Jeugdige JOHN F. KENNEDY zit al veertien jaar in het Congres In 1956 bijna de r mate van de Democratische kandidaat Stevenson J OP REIS... foto vreugde met de ideale ILFORD ILFORD twee MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE ïÉf H H Een briefkaartje Zoon van oud-a m ha ssadeur in Londen 's werelds beste film Tussentijds J I VAT 69 ■SiË mm mm er is geen incognito DONDÉRDAG 14 JULI 1960 PAGINA li- ohn F. Kennedy heeft enkele jaren geleden een boek geschreven over moedige senatoren in de geschiedenis van Amerika. Dit werk „Profiles of Courage" bezorgde de schrijver de Pulitzerprijs voor biografieën. Senator Kennedy heeft zelf ook blijk gegeven van grote persoonlij ke moed. In augustus 1943, toen hij als marine officier op de Stille Zuidzee voer, werd zijn patrouilleboot door een Japanse torpedobootjager tot zinken gebracht. Kennedy slaagde er in, met groot levensgevaar, alle leden van zijn bemanning te redden. Maar ook in zijn politieke carrière heeft Kennedy zich een moedig man getoond. In 1946, toen hij pas 29 jaar oud was, wierp hij zich in de strijd voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, en hij werd inderdaad tot lid van het Congres gekozen. Meer gedurfd nog was zijn besluit om in 1952 te dingen naar de functie van senator. De jonge politicus zag zich namelijk voor de zware op gave geplaatst om de Republikein Henry Cabot Lodge Jr., de tegen woordige Amerikaanse vertegenwoordiger in de Verenigde Naties, uit diens senaatszetel te wippen. Ook deze poging werd met succes beloond, en Kennedy heeft zich tot een zeer competent senator we ten te ontwikkelen. 79.M en natuurlijk in elke camera door EDWARD STREETER V Heamielfeest in Bolsward Hooikoningin op feestelijke wijze ingehaald Wraak op B. en W. van Wonseradeel Burgerprijs uitgereikt Vraag Rust in Grouw Neptunus door water bedreigd mm&Mm&m jMmïmmsêMWMm FINEST SCOTCH WHISKY waarop U duidelijk vermeldt: Uw naam en vasie adres Uw vakantie-adres de datum van ingang de einddatum en dan tijdig d.w.z. minstens 5 dagen voor Uw vertrek aan onze administratie toegezonden, is voldoende om U van toezending van Uw lijfblad tijdens Uw vakantie te verzekeren. Gaarne rekenen wij op Uw medewerking. De administratie Hij ging vervolgens in de filmindus trie en de commerciële radio. Hij deed in Texas in olie, en hij kocht huizen en grond in Manhattan. Zijn vermogen wordt op het ogenblik geschat op ruim tweehonderd miljoen dollar. Zo is hij dan ook in staat geweest om al zijn kinderen op hun 21ste verjaardag een miljoen dollar ten geschenke te geven. Hij kreeg grote nationale bekendheid tijdens de Democratische conventie van 1956, toen de oud-gouverneur van Illi nois, Adlai Stevenson, tot kandidaat be noemd werd. Het heeft weinig gescheeld of Kennedy was vier jaar geleden be noemd tot Democratisch kandidaat voor het vice-presidentschap. In een nek-aan-nek-race werd hij tenslotte door senator Kefauver verslagen. Maar Ken nedy liet zich niet van zijn stuk bren gen. Terwijl de verkiezingsstrijd van 1956 nog in volle gang was, maakte hij reeds het plan om in 1960 te vech ten voor het presidentschap. Hij is dit jaar al vroeg begonnen met zijn cam pagne voor de Democratische kandida tuur, en in de „primaries", de voor verkiezingen, heeft hij zich goed ge weerd. In de komende verkiezingscampagne Is het niet Kennedy's grootste handi cap, dat hij nog zo jong is. Tenslotte was Dewey jonger toen hij voor het eerst kandidaat werd, en Nixon is op het ogenblik pas 47. Kennedy heeft niet zo zeer zijn jeugdige.leeftijd als wel zijn jeugdig uiterlijk tegen. Hij lijkt jonger dan hij is. Kennedy is 43, maar hij zit al veer tien jaar in de politiek. Van de bin nenlandse en buitenlandse politieke 5roblemen is hij zeer goed op de oogte, en hij heeft veel in de wereld gereisd. Hij is een buitengewoon eru diet man, en hij heeft blijk gegeven van een bijzonder talent om ingewik kelde problemen snel en scherp te doorgronden. In het politieke debat hij een meester, en dat hij zijn verkiezingscampagne effectief zal or ganiseren, kan men afleiden uit zijn optreden tijdens de voorverkiezingen. Kennedy is katholiek, en Amerika heeft nog nooit een katholieke presi dent gehad. Maar het anti-papisme in de Verenigde Staten is op het ogenblik veel minder sterk, dan bijvoorbeeld in 1928 toen Al Smith bij de presidents verkiezingen door de protestant Hoover werd verslagen. Kennedy .heelt zich m- Ta „nan om die Amerikanen gerust te stellen die meenden dat een katho liek als president van de V.S. in on overkomelijke gewetensmoe ïlijkheden ■ou komen. Milioen cadeau T/stiv, ir Kennedy, die meestal met John F. Kenn y wordt aangespro de voornaam ,,Jac een multi-miljo- ken, is de zo°n va? ige Joseph Pa- nair uit Boston, de 7 1 jy die ge- trick Kennedy. JoseP* beroemde Hir- studeerd heeft aan de beroen e vard-universiteit, toonde financiële dige leeftijd zeer kundig m d zaken. Toen hij op 25 ^"nggste bank- bankier werd, was hij. de ten. Ken- directeur in de Verenig*de schaarse nedy Sr. behoorde tot wisten te Amerikaanse zakenlieden cue profiteren van de krach van van New York van 1929. Later speculeerde kb-111 dr00gleg- de afschaffing van de merji<a ging" in de V.S. Toen 1" ank nog het gebruik van sterke d Enge_ verboden was, reisde hij na ver_ land om er de importrechten whjs_ werven van enkele beroemd van ky- en „gin -merken. Hij kreeg de regering een importvergunni g den zijn waren voor medicinale aoeie te verkopen. Toen de „Prohibition beëindigd werd, had Kennedy sr. l huizen vol sterkedrank, en hij goede zaken. Oneens mei vader Joseph Kennedy heeft in de jaren dertig veel steun gegeven aan Frank lin Roosevelt, en de president beloon de deze goede diensten met de benoe ming van zijn vriend tot Amerikaans ambassadeur in Londen. Maar als am bassadeur is Kennedy Sr. geen succes geweest. Hij geloofde niet dat Enge land tegen Hitier opgewassen zou zijn, en hij adviseerde Washington buiten de oorlog te blijven. Hij was op en tot een „isolationist", en zag zich dan ook al spoedig genoodzaakt zijn ambassa- deurspost op te geven. Kennedy Sr. heeft later de politiek van McCarthy gesteund, en hij heeft blijk gegeven van anti-semitische opvattingen. John F. Kennedy heeft een paar weken gele den, in een interview van een verslag gever van de Londense „Sunday Times" gezegd, dat hij het met de meeste V'A*, MEVROUW KENNEDY politieke denkbeelden van zijn vader in het' geheel niet eens was. De verstand houding tussen vader en zoon is overi- fens goed, vooral omdat zij afgespro- en hebben nooit over politiek te pra ten. Knappe vrouw John Fitzgerald Kennedy is geboren op 29 mei 1917 in een voorstad van Boston, Brooklyn. Hij studeerde, even als zijn vader, in Harvard, en hij volg de daarna gedurende een jaar de col leges van Harold Laski aan de „Lon don School of Economics". Op 23-jarige leeftijd publiceerde hij zijn eerste boek ,Why England Slept", dat een best seller werd. Toen zijn oudste broer, Joseph Kennedy Jr., die in de politiek was gegaan, in de oorlog sneuvelde, besloot John, die aanvankelijk schrij ver of journalist had willen worden, zelf een politieke carrière op te bou wen. Hij heeft in zijn campagnes voor Congreszetels altijd veel steun gehad van zijn knappe echtgenote, Jacque line Kennedy-Bouvier, die hem ook dit jaar in zijn strijd om de Demo cratische kandidatuur trouw terzijde heeft gestaan. Het echtpaar Kenne- Advertentie) Zij, een SPORTI, de volwaardige geheel metalen 6x6 camera, die U tientallen guldens duurder schat 50 Hij, een SPORTSMAN, de superieure kleinbeeld camera, met een „alles in een" sneltrans- port en haarscherpe 2,8 lens. Nu ook met belichtingsautomaat en gekoppelde afstandsmeter. ,V».V«V#V*V«V|V dy heeft .en dochtertje van bijna vier jaar, Caroline. Kennedy is in 1946 tegelijk met de tegenwoordige vice-president, Richard Nixon, in het Congres gekomen. Als Nixon over twee weken op de Repu blikeinse conventie tot kandidaat be noemd zal zijn, zullen de twee jonge politici samen aan de wedloop naar het Witte Huis kunnen beginnen. H. Br. lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllilllllll Nu er zestien etappes van de Tour achter de rug zijn, acht ik de tijd gekomen om eens tussentijds de stand te bekijken. Met name met het oog op onze Nederlandse jon- gens uiteraard. En dan moet ik zeggen, dat het mij alles bij elkaar niet tegen valt. Niet mee ook. Maar om nu te zeggen tégen, dat niet. Het had be ter gekund, maar ook slechter. Het had ook helemaal niet gekund en dat zou ik dan hebben toegejuicht. Nu ech ter is het niet anders. Goed. Ab Geldermans staat 11de in het algemeen klassement. Dat is waar achtig geen schande. Alleen zijn tijd beantwoordt, dacht ik, niet helemaal aan de verwachtingen. 85.00.43. Het is niet gek voor een fietstochtje van Rijs- sel naar Briangon (via Brussel), toege geven, maar het was alles bij elkaar toch fraaier gewest als het in 85.00.42 had gekund. Dat had, hoe zal ik het zeggen, dat had misschien meer ge oogd. Je kjjkt tegen 85.00.42 nu een maal weer anders aan dan tegen 85.00.43. Vind je dat zelf nu ook niet, Ab? Komaan, jongen, nu hoef je niet meteen te gaan huilen. We praten er al niet meer over. Daar is verder Jaap. Jaap Kersten. Hij. staat 52ste. En als ik er dan aan denk, dat hü als 104de is begonnen, dan moet ik tóch zeggen: er heeft schot ingezeten. Ik geloof niet dat Jaap meer had kunnen doen. Hij is 52 plaatsen op geschoven en hij hoeft er nog maar 52 op te schuiven om te zijn waar wij hem allen zo graag zouden willen zien. Zijn tijd is ook niet onverdienstelijk: 86.13.58 Al ben ik persoonlijk dan van mening dat er aan die 13 minuten nog wel wat te doen zou zijn geweest. Maar goed, Jaap houdt in ieder geval een belofte in. Als hij nu nog van de kouwe thee zou kunnen afblijven - en ik wéét hoe moeilijk dat is - dan schopt hij het nog een heel eind. Wat mij. verder bijzonder verheugt is dat Martin zich een beste klimmer heeft getoond. Jammer dat hij in het daaropvolgende onvermijdelijke dalen niet mee kon komen. Ik begrijp dat overigens niet goed, want ais ik het zo van de buitenkant bekijk hoef je je voor dalen maar gewoon te laten gaan. Mis schien is het voor Martin wel het beste als hij voortaan met dalen begint. Ik zie zo gauw geen andere oplossing. Hoe staan wij er nu alles te zamen voor als Nederlandse ploeg? Ik moet zeggen, ook dat valt niet tegen. De vierde plaats is nog altijd de vierde plaats en als ik dan de tijd bekijk, 254 uren, 51 minuten en 38 seconden en ik weeg die af tegen die van de Franse ploeg, die met 253 uren 16 mnuten en 10 seconden de leiding heeft, dan zeg ik, dat is toch niet gek. Goed, het scheelt ruim een uur, maar vergeet niet dat. die Franse jongens heus wel de weg kennen in eigen land en dat zij dus de slimme paadjes weten. Alles samenvattend mag ik dan ten slotte nog wel opmerken dat ik na zestien etappes ook Klaas beter ben gaan begrijpen, ofschoon hij nog steeds niet van zich heeft laten horen. Maar als ik het goed zie wordt zijn stilzwij gen gedekt door een enorm verant woordelijkheidsgevoel. Want ais u het mij vraagt, is het allemaal tactiek. Hij, Klaas, speelt natuurlijk op het winnen van de laatste etappe. Want hjj weet, net zo goed als ik, dat het er om ;aa' wie het eerst in Parijs is. Daar is, juridisch gezien niets aan te doen. Tot dan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiHi Hoogbejaarde man aan brandwonden bezweken VLISSINGEN, 14 juli Het roken van een sigaar in het ziekenzaaltje van het rusthuis Duinoord te Haamstede is een van de verpleegden, de 91-jarige heer J. K. Luyk. noodlottig geworden. Toen de gordijnen van het venster, waaraan hij gezeten was, zijn stoel en zijn kleding plotseling in brand raakten kon de behoeftige bewoner van het rust huis hij was alleen in de ziekenzaal geen alarm slaan. Eerst nadat een van de medebewoners op de gang brand lucht had bemerkt, kwam er voor de hoogbejaarde heer hulp opdagen. Maar toen was het al te laat. Met. ernstige brandwonden werd hij overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee, waar hij later is overleden. Vertaling: F. A. BRLUSKLAVS 42 „Ik zou ook wel eens iets willen zeggen," liet me" neer Hobbs zich horen. Peter (van de eerste verdieping): Mammie- Susan: Vrijheid van meningsuiting geeft nog iedereen het recht om mijn kinderen verraad te „Laat ik jullie wat mogen zeggen," zei meneer ren. Ja, schatje, Mammie is hier. Hobbs. „Als ik rector van een universiteit was, den Peter: Mammie, Mammie, Mammie, Mam ontsloeg ik iedere vlegel, die het waagde—" Stewart: Om 's hemelswil liefste, wat is er met dat kind aan de hand? Susan: O, hij wil alleen maar gemberbier hebben. Als dit spel uit is, zal ik hem wat boven brengen. „Ik zag nog nooit van mijn leven een kind zoveel gemberbier naar binnen werken," zei meneer Hobbs. „Vanmiddag Stewart: Niemand kan vuriger voor vrijheid van meningsuiting zijn dan ik, maar als we in oorlog zijn Jane: Dat is 'n opmerking van de soort, die ik niet uit kan staan. Dergelijk gepraat leidt juist tot oorlog. Susan: Nu ben ik het eens 'n keer met je eens, Jane. Wat we in dit land te doen hebben is de wc- £eid naar een betere wijze van leven te leiden door fen, die minder hebben dan wij, te helpen met al- wat we hebben. Meneer Hobbs legde zijn boek neer. „En wie zal dat betalen?" riep hij uit. Ze hielden op met kaarten en keken hem aan, als was hij een vreemdeling, die juist vanonder de planken van de vloer was opgedoken. „Wij zullen het betalen, meneer," zei Byron. „Dit land zal het betalen. Wij zullen het betalen uit onze eindeloze hulpbronnen. Dat zijn we aan onze leiden de positie in de wereld verplicht." Als een ter dood veroordeelde in een Romeinse arena keek meneer Hobbs om zich heen, of hij ner gens een vriendelijk gezicht zag. „Waar halen jullie het geld vandaan?" riep hij uit, terwijl hij vuurrood wera. „Laten jullie het land zó diep in de schulden raken, totdat de dollar geen rooie cent meer waard is of zijn jullie van plan om de belastingen zo hoog te laten oplopen, totdat we allemaal slavenarbeiders geworden zijn? Goeie hemel, ik betaal nu al „Het ongeluk van uw generatie, meneer," zei By ron, die de ergerlijke gewoonte had om op zulke momenten zijn stem te laten zakken en heel zachtjes te spreken, „is dat u verouderde maatstaven ge bruikt om er onze economie mee te meten. Speei- maken. Dollars zijn enkel symbolen. Rijkdom wordt cevormd door de natuurlijke hulpbronnen van een fand de produktiekracht van zijn fabrieken Het potentiaal van zijn arbeidskracht," mompel de" Jane afwezig. „Ik schijn een kaart te weinig te hebpf(f'ligt op de grond, vrouwtje," zei Byron. Meneer Hobbs stak zijn vinger tussen het boordje n zijn sporthemd. Zijn stem trilde een weinig T uister. Als dollars niets te betekenen hebben, dan i= er iets niet in de haak met dat eiland, waarop e hier leven. Met dollars is het vlees gekocht, dat ^nie vanavond zo smakelijk naar binnen werkten, ivf et dollars werd de fles gin gekocht, die voor het ten verdween. Niemand heeft me ooit wat van de o tien ale hulpbronnen gegeven en ik heb nog nooit -„ rekening van de kruidenier met het potentiaal do nationale arbeidskracht betaald. Ik zou dat v~i, niet herkennen, zelfs al wandelde het hier de kamer binnen. De fout van juiüe jonge mensen is, dat jullie met het hoofd zo hoog in de wolken lopen dat je de grond niet meer kunt zien. Maar toen ik begon „Roger, Roger," zei mevrouw Hobbs, die rustig door bleef breien, „ik begrijp niet, waarom je ie al tijd zo opwindt." Ze hield een half klaargekomen trui in de hoogte. „Susan, zou dat te groot voor Peter zijn'" „Het lijkt me juist goed zo, Moeder. Anders groeit hij er wel in." 6 „Robber!" riep Stewart. „Schat, hoor ik Peewee niet? Wees eens lief en ga kijken. Misschien moet ze een schone luier hebben „Dat was een goede robber," zei Jane „Maar 'ie had ons er bijna bij gehad, Susie." rr'iJv den£' dat lk eens naar bed ga," zei mevrouw Hobbs. „De zeelucht maakt me slaperig. Kom je, Rog ,,Ik laat nog even de honden uit," zei meneer Hobbs. „Ik heb behoefte aan frisse lucht." De beide honden renden de treden van de veranda af en waren in een ommezien in het duister ver dwenen. Hij kon ze horen snuffelen tussen de strui ken in hun altijddurende, gretige jacht op iets, wat er niet was. Dwars het stoppelige grasveld overstekend sloeg hij het pad naar de „Zeeroversbaai" in. Hij had geen zaklantaarn bij zich, maar de hemel straalde van de talloze sterren. Hij vond het fijn, dat zijn voeten onbewust het pad vonden en volgden, als h(j maar langzaam liep. Hjj kwam langs de donkere massa van het pomp huis en liep verder het pad af, totdat zijn voeten het bundels van de vuurtoren van Minamatick Point het duister met regelmatige tussenpozen. Aan zijn voeten braken de kleine golfjes, uitspat tend op het strand met een zacht sissend geluid. Meneer Hobbs hoorde nu en dan het gesnuffel van de honden, als ze hun neus in de een of andere veel belovende hoop zand of zeewier staken. Hij voelde zich ineens niet zo eenzaam meer, hoewel hjj zich tot dusver helemaal niet bewust was geweest van een gevoel van eenzaamheid. Hij voelde zich weer een deel van een geheel, opgenomen in iets werke lijks. Tevreden zocht hij de weg terug naar huis. (Wordt vervolgd) Bolsward heeft voor enkele dagen een hooikoningin. Het is de 18- jarige Antje Reitsma uit het dorpje Tjerkwerd, die gisteravond op feestelijke wijze is binnengehaald. Reeds voor de vijftiende keer viert Bolsward het jaarlijkse Heamielfeest, waaraan de dankbaarheid voor de binnengehaalde oogst ten grondslag ligt en waarin de binding van de oude Hanzestad met het omringende platte land tot uiting wordt gebracht. Vier dagen lang is er in Bolsward van alles te beleven. Gistermiddag werd het feest ingezet met een con- cours-hippique met trots dravende Friese paarden, prachtige sjezen en boeren en boerinnen in oud Fries costuum, daarna werd de Heakenin- ginne met muziek en vlaggen naar het stadhuis gereden, in een stoet waarin ook gymnastjes en folkloris tische groepen meeliepen. Burgemeester J. A. Geukers sprak op het bordes van het stadhuis de Heakeninginne toe „als representan- te van al de vrienden van het platte land rond Bolsward". „De band tus sen de stad en het platteland is hier van een uitstekende kwaliteit", zo zei de burgemeester, „en wanneer de sa menwerking zo voortreffelijk blijft als ze nu is, dan weten we, dat de toe komst in dit zuidwestelijke deel van Friesland goed zal zijn". De Heakeninginne droeg een Fries ge dicht voor, waarin tot uiting werd gebracht hoe graag men na het ge dane werk in de goede, gulle stad Bolsward een welverdiende ontspan ning komt zoeken. Burgemeester en Hooikoningin brachten vervolgens een karnemelktoast uit op de vriend schap tussen stad en omgeving. Namens het platteland bood mej. Reitsma de burgemeester een mand aan met agrarische produkten. Er wa ren nog twee burgemeesters, die een mand kregen aangeboden namelijk de burgemeester van Hen- naarderadeel en die van Wonseradeel. De eerste mand was gevuld met fruit, de tweede met niets. „Zo komt boon tje om zijn loontje" zei burgemeester Geukers onder vrolijk gelach van het publiek, dat nog niet vergeten is, dat B. en W. van Wonseradeel vorig jaar in een hotel te Bolsward, waar ze toevallig binnenkwamen. het diner opaten, dat daar voor B. en W. van Hennaarderadeel was klaargemaakt. Toen deze even later hongerig bin nenkwamen, lagen er nog slechts wat restjes en visgraten op hen te wach ten. In het fraaie Julianapark van Bols ward werd na de intocht van de Hea keninginne het Heamiel (hooimaal) gehouden, een van eeuwen her stam mende traditionele feestmaaltijd na het binnenhalen van de oogst. Onge veer vijfhonderd mensen zaten hier in de open lucht aan lange rijen tafels, rijst met rozijnen te eten, terwijl af wisselend muziek werd gemaakt door het stadsorgel „Omke Romke" en een Bolswarder amusementsorkest. Op het overdekte openluchtpodium werd ook opgetreden door de Bols warder Skotsploech. Het was een vro lijk feest, dat zich kenmerkte door de sfeer van vrolijke gemoedelijkheid, die Bolsward eigen is. Op deze Heamielfeesten werd 's middags door burgemeester Geu kers ook de tweejaarlijkse burgerprijs van Bolsward uitgereikt aan drie da mes uit de stad, die de prijs van dui zend gulden zullen moeten delen. Het waren mevr. J. Couperus-van de Wit te, mevr. S. Toornstra-van der Spoel en mevr. M. van der Zee-de Vroede, die zich resp. bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor ziekenzorg, voogdijzorg en gezinszorg. De burger- prijs is enige jaren terug ingesteld door dr. ir. B. Böger te Den Haag, een oud Bolswarder die daartoe een groot bedrag schonk. In 1956 werd de prijs toegekend voor prestaties op muzikaal gebied en in 1958 voor die op litterair gebied. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiit de Europese Economische Gemeen schap in het kader van de Raad bij een, over de versnelling van het tem po van verwezenlijking der doelstel lingen van het verdrag?". Vraag onzerzijds: Kan de heer Vre- deling wellicht ook in leesbaar Ne derlands mededelen, wat hij nu eigen lijk vraagt? et ingewkkelde taaltje, waar van men zich in Den Haag be dient, is in de afgelopen weken reeds tweemaal ter sprake gekomen in ons blad. De vele andere kritische beschouwingen, die aan het Haagse taalgebruik gewjjd zouden kunnen wor den, zullen wij maar achterwege la ten, doch bij wijze van post scriptum op onze artikelen mogen we de lezer niet onthouden de tekst van een vraag, die het Tweede Kamerlid de heer Vredeling zojuist gesteld heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken: „Kan de regering mededelen, wel ke concrete maatregelen zij heeft ge nomen of denkt te nemen om, met inachtneming van de gestelde termij nen, uitvoering te geven aan, respec tievelijk om met inschakeling van de Europese Commissie de andere lid staten uit te nodigen over te gaan tot de uitvoering van het besluit van de Raad van de E.E.G. van 13 mei j.l. genomen door vertegenwoordigers van de regeringen der lid-staten van et is al bar lang geleden, dat Grouw een slecht te bereiken dorp van boeren en vissers in het Friese waterland was. Waar eens lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHIIIIIimilllMlllllillllllllllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINillllllllllilllllllllllllllllllllll ■w- -,v T~l en bijzonder monument in de historische binnenstad van Maastricht wordt f~t met de ondergang bedreigd. Het betreft hier een fraai bewerkt Lode- wijk XIV-plafond in de ruim twee eeuwen oude poorterswoning aan de Grote Looiersstraat 26. Dit plafond, dat in de vijfde aflevering van de serie „De monumenten van Geschiedenis en Kunst in de provincie Limburg, 1953", na drukkelijk als monument vermeld staat, b'evat vijf fraaie voorstellingen van de mythologische figuren: Cronos, Mars, Bacchus, Apollo en Neptunus. Tengevolge van lekkende waterleidingen heeft dit plafond ernstig van vocht te leiden, met name Neptunus. Merkwaardigerwijs de god van het water De bewoner van het monumentale pand aan de Looiersstraat, drs. JeJ Notermans, leraar Nederlands en groot minnaar van historie, gaat het steeds verder voortschrijdende verval van het plafond eertijds een pracht sieraad voor zijn huiskamer zeer ter harte. De eerste beschadigingen heeft hij op eigen kosten laten herstellen, maar deze restauraties hebben het inmiddels gescheurde plafond niet voor verder verval kunnen behoeden. Daartoe dient de oorzaak van het verval: lekkende waterleidingen, te worden weggenomen. Naar hel oordeel van de huisbewoner moet dit werk door de eigenaar van de woning worden uitgevoerd. Helaas is deze eigenaar daar niet toe bereid. Gezien hel gebrek aan zin voor historie en de weigerachtige houding, bij de bezitter van het monumentale pand geconstateerd, heeft drs. Notermans zich thans tot andere instanties (o.a. de stedelijke commissie voor bouw- en woningtoezicht en de monumentenzorg) gewend. Met hem zijn zij van oordeel, dat het plafond be houden dient te blijven. Vol spanning wacht drs. Notermans nu af, of deze in stanties er wel in zullen slagen om de weigerachtige huiseigenaar te bewegen het bedreigde monument te laten restaureren, voordat het te laat is. Mastenbos aan de voet van de oude St.-Pieter. de vissers hun netten droogden op de oever van het Pikmeer, staat nu een restaurant, en waar de Grouwster schouwen voeren, waarmee de boeren de oogst binnenbrachten, daar snijden nu snelle zeilboten door het water, want Grouw is watersportcentrum ge worden en krijgt ais zodanig een van jaar tot jaar groeiende betekenis. In deze weken staat Grouw bijzonder in de belangstelling door het eeuwfeest van de_ zeilvereniging „Frisia" dat 16 en 17 juli met onder meer attractie ve zeilwedstrijden en een vuurwerk wordt gevierd. Er zijn al op het Pik meer admiraalzeilen en wedstrijden van boeiers, jachten en tjotters gehou den, ter gelegenheid van het eerste lustrum van het stamboek voor Frie se Ronde Schepen. Vandaag is in Grouw een watersport- en recreatie tentoonstelling geopend, zodat het aan activiteiten aan de voet van de oude Sint Pieter zeker niet ontbreekt. Dat mag ook niet, want Grouw is bezig om zich snel te ontplooien, om uit de recreatieve mogelijkheden te halen wat erin zit, maar toch wil het dorp geen tingel-tangels maar rust en sfeer. Wie door Grouw wandelt en geen gesprekken heeft met de volijverige bestuursleden van de VVV of met bur gemeester R. Walda, zou bijna tot de conclusie komen, dat men er dan wel zo ongeveer is, want rust en sfeer zijn er beide te vinden, de sfeer van de smalle straatjes, van een rustiek dorpsplein, van het postkantoor met de gevelstenen, die herinneren aan de Halbertsnia's, die er eens werden ge- horevi Rust is er aan het water van ïef Pameer en de Wijde Ee en in het hele wqde waterland, op kille avonden aan het knappend haardvuur in Oos- tergoo, waar de bestmirderen van vreemdelingenverkeer en gemeente soiiitqds eendrachtelijk de Grouwster belangen bepraten. Er moet natuur lijk wel iets gebeuren. Er zijn nieuwe aanlegsteigers gemaakt, maar dat is niet voldoende en derhalve zijn er ook "°K plannen voor zomerhuisjes, een jachthaven en een strandbad, intus sen wordt er in het hotel- en restau rantbedrijf in de winkelbuurt voortdu rend gemoderniseerd en uitgebreid. Maar, men blijft waken voor de rust. (Advertentie) voor de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. U herkent hem direct aan zijn vaste gewoonte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11