Kwart eeuw CMtaunedwische Geen eng agrarisch belang, ook meer levensgeluk voor boeren en tuinders Bedrijven verbeterd en wegen ontsloten Rr i Nog drie Franse gebieden in Afrika onafhankelijk Wordt Frankrijk straks in V.I\. omringd door nieuwe staten? Toneel Statenloze niet welkom DE KLOEK EN DE KUIKENS De Gaulle trots op Frans succes Man steekt schoon vader met mes WOENSDAG 13 JULI 1960 j PAGINA 11 De Cultuurtechnische Dienst bestaat 1 augustus 25 jaar. Een kwart eeuw belangrijk werk heeft deze dienst verricht ter verbete ring van de welvaart. Hij heeft niet alleen economische voorde len gebracht doch ook levens vreugde geschonken aan grote groepen mensen door de gunsti ger omstandigheden, waarin zij voortaan werken. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Alke- made, in wiens gemeente het ruilverkavelingsplan Roelof- arendsveen in uitvoering is, zei het treffend tot de directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ir. S. Herweyer: „U weet niet half wat u voor onze mensen gedaan hebt." I J Glascultuur omhoog m*m Tachtig stuwtjes Meer vruchten in Roelof arendsveen De Cubaanse suikerpot Egyptische admiraal bezoekt ons land Palmolive garandeert U zachter en gemakkelijker scheren óf Uw geld terug! levert tot het op hoger peil bren- gen van het gehele land en volk. Daarom begrijpt men ook de spanning van de jubilaris naar de spoedig te verwachten beslissing van de regering inzake het in 1958 ingediende meerjarenplan. IGNAAT AGASI. FELISOL écht kleurecht Vergeefs naar Rotterdam Dit alles overziende kan men instemmen met het woord van de secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw en Vis serij dr. J. H. Patijn aan het einde van de reis, dat de jubile rende Cultuurtechnische Dienst geen eng agrarisch belang dient, maar een essentiële bijdrage Diesel ontspoord bij Geldermalsen Mahler-medaille voor Kubelik RUILVERKAVELING] verandert hele streken van aanschijn We hadden die belangrijke projecten in het midden van ons land bekeken en gezien hoe streken van aanschijn zijn veranderd en de mensen prettiger zijn gaan leven. Want ruilverkaveling om vat meer dan technische voorzieningen als waterbeheersing en ontsluiting, maar is de hefboom tot vele andere activiteiten, die leiden tot een volledi- Ï;e verbetering van het platteland, met nbegrip vaak van krotopruiming en het scheppen van een alleszins waar dig sociaal en cultureel milieu. Door aanleg van wegen worden hele gebie den verlost uit een Isolement, waar door de achterstand wordt opgeheven terwijl agrariërs hun bedrijven beter kunnen leiden door het erg versnipper de land dicht bij de bedrijfsgebouwen te brengen. Elke ruilverkaveling heeft zijn eigen karakter. Die van de Maarsse- veense plassen aan de noordkant van Utrecht, een project van achttien mil- ioen gulden, raakt wel vele belangen. )e tuinbouw wordt er gediend, in ste debouwkundig opzicht wordt aan de stad Utrecht voordelen gebracht en tenslotte creëert men in het hart van het land een 250 ha grote plas met een strand van zeventien ha, een recreatie oord dat Kralingerhout en de btoter- plas evenaart. Voor Staatsbosbeheer blijft er een natuurreservaat van 25 na Over. Gerekend is, dat per dag de duizend bezoekers op dit strandbad verpozing kunnen vmden en de toe gangswegen worden zo gemaakt da 27 km oever van de plas vro toegan kelijk is. Zandwinning dekt voor een belang rijk deel de kosten van deze rmlverxa- veling, die de verdere ontwikkeling van dit 550 ha grote tuinbouwgebied ten goede zal komen. Het gaat om miljoe- 5 goede kavels van de meest gewenste oppervlakte ontstaan, met een goede ligging en waterbeheersing. Grond met slib op het veen geldt als zeer vrucht baar en er is al een warenhuis, dat om zjjn gunstige opbrengsten bijzonder de aandacht trekt. Er wordt uitsluitend geteeld om in de behoefte van de stad Utrecht te voorzien en de produkten van hier' worden dus niet geëxporteerd. Zoals bij elke ruilverkaveling waren er voor- en tegenstemmers. Er is een felle actie van verzet geweest, me voor al van twee mensen uitging, inans werken zij volkomen mee, nu zij mei kubieke meters zand, die de ge- l'nte Utrecht zeker geen windeieren billen opleveren, elf heeft zij ten be- zulien e woningbouw voor een b°ey.e Zzerld tot veertigduizend men- dertigauizen kubieke meters nodig, •en, zes mi J OQO naar Maarssen gaat waarnaast zu- maken van gronden, voor het bouw w eigenlijke ruilverka- terwiil er voor de eige v terwijl er v°or de eig en ku_ veling behoefte is bieke meter zand. Eindelijk kan men mi <ht ^®j®nKsma„^ dat zich kenmerkte ur niet moge akkertjes, watr„*»Tekken. De bevol- lijk was, „omhoog - „aar, doch king snakte er reeds w, roll dit louter uit agrarisch ongust verwezen- grootse plan fmanióPie huisgezinnen lijkt kunnen worden. Hem drie „r werken reeds s „najs de smalle op de .geiteweidjes zoa want vader stroken genoemd werden, fabriek. De moet overdag naar e_ 0p. Tuin- tuinbouw levert met g „mstandig- ders die reeds in heden verkeren en 'verdienen cultuur in kassen hebbe aantal twee mille per ha meer. zand trekgaten en sloten worde wegen dichigespoten, zodat langs eigen ogen de verbeteringen aanschou wen, waarin zij niet konden geloven. Dat kon een boer in Vleuten ook niet. De bijna gereed gekomen ruilverkave ling van 2500 ha heeft niet minder dan vijftien overwegen van de spoorwegen overbodig gemaakt. De N.S. heeft ze opgeheven. Die boer vertikte het aan vankelijk om mee te werken en zag de gevaren van een onbewaakte overweg op zijn land niet in. Hij was er altijd veilig over gekomen, tot op een goede dag een van zijn koeien werd dood ge reden. Hij wist niet hoe vlug hij de vol gende morgen bij de plaatselijke verka velingscommissie moest komen om te zeggen, dat hij meedeed. Een boerin, die een zenuwziekte nabij was, omdat haar kinderen iedere dag op weg naar school een spoorlijn moesten overste ken, had het anders gezien. Nu er een viadukt is, kan zij haar geluk niet op. De eigenaars en gebruikers van gron den in dit hoog ontwikkelde tuinbouw centrum hebben hun belangen over het algemeen goed ingezien. In oppervlakte gerekend stemde 97 procent en van de eigenaren 94 pet voor de ruilverkave ling. Percelen", die eerst aan weerszij den van de spoorlijn Utrecht-Woerden, waarover 350 treinen per dag rijden, la gen, zijn nu aan één kant samenge voegd. Er werden negen boerderijen verplaatst en voor een goede ontsluiting :b verschijnen steeds meer ^oelofl^ndsv^ ZuidhollandSe ^nb0UW°ebted 7iin 27 km wegen verbeterd en.11 km niliiw aangeleid Oude boerderijen zijn a gebroken eng bij de hofstede naast De Ham", de bekende toren van een oud kasteel is men zeer omzichtig te werk gegaan. Het huis. was gebouwd van handvormstenen, die aan Amster dam z«n verkocht ten behoeve van res tauraties. De gemeente Vleuten kreeg voor de uitbreiding van het dorp vijf ha grond er bij en zij kon tevens een midden in de kom gelegen boerdery slopen. De ontwikkelingskansen voor de tuin bouw zijn in niet geringe mate vergroot door een betere waterhuishouding, waarbij de natuurlijke lozing door be maling is vervangen. Op drie plaatsen kan nu water in de hooggelegen wete ringen worden gepompt en door middel van tachtig stuwtjes stroomt het traps gewijze naar de laagste punten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat in dit tuin bouwgebied de laatste vier jaar jaar lijks 1V« miljoen gulden meer in nieu we kassen is geïnvesteerd. Het verschil tussen hoge en lage gron den is in het typische oude veengebied Zegveld op de grens van de provincies Utrecht en Zuid-Holland, waar alles met de schuit wordt gedaan altijd een twistpunt geweest, dat door de in uit voering zijnde ruilverkaveling uit de we reld wordt geholpen. De kavels zijn er wel twee km lang en dikwijls anderhalf km van de bedrijfsgebouwen verwij derd. Het gebied heeft de vorm van een puntig stuk kaas. Het zit vol smalle wegen, die het land met een voertuig niet bereikbaar maken, terwijl vrijwel ieder bedrijf zijn eigen uitgang naar het dorp had. De mest moet naar de akker gevaren worden. Vaarwegen wor den verbeterd en er is een goede ver binding te land, een nieuwe tertiaire weg, gedeeltelijk reeds klaar, waarvoor een wetering met turven uit Drente is gedempt. Een proefboerderjj geldt als voorbeeld hoe de produktiviteit kan worden opgevoerd. Als men wil mecha niseren zal eerst de ongelukkige vorm van de percelen moeten verdwijnen. Een sterke ingreep past men toe In Roelofarendsveen,, het belangrijke tuin bouwgebied van Zuid-Holland, waar de - r loron typlPrion wnc Dit is nog een van de krotten in Roelofarendsveen. Het is aan de ruilverkaveling te danken, dat ook deze ontoelaatbare woontoestanden worden opgeheven. M -.li. mnH Advertentie ROTTERDAM, 13 juli Op het ogen- „.ik vertoeft op uitnodiging van de Ne derlandse regering in ons land vice-ad- miraal Yussuf Hammed, voorzitter van de raad van beheer van de „Société Nationale pour la Navigation Mariti me" in Egypte en directeur van de „Ports and Lighthouses" in Alexan- drië. Gedurende veertien dagen bezoekt deze vertegenwoordiger van de Verenig de Arabische Republiek verschillende Nederlandse industrieën op het gebied van havenwerken, scheepsbouw, ma chinebouw, telecommunicatie, alsmede de havens van Amsterdam en Rotter dam, waarbij de havenradarinstallaties eveneens in ogenschouw zijn genomen. Er bestaan namelijk plannen de haven van Alexandrië van een dergelijke ap paratuur te voorzien. Fijn ...wat heerlijk fris nu je Je weer met water en zeep scheert t Een mooie slanke brug tn een nieuwe verbindingsweg tn Roelof arendsveen. Advertentie mevrouw I Textiel stoffen met het FELISOL-etlket zijn kleurechtl Let U dut voortaen op FELIS0L ROTTERDAM, 12 juli Op het ogenblik verblijft op het hoofdbureau van politie alhier, de 47-jarige staten loze Alexander Raymond Neumann, die gisteravond laat met het 6725 tons metende Britse vrachtschip „West Breeze" uit Londen is aange komen. De politie heeft besloten hem weer aan boord van het Britse schip te zetten, wanneer dit de haven van Rot terdam zal verlaten. Vermoed wordt, dat hy tenslotte dan wel weer in de haven van Hamburg;, waar hij zich aan boord heeft veTstopt, aan land zal wórden gezet. Neumann is vorige week op de „West Breeze" in Londen ontdekt toen het schip werd gelost. Hij zou elf dagen aan boord zijn geweest. De verstekeling moest in een Londens ziekenhuis wegens ondervoeding wor den behandeld. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Neu mann's verzoek tot toelating in En geland afgewezen. Hij werd bij het vertrek van de „West Breeze" uit Londen weer aan boord van dit schip gebracht. DEN HAAG, 13 juli Bjj K.B. is met ingang van 1 september eervol ontheven van de functie van lucht macht-, tevens militair attaché bij de ambassade bij het hof van St. James te Londen de als zodanig tijdelijk be noemde kolonel J. B. H. Bruinier. veis en nun -T r leidden tot een arbeidsverlies. dat ruw geschat op honderdduizend manuren per jaar kwam te staan. Onvoldoende ont sluiting en de opeenhoping van bedrijfs gebouwen aan de langgerekte dorps straat hebben een verdere intensivering van het bodemgebrulk, met name met verwarmd glas ten behoeve van de sier. teelt verhinderd. Er is reeds een net van 'nieuwe wegen aangelegd, een uit komst in dit waterrijke veengebied. Ook de grote vaarwegen z«n verbeterd, hetgeen van groot belang voor de aan voer van baggerspecie uit het Braasse- mermeer voor bemesting. Een aantal dwarssloten en langsloten is gedempt en op een gebied van tweehonderd na land heeft men een grondwinst van 23 ha. Een derde van de bedrijven was niet groter dan 0,3 ha. Dank zij de sanering heeft men nu een gemiddelde grootte van 0,5 tot 0,6 ha. bereikt. De tuinders zelf moeten 35 ct. per Rijnlandse roede meebetalen, dit is niet meer dan de prijs van één anjer, zeggen nu de men sen, die helemaal opleven. Vroeger kon een tuinder hier moeilijk het hoofd bo- ven water houden en moest h\j om steun vragen. Daarvan is thans geen sprake meer. Ook de groenteteelt werpt meer .vruchten" af. Werden de „doppertjes" uit Roelofarendsveen reeds aan het hof van Napoleon als een lekkernij be schouwd, daarnaast worden peulen, snij bonen en augurken geteeld. Belangrijk is vooral de vroege aardbeienteelt on der plat glas, waarvan zestig procent naar Zweden en Denemarken wordt ge ëxporteerd. Vele tuinders, die in krotten woonden, zijn neuwe woningen aan de wegen reeds beter gehuisvest, doch de vraag is of in het kader van de ruilverkaveling wel alle 250 krotwoningen opgeruimd kunnen worden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 juli - Frankrjjk ver trouwt erop, misschien enigszins ver metel, dat het zich alN de bekende kloek met de kuikens op de a.s. herfst- zitting van de V.N.-assemblée omringd zal vinden door elf tot onafhankelijk heid gepromoveerde Afrikaanse staten, leden van de Gemeenschap. Met de kandidaturen van Madagaskar, Sene gal cn Soedan (deze beide laatsten te zamen de federatie van de Mali vor mend), wier plechtige onafhankelijk heidsproclamatie na de desbetreffende akkoorden met Frankrijk afgelopen maand in de resp. hoofdsteden plaats vond, heeft de veiligheidsraad reeds eenstemmig zijn instemming betuigd. Tussen de regeringsleiders van resp. de republieken Niger, Ivoorkust, Op per Volta, Dahomey en de Franse re gering werden maandag te Parijs de ak koorden tot volledige overdracht der souvereiniteitsbevoegdheden onderte kend. En de plechtige proclamatie van de onafhankelijkheid der genoemde Afri kaanse republieken zal op verschillen de data in de eerste week van augustus plaats vinden. Gistermiddag werden eveneens te Parijs de eerste overdrachtsakkoorden ondertekend met de vier nog resteren de Afrikaanse leden van de Gemeen schap, te weten Gabon, Congo (hoofd stad Brazzaville), de centraal Afrikaan se republiek en Tsjaad. En ook deze landen zullen hun kersverse onafhan kelijkheid ongetwijfeld nog tijdig ge noeg kunnen proclameren om in sep tember a.s. als lid der Verenigde Na ties te worden opgenomen. Niger, Ivoorkust, Opper Volta en Dahomey, tezamen een „entente" vormend, zijn er bij gebleven dat zij nieuwe akkoorden van samenwer king met Frankrijk en andere leden van de Gemeenschap eerst wensen aan te gaan na onvoorwaardelijk de volledige onafhankelijkheid en opna me in de Verenigde Naties te heb ben verkregen. Dit was hun ietwat boze reactie geweest, zoals indertijd uiteengezet, nadat generaal De Gauile hun avances voor het omsme den der Gemeenschap tot een hech te Frans-Afrikaanse federatie had ge negeerd. Parils heeft zich tenslotte bij deze reactie neergelegd, overi gens in het volste vertrouwen dat de ih uitzicht gestelde nieuwe samen- werkingakkoorden er inderdaad spoedig zullen komen. Deze akkoorden zouden onder meer betrekking hebben op defensie, de bui tenlandse politiek en de munt. In af wachting van de nieuwe akkoorden blijft in de vier Afrikaanse republieken voor wat de samenwerking met Frank rijk betreft, de bestaande toestand ge handhaafd. De vraag of „grondwette lijk bezien" deze vier republieken der „entente" bij de onafhankelijkheidspro clamatie eigenlijk niet buiten de Ge meenschap treden, zij het met de be doeling er heel spoedig weer in terug te keren, verliest daardoor practische betekenis. Afrikaans kader In de loop van de vele toespraken, die generaal De Gaulle tijdens zijn Normandische toumée van de afgelo pen dagen heeft gehouden, heeft hij ter loops ook gewaagd van het succes als hoedanig Frankrijk het ondernemen van zjjn Afrikaanse gemeenschap mag beschouwen: „Zulks in het licht van hetgeen zich elders in het hart van het Afrikaanse werelddeel afspeelt." Gis teravond gaf Le Monde in een uitvoerig en gedocumenteerd artikel te verstaan dat in de onafhankelijkheid verkrijgen de voormalige Franse gebiedsdelen muiterijen en troebelen als zich in de voormalige Belgische Congo voordoen niet te verwachten zijn. In tegenstel ling met de Belgische autoriteiten die altud de vorming van inheems troepen kader hebben verwaarloosd, zo stelt het Parijse blad in het licht, leidt de Franse republiek sedert vele jaren of ficieren op, die afkomstig uit Afri ka. selinge Wat doe je met een jon getje van een jaar of vijf, dat je een dagje van een bevriende relatie hebt ge leend om er op te passen. Het loutere oppassen biedt zo'n jongen natuurlijk geen plezier. En hij verwócht terecht wat van zo'n plot- klimaatverwisseling. Daar moet" iets feestelijks gebeuren. Toen ik Fritsje onder mijn beheer had, vroeg ik hem dus: „Wat zullen we nu eens gaan doen? Hij aarzelde geen moment en ant woordde: „Een ijsje eten." Ijsjes echter behoren tot de bij uit stek vluchtige genoegens des levens. En toen hij de kille zoetigheid had weggewerkt, keek Fritsje mij dan ook vol verwachting aan. Wij delibereerden enkele ogenblik ken over de speeltuin, die ik persoon lijk haat en waar ik hem dus tactisch van éf bracht, over limonade en taart jes, die hem wel aantrokken, maar die hjj na enig dubben toch verwierp en over „Artis"; maar daar was hij al eens geweest. Opeens riep Fritsje: „Ik wil naar het toneel!" En hij keek mij aan alsof hij „Sui ker" van mij wilde afdwingen. Ik nam de agenda door en ik trof het dat er die middag inderdaad een mooie kin dervoorstelling werd gegeven. Zelden heb ik een mens zo met han den en voeten zien genieten als Frits je deed toen hij eenmaal in het thea ter zat. Maar toen het doek op ging, verkoelde zijn overigens ingehouden geestdrift aanmerkelijk. Hij bezag het gebeuren op het toneel met onthutste verbazing en fluisterde mij toe: „Dat is tóch niet echt?" „Welnee", zei ik sussend, „het ia allemaal maar onzin." Maar Fritsje bleef wankelen tussen mijn geruststellend standpunt en zijn vrees. En op een gegeven moment zei hü zacht: „Ik wil er uit, ik ben misselijk." Even nadien liepen wij weer op straat. En toen liet het manneke de meest fnuikende toneelcritiek los, die ik ooit heb vernomen. „De schouwburg vind ik leuk", zei hij, „maar dat gordijn moet niet open gaan." SCHIEDAM, 13 juli Gistermorgen is hier in een woning aan de Alex Nu- manstraat een vechtpartij uitgebroken tussen een 43-jarige man en zijn schoonvader. Tijdens een ruzie, die op het balkon ontstond, heeft de eerste zijn schoonvader een zestal messteken toegebracht. Als gevolg daarvan moest deze in levensgevaarlijke toestand naar de dr. Noletstichting worden overge bracht. De dader is kort na het mis drijf gearresteerd. UTRECHT, 13 juli Om tien voor zeven gisterenavond is by Geldermal sen door tot nu toe onbekende oorzaak een dieseltreinstel ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De ontsporing ontstond doordat een wissel niet op tijd bediend was. Slechts één rptuig van een driewagenstel van he trein ontspoorde. Tengevolge van de blokkering van de lijn, ondervonden de treinen die Geldermalsen moesten pas- seren enige vertraging. Bussen onder hielden tijdelijk de dienst Tiel-Gelder- malsen. AMSTERDAM, 12 juli Prof. Er- win Ratz, president van de internatio nale Gustav-Mahler Gesellschaft, zal donderdagavond as. in het Concertge bouw de gouden medaille van deze or ganisatie uitreiken aan de dirigent Ra phael Kubelik. Deze plechtigheid in de Rudolf Mengelberg-foyer zal worden gehouden na afloop van de uitvoering van Mahler's Tweede symfonie ter ge legenheid van het Holland Festival. Raphael Kubelik zal dit cefncert door het Concertgebouworkest en het Am sterdamse Toonkunstkoor dirigeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11