Grootse jubileumreceptie van „HET SPAARNE" Uitwisselingsconcert met Brabants Orkest Eerste OPVANGCENTRUM voor kampeerders langs de kust in Bloemendaal geopend I Haarlemse zang- en muziekweek besloten met geslaagd concert Serenade van „Sint Jorisband TAXI 13000 Dr. M. J. Prinsen beschermheer Burgemeester Peereboom Voller ziet taak voor de overheid ■A Kt Prins Constantijn terug naar Athene Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens te Driehuis-Westerveld begraven MAANDAG 11 JULI I960 PAGINA 3 Bij viering 75-jarig bestaan Haarlem e.o. Films Toneel Ballet Tentoonstellingen 5-8?%. wS Zwemmen Jongeman in Heem stede aangevallen Door vier beschonken jongens Creativiteit op I.V.O.-school Aannemer trapt door de rem: auto omgeslagen Successen in België voor de harmonie „Sint Bavo" Examens voor KNBRD instructeursdiploma N. PH. ORKEST IN NIEUWE SEIZOEN liil |1»« fiL - Jeugdprogramma's in Haarlemse bioscopen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Geslaagden reddend zwemmen J. L. Hoog tarief Schoolzwemwedstrij den Zo spoedig mogelijk weer naar ons land Dr. J. A. van der Boom overleden Laatste tocht van burgemeester van Sassenheim Ie Openluchttheater Dansuitvoering uitge steld tot 14 juli H.P.G. winnaar kring clubkampioenschappen laatste nieuws Advies aan vrouwen en kinderen het land te verlaten HAARLEM, 11 juli Het bestuur Van de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „Het Spaarne" heeft bij de zater dagmiddag gehouden receptie ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging, mogen ervaren dat zeer velen „Het Spaarne" een warm hart toedragen. Honderden personen maak ten hun opwachting om het bestuur van de jubilerende vereniging in het met fraaie bloemstukken gesierde clubge bouw te complimenteren. Mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede en sinds kort ere-voorzitter van „Het Spaarne" hield een feestelijke toespraak, waarin hij naar voren bracht, dat de vereni ging in de loop der jaren een bijzondere plaats in de gemeente Heemskerk is gaan innemen. Hij noemde het een vreugdevol verschijnsel, dat tussen de leden en de vereniging een hechte band Is ontstaan, waardoor de toekomst van „Het Spaarne" verzekerd is. „Naast een oude kern van leden en een grote groep jeugdleden," zei de burgemees ter, „hebt gij een gemeentebestuur ach ter u staan en wij hopen te bewijzen, dat het ons ernst is uw vereniging daad werkelijk te steunen." Mr. van Rappard karakteriseerde „Het Spaarne" als een vereniging, waarin de oude geest van het amateurisme nog heerst, een ver schijnsel waar men in deze tijd van sport- verdwazing slechts zijn blijdschap over mag uitspreken. De burgemeester be sloot zijn gloedvolle speech met te zeg- §en, dat het 75-jarig jubileum van „Het paarne" een erfenis is en hij sprak de wens uit dat de vereniging nog con bloeiperiode van honderden jaren tege moet mag gaan. In zijn dankwoord tot de burgemees ter zei voorzitter A. M.' Brandenburg, dat de zojuist uitgesproken woorden voor de leden der vereniging een aan sporing zullen zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Vervolgens maakte de heer Brandenburg bekend dat dr. M. J. Prinsen, commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, zich bereid heeft verklaard het beschermheer schap van de vereniging op zich te ne men. Omdat dr. Prinsen verhinderd was bij de receptie aanwezig te zijn, heeft hij zaterdagavond bij, het diner in de Vleeshal met de leden kennis ge- UiEEkt Wethouder D. A. J. Geluk bood zijn gelukwensen aan namens het gemeente bestuur van Haarlem. De heer Meyes complimenteerde het bestuur als ver tegenwoordiger van de Nederlandse Roei Bond. Aanwezig waren voorts ve le bestuursleden van roeiverenigingen onder meer van „De Delftse Sport", welke vereniging deze maand eveneens haar 75-jarig jubileum herdenkt. de Utrechtse Roeivereniging „Viking", de vereniging Proteus", de Haarlemse Kanovereniging, de Haarlemse jacht club, de Koninklijke Haarlemse Foot ball Club H.F.C. en de Haarlemse Lawn Tennis Club. Van heinde en verre wa ren de oud-leden naar Heemstede geko men om in de feestvreugde te delen en de receptie kenmerkte zich door een lllllilllllillllllllliiiiiiiiiiiiiiiiliiimiiiiiiiiiiilllllillllllllllllllll CINEMA PALACE: Als mijn grote broer dat wist, a.l.; 2, 4.15, 7, en 9.15 u.; lede- ochtend 10.30 u. jeugdprogramma, o HALS: Het begon met een kus, 18 j. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. Vanaf zondag iedere middag Stan Laurel en Oliver Hardy in: Bij de luchtbescher ming, a.l. LIDO: De koe en de gevangene, a.l. 2 7 en 9.15 uur; ttt'xOB: De pelsjagers van de Slangen rivier, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. no Sayonara, 14 jaar; 2 en 8 uur. urMBRANDT: Chaplin's Revue, alle leeft., 2 4 15 1 en 9.15 u. nnvv- Tm. do. Zwervers van de marine. 2 30' 7 en 9.15 uur. STUDIO: 'Kapers op de kust, 14 jaar. MINERVA6" Ma.° 8.15 'uur: De helden zijn MINERVA- ivi di en WQ_ g 15 uur; Dermschönste Tag meines Lebens, a.l. Rembrandt: S"-" Vleeshal, 2 u.: Handpoppentheater Merli n. Openluchttheaté^d^iowne^da-al^^8.15^^uurj SenkNK™L^HtHoïïand Festival,. chines en grote maquette van uur' Geopend do. 9—12.30 en 13. Houtweg. Woonhuis Jac. van Looy Klein^^, uur tentoon- Geopend van 1012.30 en van Zo. 1417 uur Frans Halsmuseum: Permanente g stelling en werken uit de Ha deJ) School van de 16e eeuw tot op van (o.m. Hals' meesterwerken). Geope 1017 en zo. 1317 uur. jUu Avondopenstelling: op zat. van»-' t.m. 3 sept, van 20.30—22.30 u. In terne ut en stijlkamers met kaarsen verlicnt. ïeylers Museum: Tekeningen Italiaanse en Franse School 16e tot met 19e geuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, toons Fokker-orgel. Geopend 'f, is werkdag behalve maandag van L uur. De eerste zondag van elke maan" van 13—15 uur Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur. Zon en feestdagen 1316 uur. Bloemendaal, Bloemendaalseweg 158, Over- veen. Tentoonstelling van tekeningen en aauareilen van A. Voorzanger (t.m. 9 juli)- Museum „Het Huis van Looy", KI. Hout weg - hk. Kamperlaan. Reizende ten toonstelling onder auspiciën van de UNESCO, getiteld: „Stad en Landschap' (t.m. 31 juli). Geopend: da. van 1012.30 u. en van 13.3017 u. zo. van 1417 u. Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Ten toonstelling van tekeningen van Helga Schussheim (gehele maand juli). Geop. dag. (ook zond.) van 1022 uur. bijzonder geanimeerde sfeer, waarbij het voor velen een weerzien na jaren was. Na afloop van de receptie begaf het gezelschap zich naar buiten waar de heer H. Beukman hun namens het hul digingscomité aandacht vroeg voor en kele belangrijke mededelingen. Hij maakte gewag van het feit, dat bij het inzamelen van de gelden voor het jubi leumgeschenk de leden en de oud-leden een vrijgevigheid hadden getoond die de stoutste verwachtingen had overtrof fen. „Door deze royale bijdragen in staat gesteld," zei de heer Beukman, „was het ons mogelijk over te gaan tot aankoop van een gladde skiff en een zeilboot van de Sternklasse, terwijl bo vendien nog een belangrijk bedrag als overschot van het jubileumgeschenk voor de verenigig blijft gereserveerd". Onder stormachtig applaus werden bei de geschenken in ontvangst genomen, maar daarmee was de indrukwekkende feestgave nog niet ten einde gekomen. Want ook de heer A. Wilbrenninck had als woordvoerder van de buffet-commis sie nog een verrassing achter de hand. In met humor doorspekte bewoordingen deelde hij mee, dat de baten van de buffet-exploitatie door de eigenwerk zaamheid der leden een saldo hadden opgeleverd, ruim genoeg om er een zeilboot, eveneens van de Sternklasse, voor te kunnen kopen. Tenslotte was er nog een geschenk van de beide boots lieden van „Het Spaarne", die het be stuur der vereniging hadden verrast met een inmiddels aan het clubgebouw aangebracht fraai naambord. Tot besluit werden de nieuwe vaartui gen ten doop gehouden en ingevaren. Mejuffrouw Helma Dyserinck hield de skiff ten doop, die de naam „Aal" kreeg. Mejuffrouw Riemke Spanjaard stapte in het ranke vaartuig, dat weldra met krachtige slagen door het water van het Spaarne werd geleid. „Jan Haring" en „Jan Stapallemachtig" waren de na men van de zeilboten, die respectieve lijk door de dames Sophietje Drost en Dien Merkelbach ten doop werden gehouden. De heer en mevr. De Groot hesen de zeilen van de „Jan Haring" en mejuffrouw Smitihuis met de heer Venker staken van wal met de „Jan Stapallemachtig' Zeer onder de indruk van het groot se huldebetoon, dat „Het Spaarne" de ze middag ten deel was gevallen, dankte voorzitter Brandenburg allen voor de prachtige geschenken. Hij deelde mee dat de Haarlemse Jachtclub een wissel bokaal beschikbaar had gesteld voor zeilwedstrijden tegen „Het Spaarne", waardoor nu de vereniging voor het eerst sinds vele jaren weer over zeil boten beschikt een oude traditie in ere kan worden hersteld. 's Avonds zaten ruim honderd geno digden in restaurant Brinkmann aan een jubileumdiner aan. Zondagmorgen was er een reünie, die door talrijke oud leden werd bezocht. HAARLEM, 11 juli Door de zwem- commissie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond wordt dinsdag avond in de zweminrichting aan de Kle verlaan de wedstrijd 1500 meter zwem men om het dames en heren kring kam pioenschap georganiseerd. HEEMSTEDE, 11 juli Een 21-jari- ge jongeman uit Heemstede is vannacht het slachtoffer geworden van de hand tastelijkheden van een viertal jongelui die vermoedelijk te veel gedronken had den. Kort voor half één vannacht stap ten vier jonge mensen van vermoedelijk 20 tot 25 jaar bij de halte van de NZH- bus aan de Botermarkt in de bus naar Heemstede. Zij begonnen onmiddellijk de Heemsteedse jongeman, die al in do bus zat, te vervelen en lastig te val len. Op het Valkenburgerplein verliet de Heemstedenaar de bus en de vier jon gelui volgden hem en gaven hem een aframmeling. De jongeman zag op een gegeven moment kans te ontkomen en vluchtte een plantsoen in, waar hp ech ter in het tussen de planten gespannen prikkeldraad bleef hangen en viel. Het viertal kwam hem opnieuw achterna en begon hem opnieuw af te tuigen. Het resultaat was, dat het costuum van de jongeman ernstig werd beschadigd en dat hij op tal van plaatsen verwondin gen opliep. Zijn aanvallers verdwenen in de nacht. De politie_ zoekt nu uit wie de vier aanvallers zijn geweest. De aangevallen jongeman kent hen niet en de politie verzoekt nu passagiers van de bus die gezien hebben, dat de jonge man werd lastig gevallen en misschien iets meer kunnen vertellen 9vf.r viertal, zich met haar in verbinding te stellen. HAARLEM, 11 juli Voor het Indi vidueel Voortgezet Onderwijs (I.V.O.) is er een school in Bloemendaal geves tigd, die door tweehonderd jongens en meisjes wordt bezocht. De leerstof ligt op het niveau van het ulo, zij wordt door de leerling strikt individueel en in zijn eigen tempo verwerkt; door middel van proeven stelt de schoollei ding vast in welke mate het bestudeer de is opgenomen. Is de voorgeschreven totale hoeveelheid leerstof bestudeerd, dan wordt het Ivo-diploma uitgereikt. Zaterdag en zondag waren werk stukken van leerlingen in het school gebouw ,,'t Heuveltje", Parkweg 2, uitgestald. Daar bleek wel hoezeer de creatieve vakken de basis vor men van de methodiek van dit onder- wijs- en opvoedingssysteem. Langs tekenen en schilderen, handenarbeid, muziek en dramatische expressie als zelfstandige vakken worden de per soonlijke kwaliteiten ontwikkeld en wordt de creativiteitszin dienstbaar gemaakt aan het bestuderen van de leervakken. HAARLEM, 11 juli Een 52-jarige aannemer uit Dordrecht wilde gister avond tegen acht uur met zijn auto rechtsaf de Zijlweg opdraaien. Hij rem de af om de bocht te kunnen nemen, maar trapte daarbij door de rem. De wagen begon te slippen, sloeg tegen de vluchtheuvel ter plaatse en sloeg om. De aannemer liep geen verwondingen op en zijn wagen werd niet ernstig be schadigd. Bij onderzoek bleek, dat zijn auto zich in een goede staat bevond en dat slechts een palletje in het remme- chanisme was losgeschoten. De aan nemer kon in zijn eigen wagen later op de avond de reis voortzetten. HAARLEM, 11 juli De r.-k. Har monie Sint Bavo uit Haarlem heeft gis teren tijdens een Internationaal Con cours in Neerpeit in Belgisch Limburg enkele belangrijke successen geboekt. Onder leiding van dirigent Jac. Wild schut verwierf de Haarlemse harmonie het hoogste aantal punten in de afde ling mars- en showwedstrijd, terwijl zij 255 van de 270 te behalen punten kreeg in de afdeling Concertwedstrijd, tweede afdeling, eerste sectie. Het concours in Neerpeit werd geor ganiseerd door de Muziekmaatschappij „De Dommelgalm" uit Neerpeit, die zijn honderdjarig bestaan vierde. In de jury hadden de heren G. Bodijn (Neder land), De Roeck (Brussel) en Jansens (Gent) zitting. HAARLEM, 11 juli Het laatste deel van het examen voor het instruc teursdiploma van de Bond tot het red den van drenkelingen werd zaterdag middag afgenomen in het Beikozwem- bad in Heerhugowaard. Andere onder delen voor dit examen zijn sedert 25 mei al op verschillende tijdstippen ai- fenomen in de Meisjes-HBS aan de 'empeliersstraat en in het Sportfond- senbad. Na het theoretisch deel van het examen en het onderdeel lesgeven, beide in Haarlem geëxamineerd, moest zaterdag de „eigen bedrevenheid" wor den gedemonstreerd. De landelijke examencommissie van de K.N.B.R.D. onder voorzitterschap van de heer R. J. Rohlfs heeft een van de deelnemen de tien kandidaten moeten afwijzen. Van de geslaagden, alle afkomstig uit de provincie Noordholland, zijn uit Ken- nemerland geslaagd de heer W. H. van Keulen (Zandvoortse reddingsbrigade) en de heren G. M. Sprenger, H. Schweitzer en J. Zijlstra, allen lid van de IJmuider Reddingsbrigade. GESLAAGD De heer J. Kordes te Bloemendaal, hoofdagent bij de ge meentepolitie van Bloemendaal en ge detacheerd in Aerdenhout, is geslaagd voor deel A van het examen voor in specteurs van gemeentepolitie en of ficieren van Rijkspolitie. HAARLEM, 11 juli Het Noord hollands Philharmonisch Orkest zal in het komende seizoen wederom twee series van negen concerten in Haarlem verzorgen, één op dinsdag en één op vrijdag. Een noviteit bete kent de uitwisseling met het Brabants Orkest. Onder leiding van zijn diri gent Hein Jordans zal dit orkest komen concerteren op een concert in JÏÏm De violiste Johanm Martzy, een van de solisten die zijn geëngageerd voor de concerten van het N.Ph.O. in het ko mende seizoen. de vrijdagavond-serie, en het Noord hollands Philharmonisch Orkest gaat in maart 1961 een tegenbezoek aan 's Hertogenbosch brengen. Ook het Radio Philharmonisch orkest onder leiding van Bernard Haitink verzorgt evenals vorige jaren een dinsdag avondconcert. Wat de samenstelling der pro gramma's betreft, hierover zijn nog geen definitieve gegevens verstrekt. Wel staat vast dat naast het be kende repertoire enige herhalingen van belangrijke moderne werken zullen plaatsvinden. Zo zal onder meer het prachtige concert voor orkest van Béla Bartok wederom ten uitvoer worden gebracht, even als het vervoerende opus van Strawinsky „L'oiseau de feu". Van de vele bekende solisten die geëngageerd zijn, springen de namen in het oog van de pianisten Rudolf Firkusny, Eduardo del Puecyo en Lily Kraus, de violisten Lola Bobesco, Johanna Martzy, de zangeres Lois Marshall uit Canada en de momen teel sterk op de voorgrond tredende Nederlandse altzangeres Aafje Heynis. De concerten staan onder leiding van Henri Arends en Marinus Adam. Twee nog niet met naam genoemde buitenlandse dirigenten zullen gast- directies komen vervullen. ■7; De violist André Gertler, solist op een der concerten van het N.Ph.O. BLOEMENDAAL, 11 juli Zaterdag middag heeft dr. D. H. Peereboom Vol ler burgemeester van Bloemendaal, officieel een opvangcentrum voor kam peerders geopend, Het tussen de Zee weg en het spartelmeer in het Natio naal Park de Kennemerduinen gelegen, laag begroeide kampeerterrein zal al leen worden gebruikt als de in de om geving aanwezige kampeerterreinen in Zandvoort en Bloemendaal geheel be zet zullen zijn. Burgemeester dr. Pee- IJMUIDEN. Maandag 11 juli Hoog water5.11 u. en 17.44 u. Laag water: 0.54 u. en 13.21 u. Dinsdag 12 juli Hoog water: 6.01 u. en 18.30 u. Laag water: 1.45 u. en 14.09 u. BEVALLEN van een zoon:L. L. C. M. Senft-van Kimmenaede; A. M. van Agtmael-Vernulst; H. Koomen-van Leeuwen; J. A. van Doorn-Schoonho ven; E. J. Koek-Burger. BEVALLEN van een dochter; W. Vis- ser-Gravesteijn; C. Moors-Luiten; C. A. M. Dieben-van der Helm. OVERLEDEN: A. H. Vermeer-Rom- pa. 71 j., Crayenesterlaan; A. Swan- Kok, 71 j., Maerten van Heemskerk- s tr u ct f GETROUWD: J. E. v. Petegem en D. de Groot; C. A. v. Heel en E. Hoog kamer; C. Eijskoot en M. W. Groes; W. Deutekom en H. H. M. Onrust. ONDERTROUWD: J. A. Businger en W. C. Schouten. De veertig man sterke Sint Jorisband van de katholieke verkenners heeft za terdagmiddag muzikale luister bijgezet aan het huwelijk van haar leider, hop man W. A. van Maanen, met mejuf frouw Willie Franken, 's Middags maakte de verkennersband een mars door de stad, vanaf de Antoniusschool aan de Kinderhuissingel via Kinder- huisvest, Parklaan, Kruisweg, Kenne- merplein naar café-restaurant „Bol werk", waar de bruiloft gevierd werd. On het terras van „Bolwerk" bracht de band het bruidspaar Van Maanen Franken een serenade. De heer Van Maanen werd kort na de oprichting van j 5int Jorisband, ongeveer zestien en „en half iaar geleden, met de leiding ee belast. TT A ART EM 11 ïUli VOOr het 6Xa" H^t het behalen van het instruc- men tot n de Koninklijke Ne- teursdiplom het Redden van derlandse Bona n. G M Spren_ ?frnH sfhweitzer en J. Zijlstra,allen &®r> H- "A Tjmuider Reddingsbrigade, hd vanidL* Keulen, lid van de Zand- en V Reddingsbrigade. Het prak- yoortse R dit examen werd za- tisch gedeelte minrjchting „Beiko" terdag in de afgenomen. De ove- in Heerhugowaard ëbonden aan het nge onderdelen deze kandjdaten reed^eerder goed gevolg afgelegd. ONDERSCHEIDmG.-huTenershmze van mevrouw Al weg in Aerdenhout aan de in brons, behorende is tÏ0 ©rGITlGdfliii®^ Tvjaccail Uit26- bij de Orde van Oranje reikt aan de heer P. W- w°m' nuls knecht bij mevrouw Nienhuis. HAARLEM, 11 juli De Haarlem se zang- en muziekweek die deze week op de Westkolk in Spaarndam een door de weersomstandigheden nogal triest verloop had, is zaterdagavond toch nog op succesvolle wijze besloten. Het was droog, niet al te veel wind en de tem peratuur was van dien aard, dat het geschikt weer was voor een openlucht concert. Dit wil niet zeggen dat daarom nu meteen alles ideaal was voor de klank. Er gaat in de buitenlucht al tijd een groot deel van de muzikale af werking verloren. Duidelijk was dit za terdagavond te merken bij „De Stem des Volks", het koor dat het eerste op trad. Onder leiding van de dirigent Dick Dekker werd een uitstekend pro gramma gezongen met werken van Cé- sar Franck, Hector Berlioz en Joseph Haydn. Dick Dekker liet zijn koor ar tistiek zingen. De goed afgewogen nu ances en vooral de subtiele pianissi- mo-gedeelten misten echter de uitwer king, die in een zaal zeker tot haar recht zou zijn gekomen. In het „Dona nobis pacem" uit de Nelson Mis van Haydn, hadden de sopranen een beet je moeite met de hoogte. Ook al weer een gedeeltelijk gevolg van het buiten zingen. Niettemin heeft de „Stem des Volks" een zeer goede prestatie gele verd, die alleszins het aanhoren waar was. Hetzelfde kan gezegd worden van het Koninklijk mannenkoor „Caeci- lia" onder leiding van Anton de Beer. Ook dit koor heeft voortreffelijke din gen laten horen in het uitgebreide programma. Va nde vijf a capella gezongen werken boeiden het „Tur- kisces Schenkenlied" van Mendel sohn en „La pastorella" van Schu bert het meest. Ook „Nachtgcsang im Walde" van Schubert met piano begeleiding, voldeed in artistiek op zicht ruimschoots aan de artistieke eisen. In de overige werken kwamen nogal eens ongelijkheden voor, zowel wat uitspraak als ritme betrof. Na het langdurige applaus hief „Caeci- lia" spontaan het eigen koorlied aan. De pianiste Emmy van Eden, die beide koren aan de piano begeleidde, komt een extra woord van hulde toe voor haar niet alleen betrouwbare,- doch ook estetische seeunderen. Dit is een heel aparte kunst die Emmy van Eden uitstekend verstaat. Vele koren hebben er ook op dit muziekfeest weer profijt van kunnen trekken. Het was de muziekvereniging „Cres cendo" uit Westzaan, onder leiding van C. Luttik, die de finale van de mu ziekweek verzorgde. Reeds aanstonds bleek dat de klank van dit fanfare corps het wel uitstekend deed in de buitenlucht. „Crescendo" is een fan fare-orkest dat zeer beschaafd muziek maakt. De klank is mooi rond en de stemming opvallend zuiver. Dirigent Luttik dirigeert pittig, zonder zich te verliezen in allerlei overdadige bewe gingen. Zo resulteerde dit concerteren van Crescendo in een boeiend klank spel, dat veel succes verwierf bij het grote aantal bezoekers op deze slot- avond. reboom Voller noemde deze laatste aan winst in de gemeente noodzakelijk door het steeds toenemende aantal kampeer ders, vooral in de kuststreek. De bevolking zoekt meer vrijheid en zij trekt in zo groten getale de natuur in, als men tevoren niet heeft kunnen dromen. Voor de overheid betekent dit weer een noodzakelijke uitgave ten be hoeve van de recreatiezoekenden. On danks de kampeerterreinen in de Ken nemerduinen, die in Zandvoort. en het sedert vorig jaar geopende caravan kamp ,,'t Helmgat" blijkt er nog steeds een tekort te bestaan. De toeloop van kampeerders heeft tot op heden wel enige moeite gegeven, maar geen ern stige gevolgen gehad; in de toekomst vreesde de burgemeester hier wel voor. Daarom zien de andere gemeenten, al dus dr. Peereboom Voller, met belang stelling naar Bloemendaal hoe deze ge meente het doet met dit opvangcen trum, dat het eerste in zijn soort is langs de Nederlandse Noordzeekust. Spreker noemde de gunstige ligging van het terrein ten opzichte van de omgeving en de nabij gelegen kampeerterreinen en achtte het in staat de toenemende stroom kampeerders op te vangen. De burgemeester richtte zich daar na in het bijzonder tot de heer P. J. Melchers te Wijk-aan-Zee, die als kamp beheerder van het Opvangcentrum zal optreden. Het gemeentebestuur zal met belangstelling door een vergroot glas de ontwikkeling van het opvangcen trum volgen en heeft voor ontstane wensen steeds een open oog, mits deze wensen binnen het redelijke blijven. Met het, hijsen van de internationale kampeervlag, een grote tent op een wit vlak, verklaarde de burgemeester het terrein daarna voor geopend. Bij de opening van dit nieuwe Opvangcen trum voor kampeerders troffen we on der de aanwezigen enige wethouders en raadsleden aan en voorts de directeur en adjunct-directeur van de dienst van Publieke Werken, alsook de korpschef en waarnemend korpschef van de Bloe- mendaalse gemeentepolitie. In onze editie van donderdag gaven wij reeds een beschrijving van het nieu we kampeerterrein. Daaraan kan wor den toegevoegd, dat op verschillende plaatsen op het terrein brandschoppen ijn geplaatst om een eventueel begin van duinbrand in de kiem te smoren. De kampbeheerder heeft dit seizoen zijn kantoor met telefoonaan sluiting ondergebracht in een cara vankamp. In het volgend seizoen hoopt men deze caravan te kunnen vervangen door een stenen administratiegebouw tje. HAARLEM, 11 juli Nu de vakan tie van de leerlingen van lagere scho len. weer begonnen is hebben de ver schillende bioscopen in Haarlem voor de jeugd een speciaal ochtendprogram ma opgesteld. Vooral nu het slechte weer voor vele ouders het probleem op werpt, op welke manier zij hun kinde ren bezig kunnen houden, vormt dit een ideale oplossing. In Rembrandt wordt tot en met woensdag iedere ochtend om half elf een opvoering gegeven van het Jeugd toneel „Dik Trom"; vanaf donderdag treedt Montagne's Jeugd variété in dit theater op. Cinema Palace brengt een aantal films voor de jeugd, terwijl in Studio filmpjes van Donald Duck, Stan Laurel en Oliver Hardy, Charlie Chap lin en andere gedraaid zullen worden. Ook deze voorstellingen beginnen om half elf 's morgens. In de Vleeshal geeft het handpoppen theater „Merlijn" iedere middag om 2 uur jeugdvoorstellingen. Dinsdagmid dag wordt „Het Onderwateravontuur" gespeeld, woensdagmiddag „De fluit va Bozebol", donderdagmiddag „Het blau we water" en vrijdagmiddag „De Chi nese Draak". HEEMSTEDE, 11 juli In de zwem vijver Groenendaal werden zaterdag middag onder grote belangstelling de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden door de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC gehouden. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden was er een flinke deelname en werden er en kele goede tijden genoteerd., De zwem wedstrijden werden afgewisseld met enige komische sprongen van de spring- toren. Na afloop van de wedstrüden werden door de heer A. J. J. Verspoor de prijzen aan de winnaars uitgereikt. De Bos en Hovenschool prolongeerde het bezit van de wisselbeker. Advertentie SCHIPHOL, 11 juli De twintig jarige Griekse kroonprins Constantijn, die op het IJsselmeer een week lang heeft deelgenomen aan de internatio nale zeilwedstrijden om de Dragon Gold Cup, is vanochtend met het lljn- toestel van de Olympic Airways terug gevlogen naar Athene. Hij is geduren- de zijn verblijf in Nederland de gast geweest van onze koninklijke familie op paleis Soestdijk. Vanochtend vroeg bracht Prins Bernhard hem in zijn eigen Ferrari naar Schiphol. „Het weer in Nederland is me wat tegengevallen", zei de kroonprins tot een verslaggever, terwijl hij van de ICA-hal naar het dertig meter verder op het platform gereed staande vlieg tuig wandelde. „Het is wel heel an ders dan in Griekenland". Naar bekend is hij in het algemeen klassement van de zeilwedstrijden elfde geworden. Op de vraag wat hij verder over zij»» bezoek zou kunnen vertellen, antwoord de de prins: „Het is hier overigens een heerlijk land. Nee, ik heb het zo druk met zeilen gehad, dat er heel weinig tijd is overgebleven om nog iets an ders te doen". „Komt u misschien nog eens terug naar Nederland?". Zonder aarzelen zei de prins enthou siast: „zo spoedig mogelijk". HAARLEM, 9 juli Op 65-jarige leeftijd is in Haarlem overleden dr. J. A. van der Boom, in leven leraar teke nen en kunstgeschiedenis aan het „Lou- rens Jansz. Costerlyceum". De over ledene, die 28 januari 1895 in Haarlem geboren werd, studeerde kunstgeschie denis en archeologie aan de stedelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1940 promoveerde. Hij was na het be halen van de desbetreffende actes aan vankelijk werkzaam als vakonderwij zer in het tekenen aan lagere scholen in Amsterdam en in Haarlem, werd la ter leraar aan de gemeentelijke kweek school in Amsterdam en in 1933 leraar tekenen aan het stedelijk gymnasium in Haarlem. Drie jaar later werd hij in die functie benoemd aan de Gemeen telijke H.B.S. Aan de Raaks, waaraan hij tot de opheffing van die school in 1958 verbonden is geweest. Vorig jaar heeft dr. Van der Boom zijn veertigja rig ambtsjubileum bij het onderwijs ge vierd. DRIEHUIS, 9 juli Honderden wa ren vandaag tegen het middaguur naar de begraafgplaats Westerveld ge komen om daar de laatste eer te bewij zen aan de plotseling overleden burge meester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Hieraan was reeds een eerbetoon voorafgegaan in zijn gemeente, waar het stoffelijk over schot van zijn woning naar het raad huis werd gedragen. Daar waren kran sen op de baar gelegd van het gemeen tebestuur en van het gemeenteperso- neel. In de gereformeerde kerk leidde ds. Walvaart een rouwdienst en toen nam Sassenheim voorgoed afscheid van zijn eerste burger, die de gemeente twintig jaar met grote toewijding heeft gediend. In de nieuwe aula van de begraaf plaats, waar de zeer vele belangstel- Het kamperen op het opvangcen trum komt ons in vergelijking met de normaal geldende kampeertarie- ven vrij hoog voor. Behalve een ba sistarief van 0.75 per nacht, is men een kwartje extra verschuldigd. We weten niet of dit als straf geldt, om dat men zich zo laat in de gemeente vervoegt dat men de normale terrei nen vol treft en naar het opvangcen trum moet worden verwezen. Boven dien is men verschuldigd vijftig cent voor elke tent en bovendien nog veer tig cent voor een auto of motor, die slechts op het weggedeelte mag wor den geparkeerd. Ter vergelijking zestig cent per persoon per nacht (inclu sief tent!), slechts vermeerderd met tien cent voor een rijwiel en een kwartje voor een auto. Het komt ons voor, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal, voor zijn als taak van de overheid geziene verplichting de helpende hand te bieden, de kam peerder financieel sterk belast. BLOEMENDAAL, 11 juli In ver hand met de slechte weersomstandig heden van de afgelopen dagen zal de uitvoering van het Nederlands Ballet die vanavond in het Bloemendaalse Openluchttheater zou worden gegeven, niet doorgaan. De voorstelling is uitge steld tot donderdag 14 juli. Ook dan zal het Nederlands Ballet worden begeleid door het Nederlands Kamerorkest on der leiding van Anton Kersjes. enden nauwelijks allen een plaats kon den vinden, hadden vier leden van het korps rijkspolitie de erewacht hij de met kostbare bloemstukken bedekte baar betrokken. De commissaris der konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Claesesz, zei hier, dat de over ledene zijn leven heeft willen richten naar het oude ridder-ideaal. Hij heeft een strijder willen zijn, dienstbaar aan de medemens en aan de gemeenschap. Hij was een stijlvol, beminnelijk strij der voor zijn gemeente Sassenheim, waarvan hij zoveel hield. Daarom ko men niet alleen uit de gemeente, maar ook uit de provincie klanken van dank en waardering voor zijn werk. Locoburgemeester A. Vogelaar, sprekend namens het gemeente bestuur, de medewerkers van de ge meentelijke dienst en namens de bur gerij, herinnerde aan de bijzondere raadsvergadering, die aan de nage dachtenis van de burgemeester reeds was gewijd. Een eenvoudig werkman had in deze dagen tot hem gezegd: „Een nobel mens is van ons wegge nomen", en dit kon de loco-burge meester volkomen onderschrijven. Hij ging met iedereen om als een vriend en een goed burgervader. Nadat de heer J. Koning de over ledene had herdacht als presidentcom missaris van de N.V. Elektriciteits Maatschappij Lisse-Sassenheim, was burgemeester H. Duiker van Katwijk de tolk van de vele aanwezige burge meesters, maar inzonderheid van die van de zogenaamde Duinkring en van alle burgemeesters van Zuid-Holland, speciaal de Haagse kring, Burgemees ter Sandberg van Boelens was een hooggeacht ambtgenoot, iemand, die aan het woord collega zo'n diepe be tekenis en waarde heeft gehecht. In hem zien wij ook een burgemeester, die ons ten voorbeeld is geweest, aldus burgemeester Duiker, omdat hij zijn ambt op zo stijlvolle wijze heeft ver vuld. Hij was een burgemeester van allure. Ook namens de familie Sandberg van Boelens en de familie Van Ittersum werden woorden van afscheid gespro ken, waarna de heer jhr. Graswinckel als een van de oudste en beste vrien den de overledene herdacht als een opgewekt mens, een correct werker, uitermate consciëntieus. Organist Egbert Vos, die voor de aanvang van de plechtigheid „Wenn ich einmal soil scheiden" van Joh. S. Bach had gespeeld, speelde vervolgens „Wo du hingehst, da will auch ich hin- gehen" van Eugen Hildach en bij het uitdragen „Ave Verum" van W. A. Mozart. Aan het graf, waar opnieuw de rijkspolitie de wacht had betrokken, werd gebeden door ds. Walvaart. Een zoon van de overledene dankte voor de vele blijken van belangstelling. Hij voegde hieraan toe: „Het is moeilijk maar mooi de herinnering te hebben aan een vader, die geleefd heeft vol gens het devies van zijn familiewapen. HEEMSTEDE, 11 juli Onder slech te weersomstandigheden werden zon dag in de zwemvijver Groenendaal wed strijden gehouden om de clubkampioen- schappen Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. De Heem steedse zwem- en poloclub HPC orga niseerde de wedstrijden en legde zowel in». afdeling meisjes als m de af- deling jongens beslag op de wisselbeker. HEEMSTEDE, 11 juli De burge meester van Heemstede zal van 11 juli tot en met 20 augustus wegens vakan tie geen spreekuur houden. Wethouder van Lent zal in deze periode optreden als loco-burgemeester. In die functie zal hij woensdags van 11 tot 12 uur spreekuur houden. DEN HAAG, 11 juli (Reuter, A.N.P.) De Nederlandse vertegenwoordiging m Leopoldstad heeft alle Nederlandse vrouwen en kinderen de raad gegeven Congo te verlaten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken alhier heeft desgevraagd meege deeld, dat de Nederlandse consul-gene raal te Leopoldstad, jhr. E. Boreel, deelneemt aan het voortdurend over- le_g tussen Buitenlandse vertegenwoor digers te Leopoldstad over repatrië ring. Jhr. Boreel heeft de bevoegdheid gekregen zelfstandig naar bevind van zaken te handelen. Behalve bovenge noemd overleg bestaat er ook contact tussen de Nederlandse en de Belgische regering en tussen de Belgische rege ring en de K.L.M. over evacuatie en repatriëring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3