Belgische troepen verlaten Congo Na aankomst politieleder der Verenigde Naties AANSLAG op premier Kisji OPRUIMING! Na spannende dag hoopt Brussel op ontspanning grüww» h",M v» kleuren klavier KENNEDY boekt daverende zege Jonge katholieke Senator Democratisch kandidaat BEHANGSEL PAPIER HART'S BEHANG Gewonde muiter in Katanga SCHRAVENDIJK Het weer zéér lage prijzen /ifeuusenffl J. J. VAN K00TEN Twee vliegtuigen in zee beland Roomboter vijf cent duurder Op de ski's het bad in èeè MORRIS êeforeijoa Cu tij! Enkele buien Aan zee B i re mmm - OP WEG NAAR HET WITTE HUIS BRUSSEL AANVAARDT V.N.-RESOLUTIE Katanga handhaaft onafhankelijkheids verklaring Dakota en DC-7C Philippijns beroep op Indonesië en Nederland Reclame reistas 9.90 BRUSSEL, 14 juli (ANP) - De NYLON REGENJASSEN 49.75 Heden aangekocht: grote fabriekspartij Bekijk nu vast onze etalages. MET HEINKEL SCOOTER DONDERDAG 14 JULI 1960 84ste JAARGANG No. 30569 MM s& mn (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 14 juli Hoop op ontspanning, zo luidt da balans van een sombere dag, die met een ultimatum van de Congolese rege ring een aanvang nam en op de bijeenkomst van de in spoedzitting bijeengeroepen Veiligheidsraad eindigde. In de Veiligheidsraad heeft secretaris-generaal Ham marskjöld voorgesteld troepen van onafhankelijke Afrikaanse landen onder de vlag der Ver enigde Naties naar Congo te zen den, om er samen met de Congo lese troepen de orde te handha ven. Gisteravond laat had de republiek Ghana reeds het ver zoek van de Congolese regering om militaire hulp instemmend beantwoord en de opperbevelheb ber van het Ghanese leger is te Leopoldstad aangekomen om er de expeditie van de strijdkrach ten voor te bereiden. MANILLA, 14 juli (U.P.I.) Twee passagiersvliegtuigen, een DC-7C van een Amerikaanse en een dakota van een Philippijnse maatschappij, zijn vanmorgen in alle vroegte met in totaal 89 pas sagiers in zee beland. Van de DC- 7C, die met een losgeraakte pro peller en een in brand geraakte vleugel tussen Okinawa en de Phi- lippijnen 45 km uit de kust een noodlanding op zee maakte, zijn 56 van de 58 passagiers gered. Alle 31 passagiers en beman ningsleden van het Philippijnse toestel zijn behouden. LOS ANGELES, 14 juli (U.P.I.) Senator John F. Kennedy is gisteravond door de Democrati sche Conventie aangewezen als de kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap in de ver kiezingen van november van dit jaar. Zo goed als zeker zal in die verkiezingen de Republikein Richard M. Nixon, die vice-presi dent der Verenigde Staten is, zijn tegenstander zijn. Kennedy boekte een daverende overwin ning bij de eerste stemming. De belangrijkste tegenstander van de 43-jarige senator uit Massachu setts was Senator Lyndon B. Johnson. Deze haalde echter nog niet de helft van het aantal stem men dat op Kennedy werd uitge bracht. Kennedy kreeg namelijk 845 stemmen en Johnson 409. Adlai E. Stevenson, die bij de vorige twee gelegenheden de Democratische kandidaat werd, kwam er ditmaal helemaal niet aan te pas. Met slechts 79 y2 stem nam hij de derde plaats in. Lichtgewicht KOFFERS het volledige Belgische regering heeft onmiddel lijk na de vergadering van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties aan de Congolese regering mee gedeeld, dat België de door de raad goedgekeurde resolutie aanvaardt. In deze resolutie werd België ver zocht de strijdkrachten uit Congo te rug te trekken. De verplichting, de Belgische troepen uit Congo terug te trekken, zal echter eerst door België op zich worden genomen, wanneer de troepen van de Verenigde Naties in Congo zullen zijn aangekomen en werkelijk in staat zullen zijn de orde te handhaven en de veiligheid van personen en goederen te doen eer biedigen. Het Belgische standpunt is, dat op dit ogenblik alleen Belgische troepen in staat zijn de orde en vei ligheid in Congo te handhaven. Dit is vanochtend te dezer stede, waar het Belgische kabinet om half zes was bijeengekomen en vier uur vergader de, officieel meegedeeld. Het Belgische kabinet wees een els van* de Congolese regering at voor on middellijke terugtrekking van de Belgi sche troepen. De regering in Leopold- stad had daarbij laten weten, dat tot verbreking van de diplomatieke betrek kingen met België zou worden overge gaan, indien deze eis niet zou worden ingewilligd. In een boodschap aan de Congolese regering heelt de Belgische ministerraad gewezen op het belang voor Congo eveneens de resolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden. De Veiligheidsraad had de resolutie vanmorgen vroeg aangenomen met acht tegen nul stemmen by' drie onthoudin gen aan het slot van een debat van ze ven en een half uur. De landen die zich van stemming onthielden zijn Engeland, Frankrijk en China. Vóór stemden de Sovjet-Unie, de V.S., Italië, Ceylon, Polen, Argentinië, Ecuador en Tunesië. Krachtens de resolutie is de secreta ris-generaal Dag Hammarskjöld ge machtigd, in overleg met de regering van de republiek Congo, stappen te doen om de regering van de republiek zodanige militaire steun te verschaf fen als nodig mocht zijn totdat, door de inspanningen van de Congolese rege ring en met de technische steun van de Verenigde Naties, de nationale veilig heidstroepen naar het oordeel van de Congolese regering in staat zullen zijn hun taak ten volle te volbrengen. In de resolutie wordt Hammarskjöld ook ver zocht, verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, die zelf de Veiligheidsraad bjjeen heeft ge roepen om over de kwestie-Congo over leg te plegen, heeft onmiddellijk na het begin van de bijeenkomst een voor stel ingediend om Afrikaanse troepen naar Congo te zenden. Hammarskjöld verklaarde dat de aanwezigheid van Belgische troepen in Congo „een bron van binnenlandse en mogelijk ook van internationale spanningen zal zijn. Daarom verdient de regeling, die de Congolese regering wil, de voorkeur boven alle andere. Ik vraag de Raad dan ook met aandrang mij te machti gen om in overleg met de Congolese regering de nodige stappen te do <n voor het geven van militaire bijstand aan Congo aldus Hammarskjöld. De strijdkrachten van de V.N., zo vervolg de Hammarskjöld, die naar Congo ge stuurd moeten worden, moeten zo zijn samengesteld dat complicaties in ver band met de nationaliteit vermeden worden. Om complicaties te vermijden zal het niet mogelijk zijn troepen van de permanente leden van de Veiligheids raad op te nemen in het contingent van de V.N., aldus Hammarskjöld. Afri kaanse troepen kunnen echter wel deel uitmaken van dit contingent. Ham marskjöld vroeg de Raad zo snel mo gelijk een besluit te nemen gezien de noodtoestand in Congo. Dog Hammarskjöld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties. TOKIO, 14 juli (A.F.P.) Premier Kisji van Japan is vandaag op het mo ment dat hij zijn woning wilde binnen gaan, met een dolk gestoken. Hoe wel de verwonding niet ernstig is, heeft Kisji veel bloed verloren. Hij is in be wusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht. De dader is gearresteerd. Volgens functionarissen van het zie kenhuis is Kisji twee keer in zijn linker been gestoken. De politie heeft meege deeld, dat de dader de 50-jarige Tisoe- ke Aramaki is, die zegt een niet-parle- mentair lid van de liberale democrati sche partij uit Karatsoe te zijn. (Advertentie) BARTE1JORISSTR HAARLEM TEL 13439 IÖ&SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235*76 Verwachting tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen in het binnen land. Zon: 4.37-20.54. Maan: 12.58. Morgen brede opklaringen en over wegend droog strandweer. Nog een frisse Z.W.-wind. Temperatuur in de middag tussen 18 en 20 gr. C., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: rug van hoge luchtdruk die naderbij komt, brengt langzaam iets beter strandweer. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. Den Helder gisteren 24 uur zw. bew. 19 14 10 Ypenburg zw. bew. 20 15 2 Vllssingen regenbui 20 15 1 Eelde regenbui 21 15 0.S De Bilt zw. bew. 21 15 0 Twente zw. bew. 21 16 0 Eindhoven zw. bew. 22 15 0 Zd.-Limburg zw. bew. 19 16 0 Rome onbew. 11 0 Stockholm zw. bew. 20 11 0 Oslo zw. bew. 19 13 0 Kopenhagen regenbui 17 13 3 Londen zw. bew. 20 15 0.7 Amsterdam zw. bew. 21 15 0 Brussel zw. bew. 21 Luxemburg zw. bew. 23 15 0 Parijs zw. bew. 27 13 0 Bordeaux licht bew. 25 12 0 (Advertentie) Kleine Houtstraat 49 Telef. 11279 Gen. Cron.jóstraat 60 Telef. 50582 Haarlem Advertentie Bij j y TOP OUAIITT top sckvice kunt u uitstekend terecht! (Advertentie) bent U het beste af 2095.—. 4-tact. Houtplein 18—20 - Tel. 16615-12000 Vraagt demonstratie BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G Bijkantoor Beverwijk: 2eestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Sever». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent» per werft, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging me 5.30 UW avond» tel. 21544. u G sv-' uet Congolese leger een aan zijn linkerhand gewonde b» Katanga levert een aan het gezag trouwjebleven soldaat^ parachutisten> Ghana belooft Congo militaire bijstand Het ultimatum van de Congolese re gering, ondertekend door de inmiddels te Leopoldstad teruggekeerde president Kasa Voeboe en eerste minister Loe- noemba, werd gisteren voormiddag aan de Belgische ambassadeur overhandigd. Het bevatte de eis, dat alle Belgische militairen binnen twee uur op de Bei- bases in Kamina. en Kitona zou- Y®" worden teruggetrokken, waarna de v-ongolese strijdkrachten over de veilig heid van Belgen en andere vreemdelin gen zouden waken. Dit ultimatum be tekende een complete ommekeer in de houding van de Congolese bewindslieden, vj maandag vruchteloos te hebben ge- noogd in Elisabethstad te landen, be- «raven de president en zijn eerste mi nister zich naar Loeloeaburg waar zij, na onderhandelingen met de Belgische WeriekLing. schriftelijk ermee hadden S3 dat de Belgische commando- ingeste gedurende tenminste orde zouden belasten. Relrfsche ambassadeur publi- De, Bne'glde ontvangst van het ulti- ceerde ®®rrid(jeiiijk een lange, gemo- matum °""Llaring die practisch met tiveerde verklanng een weigering - j jsche regering liet woord van de «eig wacbten, maar enkele uren op categorisch. De het was met haar beslissing regering zou met op iIigheid van terugkeren zolang de doeltref- de Europese bevolking verk]aring fend verzekerd was. Lf sie Gilson van minister van d geval luidde: „Wij z"Be^rei!,ementen van zwichten voor de dreigen de heer Loemoemba Intussen hadden Belgi^kev1u'n ^trede jeeps en vrachtwagens hrikte Leo- gedaan in het dodelijk vers wi.ken be. poldstad, waar zij de blanke \g zetten. De ontvangst door de se poldstad nog achtergebieven onbe- bevolking ging gepaard met g van schrjjflijke geestdrift. De be Le0_ Ndjili en de daarop volgende ur van poldstad waren nochtans erstaan- komische momenten, die on^® prette- baar een Latijns-Amerikaanse op kQn revolutie voor de geest roepe:n. men Belgische en Congolese s broederlijk achter elkaar over km. lange autostrada van Leopoldstad naar Ndjili zien rijden, waar ze dan kort daarop in een fel vuurgevecht zou- den gewikkeld geraken. Te Leopoldstad hield de zwarte hulp bisschop, mgr. Maloela, op een der grote boulevards tot een groep van tot de tanden gewapende muiters een be- zwerende toespraak waaraan hij siecnis een einde maakte toen de muiters, diep onder de indruk, een voor een eerbie dig voor hem waren neergeknield- Dat scnijnt het sein tot de on*sPan hebben gegeven. Laat in de namiddag werd op verscheidene plaatsen van de stad verbroederd tussen de muitende Congolezen en de Belgische comman do's die de uitdrukkelijke instructie hadden meegekregen alle incidenten te vermijden. In het regeringspaleis van Leopold stad namen de zaken inmiddels een andere wending. In het parlement sprak minister Gizenga van een „oorlogsver klaring". Loemoemba en president Ka- sa Voeboe, die volgens betrouwbare i,i- formaties volkomen onder de dwang van zijn eerste minister handelt, adres seerden hunnerzijds een urgent ver zoek om militaire hulp aan de Veilig heidsraad. De Congolese bewindslieden lieten weten dat, als de Veiligheidsraad niet onmiddellijk aan hun verzoek ge volg gaf, zij een beroep zouden doen op de mogendheden van het Bandoeng- pact, de organisatie van Afrikaans-Azia tische landen. Van deze organisatie ma ken de VAR en communistisch China eveneens deel uit. In afwachting van de bijeenkomst in New York richtte de Congolese rege ring een tweede S.O.S. naar eerste mi nister Nkrumah van de republiek Gha na. Dit verzoek heeft Nkrumah onmid dellijk ingewilligd. Zoals bekend heeft de conferentie der Afrikaanse landen te Accra in november 1958 een beslis sende invloed uitgeoefend op de onaf hankelijkheidsbeweging in Congo. Loe moemba woonde deze conferentie bij, en het morele gezag van eerste minis ter Nkrumah is bij de Congolezen se dertdien altijd aanzienlijk gebleven. Het verdient echter aandacht dat de Gha nese vertegenwoordiger op de onafhan kelijkheidsfeesten van 30 juni j.l. zich zeer ontstemd had getoond over de voor koning Boudewijn vernederende toespraak van Loemoemba. „Loemoem ba", zo verklaarde hij aan een diplo maat, „is een klein kind dat men een groot geweer in de handen heeft ge stopt. Onvermijdelijk moet daar herrie van komen". „Souvereine natie" Inmiddels heeft Katanga zijn eerste schreden als „souvereine natie" gezet. Alhoewel Londen voor de tweede maal in 24 uur een blijkbaar door het Fo reign Office geïnspireerd bericht de we reld in heeft gezonden dat de heer Tsjombe zijn onafhankelijkheidsverkla ring had ingetrokken, heeft de Katan- gese premier gisterennamiddag op een persconferentie bevestigd dat de kloof met Leopoldstad nu definitief is. Het dramatische radiogesprek tussen de Ka- tangese minister Moenongo en het bo ven Elisabethstad cirkelende vliegtuig van Kasa Voeboe en Loemoemba had dat reeds duidelijk gemaakt. De dag van vandaag zal een ge vaarlijke dag voor Congo zijn. De cen trale regering heeft namelijk van de Belgische maatschappijen voor het hele zwarte personeel een loonsverhoging van 30 pet. geëist. De meeste firma's zijn niet bij machte op dit ogenblik een dergelijke eis in te willigen. VATICAANSTAD, 14 juli (K.N.P.) Bij de wekelijkse algemene audiëntie, welke iedere woensdagochtend ver leend wordt, heeft de Paus gisteren ge zegd, dat deze voorlopig de laatste in het Vatikaan is. Vermoedelijk zal de Paus einde volgende week naar Castel- gandolfo verhuizen. iHiiiiiiiimiimiiiiiimiiminiiiiniitMiimiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiin (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juli De roomboter is 5 cent per pakje duurder geworden. Dat is een gevolg van het besuit van het nroduktschap voor zuivel om de binnen landse toeslag op boter te verlagen van f 1.- tot f 0.80 per kg. MANILLA, 14 juli (A.F.P.) De Phillppynen hebben op Indonesië en Ne derland een beroep gedaan om hun ge schil over westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen, zo is g'8- teren in gezaghebbende kring alhier meegedeeld. NEW DELHI, 14 juli (U.P.I.) Bij de staking van het overheidspersoneel in Indië heeft zich gisteren voor de tweede keer een ernstig incident voor gedaan. Te Boerdwan, 160 kilometer ten noordwesten van Calcutta, opende de politie het vuur op een menigte stakers die een expressetrein tot staan wilden brengen. Advertentie bespeelt Anscochrome, de snelle Amerikaanse kleurenfilm voor elke camera. Door de grote belichtings speelruimte steeds de juis te toon; altijd kleurróAk! In Amberg, Duitsland, is men erg trots op het bezit van een zomer-skicentrum. Een jaar geleden kwam men er op het idee een hoge heuvel met caolin te bedek ken. Caolin is een bijprodukt uit de porceleinindustrie. De heuvel bleek daarna uitstekend geschikt te zijn voor de skisport. Aan de voet ligt een modern zwembad, zodat men hier winter- en zomersport op dezetjde plaats kan beoefenen Van het ogenblik at, dat de afroeping der stemmen op gang was gekomen, was elke twjjfel over de uitslag ver dwenen. Staat na staat gaf zijn stem men volgens verwachting aan Kenne dy, die naar de conventie was gegaan met achter zich een kolossaal grote groep gedelegeerden, wier steun hij had verworven in de voorverkiezingen der afzonderlijke staten. Een „Stop Kennedy"-beweglng kreeg even de wind in de zeilen, toen Minne, sota z(jn 31 stemmen aan senator Hu- bert H. Humphrey gaf Gejuich ging op onder de tegenstanders van Kenne dy, die wisten dat hun enige kans was dat Kenned' niet b(j de eerste stemming zou worden gekozen. Missouri bracht z(jn 31 stemmen op senator Stu.'.rt Symington uit. Nog eens werd gejuicht onder de tegenstunders van Kennedy, toen New Jersey z(jn 41 stemmen aan gouverneur Robert B. Meyner gaf. De vreugde der „anti's" was echter van korte duur, toen staten, die grote de legaties inbrachten, zoals New York, Pennsylvania en Ohio, met overweldi gende meerderheid hun steun gaven aan de katholieke Senator Kennedy. Het zuiden bleef loyaal jegens Senator Lyndon B. Johnson. Via ,een medewerker heeft vice-pre sident Richard M. Nixon in Washing ton verklaard dat hij geen commentaar heeft op de verkiezing van Senator Kennedy als democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. De grote tegenstanders van Kennedy bleven sportief. Senator Johnson zei, dat hij de nominatie van Kennedy „van ganser harte" steunde en hij wekte de Democratische partij op zich achter Kennedy te verenigen, om ook in no vember een grote zege te waarborgen. Johnson stuurde Kennedy vanuit zijn KENNEDY hotel zijn hartelijke gelukwensen en gaf de waarborg dat hij al het mogelijke zou doen om Kennedy In de verkiezingscampagne te helpen. Adlai Stevenson zei, dat hij de nomi natie van Kennedy „enthousiast" steunde en hij wekte zijn medewerkers op om voor een democratische over winning in november te werken. Ste venson zei grote genegenheid en re spect voor Kennedy te voelen en dat hij van zijn kant nlles zou doen om een overwinning van Kennedy in no vember te bevorderen. Kennedy zal de redevoering waarin hM de nominatie aanvaardt, morgen uitspreken op de slotzitting van de 83- ste democratische Nationale Conventie. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 met en zonder treksluitlng Voor vliegreizen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1