V ij f honderd Heemsteedse bejaarden een dagje uit „Panchatantra", Indisch dansdrama door „Ballet Troupe from Bombay" Matig Zomeravond Amusement in het Minerva Theater Hogeschoolcomplex wordt ook georiënteerd op Vijfhuizen ADR. KURVERS VEERTIG JAAR RESTAURATEUR EN LIJSTEN MAKER Exporteur van commerciële kunst99 RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT TAXI 13000 Haarlemse Zang en Muziekweek te Spaarndam Feestmiddag in Treslong A. VOORZANGER, aarzelend talent OJ Uitblinkers: Walden, Muyselaar en het Leedy Trio Leerlingen met goede prestaties De Haarlemse T.H.-sollicitatie Moeder-overste bewondert Amstel WOENSDAG 29 JUNI 1960 PAGINA 5 Van 2 tot en met 9 juli Haarlem e.o. Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem R HPC veroverde alle titels in zwemkam- pioenschappen KNZB Eén r.k. school voor jongens en meisjes in Overveen Jaarverslag 1959 van Noord-Zuid-Hollandsche v. DUIVENB0DEN Morgen in Bloemendaals Openluchttheater In BloemenheuveV Wielrennen Leerlingenuitvoering Wederom overwinning voor Eddy Riethoff HOOFD TH. M. KETE- LAARSCHOOL Haarlemsche Cricket Bond Ronde van Nieuw- Vennep met vele favorieten Wielrijdster bij het oversteken gedood Diocesane Speel-Zelf Buitendag te Alkmaar Tuinlieden gaan vergaderen Examens Beurs van Amsterdam Aanwinsten leeszaal en bibliotheek Heemstede Onderwij svoorstellen Wielrijdster onder zandauto Beurs van i\ew York HAARLEM, 29 juni Veertig jaar geleden, 3 juli 1920, vestigde de heer Adr. Kurvers, een bereisd Hagenaar, die lange tjjd in Denemarken gewerkt had op een restauratie-atelier voor an tiek-houten kunstvoorwerpen, zich in Haarlem, in het pand Smedestraat 13, als kunsthandelaar en lijstenmaker. Dit bedrjjt, thans firma Adr. Kurvers en Zoon, zal zijn veertigjarig bestaan maandag 4 juli vieren met een recep tie in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, 's middags van drie tot vijf uur. Wie langs de zaak van de heren Kur vers en Zoon in de Smedestraat loopt, die zou niet vermoeden, dat daar een bedrijf huist, dat landelijk, zelfs inter nationaal, een zekere bekendheid ge niet. In de etalage ziet men wat los ten en geëncadreerde etsen, reproduc ties en gekleurde bloemprenten, welke laatste vooral zo gewild voor het voorname interieur" zijn. Ook wel een olieverf- of pastelschilderij in de trant, die traditioneel-moderne woninginrich ters weten te waarderen. De kunsthan del van de firma Kurvers is gespecia liseerd in dit genre, de „commerciële kunst", zoals de Amerikanen het noe men. Vooral uit Amerika komen de be stellingen in Haarlem binnen. Grootte, kleuren, onderwerpen en soms zelfs de naarft van de schilder (hier te lande doorgaans een volkomen onbekende) worden precies opgegeven. De am bachtelijke specialiteit van de heer Kurvers is de lijstenmakerij. Tal van particuliere verzamelaars laten hun antieke prenten of schilderijen door hem encadreren. In de winkel van de heer Kurvers staan thans enkele „witjes" (vooral in 18e-eeuwse patriciërshuizen geliefde grjjs-witte decoraties, genoemd naar de voornaamste maker ervan, de Amster dammer Jacob de Wit), die afkomstig zijn uit een beroemde particuliere ver zameling. De „witjes" moet hij restau reren: het houtwerk is hier en daar vergaan en er moet een betere omlijs ting om gemaakt worden. In het moeilijke vak van restauraties aan antieke houten kunstvoorwerpen is de heer Kurvers sr. een van de weini ge specialisten. Hij weet alles van de structuur van de verschillende hout soorten, van het „werken" van hout, Van lijm- en fineertechnieken. Een opdracht, waar hij nog altijd met genoegen aan terugdenkt was die van de antiquair Dawson uit Los Angeles, de een precieze kopie wil de hebben van een vroeg 17e-eeuwse drukpers van de atlas-uitgever Blaeu, berustend in het Museum Enschedé. Acht maanden lang heeft de heer Kurvers in 19501951 gewerkt aan deze kopie, welke ongeveer een me ter hoog en lang is en een halve me ter breed. Hij gebruikte er antiek hout voor, van dezelfde soort als het origineel en zelfs de spflkertjes heeft hij alle met de hand gesmeed. De heer Kurvers sr., Hagenaar van Advertentie geboorte, werd opgeleid tot bouwkundi ge. In 1914 begon hij als jongeman aan een wereldreis, niet wetend, dat de we reldoorlog zou uitbreken. Per schip be voer hij de zeeën rond Afrika en Azië en belandde tenslotte in Denemarken. Daar werkte hij drie en een half jaar op een beroemd restauratie-atelier van antieke meubelen en houten beelden in Roskilde, een zeer conservatieve werk plaats aldus de heer Kurvers waar alles met de hand gebeuren moest en waar hij het vak tot in de puntjes leerde. Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige verpl. Prijs 5650. Hoofdagentschap: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii FILMS: CINEMA PALACE: A bout the souffle, ontr. FRANS HALS: Wolga-bootsman, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Goliath en de Barbaren, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Het West-Berlijn mysterie, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Do.: Dokter Vlimmen, str. volw. REMBRANDT: Mag ik een lift van U?. 14 J. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, t.m, do.: Opstandige jeugd, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: The Royal Ballet, a.l. 2.15, 7, 9.15 u. TONEEL: woensdag 29 juni Minervatheater, 8.15 uur: Zomeravond amusement met o.a. Willy Walden en Piet Muyselaar. Donderdag 30 juni Minervatheater, 8.15 uur: Zomeravond amusement met o.a. Willy Walden en Piet Muyselaar. MUZIEK: Donderdag 30 juni Concertgebouw, 8.15 uur: Zomerconcert door het N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. Solist Jan de Man, piano. BALLET: Donderdag 30 juni Openluchttheater, 8.15 uur: Little Bailey Troupe of Bombay (Holland Festival). DIVERSEN: Donderdag 30 juni Raadhuis Hoofddorp, 7.30 uur: Raadsver gadering Haarlemmermeer. Raadhuis-Halfweg, 7.30 uur: Raadsver gadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Raadhuis-Heemstede, 4 uur: Gemeente raadsvergadering. IJMUIDEN Hoog Laag Hoog Laag Woensdag 29 juni water: 6.42 u. en 19.06 water: 2.24 u. en 14.39 Donderdag 30 juni water: 7.22 u. en 19.46 water- 3.01 u en 15.18 (Advertentie) BEVALLEN van een zoon: A. M. ftentenaar-Guichelaar; T. de Graaf Vt'ing; D. F. Hubert-Vermeer. BEVALLEN van een dochter: W. Kor- beeck-Cop; J. W. Schouw-Tuijn; J. Kor- Zelius-Dunn. OVERLEDENH. Oppelaar, 51 j., flazepaterslaan; H. Boeree, 89 j., Wes- ferhoutpark; E. J. Visser, 84 j., Wester- ijdutpark; A. M. Mannekus-v. der Wel, i J-, Gasthuisvest. ONDERTROUWD: J. F. Visser en J. -an Veen; D. G. Swart en J. W. Hessen; t>' ,de Vries en L. M. Braafhart; H. hi r en p- d. den Ouden; H. Hoog st en B. W. van Leeuwen. EHUWDC. P. M. Schuijt en A. L. *Upe Vosse; H. A. Bosch en A. J. P. H. HAARLEM. 28 juni Van 2 tot en met 9 juli zal op de „Westkolk" te Spaarndam wederom d? Haarlemse Zang. en Muziekweek worden gehou den. Deze manifestatie staat onder auspi ciën van de Federatie van Haarlemse Zang- en Oratoriumverenigingen en de Haarlemse Bond van Muziekverenigin gen. Het openingsconcert wordt zater dag 2 juli gegeven door het Klein Da meskoor „Haerlem", het Haarlems Gemengd Koor en de Harmonie „Kunst kring Apollo". Maandag 4 juli vindt het tweede con cert plaats, waarin een optreden van het Doopsgezind Zangkoor, De Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de r.-k. Harmonie „Sint Bavo". Dinsdag 5 juli concerteren het r.-k. Ge mengd Koor „Musica Laica", de Ge mengde Zangvereniging „Ons Genoe gen" en het Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religioni". Woensdag 6 juli komen het Jeugdkoor „Haarlem", het Gemengd Koor „Polyhymnia", het r.-k. Stedelijk Gemengd Koor Haarlem en de Harmonie „Crescendo" aan de beurt. Donderdag 7 juli wordt de West- kolk ingeruimd voor een uitvoering door het Haarlems P.T.T. Mannenkoor Haarlem, de Mannenzangvereniging „Proza en Poëzie", het Spaarndams Gemengd Koor, het Gemengd Koor „Zang Veredelt" en de Harmoniekapel „De Eendracht" Velsen. Vrijdag 8 juli wordt het concert ver zorgd door het Spoorweg-Mannenkoor „E.M.", het Haarlems Operakoor en de „Harmonie Crescendo" (Spoorcorps). Zaterdag wordt de Haarlemse Zang- en Muziekweek besloten met het optreden van de Gemengde Arbeiders Zangver eniging „De Stem des Volks", het Kon. Mannenkoor „Caecilia" en de Muziek vereniging „Crescendo" uit Westzaan. De concerten beginnen steeds om acht uur 's avonds. HAARLEM, 29 juni Door zwem- club Haarlem werd dinsdagavond in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan de tweede ontmoeting gehouden van wedstrijden om de beste prestaties en kampioenschappen van Kring Haarlem Koninklijke Nederland se Zwembond. De Heemsteedse zwem en poloclub HPC had een goede avond door in alle wedstrijden beslag op de eerste plaats te leggen. De voornaamste uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes afdeling A: 1. Ë- Blokker, HPC, 35 sec.; 2. T. Weeda, zjxX' 36,8 sec.; 3. M. van Loenen, NVA, 37 sec. 50 meter vrije slag meis jes afdeling B; 1. E. Remer, HPC, 33,7 sec.; 2. M. Bernink, DWT, 34,4 sec.; 3. M. van Dijkmans, NVA, 34,4 sec. 200 meter vlinderslag heren: 1. J. Bon tekoe, HPC, 2 min. 55,4 sec.; 2. J'. Eichhorn, DWT, 3 min. 25,3 sec.; 3. K. Hoogendoorn, HVGB, 3 min 25,4 sec. 50 meter rugslag jongens afdeling A: 1. P- Hunik, HPC, 37,6 sec.; 2. B. Pieter- t 38>8 sec.; 3. T. Duivenvoorde, HPC, 39,4 sec. 50 meter rugslag jon gens afdeling B. 1. B. de Jong, HPC, 32,1 sec.; 2. B. Westra, VZV, 37 sec.; 3. J. van Hensbergen, HPC, 37,4 sec.. 100 meter vrije slag dames: 1. H. Vlaanderen, HPC, 1 min. 11,8 sec.; 2. E. Remer, HPC, 1 min. 16,5 sec.; 3 R. Hesseling, DWT, 1 min. 19,5 'sec'. 100 meter rugslag heren; 1. B de Jong, HPC, 1 min. 11,7 sec.; 2. J. Bon tekoe, HPC, 1 min. 11,8 sec.; 3. P. Ent hoven, HPC, 1 min. 17,6 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette jongens af deling A en B; 1. HPC 2 min. 28,4 sec.; 2. NJQRD 2 min. 43 sec.; 3. HPC 2 2 min. 45,6 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1. HPC 5 min. 21,8 sec.; 2. DWR 5 min. 42,8 sec.; 3. DWT 5 min. 43,7 sec. OVERVEEN, 29 juni De zusters van J.M.J. gaan Overveen verlaten. Dit nieuws is de ouders van de leerlingen van de beide katholieke scholen in Over veen reeds bekend. Het houdt in, dat de Mariaschool, waaraan de J.M.J.-zus ters tot dusver haar beste krachten wijdden, met ingang van het nieuwe schooljaar met de Aloysiusschool zal samensmelten tot één school: de Aloy- sius-Mariaschool. De co-educatie (geza menlijke schoolopvoeding van jongens en meisjes) is voor katholiek Overveen iets nieuws. Voorlopig zal de co-educa- tie in de eerste en tweede klas wor den ingevoerd, maar geleidelijk zal de gehele school „gemengd" worden. De heer W. Zandvliet, hoofd van de Aloy siusschool, wordt ook hoofd van de nieuwe school. In een kleurige folder wordt een en ander medegedeeld. Ook wordt er ge waagd van de dankbaarheid van katho liek Overveen voor het voortreffelijke werk van de scheidende zusters. HAARLEM, 29 juni De Noord- Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij heeft in 1959 een exploitatieresultaat behaald van 2.958.076 2.241.049), in terest bracht 479.442 (491.183) op, ter wijl uit bijzondere bedrijfsresultaten per saldo 239.992 (v.j. een nadelig saldo van 20.456) werd verkregen. Afschrij vingen vergden 1.794.251 (1.687.350). HAARLEM, 29 juni De Noord Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij heeft in 1959 een exploitatieresultaat behaald van 2.958.076 (2.241.049), in terest bracht 479.442 (491.183) op. ter wijl uit bijzondere bedrijfsresultaten per saldo 239.992 (v.j. een nadelig sal do van 20.546) werd verkre gen. Afschrijvingen vergden 1.794.251 (1.687.350). (Voor belastingen werd vo rig jaar bovendien 149.000 gereser veerd). Het resterende winstsaldo be draagt 1.990.159 (768.435), waaruit wordt voorgesteld een onveranderd di vidend van 8 pet. uit te keren en 1.250.000 aan de algemene reserve toe te voegen. Het fraaie zomerweer leidde gedu rende het verslagjaar tot, een stijging van de opbrengsten op de interlokale lijnen van en naar het strand. De op brengsten op de overige lijnen daaren tegen daalden of bleven gelijk van om vang als gevolg van de vermindering van het vervoer op de korte afstanden tijdens de zomermaanden, aldus het jaarverslag van de directie. Ook de op brengsten op de lokale lijnen waren gedurende de zomer onbevredigend. De vervoersopbrengsten bedroegen in het verslagjaar 13,2 min. tegen 12,9 min in 1958, wat een stijging van 2,7 pet. in de ontvangsten betekent. HEEMSTEDE, 28 juni De jaar lijkse uitgaansdag van de Heem steedse bejaarden, is voor de bijna vijf honderd dames en heren, die aan dit uitstapje deelnamen, weer een dag ge weest van veel plezier en gezelligheid. Met tien autobussen werd dinsdagmor gen om even over tienen nabij de Ha ven gestart om als koers Kennemerland- zuid. Via de Velser-tunnel werd naar IJmuiden gereden, waar van een zee gezicht werd genoten. Vervolgens ging de route over Santpoort en Bloemen- daal naar Zandvoort met voor velen als noviteit een ritje over het befaamde circuit. Over Vogelenzang en De Zilk werd tenslotte Hillegom bereikt, waar in „Treslong" de koffie met gebak wachtte. Het Heemsteedse gezelschap beschikte over een gezonde eetlust. Dat bleek duidelijk tijdens de feestelij ke maaltijd. Allen lieten zich het met zorg bereide diner prima smaken en de stemming liet niets te wensen over. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en me vrouw Quarles van Ufford waren in Treslong aanwezig om de bejaarden te begroeten, 's Middags om drie uur be gaven de Heemstedenaren zich naar Treslongs grote toneelzaal, waar het Aikmaars Theater Bureau een feest- cabaretprogramma bracht onder de ti tel „We gaan er eens even voor zittij!" Nu, dat deden de Heemsteedse bejaar den. Het gevarieerde programma, waar. in voor de humor een ruime plaats was toegewezen, was een groot succes. Peter Piekos, Geraldini en Joy, Her man Theunissen, The two Mounties en Maurice Delmonte hielden de aandacht voortdurend gaande. Voordat men er erg in had stonden de wijzers van de (Advertentie) aluminium |aloezle4n De beste service bij GeA. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 klok alweer op zes uur. Het doek viel voor de laatste maal en een half uur later werd in de gereedstaande bussen de terugtocht naar Heemstede onder nomen. Om ongeveer zeven uur werd de „thuishaven" bereikt, waar het ge zelschap met een fikse bui regen werd verwelkomd. Ondanks het minder fraaie weer, konden de Heemsteedse be jaarden terugzien op een prachtig ge slaagde dag. De hulpvaardige assisten tie der begeleidende dames en heren had daar niet weinig toe bijgedragen. BLOEMENDAAL, 25 juni De heer A. Voorzanger die tekenleraar is aan het Jac. P. Thijsselyceum en als zo danig bemoeienis heeft met de Bloe- mendaalse gemeenschap, stelt in het tentoonstellingsgebouw Bloemenheu- vel tot en met 9 juli een keuze uit zijn werk ten toon. Het is een debuut, en het werk heeft er de kenmerken van, in een ze ker isolement, voor eigen genoegen te zijn gemaakt. De aquarellen doen autodidactisch aan, zij het voldoende vakmanschap tonend, ontleend aan het beroep van de maker. Om het kort te zeggen: Voorzanger is geen schilder. Zijn opzettelijk beperkt gehouden pa let verliest kleurwaarde in de doorwer king. Bij het zoeken naar de verstilde sfeer die hij wenst op te wekken past wel geen luidruchtige kleur, maar het andere uiterste is een egalisering tot vaagheid en on-transparante verdich ting. De gezochte stemming wordt ge geven, maar niet met de economie der toegepaste middelen. Men zou dit talent de durf willen toewensen die kan resulteren in een materiëel- ede ler werkstuk. Enkele dingen zijn positief van doen zoals het Electriciteitshuisje, Boerderij 27 en Polder 21, dat ook wat meer uitgesproken kleur heeft en waarin ge spaard wit meewerkt. Deze, en nog enige landschappen, die zich van het merendeel onderscheiden, doordat ze directer gedaan en zonder aarzeling ge laten zijn, vormen de beste kant van het oeuvre. In de doorgewassen en opgeweekte werken vindt men slechts een enkele maal een stuk op dit niveau. Wij noe men het sepie4deurige „Dijk", dat ons zeer getroffen heeft. Maar, dat is dan ook weer meer een echte tekening dan een aquarel. L.T BLOEMENDAAL, 29 juni Morgen avond treedt de „Little Ballet Troupe from Bombay" in het openluchttheater op. In het kader van het Holland-Fes tival brengt de troep in Nederland HAARLEM, 29 juni Leerlingen van de dans- en balletstudio To Venema zul len zaterdag 2 juli in het Minervatheater te Heemstede een uitvoering geven. Het programma begint om half drie 's-middags. rs. ..HAARLEM, 29 juni Het is eigen lijk niet helemaal juist om het „Zo meravond Amusement", dat de kern uit René Sleeswjjks Nederlandse Revue gisteravond in het Minervatheater in Heemstede te zien bood en dat van avond en morgenavond wordt herhaald als een zelfstandig programma te beoordelen. Natuurlijk, het wordt als een zelfstandig programma aangebo den en met het feit, dat het hier een reeks sketches betrof, die straks op 8 juli, in de grote revue zullen worden ingepast, hebben we feitelijk niets te maken. Maar we kunnen ons voorstel len, dat straks een betrekkelijk on dergeschikt onderdeel van het program ma zullen vormen temidden van de kleurrijke pracht van de grote revue, terwijl ze in dit zomeravondamusement een loodzware nadrukkelijkheid kregen. Dat verdragen de sketches niet, want per traditie vormen ze niet het sterk ste onderdeel van Sleeswijks revue. Meestal zjjn het opgewarmde maar oudbakken moppen net een nauwelijks voelbare frappe. Men moet ze zien als een vluchtige intermezzo. Willy Walden en Piet Muyselaar blijken ook nu weer de showmen, die het toneel beheersen, de toneelpersoonlijkheden, die nauwe lijks een tekst nodig hebben om de zaal te boeien. Dat viel te meer p, nu ze in één programma stonden met de Fouryo's, vier piepjonge zingende men sen die nog zo hun best kunnen doen en dan feitelijk de zaal nog niets doen. Sleeswijk heeft de teenager ermee naar de ogen willen zien en het lijkt me, dat hij toch méér nodig heeft dan dit nummer. De jongelui zijn nog niet rijp voor dit vak. Ze missen de stemtech- niek om een zaal te bezingen en even zeer het talent om hun liedjes plas tisch in een aanvaardbare vorm te brengen. Goed was de frappe van de koffiege- schiedenis op het dak. De overige sket ches waren doorgaans te lang. De mo dehuisscène vermoedelijk afkomstig uit een Franse show doet weinig zonder een zekere mate van pikanterie. „Dit is uw leven" is aardig opgezet, maar kwam gisteravond niet uit de verf, vooral omdat Aart Brouwer die aardig typeringswerk kan leveren zijn nummer niet beheerste. De apo theose het bejaardenbal was eveneens goed van opzet, maar ver zandde in een tekort aan discipline. Bij zonder knap was Walden's „Levens gang" aan de waslijn: goed opgezet, goede tekst en uitstekend gebracht. Muyselaar bracht zijn onvermijdelijke, oubollige levenswijsheid. Hij deed het gevoelig en zal er zeker weer succes mee hebben. Philippine Aeckerlin heeft een leuk snoetje en weet wel hoe ze een liedje moet aanpakken, maar was te weinig strak en gedisciplineerd. Jo Visscher betoonde zich eens te meer een goede, bruikbare en toegewijde kracht, evenals de charmante Aase Rasmussen. Opmerkelijk wa$, dat het Leedy Trio dat als gast optrad het meeste succes oogstte. Men kent het als een tot in de perfectie uitgewerkt en uiterst gedisciplineerd nummer met humor van hoog niveau. De andere gast van deze avond, René van Voren, voelde zich als conferencier, als een kat in een vreemd pakhuis. Hij wist althans geeh zinnig woord uit te brengen. J. W. v. d.V. voorstellingen van twee dansdrama's, namelijk „Ramayana" en „Panchatan tra". Het eerste is maandagavond in Amsterdam gegaan, het tweede wordt morgenavond in het Bloemendaalse theater gedanst. Het ensemble bestaat uit 23 personen, dansers, danseressen en musici uit India. Het werd in 1950 opgericht door de in 1954 overleden danser Shanti Bardhan. „Panchatantra" vertelt van de legen darische koning Amar Shakti, die drie domme zoons had. Ze weigerden ook maar iets te leren. Ten einde raad zocht de koning de hulp van de wijze Pandit Vosjnoe Sharma, die hen door middel van dierfabels de kunst van verstandig leven bijbracht. In de cyclus „Panchatantra" zijn het de kraai en de muis, dieren, die tot een elkaar van oudher vijandige soort behoren, die vriendschap sluiten en die in verstandige samenwerking hun me- dedieren trachten te beschermen tegen de listen van de jagers: de kraai is altijd snel ter plaatse en draagt zijn muizenvriend op zjjn vluchten op de rug mee. Zo redden zij duiven, die in een val zijn geraakt. Een derde vriend, de schilpad, die een wijze le raar is, voegt zich bij hen. Een mui zenkolonie, die niet naar de woorden van de muis wil luisteren, kunnen zij niet redden: zij valt ten offer aan de kat. Het door de jager belaagde hert wordt door hen met list uit zijn strikken be vrijd, al moet de trage schildpad, die niet zo snel uit de weg kan, een ang stige tijd als gijzelaar bij de jager door maken. Maar ook de schildpad gelukt het door een list van het hert weer vrij te komen. „Is dit bos soms betoverd?" vraagt de verbaasde jager en hij keert terug op zijn schreden. Dan biedt het bos de dieren weer een vrije woon plaats en een onbekommerd leven. Zoals bij alle Indiase dansvormen speelt de muziek ook bij deze balletten een bijzonder voorname rol; naar haar wezen en haar tradities is de Indiase muziek zelf reeds sterk beeldend en schept in haar dans de begeleidende functie veelal in simultaan drama. De verschillende door traditie gewettigde melodiepatronen (raga) en ritmepa tronen (tala) zijn niet alleen sterk kos misch gebonden in die zin, dat zij in feite behoren bij bepaalde uren van de dag en tijden van het jaar, maar zij wor den ook onafscheidelijk geassocieerd met bepaalde gemoedsstemmingen. Voorts speelt de zangstem in deze klanken een belangrijke rol. Veelal is de zangtekst opnieuw een simul- taanschildering van de handeling, die door de dansers wordt uitgebeeld. Deze drievoudige uitdrukking van een en dezelfde sfeer of gebeurtenis maakt de expressie van de Indiase dans- en muziekkunst zeer intens. De expressiviteit van de oosterse kunst vormen draagt een over het algemeen statischer karakter dan onze Euro pese expressie, die doorgaans dyna mischer is. HAARLEM, 29 juni Op het par cours rond het „Van der Aart-sport park" is Eddy Riethoff een moeilijk te kloppen tegenstander. Dat hebben zijn clubmakkers van „De Kampioen" gis teravond weer eens aan de lijve onder vonden in de vijfde rit van de zomer avondcompetitie om de „Metz"-beker Liefst zeven van de acht klassemen ten in deze rit wist de snelle Riethoff te winnen. Alleen het eerste klassement werd door Cees Piers gewonnen. Maar deze renner werd halverwege de race, toen hij met vier punten minder de naaste concurrent van Riethoff was, door een lekke band uitgeschakeld. Daarna heb ben Fennis, Hendriks, Ruijs en Jansen nog geprobeerd om zich met een ont snapping van Riethoff te ontdoen maar de favoriet gaf hen geen kans Onbedreigd en met een grote punten- voorsprong werd Riethoff winnaar. De uitslag luidt: 1. E. Riethoff 44 pnt; 2. R. Hendriks, 25 pnt; 3. A. Ruijs 21 pnt; 4. H, Peters, 14 pnt; 5. C. Jan sen. 9 pnt; 6. G. Fennis, 8 pnt; 7. J v. d. Horst, 3 pnt. Een rit voor C-klassers over 25 km leverde het navolgende resultaat op: Philippo; 2. W. Wagner H; 3. Rama kers; 4. Njjssen; 5. Van Leuffen; 6 Schenk; 7. Krijgsman; 8. R. Wagner 9. Van der Pol; 10. Otte. HAARLEM, 27 juni B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot hoofd van de Th. M. Ketelaarschool voor MULO aan de Parklaan, de heer J. Haanstra te Haar lem. Als tweede op de voordracht staat de naam van de heer H. Pierhagen te Haarlem en als derde die van de heer R. A. Suir te Middenbeemster. Vol bewondering voor de oude huizen wandelen een moeder-overste en twee zusters langs de Amstel. Achter deze kleding bleken drie actrices schuil te gaan, die zullen optreden in het TV-spel dat de KRO 14 juli a.s. op het scherm brengt. Het is het spel „De fluwelen handschoen" (The Velvet Glove), dat geregisseerd wordt door Luc van Gent. Men ziet v.l.n.r. Hedda van der Linden (zuster Lucy) Mimi Boesnach (moeder overste) en Jenny van Maerlant (zuster Monica). De 172e muziekschool-uitvoering door leerlingen van het Haarlems Muziek instituut kenmerkte zich over de gehe le lijn door uitstekende prestaties. Er werd niet alleen technisch op hoog ni veau gespeeld, doch ook werkelijk mu- zikaal-estetisch veel moois geboden. Op enkele uitzonderingen na. waren bet hoofdzakelijk de pianoleerlingen van mevr. Frieda Brackman-Hoogerw-erf die optraden. Wegens het uitgebreide programma kan ik onmogelijk op de tails ingaan. Overigens zou dit een las tige opgave zijn, daar er zovéél goeds geboden werd. Een „uitsteken" van de eén of andere executant was er niet. Stuk voor stuk bezat het pianospel voortreffelijke kwaliteiten. H-et was werkelijk een genot hier naar te luiste ren. Wat de overige instrumentalisten aangaat, noem ik op de eerste plaats de twee trompettisten uit de klasse van Nico Hoogerwerf ir., die beiden tech nisch heel knap voor de dag kwamen. De opgaven waren niet gemakkelijk, doch het resultaat overtrof mijn ver wachtingen. Verder waren er de fluit- leerlingen van Guus Spaan die speciaal op zuiver muzikaal terrein weer opvie len. Enige zweving in de toon zal wel aan de hoge temperatuur in de zaal ge legen hebben. Tenslotte wil ik één naam niet onvermeld laten, ook al om het feit dat zij de enige celliste was die optrad, namelijk Henny de Vries, leerlinge van Piet Lentz. Begeleid door haar zusje Agatha, speelde zij op be wonderenswaardige wjjze een concert van Br-eval. Opvallend goed was baar mooie toonvorming en soepele streek, terwijl haar bijzondere muzikaliteit een hartig woordje meesprak in dit boeien de cellospel. H C B.-S.G.S. Gewonnen door S.G.S. met' 9 wickets. De H.C.B.'ers trokken het eerst naar de wickets en scoorden 80 v 9, waarvan N. A. van Loenen 31, J. Berendsen 13 en F. W. van Muijs- winkel 11. J. Smit 1 v 3. G. A. E. de Vries 3 v 31. H. v.d. Bijl 4 v 20. P. J. F. Freni wicketkeeper van S.G.S. ving er een en twee gestumped. S.G.S. was de bowlerij meester en scoorde in een vlot tempo 89 v 2. S. Smit 53 n.o. en H. v.d. Bijl 16 n.o. A. Eelman 1 v 27 en F. W. van Muijswinkel 1 v 42. A.C.B.-H.C.B. OM DE ZILVEREN BAL. Gewonnen door A.C.B. met 112 runs. Na gewonnen toss door de H.C.B.- captain moesten de A.C.B.'ers batten. C. J. P. van Baasbank veroverde al spoedig een wicket, maar daarna wer den de bowlers naar alle kanten gesla gen. Rikse werd op 4 gemist en scoorde een harde 87. J. Woories werd ook nog gemist en bleef met 64 n.o. N. Spits 13 en D. M. Kleijn 30 n.o. Fielden, behou dens de gemiste vangen, redelijk. C. J. B. van Baasbank 1 v 5 en H. Slagter 1 v. 37. Het batten der Haarlemmers was slecht. H. Slagter had er in het begin goed het oog in maar ging dom run out (12). G. H. Vermeer 18 n.o. en C. D. van Schouwenburg 26. N. Spits 8 v 39, H. Rikse 1 v 11. HAARLEM, 29 juni Op het par koers aan de Eug. de Privenaireweg organiseert de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" in samenwerking met de Oranjevereniging „Beatrix" donder dagavond 30 juni weer de wielerronde van Nieuw Vennep. Tal van favorieten zullen in deze ronde, die als een club ontmoeting tussen „De Bataaf" en „De Kampioen" uit Haarlem wordt gereden, aan de start verschijnen. Onder deze favorieten bevinden zich van Halfwegse zijde onder meer: Ab Sluis (winnaar in 1959) Gerard Griffioen seling, Jan Fransen, Wim Griffioen, Henny Schouten, Gerard Sluis en de Vennepers Wim Bogers. André Ree kers en Geb Cuvelier. Van de Haar lemse club zullen onder andere Piet Steenvoorden, Eddy Riethoff, Coen Vis ser, Hein Koger, Tonny en Henk Pe ters, Wil Blommaert, Ron Hendriks, Bert Ruijs, Gé Fennis, Cees Piers, Jan v. d. Horst en Bert Bogaard aan deze ronde deelnemen. Er kan dus onge twijfeld weer een spannende en spor tieve strijd worden verwacht in Nieuw Vennep. De start is om zeven uur en de af te leggen afstand bedraagt onge veer 75 kilometer. HEEMSTEDE, 29 juni Op de Heem steedse Dreef nabij de Bachlaan is van morgen de 49-jarige mej. J. van Goud oever, een hulp in de huishouding, die aan de Bachlaan woonde, toen zij op haar fiets de Dreef over wilde steken, door een vrachtwagen overreden en op slag gedood. Het slachtoffer verleende geen voorrang aan de vrachtauto. HAARLEM, 29 juni De V.K.A.J., de K.A.J. en de Jong K.A.J. in het bis dom Haarlem zullen 3 juli in het Ge meentelijk Sportpark te Alkmaar een Diocesane Speel-Zelf Buitendag hou den. Op deze dag zullen de werkende jongens en meisjes elkaar bekampen on het gebied van de buitensporten. Da Sportdag begint om twaalf uur. HEEMSTEDE, 29 iuni De onder linge tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt vanavond een vergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede De beer H. Biesbroek zal een causerie houden overjhet onder werp „vaste planten". Vrijdag 8 juli zal in „Het Wapen van Heemstede" de .jaarlijkse lathyruswedstrijd gehouden worden. HAARLEM, 29 juni De heer H. Wildschut uit Haarlem en de heer J. K. Stook uit Heemskerk hebben op 27 juni te Arnhem met goed gevolg het PBNA- examen betonbouwkundige afgelegd. De heer J. C. A. M. Rek uit Haarlem behaalde het diploma aspirant water- bouwkundig opzichter tekenaar, deel I, terwijl de heer B. Schipper uit Haarlem slaagde voor het examen waterbouw kundig opzichter tekenaar, deel I. KIJKDAG Donderdag 30 juni be staat nog gelegenheid tot het terugont vangen van in de gemeente Bloemen- daal zoekgeraakte fietsen. Het bureau van politie te Overveen is daartoe ge- opend van 1012, van 2 5 en van 7,309 uur. Tevens staat aan het bu reau al een geruime tijd een motor fiets. merk S.N. '38, kentekennummer NE 6225, welke destijds door de eige naar bij een garagebedrijf te Bloemeri- daal werd geplaatst. De politie verzoekt de eigenaar van dit voertuig zich aan het bureau te melden. Vorig opening 29/6 HOOFDDORP, 29 juni Indien de nieuwe Technische Hogeschool in Haarlem wordt gevestigd, gedeeltelijk op grond van de gemeente Haarlem mermeer, dan zal het hogeschoolcom plex zowel bij de Haarlemse bebou wing aansluiten als hij die van Vijfhui zen. Het complex zal dan ten zuiden van de Schipholweg komen en sociaal- economisch ook een zekere oriëntatie op Vijfhuizen en Hoofddorp verkrijgen. Dit delen Burgemeester en Wethou ders van Haarlemmermeer de C.H.U.- fractie van de gemeenteraad mede in antwoord op vragen, welke voortvloei en uit de jongste raadsvergadering, tij dens welke de beslissing over de me dewerking aan de Haarlemse T.H.-sol licitatie werd aangehouden op verzoek van de raad, maar tegen de wil van het College. Haarlem kan het hogeschoolcomplex onmogelijk geheel op grondgebied van zijn gemeente vestigen, ook niet wan neer Zuid-Schalkwijk Haarlems gewor den is. Na die annexatie komt onge veer 650 ha. landelijk gebied bij Haarlem, Om planologische redenen moet de voorkeur gegeven worden aan vestiging ten zuiden van de Schiphol weg. De komende vijftig jaar zal 100 Ontwikkelingslectuur: Bettini, Vene- dig; Cartens, Jan Engelman (r.k. afd); Fris Gezond door licht; Kuhlemeier, Verscholen kansen; Miller, The cruci ble; Ryan, De langste dag; Schulte- Nordholt, Treep; Het eenzame kind; Teilhard de Chardin, Het verschijnsel mens; Verbruggen, Vogels voor de camera. Romans: van Assumburg, De twee de vrouw: Miranda, De verwachting; Mons, Dood onder verdachte omstan digheden; Pavese, Jouw land; Winters, De nacht; Greene, This gun for hire, (r.k. afd.); Thirkell. Th« Brandons. ha. een voldoende oppervlakte voor de T.H. zijn. B. en W. van Haarlemmer meer wijzen er voorts op, dat vesti ging van een T.H. geenszins de aanwij zing van industriële ontwikkelingsge bieden in de Haarlemmermeer tot ge volg hebben. Donderdagavond zal de raad - zoals reeds bericht - zich over deze kwestie definitief uitspreken. HAARLEM, 25 juni In 1952 en in 1959 gaf de raad zijn medewerking aan de stichting van Rudolf Steinerscholen voor lager onderwijs en voor uitge breid lager onderwijs op een terrein ten zuiden van de spoorbaan en ten westen van het Spaarne. Het stichtingsbestuur wil nu echter de scholen doen bouwen in het uitbreidingsplan Schalkwijk, eer ste gedeelte. B. en W. vragen de raad hierom toestemming. Voorts wordt de raad medewerking gevraagd bij het uit breiden van de katholieke Uloschool St. Lucia aan de Planetenlaan met drie lokalen. Voor het uitbreiden van de fiet senberging bij het stedelijk Gymnasium aan de Prinsenhof wordt een bedrag van f16.800 gevraagd. SASSENHEIM, 29 juni Omstreeks 12 uur gistermiddag reed een 20-jarige lerares op de Menneweg met een ge leende nieuwe fiets in een langs de weg gelegen hoop zand. Zij kwam hier bij zodanig te vallen dat de fiets on der het achterwiel van een juist pas serende zandauto terecht kwam en to taal werd vernield. Zfj zelf kwam met de schrik vrij. 414 Ned 1958 414 Ned. 1960 I 416 Ned. 1960 II 4'/, Ned. 1959 3% Ned 1953 Staffel 1947 3(4 Ned 1956 3% Ned 1948 31/4 Ned 1950 31/4 Ned. 1954 3V4 Ned 1955 D B N G Won.bouwl 6 Ned Handel Mil Cert Amsterdam Rubber H V.A. Senembah-Mlj AJK U. Berkel Patent Calvè-Delft Cert. Delt Mil Fokker v. Gelder Hoogovens MUller Co Philips Gem bez Onliever Btlllton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn KI..U. Kon Ned Stoomb M K.PM. Ned Stoomv Mi.1 v Ommeren Ned. Scheepvaart Um« Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam 56 U Alb Helln k) obi Slot 100 y4 10038 100 Va 933,4 93 87 86% 8818 90 109 V4 299 1151/4 165% 560 531% 322 924 184.85 444 321 790 440 1193 961% 143 139 107.50 132 J/4 134 167 272 144% 97 126 100% 98* 93i| 115%' 164% 188.26 779% 1178% 950% 142T0 139 182% 144% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Wan Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa> Stand. OIIN.Y. Tidewater U.S. Steel 27/6 48(4 45% 46(4 94 44H 74' 28'. 42% 67 62- 38» 38 20' 4 48% 40% 17% 81 28/8 55(4 44% 45% 92 ('4 44% 74% 2816 42 87% 62% 38% 35% 20(4 48 40% 17% 80 Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5