Door Oostenrijkse provincies Nikita zingt Stenka Razin D TOURNEE Khroesjtsjev Grapjes met journalisten, boeren en ministers Een Capucijn km Cubaanse ambassadeur in Washington vraagt asyl M Russische raketproeven in Stille Oceaan begonnen Kusjes voor de kinderen Cyprus onafhankelijk Amerikaans protest tegen overname van olieraffinaderijen op Cuba eCe. ée&z& Voorhistorisch ei in Oekraïne gevonden r IN DE OLIE Molotov-cocktail V. MË INSECTEN-VERDELGER D Van Indonesië CHINEES blad eist schadevergoeding Gevangenen ontsnapt uit Groningen WOENSDAG 6 JULI I960 PAGINA 7 HAVANA 6 juli (Reuter, \.F.P.) De enkele weken ge leden benoemde Cubaanse am- jassadeur in Washington, Jose Vliro Cardona, heeft politiek asyl revraagd in de Argentijnse am bassade te dezer stede, aldus is gan onofficiële zijde in de Cubaan se hoofdstad vernomen. Miro Cardona werd reeds enkele weken •releden benoemd, maar premier Fidel Castro had verklaard dat Cuba „op een Passend tijdstip" een ambassadeur naar Washing ton zal zenden. De ambassadeur heeft president Dortit Cos een ontslagaanvrage gezonden waarin hii zegt zich niet langer met het heleid van de regering-Castro te kunnen verenigen. Miro Cardona tot voor enkele maanden mnbassadeur in Madrid. Hij werd teruggeroepen toen de Cubaanse regering de Spaanse ambassadeur Juin Pablo de Lo]endio uitwees nadat hij een van Fidel Castro had onderbro ken. Lojendio stormde de studio binnen omdat hij van oordeel was dat Castro zijn land beledigde en eiste recht op wederwoord. Miro Cardona is de tweede ambassa deur van Cuba die binnen een week asyl heeft gevraagd op een Argentijnse ambassade. Vorige week vroeg de Cubaanse ambas sadeur in Londen, Sergio Rojas Santamarina, politiek asyl. Hongaren in Oegstgeest Spanten fimmeren in Haagse Houtrusthallen Schertsteam doet het met plastic Studenten zeggen onaardige dingen over jubilerende houthandel Tiny girl trom Holland v/ i 7 3 Vakantieclopedie iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiii KAPRUN, 6 juli (A.F.P., Keuter) "e Russische premier, Khroesjtsjev, ma-s: dan in Oostenrijk zich bijzonder gunstig uitlaten over het neutralisme, Wj zal niet nalaten - ook in het neutra- Ie Oostenrijk - zijn vertrouwen uit te drukken in de eindoverwinning van het communisme. Een bezoek aan de stuw dam ,,Mooserboden", bij Kaprun, op 2040 meter hoogte, bood hem hiertoe de gelegenheid. Terwijl hij zijn blik liet dwalen over de besneeuwde toppen van het omringende Tauern-gebergte, ver klaarde hij: ,,Het zal de mooiste dag van mijn leven zijn wanneer boven de gehele wereld de rode vlag waait. Ik ben er zeker van dat die dag zal komen" en zich omwendend tot de verslagge ver van de Amerikaanse televisiemaat schappij C.B.S., Dan Shore: „Anderen, zoals meneer Dan Shore, weten het ook, maar ze kunnen het niet zeggen, anders zouden hun bazen hun minder betalen." Shore protesteerde: „Wij zijn hier in Na de tweede wereldoorlog zijn er verscheidene internationale poli tieke kwesties ontstaan die tot ja renlange onderhandelingen hebben ge leid. Sommige van deze problemen, als die van de hereniging van Duitsland en de sluiting van een Duits vredesverdrag, bieden nog altijd geen enkel uitzicht op een oplossing, maar andere kwesties, die aanvankelijk even uitzichtloos schenen, zijn tenslotte toch uit de weg geruimd. Zo is er bijvoorbeeld een Oostenrijks staatsverdrag tot stand gekomen, en zo is er een regeling getroffen voor de sta tus van Triëst. Een paar jaar geleden scheen de kwestie-Cyprus nog een onop losbaar probleem te zijn. De partijen in dit geschil stonden zeer vijandig tegen over elkaar. Nu is echter ook deze af faire tot een gelukkig einde gebracht. Het heeft er een tijd naar uit gezien, dat „Cyprus" zou leiden tot een breuk in de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, maar dit gevaar is bezworen. De twee voornaamste partijen in het conflict de Grieks-Cyprioten en de Britten heb ben beide hun oorspronkelijke plannen moeten opgeven, en men is tot een re delijk compromis gekomen. De Grieks- Cyprioten streden aanvankelijk voor ENOSIS, d.w.z. voor een aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Zij werden in hun activiteiten krachtig gesteund door Athene. De Britten weigerden tot voor kort te praten over een verandering BUITENLANDSE KRONIEK van de status van de kroonkolonie. Zij stelden zich op het standpunt, dat Cyprus, als mili tair steunpunt, on- misbaar was voor de Britse defensie in de Middellandse Zee. Dit oorspronkelijke Britse stand punt vond steun bij de Turkse-Cyprio- ten en bij Ankara. <In een later stadium van het conflict werd van Turkse zijde gepleit voor verdeling van het eiland in fin Turks en een Grieks deel). p ntlstand van de Grieks-Cyprioten, die U? april 1955 uitbrak, heeft vier iaar geduurd. In februari van - Voer ziin de moeilijkheden in het v°rig jaar internationale con- pnncipe opgelosin Londen. De par- ferentJ.es te Zurich en onafgan_ &etteatnzouatwCoK dat Engeland baies op het eUand *°u dat de rechten van de Turksdcyporiotia sche minderheid 8ega„dit jaar had de worden. In februari van moeten onafhankelijkheid .^"iotische leider zijn, maar de Grieks-Cypnou^^ Makarios kon het, Afwerking van de eens worden over de uitw ,g ech_ gemaakte afspraken. Vorige augus- ter alles in orde gekomen. e repubiiek tus zal Cyprus formeel een en de zijn, met Makarios als preA1^ ajs Turks-Cypriotische leider, Ko vice-president. de laatste De onderhandelingen van omVang maanden gingen vooral over a Maka- van de Britse bases op het «land. Mak rios gunde de Britten aanvankelijk meer dan negentig vierkante Kil se_ Het was kennelijk niet bepaald e rieus voorstel, maar slechts een po» om een gunstige onderhandelmgsposi te krijgen. De Britten begonnen de sprekingen met het eisen van een ge van driehonderdtien vierkante kilo ter, wat meer was dan zij feitelijk noo g hadden. Toen begonnen de pogingen o tot een voor beide partijen aanvaaru- baar compromis te komen. Een TurKs suggestie om het op tweehonderdvijiug vierkante kilometer te houden, bleek ai spoedig voor Londen acceptabel te zijn- Maar Makarios wilde er aanvankelijk niet aan, omdat hij de Turken niet de eer wilde gunnen de kwestie opgelost te hebben. Tenslotte heeft hij de suggestie overgenomen, nadat de Britten beloofd hadden Cyprus gedurende enige jaren financiële steun te verlenen. Makarios krijgt nu van Engeland in de komende vijf jaar een bedrag van twaalf miljoen pond. Cyprus, dat sinds 1878 in Britse han den is geweest, nadat het tevoren gedurende drie eeuwen bij Tur kije had gehoord, zal dus reeds volgende maand zelfstandig zijn. Het is dan een van de kleinste staatjes ter wereld. De oppervlakte is nauwelijks een derde van die van Nederland, en het aantal inwo ners bedraagt niet veel meer dan een half miljoen. Makarios, die in 1956 nog de gevangene der Britten was, smaakt nu de voldoening zijn volk te hebben bevrijd van de Britse overheer sing. Maar dat betekent niet, dat hij een zorgeloze toekomst tegemoet gaat. Na de liquidatie van de buitenlandse proble men, blijven er nog ernstige binnenland se moeilijkheden bestaan. Deze liggen niet zozeer in het politieke, alswel in het economische vlak. Er heerst op Cyprus veel werkeloosheid, en de landbouw en de industrie staan op een zeer laag peil. De meeste bewoners van het eiland lij den maar een karig bestaan, en het zal Makarios niet gemakkelijk vallen de welvaart in zijn land te verhogen. De Britse financiële steun is in ieder geval niet toereikend voor de verwezelijking van het ontwikkelingsplan dat Makarios heeft opgesteld. een neutraal land en ik kan niet ant woorden". „Ach, het is maar een grap je," repliceerde Khroesjtsjev en beide mannen schudden elkaar de hand. Het waterkrachtstation van Kaprun bood de Sovjet-premier ook de gelegen heid uit de weiden over de prestaties van de Sovjet-Unie op dit gebied. Tegen het einde van 1965, wanneer het zeven jarenplan afloopt, zal de Sovjet-Unie haar huidige produktie hebben verdub beld, aldus Khroesjtsjev. Een lid van het Oostenrijkse gevolg van Khroesjtsjev drukte zijn verbazing uit over de vitaliteit waarmee de premier reizen onderneemt en zich gedurende deze reizen zoveel moge lijk laat tonen en uitleggen. „Men moet aan het leven geloven en zich niet laten gaan," aldus Khroesjtsjev, „Geloof in het leven is het elixer dat de communisten hun energie geeft". Bjj de „Mooserboden" is een monu ment opgericht voor de arbeiders die de dam hebben gebouwd en in het bij zonder voor hen die hierbij het leven lieten. Het monument is van beton en de ontwerper was aanwezig om Khroesj tsjev de betekenis uit te leggen. Hu merkte onder meer op dat het silhouet van de vrouw-van-verre gelovigen aan Sint Barbara, de beschermheilige van de ingenieurs doet denken. „Anders gezegd," repliceerde Khroesj tsjev, „het monument is zo dat krank zinnigen noch verstandige mensen kun nen begrijpen wat het voorstelt. Men moet er een gids bij plaatsen die de be zoekers kan uitleggen of het een hond of een leeuw is." Khroesjtsjev, die thans zes dagen in Oostenrijk is, at met smaak, toonde zich enthousiast over het landschap en hief zelfs in de kabelbaan „Stenka Bazin" aan. Een vraag van een Oostenrijkse diplomaat of de wereldpolitiek zich overeenkomstig de steile rotswand waarlangs zij omhoogklommen zou ont wikkelen beantwoordde Khroesjtsjev slechts met een nieuw couplet van „Stenka Razin". De Oostenrijkse minister van elektri sche industrie, Karl Waldbrunner, bood Khroesjtsjev als aandenken een zonne bril aan. De Sovjet-premier zei wel tien zonnebrillen voor zijn kleinkinderen te willen meenemen, en grapte: „U stuurt ons uw zonnebrillen en wij u onze ra ketten." Waldbrunner antwoordde, dat hij zonnebrillen boven raketten verkoos „Vrede is beter" en Khroesjtsjev knik te instemmend. Tijdens de lunch suggereerde Khroesj tsjev dat Oostenrijk en de Sovjet-Unie technische gegevens en ervaringen over de bouw van waterkrachtstations uit wisselen. Waldbrunner toastte op „de bron van onze rijkdom, water want aldus de minister, Oostenrijk heeft geen goud maar veel ijs en water. Khroesjtsjev begon daarop in zijn zak ken te zoeken, vond een gouden me daille en stak hem, onder algemene hi lariteit, in Waldbrunners zak. In het bergdorpje Uau schudde de Sovjetpremier handen van inwoners, kuste kinderen en maakte grapjes met de boeren. Een journalist vroeg hem hoe lang hij in Oostenrijk zou willen blijven. „Vijf jaar", antwoorde Khroesjtsjev. Ge vraagd of de Sovjet-regering dat goed zou vinden, zei de Sovjet-leider: „Zij zouden blij zijn wanneer zij mij tien jaar kwijt waren." De over economische kwesties door gaans goed ingelichte „Salzburger Nach- richten" schreef gisteren dat, terwijl „het circus Khroesjtsjev" in de provin cie is, in Wenen geheime besprekingen worden gevoerd over een handelsver- Op de boot, die de verbin ding onderhoudt tussen Kat- seveer en Zierikzee, kwam ik ineens te zitten in de na bijheid van een indrukwek kende Capucijner pater. Hij zag er wel naar uit, dat hij straks, het kruis in de hand, aan wal zou stappen om er, op Schouwen-Duiveland met heilig en dus rustig geweld het bekeringswerk ter hand te nemen. Bij nader inzien bleek hij overigens gewoon naar een vergadering te moeten, maar dat wist ik toen nog niet. Wat mij trouwens veel meer bezig hield was het feit, dat mijn oog viel op verschillende bordjes met „Verbo den te roken". Nu duurt zo'n overtocht over de Oosterschelde nog altijd een klein uur en ik begon dus onrustig op mijn bank heen en weer te schuiven. Want een mens vindt het op een gege ven moment dan toch ook weer infe rieur om voetstoots toe te geven aan zijn passie. Na enige minuten van in nerlijke strijd echter stond ik op en begaf mij naar boven; daar mocht het wèl, roken. Maar de Capucijner pater bleef zit ten. En ik kon gedreven door een soort jaloezie waarschijnlijk niet nalaten hem in het voorbijgaan toe te voegen: „U blijft u natuurlijk zitten be heersen". Hij keek mij vorsend aan en brom de vervolgens ietwat smalend in zijn baard: „Natuurlijk, ja Ik liet hem alleen achter, maar ik zat nauwelijks enige minuten op mijn plaats of daar kwam hij, de pater, de trap opgestommeld. Ik zag het eerst zijn eerbiedwaardige baard. Toen hij helemaal boven was, keek hij mij glimlachend aan. Maar nu wilde ik ook sportief blijven en ik hield hem zwijgend een sigaret voor. Hij nam naast mij plaats en zei, met een blik vol diepe voldoening het rook hol rondziend: „Het is benauwd daar beneden". De pater dronk tenslotte ook nog een glaasje bier. Maar dat deed hij, geloof ik, alleen maar om te bewijzen dat een mens zich ook in het be heersen dient te beheersen. drag tussen Oostenrijk en de Sovjet- Unie: „Verwacht wordt dat een handels verdrag met een looptijd van vijf jaar zal worden getekend waarin wordt te gemoet gekomen aan het Oostenrijks ver langen de levering van goederen krach tens het akkoord over herstelbetalingen te veranderen in normaal handelsver keer." """-O-V itimt* Twee co-piloten van een „Britannia" van de Cubaanse luchtvaartmt. ^tschap- pjj hebben de gezagvoerder gisteren Amerikaanse autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Na een kort oponthoud vervolgde het toestel de reis. Geen der negen koppen tellende bemanning of 41 passagiers heeft enig letsel opgelopen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft inmiddels krachtig ge protesteerd tegen overname van de raffinaderijen van de Esso en de Texa co. In de nota die gisteren >p het mi nisterie van buitenlandse zaken in Ha vana is overhandigd wordt Cuba be schuldigd van „meedogenloze econo mische agressie". De Verenigde Sta ten verzoeken Cuba de inbeslagne ming ongedaan te maken en de olie maatschappijen toestemming te ge ven hun werkzaamheden voort te zet ten. Het optreden van de Cubaanse re gering is „willekeurig, volgens de Cu baanse wet illegaal en strijdig met de verplichtingen jegens de oliemaat schappijen". De Amerikaanse rege ring beschouwt de inbeslagneming als „een schending van de in de vrije we reld algemeen aanvaarde ethische en morele standaarden". Verenigde Staten Lyndon Johnson, de leider van de Democratische meer derheid in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat hij gegadigde is voor de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. De 52-jarige Senator komt uit Texas. Andere gegadigden zijn de senatoren Kennedy en Symington. ROME, 6 juli (Reuter) In de tuin frenzend aan de handelsafdeling van de ovjet-ambassade alhier is gisteravond een z.g. Molotov-cocktail ontploft. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Molotov-cocktail, een fles ben zine, werd uit een auto geworpen. Gis teren werd, eveneens in deze stad, een zelfvervaardigde bom tot ontploffing ge bracht bjj een gebouw van de commu nistische partij. Een geparkeerde auto werd beschadigd. Het is bepaald niet gebruikelijk in de bouwwereld dat timmer lieden door opgewonden colle ga's luidkeels worden aangemoedigd enige haast te betrachten bij het werk. Gisteren gebeurde dat wel. Het gold dan ook een wedstrijd die de Stich ting vakopleiding bouwbedrijf, had ge organiseerd. In de Haagse Houtrust- hallen werden vijf teams van ieder zeven man, afkomstig van vijf ver schillende lagere technische scholen, die zij nog een dag per week bezoe ken, voor de opgave gesteld in zo kori mogelijke tijd een standaard-dakspant te maken. Zo'n daksipant is een in gewikkeld driehoekig samenstel van planken, balken, klossen en klampen, dat, mits op de juiste wijze aaneenge- timmerd, dient om het puntdak te steu nen. Nog niet zo lang geleden kwam voor zo'n werkstuk veel rekenwerk kijken, maar een commissie onder lei ding van prof. ir. B. Zweers uit Delfi heeft een reeks standaard-ontwerpen gemaakt, waardoor heel economisch kan worden gewerkt. De jongens, die enthousiast aan dit immense hamertje-tik meededen, luid ruchtig gesteund door hun mede-scho lieren, hebben bewezen dat het aan deze standaardspanten goed timmeren is: na ongeveer drie kwartier kon het minuscuul vlaggetje op het hoog ste punt geplant worden ten teken dat de spant af was. Nu moet wel gezegd woroden, dat zij van te voren terdege geoefend hadden, twee instructie avonden hadden bijgewoond en dat op het hout aangegeven stond waar de spijkers - en welke - er in moesten. Buiten mededinging was aanwezig een (scherts) team van timmerlieden uit 1885, die zich dolzinnig uitgedost per koets de hallen in lieten rijden en zich daar voornamelijk bezig hielden met het doen van lachwekkende din gen en het drinken van bier. Toch wa ren zij het die hun spant het eerst overeind hadden, echter geen houten, zoals de bedoeling was, maar een van plastic, die alleen maar opgepompt be hoefde te worden. Het startsch~t deed direct al de Houtrusthallen bijna ineenstorten. De heer J. Dura Dzn, lid van de jury, gaf als beginsignaal een klap met een hamer waardoor zich elders in de hal een niet geringe explosie voordeed. Als inleider van de wedstrijd had men een bijzonder ondeskundig persoon uit gekozen: de heer Rinus Ferdinandus- se, leider van het Haags Studentenca baret. Zijn grapjes hoewel zij enigs zins „verdronken" in deze enorme hal maakten alles goed. Na de wedstrijd, gewonnen door de lagere technische school voor Voor burg en omstreken, werd de degelijk heid van een houten dakspant bewe zen. Meer dan honderd jongens wer den uitgenodigd plaats te nemen op een dakje dat tussen twee van deze spanten was getimmerd. Niemand had er kennelijk op gerekend dat de be- lastingproef zou kunnen mislukken. Het resultaat van deze levende dak bedekking was dat de spanten elf mil limeter bleken te zijn doorgezakt, wat een buitengewoon succes genoemd werd. De wedstrijd was financieel moge lijk gemaakt door de Haagse houthan del Dekker N.V. bij gelegenheid van het vijfenzeventigjarig jubileum. De ze zaak, die gevestigd Is aan de naar haar genoemde Houtzagerssingel, vlak bij de binnenstad, verhuisde hier aan het eind van de vorige eeuw heen en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniminiuiiiiiiiiiiiii Kasteei Oud Poelgeest biedt tot dinsdag aanstaande onderdak aan zestig Hongaren; intellec tuelen en kunstenaars uit negen West- Europese landen, behalve uit Honga rije zelf, die als ballingen dezelfde moeilijkheden hebben en daarom graag bij elkaar te rade gaan. Onder hen is Miklós Domahidy, een toneel schrijver, die een manuscript voor een toneelstuk meebracht, waarin in het eerste bedrijf een auto-ongeluk ge beurt Met een zwaar-beschadigde wa gen arriveerde hij in Oegstgeest, want hij kreeg in Noord-Frankrijk een onge val onder bijna dezelfde omstandig heden als hij in zijn toneelstuk be schreven heeft. Natuurlijk was dit gis teren een van de onderwerpen van het gesprek, maar belangwekkender is voor het merendeels uit studenten bestaande gezelschap het antwoord op de vraag; „hoe kan ik mij in een vreemd land als intellectueel handha ven". Hierbij werd van verschillende zijden opgemerkt, dat Nederland bij zonder gastvrij is voor de Hongaren die hier studeren en met veel sym pathieke bezorgdheid de rol van twee de vader op zich neemt. Onder de gasten heerste een wat op gewonden stemming. De veertien let terkundigen, dichters en prozaschrij vers zouden eigen werk voordragen in de geliefde moedertaal. Felle dis cussies werden verwacht, even geani meerd als de debatten die werden ge voerd over de tentoonstelling van in hoofdzaak non-figuratief werk, dat drie jonge Hongaarse schilders: Eduard Flor, Odon Kaposy en Zoltan Hemay aan de muren hadden gehangen. Tus sen vele gesprekken, films en lezin gen door staat nog een excursie naar Rotterdam op het programma. nam er de schaapskooi over, die toen nog in gebruik was. Na afloop van de timmerwedstrijd spraken ook de studenten nog even een dankwoordje aan het adres van de houthandel Dekker. De toespraak ontpopte zich als een tegenhanger van alle aardige dingen die bij het jubi leum gezegd zijn. „Het is de hout handel Dekker vijfenzeventig jaar lang goed gegaan", zo zei een stu dent, „maar dat zal niet lang meer duren met al dat plastic". Als dank kreeg hij een enorme mandfles wijn aangeboden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiii technisch bijna niet te verwezenlij ken is", zegt mevrouw Wang. Wie zich haar metamorfoses in een we reldbol, een vis, een plant enz. her innert, zal niet verwonderd z\jn over deze uitspraak. Voor het instuderen van een nieuw nummer heeft de klei ne, pittige actrice gemiddeld vier tot zes weken nodig. Tot december hoopt Cilly Wang rustig in Nederland te blijven. In ja nuari van het volgend jaar begint er weer een nieuwe tournée door de Verenigde Staten. f I I II vereruguB oiaieu. Tussen enige langdurige zwerf tochten door is de dans-parodis- te Cilly Wang weer eens neerge streken in haar huis aan de Wete ringkade in Den Haag. Zaterdag is zij even opgetreden voor de televi sie en vrijdag begint zij een korte serie voorstellingen in het Kurhaus- paviljoen te Scheveningen. Cilly Wang is bijna een jaar op reis ge weest door Australië en daarna heeft ze een grote tournee gemaakt door de Verenigde Staten en Canada. In Australië heeft mevrouw Wang het niet alleen druk gehad met haar voorstellingen: ze is er een einde loos aantal malen geïnterviewd de mensen van de „publicity" vonden, dat er iedere dag wat over haar in de krant moest staan en dat gebeurt daar dan ook en ze heeft er zelfs diverse lezingen gehouden voor uni versiteiten. In de V.S. is haar naam gevestigd sinds ze een paar jaar ge leden optrad in de televisieshows van Ed Sullivan en George Gobel. „Ik snap eigenlijk niet waarom men die shows zo hoog aanslaat", zegt de artieste, „maar je merkt wel, dat iedereen er naar kijkt: de eerste de beste man van een tankstation, waar je met de auto stopt, weet zich je optreden te herinneren". De Ame rikaanse perskritieken, die mevrouw Wang heeft meegebracht, laten er geen twijfel over bestaan, dat de kunst van „the tiny Viennese-born girl from Holland" (en dan te beden ken, dat deze „girl" al 62 is maar wat een vitaliteit!) in de Verenigde Staten enorm is aangeslagen. By al dit reizen en trekken is er niet veel gekomen van het ontwikke len van nieuwe nummers. „Ik heb wel bepaalde ideeën in het hoofd, maar ze moeten nog bezinken. Soms is het idee zo ingewikkeld, dat het en leert zijn vaderland het grondigste kennen in vreem de landen schijnt Sirius ge zegd te hebben. Nu zovelen weer als dit door Catrinus getekende gezel schap uitvliegen naar verre streken, mag deze wijsheid bij de toeristi sche bagage ingepakt worden. Weet iedereen overigens wel wat hij moet meenemen voor een buitenlandse reis? Een globaal overzicht daar van vindt men in deeltje I van de „Vacantieclopedie", die door de reisvereniging Touringclub Holland te Breda verspreid wordt. De samen steller Almar Tjepkema geeft in dit keurige boekje méér informaties, zo als bijvoorbeeld posttarieven vanuit een vreemd land naar Nederland, wat sigaretten, films en koffie elders kosten, wat men mee terug mag ne men over de grens, wat smakelijke gerechten zijn, enz. Het boekje wekt met zijn aardige illustraties en ver halen over steden en landen vooral de reislust op; hoewel dat tegenwoor dig overbodig is, zijn sommige hoofd stukjes (zoals de goed omlijnde visie van de onvermijdelijke Van Egeraat over Wenen om zijn inlichtingen en het gevoelige schetsje van Carmig- gelt over een angstige vader aan het strand om zijn humor) de moeite van het lezen rijkelijk waard. Het staat natuurlijk wel degelijk met een van die stampvolle Baedekers op reis te gaan, maar men komt er op zijn jaarlijks uitstapje van een o 1 twee weken naar de vreemde toch niet (meer) toe met jaartallen, bouwmees ters, kunststijlen de ontwikkelings gang van laat ons zeggen de Romein se kerken na te snuffelen. Dit boekje staat tussen het V.V.V.-proza (over schone vergezichten en pitoreske hoekjes) en de Baedeker in, hoewel een onderwerp als fotograferen op reis" best wat minder oppervlakkig behandeld had kunnen worden dan Joan van der Keuken doet in de .Vakantieclopedie". (Advertentie) Aroxasect rrodvkl voi» *r\ mitin-oofMAi laat géén vlakken na radicaal an tnal frisse geur IN Dl VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS PEKING, 6 juli (A.F.P.) Het „Volksdagblad" alhier eist van de In donesische regering schadevergoeding „voor de familieleden van de Chinezen die gedood werden door de Indonesi sche politie die hen met geweld uit hun woonplaatsen in West-Java verdreef", aldus meldt „Nieuw-China". Het blad vraagt de Indonesische regering voorts „alle Chinezen die in Indonesië worden vastgehouden, vrij te laten, geen Chine se onderdanen meer uit te wijzen en een eind te maken aan haar voor de Chinezen nadelig beleid". (Van onze correspondent) GRONINGEN, 6 juli Gistermiddag zijn uit de strafgevangenis aan de Here- weg alhier, twee gevangenen ontvlucht. Naar de manier waarop beide gedeti neerden konden ontvluchten wordt door de recherche een onderzoek ingesteld. De een was wegens diefstal tot drie en en half jaar gevangenisstraf veroor deeld. Deze straf zou zondag zijn afge lopen. Dan zou echter een terbeschik kingstelling van de regering volgen. De a idere ontsnapte was wegens inbraak tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, eveneens met terbeschikking stelling van de regering. Beiden zijn 27 jaar oud. MOSKOU, 6 juli (Tass, Reuter) De eerste Russische raket van een reeks raketten, die tussen 5 en 31 juli beproefd zullen worden, is gisteren ge lanceerd. De in de Sovjet-Unie gelan ceerde meertrapsraket werd afgescho ten in de richting van een doelwit in de Stille Oceaan. De vlucht van de raket verliep volgens program en de laatste nagemaakte trap kwam in het water vlak bij liet doelwit terecht. De afstand tussen doelwit en lanceerplaats is vol gens een door Tass bekendgemaakte aankondiging ongeveer 13.000 kilometer. Met meetinstrumenten uitgeruste sche pen in het centrale deel van de Stille Oceaan verrichten metingen in verband met de lancering van de raket. De laatste trap van de raket was, naar in de be kendmaking werd gezegd, geschikt e- maakt voor de vlucht door de dichte lagen van de dampkring. In januari heeft de Sovjet-Unie even eens raketproeven genomen met een doelwit in de Stille Oceaan. Een raket legde toen 12.250 kilometer af. Ditmaal is het gebied van het doelwit, naar radio-Moskou verklaart, minder dan de helft van het doelwitgebied in januari. Een Amerikaanse raket heeft na de Rus sische 14.500 tot de GENÈve, Op de conferentie over het staken van proeven met kernwa- Êens te Genève heeft de Sovjet-Unie een Ingels voorstel aanvaard, de voorzitter van de commissie, die de naleving van een eventueel verdrag moet controleren vUf plaatsvervangers te geven. Zowel de voorzitter als zijn eerste plaatsver vanger dienen uit een neutraal land af- komstig te z\jn. Van de vier overige plaatsvervangende voorzitters zullen twee staatsburgers van een Westelijk en twee staatsburgers van een communis tisch land z$jn. Van gezaghebbende Amerikaanse zyde alhier is vernomen dat ook de Verenigde Staten het Britse voorstel zullen aanvaarden. MOSKOU, 6 juli (Tass) In Oekraï ne is aan de oever van de rivier de Proet een vogelei gevonden waarvan de ouderdom op tien tot vijftien miljoen jaar wordt geschat. Het ei is in de loop der eeuwen volkomen zwart geworden en weegt zeshonderd gram. Het binnen ste yan het ei, dat een normale vorm heeft, is een kiezelachtige massa. De vondst is gedaan in de buurt van Vo- rochta door een student. Ter plaatse zijn voorts duidelijk zichtbare sporen van moerasplanten en de scherpe klauwen van een onbekend wezen ge vonden. Oostenrijk De 80-jarige Johann Prazak en zijn 87-jarige vrouw Agnes hebben onlangs de zonegrens overschre den tussen Tsjechoslowakjje en Oosten rijk. De bejaarde lieden hebben poli tiek asyl gevraagd aan de Oostenrijkse autoriteiten (UPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7