Achterblijvers op middelbare school fc&uiï&ti/p:DENK AAN DIP Laatste zomerconcert zonder veel discipline SUCROSA Stad en landschap in de Nederlandse schilderkunst van de 17de eeuw D O „Doe maar niet zo je best, je zakt toch' i ,wollana" 1 Ans Bouter met een verfijnde Vertolking van Mozart D lssïïï, rrïïX',!' x*ruJ!eoiLX"S.siTSiOT OPRUIMING 10% KORTING NATIONAAL LANDJUWEEL EEN JAAR UITGESTELD Oude tradities bedreigd door inzichten van NATU en WKA IS RUIMT OP! N atU"f3L3X INSTRUCTIEVE EXPOSITIE IN HUIS VAN LOOY Lathyrus-expositie op Eigen Tuin mm /J Overeenkomst met het Rijk GEMEENTELIJKE GROND- TRANSACTIES Er is een geloof, dat ons, Ne derlanders, hoezeer ook ge neigd tot sectarisme, ver bindt en samenvoegt: het geloof aan het diploma. Jaren gewijd aan de studie, hebben pas waarde en betekenis, als er een papier over gelegd kan worden, dat bepaalde mensen op een bepaalde dag de student hebben onderworpen aan een steekproef waarvan de uitslag voldoende was. Nu ligt het niet in onze bedoeling de waarde van het examen in het algemeen aan te tasten of ook maar in twijfel te trekken, want wij zijn Neder lands genoeg om ons hoofd te buigen voor de macht van het diploma. We weten alleen, dat de jacht op dat diploma niet altijd even succesvol verloopt en nu het jaarlijks jachtseizoen weer bijna ten einde is, willen we even stil staan bij de slachtoffers en hen. die het dreigen te worden. koelkasten diepvriezers I rr Koopt NU voordelige WOL dn a LOONSVERHOGINGEN VOOR ambtenaren salarisverhoging i9g^ om een salaris_ Tentoonstelling in St.-Gerardus Majellaschool céyelmo&t day, in day, uit GEEN SUBSIDIE VOOR IJMONiD AVOND LYCEUM Test met gatsometer Zandbouwwedstrijd voor kinderen Voor de slanke lijn! SPAARREGELING VOOR AMBTENAREN 17 ÏSMirSSS te bezichtigen tot 1 .JUni,. a.„™ Reorganisatie Delftplein Montagnes Jeugdvariété in Rembrandttheater Vakantiecentrum heeft stoelen nodig Gedurende de Heren- en Jongenskleding f Advertentie) Het is duidelijk, dat er, naarmate het diploma hoger in aanzien komt te staan, ook meer slachtoffers zullen vallen, want niet iedereen heeft de capacitei ten om zich een zekere hoeveelheid ken nis eigen te maken. Men noemt de ouders dan vaak ijdel en eerzuchtig, omdat ze ook na meer dere mislukkingen blijven vasthouden aan de eis: de school afmaken, maar het is heus niet altijd, omdat, zoals we eens ergens lazen, „Jantje hogerop moet". Er wordt naar dat diploma ge vraagd en al kunnen de werkgevers bij het huidige tekort aan arbeidskrach ten met al te hoge eisen stellen, voor de betere betrekking is einddiploma Advertentie levering via uw handelaar Imp. KÖNIG N V. - AMSTERDAM - ROTTERDAM - ALMELO - VENLO HAARLEM, 15 juli - Het Nationaal T a£weel dat komend toneelseizoen Landjuweel, "jh en onder de Ne_ zou worden °Pfateurtoneeispelers. is derlandse uitgesteld. Het Co- voor'op'g Landjuweel is niet tij- mite Natxo men nlet de voorbe- dig gereed gen besluiten reïdingen, zodat men het Landjuweel >n 1962 te doen houden. „ob-pn van dit uitstel Een van de ooi:z organisatoren het schijnt te zjjn, dat de gom de Haagh- plan hebben laten varehgt eigen_ speten de voorronde seizoenen te lljke Landjuwee' in twe beide at(Je_ doen spelen. Doorda..mei één sei_ hngen van het Landjuweel (Advertentie) ii'111"1"" g GEBREIDE MODELLEN VOOR HALVE PRIdt? EN VELE EXTRA KOOPJES 20% KORTING OP GETEKENDE HANDWERKEN TEMPELIERSSTRAAT 68 99- llllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllll HAARLEM, 15 juli De volkstuin vereniging „Eigen Tuin" te Haarlem zal zaterdagmiddag en zondag in het verenigingsgebouw op de tuin een ten toonstelling houden van op de tuin ge kweekte lathyrus. De vereniging ver wierf onlangs op de Floriade te Rot terdam met haar bloemen een verguld zilveren medaille. De lathyrus is bij velen zeer geliefd, niet alleen om haar heerlijke geur, doch wel in het bijzonder om haar prachtige kleuren in vele nuances. Er bestaat tijdens de tentoonstelling gele genheid het gehele complex der vereni ging in ogenschouw te nemen. Belang stellenden zullen dan tevens kunnen zien hoe goede lathyrus gekweekt be hoort te worden. Tijdens deze tentoonstelling zal de af deling Haarlem van de vereniging tot. bevordering der Bijenteelt in Neder land een expositie verzorgen van het geen verband houdt met het bijenhou- den. In speciale observatiekasten zal men, achter glas, iets kunnen leren van de geheimen van het wonderlijk bijenleven. Verder zullen foto's het een en ander onthullen van de geheimen van deze werkzame diertjes. Het volkstuincomplex is gelegen langs de Schipholweg aan de Zomer- weg, achter het grote witte hek. De tentoonstelling, die gratis te bezichti- ?et> is, is geopend op zaterdag van 3 tot 7 en op zondag van 10 tot 7 uur. zoen wilde afwerken, diende men al in september te beginnen met de Haagh- spelen. Geen enkele amateurtoneelver eniging echter heeft dan al een nieuwe voorstelling gereed, in verband met de vakanties. Bovendien zouden de uitno digingen pas deze maand verstuurd worden, zodat de voorbereidingstijd wel erg kort werd. Na ampel beraad heeft het Comité Nationaal Landjuweel nu besloten om in november de uitnodigingen te ver sturen, zodat in september 1961 de Haaghspelen gehouden kunnen worden. In de tweede helft van het seizoen zal dan het eigenlijke Landjuweel worden gehouden. Dat blijft dus zoals ook aanvankelijk besloten was in het voorjaar van 1962. Of het Landjuweel zelf in Haarlem gespeeld zal worden, zoals aanvanke lijk in de bedoeling lag, is echter weer een open vraag geworden. Enige leden van het Comité zouden van mening zijn, dat het gespeeld dient te worden in de gemeente, waar de winnaar van het Landjuweel gevestigd is. Indien dit een kleine gemeente zou zjjn met een on voldoende outillage, zou men bereid zijn het Landjuweel in Haarlem te la ten spelen. Met name de afgevaardig den van de gemeente Haarlem en van de Haarlemse Toneel Club zijn echter van mening, dat het Landjuweel steeds in Haarlem gespeeld dient te worden, omdat de herleving van de Landju- weeltraditie van Haarlem is uitgegaan. Overigens schijnt er in het Comité enige controverse te zijn ontstaan om trent de aard van het Landjuweel. De vertegenwoordigers van de gemeente Haarlem en van de H.T.C. zijn van oor- deel, dat by het Landjuweel de oude tradities en gebruiken in acht dienen te worden genomen, zoals dat geschied de toen enige jaren geleden ter gelegen heid van de Pieter Langendijkherden- king in Haarlem het Landjuweel voor het eerst na enige honderden jaren wper werd „opghehangen ende inge richt". De vertegenwoordigers van N'ATU en WKA daarentegen voelen wei- nitr voor deze tradities en zouden het t sfndiuweel willen terugbrengen tot een toneelwedstrijd-zonder-meer. tjaarLEM, 15 3uIi B- en w- van Haarlem vragen de raad machtiging Haarieni nte-ambtenaren dez<gfde aan Qe s n en huurverhogingen loonsverh g aJg yo0r de ryksambte_ toe te .Ke keur(}É Het gaat om een naren is =o g van 3 pct over het eer_ ste kwartaa g met jngang van verhoging va huurcompensatie 1 april I960 egn mjnimurn van van 2'A Pcl- „„nd 0f f4,- per week. ƒ17,40 Per wordt dienovereen- De kindertoeslag wuiui komstig verhoogd. HAARLEM, 14 Majella'v gdTschool, Richard Holka- de 5 Haarlem Oost wagenwyd open voor alle belangstellenden, de meisjes-, als aan de ling. De tentoonstelling is geop 3-5 en van 7-9 uur. Kinderen zonder geleide hebben geen toegang. H.B.S. of gymnasium conditio sine qua non. Kan men het de ouders, die dit zen hebben ondervonden of mogelijk zelt wel eens het hoofd hebben gestoten, om dat de schoolopleiding niet toereikend was, dan kwalijk nemen, dat ze hun kind het bedrijfskapitaal van een diplo ma willen meegeven? Op het ogenblik is het bovengenoemd tekort aan personeel nog een zekere waarborg, dat het ontbreken van een diploma niet al te zwaar wordt aange rekend, maar zodra de welvaart weer een plafond bereikt heeft, kan daar ver andering in komen. Voor het zover is, doet de werkgever er goed aan na te gaan of het einddiploma middelba re school nu werkelijk de garantie is, die ;i er in ziet. Gelukkige bezitters van dat felbe geerde diploma zullen na jaren 1 zelden nog de kennis bezitten, waarvan ze op die gedenkwaardige examendag zulke overtuigende proe ven hebben afgelegd (desalniette min grijpen ze bij hun sollicitaties daarop terug) 2 moeten erkennen, dat ze een groot deel van het geleerde nooit in prak tijk hebben hoeven brengen. Dat is minder ernstig dan het lijkt, want natuurlijk hebben ze in vele geval len voortgebouwd op de basis, die de school had gelegd. Er is daar een hou ding gekweekt, een denkvaardigheid, een gewoonte om het verstand te ge bruiken, en in zoverre is het einddiplo ma inderdaad een zekere garantie. Aan de andere kant sluit de middelbare school zelden aan het werk in de maat schappij aan en het zal nog wel even duren voor de einddiploma-bezitter een all-round kracht is geworden. Nu zou deze eerbied voor het diploma een onschuldige hobby zijn, als iedereen In staat was het een of andere eind examen binnen niet al te lange tijd met goed gevolg af te leggen, maar er val len ieder jaar slachtoffers. Dat iemand een klas moet doubleren, ls geen dra ma. Het kan zelfs goed zijn voor een leerling, die nog wat erg krampachtig „worstelt met. de stof". Op onze middelbare scholen is het ge woonte, dat een leerling niet alleen geen drie jaar over een klas, maar ook geen vier jaar over twee opeenvolgen de klassen mag doen, maar deson danks zijn er kinderen, die door van school te veranderen zeven of acht jaar over een vijfjarige H.B.S. doen. Soms wordt dan het diploma veroverd, maar het gebeurt ook, dat al die Inspanning onbekroond blijft. En intussen is een jong mens er aan gewend geraakt, dat hjj als het sufferdje, het mislukkelin- getje wordt beschouwd. Een leraar zei eens tegen een jongen: „Doe maar niet je best, je zakt toch!" Het is misschien een onbegrijpelijke opmerking, maar wat gebeurt er met een jongen, die zulke opmerkingen te incasseren krijgt? En toch hoeft die jongen heiemaal geen mislukkeling te zijn. Een jonge man bracht in de vierde klas van de H.B.S. een paasrapport mee naar huis, dat alle hoop op verbetering uit sloot Hij werd van school genomen, kreeg een betrekking op kantoor en leefde op, toen hij merkte, dat hij in staat was werk te doen, dat gewaar deerd werd en waarvoor hjj ook nog betaald werd. Toen hij daarna toch weer naar een ander type school ging, behaalde hjj bovendien heel be hoorlijke resultaten. Natuurlijk moet men de jacht op het diploma niet te vroeg opgeven. Heel veel kinderen hebben een lange aanloop tijd nodig, voordat ze begrijpen wat er op een middelbare school van hen ge vraagd wordt, en geleerd hebben hoe ze aan die vraag moeten voldoen. Maar wij hebben altijd medelijden met die jonge mensen, voor het merendeel jon gens, die door H.B.S. of gymnasium heengejaagd worden en die hun jeugd bedorven zien door het weinig vrucht bare contact met een buitenwereld, waarin ze niet thuis horen. Het is van belang om het feit van een mislukking tijdig te erkennen: dan brengt meii de ze terug tot de ware proporties en hoett het geen drama te worden. H.B.s., gymnasium en Mulo zijn niet de enige wegen, die naar een goede positie lei den. Er bestaan nog andere mogelijk heden, maar daar wordt te vaak te laat naar geïnformeerd. In de hoop. dat de ware wijsheid vandaag of morgen wel over de studiosus vaardig zal worden wat inderdaad ook wel eens, maar niet altijd gebeurt geeft men hem de gelegenheid telkens weer te double ren. Intussen staat de tiid dan echter niet stil en de zeventienjarige zit tus sen jongens van veertien en vijftien. Eér is er voor hem niet meer te beha len. want al zou hij geregeld tienen ha len, dan is hij toch altijd degene, die het allemaal al gehad heeft. Misschien ziet hij er niet naar uit, of hij erg te lijden heeft onder de kleine en grote spelde- prikken, die in het leven van „zitten- bliiver" onvermijdelijk zijn, maar juist die dampkring van onverschilligheid is zo funest. De mogelijkheid bestaat, dat hij eenvoudig verleert om zijn best te doen, zich ergens voor in te spannen. U kent allemaal wel die jongen, die „het best kan", maar het om de een of andere reden niet doet. Intelligentie, een hoedanigheid, die men hoog en misschien zelfs vaak te hoog schat, is niet voldoende en het is helemaal niet gezegd, dat de jongen, die het begeerde diploma niet haalt, dom is. Dat is dan de kleine voldoening, die ons als ouders blijft en voor het overige moeten we ons geweten wel heel goed onderzoeken om te weten, of die tegenstand, die we voelen opkomen bij woorden als am bachtsschool winterlandbouwschool en allerlei vakscholen, toch niet voorkomt uit eerzucht. Die eerzucht is menselijk, begrijpelijk, zelfs niet altijd slecht. Dat wordt ze pas, als we tegen alle waarschuwingen en tegen de ervaring uit de praktijk in, als kleine kinderen om een stuk speelgoed, om dat diploma blijven drenzen. Er kan een ogenblik komen, waarop we het gegevene moe ten aanvaarden, afstand doen van een heimelijke toekomstdroom en ons reali seren, dat dit kind toch ziin eigen weg moet gaan. Er is een industrie, die vraagt om mensen, die hun handen kunnen ge bruiken en met technische vaardig heid kan een mens overal ter wereld terecht. Bovendien zijn er heel wat mensen, die in hun jeugd de geboden kansen niet benut hebben, maar la ter toch weer verder gaan leren. Nu weten we wel, dat studie op latere leeftijd niet gemakkelijk is, maar dat zijn moeilijkheden, die niet voor onze rekening komen. Toen het kind een ba by was, konden we het nog met zachte aandrang overhalen om te eten, maar dit geestelijk voedsel moet het zelf tot zich willen nemen en waar de wil ont breekt, bieden bijlessen, huiswerkklas sen en allerlei controle-maatregelen nog ge_n uitkomst. Nogmaals: we moeten niet te snel de moed opgeven. Ieder geval staat op zichzelf en moet tegen zijn eigen achtergrond bekeken worden, maar als we objectief zijn, kunnen we ons kind misschien de onaangename er varing besparen van die jongen, die zijn rapport vol onvoldoendes, wat onthutst, aldus toelichtte: „Ik ben niet zo achter uitgegaan, maar de klas is zo vooruit gegaan". Noot: Voor wie het woord ambachts school toch niet kunnen uitspreken: er bestaat in Voorhout een Bisschoppe lijke Nijverheidsschool, die verschillen de mogelijkheden biedt. HÉLÈNE SWILDENS Neem gerust Uw katoenen zomerjurkje» mee Thuis eerst dippen en... Uw japonnetjes zijn en blijven fleurig en prachtig in model, ja, winketnieuw. DIP, het moderne apprêt, houdt vele wasbeurten stand. Dus op reis hoeft U niet te dippen. Moet er even iet* uitgewassen worden zijn de katoenen vakantieklercn van U en de kinderen wat gekreuktalleen maar strijken! Uw kleding thuis gedipt, dan hebt U op reu Uw plezier er van. Flacon DIP f2,-». Ook in kleine verpakking Advertentie d* regelmaat van de klok E.n uitkomst bij hardnekkige «erttodpIng.Mtabl. f t.M Ideaal voor kinderen. moederj. werk buitenaho HAARLEM, 15 juli B. en VV tan Haarlem stellen de gemeenteraad voor het verzoek van de Stichting Avondly ceum IJmond te Velsen om een sub sidie voor zes Haarlemse onderwijzers, die aan die instelling de cursus hoofd- acte volgen, af te wijzen. De Stichting acht zulk een subsidie in de rede lig gen tegenover de bijdragen van andere subsidiërende gemeenten, maar B. en W. van Haarlem voelen er niets voor, omdat aan de Rijkskweekschool in Haarlem eveneens in de avonduren een hoofdactecursus wordt gegeven. OVERVEEN, 14 juli Bezitters van motorvoertuigen kunnen zaterdagmid dag tussen half 4 en half 5 op de Hoge Duinendaalseweg de snelheidsmeter van hun voertuig, cq. vervoermiddel, op het juiste aantal aangegeven kilometers la ten testen. De politie van Bloemendaal stelt voor deZe test de Gatsometer be schikbaar. HAARLEM, 15 juli Het vijfde zo merconcert, dat donderdagavond o.l.v. Marinus Adam plaats vond, vormde voor de leden van het N.Ph.O. een af sluiting van een druk concertseizoen. Of men nu al in vacantiestemming ver keerde weten we niet, maar de vereis te orkestdiscipline ontbrak gisteravond nog ai eens. Vooral in Haydn's kostelij ke symphonic no. 97 in C. gr.t. was de musiceervreugde ver te zoeken, geleek het menuet meer op een klompendans, hetgeen Papa Haydn toch zeker niet zo bedoeld heeft. Vervolgens solieerde Ans Bouter in een weinig gespeeld pianoconcert in C. K.V. 415 van Mozart, dat de mees ter in 1782 te Wenen schreef. Verrukke lijke muziek, die met distinctie en raf finement vertolkt werd, met name in het spirituele andante wist Ans Bouter door een verfijnd toucher de juiste Mo- zartsfeer op te roepen. Een verrassing qua programmakeuze was Richard Strauss' suite uit de mu ziek bij „Der Bürger als Edelmann" Op. 60. Richard Strauss is geen familie van „Die Fledermaus". hij is om met zijn librettist Stefan Zweig te spreken: „De laatste uit het grote geslacht der Duit- ZANDVOORT. 15 juli De eerste zandbouwwedstrijd voor kinderen van badgasten en inwoners zal maandag op het Zandvoortse strand worden gehou den. Kinderen van zes tot en met zestien jaar kunnen zich tot en met zaterdag, s'morgens tussen 9 en 12 uur aanmelden bij het bureau der stichting „Touring Zandvoort" op het Raadhuisplein. De wedstrijd zal maan dag in de middag worden gehouden op het zuidelijk strandgedeelte bij tent no 1. (Advertentie) de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! se „vollblut Musiker" en historisch ge zien een late uitloper der romantiek. Deze suite dateert nog uit zijn goede tijd - het werk ontstond kort na zijn po pulairste opera „Der Rosenkavalier" - en is geschreven voor een kamerorkest bezetting van 36 spelers. Steunend op het melos van de 18e eeuwse componist J. B. Lully, steekt hjj de diverse dan sen in een nieuw harmonisch gewaad, waarvan vooral de tafelmuziek en de dans der koksmaatjes een kostelijke ty pering kreeg. We zijn Marinus Adam dankbaar, dat hij deze weinig gespeelde compositie in Haarlem heeft geïntroduceerd en zien reikhalzend uit naar een reprise, welke ongetwijfeld de uitvoering nog meer ten goede zal komen. Ad Int. HAARLEM, 15 juli Aan de Haar lemse raad wordt door B. en W. mach tiging gevraagd om uitvoering te geven aan het K.B. van 20 februari 1960, be treffende de Premiespaarregeling voor Rijksambtenaren. Volgens deze rege ling geldt zij voor politiepersoneel, on derwijzend en niet-onderwijzend perso neel van gemeentelijke scholen voor VHMO, behalve het administratieve personeel, voor onderwijzend en niet- onderwijzend personeel bij gemeentelij ke scholen voor nijverheidsonderwijs en voor onderwijzers en vakleerkrachten bij het openbaar lager onderwijs, voor hoofdleidsters en leidsters bij het open baar kleuteronderwijs. Bovendien mag de premie worden uitbetaald aan onderwijzend personeel bij het lager en kleuteronderwijs, van wie de bezoldiging van rijkswege wordt vergoed en aan boventallige kleuter leidsters. Gegevens over verrekening van uit te betalen premies aan perso neel bij nijverheids- en VHMO zijn nog niet bekend, zodat vooralsnog de premie geheel voor rekening van de ge meente komt. De gemeente kan ook de premie betalen aan onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs, die vakleer kracht zijn. De regeling komt do ge meente op 8000,- per jaar te staan, maar daarvan wordt door het Rijk 6000,- vergoed. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. e samenwerking van de Rijks dienst voor Roerende Monumen ten en de Unesco heeft een rei zende tentoonstelling opgeleverd van het landschap in de Hollandse schilder kunst van de zeventiende eeuw. Deze glorietijd bij uitstek van de schildei kunst in Holland vormt tevens een dei hoogtepunten in de schilderkunstig! historie. In het Haarlemse Frans Hals museum is de landschapschildering voor een goed deel te volgen, omdal Haarlem juist in die tijd een der be langrijkste concentratiepunten was van de schilderkunst in zijn hoogste bloei. Maar met een „monografische" ten toonstelling van dit genre aan de hand van tweeëndertig schilderijen, speciaal gekozen om de verschillende aspecten van de landschapschildering en haar ontwikkeling te tonen, ons gebracht in iimimniiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiHiniiiiiiiiiiii" Zeilboten en trekschuit in een kanaal", schilderij van S. van Ruysdaal op de tentoonstelling „Stad en Landschap in de Nederlandse schilderkunst van de 17de eeuw" in Huis Van Looy. /■ijn bouwsels de ondergeschikte rol gaan vervullen van stoffering en van maatbepalend element voor het hoofd thema; vervolgens schildert men de natuur om zichzelfswille en uiteindelijk als reflex van de kosmos. 'jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiii het Van Looymuseum, kunnen wij ons toch gelukkig prijzen. Het landschap moet voor het tijdperk waarin de wereldruimte in feite werd veroverd en de ruimtelijke werking in de kunst een nagestreefd ideaal was, een intrigerend object zijn geweest. Het landschap was het middel om voel- senlase; de naarstige weergave van ge- bare ruimte te creëren: men was in observeerde en terugvindbare land- cw nrnrrii Q O nOfld 1 CT fM'örurrtQ. De strenge uitbeelding van de wer kelijkheid vindt slechts plaats in de bis schappen wordt al spoedig overwoe kerd door het spel met het gedroomde bestaanbare. Het verre Italië, slechts gekend uit prenten die men ervan heeft gezien, met zijn hoge bergmassieven en weelderige halftropische, ongerem de begroeiing prikkelde daarbij de ver beelding. De natuur is bovenmenselijk groots, magistraal, maar toch, het is de mens die haar in zijn verbeelding door zijn uitbeeldingsvermogen be heerst en zelf schept. Bij het zien van een magistraal landschap van Jac. van al's Ruysdael of van Rembrandt kunnen wij nog ten volle de gevoelens meebe leven van de schilder die zijn verbeel- 'staat om wereldwijde vergezichten en onbereikbaar hoge wolkenluchten te vangen binnen het kader van een schil derij op klein formaat. Dit te kunnen moet een sensationele belevenis zijn geweest die eeuwenlang nieuw geble ven is. In de realistische zin van die tijd nam men het landschap uit de omge ving als model, ontzagwekkend van maat en kracht als men zich bewust was van de overschrijding der mense lijke proporties. Voordien had het land schap gediend als achtergrond, als plaats van handeling waartegen het menselijk bedrijf natuurlijkerwijs plaats vond, in de materiële zin als vulling van het schildervlak. p dit moment van landschapsbe- schouwing vangt de tentoonstel ling aan: een paneel van Aver- camp dat nog in volstrekte gelijkwaar digheid mensen op het ijs, en winter- landschap bevolkt met mensen behan- derwerp heeft samengesteld had delt. In de volgende werken ziet men de instructieve waarde kunnen hebben steeds meer het landschap het hoofd- die men kennelijk bedoeld heeft als thema worden waartegen de mens en niet de dubbele schematiek die men heeft toegepast eerder verwarrend dan verhelderend had gewerkt. De uitste kende inleiding in de catalogus van de hand van H. J. Ronday zou men vóór het bezoek aan de tentoonstelling moe ten kunnen lezen; de catalogus der ten toongestelde werken is niet ingericht naar de ontwikkeling van de landschap schildering; zij volgt domweg de alfa betische opeenvolging der schildersna men. Het onderbrengen van de werken in een museum met vaste expositie- accomodatie heeft een onnodig geïm proviseerd karakter verkregen. Een aantal der in de reizende ten toonstelling opgenomen werken is van hoge kwaliteit en uitermate boeiend, niet zozeer om het voorgestelde deze is nooit belangrijk maar om de krachtige directie en durende kracht van de gevoelens, waarmede de schil der heeft gewerkt. We denken aan het goudkleurig doorlichte landschap van Cuyp, aan het zacht-zonnige stadsge zicht van Jan van der Heijden, aan het prachtig geschilderde Scandinavische landschap van Van Everdingen, aan de Maannacht van Aert van der Neer. ding op het doek heeft gezet, ook al zijn wij de volle stap verder dat wij de natuur in sommige van haar meest Alleen deze^ doeken^ zijn^ alleen bezoek elementaire krachten kunnen aantas- 1 ten. aan de tentoonstelling waard, daarnaast vindt men er zeker nog een aantal Ruysdaels, Van Goyen, Rombouts. Mo- zal zij in Zandvoort worden uitgezet. L.T. HAARLEM, 15 juli Aan de ge meenteraad van Haarlem, die woens dagmiddag in gewone vergadering bij eenkomt, hebben B. en W. een ont- werp-overeenkomst met het Rijk voor gelegd in verband met de aanleg van het Delftplein in Haarlem-noord. In dit ontwerp wordt de overdracht van gron den, de eigendom van gronden, de uit voering en financiering van bijkomen de werken als het leggen of verleggen van riolering etc., geregeld. Het rijk neemt de aanleg van een gedeelte van de Vondelweg over een lengte van 160 meter voor zijn reke ning, evenals die van groenstroken en voetpaden, die daarbij horen. De weg wordt echter gemeente-eigendom. Ook de omlegging van een deel van de Rijksstraatweg tot aan het vroegere halve verkeersplein komt voor reke ning van het rijk. Ook de nieuwe vent- weg langs de Delftlaan zal van rijks wege worden aangelegd. De gemeente Haarlem maakt het voetpad langs de te verlegen paralel- weg van de Delftlaan en de riolering van die parallelweg, het gedeelte van de Vondelweg tussen het bestaande deel van die weg en het deel dat van rijkswege wordt aangelegd, en het nog ontbrekende deel van de parallelweg van de Vondelweg. De gemeente her plaatst de natriumverlichting langs het gedeelte van de Delftlaan nabij het Delftplein. HAARLEM, 15 juli Met een aller plezierigst en niet alleen voor kinderen aantrekkelijk programma treedt Mon- tagne's Jeugdvariété gedurende de va- kantietijd iedere morgen (behalve zondags) op in het Rembrandttheater. Montagne zelf treedt er ditmaal niet in op, maar niettemin is het variété als vanouds van puik gehalte en getuigend van begrip voor hetgeen kinderen boeit en bezighoudt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de oer-gezellige poppenkastvoor stelling van ,,De slechte tovenaar" waarbu de kinderen volop gelegenheid krijgen hartelijk mee te leven. En de quiz, de liedjeszangwedstrijd met ap- plausmeter, en vooral ook de stoute ..sprekende" pop Kareltje van „Oom Brochino", die ook een vaardig gooche laar is. Frans van Dusschoten was niet alleen een grappig imitator, hij wist ook van zingen. En John Rico had voortreffelijke momenten in zijn jong- leer-nummer. HAARLEM, 15 juli De gemeente Haarlem wil 111 m2 gronds aan de Ja- dob Geelstraat in Haarlem-oost voor 20 per m2 verkopen aan W. C. Kei- zer^ die de grond nodig heeft voor uit breiding van zijn apotheek aan het Teylerpein. Bovendien wil hij er een garage op bouwen. Op deze grond komt ook een in deze omgeving dringend no dig transformatorstation voor het G.E.B. met twee transformatoren. Een stuk gronds van 734 m2 aan de Dokter de Liefdestraat in Haarlem noord willen B. en W. verkopen aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Verzicht" te Leidschendam. Op deze grond zal een electronische en electrotechnlsche service-station worden gebouwd van de N.V. Philips te Eindhoven. Boven dien worden er twaalf bovenwoningen en een garage gebouwd. De verloops- prijs bedraagt 29,50 per m2. Voorts wordt aan de raad voorge steld 1000 m2 grond aan de Izaak En- schedé-weg in de Waarderpolder voor f 1.16 per m2 in erfpacht over te dra gen aan de Coöperatie voor de bouw van een magazijn, annex kantoorruim te. Aan dezelfde weg willen B. en W. 880 m2 in erfpacht geven voor even eens 1,16 per m2 aan de Machinefa briek Möhringer N.V. in Haarlem voor de uitbreiding van het bestaande fa briekscomplex. HAARLEM, 15 juli Aan de Haar lemse raad wordt voorgesteld vijftig stoelen aan te kopen voor 1400,-' ten behoeve van het vacantiecentrum Epe. Tot nu toe moesten de bezoekers van het centrum van banken gebruik ma ken. Voor jeugdige vaeantiegangers is dit geen bezwaar, maar voor de oude ren wel. Aangezien het centrum steeds meer wordt gebruikt voor conferenties waaraan volwassenen deelnemen en voor vakantieweken voor bejaarden, dienen er stoelen te komen. Tot nu toe kon men die van een naburig pension huren, maar die mo gelijkheid is thans vervallen. Het huren van stoelen in Amersfoort of Zutfen zou mede door de transportkosten, duur uitkomen. In Epe zelf zijn geen stoelen te huur. (Advertentie op alle courante goederen ook op de zojuist ontvangen Gen. Cronjéstraat 40-44

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13