ens ir. Jan van Ettinger: Twee komende generaties moeten een miljard woningen bouwen BOUWNIJVERHEID STAAT VOOR EEN HERCULISCHE KRACHTSINSPANNING m Inhoud geven aan rechten van de mens I w Standaardisatie is zonder monotonie zeker mogelijk Vraa: Antwoord Pers moet niet alleen met het spectaculaire volstaan Circuit na ernstig ongeval nog meer beveiligd Vlaamse primitieven vieren weerzien in Brugge en Meer aandacht gewenst voor het menselijke en normale Éénwording meer dan ooit geboden AVRO-leden gaan actie voeren Autoraces in Zandvoort Bij Tarzanbocht en Hunzerug I Commando-overdracht regiment Van Heutsz Van portefeuille met 1200 gulden beroofd MINISTER CALS OP A.N.P.-DINER Europese beweging Beroep op parlement en regering Lijndienst Schiphol Rome en Birmingham ZATERDAG 2 JULI 1960 PAGINA 6 Ieder die ir. Jan van Ettinger, di recteur van het Bouwcentrum in Rotterdam, wel eens heeft ont moet, zal na lezing van „Towards a habitable world"*) beamen, dat hij er precies de man naar is om dit boek te schrijven. Bij voordrachten, •ontacten met de pers en andere gelegenheden heeft hij er altijd al moeite mee om zich tot het aan de orde zijnde onderwerp te beperken. Hij pleegt zijn gehoor mee te voeren over een snel vlietende stroom van gedachten, waarvan het einddoel slechts in vérverwijderd verband staat tot de zaak die in bespreking ls. Hij zet perspectieven uit, wier verhoudingen nauwelijks meer raak punten schijnen te vertonen met de kwestie waarvoor men bij elkaar is gekomen. En toch vergeeft men ir. Van Ettinger zijn uitweidingen gaar ne, want behalve dat deze steeds boeiend genoeg zijn om met aan dacht naar te luisteren, begrijpt men ook wel iets van de emotionele gedrevenheid, die hem er toe brengt allerlei onvermoede zijpaden in te slaan. Nu, met het boek „Towards a habitable world" is echter ineens helemaal duidelijk, waarom hij al tijd zo ver van zijn uitgangspunt te land komt De feiten die ir. Van Et tinger ons in dit nuchter geschre ven pleidooi voor een bewoonbare wereld presenteert, zijn dermate schokkend, dat men zich eigenlijk nog over zijn kalmte moet verbazen. We staan voor een herculische krachtsinspanning. Met de cijfers voor ogen, waarmee de lezers zich geconfronteerd ziet, kan deze moei lijk anders dan de conclusie van ir. Van Ettinger onderschrijven: we moeten bouwen, bouwen en nog eens bouwen, willen we na twee genera- ties tenminste niet driekwart van de wereldbevolking aan de open lucht prijsgeven. Tegelijk met tweede lustrum Maquette van de uitbreiding van het Bouwcentrum met o.a. de toren des levens, die 75 meter hoog wordt met in de top een restaurant. In 1965 moet het plan werkelijkheid zijn, 25 jaar na de verwoesting van Rotterdams binnenstad. reld 2 miljoen, totaal 8 miljoen. Daarmee vangt de bouwcapaciteit slechts een fractie van de aanwas op, laat staan dat vervanging van woningen mogelijk is. Ir. van' Ettin ger heeft berekend, dat men tot 1970 een gemiddelde zal moeten bereiken van 12 miljoen woningen per jaar, tot 1980 van 21 miljoen, tot 1990 van 30 miljoen en tot 2.000 een gemiddel de van 35 miljoen woningen per jaar. Rekenen we door tot het jaar 2050, dan zal de gemiddelde capaci teit van nu af ieder jaar 36 miljoen woningen aan de voorraad moeten toevoegen. Er is behalve moed ook visie nodig om zover in de toekomst te kunnen schouwen en men krijgt uit het wel doortimmerde boekwerk van ir. Van Ettinger stellig de indruk, dat de be trouwbaarheid van zijn informaties he laas boven alle twijfel verheven is. Maar in weerwil van het sombere beeld dat de schrijver ons voorhoudt, ademen zijn zakelijke formuleringen toch een optimistische geest, zoals de titel trouwens al doet vermoeden. Ook in het persoonlijk contact met ir. Van Ettinger treedt dat optimisme spoedig aan de dag, al verbloemt hij aller minst, dat iedere dag uitstel van het enorme bouwprogram tot fatale gevol gen zou kunnen leiden. „We ontvluchten nog altijd de wer kelijkheid," zegt hij, zwaar aan zijn pijp trekkend, ..en miin boek is be de verantwoordelijke taak van de ar chitect zijn om standaardisatie zon der monotnie toe te passen," luidde het antwoord van ir. Van Ettinger. Hij bleek namelijk van mening, dat de door velen zo verfoeide standaar disatie niet tot nivellering hoeft le leiden. „Wat we nu doen, is tijdver spilling. We vallen eindeloos in her halingen, zetten steeds dezelfde soort berekeningen op en zijn vastgelopen in detailvraagstukken." Voorts is er het functionele ontwerp, ook een stokpaardje van ir. Van Ettin ger. Sinds jaar en dag bepleit hij een samengaan van de techniek met functie, met andere woorden een bouw werk moet gedurende zijn gehele le vensduur tegenwoordig gemiddeld 50 jaar beantwoorden aan het doel waarvoor het gemaakt is. Natuurlijk kan men het de middeleeuwse bou wers, wier werken de eeuwen zouden trotseren, niet kwalijk nemen, dat die degelijkheid niet was afgestemd op de functie die hun produkten honderden jaren later zouden krijgen, maar nu de wensen van een moderne, hygiënische woning wel zo ongeveer bekend zijn veel ontwikkeling is niet meer te ver wachten is er geen excuus, waarom een huis gedurende zijn bestaan in doel matigheid tekort zou schieten. Financiering Tal van statistieken heeft ir. Van Et tinger in zijn boek opgebouwd om aan te tonen, hoe het forse bouwprogram ma van 1.000 miljoen nieuwe woningen in financieel opzicht uit de windselen kan raken. Er zij bij vermeld, dat al lerlei bijkomende werken, noodzakelijk om de wereld bewoonbaar te maken, een investering vergen, die ongeveer 2maal zo hoog is als de huizen al leen. Het wereldinkomen bedraagt mo menteel ongeveer 900 miljard dollar per jaar. Daarvan wordt niet minder dan 80 miljard telkens omgezet in tanks, helmen, machinegeweren en meer van dat oorlogsinstrumentarium, terwijl slechts 30 miljard ten goede komt aan de woningbouw. Naar de be rekening van ir. Van Ettinger moet dit bedrag in 1999 tenminste verviervou digd zjjn. Hoe dit te bereiken? De directeur van het Bouwcentrum ziet daartoe o.a. een belangrijk hulpmiddel in de verlaging van de defensie-uitgaven, waarvoor hij zelfs een vijfjarenplan heeft opgesteld. Hij sleept op deze manier 150 miljard dollar in de wacht voor zijn bouwprogram. Er is evenwel nog een factor. De 700 mil joen mensen in de zogenaamde rijke landen waartoe hij ook Rusland rekent met een hoog nationaal inko men menen gemiddeld met 10 pet. per jaar in aantal toe, de bewoners van de minder bedeelde gebieden daarentegen met 2 pet. Er zal der- Vooraanzicht van het Bouwcentrum. Op figuratie van Om metéen maar een greep te doen uit het overvloedige cijfermateriaal: op dit ogenblik staan voor 2,8 miljard mensen circa 500 miljoen woningen ter beschikking. Er zijn echter 580 miljoen gezinnen, zodat 80 miljoen gezinnen hetzij met anderen samenwonen, het zij in het geheel geen dak boven het hoofd hebben. Met die 500 miljoen wo ningen is het ook niet zo gunstig ge steld, aangezien 200 miljoen daarvan als krotten zijn te beschouwen (150 miljoen in zuidoost Azië, 30 miljoen in Zuid-Amerika en 20 miljoen in Europa en de rest yan de wereld). Op grond van de huidige bevolkingsaanwas ver wacht men dat in het jaar 2.000 twee maal zoveel mensen onze wereld be wonen als thans het geval is, derhalve een aantal van 5,6 miljard. Om al deze mensen een redelijk onderdak te kun nen verschaffen, moet men over 40 jaar beschikken over tenminste 1100 miljoen woningen. We zagen al, dat 200 miljoen krotten vervangen moeten worden door goede huizen. Anno 2.000 zullen van de huidige woningvoorraad nogmaals 200 miljoen wegens bouwval ligheid zijn afgeschreven, zodat ons de gigantische taak wacht om binnen de tijd van twee generaties een bouwplan voor een miljard woningen te ontwer pen en uit te voeren, tweemaal zoveel als we op dit ogenblik bezitten. Ook daarna krijgen we nauwelijks tijd om adem te scheppen, want de wereldbe volking in het jaar 2050 moet volgens de rechten van de mens dan kunnen rekenen op een totale voorraad van 1800 miljoen goed bewoonbare huizen. Hoe de wereld er tegen die tijd uit zou zien wanneer we het huidige bouwtempo zouden aanhouden, wordt duidelijk uit alweer de cijfers. In 1957 bouwde men in heel Europa 4.3 miljoen huizen, in de twee Amerika's 1,7 miljoen en in de rest van de we- doeld om de mensen wakker te schud den. Het is mijn geloofsbelijdenis in een betere wereld, ik geloof namelijk, dat de drie vormen van vrede: de per soonlijke, de sociale en de internatio nale vrede, onmogelijk te verwezenlij ken zijn zonder dat iedereen behoorlijk gehuisvest is. Maar de mens is nu nog veel te agressief, te egoïstisch en te veel ingesteld op het profit-motif om dit in te kunnen zien. Als het theater niet goed is, kunnen de acteurs niet spelen; .welnu, zonder voldoende wonin gen kan het mensdom niet leven. Met elkaar hebben we de rechten van de mens opgesteld. Het is gevaarlijk de daar gemaakte afspraken niet na te komen, aangezien men dan opgewekte verwachtingen onvervuld laat. Het le ven van de toekomst zal steeds meer afhangen van de bouwproduktie. Willen wij het leven oplossen, dan moeten wij het bouwen oplossen." Monotonie Hoe denkt ir. Van Ettinger zich deze oploss-ing? De meeste hoofdstukken in het boek zijn hieraan gewijd. Bouwen is een kwestie van een goede opzet, een programma, een ontwerp en een nationale produktie. En bij alles komt net speciaal aan op efficiency, een factor, die naar de mening van de schrijver nog te weinig aan bod komt. Natuurlijk besteedt ir. Van Ettinger de nodige ruimte aan een van zijn favo riete onderwerpen: de standaardisatie en de mechanisatie in het bouwbedrijf. Ook zonder dat er nu meteen hele hui- zenfabrieken in werking behoeven te worden gesteld, is het duidelijk, dat handwerk ten enenmale te kort gaat schieten om aan de enorme vraag van de komende generaties te voldoen. „Maar hoe denkt u dan de mono tonie te bestrijden?" wierpen wij op in een gesprek. „Ik geef toe, dat wij op het ogenblik voornamelijk met monotonie worden geconfronteerd zonder standaardisatie, maar het zal de voorgrond de merkwaardige abstracte Henry Moore. halve eert herverdeling van het be schikbare kapitaal moeten komen ten gunste van de arme landen. Drie middelen staan hiertoe ten dienste: vermindering van de consumptie, vermindering van de eigen investe ringen en verlaging van de defensie- kosten. „Het is mijn terrein niet, maar ik kan de politiek niet geheel omzeilen. De mislukte topconferentie heeft het laatste middel weer minder attractief gemaakt," zei ir. Van Et tinger ons wat spijtig. Er is nog iets, wat hem na aan het hartigt: de research in het bouwbe drijf. Daar wordt naar zijn opvatting nog lang niet genoeg aan gedaan. In de vliegtuigindustrie komt 10 pet. van de produktie aan het onderzoek ten goede, in de pharmaceutische industrie 5 pet., terwijl de bouwnijverheid het nauwelijks tot 0,2 pet. kan brengen. Als men dit zou opvoeren, zou men zonder twijfel tot nog rationeler metho den en materialen kunnen komen die de kostprijs verlagen. „De mens weegt 70 kilogram, zijn winterkleding 12, maar zijn woning gemiddeld 25.000 kilo gram. Is dit een goede verhouding? We moeten huizen niet langer als een investeringsobject beschouwen, maar als een gebruiksvoorwerp. En wat de bouwresearch betreft: die moet 15 maal zo intensief worden." Toren des levens Ir. Van Ettinger, nu 58 jaar, is on langs van een reis door Amerika te ruggekeerd, waar hij zijn boek heeft aangeboden aan functionarissen van de Verenigde Naties en aan de president van de Wereldbank. Ook hield hjj hier en daar lezingen, die sterk de aan dacht hebben getrokken. Hij was im mers de eerste, die in klare taal en gesteund door harde feiten een toe komstbeeld durfde schetsen, dat maar weinigen zich hadden gerealiseerd. En tegelijk mocht hij ondervinden, hoezeer het Bouwcentrum ook in het buitenland bekendheid geniet, zodat hij met des te meer entrain zijn plan te voorschijn haalde om dit gebouw aanzienlijk uit te breiden, o.a. met de „toren des le vens", die een hoogte van 75 meter .al krijgen. In 1965 moet de uitbreiding zijn verwezenlijkt. Aan anderen is het nu om de studie van ir. Van Ettinger te beoordelen en er eventueel naar te handelen. De schrijver zelf blijft met enig vertrou wen de toekomst tegemoet zien, hoewel IR. JAN VAN ETTINGER het er nog niet naar uitziet, dat zijn voor 1960 ontworpen plan betreffende het aantal te bouwen woningen zal wor den geconcretiseerd. „Toch stel ik mijn geloof in de redelijkheid van de men sen. Ze begrijpen toch wel, dat het een kwestie is van to be or not te be?" HANS STEVENS x) Uitgegeven door Elsevier Publishing Company. SCHOONHOVEN, 2 juli Toevallig samenvallend met de viering van het tienjarig bestaan van het regiment Van Heutsz, werd gisteren ook het comman do over dit regiment door kolonel F.E.J. Chattelin overgedragen aan de oud- KNIL-officier en Korea-strijder kolo nel A. C. van der Meide. Kolonel Chat telin is overgeplaatst als toegevoegd of ficier bp de inspectie van de infanterie. Voor het front van de troep droeg kolonel Chattelin het vaandel over aan zijn opvolger, die enkele jaren terug, als overste, reeds diende bij dit onder deel, dat momenteel belast is met de opleiding van de Surinamedetachemen- ten. Om de krijgsverrichtingen in Korea draagt de vlag van het regiment twee linten, een hoge Amerikaanse en een hoge Koreaanse onderscheiding. Na toespraken van de oude en de nieuwe commandant volgde een parade waaraan ook deelgenomen werd door het muziekkorps der Limburgse jagers en het tamboerkorps van het regiment zelf. Generaal Van der Sande, gouver neur van „Bronbeek" en vertegenwoor digers van de territoriale bevelhebber en van de inspectie van de infanterie woonden de plechtigheid bij, alsmede een KNIL-vertegenwoordiging uit Bron beek, in zwart uniform met oranje uit monstering. De oudste van hen was 83 jaar. Op de receptie, die 's middags werd gehouden deelde de oud-onderofficier Witkamp namens de vereniging „Mad- joe" mee, dat de vereniging besloten heeft een fonds te stichten om het re giment ceremonieel tenue te schenken. ROTTERDAM, 1 juli Een 58-jarige grondwerker uit Gouda, die in de nacht van woensdag op donderdag in de Maas stad op stap was geweest, miste daarna ztjn portefeuille met ƒ1200,-. Hp deed aangifte b« de politie en dit leidde tot arrestatie van een 67-jarige weduwe, een 22-jarige kopersorteerder en een 47-jarige schilder, allen uit Rotterdam. Bij hen werd het grootste gedeelte van het geld in beslag genomen. Het drietal had met de grondwerker in een cafe vertoefd. J'™"®* voor der» rubriek moeten worden gericht ean ém Redactie van one blad (met in de linker-bovenhotk der enveloppe: „Vragenrubrlek"). De beantwoording ge schiedt gratie. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men mtnstene H dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het on* niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. den HAAG, 1 juli - „Ik sluit mij geheel aan bu de woorden die de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gister op de herdenkingsbijeenkomst van het A.N.P. hier in het Kurhaus heeft gesproken. De staatssecretaris neeft het in zijn re de ondermeer gehad over het geeste lijk voedsel dat, als het dagelijks brood, moet voldoen aan bepaalde voorwaar den, nl. het moet zuiver zijn, goed be reid en vooral vers. Uit een rectorale oratie van een oud-journalist, prof. Schlichting, rector-magnificus van een universiteit in het oosten des lands, heb ik de woorden gehaald dat de deugd der staatslieden de prudentie is. De pruden tie is ook een der eigenschappen van de pers. De beoefenaren van de pers moeten actief zijn, klaar inzicht hebben, ontvankelijk zijn, vlugheid van begrip bezitten over rustige beredeneerdheid, omzichtigheid en zeerbijzondere waak zaamheid beschikken. Zo ongeveer zei de minister van O, K. en W.. mr. J. M. L. rh. Cals, aan het galadiner dat vanavond door de raad van beheer van de „bticntmg Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P." in de grote feestzaal van het Kurhaus-ho- tel te Scheveningen is aangeboden ter herdenking van het feit dat vandaag vijfentwintig jaar geleden het bureau der stichting in werking trad en ter ere van de eerste president-directeur van dat bureau, de heer_ H. H. J. van de Pol, die gisteren is afgetreden. Als gastheer trad op de beer C. M. Dosker, voorzitter van de raad van beheer. „De overbrenging van het nieuws gaat op onbegrijpelijk snelle wijze al dus vervolgde minister Cals. „De mens heid van tegenwoordig moet direct we ten wat er kort tevoren in een ander werelddeel, vele duizenden kilometers van haar vaandaan soms, is gebeurd. Meestal zijn dat geen opbeurende nieuwtjes, maar nare en droevige. Ik heb het gevoel dat de berichtgeving op deze manier wel eens een beetje eenzij dig dreigt te worden en dat de mens heid misschien meer Rehaat zou zijn met bijvoorbeeld het bericht van een juist gelukkig gehuwd paar ergens in de wereld, dan met een bericht van een vliegramp die een kwartier geleden zich heeft voltrokken". „We moeten, naar mijn gevoel, niet alleen met het spectaculaire volstaan, met het abnormale, maar meer aan dacht pogen te schenken aan het men selijke en normale. Het oude gezegde Geen nieuws, goed meuws heeft, schijnt het, afgedaan'aldus de be windsman. Minister Cals besloot met de woorden: den HAAG, 2 juli In afwachting van het parlementsdebat over Europa, heeft het hoofdbestuur van de Europese beweging in Nederland een verklaring uitgegeven, waarin met verwijzing naar het afspringen van de z.g. topconferen tie betoogd wordt, dat Europese een wording en Atlantische solidariteit meer dan ooit geboden blijven. De Europese beweging in Nederland doet in dit verband in de eerste plaats een beroep op volksvertegenwoordiging en regering om bij het a.s. Europa-de- bat een ondubbelzinnige uitspraak te doen ten gunste van spoedige tekening en ratificatie van het ontwerpverdrag op de Europese verkiezingen, zoals dit door het Europese parlement aan de ministerraad van de Europese gemeen schappen is aangeboden." De Europese eenwording beschouwt zij als een onmisbare bijdrage tot de versteviging van de Atlantische samen werking. Zij hoopt, dat ook in het ko mende kamerdebat door volksvertegen woordiging en regering nadrukkelijk op de onverbrekelijke band tussen Atlan tisch samengaan in wereldverband en werkelijke integratie in Europa zal worden gewezen. „Het A.N.P. is van de Pol en Van de Pol is het A.N.P., heeft de tafelpresi dent, de heer Peereboom, in zijn toe spraak gezegd. Het A.N.P. kan blijven voortbestaan omdat Van de Pol be schikte over de bovengenoemde eigen schappen van de pers. Hij heeft ge zorgd voor tijdige effectieve en effi ciënte nieuwsverbreiding. Ik wens hem en het A.N.P. van harte geluk en alle goeds toe." UTRECHT, 1 juni Het actiecomi té van Avro-leden heeft op haar ver gadering van vanavond te Utrecht be sloten: „Op de jaarvergadering te Assen op 9 juli a.s. zullen namens het comité het woord voeren de heren H. A. Bak ker, B. Groen en mr. T. Q. Dekker. Zij zullen langs formele weg aan de algemene vergadering bepaalde mini mumverlangens namens duizenden le den ter beslissing voorleggen. Dit zijn minimumverlangens; mochten deze niet worden vervuld dan zal de Avro in een uitermate kritieke situatie ge raken hetgeen het comité wenst te voorkomen. In dat geval zal het zijn actie niet beëindigen". Aldus deelt de voorzitter van het co mité, de heer B. Groen, mede. Fietstochten enz. Opnieuw hebben ons enige verzoeken bereikt tot het uitstippelen van vakan tietochtjes, te maken per auto, fiets of bromfiets. Het spijt ons ook dit jaar te moeten mededelen dat wij al te een voudige vragen niet voor beantwoor ding in aanmerking kunnen doen ko men. Maar de lezer zij hierom niet rou wig. Wij beschikken in Nederland over een dermate voortreffelijk systeem van wegwijzers, dat simpele fietstochten (bijvoorbeeld Haarlem-Noordwijk, zo als een lezeres vroeg) aan de hand daarvan feilloos kunnen worden vol bracht. Voorts leert in zulke gevallen één blik op een kaart (in alle prijsklas sen en uitvoeringen voorradig) beter dan een uitvoerig antwoord in de krant welke mogelijkheden er zijn om van plaats X in plaats Y te komen. En ten slotte is er vooral voor de automobilis ten ook de A.N.W.B. - en eventueel de reisbureaus. Adspirant-reizigers zullen ons ach teraf dankbaar zijn voor onze onthou ding van beantwoording van hun vra gen: zij zullen nu eigen initiatief ont wikkeien en ondervinden hoe boeiend het is te pionieren aan de hand van een kaart. Men kiest de wegen (en omwe gen!) die men wil en zit niet vast aan een opgedrongen schema. Ongerief Mag ik, aldus F. J. K., de 20 pet wegens ongerief berekenen over de gehele huurprijs van de woning, of over de halve prijs, die ik bereke nen wil voor verhuur van de helft van mijn woning? Aangezien de totale huurprijs (in uw geval) 12,- bedraagt, bedraagt de hal ve huurprijs 6,. plus 20 pet hiervan, totaal dus 7.20. Gezandstraalde ruit C. W. v. d. B. vraagt: Hoe kan ik een gezandstraalde ruit enigszins doorzichtig maken? U kunt enig resultaat bereiken door de ruit te bewerken met parijs rood, maar dit laat in de regel vlekken na. Beter zal het voor u zijn de ruit te bestrijken met blanke celluloselak. Hiermede wordt zij niet helemaal doorzichtig, doch wel „enigszins", zoals u ook vraagt. Aanslag A. T. stelt een belastingvraag. Wij veronderstellen dat de belasting dienst niet weet, dat uw 16 jaar gewor den zoon blijft studeren. Het is dus goed dat u bezwaar hebt aangetekend. U zult er goed aan doen eens even bij het belastingkantoor aan te gaan en er op te wijzen, dat uw zoon is blijven stude ren. Dan kunt u tevens opgeven, dat u vergeten hebt de contributie voor de vakvereniging op te geven. Verlopen paspoort We gaan met vakantie naar het buitenland. Onze pas is verlopen. Is het nu zo, dat er toch gereisd kan worden op een paspoort, dat niet langer dan 5 jaar verlopen is, aldus vraagt J.H.L. Voor België, West-Duitsland (uitgezon derd de sector Wes.t-Berlijn)Frank rijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwit serland en Italië kan volstaan worden worden met een paspoort dat niet lan ger dan vijf jaar verlopen is. Nalatenschap Er zijn twee zusters, van wie er één gehuwd is zonder kinderen. De ongehuwde zuster wil haar nalaten schap aan die gehuwde zuster ver maken. Kom ik als zwager bij eer der overlijden van mijn vrouw auto matisch in aanmerking voor die nalatenschap of is daarvoor weer een testament vereist? vraagt K. v. D. Het laatste is het geval. U komt dus niet automatisch voor die erfenis in aanmerking. Pandoerspel Wij hebben verschil van mening over de volgorde van de spelen bg het pandoeren, aldus W. Hier volgt de volgorde van hoog tot laag: pandoer privé, misère imperiale, piccolo imperiale, pandoer, tweehon derd, honderdtachtig, honderdzeventig, misère ouverte, piccolo ouverte, zwab ber, solo zwabber en honderdzestig: de ze drie spelen zijn even hoog, in dit ge val gaat roem voor. Honderdvijftig, honderdveertig, hon- derddertig, piccolo misère, ook deze laatste spelen zijn even hoog en dus gaat hoogste roem voor, of natuurlijk hij die het eerste kan bieden indien feen van de bieders roem heeft. Hon- erdtwintig, honderdtien en honderd. Deze honderden biedingen komen prak tisch niet voor, daar een speler na tuurlijk een bod in een van deze spe len zal overtroeven. Het is veelal een noodsprong om „doorgeven" te voorko men als er geen behoorlijk spelletje uit de bus komt. Huiselijker, dus pretti ger is bij „passen" van de spelers door te geven. De gever neemt in dit geval de stokkaart, voegt deze bij zijn eigen kaarten en geeft ieder van de drie an dere spelers om en om drie kaarten. Deze drie spelers kunnen dan uitzoe ken en geven drie kaarten terug aan de gever, die de negen kaarten weer goed schudt, en er weer één „open" op stok legt. Het bieden begint dan weer opnieuw waarbij degenen die „doorgegeven den. heeft, eerst mag bie- AMSTERDAM, 1 juli Zondagmid dag worden op het Zandvoortse circuit, zoals ieder jaar in het begin van juli, nationale en internationale autoraces gehouden. Daar er zich dit seizoen ver schillende ernstige ongevallen hebben voorgedaan, waarvan een met dodelijke afloop is men wat betreft de voorzorgs- I it prachtige kleine paneel van Jan van Eyck, voorstellend de H. Hiero- M nymus in zijn werkkamer, is een der hoogtepunten van de buiten- gemeen fraaie tentoonstelling van Haarlemse primitieven die op het ogenblik in Brugge wordt gehouden. Ongeveer de helft van de schilderijen (een 70-tal) is thans in Amerikaans bezit en is, geconvoyeerd door schepen van de Amerikaanse vloot, overgebracht naar Bruggd tot het vieren van het „feest van het weerzien" met andere Vlaamse primitieven, uit respec tievelijk Canadees, Duits en vooral Vlaams bezit. maatregelen nog critischer geweest dan anders. Na het ernstige ongeval op zes juni, waarbjj de dood van een toeschouwer viel te betreuren, heeft de KNAC in de nauwste samenwerking met de Neder landse Autorensport Ver. een diepgaand onderzoek ingesteld naar de eventueie tekortkomingen van het circuit. Men heeft reeds verschillende veranderin gen aangebracht om de veiligheid te verhogen. Hiervoor werden in de Tar zanbocht rekwerken van harmonica gaas aangebracht, terwijl de tegels in de bochten werden vervangen door een betonnen rand. In de Tarzanbocht is nu een driedubbele bescherming aange bracht voor het publiek; alle spandoe ken en reclameborden, die een gevaar zouden kunnen opleveren, moeten ver dwijnen, terwijl op de plaats, daar, waar de rijders de Hunzerug afkomen, het publiek verder van de baan komt te zitten. Bij het tijdwaarnemershuis zul len eveneens extra veiligheidsmaatre gelen worden getroffen. De wedstrijden beginnen zondag met nationale toerwagenraces en races voor sportmodellen. Deze wedstrijden zullen gebaseerd zijn op de indeling naar snel heid. Er zal geen algemeen winnaar zijn. Een dergelijke indeling is er ech ter niet bij de internationale races. De vier en twintig deelnemers aan de internationale wedstrijd zullen in te genstelling tot de nationale allen tege lijk starten in de zogenaamde Le Mans start. De wagens moeten dan met ge sloten deuren naast elkaar bij de finish staan. De aan de kant wachtende cou reurs moeten ais het startsein klinkt, zo vlug mogelijk maken dat ze in hun wagens komen en, om die op gang te krijgen. Een dergelijke start zal door het ongelijke vertrek niet alleen een be veiliging zijn, maar tevens de spanning vergroten. Ook dit jaar zullen de teams van En geland en Nederland elkaar gaan be strijden en na de verrassende Neder landse overwinning van het vorig jaar zal het er ongetwijfeld zeer spannend toegaan. Er bestaat een kans. dat ook Duitsland dit keer aan deze landenwed- strijd mee doet. In dat geval zou een return-match tegen het Engelse landen team, die op zes augustus op het cir cuit „Snetterton" plaats vindt, gevolgd moeten worden door een drielanden- wedstrijd in Duitsland. Omstreeks drie uur zullen de interna tionale wedstrijden, die in zestig ronden verreden worden en een kleine twee uur zullen duren, beginnen. SCHIPHOL, 2 juli Met ingang van gisteren vliegen de door de K.L.M. ge huurde DC-6b's van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia dagelijks tussen Amsterdam en Rome. De maat schappij, die vanaf 1 april diensten op de luchthaven onderhoudt, voerde deze vlucht tot nu toe vier maal per week uit. De British European Airways openen maandag de rechtstreekse lijndienst Amsterdam-Birmingham, die twee maal per week (maandags en donderdags) door toestellen van het type Vickers Viscount zal worden gevlogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6