Gebrek aan arbeidskrachten in West-Duitsland Incident met RB47 moet voor V.N. Reders vragen vrijstelling van beperking investeringsaftrek Gebouw van Rijksmuseum bestaat driekwart eeuw Vrijstelling van dienstplicht voor onderwijzers De Onwillige Held PAUL VLAANDEREN De spook' brand* Werknemers eisen kortere werktijd Aanklacht tegen leider der sekte op Mont Blanc Pancho Gonzalez bruidegom II :v J.-> V.S. en Engeland beste klanten en leveranciers van de E.E.G. Nederlandse nota aan Cuba „Karei Doorman in Fremantle Aftreden geëist van Italiaanse regering ERIC DI NÖORMAN WOENSDAG 13 JULI 1960 PAGINA 2 Khroesjtsjev: MOSKOU, 13 juli (A.F.P.) De regering van de Sovjet-Unie heeft nog geen beslissing genomen over het voorleggen aan de Ver enigde Naties van de kwestie van het binnendringen van het Ame rikaanse vliegtuig op 1 juli. Niet temin is zij van oordeel dat deze kwestie door de Veiligheidsraad dient te worden besproken en vervolgens door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties moet worden onderzocht, aldus heeft premier Khroesjtsjev gisteren op een persconferentie in Moskou meegedeeld. Wij hebben geen hoge verwachtingen van de concrete resultaten van dergelijk optreden, maar het zal eens te meer de Verenigde Staten en de huidige samenstelling van de raad aan de kaak stellen, zo voegde hij hier aan toe. Kikvorsmannen zeeziek I Dwinger: schermer voor Rome Ook roeiers en kanoërs In Utrecht V erduisteringsaf faire berecht „Semi-Horeca- instellingen" Boycot opgeheven Michael Holmes hij Amsterdams Ballet Zusters van Liefde ontvangen missiekruis Lilian Harvey treedt weer op Ook vrije zaterdagen bij Verschure Noord-Limburg dringt aan Aanleg van rijksweg 67 naar Eindhoven urgent Opnieuw schrijven aan Eerste en Tweede Kamer BONN, 13 juli De grootste zorg van West-Duitsland is tegenwoordig het gebrek aan arbeidskrachten. In het verwoeste Duitsland van 1945 bestond gebrek aan voeding, kleding en onderdak. Arbeidskrachten waren er echter meer dan genoeg. Ook wan neer het werk meestal de moeite niet waard was. Na vijftien jaar is de toe stand tegengesteld en het enige, waar naar met vertwijfeling wordt gezocht, lijn handen om te produceren. Er zijn 134.000 werklozen, maar er zijn ook 500.000 niet-bezette arbeidsplaatsen. In 1949 moesten 1,3 miljoen werklozen door de regering worden ondersteund en nog in 1953 waren er 900.000 man nen en vrouwen zonder werk, die steun kregen. Sedertdien zijn de orderportefeuilles van jaar op jaar dikker geworden, er zjjn meer arbeidsplaatsen gekomen en de laatste jaren "zijn er arbeiders uit minder welvarende Europese gebieden aangetrokken. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn 53.000 Italia nen naar West-Duitsland gekomen en ook Grieken en Spanjaarden zijn in Duitsland geen bijzonderheid meer. Juist nu hebben bezorgde leiders van de industrie voorgesteld tegen ze kere voorwaarden 10.000 arbeiders uit Pakistan naar de bondsrepubliek te brengen of om ook Afrikanen te werven. De toestand ziet er als paradox des „Wij zullen doorgaan met het neer halen van vliegtuigen die ons lucht ruim schenden, maar daarnaast moet de wereldopinie worden gemobiliseerd opdat zij die verantwoordelijk zijn voor deze vluchten onder druk komen te staan en er mee ophouden.'' ROME, 12 juli (DPA) De open bare aanklager heeft tegen de Mila nese kinderarts dr. Elio Bianca, die de ondergang van de wereld op 14 juli had aangekondigd, een aan klacht ingediend wegens „verbrei ding van valse en tendentieuze be richten die de openbare orde kunnen verstoren". Van de zijde der volge lingen van dr, Bianca de gemeen schap van de Mont Blanc die op deze berg bijeen zijn gekomen om het einde van de wereld af te wach ten, is hierop verklaard, dat de ge noemde datum van de ondergang der wereld „niet definitief" is. IJMUIDEN, 13 juli Dinsdag is het visserij-onderzoekingsvaartuig .Wil lem Beukeiszoon" s middags uitgeva ren om een begin te maken met de onderwaterwaarnemingen ten behoeve van de visserij. De zee was, na de storm van maandag, nog zeer woelig, maar men wilde toch vast uitvaren om ter plaatse de situatie te verkennen. Daarvan is echter niet veel terecht ge komen. Enige uren later keerde het visserij-onderzoekingsvaartuig namelijk weer in IJmuiden terug. Beide kikvors mannen hadden behoorlijk last van zee ziekte gekregen. Intussen zijn de vooruitzichten voor deze wijze van onderzoekingen niet gun stig. Er wordt opnieuw slecht weer voorspeld, met regen en harde wind, twee factoren, die het onderwater-on derzoek een voet dwars zetten. De kik vorsmannen hebben namelijk een rus tige zee en helder, liefst zonnig weer nodig om een behoorlijke kans op suc ces te hebben. te ongunstiger uit, omdat de Westduit- se minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, in het vooruitzicht heeft gesteld dat de hoogconjunctuur nog tien jaar zal voortduren. Hierdoor krijgen de „capt ains of indus try" en ook de verantwoordelijke per sonen in de regering grijze haren. De vakbonden willen n.l. dat het aandeel van de werknemers in deze mooi-weer- periode niet alleen bestaat uit hogere lonen, maar ook uit kortere werktijden naar Amerikaans voorbeeld. bezeten- iljjks iets over- eft de vakbond Van de vermeende Duitse heid tot werken is nauwelj gebleven. Dezer dagen hee: van metaalarbeiders met de metaalin dustrie in Beieren een overeenkomst gesloten, op grond waarvan in étap pes tot 1 juli 1965 in deze tak van in dustrie een werkweek van 40 uur zal worden ingevoerd. In vele gevallen wordt nog slechts 42 tot 44 uur per week gewerkt. Op iedere veertien inwoners van de bondsrepubliek is er een televisietoe stel, per vijftien inwoners is er een auto en naar schatting zullen dit jaar drie miljoen Duitsers met vakantie naar het buitenland gaan. Ook de houding ten opzichte van de pensionering heeft zich gewijzigd. Uit een enquête is gebleken, dat de meer derheid van de bevolking er de voor keur aan geeft niet op 65-jarige leeftijd, zoals thans het geval is. maar met haar zestigste jaar uit het produktie- proces te treden en van de levensa vond te genieten. De wens naar pen sionering bij 55, ja zelfs bij 50 jaar werd niet zelden geuit. Al met al werpt de gunstige econo mische toestand zware schaduwen op de arbeidsmarkt. De hoop is voorname lijk gericht op de vele huisvrouwen. Hun wordt in aanlokkende adverten ties „een aangename bezigheid in lich te vriendelijke ruimten" aangeboden, al is het ook voor slechts vier a vijf uur per dag. De bekende tennisser Pancho Gonzalez i« dezer dagen in het huwelijk getreden met de vierentwintigjarige mannequin Madelyn Wittlinger. DEN HAAG, 13 juli De Koninklij ke Nederlandse Redersvereniging heeft er op aangedrongen, dat de per 30 april 1960 Ingevoerde beperking van de investeringsaftrek en de vervroegde af schrijving niet van toepassing wordt verklaard op de zeescheepvaart even als op de luchtvaart. De redersvereni ging heeft deze wens uitgesproken in een memorandum aan de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp betreffen de de regelen van de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek. De redersvereniging betreurt, dat de maatregel van de minister en de staats secretaris van financiën voor het gehele bedrijfsleven is getroffen en dat geen rekening is gehouden met de bijzondere positie van de zeescheepvaart. Hierdoor wordt ook een sector getroffen, waar voor het ontstaan van spanningen als waartegen de maatregel Is gericht, geen gevaar bestaat. De Kedersvereniging zegt dat continuiteit in de vervangingsprogram ma's van de Nederlandse rederijen een gebiedende eis is en dat deze continuï teit door de maatregel financieel ern- MAX DWINGER DEN HAAG, 12 juli Het bestuur van het Nederlandsche Olympische Comité heeft alsnog termen gevonden om de jeugdige Max Dwinger, winnaar van het Nederlands kampioenschap degenschermen 1960, aan te wijzen voor uitzending naar Rome teneinde deel te nemen aan de Olympische wedstrijden degen individueel. Mede zijn aangewijzen voor Rome om deel te nemen aan de Olympische roeiwedstrijden Renmeester en Bakker voor het nummer double scull, Blaisse en Veenemans voor het nummer twee zonder stuurman, de ploeg van de studentenroeivereniging Njord bestaande uit Moerman, Stelma, De Ruiter, Wamsteker en Klumperbeek, stuurman voor het nummer vier met stuurman en tenslotte Redelé voor het nummer skiff. Als chef d'équipe is de heer Wil- lebrand aangewezen. Ook de deelnemers aan de Olympische kanowedstrijden (kl, k2 en estafette) zijn nu bekend. Het zijn Beunder, Geurts, Xnuppe, Lagrand, Weyzen en Huysman. LUXEMBURG, 1\ juli De Verenig de Staten en Engeland zijn zowel de beste klanten als de grootste leveran ciers van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap. De invoer uit de Verenigde Staten (in 1959 in to taal 2.491 miljoen dollar) is hoger dan de uitvoer (in 1959 2.371 miljoen dir.), doch in het handelsverkeer met Enge land overtreft de invoer (in 1959 1.440 miljoen dollar) de invoer (1.340 mil joen). Op de lijst van de twintig beste klan ten van de E.E.G. volgen, na de Ver enigde Staten en Engeland, Zwitserland 1.175 miljoen dollar, Algerië 1.090 mil icien, Zweden 1.050 miljoen, Oostenrijk 650 miljoen, Denemarken 570 miljoen, Noorwegen 420 miljoen, Indië 320 mil joen, Argentinië 315 miljoen, Canada 290 miljoen, Venezuela 290 miljoen. Brazilië 285 miljoen, Zuid-Afrika 275 miljoen, Frans West-Afrika 270 miljoen, Finland 270 miljoen, communistisch China 270 miljoen, Soviet-Unie 265 mil joen, Spanje 260 miljoen en Perzië 255 miljoen. Op de lijst van de twintig grootste le veranciers aan de Euromarkt volgen op de Verenigde Staten en Engeland: Zwe den 710 miljoen dollar, Zwitserland 650 miljoen, Koeweit 470 miljoen. Oostenrijk 450 miljoen, Denemarken 415 miljoen, Irak 410 miljoen, Australië 390 mil joen, Argentinië 390 miljoen, Sov jet-Unie 375 miljoen, Algerië 350 miljoen. Belgisch Kongo en Roeanda- Oeroendi 330 miljoen, Canada 325 mil joen, Saoedi-Arabië 320 miljoen, Marok ko 290 miljoen, Frans West-Afrika 280 miljoen, Brazilië 255 miljoen, Perzië 255 miljoen en Finland 235 miljoen dollar. stig wordt bemoeilijkt. Daarbij ge beurt dit in een periode waarin binnen niet al te lange tijd een belastingher ziening mag worden tegemoet gezien, welke, naar de redersvereniging stellig verwacht, met de speciale positie van de Nederlandse koopvaardij rekening zal houden. DEN HAAG, 12 ju» De tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Ha vanna, dr. Kasper W. Reinlnk, heeft een nota aangeboden aan de regering van Cuba over de jongste maatregelen van de Cubaanse regering tegen de Compagnia Petrolera Shell de Cuba. De nota bevat een waarschuwing, dat door de betrokken maatregelen niet al leen voor deze oliemaatschappij, doch ook voor andere Nederlandse takken van industrie het investeringsklimaat op Cuba kan worden bedorven. De Nederlandse regering wijst erop, dat de Compagnia Petrolera Shell de Cuba, waarbij grote Nederlandse belan gen zijn betrokken, de reusachtige be dragen, nodig voor de bouw van de raf finaderij op Cuba, slechts heeft kunnen besteden, omdat door toezeggingen van de Cubaanse regering de verwachting was gewekt, dat dit bedrijf bij voort during in de gelegenheid zou worden gesteld de olie, gewonnen in Venezuela, door de Shell-Groep te verwerken. „De noodlottige gevolgen van de maat regelen, zowel voor de betrokken maat schappijen als voor de wederzijdse be trekkingen van vriendschap tussen Cu ba en Nederland, zijn helaas al te dui delijk en vervullen de Nederlandse re gering met grote zorg", aldus deze nota. De regering spreekt de verwachting uit, dat de Cubaanse regering zal over wegen haar beleid ter zake te herzien. UTRECHT, 12 juli Tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waarvan twee voor waardelijk met drie jaar proeftijd ver oordeelde de Utrechtse rechtbank van morgen de hoofdschuldige in de ver duisteringsaffaire bij een coöperatieve inkoopvereniging alhier, n.l. een 32-ja- rige magazijnbediende uit Utrecht, te gen wie veertien dagen geleden één jaar en vier maanden met aftrek was geëist. Door zijn toedoen werd in ongeveer een jaar tijds voor duizenden guldens weggesleept aan levensmiddelen, fles sen wijn, blikken conserven, enz. Met behulp van enige chauffeurs werden de goederen naar het huls van verdachte gebracht of bij een van zijn kennissen opgeslagen. Een 33-jarige chauffeur te Utrecht, die het grootste deel van de buit heeft vervoerd, kreeg wegens he ling negen maanden met aftrek waar van drie voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Vier andere chauffeurs wer den elk veroordeeld tot zes maanden waarvan drie voorwaardelijk, eveneens met een jaar proeftijd, terwijl drie ma gazijnbedienden wegens verduistering eenzelfde straf kregen als de chauf feurs. Veel gunstiger kwam een Am sterdamse chauffeur er af die slechts een klein aandeel van de buit had ge kocht. Zes weken voorwaardelijk met een jaar proeftijd luidde het vonnis. Een Utrechtse huisvrouw, die enige kis ten met flessen bier en wijn ten ge schenke had aangenomen, werd tot een maand voorwaardelijk veroordeeld, als mede tot een boete van f 25 of 5 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 12 juli Het bedrijf schap Horeca heeft de aangesloten be drijven een circulaire doen toekomen, waarin erop wordt gewezen dat tegen woordig tal van bedrijfskantines, paro chiehuizen, verenigingsgebouwen enz. diensten verrichten, die eigenlijk op het terrein van de Horecabedrijven liggen. Het bedrijfschap heeft het voornemen daar iets tegen te loen. Bij de circu laire is een „aangiftebiljet gevoegd, waarop de Horecabedrijven de in hun buurt werkende „semi-Horeca-instel- lingen" kunnen opgeven met vermel ding van het soort dienst dat bewezen wordt. Dat geschiedt om een inzicht te krijgen in de omvang en de aard van het verschijnsel, aldus de circulai re. FREMANTLE, (W.-Australië) 12 ju li (Reuter) Het vliegdekschip „Ka- rel Doorman" is hier vandaag zonder ongelukken gemeerd. Het moest op eigen kracht gebeuren, want de plaat selijke bonden van zeelieden hadden be sloten dat er geen sleepboten zouden worden bemand om het schip assisten tie te verlenen. Zij staan op het stand punt dat de reis van de „Karei Door man" en de twee begeleidende torpe- dobootjagers „Limburg" en „Gronin gen" naar Nieuw-Guinea tot oorlog kan leiden en dat het de plicht van iedere burger is de vrede te verdedigen. Het vliegdekschip maakte in de ha ven van vliegtuigpropellers gebruik om de wendbaarheid te vergroten. Dit lukte prachtig. Nadat de oorlogsbodem in de haven was gekeerd ging er een ploeg personeel van boord om het me ren te voltooien. Een grote menigte, waaronder veel Nederlanders, juichte aan de wal dit staaltje van zeeman schap uitbundig toe. Ook de „Gronin gen en de „Limburg" meerden zon der ongelukken. De drie Nederlandse schepen blijven zes dagen in Fremant le alvorens door te varen naar Nieuw- Guinea. Intussen heeft de vakbond van zee lieden, nadat de secretaris een onder houd had gehad met de president van het Westaustralische hof van arbitrage, de boycot opgeheven. AMSTERDAM, 12 juli Het bestuur van het Amsterdams Ballet deelt me de, dat de Engelsman Michael Holmes voor het seizoen 1960-61 als eerste bal- letmeester bij het Amsterdams Ballet is aangesteld. AMSTERDAM, 12 juli In het na jaar zal in het Rijksmuseum het 75- jarige bestaan van het gebouw met een kleine tentoonstelling worden herdacht. Het is vandaag precies driekwart eeuw geleden dat het Rijksmuseumgebouw aan de Stadhouderskade feestelijk werd opengesteld. Maar de huidige tentoon stelling: „Gedrukt in Nederland" eist tot het najaar alle aandacht op. Aan het tot stand komen van dit ook nog volgens hedendaagse begrip pen monumentale gebouw zijn lange en moeizame besprekingen voorafge gaan. De strijdvraag of de stichting van een dergelijk nationaal museum aan het initiatief van particulieren ROME, 13 juli (Rtr.) Leiders van de socialistische partij van Nenni en de sociaal-democratische party van Saragat hebben gisteren het aftreden van de homogeen christen-democrati sche regering van Tambroni geëist, toen in de kamer van afgevaardigden een debat begon over de anti-fascisti sche demonstraties, die vorige week aan elf mensen het leven hebben ge kost. De betogingen waren gericht te gen het voorgenomen congres van de neo-fascistische Italiaanse sociale be weging (MSI) In de kamer is de regering afhanke lijk van de stemmen van de 24 afge vaardigden van de M.S.I. De commu nistische leider Togliatti stak de draak met beweringen dat de ongeregeldhe den van tevoren zouden zijn georgani seerd door de communisten. Zijn frac tie drong in een motie aan op een par lementair onderzoek naar het optreden van de politie bij de incidenten. Nenni sprak zich uit voor een rege ring van centrum- en linkse partijen, die zijn partij zou steunen. Saragat was van oordeel, dat het samengaan van de christen-democraten met de M.S.I. het streven van uiterst links om tot een volksfront te komen, versterkte. TILBURG, 13 juli In het Moeder huis van de Zusters van Liefde werd gisteren het missiekruis uitgereikt aan negen zusters-missionarissen, die in de komende weken naar haar missiesta ties hopen te vertrekken. Naar het oude missiegebied van de congregatie in het diocees Paramaribo gaan zr. Damianus Dekker, zr. Anto- nita Mekker holt, zr. Josefina Mekker- holt en zr. Francina Koers, die na een vakantie voor de tweede keer naar de missie vertrekken. Voor de eerste maal worden uitgezonden zr. Jozef Camp- mans (naar de melaatseninrichting St. Gerardus Majella) en zr. Assumpta Witteman en zr. Edesta Mulder (naar het ziekenhuis ln Paramaribo). De nieuwe missieposten in Afrika (Chidu- ku en Umtali in Zuid-Rhodesia) krij gen versterking van zr. Hortense Lie- bregts en zr. Camilla Heinemann. De plechtigheid van de uitreiking der missiekruisen werd verricht door pa ter drs. A. van Galen O. Carm., als kerkelijk assistent van de congregatie, in tegenwoordigheid van mgr. D. R. Lamont O. Carm., bisschop van Um tali, die toevallig in Nederland ver blijft en yoor wiens missiegebied twee van de nieuwe missionarissen zijn be stemd. PARIJS, 12 juli Lilian' Harvey, de filmster die in de jaren dertig be kend is geworden door haar optreden in Duitse operettefilms vet Willy Fritsch, komt op 3 september weer voor het voetlicht in het Parijse „Thé- atre des Arts". Zij speelt de hoofdrol in een nieuwe enscenering van „Der Kongress tanzt", getiteld „La dame du cieT. moest worden ver gelaten, werd beslist in de zitting van de Tweede Kamer van 4 december 1872 toen mr. S. van Houten een amendement op de Staats begroting voorstelde, waarin duidelijk werd gesteld dat de stichting van een museum de taak van de regering was. Dit amendement werd met algemene stemmen, op één na, aangenomen. Als plaats van vestiging had de hoofdstad de sterkste troeven in han den. In Amsterdam was reeds sedert 1808 de nationale verzameling gehuis vest. Bovendien verzocht de stad haar eigen verzamelin, Nachtwacht en vens de haar w.o. Rembrandt's Staalmeesters, bene- gelegateerde collectie Van der Hoop (w.o. Het Joodse Bruid je, Vermeer's Lezend Vrouwtje, P. de Hooch's Binnenhuis en Moedertaak) in het te stichten Rijksmuseum onder te brengen. De stad was bereid een ter rein af te staan aan de Stadhouderska de benevens 100.000. Tot architect van de Rijksmuseum gebouwen werd in 1876 P. J. H. Cuy- pers benoemd. Op 13 juli 1885 had de officiële in- gebruik-neming plaats en kon de schil- der\jenafdeling op de bovenverdieping worden opengesteld. .-^jer™ee had Nederland in de hoofd stad zfin nationale museum, dat een vergelijking met dergelijke gebouwen in het buitenland glansrijk kon door staan. Het groots opgezette bouwwerk in vroeg Nederlandse Renaissancestijl oogstte naast bewondering ook felle kritiek. Deze richtte zich op de over maat van versiering, waardoor het rus tige beschouwen van de kunstwerken werd belemmerd. Kritiek was er ook voor de onderdoorgang, waardoor het gebouw in twee helften werd gedeeld, en op het licht, dat eensdeels te fel anderdeels te zwak werd geacht. Geconstateerd mag worden, dat de bewondering het op den duur van de kritiek won, waarbij dient opgemerkt, dat in het gebruik van het gebouw veel aan de gebreken is tegemoetgekomen door modernisering van de museumza len. In 1898, 1906, 1909 en 1916 kwamen uitbreidingen aan het gebouw tot stand, zoals het zgn. fragmentengebouw, de Nachtwachtzaal en de Drucker-zalen. Thans wordt aan een uitbreiding van de zalen voor de kunstnijverheid ge werkt in de westelijke binnenplaats. Dat sinds 1885 ruim 20,5 miljoen bezoe kers door de poorten van het Rijksmu seum zijn gegaan, met in de laatste jaren een gemiddelde van een half mil joen personen, is een aanwyzing voor het belang van dit gebouw, dat zoveel topstukken van onze nationale kunst huisvest. AMSTERDAM, 12 juli Ook Ver schure en Co's scheepswerf en machi nefabriek N.V. heeft va nde vak- raad voor de metaalindustrie vergun ning verkregen om, met ingang van 1 juli jl., over te gaan tot een gedeel telijke invoering van de vijfdaagse werkweek. De vermindering van 48 tot 47 ar beidsuren per week betekent, dat het personeel van Verschure dit jaar ze ven vrije zaterdagen zal krijgen. Ten einde te voorkomen, dat deze maatre gel invloed zal utoefenen op de repa ratiewerkzaamheden van het bedrijf, zijn speciale voorzieningen getroffen. (Van onze Limburgse redacteur) VENLO, 13 juli Nu de regering en het parlement op het punt staan, be slissingen te nemen die van verstrek kende betekenis zullen zqn ten aanzien van de in de naaste toekomst uit te voe ren grote investeringsobjecten, heeft het ontwikkelingsorgaan Noord-Limburg zich opnieuw met een schreven tot al le leden van de Eerste en Tweede Ka mer gewend, waarin met klem op do spoedige aanleg van rijksweg nr. 67 (Venlo-Eindhoven) wordt aangedron gen. Deze weg, aldus het bestuur van het ontwikkelingsorgaan, past geheel in het kader van de door de minister van Ver keer en Waterstaat onlangs geformu leerde beleidslijnen, aangezien de ar gumenten die voor deze nieuwe verbin ding kunnen worden aangevoerd, alle elementen van behoud, versteviging en ontwikkeling genoemd kunnen worden. Het behoud van Noord-Limburgs posi tie in de internationale expeditie- en transportsector alsmede de verdere in dustriële ontwikkeling van deze streek, die praktisch geheel als probleemge bied is aangemerkt, maken de totstand koming van de verbinding tussen Ven lo-Eindhoven uitermate urgent. Een weg, die niet alleen regionale belangen dient, maar ook van enorme betekenis is voor de versteviging en de ontwikke- ling van de zeehavenpositie van Neder land, aangezien de rijksweg nr 67 een wezenlijk onderdeel genoemd moet wor den van de internationale verbinding tus sen de Nederlandse zeehavens en het Duitse Rijn-Ruhrgebied. DEN HAAG, 12 juli De minister van defensie heeft aan de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen, G. C. Stubenrouch" medege deeld. dat aan de ongeveer 100 onder wijzers die in het afgelopen schooljaar uitstel van eerste oefening hebben ge noten voor het vervullen van een on- derwijsbetrekking, thans vrijstelling zal worden gegeven, indien aan de volgen de voorwaarden wordt voldaan: 1. Het uitstel moet in de earste plaats zijn verleend, omdat by het onderwys een plaats werd ingenomen die beslist niet onvervuld kon worden gelaten. 2. De desbetreffende onderwijzers moeten op de eerste plaats ook thans nog onmisbaar zijn en in hun vervan ging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. 3. De onderwijzers moeten nog niet in werkeiyke dienst zijn of zijn ge weest. De vrystelling dient by de burge meester te worden aangevraagd. Tot en met schooljaar 1962-1963 zal de vrystelling een tjjdeiyk karakter dragen, daarna zal zy voorgoed wor den verleend en zullen deze onderwy- zers niet meer behoeven te voldoen aan de eis van het werkzaam biyven aan de school, ten behoeve waarvan hun uitstel werd verleend voor het school jaar 1959-1960. Voorts heeft de minister van defen sie medegedeeld, dat voor het school jaar 1960-1961 aan een beperkt aantal onderwüzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend, indien de betrok kene een vacature vervult of gaat ver vullen' aan een twee- of driemansschool hli het gewoon-, voortgezet- of attmbreid lager onderwys in Zeeland, op de Zuld- hollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeelte van het land. De verzoeken, waarin het aantal leer krachten en het aantal leerlingen der school moeten worden vermeld, behoren ingediend by de burgemeester van de gemeente, waarin de school is gelegen. Aan in werkeiyke dienst verblijvende dienstplichtigen zal geen uitstel worden verleend. Evenals voorheen zal in zo ruim mo gelijke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwij zers, die een functie willen gaan vervul len by een school voor lager onderwys. Uiteraard zal hierby rekening moeten worden gehouden met de wetteiyke mi- nimumduur der eerste oefening, terwijl in ieder afzonderlek geval zal worden nagegaan of de militaire dienstbelan gen vervroegde huiswaartszending ver gen vervroegde huiswaarszending ver zetten. 18 „Gelijk hebt ge", zegt de gebaarde boogschutter, terwijl hij Eric goedkeurend opneemt, „men kan nooit te voorzichtig wezen". Hij legt een pijl op zijn boogpees en de twee anderen doen het zelfde. „Komt allemaal te voorschijn", roept hij de onbekenden toe. „Als ge niets op uw kerfstok hebt, hoeft ge u voor ons niet te verbergen". Een drietal mannen treedt nu te voorschijn, van wie één kennelijk een edelman in wapenrusting is. „Heer, de edele Tre vor moest vluchten voor de bloedhonden van Agar, die hem in het holst van de nacht gevangen wilden nemen." „Dan is hij welkom by de vogelvrijen van Tristan", antwoordt de booschutter. „Hier bij ons zal hij vrienden vinden!" De man in de wapenrusting knikt opgelucht, schijnt het. „Ik ben blij, dat we de mannen van Tristan de legendarische hebben gevonden", zegt hij, „we waren al van plan ons bij hem aan te sluiten". Hy zucht even en vervolgt dan: „Het is weer heel erg in de heuvels van Wales. Ik werd bytyds gewaarschuwd, dat Agar wat van plan was, maar vrienden van my verging het minder goed. Ik hoorde bovendien vreemde ge ruchten. Wanneer zij waar mochten zijn, is er alle reden tot vreugde en zal Agar zijn langste tyd wel hebben gehad. Het schynt, dat Agars mannen de verblijfplaats te weten waren gekomen van Ar- tor. Zij voerden hem gevangen mee, maar hier in de bossen ont- kwamij." „Ontkwam hij?" herhaalt de boogschutter verbaasd... „en hier in de bossen?" Er daalt een stilte en eensklaps is Eric zich bewust, dat aller ogen op hem zijn gericht. „Nu", roept de boogschutter dan uit, terwijl hij met schitterende ogen op de Noorman toetreedt. „Laat varen uw geheimzinnigheid, Artor, ge zijt onder vrienden. Of wilt ge nog langer uw ware naam ver bergen". WAT &AAT POEN HU SCH'JNT op Her pak pe hut re KLIMMEN I l*r SNAP HU WIL— W'J 6AAN AAN LAND OM HEM IE R4KKEN &ELDKKIG 16 HU EEN 6LECHTE 6CHU7TER-EN EEN óEBROKEN SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2