OPEIS1 kooienexperiment in nieuw vogelhuis van ARTIS Ruim vijftig volières voor tweehonderd soorten „FAUST" Poppen zingen Mikro-theater van Brugman bezit eigen charme Binnenlandse toeslag op boter wordt verlaagd Produktschap heeft kritiek op kritiek van boter commissie Bouw GOOISTAD ten koste van natuurschoon? De On PAUL VLAANDEREN De spook- brand* m m l'LA Bonte kleuren- Pr acht Franco kritiseert de monarchie Quatorze Juillet in Parijs Verkeerdsbord plat gereden Kleuter onder trein gedood Pleidooi voor vervanging van oude villabuurten Moeder van piloot schrijft Nikita ERIC DE NOORMAN Efficiënte woning bouw Remise voor Keiler in achtste ronde Agent redt zich met enorme sprong Nieuw wereldrecord 100 meter schoolslag Geen plaats meer voor 80.000 bewoners Holl. Noorderkwartier prefereert Hemtunnel Ook Coentunnel opent echter perspectieven RB-47-incident m VRIJDAG 15 JULI 1960 PAGINA 2 UITVERKOOP VAN LAATSTE BIJSTAND-LOTEN Reeds dezelfde avond bekendmaking j van hoofdprijzen (via radio) Aanslag te Constantine Plannen goedgekeurd Damtoernooi Kiew (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 juli De circa duizend vogels, die Artis rjjk is, heb ben vanmorgen officieel en ook een beetje feestelijk hun geheel vernieuw de en gerestaureerde vogelhuis in ge bruik genomen. Een jaar lang waren zij ondergebracht in noodverbljjven. Daaronder verstond men zo'n beetje van alles, want zelfs in het wolven huis zaten vogels. In de afgelopen da gen zjjn ztf stuk voor stuk naar hun ge heel vernieuwde en bijzonder modern ingerichte vogelhuis gebracht en van morgen werd dit in aanwezigheid van vele genodigden officieel in gebruik ge nomen. Het liet hun niet geheel koud. De meeste dieren waren zelfs bijzonder zenuwachtig, toen zij ze plotseling na eerst dagen lang van een ongestoorde rust genoten te hebben, zoveel gezich ten voor hun kooien zagen. De Austra lische Ijsvogel zat met zijn kuif recht overeind onderdrukte geluidjes te pro duceren. De papegaaien krijsten om het hardst en de kleinere vogeltjes zaten merendeels hoog in het gaas van hun hok. Tientallen dieren vlogen door el kaar. wat onvermijdelijk botsingen meebracht en die op hun beurt weer kleine ruzietjes. Het rustigst van allen was ongetwijfeld de dubbelhoomige neushotrnvogel, een reusachtig dier in grootte minstens gelijk aan een arend, echter met op zijn kop een benig uit was. Gezeten op een reusachtige boom stronk zag hij de vele bezoekers langs zijn kooi voorbijtrekken en pas toen de oppasser even zijn hok inkwam om een luikje open te zetten raakte óók hij even de kluts kwijt. Bijna een jaar lang zijn tientallen arbeiders dag in dag uit in de weer geweest van het oude gebouw een modern „sprookjes-vogelhuis" te ma ken. Het oude gebouw stond er al vijftig jaar en restauratie was hard nodig. Omdat de funderingen nog al le in goede staat waren heeft men hierop een zo goed als nieuw huis neergezet. De ongeveer duizend ge vederde dieren zijn ondergebrcht in ruim vijftig volières. Deze zijn in lichte tinten geschilderd. Een glazen dak zorgt ervoor dat het daglicht in de hokken en niet in de wandelgang geconcentreerd wordt. Aan de pu- bliekzijde van de volières zijn stalen ramen aangebracht met dun onop vallend gaas. Enkele kooien, die be volkt worden door miniscule vogel tjes zoals de kohbri en de honing vogel, hebben in plaats van gaas een schuinstaande glazen wand. De aankleding van de kooien is bij zonder natuurgetrouw. Bijna 10.000 gul den heeft Artis uitgegeven voor plan ten. De meest exotische soorten vor men de achtergrond voor de prachtige bontgekleurde dieren. Slechts de papa gaaien met hun scherpe snavels in zes tig soorten vertegenwoordigd, moeten het zonder stellen. Zij beschikken slechts over enkele grillige boomstron ken en zelfs daar kunnen zij niet van af blijven getuige hun getrek en ge- ruk aan enkele losse vezels. De plan ten komen vrijwel alle uit eigen kas sen. Een experiment in het vernieuwde vogelhuis vomen twee open kooien. Zonder enige belemmering kan men hier de vogels van wel heel dichtbij gadeslaan. Men speculeert er in Artis op dat de dieren in hun goed verlichte MADRID, 14 juli (Reuter) Gene raal Franco heeft vandaag te dezer ste de een standbeeld onthuld voor Calvo Sotelo, wiens dood de aanleiding was tot het uitbreken van de burgeroorlog. Jo sé Calvo Sotelo werd op 13 juli 1936 op straat vermoord. Vijf dagen later brak de burgeroorlog uit. Franco zei dat zowel het republikeinse als het monar chistische regime een mislukking zijn gebleken. Onder de monarchie van 1900 tot 1923 waren er 56 politieke crises d.w.z. twee a drie per jaar en de grondwettelijke vrijheden waren gedurende 3.384 dagen opgeschort. On der de republiek van 1931 tot 1936 traden 42 regeringen op en waren de grondwettelijke vrijheden 800 dagen op geschort. Uit deze cijfers blijkt dat het niet mo gelijk was op deze wijze door te gaan. „In vele landen wordt de bevolking zich het ontbreken van efficiency van het oude stelsel bewust, en zij zoekt haar toevlucht tot sterke staatshoofden, gene raals die door hun gezag, eerlijkheid en bestuursbekwaamheid de problemen het hoofd kunnen bieden", aldus Franco. en vertrouwde kooien zullen blijven en niet de iets donkerder en minder be kende ruimte voor het publiek zullen invliegen. Maar ook onder vogels zijn er die nieuwsgierig zijn. Vooral de band-ara- sari bleek erop gebrand te zijn ook de ruimte buiten zijn kooi te bekijken. Sinds hij uit het noodverblijf naar zijn nieuwe woonplaats was overgebracht, had hij al diverse keren ontsnappings pogingen gewaagd. Ook vanmorgen toen de eerste stroom bezoekers langs kwam kreeg hij het in zijn hok een beetje te benauwd. Spoedig vloog hij in de ruimte voor het publiek rond. Een botsing te gen een muur maakte een eind aan zijn vlucht. H ijwerd gevangen en voorlopig in een dicht hok ondergebracht. De bewoners van het nieuwe vogel huis komen uit alle delen van de we reld. In de afgelopen weken heeft men Leerlingen van de Frans Halsschool hebben gisteren ter gelegenheid van de heropening van het Vogelhuis in Artis een soort vogelspel opgevoerd. Daarna mochten zij als eersten het vernieuwde vogelverblijf bezichtigen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllll de voorraad vogels aanzienlijk uitge breid. Bijna wekelijks kwamen nieuwe soorten binnen. Eerst werden zen acht a tien weken in quarantaine gehouden totdat zij, zoals dat in vaktaal heet, „schoon" waren. De beroemd ste vogels die men nu in Artis kan bewonderen zijn de Zuid-Amerikaan se rotshanen, bontgekleurde dieren. Minstens even zeldzaam zijn de trom petvogels zo genoemd omdat zij een doordringend geluid maken dat zelfs in de kakafonie van een vogelhuis nog opvalt. Vóór jhr Six van Hillegom vanmor gen het vogelhuis binnenging en daar mee het gerestaureerde gebouw her opende. voerden leerlingen van de Frans Halsschool een soort vogelspel op. Zij mochten daarna als eerste bezoekers de dieren bekijken, naar wie zij zich vermomd hadden. Advertentie g zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur op het navolgende adresi 8 De Heer P. Willemse jj Schoterweg 212, Haarlem J f 1.- per stuk in 5 kleuren verkrijgbaar jg (zolang de voorraad strekt!) waaronder weer S woonhuizen van f 25.000.- p. stuk Totaal prijzenbedrag f 250.000.- Sr Opbr. Kon. Jul. Fonds on Pr. Bomb. Fonds o.m. ton gunst* van de Bejaarden- en S s Jeugdzorg. Giro 5 H singel 303, Rotterdam. Tel. 50.000, Loterij ggk door de Min. v. H Just. 26-2- 60. Nr. L.O. 570/141/430. Aantal loten 2.300.000. s iillllll!ll!ll!!i!llllll!l!lll!i!l!!lllll!l!!!lll!!lll!llll|||||!ll||||||||||ll||||||!|||||!ll!j|i||||||!||||||||||||||il||||l!|||!j||||||||||gilllllllll|||||||||||||||l8 AMSTERDAM, 15 juli Het marionettentheater van Bert Brugman heeft gisterenavond in het Nieuwe de la Mar Theater een uitzon derlijk succes behaald. Waarlijk levend en prachtig van zetting was de voor stelling, die dit theater gaf van Charles Gounod's „Faust", een Amsterdamse première, bedoeld als opening van een serie operavoorstellingen in een specia le bewerking voor marionetten waaraan iedereen, die voor opera voelt, veel ple zier zal kunnen beleven. De fantastische poppen zijn bij Bert Brugman en de zijnen in goede handen; dat heeft hij in de laatste tientallen ja ren wel bewezen. Na de oorlog scha kelde hij geheel over op operavoorstel lingen en hij heeft er een volmaakt heid in bereikt, die aan de perfectie grenst. Dat hebben wij gisteren kunnen zien en horen. Voor de zangstemmen koos hij de op de band vastgelegde ver tolkingen van bereomde zangeressen en zangers. Zo konden wij het warme evenwichtige geluid van Victoria de Los Angeles (Marguerite) beluisteren, en ook de rondborstige bas van Boris Christoff (Mephisto) evenals de mooie stemmen van Nicolai Gedda (Faust) met zijn prachtige lyrische vertolkingen van Martha Angelici (Siebel), Solange Michel (Marthe), Jean Borthayre (Va lentin) en Robert Jeantet (Wagner), sa men met koor en orkest van het Theatre National de l'Opera onder leiding van André Cluytens. Het is aanvankleijk even een merk waardige gewaarwording na het doven PARIJS. 14 juli (Reuterl Presi dent De Gaulle van Frankrijk heeft van ochtend alhier de traditionele parade ter gelegenheid van de Quatorze Juillet - de herdenking van de bestorming van de Bastille - afgenomen. Ongeveer hon derdduizend belangstellenden zagen in anderhalf uur ongeveer elfduizend man troepen over de Champs Elysees trek ken. Tot de gasten behoorde ook me vrouw De Gaulle. Het was de eerste maal dat de vrouw van een Franse president de parade gadesloeg. De Gaulle legde een krans op het Graf van de Onbekende Soldaat, onder de Are de Triomphe. CONSTANTINE Bjj de parade die alhier ter viering van het uitbreken van de Franse revolutie werd gehou den, is een aanslag gepleegd met een handgranaat. Volgens de eerste berich ten zijn er vier doden en een zestigtal gewonden. DEN HAAG, 14 juli Bij de wijzi ging van de bijdrageregeling voor wo ningwetwoningen per 1 april is een regeling van kracht geworden op grond waarvan een extra bijdrage van ge middeld twee gulden per week, kan worden verleend voor woningen, waar van de bouwplannen door een doelma tige opzet en door de wijze van uitvoe ren tot een lage huur kunnen leiden. De samenstelling .van een collectie van dergelijke bouwplannen heeft de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid opgedragen aan de keuzecommissie een eerste collectie aan de minister aangeboden. Deze heeft deze collectie bouwplannen goed gekeurd, hetgeen inhoudt, dat voor wo ningwetwoningen, die volgens deze plannen worden gebouwd, de extra-bij drage van gemiddeld twee gulden per week kan worden verleend. Dit jaar zal deze bijdrage voor ten hoogste vijf duizend woningen kunnen worden toe gekend. De collectie van de keuzecom missie omvat veertien plannen voor eengezinshuizen, drie plannen voor portiek-etagewoningen en twee plannen voor galerijwoningen. Deze plannen zjjn gekozen uit reeds uitgevoerde of in aanbouw zijn de projecten. De commissie heeft de voningplan- nen vooral beoordeeld op de situering in het totale bouwplan, indeling der wo ning, constructie en bouwkosten. Wo ningen volgens de goedgekeurde plan nen zijn gebouw of m uitvoering in de volgende plaatsen. Eengezinswonin gen: Arnhem (Malburgen oost). Eind hoven (Gestel), Schipluiden, Zwolle (Dieze west), Hoensbroek, Abcoude (Meerzicht), Soest, Alblasserdam (Kin derdijk), Brunssum, Melick-Herken- bosch, Rotterdam (Lombardijen d), Hoofddorp (oost), Utrecht (Hoograven, twee verschillende plannen). Portiek etagewoningen: Hengelo (Vendelwijk), Enschede (Mekkelholt), Amsterdam (Osdorp). GalerijwoningenRotterdam (Lombardijen e), Capelle a. d. IJssel. KIEW, 13 juli In de achtste ronde van het internationale damtoernooi te Kiew is de partij tussen de Nederlan der Keiler en de jonge kampioen van Leningrad, Rats, na 52 zetten in remi se geëindigd. De partij tussen de we reldkampioen Koeperman en Kaplan werd eveneens remise. Na acht ronden leiden Koeperman en de kampioen van de Oekraine Soeplin met zes punten. DEN HAAG, 14 juli Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten, de toeslag van een gulden per kilo op in het binnenland afgezette bo ter in kleinverpakking op korte termijn te verlagen tot tachtig cent. Het be stuur van het produktschap heeft dit besluit genomen na het gistermiddag met de minister van Landbouw gevoer de overleg over het boterbeleid en, naar het meedeelt, op grond van de voorzich tige overweging dat de afzetsituatie in binnen- en buitenland reden schijnt te geven tot enig optimisme. Ofschoon het bij de huidige vooruit zichten ten aanzien van produktie en exportmogelijkheden handhaving van een relatief hoog binnenlands verbruik ge wenst acht, meent het produktschap dat een zekere verlaging van de toeslag niet onredelijk is. Het bestuur heeft in zijn beraad mede betrokken de over weging, dat met de toeslag zeer grote bedragen gemoeid zijn en dat een zekere uit de verlaging van de toeslag voort vloeiende vermindering van die bedra gen tot de mogelijkheden behoort. Minister Marijnen heeft te kennen ge geven, dat de marktsituatie thans een verlaging van de binnenlandse toeslag rechtvaardigt. Hij wees daarbij op de grote stijging van de binnenlandse bo- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juli Een hoofd- a0.nt van de verkeerspolitie, die gis termiddag op het spitsuur op het kruis punt Spui-Houtmarkt het verkeer stond te regelen, heeft zich met een enorme sprong moeten redden, toen hij plotseling een ontspoorde tram op zich zag af komen. De tram ging dwars over het verkeersbord heen, de agent bleef ongedeerd. Ook niemand van de passagiers werd gewond. Het ongeluk gebeurde door een breuk In het relais van de elektrische wissel. Het verkeer ondervond door het voorval grote moeilijkheden op dit drukke punt. Het tramverkeer was vijf kwartier gestagneerd. ZWOLLE, 14 juli Het anderhalf- jarig meisje Van Ommen uit Wezep is vanmorgen onder een trein geraakt en om het leven gekomen. Het meisje was, samen met een driejarige kleu ter, in een onbewaakt ogenblik op de spoorbaan tussen Amersfoort en Zwol le gekomen. De machinist van de trein, waaronder het kind raaktö, probeerde te remmen, maar de snelheid was te groot. De tweede kleuter heeft zich, ge alarmeerd door het fluiten van de trein, tijdig langs het talud van de spoordijk naar beneden laten glijden. teromzet sinds de invoering van de toe slag. Exacte cijfers zijn nog niet bekend, maar naar schatting heeft die stijging 65 k 70 procent bedragen. Dat zou be tekenen dat de binnenlandse consump tie, die Voordat de toeslag inging onge veer 800 pond per week bedroeg, nu om en nabij de 1300 pond ligt. Het be stuur van het produktschap heeft inder tijd bij het vaststellen van de toeslag van een gulden besloten het van de marktsituatie te laten afhangen hoelang deze gehandhaafd zou blijven. van de zaallichten zo'n tamelijk klein (toch ook weer niet al te popperig) to neel voor je te zien. Maar weldra is men dat gevoel kwijt. De actie op het toneel krijgt een aparte charme omdat de poppenspelers niet trachten echte operazangers als levende mensen na te doen. Het blijven poppen, die men te zien krijgt en het is ontwapenend als men bemerkt, dat vele gesticulaties en bewegingen op menselijke lijken, vaak zo meesterlijk gestileerd, dat ze als in terpretaties van de levende mens een eigen kunstvorm blijken te zijn, die ontroert. Deze poppenspelers hebben gevoel voor dramatiek. De regie, in handen van Bert Brugman zelf, heeft de oude Faustlegende weliswaar in de tradito- nle aankleding geplaatst, maar de va rianten, uit eigen koker ontsproten, maakten deze voorstelling van een bij zonder soort. Hij weet feilloos wat hij met z'n houten zangers kan doen, maar ook wat hij er mee moet laten. Boris Christoff heeft ooit eens deze montage gezien. Na afloop was hij vol lof en hij moest bekennen, dat hij menig be kend opera-zanger niet zo goed had zien acteren als de poppen-zangers van het theater Brugman. Dit valt of staat na tuurlijk bij het acteer-talent van de spe er achter de pop. Door een geheel nieuw systeem, waarop het theater Brugman zelfs octrooi heeft verkregen, is het mo gelijk de monden van de poppen te la ten bewegen. Dit is vanzelfsprekend bij een dergelijke operavoorstelling ook noodzakelijk, maar dat dit systeem zo vrij en rustig, gesmeerd zouden zij haast zeggen, loopt, hadden wij niet kunnen vermoeden. Nogmaals echter zij gezegd, dat het niet de bedoeling is deze poppen zo perfect te laten zijn, dat ze precies „net echt" zijn; zou dat het geval zijn, dan was er veel van de specifieke charme van een mario net de nek omgedraaid. Tot en met 20 juli speelt Bert Brug man „Faust", elke avond om 8 uur in het Nieuwe de la Mar Theater; tot en met 27 juli „Rigoletto" van Verdi en tot en met 4 augustus „De Parelvissers" van Bizet, Op 17 augustus komt hij weer voor de televisie. Op het program ma staat nu „L'Elisir d'Amore van Donizetti. Voor de jeugd, die jaren lang zo heeft genoten van „Dappere Dodo", heeft hij de verrassing, dat hij op 7 september begint met een reeks ver halen, waarin Tom Poes (naar de ver halen van Marten Toonder) een belang rijke en naar wij direct aannemen avontuurlijke rol zal spelen. Du. FRANKFORT, 14 juli De Oost- duitse Ursel Kueper heeft vandaag in Leipzig een nieuw wereld- en Europees record 100 meter schoolslag gevestigd, met een tjjd van 1.19.0. Mej. Kueper verbeterde het enkele weken geleden door de Westduitse Wiltrud Urselmann gevestigde record, met 0.1 sekonde, tijdens Olympische selectiewedstrijden. AMSTERDAM 14 juli Bij de ko mende ontwikkeling van het Gooi dient het ontstaan van een werkelijke stad met een uitgesproken centrum te worden bevorderd. Hilversum komt hiervoor het meest in aanmerking. De consequenties van de reeds aanzienlij ke verstedelijking zal men moeten aanvaarden, o.m. door het tegengaan van de nog steeds ruime bebouwing en een beperkte aantasting van natuur- en recreatieterreinen, alsmede van het agrarisch gebied. Tot deze conclusies komt de heer D. H. Franssens uit Den Haag, ad junct-secretaris van de commissie Grondgebruik van het landbouwschap, in een artikel over de ruimtelijke or dening van het Gooi in het tijdschrift „Economische-statistische berichten" van deze week. De heer Franssens geeft als zijn mening te kennen, dat de bewoner van het Gooi al lang niet meer buiten woont maar in een stad. „Men zal zich dat dienen te realiseren en men zaj, meer dan tot nu toe, de consequen- jVaL moeten aanvaarden", zo schrijdt de heer Franssens, die deze verstedelijking o.m. toeschrijft aan de in betekenis toegenomen industrie De zes Gooise gemeenten, die in 1957 ongeveer 183.000 inwoners telden zul len volgens de schrijver in 1980 een inwonertal van 300.000 hebben. Buiten de natuur- en recreatiegebieden zijn (Van onze correspondent) ALKMAAR, 15 juli Zowel voor de Zaanstreek als voor Hollands Noorder kwartier is het regeringsbesluit tot bouw van de Coentunnel zeer verheu gend, aldus de voorzitter van de In dustrieecommissie Hollands Noorder kwartier, de heer J. F. ie Blansch, gisteren in zijn openingsrede van de vergadering dier commissie. Spreker wilde echter niet verhelen, dat het Noor derkwartier liever had gezien, dat be sloten was tot aanleg van de Hemtun nel, de gecombineerde auto-spoorweg tunnel, die ten westen van Zaandam was geprojecteerd. De daaraansluiten- de verbindingsweg zou dan ongehinderd door de Zaanse bebouwing, recht naar het Noorden kunnen worden doorgetrok ken. Overigens was de heer Le Blansch van mening, dat de Coentunnel naast de Afsluitdijk en de Velsertunnel, een be langrijke bijdrage zal leveren tot verbe tering van de infrastructuur van Noord- Holland-noord; als de tunnel met de aansluitende wegen gereed zijn, is dit gebied op minder dan een half uur van de hoofdstad verwijderd en openen zich perspectieven, waarvan, de draagwijdte nog niet is te overzien, doch waarvan in elk geval gezegd kan worden, dat het de belangrijkste sleutel is, waarme de dit gewest wordt ontsloten. Wij mo gen daarbij wel verwachten, aldus de heer Le Blansch, dat de vierbaansweg, die Noorderkwartier met de Coentun nel gaat verbinden en die in de omge ving van Uitgeest aansluiting zal moe ten vinden op de bestaande Rijksweg 9, gelijktijdig met de tunnel gereed zal ko men. Dit is een eerste voorwaarde, in dien ons gebied ten volle van de tot standkoming van de Coentunnel zal wil len profiteren. De heer Le Blansch betoogde voorts dat de actie dor industriecommissie ge richt moet zijn op het arbeidspotentieel van 10.000 arbeidskrachten, waarvoor, naar schatting over tien jaar werk moet worden gevonden. Hij oordeelde het industriële klimaat in het Noorderkwar tier rijp voor de vestiging van niéuwe industrieën. er volgens de heer Franssens weinig bouwterreinen over. Hij schat dat voor de naaste toekomst niet meer dan cir ca 500 ha beschikbaar zijn, waarop globaal 800*0 woningen kunnen worden gebouwd, die tezamen huisvesting bie den aan 25.000 a 30.000 bewoners .Dit beteken* dat er bij de te verwachten toeneming van de bevolking voor 80.000 inwoners geen ruimte beschik baar zal zijn. Bij de tot nu toe ge volgde bouwwijze betekent dit een te kort van bijna 1000 ha bouwterrein, zo meent de heer Franssens.. Hij is van mening dat deze bouw wijze is ontleend aan het oude vesti gingspatroon van landhuizen en villa's, later gevolgd door eenvoudiger woning typen. Een en ander stoelt volgens hem op het beginsel van „buiten wo nen" temidden van bos en heide, maar dit principe volgens de schrijver hoe langer hoe meer een anachronisme te worden. Daarom pleit hij voor vervanging van de verouderde en ongerieflijke vil la's door moderne, stedelijke woon huizen, waardoor een groter aantal mensen binnen het reeds bebouwde gebied kan worden ondergebracht. Bij de te verwachten grote bevol kingstoeneming acht de heer Frans sens het voorts onontkoombaar, dat slechts enkele landelijke stukken (o.m. omgeving Blaricum) in de „Gooistad" behouden kunnen blijven. „Men zal zich er van de zijde van natuurbe scherming en recreatie van bewust moeten zijn, dat een al te starre defen- sleve houding zal gaan ten koste van efn, harmonische ontwikkeling van de stedelijke agglomeratie van het Gooi en mogelijk ook van de veiligheid van tienduizenden van onze medeburgers", zo is de nogal aanvechtbare conclusie van de heer Franssens. De bouw van satellietsteden in Zuidelijk Flevoland acht hij met het oog op de veiligheid minder gewenst. Hjj. geeft de voorkeur aan de aanleg van een compenserend heideveld in de nieuwe polder. TONGANOXIE, KANSAS, 14 juli (Reuter) De moeder en de echtge note van John McKone, een van de inzittenden van de Amerikaanse RB-47 die volgens Russische mededelingen zijn gered, hebben premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie om inlichtingen ver zocht. Luitenant McKone en luitenant Olstead waren de enigen van de zes inzittenden die uit het water werden opgevist. Het vliegtuig werd 1 juli neergeschoten, omdat het volgens Rus sische woordvoerders de Russische ter ritoriale wateren was binnengedrongen. De moeder van McKone heeft rï' Sovjet-premier getelegrafeerd o.ij zich bezorgd maakt over dè gezond heidstoestand van haar zoon. Zij heeft toestemming gevraagd hem door iemand in Moskou te laten bezoeken: „Als va der zult u mijn bezorgdheid over mijn zoon kunnen begrijpen". McKone's vrouw zegt dat zij en haar drie kinde ren „hem nodig hebben". MARSEILLE, 14 juli (Reuter) D« 83-jarige Gaston Dominici, die in 1954 ter dood werd veroordeeld voor de moord op het Britse gezin Drummond, en wiens vonnis later werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, is van morgen uit de gevangenis ontslagen. Dominici heeft steeds verklaard on schuldig te zijn. Vorige maand zei zijn advocaat te verwachten, dat president De Gaulle gunstig zou beslissen op een verzoek tot vrijlating van Dominici in verband met zijn gezondheidstoestand. 20„Wat wilt ge nu beweren?" roept een der boogschutters ver ontwaardigd uit. „Hij een spion van Agar? Zou een van Agars man nen wel de moed hebben om een beer te vellen met een hertegeweer? Komaan, ha, ha, ha! en bedenk eens, Tristan, dat we hem vonden naast het lichaam van de beer. Een vingerwijzing, zeg ik. Artor be tekent immers beer." „Zijt ge Astor? Antwoord," zegt Tristan scherp. „Ik kan niet riskeren, dat onze schuilplaats in het bos en de gezichten van mijn vogelvrijè vrienden bekend worden aan Agar de onderdrukker." „Ik ben tegen onderdrukkers, hoe ze ook heten mo gen," antwoordt Eric rustig. „Geloof me, ik... ik kan niet zeggen, wie ik ben. Ik..." Hij aarzelt even en stoot dan uit „Ik weet het zelf niet meer. Ik weet geloof ik, helemaal niets meer." „Niets?" her haalt Tristan ongelovig. Hij staart Eric lang aan en mompelt dan: „Een eerlijke kop heb je en een sterke kerel moet je ook wel zijn en gek ben je ook niet. Hoe wil je dan beweren, dat je niets meer weet? Vertel me eens, weet je wie Agar is?" „Agar, dat is die gemene dwingeland", roept Eric uit, blij eindelijk eens iets wel te weten. „Die kerel voor wie heer Trevor vluchten moest. Ik wil me graag bij jul lie aansluiten, als het erom gaat onrecht en kwaad te bestrijden." „Hoera", brult de boogschutter. Maar Tristan komt er niet van on der de indruk. „Goed", beslist hij dan. „U kunt bij ons blijven en we zullen U op de proef stellen." TERU6 VLAANDEBÉNf IDIOOT FEATURES SYNDICALE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2