als partij secretaris. Hy werd als zodanig opge volgd door John Gollan en kreeg zelf de post van voorzitter. WASHINGTON. 28 juni (Reuter) President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft in een toespraak tot het Amerikaanse volk gezegd, dat de bekrachtiging van het nieuwe verdrag met Japan „een belangrijke overwin ning voor de vrye wereld en een ne derlaag voor het internationale com munisme" is. Over zyn recente wereld reizen zei de president, dat zy de vriendschap en het vertrouwen hebben versterkt. Het schijnt dat de commu nisten tot de conclusie zyn gekomen, dat deze reizen zulk een positieve waarde hebben in de stryd tegen het communistische imperialisme, dat zU alle middelen te baat moeten nemen om bezoeken aan sommige landen te verhinderen, aldug president Eisenho wer. Eisenhower zei, dat de communis ten vorige maand in Parys met allerlei voorwendsels kwamen om zyn bezoek aan de Sovjet-Unie niet door te laten gaan. Het bezoek kwam hun gewoon weg ongelegen, meent de Amerikaan se president. Met hun medewerkers in Peking hebben de Russen alles in het werk gesteld om ongeregeldheden in To kio te verwekken, waardoor de Japan se regering gedwongen zou worden de uitnodiging tot een bezoek in te trek ken, aldus Eisenhower. „Die ongeregeld heden zyn niet door Amerika veroor zaakt. wy in de Verenigde Staten moe ten niet de fout maken onszelf de schuld te geven van wat de communisten doen. Communisten handelen nu eenmaal als communisten". Elsenhower verklaarde, dat hy, ge zien de korte tild, die hém nog rest vóór zijn aftreden in januari, niet van plan is, nog meer „goodwill-rei- zen" te maken. Maar mocht zich in de naaste toekomst een onvoorziene situatie voordoen, dan zal ik geen se conde aarzelen om weer op reis te gaan, aldus Eisenhower. Hy zei te ge loven, dat zyn opvolger als president, wie dit ook mag zyn, tot de conclusie zal komen, dat bezoeken over en weer van regeringsleiders van be- (Van onze sportcorrespondent) ZAANDAM, 26 juni Op fraaie wy- ze heeft de zestienjarige Heemsteedse scholier Johan Bontekoe van de zwem vereniging H.P.C. vanmiddag de jaar lijkse twee kilometer zwemwedstrijd, in Zaandam, georganiseerd door de Z.Z.C. Neptunus, op zijn naam gebracht door uit een veld van bijna honderd deelnemers als eerste te eindigen. Het waseen onbedreigde zege, want zijn voorsprong op W. Bergman van De Zijl bedroeg byna een halve minuut. Bij de dames zegevierde Corrie Schimmel voor de derde achtereenvol gende maal. Haar clubgenote Jans Koster kon het tegen haar niet bolwer ken. Corrie Schimmel noteerde een tyd van 27 minuten en 14,5 seconden. Zo wel Corrie Schimmel als Bontekoe won nen vorige week reeds de 2 km-wed- strijd op de Loosdrechtse plassen, ter wijl de H.P.C.'er zaterdagmiddag de 3 km wedstryd in Leeuwarden voor zyn rekening nam. Voor de organiserende zwemclub Neptunus was het in alle opzichten een volledig succes. Het was wat men noemt „een uitverkcht zwemfestijn", want doro het grote aantal inschrijvin gen (in totaal ruim 350) was men zelfs genoodzaakt een aantal zwemmers Tsters) die nog mee wilden doen af te wyzen. Bovendien kregen de weersom standigheden een „tien" en wat wil men dan feiteiyk nog meer. Het feit, dat Neptunus volgend jaar voor twee nieu we dames-wisselpryzen heeft te zor gen had geen invloed op de voldoening, want niet alleen raakte Neptunus aan Corrie Schimmel een beker kwyt, maar ook aan Hetty Vergouw, die voor de der de maal in successie de snelste dame van Waterlelie bleek te zyn. Met de H. J. Visser-beker voor Neptunus leden was men fortuiniyker, want na twee maal achter elkaar gewonnen te heb ben, moest Ivan Doeve ditmaal voor Nico Doets capituleren. De snelste Zaanse dame was echter Tony Stam van Nereus, die als dertien de arriveerde in precies 34 minuten. Aan de één kilometerprestatietocht werd door 179 zwemmers(sters), jong en oud, deelgenomen. Hieronder bevond zich de befaamde trainer van Robben, de 55-jarige Jan Stender, die des och tends nog 10 km hard had gelopen als training voor het N.O.C.-diploma, dat hy nu voor de negende maal hoopt te veroveren. By deze prestatietocht wa ren geen uitvallers. Allen kregen een vaantje in de rood-witte «lubkleuren terwT" een mochten nemen. De verenigingsprys voor het groot ste aantal deelnemers(sters) aan wed stryd en prestatietocht ging, evenals vorig jaar, naar Naarden. (58). Twee de was Njord uit Haarlem met 47. yi de wedstrydzwemmers(sters) herinneringsmedaille in ontvangst BUSSUM, 27 juni Op het kamp8^ terrein De Franse Kamp reden zond® twee jongens uit Amsterdam op bromfiets op het rijwielpad in het kal®; hetgeen verboden is. De kampbehe5 der, de heer Zijlstra, tevens onbezold1» ryksveldwachter, wilde het tweetal ad" houden, doch stuitte op verzet. Een de jongens gaf een valse naam op de kampbeheerder wilde hem arrest8" ren. Daartegen kwamen beide jongen in verzet en zij kregen nog assistent)8 van twee passerende wielrijders. kampbeheerder werd tegen de grofl" geslagen en moest door kampbewoner' worden ontzet. Tegen de jongelui, o' 18-jarige W. de G. en de 17-jarige G.F' en voorts H.A. en C.B., ook uit Alt sterdam, is proces-verbaal opgemaaK1 wegens verzet tegen een ambtenaar functie en het opgeven van een vals8 naam. AMSTERDAM, 27 juni Johnny uit de Ooppelstockstraat in West vanmiddag hy ëen ontploffing vrij ertr stig aan zijn hand gewond. Tijdens af wezigheid van zyn ouders was hy ju'" het experimenteren met gevaarlijk* materialen als zwavel en kalium. OP het balkon probeerde hy langs electri' sche weg een ontploffing teweeg t® brengen, hetgeen inderdaad gelukte Het ging echter heftiger dan hy had verwacht en daardoor eindigden zij" experimenten in het ziekenhuis. Het knoeien met explosieven is °P het ogenblik een gevaarlijke gewoont® onder de jongens van zyn leeftyd O® jaar) in de buurt. vriende landen van groot belang zyn voor de bevordering van de solidari teit van de vrye wereld. Deze bezoe ken zullen zeker van groot belang zyn zolang de dreiging van een commu nistische overheersing boven de we reld hangt, aldus de president. Eisenhower verklaarde echter met nadruk dat ontmoetingen tussen rege ringsleiders geen doeltreffend middel zyn voor de uitwerking van bepalin gen van internationale verdragen. De gunstige resultaten, zo vervolgde hy, die door deze reizen verkregen zyn of in de toekomst zullen worden, zullen snel teniet worden gedaan als de V.S. hun huidige politiek op het gebied van de buitenlandse betrekkingen zouden opgeven. De communisten trachten met opzet de vrye wereld te verdelen. In deze val mogen wy nooit lopen, al dus meende de president. Eisenhower zei voorts, dat de stryd tegen de com munisten, die de wereld willen over heersen, niet gewonnen kan worden als men bang of passief Is of in de verde diging blyft. Wy moeten de risico's, verbonden aan een stoutmoedige actie, met koelbloedigheid en moed aanvaar den. Wy moeten altyd sterk zyn, maar nimmer vergeten, dat vrede nooit door middel van wapenen alleen verkregen kan worden. Wy zullen vastberaden, maar nooit vechtlustig, eerlijk maar nooit vreesachtig zyn. Wy zullen vriendschap geven, waar ons deze op recht wordt aangeboden, aldus de Ame rikaanse president. Ach, Romy, wunderbar! Vertederd staan een aantal Duitsers te ky- ken naar het portret van hun filmster Romy Schneider, dat de heer J. G. Krisman in het zand heeft ge maakt. Op een zwart kleed glinste ren een aantal geldstukken in de zon en de woorden „dank u" maken de boulevardganger er op attent, dat hij zyn bewondering in geld kan omzet ten, wat velen dan ook doen. In een hoekje van het Scheveningse strand, dat hij gehuurd heeft van de Maat schappij Zeebad Scheveningen, leeft Krisman zich op kunstzinnige wyze uit in het zand. Het maken van zand- figuren is nu al 25 jaar een hobby van hem, waar hy zich met hart en ziel aan geeft. Hy maakt niet zo maar een afbeelding; het is een kunstwerk en als het een portret is dan ïykt het sprekend. Daarom dan ook „ach, Ro my, wunderbar!" Bewondering voor het werk van deze zandkunstenaar had ook een Haagse beeldhouwer. Hij maakte hem zyn complimenten voor de goede vormen van de beelden en nodigde hem uit om eens langs te ko men. Krisman heeft dat nooit ge daan. „Was ik maar wel gegaan, van die man had ik nog veel kunnen le ren," zegt hy nu spijtig. De heer Krisman kwam 34 jaar ge leden uit Zwolle naar Den Haag en maakte al spoedig zijn eerste gang naar het Scheveningse strand. „Ik was altüd goed in tekenen geweest en op een goede dag probeerde ik van zand een figuur te maken. Het lukte wonderwel. Het werd een liefhebbery van mij en het slot van het liedje was, dat ik geen zand kon zien of ik moest een afbeelding maken." Zijn vrouw wilde liever niet dat hij het deed. Als Krisman bezig was, stonden er altyd zoveel mensen naar zijn werk te kyken, dat zyn vrouw hem uit het oog verloor. Toch kon hy het niet la ten. Vier jaar geleden ging hy met pensioen, zodat hy ook buiten het weekend tijd kreeg voor zyn hobby. Men raadde hem aan om by de bur gemeester een vergunning te vragen, zyn kunstwerken voor geld te mogen maken. Krisman zag er eerst niet veel in, maar besloot het toch te proberen. De vergunning kwam er en van de Maatschappy Zeebad huurde hy een stukje strand, dat dicht tegen de hoge muur van de boulevard ligt. In het badseizoen kunt u hem op dagen met mooi weer, dat wil voor hem zeggen: als het niet regent, be zig zien. 's Ochtends om half negen is hy al present en 's avonds om ze ven uur gaat hy met de laatste bad gasten naar huis. Voor zyn beelden gebruikt de heer Krisman het vochtige donkere zand, dat onder de losse bovenlaag ligt. In zijn afbeeldingen brengt hij een zo groot mogelyke variatie. Hy doet het werk met bijzonder veel animo en stelt er byzonder hoge eisen aan. Pas als het helemaal naar zijn zin is, begiet hij de afbeelding met water om er de laat ste hand aan te kunnen leggen. Uitge sproken specialiteiten heeft hy niet, al behoort de paardekop wel tot zyn meesterwerken. „Soms zeggen de kin deren: Al weer een paardekop, maar iiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil de mensen willen nu eenmaal graag, dat ik zoiets maak." De hoofden van grote staatslieden heeft hy al ver schillende keren in zijn „hoekje" in hét zand gevormd. Eisenhower is veel moeiiyker dan byvoorbeeld De Gaul le. Of zyn profiel zich er nou niet goed voor leent, ik weet het niet, maar makkelyk is het niet." Nu premier Ben Goerion in ons land geweest is, zal zyn hoofd dezer dagen ook wel on der de vaardige handen van Krisman op het Scheveningse strand gevormd worden: want een actuele afbeelding trekt altyd veel belangstelling. De grote vier zult u in het hoekje van Krisman nooit byeen zien, want Khroesjtsjev wil hij niet maken et het hijsen van de vlag door vijf „jarige" vijfjarige Leeuwar der jongens en meisjes is zater dag de kinderboerderij achter het Rengerspark in de Friese hoofdstad officieel in gebruik genomen. Aan dit bijzonder leuke moment ging een feestelijke tocht door de stad vooraf van een duizendtal kinderen, waar onder gecostumeerde groepen, met muziek van vier muziekcorpsen. In het schuur-restaurant van de kinderboerderij vertelde de voorzitter van de Stichting Nuts-kinderboerderij de heer J. E. Benes, in het kort nog I ,t n even hoe dit prachtige nieuwe recreatie' bezit tot stand was gekomen. He begon met de aanbieding van tve® leeuwen aan het gemeentebestuur een aantal jaren geleden ter geleg®n' heid van het honderdjarig bestaan va» de Mij. voor Nijverheid en Hand®1- De gemeente kon het aanbod ni*' accepteren, omdat de - huisvesting e° verzorging van de dieren een veel te kostbare onderneming zou worden. ®r werden toen twee geitjes geschonken als symbolische aanbieding van de levende have voor een te sticht®0 kinderboerdery. Toen daarvan niet' bleek te komen, trok het departemef' Leeuwarden van de Mij tot Nut va° het Algemeen het project tot zich. D® gemeente schonk vijf ha. grond, eed jaarlijkse subsidie, de verzorging va° de beplanting en de aanleg van ee° toegangsweg vanuit het Rengerspark- De dagbladen in Friesland voerde!* een actie die een groot deel van he8 benodigde kapitaal opleverde en he* Rijk nam de benodigde grondwerke0 geheel voor zijn rekening. Met gron® en levende have vertegenwoordigt <f® kinderboerderij een waarde van onge' veer drie ton. A Herwegen trekt de nieuwe Steigerse kerk in het hart van Rotterdam At de belangstelling. Gistermiddag heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, een privé-bezoek aan de citykerk gebracht. Hij werd ver gezeld door zijn echtgenote. De bezoekers werden in de kerk rondgeleid door de architecten, ir. E. H. en H. M. Kraayvanger en pastoor Lampe O.P. Pro). De Quay toonde grote belangstelling voor de architectonische by zonderheden en was vol bewondering voor het bouwwerk. De minister-president heeft in de loop van de middag de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, bezocht. Op de foto ziet men v.l.n.r. mevrouw De Quay, architect H. Kraayvanger, prof. De Quay en pastoor Lampe. Maandagmorgen is de tweejariO Elisabeth van der Biezen by haar ouders in Soestdi)1* thuisgebracht, nadat zij zondagmiddag i het bos was zoekgeraakt, zoals m gisteren reeds in de krant heeft kuh' nen lezen. De fotograaf trof een ov®'' gelukkige moeder aan met het terdS' gekeerde dochtertje dat alles ol'"e vergeten scheen te zijn op schoof Broertje Bas wilde nog wel eVeJt laten zien, dat hij ook blij was met goede afloop. c Wi a* v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6