O. W. V. z. Commando korps mariniers plechtig overgedragen «flSSS m 's sr IsH' SCHOTSE RUIT MADURODAM 'DAAR KUN IE LACHEN f \y MIJNHEER SUUP en ZIJN TRA jongensinstituut MONTANA FONS VITAE Deelname aan O.S. nieuw record Dammers stuiten in Polen Generaal-majoor J. G. M. Nass volgt generaal-majoor H. Lieftinck op Ouders, Nieuw weekblad I.V. 83 landen ingeschreven ™™53S5Ï Franse overwinning in Alpenrallye Stirling Moss wil in Italië starten Pensioen geestelijke verzorgers krijgsmacht Keiler en Gordijn niet naar Rusland Courses Mereveld Sukristo door Kees Fens ZATERDAG 2 JULI 1960 PAGINA 13 ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Voorstraat 63 - UTRECHT - Telefoon (030)-1894r Opgericht in 1933 door „HET WU-GELE KRUIS" schoolopleiding Zugerberg, Zwitserland Liturgische weekkalender Ml 12 iHi.rbO S f„V/,5ÏS Voorlopig verslag Tweede Kamer Denk aan Uw lijn plaats van suiker (geennc/sntaak) Advertentie De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sapatoriumverpleging Èn de naam èn de veeljarige ervaring èn de sterke financiële positie van de O.N.V.Z waarborgen U, die prijs stelt op deskundigheid en soliditeit, dat U door het sluiten van een verzekering bij de O.N.V.Z. voor de verdere duur van Uw leven werkelijk veilig gedekt is. Inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres of bij de plaatselijke agenten. Rotterdam, 2 juli Op het voor- E t TVan de Van Ghentkazerne aan «et Toepad heeft de generaal-majoor oer marihiers H. Lieftinck gistermid dag het commando van het korps ma riniers overgedragen aan de kolonel der mariniers J. G. M. Nass, die met ngang van 1 juli benoemd L tot gene- raai-majoor der mariniers. Het plech tig ceremonieel werd luister bijgezet door de aanwezigheid van prins Bern- hard, die gekleed was in het uniform van generaal der mariniers. De generaal-majoor der mariniers Lieftinck, die gisteren met pensioen ging, verwelkomde de gasten onder wie zich bevonden de bevelhebber der zee strijdkrachten en chef van de marine staf vice-admiraal L. Brouwer en de loco-burgemeester van Rotterdam, de heer J. Schilthuis. Hij zei de indruk te hebben, dat het korps slechts bekend ■was door haar kapel en niet door haar militaire waarden. Daarom gaf hij een korte uiteenzetting van de taken van de mariniers en hij vermeldde daarbij het aandeel, dat het korps le.vert in de defensie van Nieuw-Guinea. ,,In de af gelopen jaren is er veel tot stand ge bracht, maar het verleden mag ook niet vergeten worden, omdat het de waarden heeft geschapen, die wij nu en in de toekomst niet kunnen missen", zo zei hij. Nadat de generaal-majoor der mari niers Nass uit handen van zijn voor ganger het vaandel had ontvangen, richtte de nieuwe commandant zich tot de mariniers. Traditie en historie zijn een kostbaar bezit, aldus spreker, zij geven de koers voor ons aan. Hij sprak de hoop uit, dat allen zich met hun commandant zullen inzetten om de spe cifieke waarden van het korps te bewa ken. Hierna défileerden zes pelotons mariniers voor hun nieuwe comman dant. De thans 46-jarige commandant van ion *°rps mariniers ving zijn militaire fopbaan aan in 1929 als adelborst aan nsrit Willemsoord. Als luite nant-sectiecommandant maakte hij (Advertentie) zendt uw zoon voor een L.O., Gymnasium, H.B.S. A en B; kleine klassen; diploma's ln Ned' erk. - naar het Inl. en aanm. bij Drs. W. F. MAAR- TFNSE secr v. h. Curatorium. Kort- rTSaat li, Scheveningen, tel. 656859. J mij1 sept. Inst. Vakantie-adres 14 _lul land. Ref. Montana, Zugerberg Z* bij Drs. Th. M. van de rector St. Catharina J. Vestersstraat 29. Tel. 109 AMSTERDAM 1 juli - Ee« ring van Nederlandse uitgevers^ kers en industriëlen gehouden hedenmiddag te Amsterdam g van bijeenkomst besloten tot oprichting de N.V. Weekblad TV teneindede Save van een vrij en onafhankelijk^ levisieblad in Nederland te continue Men wil hiermede het werk voo ten, dat plotseling werd beëindigd, horige week de uitgave van „TV denkelijk weekblad voor kykers en luis teraars" werd gestaakt. ,CTPnde Reeds in het midden van de vagend tveek op 7 juli, zal het eerste nummer van de nieuwe uitgave verschonen, u durende enkele weken zal dit gescni •ten in een nooduitgave. De redactione te leiding is in handen van de heer r A. G. de Ruwe, die ook hoofdredacteur was van gestaakte uitgave. Het nieuwe weekblad beschikt niet over de namen en adressen van de abonnees van het juist gestaakte „TV", omdat de uitge ver deze niet wilde verstrekken, ue hoofdredacteur is voornemens in een se- rie artikelen in het weekblad TV de gebeurtenissen van de laatste tijd open hartig te onthullen. (Advertentie) Zondag 3 Juli: 4e zondag na Pinksteren; «igen mis; 2 geb. H. Leo; (Den Bosch: 2 geb. H. Rombout; Breda: 2 geb. alle HH Bisschoppen van Breda), credo: pref. van H. Drieëenheld; groen Maandag: Mis van zondag: -groen-, Utrecht: Overbrenging van de H. Martinus; mis Statuit; -wit-; Haarlem en Rotter dam (behalve Kathedralen): Kerkwydings- feest; mis Terrlbilis; credo; wit— Dinsdag: H. Antonius Maria Zaccarla. oe- lijder; eigen mis; -wit- Woensdag: Mis van zondag; —groen— Donderdag: HH Cyrillus en Methodius, bisschoppen-belijders; eigen mis; —wit Den Bosch: Zoete Lieve Vrouw: eigen mis; 2 geb. HH. Cyrillus en Methodius; credo: pref. van O.L. Vr.; —wit Vrfjdag: H. Elisabeth, weduwe; mis Cognovi; wit— Zaterdag: HH Martelaren van Gorcum: mis Intret; rood— Zondag 10 Juli: 5e zondag na Pinksteren «igen mis; 2 geb. HH. Zeven Broers; credo; pref. van H. Drieëenheld; groen deel uit van het detachement mariniers, dat in 1935 de orde en rust moest hand haven bij de volksstemming in het Saargebied. In de oorlogsjaren raakte hij in Japanse krijgsgevangenschap. In 1947 werd hem de bronzen leeuw toege kend wegens bijzonder moedig en be leidvol optreden in de oorlogsdagen. Van de minister van Oorlog en Mari ne ontving hij in dat jaar een tevreden- heidsbetuiging over zijn moedig optre den in krijgsgevangenschap. Na de oor log was hij enige maanden allied na val force commander te Batavia. De scheidende commandant volgde twee jaar geleden de generaal-majoor der mariniers H. O. Romswin-kel op als commandant van het korps mari niers. Woensdag werd de generaal-ma joor der mariniers Lieftinck benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, welke onderscheiding hem werd uitgereikt door de staatsse cretaris van Defensie De Jong. Advertentie ROME, 1 juli (A.N.P.) Aan de zeventiende Olympische Spelen, van 25 augustus tot 11 september 1960 in Ro me, zullen atleten uit een record aan tal van 83 landen deelnemen. Het oude record was 69 landen bij de spelen van 1952 te Helsinki. Dit werd door een of ficiële woordvoerder van het organisa tie-comité vrijdag te Rome bekendge maakt. Bij de sluiting van de inschrij ving, donderdagavond om 12 uur, had den de volgende landen officieel toege zegd te zullen deelnemen: Afghanistan Brits West-Indië, de Nederlandse Antil 'en. Argentinië, Australië, Oostenrijk, de Bahama-eilanden, België, Bermuda Birma, Noord-Borneo, Brazilië, Bulga rije, Canada, Tsjecho-slowakije, Cey lon, Chili, Nationalistisch China, C'o- Cuba. Denemarken, Ier. lanrf ,?thl°pte, de Philippijnen, Fin nan rv?o£ i DaitsIand, Ghana, Ja- &c lekenland' Groot-Brlttannië, India T^ana' ...Guatamala, Honduras, Israël Tf=?nesi?' Irak' Iran. IJsland, beria Tiolift' J°e.g°slavië, Kenya, Li- siafeT z.J^hlaJl'd Spanje, Ver.' siëedTurkifeWioerl®nd' ^aitend"Tu'ne- kendgemaeakt,n die* voorziedere6" b61 hebben ingeschreven Dal» m *Sp°1 er als volft uit- ^Ueti^k TS ^fL^161 naar de veiling. By het station Kapelle- CANNES, 1 juli De Franse équipe t>e Lageneste-Greder heeft met Alfa Romeo de internationale Alpenrallye nttpn Slechts zes van OA _r_ der strafpunten ae weastryd uit te ritten. De klassering werd opgemaakt naar het aantal verkregen winstpun- tene uitslag: 1. De Lageneste-Greder (Fr met Alfa Romeo 6748,67 pnt; 2. Pat Moss-Ann Wisdom (GB) met Aus tin Healey 6820,96 pnt; 3. Behra-Ri- nhard (Fr) met Jaguar 7071,69 pnt; 4 Bohringer-Socher (Did) met Merce des 7135 02 pnt; 5 Parkes-Howart (GB) met Jaguar 7158,56 pnt. LONDEN, 1 juli —.Stirling Moss, de Britse coureur, die bij een ongeluk tij dens de training voor de Grote prijs van België op liet circuit van Fran- corchamps ernstige verwondingen op- lien hoont in september te kunnen deelnemen aan deWpriisvan Ita lië, mits deze wordt gehouden op een W6!k ^af'niet in de Grote prys van Italië starten, als deze wordt gehouden op de baan van Monza en ik hoop, dat de andere renners eveneens zullen weigeren", zei Moss in het ziekenhuis, waar hij nog steeds verpleegd wordt. Verscheidene renners onder wie de wereldkampioen 1952-1953, Alberto As- cari, zijn op de Monza-baan veronge lukt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 juli De rechtstoe stand van de geestelijke verzorgers by de krijgsmacht zal altijd wel een eigen soortige moeten blijven. Hij is name lijk geen ambtenaar en ook geen mili tair. De geestelijke verzorger heeft de sterkste band met de Kerk. Hiervan uitgaande stellen een aantal Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag over de pensionering van geestelijke ver zorgers, de minister van Defensie, J. Vis ser, de vraag hoe hij staat tegenover een stelsel, waarbij de kerken de zorgen voor de geestelijke verzorgers geheel op zich zullen nemen tegen vergoeding van de kosten door de staat. In dit geval ontstaat er dus geen formele band tus sen de staat en de persoon van de geestelijke verzorger. Vele leden achten het onverklaarbaar dat nu plotseling moet worden overge gaan van de burgeriyke naar de mili taire pensioen-status. Vooral nu er een nog al belangrüke financiële transactie met de pensioenraad aan verbonden is. Ten aanzien van de wachtgeldrege ling ingeval van ontslag wordt tenslotte gevraagd of hier niet een voorrecht in het leven geroepen wordt voor met- ambtenaren, terwyi ambtenaren zulk een recht niet kennen, aldus de Kamer leden. DEN HAAG, 2 juli De Neder landse dammers R. C. Keiler en F. Gor dijn, die woensdag op uitnodiging van de Russische dambond naar Kiev waren vertrokken om er deel te nemen aan een internationaal toernooi, zijn vrij dagavond laat weer in ons land terug gekeerd. Visummoeilijkheden in Polen waren hiervan de oorzaak. (Van onze paardespojtmedewerker) MEREVELD, 2 juli Voor de zon dagmiddag op Mereveld te houden dra veryen luiden onze tips: Terschelling- prijs (2200 m): Ylan, Yankee Erebus. Welcome Lady; Vlielandprys, (2100 m): X Straal 2, X Henny D, Xanno Ha nover; Weststellingwerfprijs, (2100 m), Zéfa, Zamboni, Zilverfazant S; Sweep stakes Y (hengsten), (2100 m)Yber- flote, Y Norton, Ybe van Papenhoef; Sweepstakes Y (merriën), 2100 m): Youthful Nora Spencer, IJsselmonde, Yensy; Hennaarderaaldeelprijs (ama teurs), (2200 m): Vaut Mieux K., Xe- ma' S., Wise Guy; Grote Fokkersprys, (2200 m): Xuthus T, Vrijdag, Wilschot; Noordwoldeprös, (3100 m): Vico B.S., Univerto, Tilda O; Ooststellingwerfprys (2200 m): Typhoon, Seigneur Bascom, Quicksilver S. DEN HAAG, 1 juli De uitslagen van de vrydagavond voor de zomercom petitie van de K.N.Z.B. gespeelde wa- terpolowedstryden luiden: hoofdklasse dames: Zian-De Robben 2-13; hoofd klasse heren; AZPC-HZPC 6-5; Neptu- nus Arnhem-GZC 5-6; Eerste klasse A Rotterdam-UZSC 9-2; B Dolfijn-Meeu wen 0-11. PZWWAVKHW. Wanneer Schotland het alleenrecht van de „tartan" Schotse ruit - had en een paar centen voor iedere meter zou ontvangen, zouden wy een ryke natie vormen als gevolg van de na-oorlogse vraag naar .tartans". Deze gedachte gingen door mijn hoofd by een bezoek aan de wolfabrieken van Kilmahog bij Callander, waar ik de 31-jarige tartan wever ontmoette, die de geruite das sen, dekens en andere wollen produc ten maakt. Het grootste deel van Wil liams werk wordt vervaardigd op een handweefgetouw, dat door de directeur van de fabriek werd gemechaniseerd. Het grootste aantal schuitjes dat op dit gebouwd wordt gebruikt is te zien, want sommige ruiten zijn moeilijk te weven door het grote aantal kleuren. De ..An derson bijvoorbeeld is een moeilijke „tartan" met zeven kleuren. Er zijn ook gemakkelijker „tartans" met min der kleuren. William werkt ook aan een groter en ouder weefgetouw voor het maken van geruite dekens. Dit gaat eveneens vol- (Advertentie) volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van1150 tabl. h f.1.15 600 tabl.è. f. 2.95.1000 tabl; A f. 5.50 bij apothekers en drogisten ll.Vi H. TEN HERKEL. HILVERSUM ter van Madurodam, de gemeenteraad bestaat uit Haagse scholieren. Het oudste gebouw van de stad is het kasteel Voordenstein uit de 11e eeuw. Vlak er by staat het Begijnhof uit de 13e eeuw, met een os;;..aai, brouwery, wasserij, bakkerij en wonin gen, er achter is een kerkje van de minderbroeders en een rijtje puthuizen, zoals die 6 eeuwen terug aan het Am sterdamse Rokin stonden. Er zijn ge deelten van oude stadsmuren, zoals een waterpoort en een stadspoort uit de 18e eeuw. Er zyn ook grachten en wallen uit deze tüd, met op een der bastions een korenmolen, en ook een oud stad huis, annex waaggebouw. De Grote Kerk is een model van de kerk te Mid delburg, met de beroemde Lange Jan. Er zit een uurwerk in en een carillon, dat kan spelen. Het centrum rond deze kerk ziet er uit als oud Den Bosch en in de directe omgeving vindt men hui zen van de Amsterdamse Herengracht en het Leidse Rapenburg met de oude universiteit. Uit Den Haag staan er, be halve vele moderne zaken- en winkel panden, het Vredespaleis en de Konink- lyke Bibliotheek. Bloembollenvelden zyn er ook; hier staan ongeveer 20.000 tulpen van nog geen 2 cm. hoogte. Zeer belangwek kend zyn de havenwerken mét grote varende scheepsmodellen en het spoor wegnet van 3'/t km lengte, waarop 5 tot 7 treinstellen rondryden, beveiligd tegen botsingen en ontsporingen door een electronisch werkend systeem. Op het vliegveld staan transcontinentale vlieg tuigen gereed, langs de autoweg spoedt zich het moderne verkeer voort. Wer kende olieboortorens staan in de heu vels. Madurodam is zeker niet het enige mi niatuurplaatsje ter wereld, ook niet het eerste, doch wel een van de mooiste. Het bezoekersaantal bedraagt rond 775.000 per zomer en stijgt nog steeds. In de wintermaanden is Madurodam gesloten. itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniitiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiii Bezoek aan de miniatuurstad Madurodam. Miniatuurstad Madurodam is in 1952 geopend door de Stichting tot bystand voor het Nederlands Studentensanato rium te Laren. De netto-opbrengst der entréegelden wordt ieder jaar aan dit sanatorium afgedragen. Het grondka- pitaal voor de miniatuurstad werd be schikbaar gesteld door de ouders van George Maduro, woonachtig op Aruba, één der Nederlandse Antillen in de Ca- raïbische zee gelegen; George Maduro was een student van de universiteit te Leiden, die in de Tweede Wereldoor log werd verraden by een poging om naar Engeland te ontkomen en 9 februari 1945 is omgekomen in een con centratiekamp te Dachau. De ontwerper van de miniatuurstad is de heer S. J. Bouma. Hü schreef, voordat hy de plattegrond van Maduro dam begon te tekenen eerst een „ge schiedenis" van een Nederlands stadje, zoals die geweest zou kunnen zyn. By de ontwikkeling van de plannen maak te hy gebruik van gebouwen en gedeel ten van bestaande Nederlandse steden. Hij heeft op die wyze tien eeuwen Ne derlandse architectuur zo goed gety peerd, dat haastige bezoekers zeggen: „Doe Holland in één uur, bezoek Ma durodam." Deze stad is gemaakt op een schaal van 1/25 van de ware groot te. Zelfs blinden komen er op speciale uren. Van gebouwen, die zy nog nim mer hebben aanschouwd kunnen zy hier de modellen met de vingers van voordeur tot noklyn betasten. Prinses Beatrix der Nederlanden is burgemees- Schotse hooglander met doedelzak. gens het schering en inslag principe, maar de spoel wordt hierby met de hand heen en weer bewogen. Het resul taat is een weefsel zo hard als een mat - net als by tweed - dat daarna wordt gewassen en opgeborsteld tot de zachte, wollige deken die in de winkel te koop is. Kilmahog is al meer dan een eeuw een fabriekscentrum met verscheidene gebouwen dichtby water voor energie en vlakby de weg voor het vervoer. Eens waren hier zelfs vier fabrieken. In het begin waren vooral wollen de kens een gewild product. De Verenigde Staten zyn de beste af nemers en een groot gedeelte van de dunnere tweeds gaat daar naar toe. n de winkel van meneer P. Pret maker was het altyd een vrolyke boel. Daar kon je lachen, als je er enkei maar rondkeek. Weet je hoe dat kwam? Die meneer P. Pretmaker had een f eest-neuzen-winkel. Aan de muren hingen de gekste neuzen die je je voor kon stellen. Dikke neuzen, spit- se-puntneuzen, wipneuzen, neuzen met brilletjes eróp en neuzen met snorre tjes eronder. Er hingen er wel honderd. Behalve neuzen had meneer P. Pret maker ook papieren hoedjes en mut sen. En toeters en serpentines. Als je eens goed feest wou vieren, nou dan kon die meneer P. Pretmaker je een aardig handje helpen. Meneer P. Pret maker wist precies welke neus het gek ste op je gezicht zc passen. Hij wist ook met welke muts je er het malste uit zou zien. Hij bekeek die dingen al- trjd heel ernstig. De ene feestneus is de andere niet, zei hij dikwyls. Je moet er verstand van hebben. Nou; door de jaren heen had meneer P. Pretmaker wel verstand van feest neuzen gekregen. Hoeveel had hy er al aan een elastiekje aan de muren van zyn winkel gehangen? Misschien wel duizend. Om van de hoedjes en de toeters nog maar piet te praten. Maar op zekere dag kwam er een kleine jongen de winkel van meneer P. Pretmaker in. Het was Pimmetje, die voor zyn verjaardag een fyne, gek ke feestneus uit kwam zoeken. Pimme tje had er maar even twee kwartjes voor gekregen. Hy was helemaal opge wonden en gooide de winkeldeur wagen- wyd open. Haha, riep Pimmetje, wat een mooie neuzen hebt u, meneer Pretmaker. Die daar vind ik leuk. Of die andere. En déar is een gekke zeg! Haha! Nu was het die dag verschrikkelijk ieiyk weer. Het stormde gewoon. De wind. Hy had al tegen van alles en nog wat geblazen. Tegen ramen, deuren en schoorstenen. Televisie-antennes, zeil bootjes en dakpannen. Maar in een winkel vol feestneuzen was de wind nog nooit geweest. Daarom ging h(i meteen maar eens flink tekeer en een paar lichte, papieren feesthoedjes blies hy al dadeiyk van hun spykertjes. Meneer P. Pretmaker zat achter de toonbank en keek verschrikt in het rond. Hela ventje, riep hy tegen Pimmetje, kan jy de deur niet achter je dicht doen? Mag jy die by je moeder thuis ook open laten staan? O nee meneer, zei Pimmetje ver keerde zich om en duwde dicht. Wat zal het zyn? vroeg meneer P. Pretmaker, die achter de toonbank vandaan was gekomen. Een feestneus meneer, zei Pimmetje. Alsjeblieft een voor twee kwartjes. Meneer Pretmaker trok een gewichtig gezicht, keek eerst naar Pimmetje en toen naar de feest neuzen. Hier heb ik iets voor je, zei hy tenslotte. Hy lichtte een gezellig, vuurrode wipneus van de spyker en zette die op Pimmetjes eigen neus. Er zat een klein, zwart snorretje onder. Pimmetje proeste het uit, betaalde de twee kwartjes en bedankte meneer Pretmaker voor de hulp. Toen ging Pimmetje naar buiten, met de ple zierige gedachte, dat hy de volgende wind woei' tegelyk met pfmmetje de de deur langzaam dicht. Hy moest hard dag lekker jarig zou zyn. Jarig mét een winkel binnen Hy blies langs de muren drukken. De wind liet zich zómaar niet feestneus en liet alle gekke mutsen en neuzen uit zo'n fyne, gekke winkel zetten! schommelen aan hun elastiekjes. Dat Maar eindeiyk was Pimmetje toch ster- was nog eens iets byzonders voor de ker als de wind en de deur zat styf- Maar nu moet je eens horen, wat er gebeurde. De volgende dag was het in de winkel van meneer Pretmaker maar erg treurig gesteld. Hatsjie, hatsie, klonk het daarbinnen. Snufsnuf hatsjie, hatsjie. Je begrijpt het ai. Alle feestneuzen hadden op de tocht gehan gen en nu waren ze verkouden. Me neer P. Pretmaker wist zich geen raad. Het was een genies en een gesnuffel daarbinnen! De neuzen zagen nog ro der dan anders. Ze waren er allemaal verschrikkelijk aan toe. Zo valt er niet te werken in ons be- dryf, zei meneer P. Pretmaker. Hy schreef op een briefje: Wegens ver koudheid gesloten en prikte dat op de winkeldeur. Met een verdrietig gezicht haalde hy drie grote zakdoeken uit zyn linnen kast en liep daarmee de neuzen langs. Tjongejonge, zei hy, wat hebben jullie het te pakken. Hier. snuif eens zeg! Dat luc^t Hatsjie wat op. snufsnuf. hatsjie, klonk het Alle mensen begonnen te klappen. Toen Oom Joop uitgesproken was, kwamen uit de winkel van Oom Joop allemaal mannen met grote bladen vol koppen koffie. Op deze feestelijke dag werden alle vrienden van de tram, zoals een mynheer door de luidspreker riep, door Oom Joop op koffie getracteerd. HOOFDSTUK X Mijnheer Suup kreeg een kop met een bloemetje aan het oortje. Iedereen op straat mocht zo maar een kop van het blad nemen. Er waren natuurlijk mensen die gauw twee koppen koffie wilden drinken. Een mijnheer deed het zo haastig, dat hij zich ver slikte en het kopje met een pats aan scher ven op ue traatstenen viel. Een paar jongens begonnen toen te joelen. Mijnheer Suup zat rustig in de tram in een gemakkelijke stoel samen met de burgemees ter koffie te drinken. Mijnheer Suup had, zon der dat iemand er iets van merkte, zijn pet met de pluim een beetje achterover gescho ven, want hij had het ai heel warm en de damp van de koffie maakte hem nog warmer. En nóg warmer werd mijnheer Suup, omdat hij een gesprek met de burgemeester moest voeren. Die praatte wel heel veel. Maar nu en dan moest mijnheer Suup toch antwoorden. Uit de mensen op straat kwam ineens een jongeman naar voren. Hij liep alsof hij een hondje aan een lange lijn meetrok. In zijn rechterhand hield hij een klein glinsterend ap paraatje en dat apparaatje zat vast aan een heel lange draad, die leidde naar een auto, die op de hoek van de straat stond. Die myn heer was van de radio. Hij deed net of hij de burgemeester niet zag en liep recht op mijn heer Suup af. „Mijnheer Suup", zei de mijn heer, „ik ben Jan Kareisen van de radio. On ze luisteraars in het hele land zouden zo graag eens uw stem willen horen. Alle kinderen die nog nooit aan zee zijn geweest, zouden graag kennis maken met mijnheer Suup. Mag ik een praatje met u maken?" „Maar wat moet ik zeggen," zei mijnheer Suup. „U behoeft niet veel te zeggen," zei de mijnheer van de radio. „Ik zal wel alles zeg gen. Ik vraag u en u zegt maar ja of nee. Kun nen we beginnen?" Mijnheer Suup stond op uit de groene stoei met de mandarijnen en bleef kaarsrecht staan of hij een toespraak moest gaan houden. „Dames en heren, kinderen in het hele land," zo begon Jan Kareisen door het kleine appa raatje te praten, „wij zijn hier met de micro foon (dat was het kleine apparaatje) in de overvolle Tramstraat. U hoort de muziek op de achtergrond, u hoort het geroezemoes van de mensen. De straat is helemaal versierd met vlaggen, spandoeken en bloemen. En dat alles, dames, heren en kinderen, ter ere van de heer Gerrit Suup, mijnheer Suup, die veer tig jaar de kinderen van de stad naar de zee heeft gereden, daarvooi vanmorgen in het badplaatsje gehuldigd is door duizenden kin deren en die nu vanmiddag hier in de Tram straat als een koning is ontvangen, mag ik wel zeggen. Nietwaar, mijnheer Suup?" Hier hield Jan Kareisen de microfoon voor de mond van mijnheer Suup. Mijnheer Suup moest wat zeggen. Hij begon te beven, hij werd rood in zijn gezicht, zijn neus begon te kriebelen. En wat gebeurde toen? Mijnheer Suup niesde heel hard, midden in de microfoon. Jan Kareisen trok gauw de mi crofoon weg en begon weer verder te praten: „U hoort het, luisteraars," zei hij, „mijnheer Suup antwoordt uit volle borst „Ja"." „En mijnheer Suup," vroeg mijnheer Karei sen weer, „hoe lang hebt u nu op de tram gereden?" Weer kreeg mijnheer Suup de mi crofoon voor zijn mond. Hij haalde diep adem. Toen knikte hij. En Jan Kareisen praaltte maar door: „De heer Suup knikt, luisteraars, inderdaad veertig jaar, zoals ik u al gezegd heb." „Dames en heren, kinderen in het hele land, wij besluiten nu dit zeer mooie vraag gesprek. Mijnheer Suup hartelijk bedankt. Mynheer Suup wilt u nog iemand de groeten doen?" Mijnheer Suups gezicht klaarde helemaal op. Hij begon zachtjes te lachen en zei toen in de microfoon: „De hartelijke groeten aan mijn vrouw Mien, aan alle kinderen die ik ooit naar de zee heb gereden en vooral aan mijn kleinzoon Gerritje Suup. Hela, hola, he la, hola, jjs en koude coca cola." Mijnheer Kareisen ging weeu weg, mijnheer Suup ging zitten. „Ik krijg honger," zei hij tegen de burge meester. „Ik ook," antwoordde de burgemees ter joviaal. „Wij zullen eens een einde aan het feest gaan maken," zei de burgemeester Hü ging staan en keek even rond. Meteen kwam er een politieagent behulpzaam aanlo pen. „Haalt u even de mijnheer met het snor retje en juffrouw Sterappel." De agent liep hard weg en al even hard kwamen de mijnheer met het snorretje en juffrouw Sterappel aanlopen. Zy liepen ge armd en lachten tegen iedereen, maar vooral tegen elkaar. De burgemeester boog zich even naar de mijnheer met het snorretje over en fluisterde iets. Terstond keek de mijnheer met het snorretje zeer ernstig. „Zeker, mijn heer de burgemeester, zeker," zei hy dièp- buigend. (Wordt vervolgd) maar. Toen werd er aan de deur geram meid. Iemand wilde de winkel in. Het gaat niet, riep meneer P. Pret maker door het sleutelgat. Alle neuzen zyn verkouden. Kom over een dag of drie maar eens terug. Ik heb hier ook een verkouden feest neus meneer! riep het jongetje dat bui ten stond. Het was Pimmetje. begryp je wel. Meneer P. Pretmaker herken de hem en zei boos: Hoe durf je nog hier te komen, jy bent de schuld van alles! Maar ik ben nog wel jarig, zei Pim metje zacht. En ik wist echt niet me neer, dat feestneuzen verkouden kon den worden. Daar had Pimmetje geiyk in. dat moest meneer Pretmaker toegeven. Hii had het zeif ook niet geweten. Hy maakte de winkeldeur open en zei: hou, omdat je jarig bent, zal ik niet boos mee zyn. Wil je in plaats van die verkouden neus een feesthoedje heb ben? Noil dat wilde Pimmetje wel. Me neer Pretmaker zette hem een papieren cowboyhoed op en wenste hem nog een prettige verjaardag op de koop toe. Toen moest hij weer vlug met zyn zakdoeken langs de feestneuzen lopen, want het was hoog tijd. Nog nooit had meneer Pretmaker het zó druk gehad. Drie dagen duurde het, voor de laatste nies geniest was Toen pas kon hy het briefje van de winkeldeur halen en kon den zyn klanten weer feestneuzen ko pen. Maar diezelfde dag nog liet meneer P. Pretmaker by de schilder een bord je maken. Een bordje, dat op de deur gespykerd werd en dat er nooit meer af ging. Misschien kun je wel raden wat er op dat bordje stond. „Winkel deur sluiten alstublieft" stond er met koeien van letters Het is misschien jammer voor de wind, maar die heeft nooit nog de kans gehad om tussen de feestneuzen door te blazen. Maar als jU eens in de buurt van meneer P. Pretmaker komt, moet je er zeker eens gaan kyken. Want daar kun je lachen. LEA SMULDERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13