Voortreffelijk vakantie-programma voor de kinderen Verhalen van Marek Hlasko Een kreet om liefde Proefschrift over apartheid TAXI 13000 Van boeken en schrijvers Steeds meer toeristen Vanwege Raad voor de JeugdKatho lieke Vereniging voor het Gezin en Haarlems Speeltuin Verbond J. Horsmeier gehuldigd Op brandkast gemunt Anti-fascistische betoging in Genua Losse melk 40 ct. flessemelk 45 p.l. Ex SS-er vlucht uit Sao Paulo Dellaert over conflict Rijk- Schiphol ZATERDAG 2 JULI 1960 PAGINA 10 DANK ZIJ VOORBEELDIGE SAMENWERKING 40 jaar bij het PWN Receptie Orgelconcours Inbraak bij station Gouda: buit 10 mille St.-Gerardus Majella V.G.L.O.-school In West-Nederland DE DROOM BLEEF NERGENS ONGEREPT Jakob Tiedtke overleden Promotie aan de Vrije Universiteit MILJOENEN VOOR DE VAKANTIE JAARtUKS UIT HET toerisme ontvangen geiden.(omgerekend in miljoenen Voor iets LEKKERS naar J0S DEKKERS Transfer Bouwmeester O vereenstemmin g NAC en Feijenoord Ronaults „Miserere" in Bisschoppelijk 1 Museum Mevrouw Frondizi bezoekt Haarlemse R.-K. huishoudschool Hoge bezoekster toont grote belangstelling De tweelingbaan Eindexamens HAARLEM, 2 juli Voor alle Haar lemse kinderen - of ze in een speeltuin vereniging georganiseerd zjjn of niet - wordt ook dit jaar weer in de weken van maandag 25 juli tot 11 augustus een vakantie-programma georganiseerd door de Haarlemse Raad voor de jeugd, het Haarlems Speeltuin Verbond en de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Dank zij een voorbeeldige samenwerking zijn er weer ganzebord- tpelen, ruilbeurzen voor jeugdige ver zamelaars, straattekenwedstrijden, na- tuurspelen in de Kennemer Duinen, to neel- en filmvoorstellingen. De evene menten worden in alle wijken van de stad gehouden en alle kinderen kunnen er aan deelnemen. Ganzebordspelen op grote schaal wor den 25 juli vanaf tien uur 's morgens gehouden in de speeltuin Oosterkwar tier aan de Zomervaart, 1 augustus van af twee uur 's middags in het Noorder sportpark aan de Mr. Jan Gerritszlaan en 9 augustus vanaf tien uur 's mor gens op het sportterrein aan- de Van Oosten de Bruynstraat. Ruilbeurzen zijn er in het Baken op 28 juli van twaalf tot vijf uur, 4 augus tus in speeltuin „Kindervreugd" van twee tot vijf uur en 8 augustus om de zelfde tijd in de speeltuin D.V.S. aan de Vondelweg. In alle delen van de stad worden ook Itraattekenwedstrqden gehouden: 26 juli vanaf tien uur in de Eksterstraat en diezelfde dag vanaf drie uur 's mid dags in de Van Dortstraat. Op het Tey- lerplein is 2 augustus een straatteken wedstrijd vanaf tien uur. Op het Leidse- plein wordt 11 augustus vanaf tien uur fetekend en diezelfde dag ook 's mid- ags vanaf drie uur in de Doelen. Leerzame natuurspelen in de Kenne mer Duinen zjjn er 27 juli en 3 augustus. Toneelvoorstellingen voor de jeugd wor den 25 juli gegeven vanaf half drie in het Mendelcollege, 26 juli in gebouw Haarlem-zuidwest aan de Kamerlingh- Onnesstraat vanaf half elf 's morgens, 27 juli in het Concertgebouw, vanaf half drie en 29 juli in het parochiehuis Sint Jan aan het Teylerplein vanaf half BLOEMENDAAL, 2 juli In het hoofdgebouw van het Provinciaal Wa terleidingsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal is gistermorgen de heer J. Horsmeier, hoofdadministrateur van het bedrijf, in verband met zqn veertig jarig ambtsjubileum op uitbundige wij ze gehuldigd. Vele personeelsleden van het hoofdkantoor en de garage waren bij de huldiging aanwezig, terwijl ook de afgevaardigden van de districtskan toren, de pompstations, de afdeling ter reinen van het P.W.N., verschillende gepensioneerden, alsook afgevaardigde van de ontwikkelingsbibliotheek van het P.E.N. en het P.W.N. van hun be langstelling blijk gaven. De jubilaris werd allereerst toege sproken door de directeur van het P.W.N.ir. S. Kramer, die de heer Horsmeier één der pioniers van het be drijf noemde. Als hoofd van de Alge mene Dienst heeft de jubilaris zich steeds laten kennen als een rechtvaar dig en nauwgezet man. die in zijn wer ken van een groot verantwoordelijk heidsgevoel blijk gaf. De uitgebreide kennis van het bedrijf is de directie steeds zeer ten nutte geweest. Het gro te organisatietalent waarover de jubi laris beschikte, heeft hij steeds voor de vele verenigingen en commissies aan gewend, waarvoor hem grote hulde toekomt. Als blijk van waardering overhandig de de directeur de heer Horsmeier een enveloppe met inhoud en een prachtige bloemenmand. Namens het jubileumfonds sprak de heer C. P. Helwes, terwijl de heer J. O. T. H. Slingervoet Ramondt de ge voelens van de personeelsleden van de verschillende afdelingen binnen het be drijf vertolkte. Verder voerden het woord, de heer G. E. Noordhoff als bestuurslid van de ontwikkelingsbibliotheek, B. R. Smit, als voorzitter van de Personeelsvereni ging, de heer P. S. Loeb uit Purmerend als vertegenwoordiger van de districts hoofden en technisch hoofdambtenaren, de heer M. Schrieken namens het be drijfsorgaan en de heer B. Smaal als afgevaardigde van de pompstations en afdeling Terreinen. Alle sprekers lieten hun woorden ver gezeld gaan van een prachtig geschenk. De heer Horsmeier dankte tenslotte al len voor dit hartelijk huldeblijk. HAARLEM, 2 juli Na afloop van het sluitingsconcert van het Interna tionaal Orgelconcours in de Nieuwe Kerk zullen Burgemeester en Wethou ders vrijdagavond 8 juli een receptie geven ten stadhuize. drie. Filmvoorstellingen zijn er 1 augus tus om twee en om vier uur in „Kinder vreugd", 2 augustus om negen en elf uur in de Doelen. 9 augustus om negen en elf uur in de Luciaschool aan het Pretoriaplein, 10 augustus om twee en vier uur in de Leonarduszaal aan de Westergracht en 11 augustus om negen en elf uur in speeltuin Vondelkwartier. De gezamenlijke katholieke speel tuinen organiseren woensdag 27 juli een hengelwedstrijd in de Leidsevaart te Vogelenzang, en donderdag 4 augus tus een voorstelling in het Openlucht theater van „Twee emmertjes water halen" door „Arena". Daarnaast heb ben de afzonderlijke katholieke speel tuinen een attractief programma voor de eigen kinderen. Dat is trouwens ook het geval met het Haarlems Speel- tuinverbond. Het dient in hoge mate geprezen te worden, dat de drie organisaties elkaar gevonden hebben. Dank zq de inschake ling van de Raad voor de Jeugd krijgen nu alle kinderen gelegenheid aan de va- cantie-spélen deel te nemen, terwijl de „speeltuin-kinderen" daarnaast nog kun nen profiteren van het proramma van de eigen vereniging. Wat dat laat ste betreft: zowel de Katholieke Vereni ging voor het Gezin als het Haarlems Speeltuin Verbond brengen binnen enke le dagen een eigen krant uit met het volledig programma. De ouders doeh er goed aan die krant te bewaren. In de vakantie is ze hard nodig. Er is zoveel te doen, dat niemand het zelfs voor een week kan onthouden. GOUDA, 1 juli Vanmorgen om vijf uur is in het kantoor van Van Gend en Loos aan het spoorwegstation van Gouda een inbraak ontdekt, die een buit van ruim tien duizend gulden heeft opgeleverd. De inbrekers zijn het gebouw binnen gedrongen via een bovenlicht van het kantoor. Een stevig afgesloten deur was voor hen geen bezwaar, deze werd met een staaf ijzer geheel ontzet. In het vertrek, waar de brandkast stond heeft men eerst met karton de ramen afgeschermd waarna de brandkast met snijbranders werd bewerkt. De dieven werden min of meer in het werk gestoord toen de politie en de brandweer werden gewaarschuwd voor een lekkende tankwagen met 16.000 li ter gasolie op het Goudse station. Zij wisten snel, mèt buit, de benen te ne men. Voor het diploma typist(e) slaagden de volgende leerlingen: J. van Deur- sen; H. Bergkamp; C. van Eyk en J. Rensen. Verder: Helma Wesseling, Nel ly van der Werff; Annemieke Mol; An neke Bloemzaad; Marga Wijfjes; Ber ry Moonen; Ada Kooter; Marijke Ver- bruggen; Atie Gosewehr; Rineke Over toom; Irma Kraynbrink; Jopie v.d. Tol; Lia van Geldorp; Carla Scfiolten; Thea Blankwater; Marionel v. d. Eem; Ria van der Hoorn en P. Lindman. Voor het lingeriediploma slaagden de ze week: Yvonne van Wees; Lenie van Bakel; Lia Vriesekoop; Carla Loerak ker; Ria Heeremans; Paula Verkooy; Marlies Muller; Lidy v. Vessem; Anne- miek Polman; Annelies Koster; Coby Wagemaker; Elly v. Elk; Lenij Djjk- zeul; Irma Kraynbrink; Netty Hoe- boer; Jopie v. d. Tol; Ans v. d. Veldt; Lilian Kaizer; Els Tulen; Elly Neder- stigt; Elly Kuyk; Ada Kooter; Thea Spanjaard; Joke Uitermark; Mia Wil- lemse; Joke Kres; Af ra Westerman; Ria van Etten; Ineke van Engelen; Atie Heyne; Hannie v. d. Putten; Ger- da Doezie; Beppie van Schie; Tilly Scholten; Mary Lucke; Lia Witteman; Marian Apeldoorn; Ria de Geus; Marcella Koevoets; Jeannette Caspers; Rineke Overtoom; Marian de Wit en Lenie v. d. Weele. GENUA, 1 juli (Reuter) Ongeveer tienduizend mensen hebben gisteren al hier een betoging gehouden als pro test tegen het voornemen an de neo- fascistische partij om morgen haar na tionale congres in deze stad te houden. De politie heeft van traangasbommen en waterstralen gebruik gemaakt. De betogers bedienden zich van straatste nen en stoelen van caféterrassen 36 leden van de politie werden gewond, van wie twee zwaar. Onder de betogers vielen 56 gewonden. Het door de communisten beheerste algemene vakverbond heeft een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat 65 betogers letsel hebben opgelo pen. Zes zouden naar het ziekenhuis zijn gebracht. Het vakverbond heeft een sta king van 24 uur voor morgen uitgeroe pen. Ook in Turijn is gisteravond een anti-fascistische betoging gehouden. De politie maakte hier gebruik van traan gasbommen om de betogers te versprei den. De menigte gooide met stenen naar de politiemannen. DEN HAAG, 1 juli Per 3 juli zal, alleen in West-Nederland, de literprijs voor losse melk in niet-gesaneerde ge bieden met één cent worden verlaagd en voor flessemelk in gesaneerde ge bieden met één cent worden verhoogd. De prijs voor losse melk in de gesa neerde gebieden en die voor flesse melk in de niet-gesaneerde gebieden ondergaan geen verandering. Een en ander betekent, dat voor de tweede lielft van 1960 voor geheel West-Nederland de prqs voor losse melk 40 cent en die voor flessemelk 45 cent per liter zal bedragen. Deze prijzen zijn opgenomen in een vandaag in de Nederlandse staatscourant afge kondigde prijzenbeschikking consump- tiemelk 1960. Bij deze beschikking wordt tevens de beschikking prijss+op consumptiemelk 1958-2 ingetrokken. De prijswijzigingen vloeien eensdeels voort uit het prijsverschil van i/2 cent tussen gesaneerd en niet-gesaneerd ge bied, hetgeen een halfjaarlijkse wisse ling in de prijs noodzakelijk maakt Zn zijn anderdeels noodzakelijk om te ko men tot de thans geldende gemiddelde jaarprijzen, die zodanig zijn, dat pe riodiek een afronding op hele centen naar boven respectievelijk naar bene den dient plaats te hebben. Op een zoele augustusavond in 1959 bezochten wij in Warschau de wereldpremière van de film Ba za Ludzi Umarlych, hetgeen, als wij goed zijn voorgelicht, betekent: De ba sis der ten dode gedoemden. Wij hadden een uitnodiging van het Poolse filmmi nisterie en zaten achter Teresa Izewska, die, getooid met rode rozen, kwam kij ken naar haar rol van enige, tevens fa tale vrouw in de film. Eerder hadden wij haar op het witte doek al eens be wonderd in „Kanal", de meesterlijke film van het letterlijk ondergronds ver zet in de riolen van Warschau. Na afloop van de première hadden wjj op een besloten wodkafestijn het genoegen een man te ontmoeten, die ons de film in een eloquente en bijzon der vrijmoedige flash-back belichte. „Het zal u opgevallen zijn", zei hij op zeker ogenblik naar aan leiding van een coupure die nog vóór de première in de film moest zijn aangebracht, „dat taal noch teken hebt vernomen over het scenario. Dat is geen wonder, want het is van Hlasko". Op dat moment stokte als bij toverslag de zeer le vendige conversatie. Er leek een nood sein gegeven. Zeker vijf minuten werd er uitsluitend en met Franse hevig heid Pools gesproken. Daarna werd er overtuigd gedronken. „Nazdrowjne", zei onze vriend, „dat betekent proost en het is een taal die Hlasko verstaat. Hij zit in Parijs en drinkt wodka. Ik heb hem gekend vanaf het begin. Dat was lang voor Gomulka. Maar met oktober is het eigenlijk begonnen. Hlasko was het publieke geweten. Na drie maanden incasseerde hij hier bij ons zijn eer ste prijs voor „De eerste stap in de wolken". Een jaar later debuteerde h\j met „De achtste dag van de week" voor de film. Officieel was hij toen al de renegaat van het „socialistisch realisme". Begin '58 vertrok hij naar Parijs waar hij in „Kultura", 't Pool se emigrantentijdschrift, „De Kerk hoven" publiceerde. Toen was de boot voorgoed aan. Want „De Kerkhoven" met dodelijke passages over de zelfbe schuldigingen, de politieke woorden kraam en ga zo maar door, was een afrekening. De tragedie Hlasko lijkt daarna wel even op het geval Paster nak, met wie hij in alle ernst ook gemeen heeft, dat hij, 25 jaar oud, candidaat werd gesteld voor de No belprijs. Maar zoals de arme Paster nak na Zhivago voor geen geld het vaderland wilde verlaten, precies zo (Advertentie) tel. 39000 bij Heemsteeds Kolen Bedrijf - Heden Kolen Bestellen RIO DE JANEIRO, 1 juli (A.F.P.) Herbert Cukurs, die kapitein bij de Letse S.S. is geweest en die ervan be schuldigd wordt dat hij 32.000 Joden heeft vermoord, is uit Sao Paulo, waar hi) met zijn gezin woonde, naar Rio de Janeiro gegaan. Hij vreesde repre sailles van de Joodse kolonie in Sao Paolo, die hem bedreigd zou hebben. Cukurs was in het bijzonder bang voor ontvoering. Twee politiemannen in burger vergezelden hem naar Rio de Janeiro. BERLIJN, 1 juli De Duitse toneel- en filmspeler Jakob Tiedtke is donder- dag een week na zijn 85-ste verjaardag te Berlijn overleden. Hij is bekend ge worden door humoristische rollen. Hii heeft met Max Rheinhardt te Berlin gewerkt. Ook is hij aan het Hofburg- theater in Wenen verbonden geweest. (Van onze speciale verslaggever) „De politiek van apartheid, gericht °P zogenaamde „eiesoortige ontwikke ling" is moreel niet aanvaardbaar en practlsch niet uitvoerbaar". „De recht spraak ten aanzien van gedingen tus sen blanken en niet-blanken en ten aanzien van gedingen tussen de staat en niet-blanken kan in de Unie van Zuid-Afrika op wettelijke en psycholo gische gronden niet onpartijdig zijn." Tot deze en andere stellingen komt de heer K. L. Roskam in zijn proefschrift „Inter-racial relationships in the Union of South Africa and the international community", waarop hij vanmiddag aan de Vrije Universiteit te Amster dam tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde. Dr. Roskam, die aan de V.U. stu- (Advertentie) KRUISWEG 29—31 - TELEF. 21647 T:antie is niet alleen een bijzon- y der prettige bezigheid voor de mensen, het is ook een economi sche aangelegenheid. Toeristen brengen nl. geld in, want toeristen moeten sla pen, eten etc. Nu lopen de ontvangsten, die een land krijgt door het toerisme, sterk uiteen. Sommige landen zijn toeris tisch immers bepaald in de „mode", terwijl andere nog min of meer ontdekt moeten worden. Ook spelen bij deze kosten de prijzen een grote rol, immers een land met lage prijzen ontvangt min der geld, dan een land met hoge prij zen, bij een gelijk aantal toeristen. Dat er intussen zoiets bestaat als een „optimaal aantal" toeristen, waarboven er tegenover de economische inbreng enige bezwaren van onstoffelijke aard ontstaan, begint zich langzamerhand ook in Nederland af te 'tekenen. Hoe de verhoudingen van de ont vangsten uit het toerisme nu liggen toont de grafiek. Terwille van de eenheid zijn de diverse geldbedragen omgerekend in Amerikaanse dollars. De cijfers in de grafiek hebben betrekking op het laatst bekendk jaar (1958). I Duidelijk zien wij dat Italië het groot ste deel van de totale uitgaven aan het toerisme tot zich trekt. trek ken ca. 8 miljoen toeristen naar dit land. Een enorm aantal. Wij moeten echter wel bedenken, dat bij deze cij fers ook de zakenmensen geteld zijn, die dus niet op vakantie zijn. Iemand die in één jaar meermalen naar Italië gaat, wordt steeds weer opnieuw geteld als aangekomen toerist. Frankrijk is, naar de ontvangen gel den gemeten, het tweede toeristenland van Europa. Het ontvangt per jaar zo ongeveer een bedrag, dat gelijk is aan 454 miljoen dollar. Duitsland is het derde toeristenland, naar ontvangen gel den gemeten. Jaarlijks komt hier een bedrag uit het toerisme binnen, dat gelijk is aan 452 miljoen dollar. Naar het aantal toeristen gemeten is Duits land echter het tweede toeristenland van Europa, want jaarlijks komen hier ca. 4,8 miljoen toeristen het land bin nen. Nu zijn hier natuurlijk ook een groot aantal doorgaande toeristen bij, die alleen maar door Duitsland gaan, omdat zij naar het Zuiden willen. Overigens schijnen er in Europa steeds meer mensen met vakantie naar het buitenland te gaan, jaarlijks stijgt het aantal toeristen naar schatting met 4-6%. deerde (vrije studierichting), maakte na zijn doctoraal examen in 1957 een reis naar Zuid-Afrika. Zijn proef schrift is het resultaat van een stu die over de betrekkingen tussen het blanke en het uit onderscheidene groepen bestaande niet-blanke deel van de bevolking van Zuid-Afrika. In 't bijzonder wordt in dit werk de sinds 1948 sterk op de voorgrond ge- treden apartheidspolitiek van de Na- tionale Partij behandeld. Dr. Roskam komt tot de conclusie, dat gezien in het licht van moderne rascon cepties, rastheorieën, welke slavendom, onderwerping, verdrukking en liquida tie van als inferieur betitelde, menselij ke sub-groepen goedkeurden, alle we tenschappelijke fundering verloren hebben. De blanke groep in Zuid-Afri ka moet zeker beschouwd worden als een deel van de oorspronkelijke bevol- king. De wijze echter, waarop deze blanke groep door middel van een machtsmonopolie haar betrekkingen met andere, oorspronkelijke bevol kingsgroepen regelt, moet zonder meer verworpen worden. Deze politiek is gegrond op een rastheorie, die gecamou fleerd wordt door pseudo-wetenschap- peiijke argumenten. De ware grond slag van vooroordeel, onverdraagzaam heid en uitbuiting kan hier echter niet door verborgen blijven. Uit overwegingen van principiële en practische aard, zegt dr. Roskam, is apartheid daarom onaanvaardbaar, apartheid heeft noch een wetenschap pelijke, noch een morele fundering. Apartheid heeft noch een wetenschap- economische, culturele en religieuze in tegratie. Apartheid krijgt geen noemens waardige steun van met-blanke, ethni- sche groepen. De Unie van Zuid-Afrika, aldus nog steeds dr. Roskam, valt openlijk de wereldopinie aan, die erop gericht is de verschillende ethnische groepen vreedzaam naast elkaar te doen leven. Het zou schadelijk zijn voor de interna tionale samenleving, als opnieuw wordt toegestaan, d. t een staat een groep van zijn burgers meedogenloos kan onder drukken, op grond van aangevoerde verschillen, die met rasverschillen sa menvallen. Verhoogde druk van de zijde van de niet-blanken, zomede een meer effec tieve weerstand, zal volgens dr Ros kam vroeg of laat in een constitutio nele verandering resulteren. De toe komst van Zuid-Afrika zal voor een groot deel beslist worden door de wq- ze, waarop „gegeven" en „genomen" wordt. De bevordering van een onverdeelde, Zuidafrikaanse natie ziet dr. Roskam als de enige oplossing van de proble men van het ogenblik. De vraag echter ter blijft bestaan, of de blanken nog tijd hebben zich aan dit gezichtspunt aan te passen. De ernstige waarschu wing, die Msimangoe in Alan Paton s boek „Tranen over Johannesburg doet, kan niet worden misverstaan. „In mijn hart heb ik een grote angst, -egt deze neger, „en wel, dat als zij ons op 'n goede dag gaan .ief krqgen, ze merken zullen, dat wjj h'en zijn gaan haten (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 1 juli Tussen NAC en Feijenoord is overeenstemming be reikt omtrent de transfer van Frans Bouwmeester. De onderhandelingen zijn afgesloten en de Bredase speler zal dus het volgende seizoen voor de rood-witte Rotterdammers uitkomen. Omtrent het bedrag, dat NAC heeft geëist, wenst men van Feqenoordzijde geen mededeling te doen. Feijenoord heeft voorts op de trans- ferlijst gezet: Van der Hoek, Bak en Meerman. HAARLEM, 2 juli Van 29 juli tot en met 11 september zal in het Bis schoppelijk Museum te Haarlem de reeks aquatinten „Miserere et guerre" van Georges Roualt tijdens de gewone openingsuren tentoongesteld worden. Deze 54 etsen van bijzonder groot formaaat vormen in het oeuvre van Roualt een aangrijpend hoogtepunt. Hij geeft daarin een zeer persoonlijke en indringende visie op het lijden van de mens en zijn hartstochten. Onrecht vaardige rechters, koningen en de gro ten der aarde, vrouwen van lichte ze den en treurige clowns laat hij er in optreden. Daartegenover plaatst hij de gelaten gestalte van de lijdende Chris tus, die de mensheid uit haar lijden verlossen moet. De meeste onderwerpen dateren uit de jaren 1914-1918. Oorspronkelijk wa ren het tekeningen in Oost-Indische inkt, die later werden omgewerkt tot schilderijen. Roualts kunsthandelaar Ambroise Vollard liet deze toen langs fotografische weg op de koperplaat vastleggen. Uitgaande van eze helio gravures heeft de kunstenaar met gro te moeite en oneindig veel geduld en met gebruik van allerhande instrumen ten er naar gestreefd het oorspronke lijke ritme der tekeningen terug te vin den. Telkens opnieuw werden de pla ten onder handen genomen, zodat soms twaalf tot vijftien opeenvolgende sta ten ontstonden. In 1927 was het werk voltooid. De koperplaten werden later na het drukken door Vollard ver nietigd. Door allerlei omstandigheden kwam de uitgave ervan eerst in 1948 tot stand. HAARLEM, 2 juli Mevrouw Fron dizi, de echtgenote van de Argentijnse president, heeft vanmorgen met een klein gevolg een bezoek gebracht aan Mons Aurea, de nieuwe katholieke huis houdschool aan de Garenkokerskajde te Haarlem. Het hoge bezoek arriveerde bijna een half uur eerder dan aangekon digd was en vertoefde ook twee maal zo lang in de school als aanvankelijk het plan was. Een en ander was een gevolg van de levendige belangstelling van mevrouw Frondizi voor het huis- houdonderwqs, waarvan zij bij herha ling blijk gaf. Ter verwelkoming waren aanwezig de leden van het schoolbestuur. Later ar riveerde ook de Haarlemse loco-burge meester en wethouder van onderwijs zaken, de heer D. A. J. Geluk. In het gevolg van de hoge bezoekster bevon den zich haar zuster en haar dochter, de echtgenoten van twee ambassadera den van Argentinië in ons land, de da mes Lavall-Cobo en Gonsalez, alsmede het toegevoegd lid van de Eredienst van mevrouw Frondizi, mevrouw Van Panhuys, geboren gravin Deym de Stritez. De directrice van de school, mej. A. van Wouw, leidde het gezel schap rond. Mevrouw Frondizi werd in het Frans toegesproken door de heer A. J. Boersema, onderwijzer van de AVO- klas. Tevoren had Mattie Schultz (13) mevrouw Frondizi bloemen aangebo den. Later bood Fransje Krouwels, leer linge van de vormingsklas, de hoge be zoekster een in de school vervaardigde cocktail-set aan. HEEMSTEDE, 2 juli In het club gebouw aan de Kleverlaan bij het sport veld in Haarlem wordt dinsdag 12 juli vanaf half acht de ledenvergadering gehouden van „Jeugd en Muziek". De agenda vermeldt onder meer aankoop van een nieuwe piano en bespreking van het winterprogramma 1960-1961. MAREK HLASKO hunkert Hlasko in den vreemde naar Polen". Onze vriend zweeg en hief het glas. Wij wisten wel iets vanuit dg memo rie en uit het Polen dat wij in de voor gaande weken hadden bezocht. Een jon gen van zeven ziet de Duitsers binnen rukken. Als hij dertien wordt, zijn de Russen, die vanaf de Vistula met ge noegen het verzet van „Kanal" hebben zien doodbloeden, baas in zijn land. Dat betekent een jeugd van honger, angst, van aanpakken wat zich voordoet. Na enkele jaren onderwijs werd Marek Hlasko chauffeur, eerst van een taxi, later van een camion. Niet voor niets ging de premièrefilm over chauffeurs. Een tijdlang rommelde hij later rond als barkeeper. Toen werd hij monteur. Hij startte plotseling met het schrijven van korte verhalen. En men rorgete het niet: de schrijver is in Polen een materieel bevoorrechte. In de zeer li teraire club „Literatow" was het ons, eerder, duidelijk en met sardonische humor uitgelegd. Een roman die zui ver op de graad is, d.w.z. niet geschre ven in de gedicteerde stijl die socialis tisch realisme heet, haalt vlot 20.000 exemplaren en is wat de eerste 10.000 betreft goed voor 100 zloty, dat is naar de officiële koers 16.. per bladzij. Toch ging Hlasko weg. Hij zwierf xond, zocht en zoekt herhaaldelijk contact met zijn vrienden en verwanten in Polen, maar blijft weg: een verscheurde balling die op dit moment in West-Duitsland huist. Hlasko ging niet, omdat hjj niets ver diende. Hij ging zeker ook niet, omdat hj het in de Poolse schrqversbent niet kon houden. Integendeel. De Unie van Poolse letterkundigen stond toen nog onder leiding van de voortreffelijke An- toni Slonimski, die in december j.l., na 4 jaar uitstekende leiding, in het teken der algemene verslechtering is vervan gen door een stroman. Is Hlasko dan het politieke idool, waar hij in de kran ten voor doorgaat? Men kan hoogstens zeggen: óók. Want Hlasko is meer. Af keer van het socialistisch realisme, een diepe walging van 't georganiseerde mooi weer spelen zijn voor hem zeker aanleiding geweest om niet naar Polen terug te keren. Maar zijn afkeer van het communisme, waaraan hij zijn po litieke betekenis dankt, is slechts een min of meer toevallig facet van zijn schrijverschap. Meer dan een anti communist en onwillekeurig denkt men weer aan Pasternak is hij een gekwetste dromer. Hij wil terug naar de eerste droom, dwars door het vuil en de stank, zoals eens de helden van Warschau de vrijheid zochten door de riolen. Homo homini lupus. Dat heeft Hlasko gezien eh gehoord en gespro ken. En al wat hij gezien heeft staat te boek: armoe, terreur, bedrog, ver- Advertentie) (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL, 1 juli Bij zijn af scheid als directeur van Schiphol heeft de heer U. F. M. Dellaert gisteren niet kunnen nalaten een kwestie aan te stol den, die hem bijzonder na aan het hart ligt en die juist deze week bij bespre kingen op het ministerie van Verkeer en Waterstaat in een enigszins precair stadium is geraakt: de uitbreiding en modernisering van Schiphol. De vroege re havenmeester van de Amsterdamse luchthaven zou het ongetwijfeld als de bekroning van zijn jarenlange arbeid hebben beschouwd als bij het overleg in Den Haag, enkele dagen voor hq met pensioen zou gaan, de uitbreidings plannen definitief waren goedgekeurd. Maar over de noodzakelijke aanleg van een tweelinghaan naast de onlangs ge reed gekomen, voor straalverkeersvlieg- tuigen onmisbare 3300 meter hui ge baan is geen overeenstemming bereikt. Men is het eens over het beginsel van het uitbreidingsplan zelf, het zo spoedig mogelijk bouwen van een groot modern stationsgebouw op het nieuwe, vijfhoekige verkeersareaal, dat op de plaats zal verrijzen waar nu de rijks weg no. 4 (Den Haag-Amsterdam) loopt, zo verklaarde de heer Dellaert. Ook over het voorstel van de Schiphol-direc- tie om de Rijksweg no. 4 om te leggen is overeenstemming bereikt. „Er blijft echter nog verschil van opvatting bestaan over het tijdstip waarop de nieuwe baan 27 - 09, als tweelingbaan van de onlangs gereed gekomen 3300 meter lange baan, in ge bruik moet kunnen worden genomen' aldus de heer Dellaert. Hij sprak de vu rige hoop en het vertrouwen uit, dat „over het zo spoedig mogelijk beginnen aan de aanleg van deze baan binnen kort eenheid van opvatting zal worden verkregen". raad. Hij schreef wat hij zag, hard en grof. Maar altijd en steeds opnieuw met een levensgroot heimwee naar wat hij had willen zien en waar de drank een hallucinatie van biedt: vrede, waar heid, liefde. Het verhaal van de film „Basa Lud zi Umarlych" is nu in het Ne derlands vertaald en heet „Wie volgt naar het paradijs?" Het verhaal heeft zijn naam gegeven aan een bun del die bij de N.V. Arbeiderspers tege lijk verschenen is met een ander boek, dat verhalen bevat onder de titel van het hierboven reeds genoemde „De achtste dag van de week", dat in Polen in '57 de „Prijs der nationale uitgevers" verwierf. Wie het verhaal van de film onder de gegeven omstandigheden leest, ziet onwillekeurig de beelden nog eens voor zich van de film noire, in de slecht geventileerde pronkzaal van het War- sohause Showtheater. Een film die ove rigens al te nadrukkelijk deed denken aan ,,Le salaire de la peur" van Clou zot en daar evident de mindere van was, evenals trouwens van de ook in ons land uitgebrachte film „Kanal". Is het nu zó, dat Hlasko in Parijs al te zeer door een eminent voorbeeld werd geïmponeerd? Het lijkt even ab surd als al die andere cliché's die zijn litteraire werk willen verdelen in in vloeden van en gelijkenissen met Dos- tojewski, Hemingway, Faulkner, Kafka en Louis Paul Boon, bien étonnés de se trouver ensemble, dunkt ons. En na tuurlijk is Hlasko ook al klimatologisch geduid: men heeft ontdekt dat het in zijn verhalen altijd regent, zodat ons de ontdekking nog te wachten staat dat „De achtste dag van de week" geïnspi reerd is op „It always rains on Sunday", want dat het's zondags altijd regent in Warschau is naar de buitenkant een ge geven waar het navrante liefdesverhaal op gebouwd is. Naar binnen is het, even als „De eerste stap in de wolken" en „Wie volgt naar het paradijs" iets heel anders en toch steeds hetzelfde: de pro hibitie der liefde, het onafwendbare noodlot er niet meer toe te geraken: de droom bleef nergens ongerept. Dat fatum ligt ook uitgedrukt in de uiterlijke omstandigheden die alle zwart zjjn aangezet: daarom regent het, ook als de zon schijnt, daarom hebben cri tici die tegen die grauwe buitenkant aan blijven kijken geprotesteerd tegen zijn overdreven somberheid, zijn nihi lisme zelfs. Wie dat alleen maar ziet, heeft weinig oog voor Hlasko's werke lijke betekenis en bemerkt niet dat zijn kreet van gekrenkte tederheid, juist door de schrikbarende leegheid van niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiitiiiiiiiiiniH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii een vervuilde en vergrauwde wereld zo hard en hol weerkaatst wordt, dat wjj er van schrikken. Het spreekt inmiddels wel vanzelf dat er bq Hlasko geen uitweg is. Er is hoogstens een vlucht, bqvoorbeeld en bq voorkeur in de drank. Persoonlijk rekenen wij het verhaal, dat in de uit stekende vertaling van Willem A. May erdie de vertaling van beide edities verzorgde „De strop" heet, tot de knapste. Het is de tragedie van inge nieur Jakop Kuba, een dronkaard die de strijd tegen zichzelf verliest en zich verhangt in een laatste door merg en been dringende schreeuw om liefde. Evenals in „Kerkhoven" is de „Umwelt" in dit verhaal op obsederende wijze be schreven, zoals zq leeft in het brein van het slachtoffer, dat is: angstaanjagend misvormd en omineuzer, naargelang men zich realiseert dat wq deze drei gende moloch allen op een of andere manier herkennen als iets van onszelf. Het is overigens niet eenvoudig uit het thans in vertaling gepresenteerde werk van Hlasko te „kiezen". De faam van zjjn grootste werken is hem, als een wat te politiek geëtiketteerde ba gage vooruitgereisd. Daarom ontroeren soms de heel kleine verhalen het meest. Een verhaaltje als „Het Venster", am per 2y2 bladzij, bergt het verdriet van een jongetje dat ontdekt dat het „overal eender", is, alle kamers zijn hetzelfde, nergens leeft de droom waar het op ge rekend had. Dat kind is Marek Hlasko, die niet voor kinderen schrijft. Ik ge loof, zegt hij, alleen wat ik gezien heb en wat ik zag verhinderde mij iets te geloven. Hlasko's werk draagt alle sporen van die uitspraak. Het is bru taal, sans gênre maar eerlijk. Wie dat in al de weelde van onze welvaartswe reld wil „controleren", zq tot slot ge wezen op het boekje „Kanal" van Jer- zy Stefan Stawinsky, dat onlangs bij „De Tijdstroom" in Lochem verscheen, merkwaardigerwijze vertaald uit het Duits, onder de titel „Het Riool". Het is de novelle waar de film naar ge maakt is, die hierboven enige malen ter sprake kwam. Hlasko was een jon getje van twaalf jaar, toen hij zag wat daarin te zien is: vuur, puin, tanks, mortieren, bommenwerpers en tot be sluit van deze monsterachtige waanzin: het opjagen van mensen in riolen. „Zij hielden van het leven" zegt Stawinsky. Maar zij stierven als ratten. CAREL SWINKELS HAARLEM, 2 juli Meisjes H.B.S, Geslaagd voor eindexamen afdeling M.M.S. van de H.B.S. voor Meisjes: H. van den Berg, M. A. de Bruijn v. Melis en Mariekerke, R. L. H. Cre- mers, M. C. Dorsman, E. J. de Groot, E. C. Kal, M. A. Maarse, A. E. F. Ch. M. J. Nieuwenhuys, I. H. Pisa, C. Rek kers, M. A. v. Tellingen, I. Boshuis, F. E. G. Boven, W. H. Cornegoor, E. W. den Dikkenboer, O. M. B. Fles, J. Fol- kersma, B. A. Hoekstra, G. Gh. Res ting, L. J v. Meteren, H. Rjjpstra, W. S. Schenk, A. Sieswerda, M. E. Snooy, P. A. Vermeer, M. Weijdom, E. C. A. de Wit. HAARLEM, 2 juli (Mendel-Colle- ge) Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. A de heren: A. J. Driessen, Haarlem, L. H. J. Etmans, Bloemen daal, T. F. H. Ettema, Driehuis, W. J. P. Geldermans, Beverwijk, A. E. H. Graafsma, Driehuis, C. B. J. J. M. Kui pers, Haarlem, J. G. M. Muschter, Overveen, B. W. M. Olthoff, Heemste de, C. P. van der Ploeg, Haarlem, R. J. H. C. van Riel, Haarlem, J. J. Veld- hujjzen, Santpoort, L. G. M. Wester- woudt, Bentveld-Aerdenhout, P. J. H. Wulfers, Santpoort. Afgewezen: 1 kan didaat. HAARLEM, 2 juli (Coornhertly- ceum) Geslaagd voor het eindexa men H.B.S. B de dames: Lies Gooszen, Wies van Houten, Joke van de Kaa, Ti neke Mulders, Irene Sleeman, Hannie van Soest, Marieke Keizer, Marjola Krüyt, Clara van Valkenburg en de he ren: Chr. Braakensiek, N. van Bree- man, W. H. Cense, A. van Engelen, J. H. Gisolf, R. B. de Haas, E. Hen- driksen, L. Hommels, P. Kool, E. Mey er, F. Misset, Chr. Sinke, O. C. Stroos- ma, E. P. Roderkerk, G. J. van Caspel, P. L. Cijsouw, M. G. Dinkelmari, A. Dwarswaard, H. C. Kerkhoff, R. F. L. Koggink, J. G. Koulman, J. Moolenaar, B. W. Verwey. Elf kandidaten zqn al gewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10