SP 'fywiww A/ggr belangstelling voor het „dagje naar Enkhuizen Grote zorg voor 's werelds meest aparte schepen De aparte romantiek van een palingfeest „In de Meermin" „Wij hebben in u een fijne bisschop MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Amerika ontdekt zoetstof zonder bijsmaak! m sucrosa BOSCH K RUSLAND Afscheid van Mgr. Huibers Priesterlijk gezelschap bijeen in Haarlems concertgebouw Doodstraf geëist tegen piloot in Indonesië "oiUB 7«* Dominion-status voor Suriname? Paleis beschoten Te water geraakt en verdronken Meer bescherming van voetgangers 11 d.gezelschapsreis ff 1 625.- WAG0NS-LITS/C00K DINSDAG 28 JUNI 1960 PAGINA 5? Nederland is rijk aan histo rische musea. Van Roode- school tot Vaals liggen ze her en der verspreid met een vaak bonte verzameling uit vervlogen tijden tot in de diepe oudheid toe. Enkele van hen doen het aardig. Ze hebben, zoals dat heet, een goede stand en wat juiste reklame houdt de loop er in. Maar voor veruit het grootste aantal valt aan een kwijnend bestaan niet te ont komen. De belangstelling is ook zo gering, dat vele zich wel moe ten behelpen met het bordje, dat vermeldt waar men tegen betaling de sleutel kan halen, zoals dat op kleinere stations voor gebruik van het toilet de gewoonte is. Elastisch rijden BOUGIES fherma elastic WMm illlllilllllllllll B KROGER IJZER EN STAAL N.V. (Van een verslaggever) HAARLEM, 28 juni „Vrien den, wat hebben we een r.tooie tijd gehad". Dat waren de eerste woorden van mgr. Huibers, toen hij gisteren in het gemeentelijk concertgebouw afscheid nam van zijn priesters. Het duurde wel even, voor de bisschop in staat tot spreken was, de emotie over mande hem. Toen hij zijn gevoe lens meester was, stortte hij in eenvoudige woorden zijn hart uit. Voordien had hij in de kathedrale basiliek van Sint Bavo een pon tificale H. Mis opgedragen, in het bijzijn van honderden priesters, niet alleen uit het Haarlemse, ook uit het Rotterdamse diocees. In het hoogkoor hadden zijn op volger, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard plaats genomen, en de kanunniken van het bisdom. JÈ I I door EDWARD STREETER het is nu niet erg meer om geen suiker gebruiken i 6Ü In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt met zulk een zuivere smaak, dat men in de hele wereld enthousiast •is. Eerst was ze vrij kostbaar, maar nu wordt Sucrosa tegen een billijke prijs ver krijgbaar gesteld. Plastic koker 125 tabl. f 0,95 Voordelige flacon a 500 tabl. f 2,95 de nieuwe zoetstof zonder saccharine „Waarschijnlijk volgende staatkundige stap!" naar (Advertentie) SM iSUNIL 'i, ,,-i WtSTSJRALCHO MT. CNSmfTUW UHMINKAST >1 ZUIDERZEEMUSEUM viert tienjarig het gaat m bestaan en offensief B1U, maar nog lang niet tevreden over zijn bezoek, steekt in Enk- huizen het jubilerende Zuiderzee museum de vlag uit. Tien jaar terug jteboren in het stokoude woon- en pak huis, dat eens de koopman Pieter van r^eresteyn toebehoorde, thans opge gloeid tot een groot en gezond kind in Wonderlijke wereld van het bewa- ]®U, rjjk behuisd en voorzien van een S alle opzichten unieke verzameling, geinz Krüger uit Wuppertal en Billy r.arn van Alabama kwamen er eens ïllken; soms waagde zich er een ver- Juaide zeiler binnen en zo nu en dan het als .cultureel intermezzo" |/|pr schoolreisjes. Maar verder bleef .verstopt in zijn schilderachtige om- *6ylng met de hartige reuk van pek .1 harpuis in Je kleine tagerijnen van verstii,je haven, de mijmerende Jveespraak tussen de carillons van yroniniedarls en St.-Pancras, ophaal- èS'Kfren en zomers geboomte weerspie- jg in het nat. Het Zuiderzeemuseum »r '"Besteld op een verborgen le- dst ""geduld wacht het op de tijd, Jv' men in Nederland het „dagje naar Ukhuizenheeft ontdekt. i-Pe blik in het verleden is niet popu- »llr- Het heden met zijn vaart en élan „st de grootst mogelijke aandacht en 0®chts weinigen kunnen ertoe komen J" zich eens te verdiepen in hetgeen be, ,vroe&er deed en presteerde. Het j^zoeken van een historisch museum Wvoor h0n we"ic.ht de eenvoudigste |(eg, omdat men dan met eigen ogen ie, z'en en als het ware proeven van bi?wat kort of heel lang geleden ge- be en gewoonte was. Voor ons heb- v?h dergelijke musea altijd iets droe- ê'ss over zich, iets beklemmends, zou- wij haast willen zeggen. Aan de j'JJUr of achter de stoffige vitrines twijnen allerlei dode dingen tot leven komen en is het alsof zij prot<_ote- «h tegen de uitstalling, nu ze de hand 0*1 hun meesters missen. Het sterkst .'erkomt ons dit als wij in Enkhuizen )-*h de kade van de Oosterhaven kü- naar de meest aparte schepen, die 5®. wereld kent. Ze behoren aan het Jhderzeemuseum, dat ze vertroetelt J* met inzet van alle middelen geeft j t hun toekomt. Met hun sterk ver skillende gezichten staren ze je aan, roncIe" en Platbodemvaartuigen, \.r°r onze voorouders met veel gevoel ."Or kracht en stabiliteit ontworpen fj*1 behoeve van vrachtvaart en visse- Shii J-*aar ligt dan de kleine, spitse Voi e, speciaal voor het aardappel- s=ryoer, het breed uitlopende boter- Sjiip, broederlijl. naast het oude pot- S"ip, eens de drijvende winkel voor binnenvaart compleet met etalage ^hterop, de oude Schokker met zijn V» re' rechte stevenbalk, de Blazer v?n Texel met verhoogde boeisels, het "ndgebouwde bunschip van Vollenho- jj'b. dat men „Bolletje" noemt, de rui- en brede Hengst, eens het grote ge- »Sar voor de Zeeuwse oesters en mos sen en >d tussen de oudste in Neder- v-"u bestaande Boeier Hilda uit 1843 t,?g gebouwd door Eeltje Tjeerdes Hol- L°P en vele andere platbodems, de i'®me bazige boeg van de Staverse L1' vol in de spanten en breed van Srst, een eigenaardig scheepsmodel zeewaardiger dan de zwaarste Ster langs heel de Zuiderzee. V-re gerafelde wimpels klapperen bo- de donkere, bejaarde masten, nog y,Hld fier geheven. Een bezit dat zjjn biTurga n'et kent, al deze schepen met fascinerend lijnenspel. Maar hoe stbaar tevens. Eenmaal per jaar "Tdt dit in de oude taveerne van het (Advertentie) vXvï^Sx.;:!*- Wv Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen dat met grote vreugde zijn tienjarig bestaan viert. museum uitvoerig toegelicht, als daar de „persbroeders" die zich tot de Orde van de Meermin mogen rekenen, bijeen komen. Dan geeft directeur G. R. Kruissink een overzicht, vertelt hij van knappe staaltjes „plastische chirurgie" op de werf van Broekerhaven en over de botenhal, die in de nabije toekomst bitter noodzakelijk zal zijn, wil men tenminste deze unieke schepen voor het nageslacht behouden. Er zijn er al ver schillende, die niet meer in het water thuis horen en nodig op het droge moe ten. Restauratie is bij hen niet meer mogelijk en de kosten voor vernieu wing zijn veel te hoog, zodat zu voor goed uit het water gaan, terwijl dan voor de andere schepen geldt: wie in de botenhal komt, laat de hoop op wa ter maar varen, Tien jaar geleden kwam het Zuider zeemuseum tot stand, vooral door toedoen van de gemeente-archivaris in Ënkhuizen, D. Brouwer. Er was allang overwogen om ergens een mu seum voor de Zuiderzee in te rich ten. Kort na de afsluiting stond Am sterdam als nummer een op de no minatie, maar scheen in het toen nog schilderachtige Volendam een ge duchte concurrent te krijgen. Het knusse vissersdorp is dat na de oor log gebleven omdat het uitgroeide tot een groot toeristisch centrum. Toen de beslissing nabij was, kwam plotse ling Enkhuizen op de proppen, dat voor de behuizing het fraaie „Peper huis" van Pieter van Beeresteyn aan bood. Enkhuizen kréég het rijksmu: seum voor de Zuiderzee en op 1 juli 1950 gingen er de vlaggen uit. Het was zogezegd hoogtij in het oude stadje met zijn grillige smalle straat jes tussen de rode baksteengevels en de haven nog vol met vissersschepen en jachten. Men ging ijverig aan het werk en onder leiding van directeur Bouwma groeide de collectie van al les wat met de voormalige Zuiderzee te maken had gestaag. In de prach tige ruime zalen en op de oude bin nenplaats van het gebouwencomplex werd alles smaakvol uitgestald en m de taveerne maakte men zich gereed voor grote bezoeken, want zo rede neerde men, iedereen komt en wil dit zien. Zo vlot is het echter niet gegaan. De belangstelling voor het Zuiderzeemu seum, dat met Enkhuizen als décor wel heel bijzonder bevoorrecht is, kwam traag op gang ook wat de buitenlan ders betreft. Dezen gaven de voorkeur aan de „levende restanten" van de vergane glorie in Marken en Volen dam, boven de rijke, maar „dode ver zameling" in een plaatsje dat op hun folders niet voorkwam. Hierin is nu ge lukkig verandering gekomen en met gepaste trots kon directeur Kruissing meedelen, dat het afgelopen jaar met 28.516 bezoekers alle verwachting had overtroffen en zoals de zaken nu staan, een recordverbetering in het verschiet ligt. Bovendien ziet men veel in komen de veranderingen, waarbij de oude ta veerne „In de Meermin" wordt ver plaatst naar de voorzijde van het mu seum, waarbij men de indruk krijgt frontloge-Zuiderzee te zitten met ruim zicht over de muur met het Staverse poortje heen naar Krabbersgat en open water waar zich in de kimdampen de heuvel van Urk aftekent. Verder wordt de opstelling in het museum voortdu rend gewijzigd, op zoek naar de meest ideale Posities. Merkbaar is dat vooral in de zalen met interieurs, waarin een complete Zaanse kamer is bijgekomen met een schouw van 18e eeuwse te gels, een lantaamklok uit 1665 en een prachtige bewerkte kabinetkast. Binnen afzienbare tijd zal ook het bezit met betrekking tot Urk aanzienlijk worden uitgebreid. Een medewerkster van het museum verblijft op het voormalige eiland om er speciaal de klederdrach- ten te bestuderen. Naast de jubileum tentoonstelling „Paneel en penseel" kan men er in de werkschuur bewon deren hoe de schipperszoon Marchjjn de Jonge geheel volgens het oude prin cipe met de hamerklop, het knetteren in het pikhok van het spaandersvuur onder de walmende teerpot, bouwt aan een ansjovisjol. een historisch houten scheepstype. Enkhuizen zelf tenslotte hoopt ook een flinke duit in het zakje te doen. Het werkt aan een omvang rijk recreatieplan, dat meer drukte en een grotere belangstelling voor zijn on gekende schoonheid beoogt. Wy hebben intens genoten van dit „dagje Enkhuizen", waarop der tra ditie getrouw de palingmaaltyd in de taveerne een hoogtepunt vormde. Als ridders aan de dis wierpen wU ons op schalen vol gebakken en gestoofde paling, de meest gebenedüde vis van wat men in Enkhuizen nog altüd hardnekkig de Zuiderzee noemt. De heer H. Tiesma, die de culinaire scepter zwaait in de taveerne, ver staat zyn vak. We kloven en trok ken dat het een lieve lust was. De vis spleet van de graad met een haast verrassende bereidwilligheid, zowel de dikke gebakken exemplaren of de „lange dunne" uit de gestoofde pot. De heer Tiesma vertelde, dat hij wat de vishappen betreft voor niets staat. De mensen kunnen het bü hem krijgen zoals ze het willen. Ze kunnen eten in de taveerne met de bijzondere sfeer en onder toezicht van de levens grote meermin in de hoek, of huiten op de binnenplaats. Dan wordt daar in het zonnetje een tafeltje neergezet en kan men zich tegoed doen, met de lopen van zware 17e-eeuwse ka nonnen dreigend op het bord gericht. Men krh'gt natuuriyk elk een bord met vork en mes, maar als men dat nu per se wil mag het ook op zyn Volendams, allemaal rond de „goate- petiel". met de vis rykelük gedrap- peerd rondom de berg aardappels en het kommetje doop, de „butter en eek" in de top. Dan mag er gesnipt worden tot er geen houden meer aan is en de hele voorraad schielijk ver- dwpnt. Daar moet men dan echt even van bükomen en met behulp van een goed glas bier nieuwe krach ten verzamelen. Want heus, met het Zuiderzeemuseum én Enkhuizen is men in een paar uur niet klaar. HAYE THOMAS. (Advertentie) NIEUWERKERK A/D IJSSEL Telefoon 01803-4U (3 lijnen) Advertentie De bisschop werd bij de plechtigheid geassisteerd door de proost van het ka pittel. mgr. H. J. van Deursen, als presbyter. Diaken was de neomist H. Peet, subdiaken de theologant A. Frit- schy. Als troondiakens fungeerden de ere-kanunniken deken P. L. C. van der Meer uit Hoorn en deken W. N. Zijlstra uit Haarlem. De zangertjes van de ka thedrale koorschool zongen onder lei ding van Kees Bornewasser met aan het orgel Jan Schouten de gregoriaanse vaste en wisselende gezangen. Het of fertorium „Redordare" was een compo sitie van Albert de Klerk. Nog maar zelden is zo'n uitgebreid priesteriyk gezelschap bijeen geweest als maandag in het gemeenteiyk con certgebouw. Met honderden wachtten zy hun bisschop op, die zy met een dave rend applaus begroetten. Deken J. Kraakman uit Alkmaar was hun woord voerder en hy kon met zekerheid stel len, dat niemand van de priesters hier uit plicht was gekomen. „U bent ons allen zeer dierbaar", zo zeide hy tot mgr. Huibers: „niemand van ons neemt zonder weemoed afscheid van U. Met uw heengaan wordt een zeer schone pe riode van de Haarlemse Kerkgeschie denis afgesloten". Met geestige toespe lingen en gesteund door de woorden van de psalmist, welke speciaal in dit gezelschap op grote bijval moch ten rekenen, tekende deken Kraakman de figuur van de scheidende bisschop: statig en voornaam, maar bovenal een pastoor, die zestig jaar lang onder de zielen met yver en optimisme gewerkt heeft. Een bisschop, die zün priesters voorging in de liturgie, in de verkon diging van Gods Woord en in de devo tie tot de Moeder Gods. „Wy hebben in U een fyne bisschop gehad", aldus getuigde deken Kraakman! „en anderen hebben ons daar dikwyis om benyd". Hy wenste de bisschop nog vele gezon de jaren toe in het Heemsteedse Bos- beek, en hij achtte het niet uitgesloten, DJAKARTA, 28 juni (U.P.I.) In het proces tegen luitenant Daniel A. Mau kar, de Indonesische straaljagerpiloot, die op 9 maart twee paleizen van Soe- karno en een vissersdorp heeft gemi trailleerd, is vandaag de doodstraf ge- eist. De openbare aanklager, majoor R. K. Prodjoradono, verklaarde de schuld van Maukar afdoende bewezen te ach ten. D' verdediging komt volgende week aan het woord. De openbare aanklager zei onder meer: „Het verraderlijk optreden van Maukar heeft de staat in gevaar gebracht en de eer van de luchtmacht aangetast. Mau kar heeft niet slechts zijn persoonlijke belangen boven die van het land ge plaatst, maar zich ook ter beschikking van vijanden van de staat geplaatst." Hij ging vooral in oop de volgende drie be schuldigingen: Maukar was betrokken in een samenzwering om president f oekar- no gevangen te nemen of rhachteloos te maken en hem te dwingen een wapen stilstand te sluiten met de rebellen. Hij liep over naar de zij and en hij heeft een poging tot moord gedaan. Na de zitting slaagde de 28-jarige pi loot er nog in de hand te drukken van familieleden. dat eerlang over mgr. Huibers dezelfde geruchten zouden gaan als in een ver leden tpd over de op Patmos vertoeven de apostel Joannes: namelijk, „dat deze leerling niet zou sterven". Toen mgr. Huibers onder een lang durig en klaterend applaus achter het spreekgestoelte plaats nam, duurde het wel even, voor hy zijn eerste woorden kon spreken, ,,'t Is my te veel", bracht hy er uit; maar daarna doorliep hy nog eens met een hart vol dankbaarheid heel zyn leven vanaf de jaren, dat hy op Hageveld en in Warmond zijn stu dies begonnen was. Hy vroeg zijn pries ters, onder wie hy zich zo thuis voelde, met nadruk zich de idealen rond hun priesterwyding te blijven herinneren. „Ik weet het, jullie hebben zoveel te doen, maar vergeet het gebed niet". Met vertrouwen zag mgr. Huibers de toekomst van het Haarlemse diocees onder leiding van mgr. Van Dodewaard tegemoet. „Ik heb altyd voor myn op volgers gebeden", zo zeide hy. „En ziet, ik heb er twee gekregen, een in Rot terdam en een in Haarlem". Mgr. Hui bers bracht alle priesters hartelijk dank voor hun medewerking en wijzend naar mgr. Van Dodewaard riep hy uit: „Hy is nu uw bisschop". Mgr. Van Dodewaard greep terug naar de woorden van Deken Kraak man, die mgr. Huibers de geesteiyke vader van de priesters genoemd had. „Nu moet ik uw vader zyn", merkte de jonge bisschop op, „maar wij verheugen ons er op. dat grootvader met zijn erva ring en wisheid in ons midden hiyft". Hij sprak als zijn verwachting uit, dat ook hy op de steun van zün priesters mocht rekenen. Hij hoopte, dat zij bij moeilijkheden de weg naar zijn huis zouden weten te vinden. Tot slot deel de hy de her-benoeming van mgr. J. M. Groot tot vicaris-generaal mee. Na dit officiële gedeelte zongen de priesters hun bisschoppen het „Io Vi vat" toe en kreeg iedereen de gelegen heid persoonlijk van mgr. Huibers af scheid te nemen en de nieuwe bisschop te begroeten. Het afscheid werd door de jongens van de Koorschool muzikaal omlijst. Zij zongen aan het begin het „Jubilate Deo" van Agazzari en tot besluit een speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde zegenwens. GRONINGEN, 27 juni Vanmorgen is de 54-jarige heer W. van der Wal mee zpn auto in het Lopende Diep geraakt en om het leven gekomen. De heer Van der Wal stapte in zpn langs het Lopende Diep geparkeerde auto. Waarschynlijk heeft hp een on gelukkige manoeuvre by het schakelen gemaakt, waardoor de auto het water in reed. Twee voorbü'gangers, de sla ger G. van Heyst en de slagersknecht G. Pietens, doken direct in het water en slaagden er in de heer Van der Wal op het droge te brengen. Het slachtoffer werd bewusteloos overge bracht naar het academisch zieken huis. Men slaagde er niet in, de le vensgeesten weer op te wekken. GRONINGEN, 28 juni Gisteravond is de achtjarige Dirk Tilman uit Gro ningen in de Oosterhaven te Groningen te water geraakt en verdronken. Het jongetje heeft getracht van de loop plank op de münenveger Bedum te springen maar heeft daarby een mis stap gemaakt. Een zevental matrozen dook op het hulpgeroep van een vüf- jarig vriendje onmiddeliyk het water in maar zij konden het ventje niet vin den. Pas na een half uur dreggen werd het stoffelijk overschot op het droge gebracht. (Advertentie) Vertaling: J F. A. BRVMLAVS 28 „Ik ben op tyd terug," zei meneer Hobbs. „Om half twaalf ben ik er weer. Hy stopte voor het witte, houten zomerhuisje van de Ogdens en gaf een signaal op zyn claxon. Me vrouw Ogden, gekleed in een rode trui en witte shorts, liep naar de deur. „Nogal opzichtig," dacht meneer Hobbs. Hardop zei hij: „Goeie morgen, Joan. Denk je dat Jack met me mee zou willen naar het strand, voor 'n uurtje of zo? „Hij kan niet mee," zei mevrouw Ogden beslist. „Hy heeft beloofd om verschillende karweitjes in huis op te knappen". Meneer Ogden verscheen achter haar in de deur „Hallo!" zei hy. „Hallo!" zei meneer Hobbs. ,,Ik ben even langs gekomen om te horen, of je misschien zin had om een half uurtje of zo samen met mij te gaan henge len langs de kust. Maar Joan vertelde, dat je geen tijd had." „Ja, ik heb haar beloofd een paar kwarweitjes op te knappen. Maar dat zou best nog wel wat kunnen wachten. Blijf je lang weg?" „O neen, ik kom zo weer terug," zei meneer Hobbs. „Ik moet dadeiyk weer thuis zyn". „Wacht een ogenblikje.. Dan haal ik mijn hengel". Jack Ogden verdween in het huis. „Akelige kerel!" zei mevrouw Ogden en sloeg hard de deur dicht. „Verwend type", dacht meneer Hobbs. Hü hield van het eenzame, vüf mül lange stuk strand, waar hy en Jack Ogden visten. Hoewel het verreweg het mooiste strand van het hele eiland was, was het land erachter om de een of andere reden nooit ontgonnen of bebouwd. Achter de hoge duinen lag een brede strook struikgewas en dit ging op zijn beurt weer over in een bos van lage dennen, waar geen pad of wagenspoor doorheen liep, behalve op één plaats, welke slechts bekend was aan de weinigen, die het ervoor over hadden, dat de lak van hun wagens schrammen en krassen op liep van de over het smalle pad hangende takken. De geschulpte lün van het strand was het front, waar zee en land hun eindeloze strijd voerden. Het was geen vast en onwankelbaar front. Barrières van zand werden opgeworpen en na lange tijd weer onder de voet gelopen. De duinen werden in de loop van vele jaren opgebouwd, vernield en op nieuw opgebouwd. Kosmisch gezien was het een zeer bewegeiyk front. In de ogen van de sterfelijke mens echter was de verandering te gering om op gemerkt te kunnen worden. De golven gingen voort met hun soms nauweiyks hoorbare, soms woedende aanslagen tegen het schijnbaar weerloze, zwichtende zand, zoals ze dat al sinds duizenden jaren gedaan hadden, het nu eens afplattend tot brede, zacht hellende vlakten en het dan weer opeentastend, zodat het steil op rees uit de golvende, groene diepten. Nu en dan verscheen er een eenzame wandelaar om een hoek, ergens in de verte, als een zwarte stip, opdoemend uit de wolken grijs schuim, welke het strand aan beide uiteinden in een nevel sche nen te hullen. Zo groot waren de afstanden, dat hij nauweiyks scheen te bewegen. Dan groeide hy langzaam uit tot menselijke proporties en slonk weer en werd kleiner, totdat er niets meer van hem overbleef dan de zwarte stip die hy geweest was en die opnieuw verdween in het schuim van de zee. En niets liet hij achter dan een lang spoor van voetafdrukken. Als verontwaardigd over het optreden van die indringer sloten land en water een tijdeiyke wapen stilstand en verenigden hun krachten om ook die sporen uit te wissen. Die het dicthst bü de zee wa ren, werden vlug weggespoed door de golven, en in degenen, die hogerop lagen, blies de wind zand korrel op zandkorrel, totdat ze vormloze holten werden en tenslotte helemaal verdwenen. De vloed gebruikte het strand als een soort van bergplaats voor allerlei zonderlinge dingen. Als een onvermoeide jachthond deponeerde hi) daar zün wel zeer gevarieerde buit kapotte gloeilampen, grote stukken hout, dozen, blikjes en kisten, een ledige kofferrecht overeind en open en waar van de gescheurde bekleding fladderde in het frisse, zuidwester briesje. Hoewel het merendeel van die voorwerpen door mensen was gemaakt, schenen zü toch meer tot het strand en de natuur dan tot de mens en zün wereld te behoren, nadat het scherpe, witte zand zün af- slüpingswerk begonnen was. De koffer was niet langer het eigendom van de zeeman, die 'm maan den geleden aan boord van een kustvaartuig had ge bracht. De zware balk, met een grote roestige spij ker op één punt, was niet langer een onderdeel van de kotter, waarvan hy was afgerukt, toen dat scheepje verging. Zelfs de kapotte gloeilampen hoorden erbij, pasten by het strand, zoals de aan gespoelde kwallen en de schelpen. Overal op het strand zaten zeemeeuwen te soe zen in het augustuszonnetje. Tussen het zeewier dribbelden de oeverlopers rond, opgewonden nu hier, dan daar pikkend, overal zoekend naar iets van hun gading. Boven een diepe kolk vlak bü de landtonng cirkelde en dook het visdiefje, steeg op en dook weer neer en planeerde toen over het strand. In het droge zeewier bü de duinen sprongen de zandvlooien rusteloos op en neer als belletjes aan het oppervlak van een glas vol champagne. Meneer Hobbs ging graag met Jack Ogden uit vissen. Jack was een man met een grote werkelük- heidszin, die geen tijd verloor aan complimenten. Zodra zü de kust bereikt hadden, nam hü zijn hengel en liep verder, totdat zü minstens een kwart mpl van elkaar af waren. Die afstand zouden ze zorg vuldig aanhouden, terwpl ze langzaam de hele kust „afwerkten". Hun wagen, achterlatend inn de duinen, was reeds lang aan hun blik onttrokken. Zy waren geheel alleen in een wereld van zand en zee en lucht. In zulk een grandioze omgeving kunnen twee mannen, die soms tot hun enkels, soms tot hun knieën in het water staan, goed gezelschap voor elkaar zijn, zelfs al bevinden zij zich op een kwart mül afstands van elkander. Dit gescheiden optreden beviel meneer Hobbs in de hoogste mate. want hy was in het hengelen geen deskundige. Om de waar heid te zeggen was dit de eerste zomer, dat hij dit soort hengel hanteerde en hy wilde niemand in zyn onmiddellijke omgeving hebben om de resultaten te zien. (Wordt vervolgd) DEN HAAG, 28 juni Het ontwerp tot wijziging van het wegenverkeers reglement, dat een verdergaande be scherming aan voetgangers moet bie den, heeft het departement van Verkeer en Waterstaat inmiddels verlaten, zo heeft minister Korthals genatwoord op vragen uit de Tweede Kamer. De minister wil een spoedige totstandko ming van deze wijziging zoveel moge lijk bevorderen. Aan de grensposten wordt door de K.N.A.C. aan buiten landse automobilisten een vouwblad uitgereikt, waarin de geldende bepa lingen voor voetgangersoversteekplaat sen worden uiteengezet. Vragen hierover waren gesteld door het liberale Kamerlid mej. Ten Broe- cke Hoekstra. PARAMARIBO, 27 juni (A.N.P.) „De sociale en economische ontwik keling van elk land brengt als logisch gevolg met zich mede, dat ook de staatkundige situatie van dat land verandert. Dit geldt ook voor Suri name". dit werd gezegd door de Suri naamse minister van opbouw, dr. ir. F. Essed, in een interview met de omroepvereniging „Avros". „De aan vaarding van dit principe leidt er vanzelf toe, dat het koninkrükssta- tuut, dat thans vüf jaar oud is, op sommige punten dient te worden her zien. Binnenkort zal dan ook een ron detafelconferentie over het konink rijksstatuut worden gehouden." Over de punten die voor herziening en een nadere interpretatie in aanmer king komen, kon minister Essed zich nog niet uitlaten. Een dezer punten zal vermoedelijk de financiële paragraaf in het statuut zün. Sprekend over de dominion-status voor Suriname merkte dr. Essed op. dat de klok niet kan worden teruggezet en dat de eerstvolgende stap op staat kundig gebied zeer waarschijnlijk de dominion-status zal zijn. De delegatie van Surinaamse minis ters en parlementsleden, die een be zoek gebracht aan Indië. Ghana en Ja pan, heeft in deze landen besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van emi gratie. Minister Essed legde er de nadruk op, dat het geen zakenreis in de gewo ne zin des woords was geweest, „maar een oriëntatietocht om een einde te maken aan onze tot nog toe eenzüdige oriëntatie, die uitsluitend op West-Euro pa was gericht." „Nu deze delegatie de mogeiykheden elders.heeft bekeken, zullen binnenkort gespecialiseerde men sen uit Suriname derwaarts gaan om eventuele contracten te sluiten." (Advertentie) per vliegtuig met inbegrip van excursies Nederl. sprekende begeleiding. Uitvoerig programma op aanvraag. REISBUREAUX Wereldorganisatie AMSTERDAM - DEN HAAG ARNHEM - ROTTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7