VAKANTIE IN STAD EN STREEK I OVERVEEN, lustoord voor wandelaars: Rust en vrede onder de rook van Haarlem Niek Jonk exposeert bij Felison DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL v. duivenbode Beeldhouwer Van Leda en de Zwaan' in de vijver van Velserheek ZATERDAG 2 JULI 1960 PAGINA 3 Paradijs Pi Goed wonen Elswout Verdroomd Kraantje Lek Aantal sportkeuringen liep in 1959 met zeshonderd terug Kampioenschappen zwemmend redden ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Burgerlijke Stand Heemstede nfiffcij llllltllllllllllllllllltlllllII||||||||||||l|]illlllllllllllillllllll||||||||||||||tlllllllllllltlllllltllllllllllllllllllllllllllllllll1llllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIlMIIIllll!ll|||||!llllllll|lllllllllllllllllllMIII^ S OVERVEEN, 2 juli Wie van wandelen houdt, niet terwille van enige sportieve prestatie, maar om al slenterend en zeeën-van-tijd hebbend tr genieten van veel moois, door natuur en mensenhand gemaakt, die kan in Overveen zijn hart ophalen. Overveen is het lustoord bij uitstek voor de rustige wandelaars. In het bijzonder voor vaders en moeders met kleine kinderen, maar ook voor eenzame dromers en verliefde stelletjes. In Overveen is de unieke pracht van het Hollandse binnenduinlandscha: in velerlei facetten te bewonderen. Men kan er dwalen langs grazige wei den, waar ook het beroemde rood-bonte vee met smaak van geniet en waai elegante boomgroepen, duinbossen op de achtergrond en de torens en huizen van Haarlem in de verte een boeiend décor bieden. Er zijn nog paadjes, van maar enkele decimeters breed, langs slootjes en vaarten, temidden van tuinderijen, waar een rust en een vredigheid heersen van een voor stedelingen haast huiveringwekkende intensiteit. Wie liever ver keer en mensen om zich heen heeft, kan promeneren door statige lanen of royale villa-wijken. Men kan ook zijn heil zoeken in de Kennemer Duinen. Waar zelfs op zomerse „topdagen" nog plekjes zijn, waar men zich alleen Waant in de vrije natuur. Wanneer men intiemer natuurschoon prefereert, kan men ontroerd worden door een wandeling in Elswout, een wereldje op zichzelf, waar vroegere eigenaren getracht hebben zo veel en zo ver- Schillend mogelijk natuurschoon bijeen te brengen en waar een latere «verwaarlozing" een bekoorlijkheid aan toe heeft gevoegd. In Overveen kan iedereen zijn lievelingsplekjes vinden en hoewel het van één kant maar goed is dat er nog velen zijn, die niet weten, waar ze die moeten zoeken acnten we het onze journalistieke plicht, te trachten gegadigden op de goede weg te helpen. Wie niet goed weet waar te beginnen, hp bestijge eerst het Overveense Kopje in het Brouwerskolkpark. Dat is niet het hoogste van de „kopjes" in de ge meente Bloemendaal en evnemin het best-geoutilleerde, maar het biedt een verrukkelijk overzicht en de wandeling erheen is mooi. Het uitzicht op Haar lem is er zelfs op zijn best. Men kijkt tegen de oude stadskern aan, tegen de torens en grauwe huizenmassa's en ziet hoe de stad een vreemd-langgerekt mo del heeft. Links de rode daken van Haarlem-noord en rechts de Haarlem mer Hout met verderop de vriendelijke daken van Heemstede. Haarlem en Heemstede lijken nogal „dunnetjes". Er achter ziet men, bp helder weer ,de groene weilanden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude en heel ver weg de schoorsteengroepen van Amsterdam. Duidelijker zijn in het noorden de Hoog ovens te zien en in het westen, boven de duinen uit een smalle donkerblauwe strook: de zee. Brouwerskolkje is een paradijs, voor al ook voor kinderen, die er naar har telust kunnen ravotten en in diverse zandbakken spelen. Er is een landelijk gebleven theeschenkerij. En er is een grote vijver de eigenlijke „Brouwers kolk" waar statig een zwanenfami- lie op voortdrijft. Aan die vijver hebben oudere Overveners of Haarlemmers mis schien ondeugende herinneringen. Voor dat het Kolkje een gecultiveerd duin- oark werd (de gemeente Bloemendaal iegde dat pas in de vroege dertiger ja ren daar aan) waren vijver en terrein eigendom van de Van der Vliet's, van de belendende buitenplaats Vaart en Duin. Hoewel het streng verboden was ontzag de lieve jeugd van destijds zich soms niet in de feodale vijver te zwem men. Dat moet nogal opwindend ge weest zijn, want op warme dagen zwier ven er boswachters rond in de buurt, die de kleren van de stoute jongens yonfiskeerden, zodat menige overtreder angstige momenten heeft beleefd in het vooruitzicht nagenoeg bloot huiswaarts ♦e moeten keren als hij in de vijver had vertoefd. Via de Pr'ns Bernhardbrug over de spoorlijn Haarlem-Zandvoort komt men on de Zeeweg, vlak bij een van de vier ingangen van de Kennemer Duinen, zo- I|b gfzegd een dorado voor recreatie. De natuur is er grandioos. Directeur ir. F C M Roderkerk heeft er tot dusver al' twee iezenswaardige boeken over vol weten te schrijven. Men kan er zonne- b£ en de kinderen kunnen er Uef spe len bij en in de plast U Wie liever zien wil, ^oen |r de mfdd'e" ^eheTma&n1Seen wandeling door het rustige Kweekduin en bewondere de villa's van oudere en jongere datum. Er zijn ook wijken, waar men iets een voudiger woont en af en toe komt men typische „arbeiderswoningen" tegen, want in Overveen wonen ook eenvoudi ge mensen. Overveen is trouwens in geklemd tussen Aerdenhout en Bloemen daal het minst pretentieuze bestand deel van de gemeente Bloemendaal. Misschien komt dat mede doordat de gemeente Haarlem daar met zijn be bouwing het dichtst bij is. Dat is zo sinds een jaar of dertig, toen Haarlem het ..Tuindorp" bij de Ramplaan annexeer de, iets wat de rechtgeaarde Overvener nog altijd een misstap vindt. Van de Elswoutlaan geniet men het meest, wanneer men de wandeling bij de hoek Ramplaan-Korte Zijlweg begint. Bus 4 heeft er een halte. Aan het be gin van de Elswoutlaan ziet men aller eerst een statig wit huis, de villa „Els- wouthoek". Wandelend door de Elswoutlaan ziet men aan weerszijden nu eens een groententuinderij, dan weer struikge was, een naar Zwitsers voorbeeld aangelegde „bergweide" met een sier lijke bomengroep in het midden en ook omzoomd door bos, de huisjes van het Tuindorp en dan plotseling een uitge strekt weiland, vanwaar men eerst een prachtig gezicht heeft op de Groo- te Kerk en dan ineens verrast wordt door een blik op de Kathedrale Basi liek, een gezicht dat nog mooier is in Elswout zelf, waar een van de laan tjes puur toevallig in de lengte-as van de Kathedraal ligt. Verderop bereikt men het poortgebouw van Elswout, waar men maar een wandelkaartje te kopen heeft om te kunnen genieten van het sprookjesachtige bos, dat zijn weer ga in ons land moeilijk vindt. Men weet, dat het paleisachtige huis, waar thans het Jac. P. Thysselyceum in gehuisvest is, pas tijdens de oorlog vloeren gekregen heeft. Ingevolge een grillige laatste wilsbeschikking van de man, die het voor zijn genoegen een tachtig jaar geleden liet bouwen, moest het ten eeuwigen dage onvoltooid blij ven. Elswout zelf dateert „park" uit het eind van de achttiende eeuw. Het is aangelegd in de naturalistische trant, van die tijd. De romantiek voegfe er prieeltjes aan toe in de vorm van gothi- sche kapelletjes, Zwitserse boerenstulp- jes of Chinese pagodes en tientallen jaren van „verwaarlozing" (dit is niet onwelwillend bedoeld, omdat de uitwer king alleen maar prijzenswaardig zijn) voltooiden het „sprookjesbos". Jom'8™.?1? kaü niet en passant bewan- gorden. Er moet minstens een mid- allfc ^0«jU,It,getrokken worden wil men ontdekken. Met dat voornemen vie^ klasse^^ Het laatste gedeelte van de Zijlweg in Overveen heeft het karakter van een moeten spelen, iets dat niet bepaald dorpsstraatje, met winkels, „burger-" en „herenhuizen", die grotendeels nog hun een belang voor de softballsport inhoud. oude karakter bewaard hebben. omdat het spelpeil-verschil nogal vrij groot is kan men in de Elswoutlaan ter hoogte van het poortgebouw links af gaan. het Duinvlietspad op. Aan het eind van dat pad moet men opnieuw linksaf (tenzij men zich op verboden terrein wil wa gen), tot men het houten bruggetje ge passeerd is over de Marcelisvaart. Dan rechtsaf over het Marcelisvaartpad, een smal paadje van slechts enkele decime ters breedte, een pad dat na enkele hon derden meters dood loopt, zodat men de wandeling terug in het vooruitzicht heeft Maar wat voor een wandeling! Het is e,r stil, vredig, verdroomd. Maar we moete alweer terug naar bus 4 en dat kan dan via het Ramplaanpad en de Ramplaan. Kraantje Lek moet het doel zijn van een andere wandeling, die vroeger, toen de Holle Weg nog niet afgesloten was door de Erven van der Vliet, nog mooi er was. De afsluiting heeft echter vóór, dat het langs de Zanderijvaart rustiger en dus mooier is geworden. Er is daar een langgerekte duinvallei ontstaan (Advertentie) aluminium laloazlaM De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Voorbij het spoorwegviaduct van de Zanderijvaart komt men plot seling in een onverwacht-wijdse duinvallei, waar alles stil, vredig en tijdloos is. In de Zanderijvaart, die vlak bij begint, is het goed vissen. tweehonderd jaar geleden ongeveer, toen er zand afgegraven werd, dat de Amsterdammers toen ook al nodig had den. Sindsdien zijn de duinen langs de vallei hoogopgaand bebost, zodat ze sterk herinneren aan uitheemse berg landschappen Een strook van enkele tientallen meters breed langs de brede vaart (waarin het goed vissen isi.. vruchtbare geestgrond geworden. Een onvergetelijke verrassing onder gaat hij, wanneer hij het spoorweg-via duct gepasseerd is. Omgeven door dui nen ziet hij als een oase een uitgestrek te vlakte, waarop groen gteroeit, die met een kapot „kippebruggetje", een hooiberg, een enkel huisje gestoffeerd is en waar hij niets anders hoort dan het geluid van krekels of het gezang van een enkele vogel. Wanneer hij scherp luistert, kan hu heel in de verte mis schien iets van het verkeer op de Zee weg horen. De wandeling gaat dan niet verder. Aan het begin van de brede weg langs de Zanderijvaart heeft men trouwens een bordje „Verboden Toegang" kunnen lezen, waaraan zich echter niemand stoort en een ander bordje, dat honden te allen tijde niet toegelaten worden. Men moet dus weer terug lopen naar de Duinlustweg, maar kan iets moois niet een oneindig aantal malen genoten wor den? Vroeger kon men Kraantje Lek berei ken via de Holle Weg, die begon, waar de Zanderijvaart ophoudt, en dat was voor voetgangers aanmerkelijk aan genamer dan thans via de Duinlustweg te moeten lopen, waar wel een ruiter pad is (waarvan ook gebruik gemaakt wordt) maar geen pad voor fietsers of wandelaars, die dus voortdurend be dacht moeten zijn op het motorisch ver keer. Maar in Kraantje Lek kan men voorzichtig wat op verhaal komen. De uitspanning is eeuwen oud en rijk aan historische herinneringen. De Biinkert is vlakbij en iedere Hollander herinnert zich dan. dat Witte van Haamstede daar de Vlamingen verslagen heeft in dertien honderd zoveel. Later vierden de Am sterdammers in Kraantje Lek hun,.Hart jesdag", welke viering soms toevallige overeenkomsten had met de slag van De Elswoutlaan, even voorbij de manége met een van de oud-Over- veense huisjes met rood-groen ge schilderde vensterluiken. „Lida met de Zwaan", vervaardigd door Niek Jonk in opdracht van de gemeente Velsen en geplaatst bij de vijver van Veiserbeek. IJMUIDEN, 1 juli Bü gelegen heid van de plaatsing van het beeld „Leda en de zwaan" van Niek Jonk in de vijver van Velserbeek is de beeldhouwer uitgenodigd een overzien van zijn werk te arrangeren. Een be langwekkende tentoonstelling is daar uit gevolgd welke te zien is in het ge- Warm was het, maar bijzon der feestelijk, toen ik een jaar geleden op uitnodiging van de V.V.V. een tocht maakte door het wijde land van de Haar lemmermeer. Het is toen een trip geworden, vol verrassende ontdek- kingen. De herinneringen daaraan zijn nog als was ik gisteren door dat immense land getrokken. De horizon in de Meer grenst daar nog aan de eeuwigheid, de hemel kan nog tot ver in de omtrek blauw zijn of grimmig zich samentrekken bij ontij. Toen, op die uitbundige juni-dag, was de lucht één groot spel van licht en pleizier, en zelden ben ik zo uit geweest als toen in het polderland. Het machtige proza van de Cruquius en de verstilde poëzie rond het weggeborgen graf van Jan Pieter Heye gingen in el kaar op. en het leven vonkte aan alle kanten binnen het glanzende lint, dat de Ringvaart rond de Haarlemmermeer slaat. Het enige gerucht, zwaar en re gelmatig, sloeg los uit de vliegtui gen, die de einder doorbraken en met een verbijsterende zekerheid hun thuis zochten, ergens in een hoek van de Meer. In het zonlicht sloegen zij flikkerende kruisen te gen de hemelwand, totdat zij voor zichtig hun haven hadden gevon den. De plek, waar vroeger bij storm de schepen van de Zuiderzee hun toevluchtsoord vonden, het grote hol, waar zij zich veilig wis ten, is het Schiphol voor de lucht vaart geworden. Die haven heeh zich meer dan ooit de zee ver mocht te doen het land ingevreten. Het vorig jaar trokken wij nog door het verlaten dorpje Rijk, door felle mokerslagen ten gronde ge richt. Startbanen moesten de ruim te krijgen, de mens had maar te wijken. Twee weken geleden ben ik op nieuw gaan kijken. Weer in gezel schap van V.V.V.-autoriteiten en kwieke informatrices. De tocht van vorig j'aar werd afgerond met een excursie naar Schiphol. Het is een sensatie vol zon en emoties ge worden. Daar, waar de mensen van overal van de aardbol elkaar de hand drukken en iedereen de taal spreekt van het gevleugelde woord, houdt de vaderlandse ge schiedenis op. Alles heeft teveel een wereldformaat, slaat zich uit tot ver buiten de grenzen. Ik ge loof, dat een vlieghaven altijd tot verbazing zal blijven stemmen. Ra dio, telefoon en televisie zijn na een dag heel gewoon. Geen sterveling, die er zich over verwondert. Het vliegtuig blijft een wonder. Maar wie dan toch graag liefhebbert in de vaderlandse geschiedenis, moet overwippen naar het Luchtvaart museum, nog slechts sinds kort geopend. Daar figureren de grote mannen van wat wij nu onze Na tionale Luchtvaart noemen. Na men met bijzondere herinneringen. De Haarlemmer mag zich dan een beetje chauvinistisch tonen, als hij telkens eeer op het \yerk van zijn stadgenoot Fokker stoot. De man, die als een held gevierd werd, toen hij op Koninginnedag 1911, rond de Oude Sint Baaf cirkelde. Vol gend jaar is dat een halve eeuw geleden. En plots herinner je je, dat Haarlem ook nog een Fokker monument moet krijgen, waarvoor een comité ijverig aan het werk dient te zijn. Of het monument er ooit zal komen, Is een vraag. Als het er niet komt, is er nog niets verloren. Trek de Meer in, en ge treft het monument, dat Fokker zichzelf gemaakt heeft. Zonder co mité, geheel op eigen vleugels drij vend. Het gaat er nu toch van komen. Wij vliegen er thuis uit. Een vacantie in stad en streek mag heel prettig zijn, de gastheer wil ook wel eens anders. Zonder verdriet keren wij Haarlem de rug toe. Maar wij weten bij voorbaat, dat de schoonheid beneden de Moerdijk het knagend heimwee naar het Spaarne met kan wegne men. Wij weten nu al, hoe het over een paar weken zal zijn: het was prettig, maar thuis is het beter. Waarom zou je dan niet thuis blij ven? Die vraag zal altijd onbeant woord blijven. Het oude adagium: iedereen trekt weg om weer thuis te komen, is een goede gedachte voor een bezinningsweek. Maar wie zich voor zijn vacantie bezint, begint er niet f\ aan. Je kunt beter I beginnen. De be- zinning volgt van- Jl zelf na de vacantie. \7 bouw Felison aan de Heidestraat, IJmuiden-oost, tot en met 10 juli. Jonk is een jonge beeldhouwer die onlangs de Academie heeft verlaten, maar wiens naam in het land nu reeds een goede klank heeft. Wat wij van hem gezien hebben getuigt inderdaad van een grote plastische kracht. Een kracht echter die nog opgesloten ligt in de beperking die hij zich oplegt in de houding van zijn figuren, in de plas tische compositie en in de techniek. In de bijbelse verhalen en in de my thologie zocht hij de onderwerpen die passen in zijn werkschema. In de vorm geving schijnt hij Renoir en Lipchitz te willen combineren, en een non-fi guratieve arabesk te bereiken met fi guratieve middelen. Elk van zijn plas tieken maakt enthousiasme gaande. De zachte erotiek van zijn volumineu ze figuren, romantisch en rustiek, draagt daartoe bij. Maar een hoeveel heid als hier bijeen is gebracht roept ook een gevoel van opzettelijkheid op door de herhaling van thema en hou dingen. Meer dan door de beelden zelf, hoe verrukkelijk ze ook gedaan zyn, zijn wij geïmponeerd door het uitzon derlijk talent van Jonk. Daarom gelo ven wij dat de echte Jonk er nog niet bij staat, dat dit bewonderde werk nog slechts de veelbelovende aanloop is van een reputatie. Met de drift waar mee hij werkt moet Jonk elke beper king kunnen doorbreken; de reserves daartoe schuilen in voldoende mate in het werk dat reeds uit zijn handen is gekomen. Nu hij vrij man is kan de doorbraak van zijn persoonlijk kunste naarschap eerst goed beginnen. L.T. HAARLEM, ljuli Het aantal keu ringen dat het Haarlemse Bureau voot Medische Sportkeuring in 1959 heeft verricht, is in vergelijk met het jaar daarvoor met ruim zeshonderd terug gelopen. Een van de oorzaken hiervan zou blijkens het jaarverslag de zeer wisselende geldigheidsduur der keu ringen, welke de diverse sportverenigin gen in acht nemen, kunnen zijn. Het wisselende aantal keuringen heeft met zich meegebracht, dat ook de financiële positie van de dienst enige schomme lingen ging vertonen. Om dit alles op te vangen heeft het bestuur besloten enkele vernieuwingen in de administratie door te voeren. De tarieven voor keuringen zijn thans als volgt vastgesteld: tot de leeftijd van 1" jaar 2,-, 17 jaar en ouder 2,50, voor niet aangeslotenen bij de sDortvereni- gingen 3.50 en voor zweefvliegers 5,- en ƒ10.-. Tevens zal bij keuring voor meerdere sporten tegelijk, vijftig cent per sport extra worden berekend. In totaal werden in het afgelopen jaar 109 keuringavonden gehouden. Er wer den 3574 personen gekeurd, waarvan 1902 voor de eerste maal. Bij het bu reau waren in 1959 81 verenigingen en 5 afdelingen van Bonden aangesloten. HAARLEM, 1 juli De wedstrijden om de kampioenschappen van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen die zondagmid dag door de Heemsteedse Reddingsbri gade in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede worden gehouden mogen zich in een grote deelname verheugen. Door de volgende reddingsbrigades is met een ploeg ingeschreven: Akersloot; Apeldoorn; Gouda; Groningen; Haar lem; Heemstede; Rotterdam; Utrecht; IJmuiden en Zandvoort. Om twee uur hoopt men met het middagprogramma te beginnen. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 GEBOREN: d. v. L. C. Snoeks en S. M. Verfurden; z. v. H. Jansen en L. W. Hamersteen; d. v. S. Entius en Th. van Loij; d. v. G. Th. IJsselmuiden en M. G. Vester; d. v. C. B. Dutry van Haef- ten en E. F. Waldkotter. ONDERTROUWD: J. M. M. de Vrind en S. B. E. Pijst; J. A. van Beelen en M .E. Bierman: W. H. M. Kamphutjs en G. W. Bakker. GETROUWD: J. A. Buijs en M. A. Buijs; D. Grin en W. E. de Visser: W. Va. van Dijk en W. Broekhof; L. J. M. de Bruijn en C. Th. Smit; A. Alblas en J. B. Jonker. OVERLEDEN: P. Voorderhaak, 83 jr; Wed. T. J. A. Klein-de Boer, 78 jr; C. J. Hartman, 75 jr; J. A. van Mar- kesteijn, 93 jr; J. D. van Prooijen, 78 jr; J. Voerman, 86 jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3