Het KERKKOOR en de Liturgische beweging De Onwillige PAUL VLAANDEREN De spook. ibramdU Schoolkinderen vanochtend weer thuis gehouden Politiebewaking bij overweg opgeheven Romeinse politie slaags met linkse demonstranten ProfSmits van Waesberghe verdedigt een evenwichtig standpunt Instructie in zaak-Powers gesloten ERIC DE NOORMAN ,De ivereld van Cïïly Wang Directie Rotterdams Toneel 2.500.' voor een idee Nederlandse jongen in Frankrijk omgekomen Prof. A. van der Boog deken van Schiedam „ONBEWAAKTE" IN PRINSENBEEK Promotie Enige vernieuwing niet onwelkom Zusters van Liefde naar Friesland Dronken man richt in Rotterdam ravage aan Alarm op Picasso- tentoonstelling Abr. van der Vies volgt Hans Tobi op Aan strand gevonden projectiel ontploft Mr. W. F. Schokking begraven Betere treinverbinding tussen Nijmegen en het westen van het land Examens B.L.O.-school in Leeuwarden Dolle rit met gestolen auto eindigt tegen boom MAANDAG 11 JULI I960 PAGINA 2 :WAN.FEATURES SYNDICATE. JE HE0r 0ELUK, INA- 0AT 16 EEN BLAUW-WIT L. MOlORJAfMT VLAANDEREN- EN ZUN VROW .HOE KWAMEN ZE VOOR. CE DUIVEL VAN DIE S^vVBRANPENDE &00T De openhartige rede over .Kerk koor en Liturgische beweging", die prof. dr. Jos Smits van Waesberghe heeft uitgesproken by de opening van de Culetnborgse studieda gen van de St.-Gregoriusvereniging op 20 april j.l. is thans afgedrukt in de juni-aflevering van het Gregoriusblad. De rede heeft bü sommige liturgisten nogal wat stof doen opwaaien, om geen andere oorzaak, dan dat de voorzitter van de Nederlandse St.-Gregoriusver eniging niet met hen van oordeel is, dat het kerkkoor geen eigen taak meer heeft en de kunstmuziek in de kerk zou moeten worden afgeschaft. Wie de tekst van de rede rustig leest, zal zon der moeite tot de bevinding komen, dat de verdediging van het kerkkoor en de kunstmuziek, die hy o.m. ook moet uit voeren, alleen maar in zoverre de be doeling van prof. Smits van Waesberghe is geweest, als het kerkkoor door som mige liturgisten wordt aangevallen. Het daar niet mee eens zynde moest hij het kerkkoor en zyn specifieke re pertoire verdedigen, maar de eigenly- ke strekking van de rede is een even wichtige taakomschryving te geven van de verschillende soorten der kerk muziek, van de gemeenschapszang evenzeer als van de kunstmuziek. Het was er hem volstrekt niet om te doen de ene boven de andere te stellen, doch slechts om aan beiden een weloverwo gen plaatsbepaling te geven, althans een bydrage te leveren aan de gedach- tenwisseling over deze kwestie. Heel practisch bezien ligt de kern van prof. Smits' betoog in de passage waar hy zegt, dat het aanvaardbaar is, wanneer de kerkkoren in Neder land geen meerstemmige kerkmuziek meer zouden uitvoeren, als zulks ter bereiking van het gestelde doel (van de liturgie) of als kerkelijk voor-; schrift noodzakeiyk is. Doch waarom, zo laat hy daar op volgen, hier thans a<?Ko denken, nu de Instructio van 1958 over de meerstemmige (klassie ke) polyphonie zegt: ,,Dit soort ge wijde muziek is byzonder geschikt als de liturgische handelingen met grotere luister gevierd moeten wor den." De tekst is inderdaad zo duideiyk, dat men zich afvraagt, waarom men in Nederland beslist roomser dan de paus wil zijn. Prof. Smits van Waesberghe zegt dit niet, maar hy merkt wel op, dat deze zinsnede kopt met zijn eerder in de rede ontwikkelde stelling, dat de meerstemmigheid in de kerk kwam en ontkiemde ter vergroting van de luis ter, ,,iets wat ik niet kan zien als tegen stelling van het wezenlijke begrip van liturgie." Daar dus de meerstemmige muziek geen belemmering vormt voor de ver- wezenlijking van het doel der liturgie, noch getroffen is door kerkeiyk voor schrift, gebruikt prof. Smits van Waes berghe tweeerlei soort van argumen ten. Enerzijds is de meerstemmige mu ziek bevorderlijk voor het doel der li turgie en dat is misschien reeds er kend door Paulus, maar het is in ieder geval expliciet uiteengezet door Augus- tinus anderzüds zyn met het behoud der meerstemmige kerkmuziek grote cultuurbelangen gemoeid. Dat dit laat ste argument van groot gewicht is, zal geen nader betoog behoeven, gegeven uiteraard, dat de meerstemmige mu ziek geschikt is om het doel der litur gie te dienen. De louter-liturgisten mo gen het goed verstaan, als prof. Smits van Waesberghe zegt, dat het culture le argument alleen maar beoordeeld kan worden door de beroepsmusicus of musicoloog, de niet-katholieke even zeer als de katholieke. De liturgische argumentatie is ge compliceerd. zy bestrykt niet alleen de liturgie als verschynsel, dat in zichzelf berust want dat is liturgie niet ais functie van de menseiyke godsdienst beleving maar omvat psychologie en sociologie. Het gaat erom welke vorm van liturgie aan de behoefte van de mens voldoet. Ook daarvoor heeft prof. Smits van Waesberghe een leerzaam voorbeeld in de kerkmuzikale renova ties van de H. Filippus Nerius in de zestiende eeuw. Het was een oplossing, die uit pastorale zorg werd ingegeven. Zy stelde zich op de basis van enerzyds het gesproken woord in de landstaal (aanvankeiyk ook aan leken gegeven) anderzijds de muziek als gemeen schapszang. Het was prachtig bedacht, maar het hield geen stand. De men sen wilden op de duur evenzeer een doorwrochte rede van een geschoold spreker als gecompliceerde kunstmu- zic met solisten, kooi en orkest. Daar uit ontstond het Oratorio van St.-Filip- pus, maar hoeveel betekenis men daar ook aan wil toekennen, aan zyn liturgi sche doel was de kerkmuziekhervormer voorbij geschoten. Ook als op grond van liturgisch-theo- logische overwegingen het karakter van onze publieke eredienst, met na me van het H. Offer, uitsluitend volks zang zou vragen, zou de huidige voor zitter der St.-Gregoriusvereniging, noch uitsluitend noch terstond bereid zijn daaraan mede te werken, zo ver klaart hij in zyn rede. In dit geval zou er nog jarenlang gestudeerd moeten worden, terwy] men het volk voortdu rend zou moeten onderwijzen en verkla ringen geven. Prof. Smits van Waes berghe gelooft niet in het algemeen aan de spontane zangbehoefte van de hedendaagse mens. Zijn Oplossing om geleidelijk tot meer klaarheid te'kómen in deze problematiek is, dat er. gestu deerd zal worden op het vraagstuk. Dit geschiedt dan ook in de studiecommis sie Conveniat, die ontstaan is uit het contact van alle betrokkenen, liturgis ten en kerkmusici, maar ook enkele or ganisaties die zich bezig houden met het muziekonderwijs op de lagere school en de kweekschool. Als eerste taak gaat deze commissie zich wijden aan de sa menstelling van een kerklied- en ge bedenbundel. Men mag waariyk niet beweren, dat het de Gregoriusvereniging tntbreekt aan begrip voor de betekenis van dë ge meenschapszang. Degenen, die muziek in haar eigen wezen en mogeiykheden verstaan, behoeven gelukkig ook niet te vrezen, dat de vereniging zal ophou den de meerstemmige muziek in onze Nederlandse kerken te beschermen en te bevorderen. L. H. MOSKOU, 11 juli (A.F.P.) De Rus sische staatsveiligheidscommissie heeft de instructie in de zaak van de Ameri kaanse spion Francis Gary Powers, die op 1 mei 1960 met een vliegtuig van het type U-2 het Russische luchtruim binnendrong om inlichtingen te verza melen en foto's te nemen van industrië le en militaire objecten, gesloten, al dus meldt het Russische persbureau Tass. Tass zegt verder, dat Powers ook andere inlichtingen heeft bemachtigd. Het persbureau verklaart opnieuw dat hp werd neergeschoten door een raket, toen hij zich op 20.000 meter hoogte be vond. De tenlastelegging goedgekeurd door de procureur-generaal van de Sov jet-Unie en het dossier is aan het mi litaire college van het hooggerechtshof overhandigd, die zaak zal: behande len. De beschuldiging tegen de 31-jarige Powers is gebaseerd op artikel 2 van het wetboek van Strafrecht van de Sov jet-Unie, handelend over misdaden te gen de staat. Krachtens dit wetsartikel kan Powèrs veroordeeld worden tot een straf, die varieert van zeven jaar ge vangenisstraf tot de doodstraf. Er zün geen aanwijzingen omtrent de datum waarop het proces tegen Powers zal worden geopend; waarnemers in Moskou denken aan einde juli of be gin augustus. Oostenrijk In Oostenryk maken oplichters goede zaken met een middel dat ..kosmische stralen absorbeert". Tairyke goedgelovige lieden hebben zich voor veel geld een eenvoudige met koperdraad omwonden aluminium ring laten- verkopen. De linkse demonstranten, die vorige week woensdag in Rome te hoop liepen werden door de bereden politie uit elkaar gejaagd. Niet alle ruiters slaagden er in daarbij in het zadel te blijven. ROTTERDAM, 9 juli Het bestuur van de stichting ,,Het Amsterdams Bal let" en de heer Hans Tobi hebben de stichting Rotterdams Toneel verzocht de laatstgenoemde te ontslaan van zyn engagement als directeur van het Rot terdams Toneel opdat hy reeds voor het seizoen 1960-1961 by het ballet in dienst kan treden als intendant. Het bestuur van de stichting Rotter dams Toneel heeft aan dit verzoek ge volg gegeven. Inmiddels is de heer Abraham van der Vies benoemd tot di recteur, in het byzonder belast met de zakelijke leiding, met de heer Ton Lutz naast zich als artistiek directeur. Een en ander geschiedt met ingang van 1 september a.s. De heer Van der Vies is op dit mo ment secretaris-generaal van de Asso ciation européenne des festivals de mu- sique en voorheen directeur van de Nederlandse Opera. (Van onze correspondent) HELMOND, 10 juli Een directeur van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken heeft een record bedrag van 2500 uitgekeerd aan de 45-jarige W, van. Berlo uit Gemert, die in de ideeënbus het voorstel had gede poneerd, om in de mangels voor het apprêteren va nhet te bedrukken ka toen warm in plaats van koud water te gebruiken. Van Berlo is n circa tien jaar in de landbouw te hebben gewerkt, sinds 1945 by Vlisco werkzaam. LE HAVRE, 11 juli Vrijdag is hier een Nederlandse jongen om het leven gekomen, nadat een projectiel waarmee hij speelde, explodeerde. Het is het twaalfjarige zoontje Johan Dirk van de familie Prins uit Amsterdam. Samen met zijn broer, de 18-jarige Rudolf speel de de jongen aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens een projectiel dat daar volgens mede delingen van de Franse politie was achtergebleven uit de tweede wereld oorlog. Enkele ogenblikken nadat de jongens het hadden gevonden, kwam het projectiel tot ontploffing. De achttienjarige Rudolf werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in een hos pitaal in het plaatsje Fecamp. Het gezin Prins was met vakantie in Frankrijk. De heer Prins, die douaneambtenaar is, is met zijn gezin gestationeerd in het Belgische plaatsje Wilrijk. De oudste zoon woont in Amsterdam, waar hij economie studeert. ROTTERDAM, 11 juli Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op diens verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend aan de hoogeerw. heer R. J. Reynen. deken van Schiedam en pastoor van de paro chie van de H. Liduina te Schiedam. Tot zyn opvolger is in overleg met mgr. dr. J. A. E. van. Dodewaard. bis schop van Haarlem, benoemd de zeer- eerw. heer A. F. J. L. van der Boog, die professor was aan het filosoficum, te Warmond. Deken A. van der Boog werd geborer» te Leiden 18 juni 1911, priester gewyd 6 juni 1936. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Limmen (1936-1938), de Kwakel (1938-1941) en Oegstgeest (1941- 1944). In dat jaar werd hy benoemd tot professor aan het filosoficum te War mond. AMSTERDAM, 9 juli Onder zeer grote belangstelling is op „Zorgvlied" staatsraad mr. W. F. Schokking begra ven na een herdenkingsdienst in de Westerkerk, waar o.a. zijn broer, de heer J. J. Schokking, en de voorzittter van het college van kerkvoogden van de Ned. Hervormde Gemeente, de heer fayenh°f, hebben gesproken en die geleid werd door de hoofdlegerpredi- kant ds. A. T. W. de Kluis. De baar was gedekt met kransen van o.a. Prins Bernhard, de regering en de gemeente Amsterdam. De herdenkingsdienst zowel als de begrafenis werden bijge- woond door de ministers Zijlstra, Beer man en De Pous, de staatssecretarissen Calmeijer, De Jong en Scholten, de vice- president prof. mr. L. J. M. Beel en alle leden van de Raad van State en talrijke andere autoriteiten, vertegenwoordigers van het Concertgebouworkest, het Rampenfonds, de rechterlijke macht en verscheidene organisaties. De begrafenis werd geleid door de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis. De weduwe dankte voor het medeleven en de van vele zijden ondervonden steun tydens de ziekte van haar echtgenoot. NIJMEGEN, 11 juli De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft tij dens een onderhoud met de Kamer van Koophandel alhier meegedeeld, dat er ingaande de zomerdienstregeiing 1961 ieder uur doorgaande verbindingen Nij- megen-Utrecht zullen komen het ene uur doorgaand tot Den Haag-Rotterdam het andere uur tot Amsterdam. Met het Ruhrgebied zullen er geen directe verbindingen komen. Wel zullen de aansluitmogelijkheden in Arnhem en Winterswijk verbeterd worden. Voor de verbinding Nijmegen-Venlo- Roermond, die sinds deze zomer via een uurdienst onderhouden wordt met een stoptrein, hebben de Nederlandse Spoor wegen niet voldoende materiaal om hier een sneltrein in te schakelen. Indien het nieuwe beveiligingssysteem voor dit traject gereed gekomen is, zullen de spoorwegen bezien of er een mogelyk- heid is sneltreinen op dit traject in te lassen, zo hebben zij de Kamer van Koophandel medegedeeld. 16 „Hier" roept Eric opspringend, „kunt gij mij helpen!" De mannen wisselen een lange blik met elkaar en komen dan vol achterdocht nader. De Noorman knikt hun vriendelijk toe en grjjnst. Fronsend staren de drie mannen nog steeds zwijgend als het graf van hem naar de beer aan zijn voeten, tot de voorste eindelijk aarzelend zegt: „Hebt gij deze beer gedood?" „Eh" antwoordt Eric, „tja, dat, dat geloof ik wel, jadat zal wel Hm". En snel laat hij er op volgen: „Weet gij, wie ik ben?" De mannen staren hem scherp aan en schudden dan ontkennend het hoofd. „Waarom vraagt ge dat, vreemdeling?" gromt de ene dan. „Ach, eh, zo maar, zo maar," grijnst de Noorman, die ineens beseft, dat hij met de ware reden toch niet voor de dag kan ko men. Het is de mannen aan te zien, dat ze omtrent de Noorman vreemde gedachten beginnen te krijgen en daarom haast Eric zich te zeggen: „Ik ben eerlijk gezegd een beetje verdwaald hier. Misschien kunt ge me de goede weg wyzen." De mannen fluisteren wat met elkaar en dan zegt er een: „Het feit, dat ge deze beer gedood hebt, bewijst, dat gij niet voor een kleintje vervaard zijt. Kom met ons mee naar ons kamp. Als ge verbergen wilt, wie ge bent, goed, onze aanvoerders zullen wel uitvinden wat voor vlees we in de kuip hebben met U." En aangezien Eric niets beters weet te bedenken, volgt hij even later de mannen het duistere bos in. O 61 IK LAAT HE OP SCHOO&AF' WAND KOMEN, (Van onze correspondent) BREDA, 11 juli In Prinsenbeek hebben de ouders wier kinderen via de gevaarlijke spoorlijn Breda-Lage Zwa- luwe over een onbewaakte overweg naar school moeten gaan, vanmorgen hun kinderen weer thuisgehouden. De burgemeester van Prinsenbeek heeft namelijk de tijdelijke politiebewaking by de overweg opgeheven en de ouders achten het niet verantwoord de kinde ren zonder deze bewaking naar school te zenden. Het is de tweede keer dat de ouders die over de spooriyn wonen hun kinde ren thuishouden. De eerste keer was dit het geval na het laatste ongeluk op de onbewaakte overweg, waarby een kind werd gedood. Daarna stelde de burge meester politiebewaking in. Iedere dag bracht een wachtmeester van de ryks- politie de kinderen over. Dit betekende een zware belasting voor het drie man sterke politiekorps. Van meet af aan was dit een tydelyke oplossing in af wachting van het gereedkomen van een nieuwe weg langs de spooriyn, waar langs de spoorweg via een bewaakte overweg zou kunnen worden gepas seerd. De voorbereidingen voor de aan leg van deze we£ zyn zeer vlot verlo pen. Rykswaterstaat heeft de plannen in recordtempo klaargemaakt. Alle grondeigenaren op één na stonden te gen redelyke voorwaarden een strook grond af aan de gemeente. De ene eige naar die weigert, was aanvankelijk ook tot medewerking bereid, maar is later op advies van ten accountantsbureau dusdanig hoge eisen gaan stellen, dat de burgemeesftr van Prinsenbeek het niet verantwoord acht hierop in te gaan. Zo vraagt de man o.a., dat de ge meente garant biyft voor alle schade AMSTERDAM, 8 juli Aan de ge meenteuniversiteit is de bedrijfssocio- loog G. H. Bast gepromoveerd op een verslag van een sociologisch onderzoek naar de ploegenarbeid in de industrie. Promotor was prof. dr. S. Hofstra. AMSTERDAM. 8 juli Aan de ge meente universiteit is de Nederlands- Hervormde jeugdpredikant te Utrecht ds. J. van der Werf gepromoveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „Kerk en christe- ïyke vereniging". Promotor was prof. dr. G. C. van Niftrik. LEIDEN, 8 juli R.-k. lyceum „St. Bonaventura". Geslaagd voor diploma HBS-B: Peter v. d. Aart, Lisse; Rob Barendsen, Leiden; Jan-Roelof de Bie, Leiden; Antoon de Bruin, Lisse; Joop Burgers, Wassenaar; Hans Hartwijk, Leiden: Leendert v. Hellemond, Noord- wyk; Kees Hoogduin, Leiden; Eugéne de Jong, Leiden; Johan Korver, Al phen; Riet Odijk, Alphen; Jozef v. Ou denhoven, Leiden; Leo van Paridon, Katwyk; Hortense Parisius, Oegstgeest; Henk Veraart, Wassenaar; Paul IJs- selmuiden, Sassenheim; Rudie Alkema de, Noordwijk; Ben van Beek, Leid- schendam; Frans Cortenbach, Voor schoten; Jan de Groot, Oegstgeest; Hans Gubbens, Leiden; Joop Kettenis, Leiden; Rob van Min, Voorburg; Louis Nouwens, Oegstgeest; Theo Raap horst, Wassenaar; Ben Schenk, Leiden: Jan v. d. Voort, Sassenheim; Hans de Rooy, Leiden. NIJMEGEN, 9 juli Doctoraal the ologie: pater P. J. F. M. Harkx (Haa- ren). Doet. gesch.: C. A. A. Linssen (Swalmen). semi-artsexamen: E. H. P. Franssen (Venlo), A. M. Th. E. Smits (Groesbeek) en mej. A. .G J. A. van de Sand (Nymegen). Artsexa men: H. W. van Loen (Hoogland) en J. B. M. Rensing (Doesburg). Doet. ex. deel geneeskunde: zuster J. B. Lampe (zr. Marielena) (Maastricht) en E. Th. A. M. Gerrits (Heesch by Oss), J. W. C. Gielen (Broekhuizen), R. F. H. M. Hoeppener (Gulpen), M J. M. Huynen (Maastricht), H. J. de Kinkelder (Arnhem) M. A. Kolster (Vught), P. J. M. Lichter (Nymegen), P. W. M. van Ubtringen (Eindhoven), A. J. G. M. M. Nollen (Raamsdonk- veer), A. J. M. Terken (Mierlo), V. C. L. M. Tielens (Maastricht), G. J. M. E. N. Timmerman (Brunssum- Heerlen), L. Wildschut (Den Haag) en mej. W. E. M. J. Mares (Maastricht). Kand. deel I geneeskunde: de dames C. M. van den Hoeven (Utrecht), G. F. Boegels (Brunssum), B. A. M. Brok (Rotterdam), M. C. E. Campagne (Baarn), A. A. W. M. Festen (Leeu warden), J. B. S. Naray Szabo (Beek by Nijmegen), R. H. M. Neerincx (Pan- nerden), A. J. L. M. Veuger (Tilburg) en de heren J. J. M. L. Chappin (Nij megen), N. W. H. M. Dekkers (Til burg), G. M. A. Groutars (Maastricht), P. J. H. Paffen (Kerkrade), P. J. M. Reutelingsperger (Venlo), R. A. Ro- jer (Nymegen), R. C. A. Sengers (Nijmegen), L. P. Smeets (Maas tricht) en P. A. M. Verstegen (Nyme gen). Kand. recl»'en: A. J. Verhoeven (Den Haag). LEIDEN, 8 juli Ryksuniversiteit. Prop. godgeleerdh. mej. J. van Wyk (Lienden)doet. Slavische taai en letterk. mej. A. Plate (Rotterdam) kand. Ned. recht: de dames A. Re- kers (Den Haag), J. van 't Hul (Ha ren); H. in 't Wout (Amsterdam), T. Berkhoff (Rotterdam), H. Egter van Wisselkerke (Harenermolen, Gr.) van C. van Gent (Wassenaar) en de heren M. Aarts (Den Haag), W. Brussaard (Wassenaar), P. van Hoeken (Leiden), A. van Velsen (Rotterdam), J. Vreij- ling (Leiden), H. van der Wiel (Delft), W. Lippmann Den Haag), P. San ders (Schiedam), L. Overmars (Voor burg), B. Hooghiemstra (Utrecht) en J. de Meij (Middelburg). Doet. Ned. recht: de heren F. Blom (Rotterdam) en S. Rozemond (Leiden). Kand. ex. tweede ged. geneeskunde de dames: M. v. d. Laan (Delfzijl), E. Maarten- se ('s Gravenhage), Th. Pilaar (Leid- schendam), E. Planteydt (Noordwijk aan Zee), K. Smal (Rotterdam) en Th. Smit Cs Gravenhage) en de he ren: F. Alpen en S. Boelxsma (Leiden), J. v. Doorn (Rotterdam), J. Dorssen (Leiden), Th. v. d. Ende (Deventer), B. Hoencamp (Leidschendam), A. Houwing (Leiden), M. Jongejan (Sche- veningen), L. Kagelmaker Cs Graven hage), G. Kormann (Zoetermeer), P. de Kort (Wassenaar), J. Langevoord Cs Gravenhage), St. v. d. Linden (Rotterdam), Th. Mulder (Oegstgeest), M. Pollock (U.S.A.), F. Pot (Scheve- ningen), P. Rhemrev (Oegstgeest), W. Scheepe (Leiden), F. Smit (Dor drecht), F. Stadler (Leiden), C. Waar en J. Wladimiroff Cs Gravenhage), R. Zaadnoordyk (Oegstgeest) en D. Zwart (Sassenheim). 99 welke aan zyn woning kan ontstaan als gevolg van het verkeer dat over de weg zal gaan. De weg komt vlak voor zyn woning. Op veertien meter afstand van de woning passeren echter dageUjks 120 zware treinen. Over de nieuwe weg, welke een B-weg zal worden, zal geen zwaar verkeer komen. Onder deze om standigheden meent het gemeentebe stuur geen garantie te mogen geven. De weerstand van de huiseigenaar, is gebaseerd op de speculatie dat de gemeente in ieder geval de grond nodig heeft en dus wel bereid zal zijn ver te gaan. Deze houding wordt in Prinsen beek scherp gelaakt. Door zijn halsstar rige houding dreigt de aanleg van de weg op de lange baan te worden ge schoven, waardoor het niet mogelijk blyft de politiebewaking te handhaven. Het opheffen van deze bewaking heeft de nieuwe crisistoestand doen ontstaan. DEN HAAG. 8 juli In het Kur- hauspaviljoen heeft Cilly Wang, na lan ge buitenlandse toernees weer eens even teruggekeerd iD Nederland, vry- dagavond getoond, dat ze nog altijd een artieste is met verbluffende vaardighe den. Onder de titel „De wereld van Cil ly Wang" danste en speelde zy vyftien bekende nummers, hier en daar wat by ge vy ld, doch voor het overgrote deel hetzelfde als men ze tien jaar geleden en eerder ook al zag. Weer amuseerden we ons met Cilly Wangs geestige grapjes zoals dat van de menselyke hond in „His Masters Voi ce" en het dwaze gedrochtje in „Mid dernachtsballet"; weer bewonderden we haar trucs zoals die in de Russi sche dans, in het „Wereldtoernooi" en in de „Twee kleine acrobaatjes" en weer werden we getroffen door haar byzonder fraaie metamorfoses byv. in een vogel tje en in een plant. Het optreden werd traditiegetrouw besloten met „Het mon daine danspaar", perfekt en ogenschyn- ïyk moeiteloos gepresenteerd. Het was alles zeer goed verzorgd, (naar by al deze herhalingen is er wel het gevaar dat de technische perfektie de geest gaat verdringen. Een aanwy- zing daarvan geeft de dans van de man netjes „Oost" en „West" met de we reldbol, een dans, die op het ogenblik actueler is dan ooit, maar die thans minder indruk maakt dan vroeger. De toeschouwer houdt zich meer bezig met de vraag hoe Cilly Wang verscholen zit in haar constructie dan dat hy ge raakt wordt door het gesol met de we reldbol. De billykheid gebiedt daarnaast te vermelden, dat een toch ook al weer oud nummer als dat van de Tiroolse dans nauwelyks aan spankracht heeft ingeboet: het is een grappige parodie gebleven. Een en ander leidt echter wel tot de conclusie, dat enige vernieuwing in het programma zeker niet onwelkom zou zyn. Wim de Vries, de goede begeleider van Cilly Wang, praatte de nummers aaneen met een tekst, die nu en dan ge zocht en flauw was, maar op andere mo menten een heel eigen, droge geestig heid had. LEEUWARDEN, 11 juli De com missie tot oprichting van een BLO- school in Friesland heeft van de con gregatie der Zusters van Liefde iri Til burg bericht ontvangen, dat de zusters bereid zijn om in september 1961 te be ginnen met een katholieke blo-school in Leeuwarden. De zusters zullen dan tevens een semi-internaat voor deze school openen in het dorpje Wijtgaard, dat tot de gemeente Leeuwarden be hoort. Ook zullen zy hulpdiensten ver lenen in de zielzorg, maatschappelijk werk, jeugdwerk en onderwijs in de kleine plattelandsparochies Warga, Wyt- gaard, Irnsum en Oosterwierden. ROTTERDAM, 11 juli Vijf en twin tig glazen bier beweerde een 21-jarige constructieschilder op te hebben, toen hij met wonden aan het gezicht en armen m de Van der Meydestraat door een inspecteur van politie werd opge merkt en meegenomen. De man had toen een dolle rit achter de rug. Voor de hoofdingang van de „Floriade" was hy in een daar staande kantinewagen ge stapt en er mee aan het toeren gegaan, dwars door de stad. Maar op de Staten- weg liep het mis. Eerst ramde hij twee personenauto's, botste vervolgens zigzag van een lichtmast naar een boom en nam de benen, toen de wagen ernstig beschadigd was, onder de flessen een ravage was aangericht en hij zelf ver wondingen had opgelopen. Nadat de inspecteur 's mans wonden had laten verbinden, nam hij hem mee naar het politiebureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens autodiefstal. LONDEN. 9 juli (Reuter) Op de tentoonstelling van werken van Picas so, die op het ogenblik in Tate Gallery in Londen wordt gehouden, ontstond vrijdagavond grote consternatie onder personeel en bezoekers, toen plotseling de alarminstallaties begonnen te wer ken. Op hetzelfde ogenblik zagen zaal wachters van onder de mantel van een bezoekster een schilderstuk op de grond vallen. De bewuste vrouw verdween snel in de menigte, in gezelschap van een man die beweerde een detêctieve te zijn. By onderzoek bleek het schildery geen echte „Picasso" te zyn, doch een slechte imitatie. Men weet nog niet of het_ hier een werkélyke poging om schilderyen te verwisselen betrof, dan wel een stunt van kunstenaars om pu bliciteit te trekken. De tentoongestelde Picasso's, die een waarde vertegenwoordigen van tien miljoen pond sterling, zijn aan de mu ren vastgeschroefd met de alarminstal laties verbonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2