Last train from Gun Hill Orgel van het concours Aöenda voor Haarlem OMZIEN IN WROK, een met drift geladen perfecte film Een Western op niveau NAAIMACHINES Een vrijgezel in de knel De Blauwe Nacht vlinder The lone ranger De bende zonder genade Jeugd in de nacht Reprises tafeltennis Navrante sfeer rond de vrouwelijke. hoofdrol -I Uit STAD 1 en STREEK RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT ENGEL SLEUTEL WEG? ZATERDAG 2 JULI 1960 PAGINA 2 Cinema Palace Apotheken en dokters diensten INBRAKEN BIJ WINKELIERS Frans Hals Lido Rembrandt Roxy Luxor SIMCA 111 EEN BIJZONDERE AUTO ^NKEl^lEVEK^ Burgerlijke Stand Haarlem T R 0 U P I N iroor alle natuursteen zoals grafwerken enz. A. J. ROTTEVEEL'S Volgende week toernooi om Haarlemse tennis- titels W. P. Pierlot veertig jaar in gemeentedienst Prijsuitreiking viswedstrijd Films Muziek Ballet Diversen „DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem a - 'p i ::t£M guste "I xfW^ix BAROK-INSTRUMENT Geslaagd Eindexamens Instructeursdiploma K.N.B.R.D. WEER PROJECTIEL IN ZANDVOORT GEVONDEN Arbeider onder vrachtauto In Vlissingen Grote motortanker overgedragen Brand in clubgebouw FILMJOURNAAL Fred Zinneman heeft verscheidene Jaren geleden met „High noon" de weg gebaand voor de nieuwe de zoge naamde psychologische Western, waarin niet het schieten en het gekrijs van de Indianen op de eerste plaats kwam, maar waarin getracht werd een inzicht te geven in de drijfveren van de voornaamste acteur, of deze nu een cowboy of een sheriff was. Verschei dene regisseurs zijn hem met wisselend succes op dit pad gevolgd. We heb ben er o.a. aan te danken Shane", „Gunfight at the O.K.-corral" en „Bad day at Black Rock". Beide laatstgenoemde films waren geregisseerd door John Sturges. Nu is hij in onze bioscopen weer met een Western vertegenwoordigd, „Last train from Gun Hill", een film die enigszins doet denken aan „High noon". Daar een man, die het geheel alleen moet opnemen tegen zijn belagers, hiér een sheriff, wiens vrouw is gedood en die in z{jn eentje tegen een grote overmacht in, de dader inrekent. Natuurlijk zint hij op wraak en het was te verwachten dat hij, het oog om oog indachtig we zijn in de Far West van omstreeks 1870 de onver laat zonder pardon zou neerschieten. Maar hij wil de man alleen maar ar resteren en hem uitleveren aan het ge recht. Men krijgt hierdoor inzicht in het strikte rechtvaardigheidsgevoel van de man en in zjjn nobele motieven. Dat maakt dat de film juist iets meer biedt dan de doorsnee Wild West-film. Het feit voorts dat de dader de zoon is van een oude vriend, die met alle macht de arrestatie wil verhinderen, brengt mee dat hier een conflict groeit, dat men met veel aandacht volgt. De sheriff is dan met de trein aange komen in Gun Hill. Hij heeft de hand weten te leggen op de man, en hij heeft zich verschanst in een hotel, wachtend tot de laatste trein zal ver trekken. De vader van de arrestant, (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Grote Houtstraat 181 XfIXViSllj Xelef. 14444 Haarlem Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathöt, tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel 13863. Tandarts: G. A. van den Burg, Rusten- burgerweg 26, Bloemendaal, tel. 55869. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Zieken vervoer: GGD, tel. 14141. Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nie. Beets- laan 6, tel. 42884. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, tel. 57458. Heemstede Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: G. Nout, Camplaan 20, tel. 38763; W. van der Linde, H. Dreef 253, tel. 34606. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 152. tel. 61054. Zandvoort Apotheek:* Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: P. Flieringa, Brederode- straat 1, tel. 1281. SANTPOORT, 2 juli In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee in braken gepleegd bij winkeliers in Sant poort, waarbij de belangstelling uitging naar de winkelkassa's. Bii een slager werd uit de kassa een bedrag van on geveer tweehonderd gulden ontvreemd, terwijl uit een leren tas, die in de winkel lag, nog een bedrag van tachtig gulden wordt vermist. Bij de andere winke lier, die handelt in tuingereedschappen, bleek in de kassa maar een bedrag van slechts vier gulden tfe zitten. In beide gevallen was toegang verkregen via de achterdeur. (Advertentie) Grote Houtstr. 181 Haarlem TeL 14444 Van vriend tot vijand. De twee hoofd rollen in Last train form Gun Hill (Anthony Quinn en Kirk Douglas). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii een rijke veefokker, die zijn hele per soneel rond het hotel met het geweer in de aanslag heeft geconcentreerd, tracht de sheriff te bewegen zijn zoon vrij te laten. Praten helpt niet, een beroep op de vriendschap wordt in de wind geslagen. Dan blijven slechts de wapens over. In enige spannende scè nes volgt dan de climax van de film. De sheriff weet zijn man in de trein te krijgen, maar daarvoor heeft hij spits roeden moeten lopen. Dit laatste half uur, het consequente handelen van de sheriff, zijn verbeten heid en de machteloosheid van de an deren, die hier het recht bestrijden, heeft van Sturgus een boeiende film vorm gekregen. Kirk Douglas als de sheriff en Anthony Quin als de vriend en vader dragen zeker het een en an der bij tot het succes van de film. Cinema Palace, 18 jaar. De kluchtige film, die het Lidotheater deze week op het scherm brengt, be staat voor het overgrote deel uit een zeer mat amusement. De film mist iedere orginaliteit, vooral dan, als men meent met grapjes en aardigheden het verhaal kolderiek te moeten maken. De hoofdpersoon in dit verhaal is een amb tenaar van de burgelijke stand, die, om dat hü reeds twee maal gescheiden is, bang is zijn baantje kwij' te raken. Daarom beloofd hij plechtig zich nooit meer met vrouwen in te laten. Twee gelijkgezinde vrijgezellen komen bij hem inwonen. Maar al gauw doemen de ex-vrouwen van de ambtenaar weer op en maken de beide vrijgezellen het hof, die natuurlijk prompt bezwijken voor de lieftalligheid der vrouwen. Een in de steek gelaten bruidje palmt op haar beurt de ambtenaar in en het zestal is compleet. De vrienden vergeven elkaar hun ontrouw aan de afspraak, waarna de film eindigt in een drie-voudig huwe lijk. De Blauwe Nachtvlinder, de film die deze week in Rembrandt draait, geeft het verhaal van het wederoptreden van de zangeres Zarah Leander. De bewon deraars van Zarah's zware stemgeluid kunnen ook in deze rolprent weer vol op genieten. Jammer echter dat het dramatische verhaal, met enkele zeer goede gedeelten, toch niet in staat is bo ven het amusementspeil uit te komen. Het filmverhaal handelt dan over een cabaretzangeres, die met chantage be dreigd, haar belager neerschiet. Aange nomen wordt dat zij de man gedood heeft, hetgeen voor de zangeres een lange gevangenisstraf betekend. Om de schande hiervan voor haar zoon onbe kend te laten, wordt de jongen in de waan gelaten dat zijn moeder dood is. Het toeval wil dan dat de moeder na haar vrijlating gaat zingen in dezelfde zaak, waar het meisje van haar zoon werkt. Als de moeder bemerkt dat haar zoon gechanteerd wordt door dezelfde man, als die zü meent te hebben ge dood, schiet zij deze thans werkelijk neer, van welk feit de zoon beschuldigd wordt. Ter terechtzitting komt de moe der dan nog net op tijd met haar ont hullingen, waarmee ze haar zoon voor een veroordeling weet te behoeden. Toe gang 18 jaar. Tot en met zondagavond draait in Ro xy de western „The lone Ranger", een rolprent in kleuren met als hoofdfigu ren de „Gemaskerde Ruiter" en Tonto, zijn indiaanse vriend. Het verhaal gaat om een rijke boer, die aast op de „Berg der Geesten", die vol zilver zit, maar op Indiaans grondgebied ligt. Door zijn blanke knechten te verkle den als Indianen weet hij op slinkse manier de werkelijke blanken in op stand te brengen tegen de Indianen. Er dreigt een oorlog tussen blanken en In dianen en de hele boel zou in de pan gehakt worden als niet „De gemasker de ruiten en Tonto" nog net op tijd tus sen beiden komen en de situatie red den. Toch komen er nog een aantal on vervalste gevechten en heftige schiet partijen aan te pas, maar voor de be zoeker het theater verlaat is de vrede hersteld en de orde teruggekeerd. Vanaf maandag draait in dit theater „De Vampier". Het gangsterdrama dat deze week in Frans Hals draait, plaatst ons tegen over een intelligente en fanatieke misda diger, die nadat hjj uit een gevangenis boerderij is ontsnapt, zich onder meer door chantage verzekert van een groep mensen met wie hij een nieuwe misdaad voor bereidt. Het zijn twee corrupte po- litie-inspecteurs, een advocaat met een nogal duister verleden en een meisje, dat hem, wanneer hü haar bedriegt, uit wraak en uit jalouzie, doodt. De politie komt er by, de bende wordt opgerold en voor het gerecht gevoerd. Gezien de verschillende keiharde scè nes en het weinige respect waarmee de menselüke waardigheid wordt bejegend wordt deze film voor jeugdigen minder geschikt geacht. „Jeugd in de nacht" is een Ameri kaanse film, die op Amerikaanse ma nier laat zien welke brokken een jon gen en een meisje scholieren nog die in hun liefde te ver zü'n gegaan, kunnen maken. De jongeman ontmoet weinig begrip van zün ouders en als hü hun van de te verwachten gevolgen wil vertellen geven vader zowel als moe der niet thuis. Een „dokter" zal uit komst moeten brengen, maar gelukkig kan dit op tijd worden verhinderd. Het einde van de film suggereert dat de jongelui zullen trouwen. De film is niet uit op sensatie. Het geval wordt met schroom behandeld. Er zü'n echter op het psychologische vlak verscheidene aanmerkingen over te maken. De jongelui Carol Lynbey en Brandon de Wilde spelen hun rollen niet onsympathiek. De conventionele regie is van Philip Dunne. Luxor, 18 jaar. (Advertentie) U ZIET ER STEEDS MEER OP DE WEG In Minerva wordt tot en met morgen avond „Slaapkamergeheimpjes" ver toond, het grote succes van Doris Day 18 jaar. Morgen- en woensdagmiddag draait er „Vier rakkers in een oude jeep". Alle leeftüden. Maandag- en dins dagavond vertoont men er de groot scheepse balletfilm ..The Royal Bal- Iet". Alle ieeftü'den. Woensdag- en don derdagavond draait er weer de uitste kende Frans-Braziliaanse film Orfeu Negro". 18 jaar. BEVALLEN van een zoon: S. F de Jong-Feenstra; A. C. A. Scholten-Luü- ten; E. Draijer-Cats (tweeling); G M Mutsaers-de Ruiter; E. M. Kamoen- Lips; E. van Osch-Grefe. BEVALLEN van een dochter: M. C. A. ter Maat-Deenen; E. L. A. Rijnders- van Schoonhoven; J. C. Filmer-Duwel; M. A. Timmermans-Kettenis; D. O. Grosze Nipper - Langeveld; H. C. Schrama-Rinia. GETROUWD: I. G. Bakker en C. J. M. de Haan: J. Sieval en J. C. van As. OVERLEDEN: P. C. Haagen, 73 j., Zonnebloemstr.J. Bogaert, 59 j., Du- venvoordestr.L. N. Kuiper, 63 j., Tes- lastr.; J. P. Smits, 69 j., Brouwerska de; J. J. Verhagen, 67 j.. Kamperlaan; P. J. Brouwer, 67 j., Hagestraat; M. P. J. Bollerman-Kuüken, 59 j., Leidse- vaart; C. Pauw-Jamin, 82 j., Batavie renplantsoen. (Advertentie) Anno. 1898 ZIJLWEG 151 - HAARLEM flagstones voor tuin en schouwen - naamtabletten - Tafelbladen ïigen BLOKKENZAGERIJ tot 5 ton. AUTOMOBIELBEDRIJF Or. D. Bakkerlaan 1216. Bloemendaal Tel. 57500 57501 (K 2500) HAARLEM, 2 juli Maandag begint het toernooi om de tennistitels van het district Haarlem. De organisatie van dit toernooi is dit jaar in handen van het jubilerende „WOC", waardoor het strijdperk van Eindenhout naar tennis park „Wimbledon" aan de J. W. Friso- laan in Overveen is verplaatst. Hier beschikt men over tien banen zodat men een record aantal inschryvingen heeft kunnen accepteren en niet minder dan 260 partüen de aandacht zullen vra gen. Het A-toernooi zal pas donderdag in volle omvang starten. De eindstrij den van het A-, B- en C-toernooi zullen zoals gebruikelijk op zondag plaatsvin den. HAARLEM, 2 juli - Hoewel in de zomermaanden de tafeltennissers als regel niet erg actief zijn, zal er dit weekend toch nog gespeeld worden. De vereniging DHC ontvangt dan namelijk een aantal spelers van de Duitse ver eniging „Kóln-Langel" uit Keulen. In de zaal van het tennispark „de Hoge Berg" aan de Pijlslaan zullen beide clubs met drie teams van vier spelers tegen elkaar uitkomen en wel in de overgans-, le- en 2e-klasse. De wed strijden beginnen om 8 uur. HAARLEM, 1 juli De heer Pierlot trad vandaag veertig jaar geleden in de diensteder gemeente Haarlem. Ter gelegenheid van zijn jubileum werd de heer Pierlot 's morgens ontvangen door de loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. Deze overhandigde hem een fraaie oorkonde en betuigde de ju bilaris namens het gemeentebestuur de dank van de gemeente voor de vele werkzaamheden in de afgelopen veer tig jaar vervuld. Een deputatie van het personeel van de Incasso- Stortings- en Ophaaldienst onder leiding van haar adjunct-directeur, de heer J. P. Starr'e- veld, kwam vervolgens met vele ge schenken de heer en mevrouw Pierlot haar gelukwensen aanbieden. De heer Starreveld roemde de jubilaris als een ijverig en trouw ambtenaar die vele jaren met grote nauwgezetheid een be- iangrük onderdeel van de werkzaamhe den had verricht. Tevens ook de col lega's wezen hier later op werd met dankbaarheid gewag gemaakt van het prettige karakter van de jubilerende collega. Zijn prettige wüze van doen is een belangryke bydrage geweest voor de goede sfeer onder het personeel. De voorzitter van de Christelüke Bond voor Overheidspersoneel speldde de jubilaris het gouden C.N.V.-insigne op welk in signe wordt verleend aan leden, die 25 jaar lid van deze ambtenarenorganisa- tie zün geweest. Vele familieleden, col lega's en kennissen hebben in de loop van de dag nog hun gelukwensen aan geboden. In de tuinzaal van het gemeentelük concertgebouw zü'n donderdagavond enige honderden enthousiaste sportvis sers getuige geweest van de feestelijke prijsuitreiking van de viswedstrijd wel ke zondag j.l. door de Hengelsport Ver eniging „Haarlem" in de Ringvaart is gehouden. De baten van de wedstryd kwamen ten goede aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbe- strüding. Aan het slot van de avond mocht de heer Bruins afgevaardigde van het hoofdbestuur van het K.W.F. uit handen van de heer N. Dirkse een bedrag van f 1300 in ontvangst nemen. De eerste prys, een damesrüwiel kwam in het bezit van de heer L. de Nijs, die met een brasem van 43 cm de groot ste vis had gevangen. De Klaas de Vries-wisselbokaal viel de heer P. Win kelaar ten deel voor de vangst van het grootste aantal bovenmaatse vissen n.l. 18 stuks. Mevrouw Kompier ontving de wisselbeker afd. Dames voor 6 boven maatse vissen. De winnaars van de wisselbeker van vorig jaar ontvingen een herinneringsmedaille. De prüzen waren beschikbaar gesteld door een aantal firma's. CINEMA PALACE: Last train from Gun- Hill, 18 j.: 2 7 en 9.15uur, Zo. 2, 4.15, 7 en 915 uur. FRANS HALS: De bende zonder genade, 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: Een vrijgezel ln de knei_ Volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en ,9.15 uur. LUXOR: Jeugd in de nacht, 18 jaar 2, 7 en 9.15 uur.. Do.-cyclus: Desiree a.l. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De blauwe nachtvlinder, 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Zo 2 415, 7 en 9.15 uur. ROXY,'t.m. zo.: The lone ranger, 14 jaar; ma. t.m. wo.: De Vampier, 18 jaar; 2.30 7 en 9 15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Omzien m wrok, volw. 2.15, 7 Zo. 9^54J5,r'7 en 9.15 uur. MINERVA: en z°ndag 7 en 9.15 u,; Slaapkamergeheimpjes, 18 jaar; zo. 2 en 4.15, wo. 2.30 uur- rakkers en een oude jeep, a.l. ma. en ai B.15 uur; The Royal Ballet, a.l. wo. en do. 8.15: Orfeu Negro, 18 jaar. Zaterdag 2 Juij Westkolk Spaarndam, 8 uur: Concert in het kader van de Haarlemse Zang- en Muzlekweek. Zondag 3 juli Teylers Museum, 3 uur: Bespeling van het 31-toons orgel door Piet Halsema. Vele hinderpalen staan op de weg van de regisseur die een toneelstuk wil verfilmen. De moeilijkheden zün haast onoverkomelük en als eens een vakman er in slaagt een aan het stuk adequate vorm te vinden die toneel- en filmlief hebber bevredigt is de filmrecensent de eerste die van zün genoegdoening zal doen blüken. En als er een toneel vak man aan het werk is die in een derge- lük geval voor het eerst het film am bacht uitoefent en er in slaagt een vrü- wel geheel filmische interpretatie van de stof te geven dan is er slechts reden tot bewondering. Tony Richardson, de jonge Engels man die „Look back in anger", het wrange toneelstuk van de angry young man number one" John Osborne, heeft geregisseerd, heeft deze moeilijke opga ve met succes volbracht. Zün eersteling is een aangrijpende film geworden die geen twüfel laat aan het filmtalent van de maker. Erkend moet worden dat het stuk meer dan eens gelegenheid biedt tot een wijde vlucht met de camera. De beze tenheid tot het trompetspel van de mis lukte arbeider-intellectueel, de door zijn driften beheerste Jimmy Porter, kan worden ondersteund door enkele sfeer- rüke music hall-opnamen; zün schamel bedrijfje, een snoepkraam op een markt kan in een frisse winterochtend een bü- zonder mooi fotografisch effect worden verleend: de ruwe bejegeningen van de actrice Helena komen het best tot hun recht tüdens een toneelrepetitie; de vlucht van het jonge vrouwtje Alison van deze bruut van een man vindt een rustpunt bü haar beschermende ouders; haar terugkeer krügt op he| sombere station al het reliëf dat gewenst is. De ze scènes en meer vormen een welkome afwisseling met de handeling in de schamele zolderwoning, waar de rusteloze, nu eens trouwhartige, maar bü'na altüd ongegeneerd zün vrouw tot wanhoop drü'vende Jimmy zyn ingekan kerde haat tegen de middenklasse uit schreeuwt. En ook hier is een filmisch talent werkzaam, kenbaar aan zijn ge voelige close-ups, zijn steeds wisselende camerastanden en zün behandeling van de getuige van dit verschrikkelüke dra ma, de jonge „compagnon" van de snoepkraam. Deze Cliff S®eft louter door zün zwügende aanwezigheid Alison de onmisbare steun de brute behandeling van haar man te verdragen. De komst van de vriendin van het vrouwtje, Helena, doet Alison besluiten de geboorte van haar baby by haar ouders af te wachten. De vermenging van haat en passie bü haar man. jegens Helena is haar niet ontgaan en zij meent dat zij wat haar nu te wachten staat on mogelijk óók nog kan verdragen Als Alison de baby heeft „verloren en thuis het schünbaar onherstelbare is ge- schied, komt er, ondanks alles, toch nog zoiets als een verzoening tussen man en vrouw tot stand. Een tragische verzoe ning, alleen ontstaan uit het besef „by elkaar te horen". Het is moeilijk aan te nemen dat de tragedie de man heeft gelouterd. Aijn on beheerste drift is niet ingetoomd en zyn levenshouding vol wanhoop is niet ver anderd tot een aanvaarden van de rea liteit. Een heel sombere film. uit een zeer negatieve instelling bü Osborne „geboren". Men moet hem er wel van verdenken geen hartekreet te hebben ge schreven, maar eerder met een gedun de dramatiek het publiek te hebben wil len choqueren. Het verhaal is wreed en schokkend, maar het is met veel gevoel voor de toneelsituatie en bü de film- adaptatie voor de filmsfeer geschre ven. Richardson is het ruwe, waar no dig, niet uit de weg gegaan, ander- züds heeft hü de tragiek van de jonge vrouw al zün mededogen gegeven. De navrante sfeer rond haar zal ons lang büblüven. Dit wordt ook en in niet geringe mate veroorzaakt door het gevoeli ge en volledig aan de sfeer aangepaste spel van Mary Ure, die van Alison een figuurtje vol vertwüfeling maar ook be rusting maakt. Richard Burton is een buitengewoon felle en enerverende on ruststoker en Claire Bloom verleent Helena de rustige schoonheid met haar eigen aanvankelük onderdrukte gepas sioneerdheid die verlangd wordt. Een film geladen met drift, gemaakt met talent. Studio, volwassenen. Maandag 4 juli Herv. Kerk Zandvoort, 8 uur: Concert N. Ph. O. o.l.v. Henrl Arends (Voor Cul turele Kring 't Helm). Concertgebouw, 8 uur: Haarlems Muziek Instituut, leerlingenuitvoering. Westkolk Spaarndam, 8 uur: Concert Haarlemse Zang- en Muzlekweek. Zaterdag 2 juli Minervatheater, 2.30 uur: Ballet- en Dans studio To Venema, leerlingenuitvoering. Zondag 3 juli Openluchttheater Bloemendaal, 8.15 uur: Pilar Lopez (Holland Festival). Zondag 3 Juli Zwemvijver Groenendaal, 10 en 3 uur: Demonstratie en wedstrijden Heemsteedse Reddingsbrigade. Tentoonstellingen Cruqulusmuseum: Historische stoomma chines en 'grote maquette van Nederland. Geopend do 9—12.30 en 13.3017 uur Woonhuis Jac. van Looy, Kleine Houtweg. Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur Zo. 1417 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 en zo. 1317 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 13—16 uur. De Ark: Nieuw Heiligland, Tentoonstelling van werken van Paula Geraldts (tot en met 2 juli). Geopend dag van 917 u. (Ook zondags) Bloemendaal, Bloemendaalseweg 158, Over veen. Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van A. Voorzanger (t.m. 9 juli). (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 uur. St.-Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne; 6, 7.30, 9, 10.30 H„ en 12 uuf. St.-Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H.. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9, 10.30 H., en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9.15 H, 10.45, en 12 uur. H. Liduina Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba- yo. Rijksstraatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H, 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H.Petrus en Paulus: 7,8.30, 9, 10H.,en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: AUerh. Drieënheid: 7.30. 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 10.30 H., en 12 uur AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 H en 11 uur. 19.30 uur Avondmis. Huis in de Duinen: 8.30 uur. OVERVEEN: 7,8, 9H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE, (H. Bavo) 6.30, 7.30 8 30 9.40 H. 11 en 12 uur HEEMSTEDE, (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 H, 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK, (H. Jozef): 6.45. 8, 9.15 H., en 11 uur. VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30, 8.30 en 10 uur H. J if - "I v - M- TT it is het orgel van de Grote- of f J Sint Laurenskerk van Alkmaar, waarop dit jaar het Interna tionaal Orgel-improvisatie Concours gehouden wordt. Sinds de instelling van het internationale orgelconcours (in 1951) is het orgel van de Haar- ■SmSe Grote Kerk daartoe gebruikt. Maar dat kan dit jaar geen dienst doen, omdat het thans in Denemar ken gerestaureerd wordt. Het slotconcert van het orgelcon cours wordt dit jaar gegeven in de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Nieuwe Kerk in Haarlem, waarbij het zich daar bevindende „Vrouwen orgel" zal worden bespeeld. Het orgel van de Sint Laurens in Alkmaar is een honderd jaar ouder dan het 18de-eeuwse Christiaan Mül- ler-orgel van de Haarlemse Grote Kerk. Nog ouder is echter het „Vrou wenorgel" in de Nieuwe Kerk van Haarlem, dat in 1523 gebouwd werd. Maandag 4 juli wordt het concours geopend. De deelnemers aan de im provisatiewedstrijd Hans Haselböck uit Wenen, Stan's Deriemaeker uit Nukerke in België, Sven Olof Ohls- son uit Solna in Zweden en Johan van Dommelt uit Ede voeren werken naar eigen keuze uit. De improvisatie wedstrijd wordt woensdag 6 juli ge houden. Iedere deelnemer zal, na een voorbereiding van een uurgeduren de een kwartier moeten improviseren op een door de jury op te geven thema. Donderdag 7 juli concerteren de juryleden Anton Nowakowski uit Stuttgart, Luigi Tagliavini. uit Bo logna en Louis Toebosch uit Breda op het Alkmaarse orgel. In de Nieu we Kerk van Haarlem tenslotte, op Haarlems oudste orgel, het „Vrouwen orgel", gebouwd in 1523, wordt 8 juli het slotconcert van het tiende orgel concours gegeven met medewerking van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest en het Collegium Musi- cum Amstelodamense, onder leiding van Henri Arends en met solistisclie medewerking van de alt Aafje Heynis en de organist Albert de Klerk. O Het Alkmaarse orgel werd in 1638 volgens ontwerpen van de beroemde Jacob van Campen (de bouwmeester van het paleis op de Dam), gebouwd door Germer van Hagerbeer, die zelf ae rugwerkkast ontwierp. Daarom toont het orgelfront twee verschillen de stijlen: de hoofdkast in Hollandse Voor het onlangs vanwege de Neder landse Federatie voor Bejaardenzorg vastgestelde diploma Bejaardenver zorgster zün dezer dagen in Amster dam aan het instituut „St.-Jacob" ge slaagd, de zusters Clotildis, Engelberta ®n TJomasina, die verbonden zün aan het St.-Jacobs Godshuis in Haarlem. HAARLEM, 2 juli (Lorentlyceum) Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B: C. Aaü, E. P. W. Boon, P. M. Broe- kens, L. Eenkhoorn, A. F. van Eyk, C. van Eykelen, G. J. Ezendam, R- W. Ie Fèvre, B. Haaseker, Th J. Helmer- norst, R. Pieterse, A. K. Velthuysen, B. Zeehuizen, J. J. Bakker, J. de Bode, L. Dekker, B. S. Groen, H. F. L. Guiot, Carry Hunter, H. M. R. vah Iddekinge, H. Jetses, F. F. Kuülman, R. P- Loven, B. van de Vrande, F. W. Vreeling, F. Warlé, J. B. van der Werff, G. Wes- tra. Voor het eindexamen Gymnasium B is alsnog geslaagd: Marjolijn van den Berg. De eindexamens aan het Lo rentlyceum zün thans geëindigd. Van een totaal van 48 kandidaten werd er een afgewezen. HAARLEM, 2 juli Bü het examen voor het instructeursdiploma van de Koninklüke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen slaagden voor alle onderdelen mevrouw W. Burg hout-van Schie en de heer N. Hessel- man, beiden lid van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen. GESLAAGD Aan de r.-k. universi teit te Nümegen slaagde voor het can- didaatsexamen psychologie de heer A. B. G. J. van Rooyen te Haarlem (Overveen). renaiksance, het rugwerk reeds meer barok. In 1645 was het orgel gereed. In 1685 werd het enigszins gewijzigd en omstreeks 1725 werd het tamelijk ingrijpend gerestaureerd door de be roemde Duitse orgelbouwers Schnit- ger, waardoor het een typisch barok- orgel werd. (Advertentie) Nauwelijks te geloven, maar wij willen het U bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6 cyl. Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, beveili ging voor kinderen. Demonstratie zonder enige ver pi. f eoso: Hoofdagentschap: ZANDVOORT, 1 juli In verband met het feit, dat men bü graafwerken te Zandvoort enkele malen is gestuit op vliegtuigbommen heeft de korpschef van de Zandvóortse politie, de heer H. P. Huü'sman, aan de münopruimings- dienst verzocht terzake een uitgebreid onderzoek in te stellen. Het betreft hier het duingebied ten noorden van de spoorlijn waar grondwerk wordt verricht voor de rioolwaterzuiverings installatie. Dit gebied wordt thans met een mün-detector systematisch afge zocht. Vanmorgen had men al resul taat: een projectiel van ruim 500 kg. werd ontdekt. In afwachting van de demontage wordt de omgeving thans door de politie bewaakt. IJMUIDEN, 2 juli Op het Hoog oventerrein wordt een grote berg cokes verplaatst, waarbü gebruik gemaakt wordt van vrachtauto's. De 52-jarige arbeider N.J. van G. uit De Zilk raakte daarbü onder een achteruitrüdende be laden vrachtauto. Gelukkig voor hem reed de wagen langzaam en bovendien viel hü in mul zand. Hü is met een lich te hersenschudding in het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwük opgenomen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 1 juli Gisteren is in Vlissingen de tweehonderd meter lange Nederlandse motortanker, de „Baren- drecht", met een draagvermogen van 32.000 ton, overgedragen aan de op drachtgever Phs. van Ommeren te Rot terdam. De president-directeur van de N.V. Kon. Mü Be Schelde de heer J. W. Hupkes en mr. J. J. Oijevaar van Phs. van Ommeren hielden toespraken. On- middellük na de overdracht verliet het prachtige, zilverkleurig geverfde schip getrokken door drie sleepboten, de bin nenhaven van Vlissingen, om zün eerste reis aan te vangen naar Mena Almadi, waar ruwe olie wordt ingenomen. HILVERSUM, 1 juli Er brak gis teren brand uit in het clubgebouw van de St. Pauls verkennersgroep in de St. Annastraat. Het interieur werd bescha digd. Oorzaak was een kaars, die bü een Mariabeeldje stond opgesteld. De brandweer bluste het vuur. SANTPOORT, 1 juli In een woning aan de Frans Netscherlaan is ingebro ken, waarbü het aan ongewenste bezoe kers wel erg gemakkelük was gemaakt. Naast de buitendeur van de keuken stond namelijk een raampje open en de sleu tel zat aan de binnenkant in de keu kendeur. Het was dus wel erg eenvou dig om via dat raam de keukendeur te openen en binnen te komen. In huis werd veel overhoop gehaald, maar de buit was niet groot. Deze bestond voornamelük uit een houten naaidoos en een doos sigaretten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2