Nu bij Italianen zaak geregeld is Popof Graczyk na zege definitief in t groen nieuwe Tour in cijfe rs Jan Jansen op de streep niet meer bescheiden Abbé Joubert: „Alors...." Piet van Est voelt zich kiplekker Abe tekent voor Enschedese Boys Favorieten geklopt in de sprint TWEEDUIZEND KINDEREN NAAR PLEEGGEZINNEN Organisatie centraal geregeld Knoop dit in uw oor! ZARO vertrekt bij Willem II mÈÊÈÊËm A RONDE VAN MIDDEN-NEDERLAND UIT HET BUITENLAND VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes 98 ct DONDERDAG 14 JULI 1960 PAGINA 9 De tour en de radio (Van onze sportredacteur) AIX LES BAINS, 13 juli Piet van Est mag dan vinden, dat wat hem betreft deze Tour de France gerust nog zo'n dag of veertien mag duren hij begint zich nu pas kiplekker en in een blakende vorm te voelen het merendeel van de karavaan verlangt vurig naar het eind van de wielertocht door het Franse land. Bij de Italianen is de zaak nu geregeld. Zij rekenen op een dubbele triomf, waarbij echter uitdrukkelijk is bepaald, dat het gouden erekleed om de schouders van Gastone Nencini blijft hangen. De eer van de tweede mag dan worden opgestreken door Graziano Battistini, de ontdekking van deze Tour. Bij de Belgen is de zaak ook geregeld. Adriaenssens en Planckaert hebben de moed opgegeven. De laatste top in de Alpen, de Col de Granier, waaraan men begon te klimmen met het oog gericht op de in het zonlicht oogverblindend schitte rende kam van de Mont Blanc en die aan het slot van de zeventiende étappe lag, heeft de twee Belgen definitief naar achteren geworpen. Adriaenssens verspeelde zelfs zijn tweede plaats aan Battistini. En, aangezien de Franse nationalen zich van de slechte eerste tocht door de Alpen herstelden, viel ook in de strijd om het ploegenklassement nagenoeg de beslissing. De overwinning van Graczyk op de eind streep in Aix hield tenslotte in, dat de blonde „Popof" de groene trui vrijwel definitief om de schouders heeft. PI laatste bergetappe! Tourleiding ziet alles Ook voor uitvallers geen pardon I'- Fraaie prestatie van Ine Terlaak-Spijk Franse volleybalploeg klopt Nederland Russisch polozevental bedwongen in Wuppertal Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot; 26 gemakkelijkI Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos van 20 stuks Weer naar Essen Battistini tevreden met de eer van een sterke tweede Aan abbé Joubert hebben wij ge vraagd wie de Tour gaat win nen. Dat is hier in de malle- molen van Caesar Goddet zo'n beet je de verplichting als men iemand in de hand drukt. Onder des Caesars hoede leven wij in de veronderstel ling dat er niets belangrijkers gaan de is dan de van voor tot achteren uitgekauwde Tour. Met zijn allen zijn wij in drie weken helemaal uit gesproken. Alles hebben wij elkaar verteld. Weerspannig hebben wij re publieken opgebouwd en regimes omvergegooid. Maar nu zijn wij er te vermoeid voor geworden. De fo to's van onze echtgenotes en kinde ren zijn van hand tot hand gegaan. „Wat een pienter smoeltje heeft die kleine van jou, zeg," hebben de sport- heren in Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Nederlands en Engels tegen elkaar gezegd. Maar dat weten wij nu ook al: baldadig hebben de sport- heren met de in de Pyreneeën ge kochte herdershoorns hotels op stel ten gezet en publiek langs de weg aan het schrikken gemaakt. Dat is nu ook voorbij. Ze juichen nog steeds langs de weg, maar wij horen het niet meer. De vergezichten zijn nog steeds fraai en vandaag wezen wij elkaar op de witte kruin van de wa zige Mont Blanc. maar iedereen dacht stilletjes aan zijn huiskamer. „De Tour is een lijk, waar wij nu ook al op uitgekeken zijn," zei ons een open hartige Franse sportheer. Maar het lijk wordt telkens weer te voorschijn gehaald als wij langs de weg. aan de meet of in het hotel bij elkaar terecht komen. De treurzangen, bij de kolossale duikeling van de dure heer Roger Rivière over het muur tje van een haarspeldbocht, zijn ver klonken. Bij gebrek aan beter ech ter krakelen de sportheren over wie de Tour gaat winnen, zorgvuldig ver mijdend het met elkaa.r eens te wor den. Want dan is men uitgesproken. Wij hebben het dus aan abbé Jou bert gevraagd en dat konden wij vei lig doen, want abbé Joubert zegt bij na nooit iets. Hij is de abbé van de wielrenners, vandaar dan ook dat hij geschoeid gaat met renners schoentjes. Elke morgen treft men hem bij de start met de handen in de zakken van zijn verkleurde wind jack, die hij over zijn niet zo pro pere toog draagt. Hij kijkt meestal somber uit zijn ogen en heeft zich het zwijgen als een schone deugd aangeleerd. Doorgaans houdt hij zich slechts op bij de Franse Tricolores. Die van de gewestelijke ploegen kun nen blijkbaar zonder hem van start. Meermalen hebben wij getracht te wênernen of abbé Joubert de Trico- ,j vermaande schietgebedjes te bilden bij een halsbrekende daling. Of dat hij hun uitgebreide repertoi re van krachttermen poogde te ver vangen door devoter uitroepen. Maar abbé Joubert hebben wij slechts zwijgend en met een pruil- lin opgemerkt. Twee dagen terug vlohhen wil' iemand ontmoet die bij boo£ en bij laag volhield dat abbé Toubert gesproken heeft. Hij had de »hbé met een ansichtkaart zien rond lopen waarop hij handtekeningen van de Tricolores verzamelde. Toen van ae renners vroeg waartoe %e!} va"? dienen, zei de abbé iets. dat moestdt had niemand het Jammer gen,r naar men vermoedt verstaan, maar naa e(m zjeke zei hij dat de Kaart v d. collega renner was Wij dachten bij k"®n|n'f'^eDeiden abbé Joubert nu waarschijn- tot een uitspraak over a wJ. met lijke Tourwinnaar, Sportheren reden het lijk weerbijüe ter discussie stellen. En maar met reden, want dat hoeftden het vooral met gezag- Wl) s sporthe- ons al voor dat wij tot a y ren met stemverheffing zouden spr^ ken: „Abbé Joubert wint". Gastone de Florentijn de T man(j Maar het viel ons in dat f ehmvan zou geloven dat de abbé t(jaan een of meerdere woorden had. Wij besloten een ëetu£te™ d, te nemen. Enfin, dat is nu gebeuro aan het meer van Aix les pn waar ze er allemaal nogal bloot bruin bij liepen. Met de getui0e den wij het lijk naar abbe Joube die ons met de handen in de za van zijn verschoten windjack stond zag naderen. Hij blikte beurtelings diep in de ogen toen J hem de vraag voorlegden. Gespai hen luisterend schouwden wij ter ,f' Toen glimlachte hij van achter zijn briheglazen. „Alors...," mompelde hij en lang en hoog haalde hij beiae schouders op. Onze getuige snelde weg, helemaal vervuld van het feit dat hij de wie- lerabbé geluid had horen maken. Maar wij bleven hulpeloos achter met het lijk. De zeereerwaarde heer was uitgesproken, hetgeen aan de hoog opgetrokken schouders en de ge sloten mond te zien bleet. Wij .vaag den nog een laatste poging en merk ten achteloos op dat wij maar eens de meest gerenommeerde waarzeg ster van Aix les Bains gingen con sulteren. Het was langzamerhand wel eens nodig dat de sportheren uitsluit sel kregen, zodat het lijk begraven kon worden. Laat abbé Joubert nu weer „alors" gemompeld hebben. Maar hij keek er nogal ongelukkig bij. Nou ja. het is maar een grapje, verontschuldigden wij ons zelf. Op dat moment kwam de zeer vertraag de Willebrordse Wim eindelijk bin nen. Iedereen vroeg hem: „Hoe kom je zo laat Wim"? Maar wij infor meerden bij hem wie de Tour zou winnen. „Ikke nie, heur," zei onze patattenbakker opgewekt. En hij leg de trouwhartig zijn natte vuile hand op ons laatste schone overhemd. Nu moet het toch eens uit zijn met dat gefiets. TCURIST. De radioreportage van de negen tiende etappe van de Tour de France i® worgen tussen 16.00 en 17.00 uur. D« herhaling is om 18.25 uur en de ^beschouwing om 21.00 uur. Alle uitzendingen via 402 m. De Tour de France is dus bijna ten einde. In de komende dagen rest ons alleen nog de rit tegen het uurwerk als een étappe, die voor opmerkelijke veranderingen zou kunnen zorgen. Voor het overige lijken de posities bepaald. Het is voor de in oranje truien ge stoken formatie maar gelukkig. De mannen van de Nederlandse ploeg heb ben niet zoveel krachten meer over. Geldermans handhaafde zich nog rede lijk in het voorste gelid, maar hij moest toch het nodige terrein prijsgeven. En verder waren er op deze eerste volop zomerse dag van de Tour nog slechts Piet van Est en Damen, die zich als waardige vertegenwoordigers van Oran je bij de eindstreep presenteerden. Bij de witte kalklijn, die op het autocir cuit van Aix getrokken was, liet vooral Van den Borgh bijzonder lang op zich wachten. Hij was met bijna een half uur achterstand een van de allerlaat- sten. De gedachte, dat Parijs steeds verleidelijker begint te wenken, hield hem nog in de karavaan. Wim van Est verging het overigens nauwelijks beter met zijn achterstand van ruim 25 min. En dan te bedenken, dat er geen strijd van betekenis is geleverd. Want de étappe tussen Briangon en Aix les Bains, waarin vier berghellingen waren opgenomen, stond volledig in het teken van de verdediging. De naam van Charly Gaul kwam herhaaldelijk over de lippen van de volgers in de karavaan. Wat werd hij gemist! Iedereen herinnerde zich nog hoe de kleine Luxemburger, die deze keer liever in zijn roze bungalow in Bettembourg bleef, twee jaar geleden op hetzelfde parcours een klimsolo ten beste gaf, welke iedereen in ver voering bracht en die de leider van de toenmalige Nelux-ploeg vanuit een verslagen positie naar de overwin ning voerde. Voor de zoveelste keer sprak men over zijn weergaloze rush door een ondoordringbaar regengor dijn waarmee hij alle tegenstanders een verpletterende slag toebracht. Nu 8 *Tr wa? er onder de mannen, die na Nencini redelijke plaatsen in het algemeen klassement innamen, niet een die zich geroepen of, beter ge zegd, sterk genoeg voelde voor zo'n V:II?"recltal- aangezien Nencini zien in een positie bevond, waarin het alleen maar onverstandig zou zijn om zen de offensieven te openen, ge beurde er nauwelijks iets wat de ka ravaan vermocht op te winden. Men had zelfs alle gelegenheid om op de hellingen van de Lautaret te genie ten van de Alpenflora; van de wit gepluimde distels, de lila AJpenklok- jes en de lelietjes van dalen die wehg tierden tussen de ordinaire 18e ET.- 1/.JULI 215 KM. -£~c-ê R VAN ©EHPJJI, paardebloemen. Het peloton sukkelde wel in een kalm drafje voort. Niet meer in te halen Eerst toen men aan de voet van de schilderachtige, maar o zo venijnig klimmende Luitel-Chamrousse kwam, was het gedaan met de eenheid van het peloton. Bij gebrek aan een strijd lustige aanvaller zorgden de hellingen zelf voor een scheiding. Terwijl aan de kop van de groep de Grote Manifen een tempo bepaalden, dat hen aange naam was, moesten aan de staart de allerzwaksten afhaken. De helft van het peloton liep op die manier een ach terstand op, welke gedurende het ver dere verloop van de étappe niet meer was in te halen. Dat overkwam Van den Borgh, Wim van Est en Kersten, maar ook mannen van wie men het niet verwacht had. Baldini bijv. en, tot ieders stomme verbazing, de Engels man Simpson. Later, toen in het voor ste gelid nog slechts 18 strijders over gebleven waren, toonde ook Geldermans DE INDIVIDUELE TIJDRIT 19e E T.-15 JULI T 83 KM. Rinterlie BESAMfOM JAvorrne LoMorne Boussiènes 67 km. ^Quingey k Courcelles ,Uzine 41kn^i ^Amondans ^Amoncey31.5km. Beugney ^V^^^SombocoU r POUTARLIER* O- Ravitaillering <rrtGnens ■Zwitser-I 9pÖ tekenen van verzwakking. 9 km. voor de top moest hij, in gezelschap van Pambianco, afhaken. Geldermans, Piet van Est en Damen keerden echter terug in het voorste ge lid. A adat de Spanjaard iviarigil de vrij heid gekregen had voor een eenzame vlucht voigde in de afdaling van de Chamrousse een volledige nergroepe- ring van de eerste veerug. Zo begon men, opnieuw wandelend, aan het ver volg van de tocht. Voorop snelde Mari- gil en hij had, toen men begon aan ue derde aiim, naar de St. Faucrasse, een voorsprong van 3'/z min. op zijn 3D achtervolgers. Men nam de hindernis zonder enige allure. Massignan mocht dan een winst van 10 sec. ooeaen, dat verschil was binnen de kortste keren weggewerkt. Massignan wilde trou wens alleen maar punten voor het berg- Klassement vergaren. Eerst in de laatste klim, naar de Gra nier, kwamen de verschillen van be tekenis. Toen viel op te maken, wie het sternst was aangetast door de „algehe le vermoeidheid welke in de medische Dulieuns gesignaleerd werd. rn het voor ste gend zag men slechts 10 man, die met voor eikaar wilden onderdoen. Daar was Nencini natuurlijk bij, om ringd door ivrassignan en Bauistini. Daar zag men ook ne Franse nationa- ien Angiaue, Mastrotto en Graczyk en van NencinVs naaste bedreigers was alleen Junkermann overgeDieven. Plan ckaert was teruggevallen, even later veruween Adnaeusens uit de kopgroep en voor uie twee had Geidermans moe ten atnaken. Piet van Est en Damen waren al eerder iets naar achteren ge worpen. Vermoeide mannen Even zag het er naar uit, dat het slot van oe etappe nog een verras sing zou brengen. Massignan naaide ue oniortuiniijke Marigu, die drie bergtoppen aneen ove. wonnen had, in en kon zells meteen alleen door stuiven, omuat Mangn uoor pech acn- tervoigd werd en van wiel moest ver wisselen. Massignan kreeg echter ge zelschap van Angiade en iviastrotto en toen was voor nem de grap van de ontsnapping af. Ttij deed geen meter kop meer, ook niet toen Mastrotto na een val van het voorste plan ver dween. De twee werden oan ook prompt ingelopen, hetgeen Graczyk in de geiegenneid steme de ueroe etappe-zege te behalen. Daarna kwa men de siacntouers, de vermoeide mannen. Adriaensens verspeelde bij na 'Z'tz min., Planckaert precies 3, Piet van Est en Geldermans hadden bijna 4'/ü mm. achterstand en Damen volgde op ruim 8 min. Een lekke band in de laatste aidanng had hem nog verder teruggeworpen. Daarna duur de het wachien lang. Geidermans had alle tijd om te vertellen, dat hij nu lekker ging slapen, voor Kersten op 13 min. arriveerde. En Piet van Est had allang zijn hotelkamer gevon den, toen broer Willem en even erna Van den Borgh arriveerden. De wedstrijdcommissarissen van de Tour hebben woensdag de volgende straffen opgelegd: 25 nieuwe francs en 30 strafseconden aan Pacheco, van Geneugden, Casati, Damen, Bisilliat en Gauthier wegens het zich „vrijwillig" laten duwen. 25 nieuwe francs en 1 strafminuut aan Groussard wegens het zich „vrijwillig" laten duwen (tweede overtreding). 25 nieuwe francs en 1 strafminuut aan etappe-winnaar Jean Graczyk wegens het zich „onvrijwil lig" laten duwen op de Luitel en de Granier. 25 nieuwe francs en 30 strafseconden aan de Spanjaard Marl gil wegens het aannemen van een etenszakje van zijn ploegleider buiten de ravitailleringszone. 10 nieuwe francs aan de reeds uitgevallen Jean Fores- tier, omdat hij langs het parcours An- tonin Rolland bevoorraadde. Blonde „Popof" Graczyck i» er al. De inspanningen van de belagers zijn tever geefs. Het groene erekleed kan hem. nu haast niet meer ontgaan. (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE, 13 juli Abe Lenstra zal in het komende seizoen de kleuren van Enschedese Boys verdedigen. De ze beslissing viel vandaag na intensie ve besprekingen met het bestuur van de Boys, dat daarmee verschillende clubs waarbij Tubantia en Blauw Wit wel als de belangrijkste gegadigden golden de loef afstak. Abe Lenstra heeft het er ook dit jaar op aan laten komen, of men bij Sport club zijn eisen voor een nieuw contract wel zou inwilligen. Vorig jaar gebeur de dit prompt, maar thans konden club en speler niet tot overeenkomst komen. Dat de Friese voetballer nog altijd zijn waarde heeft, oewees wel het feit dat er verschillende clubs op de loer la gen. Dat Abe Lenstra een goed lopen de zaak in sportartikelen bezit in En schede, is er wellicht mede de oorzaak van dat hij de textielstad niet wilde verlaten en voor de eerste divisieclub Enschedese Boys tekende. H'transferbedrag, dat Enschedese Boys betaalt is f 45.000.- Helsinki, 13 juli - De Finse Olym pische ploeg voor Rome zal uit onge ler 120 leden bestaan. Ruim 100 deel- 0l&8rs en deelneemsters en 20 offi- Terromon Boege 181 km Sk Jeoine Taninges ChaHllon A Cluses q. Cotomblère Gr.Bornaul Clusaz 103 km Aravis Flumei84krr PljesFontaines Faverges ia Ravitaillering A Berg Colombiène 1618m. Charillon Uitslag: 1. Graczyk (Fr) 229 km in 7 uur 30 min 20 sec. met bon. 9.29.20 2. Battistini (It) z.t. met bon. 7.29.50; 3. Wasko (Parijs-Noord); 4. Gimmy (Zw-Lux)5. Nencini (It)6. Massig nan (It); 7. Junkermann (Did); 8. Morales (Sp); 9. Angiade (Fr); 10. Mastrotto (Fr) allen in dezelfde tijd als Graczyk. 24. Piet van Est 7.34.44; 26. Ab Geidermans (Ned) z.t.; 47. Piet Damen (Ned) 7.38.36; 54. Jaap Kersten (Ned) 7.43.49; Wim van Est bezette de 81e plaats in 7.56.06; Mar tin van den Borgh werd in 7.59.06 als 82e geklasseerd. Algemeen klassement 1. Nencini (It) 92 uur 10 min 19 sec. 2. Battistini (It) 92.14.22 op 4 min 3 sec.; 3- Adriaenssens (Belg) 92.16.06 op 5 min 47 sec; 4. Junkermann (Did) 92.18.44 op 8 min 25 sec)5. Plan ckaert (Belg) 92.21.32 op 11 min 13 sec. 6. Rohrbach (Centraal Zuid) 92.24.35 op 14 min. 16 sec.; 7. Pam bianco (Italië) 92.24.49 op 14 min. 30 sec.; 8- Angiade (Fr.) 92.24.54 op 15 min 35 sec; 9. Massignan (It) 92.26.59 op 16 min 40 sec; 10. Mas trotto (Fr.) 92.27.29 op 17 m. 10 sec.; 11. Graczyk (Fr) 92.32.48 op 22 min 29 sec.; 12. Mahé (Fr.) 92.33.44 op 23 min. 25 sec.; 13. Geldermans (Ned 92.35.27 op 25 min 8 see; 14. Darri- gade (Fr) 92.41.18 op 30 min 59 sec; 15. Manzaneque (Sp.) 92.41.44 op 31 min. 25 sec.; 21. Gimmy (Zw.-Lux.) 92.50.32 22. Piet Damen (Ned) 92.58.11 op 48 min en 8 sec.; 25. Loro- no (Sp) 93.01.20; 28. Piet van Est (Ned.) 93.1014 op 59 min. 55 sec.; 34. Martin van den Borgh (Ned.) 93.26.35 op 1 uur 16 min en 14 sec.; 37. Bal dini (It) 93.30.16; 44. Wim van Est (Ned) 93.46.03 op 1 uur 36 min en 46 sec.; 54. Jaap Kersten (Ned) 93.57.57 op 1 uur 47 min. en 40 sec. Ploegenklassement 1. Fr. (Graczyk, Angiade, Mastrot to) 22 uur 30 min; 2. It (Battistini, Nencini, Massignan) 22.30.30; 3. Sp. (Morales, Marigil, Manzaneque) 22.35.36; 8. Ned (P. van Est, Gei dermans, Damen) 22.48.04. Algemeen ploegenklassement 1. Frankr. 275 uur 46 min. 10 sec.; 2. Italië 276.01.44; 3. Belg. 276.43.07; 4. Ned. 277.42.58; 5. Spanje 277.49.31; 6. Parijs-Noord 278.28.51. Algemeen bergklassement 1. ex aequo: Rohrbach (Centr.- Zuid) en Massignan (It) 49 pnt; 3. Battistini (It) 44 pnt; 4. Gimmy (Zw- Lux) 38 pnt; 5. Nencini (It) 36 pnt; 6. Planckaert (B) 21 pnt ;7. ex aequo V. d. Borgh en Marigil (Sp) 19 pnt; 9. Pambianco (It) 18 pnt; 10. Man zaneque (Sp) 16 pnt. Puntenklassement 1. Graczyk (Fr) 55 pnt; 2. Battis tini (It) 38 pnt; 3. Nencini (It) 31 pnt; 4. Defilippis (It) 25 pnt; 5. Dar- rigade (Fr) 22 pnt; 6. Van Geneug den (B) 20 pnt; 7- Van Aerde (B) 16 pnt; 8. V. d. Borgh (Ned.) 14 pnt; 19. ex aequo Geldermans (Ned) 5 pnt; 23. ex aequo W. van Est 4 pnt. Marigil (Sp) kreeg de prijs voor de meest strjjdlustigste renner van de 17de etappe. Hü verzamelde 938 pnt. voor Angiade (68). Marigil kreeg ook de prijs voor de grootste pechvogel ornaat hij in de kopgroep een lekke band kreeg. De speciale prijzen voor de achtmansploegen werden toege kend aan de Zwitser Gimmy als lid van een buitenlandse ploeg en aan Wasko (Parijs Noord) als lid van een regionale ploeg. ENSCHEDE 13 juli Tijdens na tionale atletiekwedstrijden in het Diek- manstadion liep Ine ter Laak-Spijk de 800 meter dames zonder strijd, in de goede tijd van 2 min 11.9 sec. Zij bleef daarmede Oft sec onder de door de I.A.A.F. gestelde limiet van 2 min. 12.- sec. Een norm waaraan men tenmin ste moet hebben voldaan wil men aan het NOC voorgedragen kunnen worden voor een eventuele uitzending naar Ro me. Tweede werd haar clubgenote Fiep Twente in 2 min 40.8 sec en der de Ria Marking in 2.45.4. Bij het ver springen kwam Wemmy Spierenburg tot 5.75 meter, terwijl Toos Mutter op de 80 meter horden zegevierde in 11,4 sec. BERLIJN 13 juli Het Nederlands heren volleybalteam verloor woensdag avond de eerste wedstrijd in het vijf- landentournooi, dat in Berlijn wordt gehouden, met 3-2 van Frankrijk. Joe goslavië won de ontmoeting tegen Oost- Duitsland met 3-1. WUPPERTAL, 13 juli Het Russi sche waterpolo-zevental is in het zwemstadion Maehlersbeck voor 2000 toeschouwers tegen een Westduitse se- lectieploeg niet verder kunnen komen dan een gelijk spel 4-4. De Duitse doel punten werden gescoord door Noak, Nagy, Honig en Strasser, welke laat ste drie ook deel uitmaakten van het Westduitse zevental, dat zaterdag te Maastricht delandenwedstrjjd tegen. Nederland met 8-4 verloor. De Russen waren sneller en ook technisch supe rieur, maar met de taktiek, die de Westduitsers hier tegenover stelden en die sterk op verdedigen was gericht, hielden zij de Russen in bedwang. STAFFORD De bekende Engelse voetballer Dennis Westcott is aan leu kemie overleden. Hij was 43 jaar. Hij heeft grote bekendheid verworven als middenvoor van Wolverhampton. In 1936 kwam hü bij deze club en in 12 seizoenen scoorde hij ruim 200 doelpun ten. DEN HAAG, 13 juli De Haagse waterpoloscheidsrechter Henk de Kok zal te Hamm de waterpolowedstrijd West-Duitsland - Rusland leiden. Te vens is de heer De Kok de leiding op gedragen van de twee interlandwed strijden, die Rusland op respectieve lijk 23 en 24 juli in Oost-Duitsiand te gen het Oostdultse zevental speelt. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 13 juli Niemand had rekening gehouden met het kleine, ge brilde mannetje, dat bescheiden in de wielen was gebleven. Maar toen hij ais eerste de Utrechtse Stadionbaan opglip- te, kon geen mens hem meer houden. De nijdig op de pedalen beukende Lex van Kreuningen niet, Gerard Wesseling evenmin en de Amsterdamse sprinter Balvert nog niet in de verte. Jan Jan sen won de klassieker voor amateurs, de Ronde van Midden-Nederland. Toch was Jansen niet bijzonder opge wonden, toen hij met een lengte voor sprong op de plaatselijke fayoriet Van Kreuningen over de streep suisde. „Ach ik won zaterdag ook de Ronde van Over ijssel, ik wist wel dat ik goed zat", gnuifde de man uit Nootdorp. Inder daad, slim had hij zijn kans gegrepen op het beslissende moment. De kopgroep van acht man stormde met een drietal minuten voorsprong op het peloton naar de Stadionpoorten. In de haakse bocht vlak voor de ingang raakten Ab Sluis en Mik Snijder elkaar. Van Kreuningen joeg ongedeerd achter de rappe Jansen aan. In Utrecht moesten de bloemen voor hem zijn, had hü zich zelf beloofd. De ontgoocheling kwam. toen zijn kleine ri vaal geen duimbreed op zij ging. Daar mee eindigde een vrij eentonige Ronde, waarin alle sterke amateurs van Neder land waren gestart, vrij sensationeel. De beslissende uitlooppoging kwam tot stand na 28 km bij Amerongen, waar ne gen man wegsprongen, van wie alleen De Vries tenslotte afviel. De overige acht, Sluis, Snijder, Van Kreuningen, Jan sen, Jongejan, Van Hees, Balvert en Wesseling beten flink door. In voorbeel dige samenwerking hielden zij het traag reagerende peloton op afstand, waarbij vooral de Halfwegger Snijder en Van Kreuningen, twee man, die de Neder landse kleuren bij de wereldkampioen schappen in Leipzig op de weg zullen verdedigen, het zware werk deden. In het peloton getroostte de Limburger Lotz, de winnaar van de Ronde van Oos tenrijk, zich opmerkelijk weinig moeite om 't gat te (lichten. Hij volstond met een rustige trainingsrit in de grote groep. Na Amerongen bleef het achttal tot de eindstreep aan de leiding, dat wil zeg gen 155 km lang. Via Zeist, Maarssen, Breukelen, Jutphaas en Wijk bij Duur stede ging het weer op Utrecht aan, waar de sprint diende te beslissen. Noch. tans probeerden Balvert en Van Kreu ningen nog vlak voor de finish te ont snappen, de Amsterdammer zelfs twee maal, met een nogal krampachtige pe daalslag. De tijd van de winnaar bedroeg 4 uur 30 min. en 22 sec. Van Kreuningen werd tweede, Wesseling derde en dan volg den Snijder, Jongejan, Van Hees, Bal vert en Sluis. De sprint van het peloton leverde Swanefeld de negende plaats in het klassement op. Uitslagen stayerwedstrijd: twee man ches van 40 km.: Eerste manche: 1. Koch (N.) 33.25., 2. Proost (B.) op 40 meter., 3. De Paepe (B.) op 160 me ter., 4. Verschueren (B.) op 300 meter., 5. Wierstra (N.) op 320 meter. Tweede manche: 1. De Paepe (B.) 33.20., 2. Koch op 40 meter., 3. Proost op 210 meter., 4. Wierstra op 505 m., 5. Van Houwelingen op 700 m, 6. Ver schueren op 775 m. Finale sprint: 1. De Graaf 6 pnt., 2. Van der Touw 7 pnt., 3. Nolten 8 pnt., 4. Hoogwout 9 pnt. Ploegenachtervolging over 4 km.: 1. Van der Lans-Nijdam-Nikessen-oud- kerk 4 min. 45 sec., 2. Pereboom» Legrand-Schuuring-Pupping 4 min. 48.8 sec., Tandemrace over 4 ronden totaal 1600 meter: 1. Gerritsen en Paul (laat ste 200 meter in 11,2 sec., 2. Schep en Kappel. (Advertentie) (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 14 juli Ten getale van bijna tweeduizend zullen deze maand kinderen uit verschillende nood- gebleden van Europa naar Nederland komen om hier in katholieke leegge» zinnen zowel geestelijk ais lichamelijk op hun verhaal te komen. Deze prach tige uiting van Nederlandse katholieke caritas is ook dit jaar georganiseerd door het r.k. Huisvestingscomité, dat reeds gedurende tientallen jaren zich met de zorg heeft belast om de ont vangst van noodlijdende kinderen in goede banen te leiden. Dit jaar kon voor het eerst de orga nisatie over het gehele land centraal geschieden, omdat de samenbundeling van het r.-k. Huisvestingscomité en de Nederlandse r.k. Vereniging voor Kin deruitzending een feit is geworden. Vooral in het noorden van Noord-Hol land en in Friesland heeft men krach tig meegewerkt en met bewondering wordt de medewerking genoemd, die het provinciaal sociaal-caritatief cen trum in Friesland heeft geboden. Er zijn in het begin van deze maand 600 kinderen gekomen uit de grote steden in Oostenrijk, onder wie ook een aantal vluchtelingenkinderen. Ver der betrof het hier naast kinderen verpauperde gezinnen ook die uit stof felijk welvarende gezinnen, waar ech ter het godsdienstige leven gevaar dreigt te lopen. Voorts waren er 80 kinderen uit kampen in München en Regensburg en bijna 500 kinderen uit de streek van München en Salzgitter. 19 juli komen 600 kinderen aan uit kam pen en Siedlungen in West-Duitsland en 25 juli 70 kinderen uit de banlieue van Parijs, uit een der kampen van abbé Pierre. Deze laatste kinderen die voor het grootste deel uit a-sociale ge zinnen afkomstig zijn, worden geduren de vier weken ondergebracht in inter naten in Etten, Dongen en Baarle-Nas- sau. Het blijkt dus dat door de samen werking die ontstaan is, Nederland royaal de helpende hand kan reiken aan de jeugd in nood. Er dreigt echter een versnippering te ontstaan, die tot ongewenste toestanden kan gaan lei den. Een versnippering, die het gevolg is van talrijke goedbedoelde maar op eigen houtje uitgevoerde activiteiten. mee in het buitenland de kinderuitzen ding geregeld moet worden en die er de voorkeur aan geven, met een cen trale instantie te maken te hebben. Daarbij beschikt het r.-k. Huisvestings comité als centraal apparaat over een grote deskundigheid en ervaring en tenslotte is het duidelijk dat de kinder transporten naarmate zij groter zijn voordeliger kunnen geschieden. Om dit alles verdient het de voorkeur dat kleine activiteiten op dit gebied worden gecoördineerd in de grote organisatie. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat voor de zeer velen die iets voor deze actie zouden willen bijdragen, daartoe nog gelegenheid bestaat door de actie die georganiseerd i- onder het motto „Eén vakantiedag voor een kind". Zulk een vakantiedag vraagt een bijdrage van 2,50, die men kan' storten op giro-rekening no. 34348, t.n.v. het r.k. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch. (Van onze sportcorrespondent) TILBURG, 13 juli De Duitser Kurt Zaro, die de laatste jaren voor Willem II speelde is naar zjjn oude club Schwarz Weiss te Essen teruggekeerd. De overeenkomst tussen Willlm II en de Duitse club werd heden gesloten. Dit is op de eerste plaats verkeerd Dit zijn enkelen van de kinderen uit vluchtelingenkampen in Oostenrijk ten opzichte van de instanties, waar- Duitslanddie zes weken bij Nederlandse pleegouders worden opgenomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9