De Onwillige Held Openbare mening over de TELEVISIE Maastricht uitgekozen voor Europees priesterinstituut Bisschoppen polemiseren in Times„brieven van PAUL VLAANDEREN De spook* brand* weerman MAMMOETWET is niet in strijd met de Grondwet ERIC DE NOORMAN Nieuwe lening B.N.G. Nieuwe Russische ambassadeur in Indonesië Missionaire hulp voor nood- gebieden Bulgaars student krijgt een jaar NOC schrijft in voor 13 sporten 1200 arrestanten in Zuid-Afrika rijheid Katholieke burgemeester woont bij benoeming Anglicaanse dienst bij Aan verwachtingen van grootste deel van publiek is voldaan Verkeersongeval eist drie levens Prins Bernhard opent kompostbedrijf Bezwaren tegen planprocedure PROMOTIE TE AMSTERDAM Poging tot doodslag in Wageningen bewezen geacht in vri CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING: WOENSDAG 29 JUNI 1960 PAGINA' 100 mirt tegen 4x/z met uitgiftekoers 99'4 Drieling in Wageningen Bij Capelle a.d. IJssel YAAHmL^JOlLY POOEP JAMMER DAT IK JE eft ^WOOfT VERZEKERO/tM IsS»HEB! S PE T'jp&on AF6ESMD IS. HAAST 6ff££N Z/CH AANl, -SWAN FEATURES SYNDICATE r PAOl HOOP JE ME WE MOETEN HIER UIT. ^WOHO WAKKER DEN HAAG, 28 juni De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 4</> pet 25-jarige obligatielening groot 100 min tot de koers van 99 pet. De lening zal wor den afgelost in 25 gelijke jaarlijkse ter mijnen aanvangende in 1961. Ver vroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is zij in de jaren 1970 tot en met 1974 alleen vervroegd aflosbaar tot de koers van 101'/! pet. én gedurende de verdere looptijd der le ning tot de koers van 101 pet. De lening is verdeeld in coupures van 1.000 en 500. Datum van in schrijving donderdag 7 juli 1960 en da tum van storting maandag 1 augustus 1960. Ook aan deze lening zal weer een schuldregister worden verbonden. De opbrengst der lening is bestemd voor de financiering van de kapitaalsuitga ven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-pu- bliekrechtelijke lichamen. Het prospec tus zal donderdag a.s. verschijnen. De vorige emissie, die werd aange kondigd op 8 maart vond plaats tegen een inschrijvingskoers van 98%. De uitgifte koers van de nieuwe lening is gelijk aan die van de laatste staatsle ning. PAUL\IET&...6CHUNT PAUL'. 0EN ME 6ERAAK.T JE IN in HE00EN 1 ORDE 0 Prins Bemhard heeft gisteren als eerste officiële daad na zijn ziekte en aan de vooravond van zijn verjaardag, het kompostbedrijf SoestBaarn officieel in gebruik gesteld. Het bedrijf, door de beide gemeenten opgericht, is al anderhalf jaar in werking. Door de installatie, die gebaseerd is op een Deens systeem, wordt het huisvuil van Baarn en Soest, tezamen van ca. 50.000 inwoners, via een bacteriologisch' fermentageproces tot compost verwerkt. Het is de eerste instal latie volgens genoemd systeem in Nederland en West-Europa. Volgende maand wordt in Maastricht een compostbedrijf volgens het zelfde systeem in bedrijf gesteld. Op de foto ziet men de prins (vooraan met witte anjer in het knoopsgat) de apparautur in werking stellen. DJAKARTA, 28 juni (Reuter) De Russische minister van cultuur, Nikolai Mihailov, is benoemd tot ambassadeur van Rusland in Indonesië. Mihailov, die premier Khroesjtsjev eerder dit jaar be geleidde tijdens diens reis door Indone sië, vervangt als ambassadeur de heer B. M. Wolkov, die officieel wegens ge zondheidsredenen in februari is afgetre den. Het aftreden van Wolkov viel toen samen met het bezoek van Khroesjt sjev aan Indonesië en zijn vertrek ge schiedde zo overhaast, dat men veron derstelde, dat zijn heengaan verband hield met Khroesjtsjevs ontevredenheid over het programma van zijn reis. Mihailov is indertijd als minister van cultuur opgevolgd door mevrouw Jekate- rina Foertseva. DEN HAAG, Staatsexamens heil gymnastiek en massage: geslaagd de dames E. J. Bogaards (Rotterdam), N. J. M. Cheriex (Bussum) Y. H. E. van Essen (Amstelveen), M. H. de Kie vit ('s-Gravenhage). (Van onze verslaggever) BREDA, 27 juni Het Nederlands Episcopaat heeft zijn goedkeuring en aanmoediging gegeven voor de oprich ting van een Europees Priesterinsti tuut in Maastricht. De aartsbisschop- coadjutor van Wenen, mgr. dr. Franz Jachym, heeft het afgelopen weekein de een bezoek gebracht aan ons lamd om over de organisatie van dit missio naire centrum besprekingen te voeren. Het instituut, dat de naam zal dragen van Sint Ludger Instituut, zal tot taak hebben de priesterstudenten voor de noodgebieden, voorzover nodig, voor te bereiden op de Abitur: taalcursussen te geven in het Duits en in de Scandi navische talen; een oriëntering te ge ven in de zielzorgelijke problemen van de betrokken landen; de mogelijkheden ARNHEM, 28 juni De rechtbank heeft vanochtend een 34-jarige Bulgaar se student aan de landbouwhogeschool te Wageningen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zonder af trek van voorarrest, zomede verbeurd verklaring van het in beslag genomen pistool. De officier van justitie had een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. De student heeft terecht gestaan we gens het lossen van pistoolschoten op de hoogleraar aan de landbouwhogeschool, mevrouw prof. dr. C. A. Reinders-Gou- wentak op de avond van 2 januari. Een der kogels trof haar in de schouder, met de andere kogel raakte de Bulgaar zich zelf in het been. De student had moeite het onderwijs in de bosbouwkunde aan de landbouwhogeschool te volgen. Prof. Reinders had hem bij verschillende ge legenheden duidelijk laten blijken, dat zij hem niet geschikt achtte voor het volgen van hoger onderwijs. Hij identi ficeerde haar tenslotte met zijn tegen slagen te Wageningen. Op zijn verzoek om vrijstellingen wenste mevrouw Rein ders na een aanvankelijk tolerante hou ding niet in te gaan. De student heeft steeds volgehouden, dat hij niet de be doeling heeft gehad op mevrouw Rein ders te schieten. Hij zou van plan ge weest zijn voor haar ogen zelfmoord te plegen. Volgens oude Macedonische op vattingen zou daarmee mevrouw Rein ders ernstig zijn gecompromitteerd. Doo ingrijpen van de vrouwelijke hoogleraar (zij verdedigde zich met haar paraplu) zou het wapen zijn afgegaan voordat hij aan enige voornemen uitvoering had kunnen geven. In het vonnis overweegt de rechtbank, dat wettig en overtuigend bewezen is, dat verdachte het hem ten laste gelegde feit: poging tot doodslag, heeft begaan, door van zeer korte afstand een schot te lossen in de richting van mevrouw Reinders. Wat de strafbaarheid van de Bulgaar betreft heeft de rechtbank zich kunnen verenigen met de conclusie van prof. dr. J. Kloek, eerste geneesheer van de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen in Utrecht, dat het ten laste gelegde verdachte slechts in zeer verminderde mate kan worden toe gerekend. te scheppen om in samenwerking met de betrokken bisschoppen de geschikt heid van de kandidaten te beoorde len en de gedachte van de Europese missionaire hulp te verspreiden in de Nederlandse en buitenlandse pers. Het idee van een Europees priester plan is reeds in 1952 door mgr. Jachym naar voren gebracht. Zes jaar later werd op een congres in Wenen een aan tal besluiten genomen om het plan con crete vorm te geven en in april 1959 werd met goedkeuring van het Neder lands Episcopaat en onder leiding van mgr. Jachym het Secretariaat voor het Europese Priestervraagstuk opge richt, met als directeur dr. J. Delle- poort uit Breda. De opdracht van dit secretariaat was het voorbereiden van een missionaire hulp voor de West-Eu- ropese noodgebieden. Begonnen werd met de idee via de pers te verbreiden en in oktober 1959 meldde zich de eer ste kandidaat. Sindsdien hebben zich al 35 (Nederlandse) kandidaten aange- meldt, van wie er in september a.s. ongeveer 15 naar de door henzelf ge kozen groot-seminaria van de bisdom men Wenen, Essen en Padersborn ver trekken. Merkwaardig is, dat het me rendeel van de kandidaten niet van de seminaries komt. De Europese missie blijkt jongemannen te mobiliseren, die anders waarschijnlijk geen priester waren geworden. De hulp richt zich voorlopig op Oos tenrijk, Duitsland en Scandinavië. Voor het instituut zal een internatio naal curatorium worden gevormd, waarin de vragende bisdommen verte genwoordigd zullen ziin. Men verwacht binnenkort ook priesterstudenten uit Ierland en Zwitserland, waar de bis schoppen binnenkort een beslissing zul len nemen over de vormgeving van de hulp uit deze landen. De opzet bljjft de kandidaten zo mogelijk de hele filo sofie en theologie te laten volgen in hun toekomstige bisdommen. DEN HAAG, 28 juni Daar de !jJ( tionale inschrijvingen voor deelnern^» aan de Olympische Spelen te Rome <2 30 juni a.s. sluiten, heeft het N-O-l thanr voor de volgende sporten in?j, schreven: atletiek, boksen, kano, vwe rennen, schermen, gymnastiek, hocfce>' roeien, zwemmen (incl. waterpolo e schoonspringen), worstelen en zefl8^ Voorts is ingeschreven voor de ruit6*" wedstrijden en het kleiduivenschiete"' De betekenis van deze ruime nati' nale inschrijving is dat voor bepaald takken van sport de deur voor uitze"" ding nog niet definitief is geslote* doch dat aan de hand van nog te 1' veren prestaties alsnog over de al niet uitzending kan worden beslist. 0' inschrijving betekent dus niet, dat o0> inderdaad aan al deze takken van spot' zal worden deelgenomen. Pas in de loop van de maanden ju»1 en augustus zal omtrent de individue" deelnemeing worden beslist. PRETORIA, 28 juni (Reuter) D8 Zuidafrikaanse minister van justiti8 Erasmus heeft medegedeeld, dat in d« komende twee weken 1.200 arrestah' ten in vrijheid zullen worden gesteld. ZÜ waren na de ongeregeldheden in Sharp" ville en in andere plaatsen aangehou- den op grond van de wet inzake de nood' toestand, welke op 30 maart werd afg8" kondigd. Op 14 mei deelde ministef Erasmus mede, dat ongeveer 1.900 lei ders en organisatoren van de ongeregeld heden waren aangehouden, afgezie" van een groot aantal „losse elemen ten". Sindsdien is een aantal van hen vrijgelaten. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 29 juni Britse burge meesters worden niet benoemd door souverein of minister, doch worden ge kozen voor de duur van een jaar door hun eigen gemeenteraad. In vele ge meenten is het de gewoonte aan het be gin van het nieuwe raadsjaar een kerk dienst te houden, die wordt bijge woond door de nieuw gekozen burge meester, de wethouders en een aantal gemeenteraadsleden. Deze diensten vinden uit de aard der zaak gewoon lijk plaats in de voornaamste Angli caanse kerk der gemeente. Indien de burgemeester zelf niet behoort tot de kerk van Engeland, pleegt hij een dienst bij te wonen van znü eigen kerk genootschap. Het vorig jaar koos de raad van de gemeente Chester een katholiek tot burgemeester. Laatstgenoemde woonde na zijn verkiezing een specia le dienst bü in zijn eigen katholieke parochiekerk. Dit jaar koos de raad opnieuw een katholiek tot burgemees ter. Deze evenwel woonde de dienst bij in de Anglicaanse kerk. Hierop richtte zich de katholieke bisschop van het diocees, Shrewsbury, in een schrijven tot de burgemeester, waar in hjj verklaarde het te betreuren dat de nieuwe burgemeester, in te genstelling met zijn voorganger, blijkbaar van mening was dat hij van kerk moest veranderen nu hij in zijn nieuwe functie was gekozen. De burgemeester probeerde zijn be slissing te verdedigen en gisteren ver scheen er in de correspondentiekolom men van de Times een ingezonden stuk van de Anglicaanse bisschop van Chester, waarin deze de katholieke bisschop van het diocees van Shrewsbury ver weet, dat hij een publieke berisping had gericht tot de nieuwe burgemees ter. De Anglicaanse bisschop verdedig de het besluit van de burgemeester en beschuldigde de katholieke autoriteiten van éen gebrek aan hoffelijkheid, om dat zij erop stonden dat katholieke dignitarissen katholieke diensten zou den bijwonen. Hedenochtend publiceerde de Time* het antwoord van de katholieke bis schop, mgr. Murphy. Deze vewrijj; aan zijn Anglicaanse collega, dat hi) hem ervan beschuldigde een publieke berisping te hebben gericht tot de bur gemeester. Doch bisschop Murph^ wijst erop, dat hij zijn verwijt tot d8 burgemeester had verzonden in een particulier schrijven, en dat de publici teit slechts het gevolg was van he{ optreder van de burgemeester zelf, d'f de inhoud van de brief openbaar ha" gemaakt. Hij verwijt zijn Anglicaans8 collega eveneens, dat hij blijkba8r wenst, dat een katholiek zijn geschikt heid voor zijn ambt toont door e8" Anglicaanse dienst bij te wonen. In dezelfde kolom van de Times wee5 een bekend katholiek jurist op de g«' vaarljjke houding, aangenomen dofl' de Anglicaanse bisschop. HO schrijft o.m.: „In Uw rubriek van heden <28 ju- nu oppert de bisschop van Chester de zonderlinge gedachte, dat r.k. burge-j meesters, die weigeren de diensten bijA te wonen van de kerk van Engeland' het burgemeestersambt niet behoreij te aanvaarden, omdat zij de normaal van hen verlangde plichten niet n* kunnen komen. Maar is het bijwonen van Anglicaanse diensten een plichh normaal of abnormaal voor een bur gemeester?" En deze jurist wijst eroP> dat de oude wet, die trou waan d8 staatskerk voorschreef van alle ambts dragers, allang is opgeheven, en dat de bisschop van Chester blijkbaar oP eigen gezag deze wet wederom nag8' leefd wenst te zien. Een ander katholiek betreurt, even eens in een ingezonden stuk, de „on hoffelijkheid" van zijn geloofsgenoten, „onder wie blijkbaar leren van d8 hiërarchie". Tenslotte verscheen er he denmorgen in de Times een vierde in gezonden stuk, bestaande uit een enkel8 zin: „Het past de bisschop van Chester slecht om een man te verdedigen of te steunen in zijn ongehoorzaamheid". AMSTERDAM, 28 juni „Televisie, parlement, pers en publiek" is de titel vai het proefschrift, waarop vanmid dag de heer P. Gros uit Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De heer Gros is mede werker van de Onafhankelijke televisie exploitatiemaatschappij, de Otem. Hij vraagt zich in zijn proefschrift af, hoe Nederland in het samenspel van parlement, pers en publiek op het feno meen televisie heeft gereageerd. In dit verband acht hij het onjuist te spreken over „de" openbare mening over de te levisie. Er hebben zich, zegt hi1, ver scheidene meningen gevormd. In de pers heeft de Nederlandse televisie, meent hü, een kritische houding tegen over zich gevonden. Tussen het publiek en de televisie neemt hü een kloof waar, „vooral op die punten, waar de Nederlandse televisie niet voldoet aan verlangens van het kü'kende publiek, dat nu eens op prestige-overwegingen, een volgende keer om geldelijke of principiële redenen verstoken blijft en de schuld daarvoor zoekt bü de N.T.S. en de omroepen." De heer Gros voegt daaraan toe: „Mislukkingen en tegen slagen in de programmering worden toegeschreven aan het stelsel, terwijl het geheel niet zeker is dat bü een an der stelsel soortgelüke mislukkingen en tegenslagen niet zouden voorkomen en dat het gebrek aan geldmiddelen ook dan niet een hinderpaal zou zün op de weg naar goede programma's". Een kükersmening over het vraag stuk van de commerciële televisie slaat volgens de jonge doctor uit naar de z'ü- de van de onafhankelüke televisie, los CAPELLE a. d. IJSSEL, 28 juni Om- «treeks één uur vanmiddag heeft zich op de rijksweg naar Gouda een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat het le ven heeft gekost aan drie personen, in zittenden van een personenwagen. Een vierde inzittende werd ernstig gewond. De stoffelijke overschotten zijn naar het Bergweg-ziekenhuis in Rotterdam ver voerd. terwijl de gewonde, waarschijn lijk met een schedelbasisfractuur, in het Westerziekenhuis werd opgenomen. De slachtoffers zijn de Engelsen J. A. Hilsdon, 44 jaar, afkomstig uit Rombford (Essex), VV. Pike. 25 jaar, uit Dagenham (Essex), en de Nederlan der H. P. Rozegarde, 20 jaar, uit Maar tensdijk. De derde Engelsman, betrokken bij het ongeval, de 37-jarige L. G. Mcadmo- re. is levensgevaarlijk gewond. De personenauto, een Chevrolet Bel Air. kwam met grote snelheid uit de richting Utrecht. Ter hoogte van het spoorwegviaduct onder Capelle a.d. IJs sel is de wagen geslipt. De auto schoof naar de linker weghelft en werd daar gegrepen door een met stenen geladen vrachtauto, die uit de richting Rot terdam kwam. De klap was ontzettend. De personenauto werd in de flank ge troffen en volkomen vernield. Ook de vrachtauto liep zware schade op. De drie inzittenden moeten vrüwel op slag zün gedood. De vierde was nog in le ven. maar zijn toestand is ernstig. De rijkspolitie was snel ter plaatse. Zü werd later geassisteerd door de technische dienst van het bureau Oos- tervantstraat te Rotterdam. De wagens van de G.G. en G.D. uit Rotterdam heb ben de slachtoffers vervoerd, terwül ra diowagens van de Rotterdamse politie de verbinding onderhielden. Het verk eer ondervond grote vertraging. De bestuur der van de vrachtwagen werd niet ge wond, doch liep vermoedelijk een shock op. 6 De drie ontvoerders schijnen zich niet erg op hun gemak te voelen en dit verschaft Eric ten minste nog enige voldoening, nu hij niet erg zachtzinnig wordt voortgetrokken. Een der mannen fluit zacht en op een open plek, nabij een kolossale beuk komt een man te voorschijn, die een viertal paarden en wapens meevoert. „Wij hebben hem," gromt een van Erics ontvoerders. De vierde man kijkt Eric aandachtig aan. Dan stijgen de mannen op en de aanvoer der beduidt Eric met de speer voorop te lopen. Vergissen in de weg kan Eric zich niet, want er is slechts een nauw pad, dat door het steeds dichter wordende woud kronkelt. Onder het voortgaan neemt de Noorman met ontzag dit woud in zich op. Nog maar zel den zag hij zo'n dreigende donkere ondoordringbare wildernis. Het pad wordt gevormd door een droge beekbedding, waarvan aan weers zijden de hellingen, begroeid met reusachtige dikke bomen, omhoog rijzen. Rottende boomstammen, keien en verteerde vegetatie maken het voortgaan niet makkelijk. En Eric vraagt zich juist af, hoe de paarden zich hier door moeten werken, als hij een gesmoorde kreet hoort. Omkijkende, ziet hij het paard van de aanvoerder struikelen en in een gat zakken. Het touw, waarmee de kerel Eric gevangen houdt, ontglipt zijn hand. DEN HAAG, 28 juni Een speciale commissie van deskundigen is in haar rapport ten behoeve van het Centrum voor Staatkundige V'oring tot de con clusie gekomen, dat de opzet van mi- Cals' J nister Mammoetwet niet in strijd kan worden geacht met de grondwet. Met de minister is de commissie, die bestaat uit dr. C. Jansen S.J. (Am sterdam), mr. C. Aerden (Nijmegen), dr. J. Nuchelmans (Roermond) en mr. C.' Schelfhout (Den Haag), van oor deel, dat een opzet als die van het ont werp voordelen biedt boven de opzet van de bestaande wetten. Van groter belang acht de commis sie de vraag, of het ontwerp door zün inhoud voldoende rechtszekerheid biedt ten aanzien van de vrüheid van het bijzonder onderwijs. Aan deze kwes tie heeft de commissie-Jansen dan ook het grootste deel van het rapport gewüd. De commissie acht het wenselijk, dat aan de besturen der gemeentelüke en büzondere scholen de volledige vrü heid wordt gelaten om ten hoogste een bü de wet gesteld aantal lessen te be stemmen voor het onderwüs in ande re onverplichte vakken dan die welke in het ontwerp worden genoemd. Ook moet aan de besturen de vrüheid gela ten worden voor eigen rekening lessen te doen geven in niet in de wet genoem de onverplichte vakken, mits het aan tal bedoeld in artikel 19, 2, sub e, niet wordt overschreden. Naar de mening van de commissie gaat de minister bij zün overigens door de commissie zeer gewaardeerd stre ven om aan het onderwüs een grotere vrijheid van de inrichting te verlenen in één opzicht veel te ver. Met een les- sentabel schrapt hij ook een leerplan uit de wetgeving. Toch is een leerplan met name voor de v.w.o.-scholen van het grootste belang, niet alleen krach tens de aard van het onderwüs aan die scholen, dat toch een zeer specifiek doel heeft, doch ook omdat het juist die scholen zün, die thans misschien wel het meest lyden onder overlading. De commissie Jansen heeft bezwa ren tegen de getalsnormen en de planprocedure. Ook tegen het prijsge ven der objectieve normen, vastge legd in de l.o.-wet 1920, voor de scho len voor v.g.l.o. en u.l.o. kunnen ernstige bezwaren worden aange voerd, al acht de commissie deze in het licht van het geheel van het ont werp niet onoverkomelük. In haar rapport aan het Centrum brengt de commissie nog enige desiderata naar voren inzake de organisatie van het algemeen vormend voortgezet onder wüs. Terzake van het beroepsonder- wüs acht de commissie de invoering van de ruimere begripsomschrijving „beroepsonderwüs" een belangrüke verbetering ten aanzien van de tot nu toe enge omschrijving van „nü- verheidsonderwijs". Wel zou de com missie wettehjk willen vastgelegd zien, wanneer van lager, middelbaar en van hoger beroepsonderwüs moet worden gesproken. Ook vindt zij, dat over de vooroplei ding en de toelating, over de-bevoegd heid der leerkrachten en hun opleiding enkele eisen in het ontwerp dienen te worden opgenomen. Maar in de planprocedure van de Mammoet-wet vindt de commissie ze ker niet een voldoende grondslag voor een goede ontwikkeling van het confes sionele beroepsonderwüs. In artikel 63 worden voor de meeste scholen voor beroepsonderwüs geen leerlingenaantal len genoemd. Daarmee ontbreekt voor deze scholen in het ontwerp een basis om „in elk geval" in het plan te wor den opgenomen. Niet duidelük is voorts, hoe de minister denkt deze plan-pro cedure toe te passen ten aanzien van nieuwe vormen van beroepsonderwüs, waarvoor landelük slechts enkele scholen nodig zün. Ook niet duidelük is, hoe de minister in het kader van de planprocedure zal handelen met na me met bedrijfsscholen van grote be drijven. van de Hilversumse omroepen, met voorkeur voor het Britse t.v.-systeem, dat een stimulans geacht wordt voor een betere televisie. Het verzet in „Hilversum" tegen een onafhankelüke commerciële t.v.-organi satie wordt, meent de heer Gros, in wezen ingegeven „door de vrees, dat een nieuwe organisatie afbreuk zou doen aan kracht en betekenis van de bestaande verenigingen." De vraag besprekend, of men het Ne derlandse radiobestei een typisch voor beeld mag heten van wat men de ver zuiling pleegt te noemen merkt de pro movendus op, dat door de openheid van het massacommunicatiemiddel de ver zuiling wordt doorbroken, omdat de le den van de omroeporganisaties vrijelijk kunnen kennis nemen Van de opvattin gen, die door de concurrerende vereni gingen worden uitgedragen". Over de televisie merkt hij op, eerstens dat daar van stonde af aan een grotere sa menwerking is geweest dan bij de ra dio, tweedens dat de ontvangstkring zün keus niet bepaalt naar omroepver eniging. maar naar programma: de waardering is gebaseerd op presentatie en inhoud. In een slotbeschouwing merkt de heer Gros o.m. op, dat het omroepbestel in zijn televisie-uitzendingen aan de ver wachtingen van het grote merendeel van het publiek heeft voldaan. „De programma's hebben een hoge graad van waardering ondervonden, zoals is vastgesteld in de incidentele onderzoe kingen. Naast de wens tot verbetering van bepaalde programmacategorieën staat de grote waardering voor vele ontspanningsprogramma's, reportages, de televisie-nieuwsvoorziening en de dramatische produkties. Deze waarde ring loopt weinig uiteen b(j de verschil lende kerkelijke groeperingen." Als gastpromotor trad op prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de socio logie aan de rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht. Zoals u reeds in de krant heeft kunnen lezen, is vrijdag in het Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom een vierling geboren, van wie er drie levend ter wereld kwamen, twee jongens en een meisje. Terwijl de moeder, mevrouw Threels, wéér op krachten komt, worden haar kinderen door een kraamverpleegster deskundig verzorgd. Men ziet hier de drieling (v.l.n.r.) Arie- Dirk-Pieter, Johan-Adriaan en Jantine-Johanna op een kluitje bijeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2