„Ik vind Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" Sportwereld verdeeld over uitslag van TOTO-debat dS;se%rtiu«f,ksr..c SPANNEND „GETURF" IN TWEEDE KAMER Strand met olie overdekt Emissie K.L.M. voor verdere vernieuwing van de vloot ROVER MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE TOTO-debat in de T weede Kamer Kweekschool lek als een zeef Bevredigende toename van vervoer Inschrijving op Schroder: nu legaal Brunt: concessie Feith: verliespunt Van Zijl: triest Paulen des duivels De Vriestevreden ZWITSERSE atleten tegen NEDERLAND Zomercompetitie K.N.Z.B. Zeer sterke deelname aan CHI Rotterdam Als 't een Europeaan kan zijn - dan ROVER! Bedorven badseizoen in Zeeuwsch-Vlaanderen Paddestoelen in de toiletten DEN HAAG, 8 juli 0ok de sportwereld is verdeeld in haar commentaar op de uitslag van het totodebat. Naast verheuge nis dat er een legale voetbalpool komt, klinkt in veel toonaar den teleurstelling door over de beperking van de prijzen. De vrees wordt geuit, dat de buitenlandse pook een grote aantrek kingskracht blijven behouden. De sport is de dupe geworden van de politiek, was een andere reactie, in tegenstelling tot de mening, dat de sportwereld tevreden mag zijn met de Kamer uitspraak. uitspraak VRIJDAG 8 JULI 1960 PAGINA li Pauselijke onderscheiding door EDWARD STREETER Schooneveldt stijgt in klassement van F.D. „Natuurlijk zijn wij verheugd, dat er nu eindelijk een legale sportto komt, met een maximale inleg \a twee gulden per deelnemer. Maar nei is voor de sportwereld toch bijzon der teleurstellend, dat de Kamer be sloten heeft de prijzen te beperken tot een bedrag van vijftigduizena gulden. Daardoor verliest de toto veei van haar aantrekkelijkheid", aldus de heer A. L. M. Schroder, de voor zitter van de K.N.V.B., „Het enige juiste is, dat wij onze beste krach ten blijven geven, opdat ook de nieu we toto een succes wordt. Dat is in het belang van de sport". De heer L. Brunt, secretaris-pen ningmeester van de K.N.V.B. en se cretaris van de stichting Nederland se Sport-totalisator, beaamde dit laatste. „Sedert 1955 zijn wij bezig om een gelegaliseerde sport-toto te krijgen. Met het Kamer-besluit is een periode van hard werken afge sloten", voegde hp er aan toe. „Ik ben alleen heel benieuwd hoe de con structie van de nieuwe toto zal wor den. Maar voor een gesprek daarover zullen wij neem ik aan binnen kort wel een uitnodiging krijgen. De Nederlandse Sporttotalisator heeft immers als eerste een aanvraag tot het verkrijgen van een concessie in gediend." De visie van jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, was vrijwel analoog. „Het maximum van 50.000 gulden is een belangrijk verliespunt voor de sport. Maar het is goed, dat er nu een wet komt. Het zou niet ple zierig zijn geweest als de minister het ontwerp had ingetrokken." Minder optimistisch was dr. W. van Zijl, de secretaris van de N.S.F. die van mening was, dat minister en kamer het gevaar voor een onge breidelde speelzucht hebben over trokken, waai door voor de sport een teleurstellend resultaat is gekomen „De koppen waren al geteld. Maar ik blijf de overtuiging toegedaan, dat de overgrote meerderheid van de bevolking tegen de onnodige en niet te rechtvaardigen beknotting van de toto is. Het meest trieste van de kwestie vind ik, dat de buitenlandse nools een grote aantrekkingskracht hliiven behouden, waardoor de Ne derlandse sportwereld daardoor veel vnn de noodzakelijke financiële mid delen zal ontberen." ir A Paulen, voorzitter van de Ned Atletiek Unie en vlce-voor- ^tflr van het Ned. Olympisch Co- iz meent dat de sport de dupe is Tor, van de politiek. „Maar we Bew0*nlr vm maken, wat er van moeten e concessie moet in te maken jen toegekend aan ieder geval worden «derati aIs de Nederlandse.Spo^ de ik ben des duivels. De voorzitter van de Kon Ned. Zwembond, de heer J. de vries, ten slotte gaf als zijnmenrngte ken nen dat de sportwereld tevreoen mag zijn met de Kamer-uitspraak „wet was een dubbeltje op zijn zou slechter zijn geweest, wetsontwerp was mgetrok nu bereikt is, moeten we wen als een start." (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 juli Tal van mensen hebben vandaag in de Tweede Kamer tijdens de verschillende stemmingen in het toto-debat druk „geturfd". De ver schillende opvattingen liepen in vele gevallen dwars door de partij-scheidin gen heen en het was dus zelfs voor ingewijden vrijwel onmogelijk de uit slag met zekerheid te voorspellen. Wij hebben het aan onze collega's overge laten om de namen te noteren van de afgevaardigden, die van de overheer sende mening in hun fractie afweken. Wij hebben in twee kolommen „voor en „tegen" de bekende streepjes gezet: vier rechtop, een er dwars overheen. De commies-griffier, mr. W. Koops riep de afgevaardigden voor het uit brengen van hun stem op aan de hand van de presentielijst. De leden teken den deze lijst in volgorde van binnen komst en dus niet in fracties gegroe peerd. Voor de stemming trekt de voor zitter een nummer uit honderdvijftig fiches en van dat nummer op de pre sentielijst af worden de namen afgeroe pen. Is de lijst op die manier afge werkt, dan begint men met no. 1 tot alle leden een beurt hebben gehad. Deze willekeurige volgorde van na men maakt het turven zo spannend. Op beide kolommen groeide het aan tal „balkjes" van vijf strepen. Soms lag de ene partij voor, dan weer had de andere een voorsprong. Er waren in totaal 144 leden in de Kamer apnwezig. De uitslag stond dus pas vast als een van beide partijen een totaal Van 73 stemmen had behaald. Uit de uitsla- gencijfers blijkt wel dat de onzekerheid tot het laatste moment bleef bestaan. Voorzitter Kortenhorst maakte die uit slagen bekend aan de hand van de tel ling, die de „hoofdturver", de kamer- griffier mr. A. F. Schepel had bijge- ZURICH, 7 juli ue Zwitserse he- ren-atletiekploeg voor de drielanden- wedstrpd tegen België en Nederland, die op zondag 17 juli a.s. wordt gehouden in Luik, is als volgt samengesteld: 100 m: Heinz Muller en Peter Laeng; 200 m: Sebald Schnellmann en Kurt Joho; mHene Weber en Bruno Urben; tP' P™ lan Waegli en Jeannot Waelti; 1500 m: Johann Vstand en An ton Waegner; 5000 m: Walter von Wil ier en Edgar Friedli; 10.000 m: Yves Jeannotat en Oskar Leupi* 110 m hor den: Karl Borgula en Walter Tschudi of Fritz Vogelsang; 400 m. horden: Bru no Galliker en Siegfried Allemann; 3000 m steeple chase: Walter Kammer- mann en René Chatelain: 4 x 100 m es tafette: Heinz Mueller, Sebald Schnell mann, Peter Laeng en een nog nader aan te wijzen atleet; 4 x 400 m estafet te: Christian Waegli, René Weber, Bru no Urben en Hansruedi Bruder. Hoogspringen: René Maurer en Eric Amiet; verspringen; Gustav Schlogger en Markus Bieri; polsstokhoog: Gerard Barras en Walter Hofstetter (aanv.); hinkstapsprong: André Baenteli en Franz Rindlisbacher; kogelstoten: Bru no Graf en Oskar Steiner; discuswer pen: Mathias Mehr en Fritz Bemhard: speerwerpen: Urs von Wartburg en Benno Bischof; kogelslingeren: Hans ruedi Jost en Roger Veeser. houden. Het afroepen van de namen, het wachten op het „voor" of „tegen" vergt veel tijd. Maar het feit dat alle afgevaardigden in het openbaar en hardop hun stem moeten uitbrengen geeft toch wel een bijzondere nadruk op de persoonlijke verantwoordelijkheid, een nadruk die bij de stemmachines in het buitenland lang niet zo duidelijk is. En, bij het gebruik van stemmachines verdwijnt het turven als deel van de parlementaire folklore. DEN HAAG, 7 juli De uitslagen van de waterpolowedstrijden die donder dagavond zijn gespeeld voor de zomer competitie van de KNZB luiden: dames hoofdklasse: De Robben-Het IJ 90; heren hoofdklasse: De Robben-AZPC 6—4; GZC-DZV 2—7. Heren 1 A: Het IJ-Rotterdam 34; UZSC-DJK 2—5; Zian-Neptunus (Amers foort) 5—1; heren 1 B: De Dolfijn-PSV 4—6. ROTTERDAM, 8 juli Het officieel internationaal concours hippique te Rotterdam (3 t.m. 7 aug.) heeft dit jaar de attractie dat landen waarvan men anders zelden of nooit ruiters in Nederland ziet, met hun Olympische teams aan de springwedstrijden zullen deelnemen. Definitieve inschrijvingen zijn reeds ontvangen van de Olympische equipes van Turkije, Hongarije, Japan, België en Frankrijk. De Franse equipe be staat uit P. Jonquières d'Oriola, lt. col. Fresson, capitaine De Fombelle en Du Breuil. Verder zal ook Oostenrijk op het concours vertegenwoordigd zijn, terwijl definitieve toezeggingen tot deelneming ontvangen zijn van Duits land en Engeland. Op speciaal verzoek van de buiten landse deelnemers is op vrijdag 5 augustus een zware pre-Olympische springwedstrijd ingelast, als voorberei ding voor de Spelen te Rome. Aan de internationale dressuurproe- ven zullen ruiters uit Amerika, Enge land, België en Duitsland deelnemen. (Advertentie) CADZAND, 8 juli - De west-Zeeuwsch- vlaamse en Belgische kust zijn de laat ste dagen vervuild door stookolie. De harde noordenwind heeft massa's olie aangevoerd tot hoog op het strand, waardoor de badgasten ernstig wor den gedupeerd. De Belgische badplaats Knocke zou hiervan het meest te ljj- den hebben. Hotel- en pensionhouders zien met lede ogen de gasten besmeurd met olie hun vertrekken binnenkomen. Margarine en wasbenzine zijn veel ge vraagde artikelen ter reiniging. Daar de waterstand zeer hoog ge weest is vreest men dat de stranden voor het gehele seizoen bedorven zijn. DEN HAAG, 7 juli De heer H. Th. M. Velu van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum is begif tigd met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. De onder scheiding werd hem uitgereikt door pastoor mgr. P. v. d. Burg, bij gele genheid van zijn afscheid als voorzit ter van het parochieel armbestuur, waarvan hij meer dan 25 jaar lid is geweest. HENGELO, 8 juli Op een ouder bijeenkomst van de Mgr. Hoogveld kweekschool heeft de directeur, frater Simpliclus Reesman, gezegd dat de bouw van een nieuwe katholieke kweek school in Hengelo wordt vertraagd door onenigheid tussen de rijksoverheid en de gemeentelijke overheid. Zag het er vorig jaar om deze tijd naar uit dat dit jaar met de bouw van de nieuwe school zou kunnen worden begonnen, door de onenigheid zijn we er verder van af dan toen, aldus frater Simplicius. De school (het oude gemeentelijk gymnasium aan de B. P. Hofstede- straat) is vrijwel onbewoonbaar. De wanden zijn beschimmeld, de plafonds kapot en als het regent stroomt het water in verschillende leslokalen, op slagruimte voor nieuwe leermiddelen is er niet, in de toiletten groeien de paddestoelen levendig. De directeur stelde de vraag of het, als de plannen blijven stagneren, wel verantwoord is het volgend jaar nieu we leerlingen toe te laten. Door de be perkte omstandigheden moeten er nu reeds geschikte candidaten worden af gewezen. AMSTERDAM, 8 juli De uitsla gen van de gisteravond gespeelde wa terpolowedstrijden in de Koninklijke Nederlandse Zembond zijn: Eerste klasse a; heren: HDZ 1Neptunus 38; tweede klasse a, heren: A.Z. '70 IZAR I 93; reserve eerste klasse b, heren: DJK IIRotterdam III 25; vierde klasse b, heren: DOK 1ZAR 0—2. Onder een van de drie méér en méér gewilde Rover-modellen, de Rover 80, de nieuwe 100 en de fantastische 3 Liter, bevindt zich. zeker de wagen die U zich ten slotte eens permitteren wilt. En die U nooit meer loslaatl 't Hangt af van de doeleinden, waarin Uw wagen moet passen en welke belegging U erin maken wilt. Voor de automobilist die zich een Rover veroorloven kan - en dat zijn er altijd nog méér dan er vandaag rondrijden - is er geen plaats voor discussie of twijfel. Niet zonder reden kenmerkt Rover-waarde Over-waarde ep 't was voor menig Rover bezitter in de aanvang alleen maar die eerste stap, die paar duizend gul den meer te betalen. Niet' dat 'n Rover duur Is, want als U in aanmerking neemt wat U behalve de wagen allemaal koopt voor Uw geld, zijn de kos ten van aanschaf bijkomstig. En al gauw vergeten, als U met deze wagen rijdt. Maak eens een proefrit, om te ervaren wat echt groot-automo- bllisme betekent... en hoe weer galoos groot het verschil toch is. IMPORT: H. C. L. SIEBERG N.V. - STADHOUDERSKADE 1 A3 - TEL.717944 AMSTERDAM De Roverfabrieken, Engeland fabriceren eveneens de Land-Rover, vierwiel aangedreven allround bedrijfswagen. 's-GRAVENHAGE, 8 juli De mid delen die de K.L.M. zal verkrijgen uit de reeds aangekondigde 15-jarige 5 pet obligatielening zullen dienen voor de ge deeltelijke financiering van de aankoop van ee- aantal vliegtuigen in het kader van het K.L.M.-programma voor een harmonische modernisering van de vloot, aldus het vandaag verschenen emissieprospectus. De inschrijving op deze emissie van 50 min. obligaties, die uitgegeven worden tegen 100 pet zal openstaan op maandag 18 juli. Stor ting dient te geschieden op 1 augustus a.s. De stukken luiden aan toonder en zijn 1000 groot. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aange vraagd. Inschrijving zal niet in New York openstaan. De lening zal worden afgelost in acht jaarlijkse termijnen te beginnen in augustus 1968. Vervroegde aflossing mag niet geschieden voor 1968. In de jaren 1968 tot 1972 mag dit slechts ge schieden tot de koers van lOl'/j pet. en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 pet. Het bedrag dat met de nieuwe investeringen gemoeid zal zijn wordt op cirfa 100 miljoen begroot. Van dit totaal bedrag denkt de K.L.M. 50 min. uit eigen middelen te kunnen financieren. De on derhavige lening dient voor financiering van het restant. De betaling van de toestellen zal naar wordt aangenomen over de jaren 1960 t.m. 1962 verdeeld zijn. Een keuze van het type toestel dat zal worden aangeschaft is nog niet ge maakt. Dit zal tegen de herfst geschie den. Vertaling: J F. A. bKVNKLAOS HOOFDSTUK XIII HET VERGT ORGANISATIE 37 Het kon niemand iets schelen, of het vijf minuten of bijna een half uur duurde om de halve mijl, waar over de hoofdstraat zich uitstrekte, af te leggen. Niemand kon het iets schelen, of de wagen vóór hem plotseling stopte, opdat de vrouw achter het stuur van die wagen haar vriendin, die met een serieus gezicht de kwaliteit van meloenen voor een groenten- winkel stond te controleren, kon vertellen, dat zij en Jack heel graag zouden komen en wanneer het hun schikte. Niemand kon het iets schelen, of zij reden of stilstonden. Zolang zij in de stroom van het verkeer waren, deed niets er iets toe. Meneer Hobbs vond zijn wagen ineengeklemd tussen twee anderen. Tegen de tijd, dat hij de auto vrij had gekregen en zich een weg had gebaand tot buiten de stad, was de hypnose, waarin meneer Bollivars woordenvloed hem had gebracht, als dauw onder de ochtendzon verdwenen. De keuken was de spil geworden, waarom het leven van de familie Hobbs draaide. En die keuken was er niet op berekend om grote gezelschappen te herbergen, vooral niet als ieder een afzonderlijk aan iets anders bezig was. Deskun digen op het gebied van keukeninrichting zouden die keuken beschreven hebben als onvoldoende gele genheid biedend tot armslag. Het gevolg was, dat dit bij uitstek huishoudelijk vertrek het middelpunt werd van chronisch-chaotische toestanden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een door eikander krioelen van elkander verdringende lieden, die hun ellebogen moesten gebruiken om te krijgen, wat ze wensten. Tot in de woonkamer kon men de herrie horen. Er werd gepraat, gediscussieerd, met vuisten op de tafel geslagen, gegild en geschreeuwd. Meneer Hobbs, gezeten in de betrekkelijke stilte van de woonkamer, schoof onrustig op zijn stoel heen en weer, maar de ervaring had hem geleerd, dat het geen zin had om ergens iets aan te willen doen, als er niets aan te doen viel. Tien mensen te eten te geven was al moeilijk genoeg, maar bovendien was het nu eenmaal zo, dat de tien mensen uit verschillende groepen beston den, die er elk ten aanzien van de te gebruiken maaltijden een eigen tijdschema op nahielden. Het gevolg was, dat, terwijl er één maaltijd genuttigd werd, de voorbereidingen voor een ander maal druk aan de gang waren. Het feit, dat er nooit een eind aan die geschiedenis scheen te komen, werkte in hoge mate neerdrukkend op meneer Hobbs' humeur. Om de zaak nog ingewikkelder te maken benutte Jane het hele fornuis om beurtelings luiers te dro gen en flessen te steriliseren een werkverdeling, die meneer Hobbs in hoge mate onsmakelijk vond, om nog te zwijgen van de practische bezwaren, die mevrouw Hobbs ertegen had, terwijl Susan dit op treden volkomen krankzinnig vond. Waarom kon men zich niet als een normaal mens gedragen! Toch was die verwarring geenszins een gevolg van gebrek aan organisatie. Al weken van tevoren had mevrouw Hobbs haar man aan zijn verstand trachten te brengen en met zoveel nadruk alsof het zijn schuld zou zijn als het verkeerd liep dat organisatie voor een groot huishouden de enige redding was. Zo had ze hem bijvoorbeeld gezegd, dat ze zich voornam om iedere morgen iets vroe ger op te staan dan de anderen om voor de koffie te zorgen. Meneer Hobbs had ontdekt, dat, als er vroeg opgestaan moest worden, dit altijd het werk van zjjn vrouw was. Waarom wenste hij te weten, zou niet één van de kinderen kunnen opstaan in plaats van in bed te blijven liggen, kiekeboe spelend onder de lakens? Omdat, had mevrouw Hobbs ge zegd, zij rust nodig hadden. Dat was haar stereotiepe antwoord. Waar ze die rust voor nodig hadden, had meneer Hobbs nooit vermogen te ontdekken. In ieder geval zou het heel wat eenvoudiger zjjn als hij héér die dingen liet regelen. Zoals ze hem juist vertellen wilde, zou zij opstaan en voor de koffie zorgen. Daarna zouden zij en één van de meisjes het ontbijt klaarmaken. De rest hoefde dan maar aan tafel te gaan en alles ging dan van een leien dakje. (Wordt vervolgd) De middelen die uit de thans te plaat sen lening ter beschikking komen, zijn niet nodig voor de financiering van de reeds bestaande (de bestelde D.C.8 en Electra toestellen) verplichtingen. De ze beliepen per eind juni 1960 165 min. (Voor de slotbetaling op de vierde DC8, af te leveren begin juli 1960, wa ren per die datum reeds voldoende kas middelen gereserveerd) In de betaling van dit bedrag zal worden voorzien door opnamen op het dollarkrediet waarop per half 1960 ruim 56 min. dir. 213 min.) beschikbaar was. Uit dit bedrag zullen ook de in Nederland opgenomen korte leningen, ad. bijna 99 min. worden afgelost, zodat voor de betaling van de bovengenoemde verplichtingen 114 resteert. Verdere middelen zullen worden gevonden uit afschrijvingen op de vloot en overige duurzame activa, welke voor de periode van medio 1960 tot eind 1961 een belangrijk bedrag zul len vertegenwoordigen. In 1959 bedroe gen de afschrijvingen bijna 69 min. Hierbij komen nog relatief beperkte be dragen uit vrije kasmiddeln en uit de opbrengst van af te stoten materieel. Over de gang van zaken, sinds het eerste kwartaal, waarvan de cijfers reeds bekend zijn, wordt in het prospec tus ondermeer gezegd dat de toeneming van de omvang van het vervoer van passagiers, vracht en post in de maan den april en mei bevredigend was. Het vervoer op de lijndiensten bedroeg in de ze maanden 56,6 miljoen tonkilometer, hetgeen een stijging van 8,7 min. ton kilometer of van 18 pet. betekent ten opzichte van de overeenkomstige maan den van het vorige jaar. De totale ver- voersinkomsten beliepen in deze twee maanden 89,9 miljoen tegen 83,8 miljoen. In het prospectus is opgenomen een opstelling van de maximale aflossings verplichtingen op vreemde middelen. Wanneer het gehele Amerikaanse bank krediet opgenomen zou worden en in dien geen conversie van obligaties plaats zou vinden, komt het totaal van deze verplichtingen voor de jaren 1962 t.m. 1966 uit op resp. 50,2 min., 50,2 min., 63 min., 66,3 min. en 51,2 min. Voor 1967 is dit cijfer 5,5 mil- joen. Daarna met inbegrip van de aflossingen op de onderhavige lening twee jaar 12,3 min., 6 jaar 17,9 min. ar f*20,7 mln- en dan in de jaren 1976 t.m. 1979 14,5 min. Opgemerkt wordt dat op het dollar- krediet ten alle tijde vervroegde aflos singen mogelijk zijn, zodat de maat schappij in staat is het totaal van de door haar opgenomen gelden aan te pas sen aan de in de praktijk blijkende be hoefte. waardoor de rentelast zoveel mogelvjk wordt beperkt. Het emissieconsorium dat de lening heeft overgenomen staat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Verder maken er deel van uit: de Am- sterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Albert de Bary en Co, de Hollandsche Bank-Unie, Hope en Co, Lippmann, Ro senthal en Co, alsmede R. Mees en Zo nen, de Nationale Handelsbank, de Ne derlandsche Overzee Bank, de Rotter- damsche Bank en Vlaer en Co. Gerekend naar de lengte van het to tale luchtnet was de K.L.M. geduren de het kalenderjaar 1959 de tweede in ternationale luchtvaartmaatschappij ter wereld. In het internationaal lucht verkeer staat de K.L.M. op de derde plaats, wat betreft gevlogen passa- gierskilometers, geproduceerde en ver kochte tonkilometers. Wat de omvang van het vrachtvervoer betreft, staat de maatschappij op de tweede plaats. (Vervolg van pagina 1) brengst van de nationale sporttoto zul len zij daarom zoveel mogelijk ge steund worden. Hij sprak over de noodzaak van meer sportvelden en zwembaden, vooral in de omgeving van de grote steden. Van de drie experts op totogebied toonden mr. Berkhouwer (V.V.D.) en mr. Blaisse (K.V.P.) zich goede verlie zers. Zij stemden voor het ontwerp en verkozen het goede van een beperkte toto boven dat wat zij liever hadden ge zien: meer toto's en onbeperkte maxi mum prijzen. Gevaren voorkomen De minister weeg echter op de geva ren, vooral voor de jeugd, wanneer het totosysteem al te snel groeit. Hij beriep zich op de ontaarding en de vercom mercialisering van de sport in Enge land. Toen mr. Blaisse zei dat van de ze toestanden in Nederland geen spra ke is, antwoordde mr. Beerman, dat het hem er juist om te doen was te voorkomen dat ze ooit zouden ontstaan. Aan de eindstemming over het ont werp ging een interessant spiegelge vecht vooraf, waarbij de oppositie ruim schoots met de politieke verfkwast heeft gewerkt. Een amendement om de prij zen ongelimiteerd te maken, noemde de minister volkomen onaanvaardbaar. De stemming was spannend, omdat de V.V.D. in twee helften uiteen viel, ter wijl ook van de K.V.P. een zestal leden voor het amendement stemden. Het haalde echter de eindstreep niet, omdat de A.R. in dit geval met de C.H., de S.G.P. en de beide helften van V.V.D. en K.V.P. aan de kant van de bewinds man stond. De uitslag was 76 tegen 68, wat het getal betreft precies dezelfde verhouding als bij de eindstemming over het wetsontwerp. Het politieke ge halte was echter anders. Minister Beerman heeft met intrek ken van het wetsontwerp gedreigd wanneer dit amendement zou zijn aangenomen. Een prijs van 50.000 was het hoogste waartoe hij kon gaan. Prof. Romme, die tevoren de onbe perkte prijs wel verdedigd had als het meest wenselijke, zei dat hij dit verlangen wilde prijsgeven om het in stituut van de voetbalpool te kunnen behouden. Had de Kamer bij dit amendement anders beslist, dan zou er geen continue toto zijn gekomen. Men heeft mr. Beerman op de man af gevraagd wat hij dan eigenlijk zou gaan doen. De bewindsman gaf dui delijk te kennen dat er dan een voort zetting van het vergunningsbeleid zou zijn gekomen, waarbij hij echter ge heel vrij zou zijn geweest om eisen te stellen of bepaalde verenigingen naar eigen inzicht te helpen. Gespannen situatie In de namiddag was prof. De Quay reeds met een groot aantal leden van het kabinet in het Kamergebouw. Hij kwam echter niet in de zaal maar bleef Wei tot 's avonds tien uur om het ver loop van zaken nauwkeurig te volgen. De regering heeft kennelijk rekening gehouden met de mogelijkheid van een ongunstige afloop. Had de Kamer haar zin doorgedreven dan zouden de pro testantse ministers wellicht zijn afge- treden. Minister Beerman kondigde dui delijk een kabinetscrisis op termijn aan, toen hu op de vraag van prof. Diepen- (C.H.) wat het lot bij een even- ,i verwerpen van de Uoterywet voor Tii„ n'r_ en ziJn ambtgenoten zou ajT.L antwoordde: „Dan zal er binnen situXaÓStstaane"n gesPannen Politi,'k<' Enige malen heeft mr. Beerman zich moeten weren tegen de socialistische oppositie. Dat gebeurde reeds tijdens de eerste aankondiging van de bewinds man, dat bjj eventuele verwerping van het wetsontwerp weer vergunningen zouden moeten worden gegeven, en dit maal naar zijn eigen inzicht. „Détour- npment da pouvoir", interrumpeerde mr Burger. Mr. Beerman reageerde onmiddellijk door erop te wijzen, dat hij nu voor de tweede maal door de socia listen werd belast met een erfenis uit het verleden, waarover hij dan later nol verwiiten te horen kreeg. Het eerst jat. gebeurd met de huurblokke- ring, die hij van een socialistisch kabi net had moeten overnemen. „Het is voor het laatst dat me zoiets over komt. Ik accepteer dit niet meer", al dus de minister. Mr. Burger in verlegenheid Later kwam mr. Burger er op terug en zei dat het stelsel van vergunningen dat mr. Beerman bij verwerping aan kondigde duidelijk tegen de meerder heid van de Kamer in ging. Hij sugge reerde dat de minister op die manier een gunstige beslissing over zijn wets ontwerp van de Kamer zou willen af dwingen. Mr. Beerman gaf uitvoerig de motivering aan waarom ook deze suggesties van de socialistische fractie leider onjuist waren. Toen de minister later een ander essentieel amendement het mogelijk maken van twee toto's naast elkaar wederom onaanvaard baar noemde, zette mr. Burger eenzelf de betoog op. Hij vond dit een zuiver technische aangelegenheid, waar de minister heel anders over bleek te den ken. De heer Burger geraakte in een ei genaardige verlegenheid, toen de heer Van Eibergen (A.R.) hem eraan herin nerde, dat de P.v.d.A. bjj de behande ling van de begroting van Sociale Za ken in de afgelopen winter een echt technische aangelegenheid met een mo tie had opgeblazen. Mr. Burger wist zich niets meer te herinneren. Prof. Romme kreeg het een ogenblik met de socialist Vrolijk aan de stok, die hem o.a. verweet dat hij met mr. Beerman zou hebben samengespeeld en dat het voorstel om de maximumprijs tot 50.000 te verdubbelen eigenlijk een amendement-Romme zou zijn. Een krantenbericht dat hierbij als bewijs materiaal moest dienen bleek op socia listische fantasie te berusten. De minister van justitie heeft nog me degedeeld, dat de quiz niet onder de lo- terijwet zal vallen. SANDHAM, 7 juli Jan Schooneveldt werd donderdag vierde in de vijfde race voor het Europees kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. In de algeme ne rangschikking schoof hij daardoor een plaatsje op: van de elfde naar de tiende plaats met 1566 pnt. Uitslag: 1. Zig-Zag stuurman H Sa muel (Fr.) 1.31.06; 2. Skum, H. Fogh J' MaJ?by, Rob Mulka t Pu 1.31.42; 4. Duysz ter Ghast, Jan Schooneveldt (Ned.) 1.32 06. Klassement: 1. Den. 3918 pnt.; 2 Zwits. 3374 pnt.; 3. Eng. 3131 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11