Na morele nederlaag in de V.N. België in besluit Katanga te Alleen Tsjombe reikt Brussel nu nog de vriendenhand r: principe erkennen Kritiek succes Uitbundig Rafael Kubelik Festival-concerten ten einde u m Het einde van de unitaire Congo Loemoemba 's incompetentie Br s„fzi? tósrs,. SfV NJ« -5-jr Mahler s geest vol levenskracht voor Hollands Combo wint Jazz-Festival '"A Nieuw bestuur van Kolpingswerk VRIJDAG 15 JULI 1960 PAGINA 7 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 15 juli De heren Kasa Voeboe en Loemoemba bij wie de gemakkelijk behaalde zege in de Veiligheidsraad blijkbaar naar het hoofd is gestegen als koppige oude Bourgogne, hebben gisteren nu ook de diplomatieke betrekkingen met België verbro ken. In een telegrafische nota aan de Belgische regering funde- buitenlandse kroniek ren de Congolese bewindslieden hun beslissing op twee overwe gingen: België heeft door de in terventie het vriendschapsver drag met de Congo geschonden. Door aan de afscheiding van Katanga steun te verlenen heeft het buitendien op de Congolese eenheid een aanslag gepleegd. In de Wetstraat heeft de breuk nie mand hoofdpijn bezorgd. In de Kamer heeft eerste minister Eyskens verklaard, dat hij de depêche van Loemoemba en Kasa Voeboe als niet bestaande be schouwt. Vermits ze zelfs niet in de gebruikelijke diplomatieke vorm is gesteld, is er volgens de premier trouwens reden om aan de authenticiteit ervan te twijfe len. Hoe dan ook: ambassadeur Van den Bossche en het consulair personeel zullen op hun post blij ven alsof er niets gebeurd is. Soekarno wil verenigde arbeidersorganisatie Volgens h®1 omwerp eiyk ,en_ ilSllllWli Honderdvijftig jaar (week)markt in Assen Viering een stimulans voor de toekomst - Hoogtepunt: Oosterse markt Paardestaart Televisie als knechtje in Concertgebouw Het feest is uit Geslaagd naar Engeland Premier Loemoemba van Congo heeft sinds de onafhankelijkheid duidelijk laten blijken, dat hij niet tegen zijn taak is opgewassen. Hij heeft gestreden voor een vrij Con go, maar toen hij die vrijheid voor zijn land verworven had, wist hij ken nelijk niet, wat hij er mee moest be- innen. Aan zijn beleid - voor zover men n dit geval van beleid kan spreken - liggen twee motieven ten grondslag. Loemoemba wil op de eerste plaats tot iedere prijs zelf aan de macht blijven. Hij is een bijzonder ambitieus man, zoals tijdens het politieke touw trekken aan de vooravond van de on afhankelijkheid wel gebleken is. Zijn persoonlijke eerzucht iaat hij zwaarder wegen dan het belang van zijn volk. De Congolese president Kasa Voeboe, die minder extremistische opvattingen huldigt dan de premier, schijnt door Loemoemba geheel meegesleept te worden. Het tweede doel dat Loe moemba zich gesteld heeft, is het ver breken van alle banden met België. Hij is bijzonder weinig scrupuleus in de verwezenlijking van zijn ambities. Hij heeft zich de laatste weken her haaldelijk laf en oneerlijk gedragen. Hij heeft niet de moed gehad om weerstand te bie den aan de dwa ze en gevaarlijke eisen van de muiters in de Force Publique, en hij heeft de aandacht trachten af te leiden van ziin eigen beleidsfouten door de Belgen eenvoudig aansprakelijk te stellen voor alle kolossale moeilijkheden waarvoor hij zich sinds 30 juni geplaatst heeft gezien. Loemoemba heeft de leugenachtige verklaring afgelegd, dat de Bel- de muiterij in de Force Pu- hiimiö hebben georganiseerd, en hij rip nfsnraken die hij nog maar twee wken geleden ^et de Bel^sche re^ ring heeft gemaakt A^Loemoemba besc^nning^van Belgische burgers is z'Jn Congolese strijd- dagmiddag, dat de van dg krachten over de jSo zullen wa- Belgische burgers in Congo daartoe ken. Dat die .str,id£hpn we de laat- niet in staat zijn, hebben da( ste dagen gezien. Het is z in Congo de veiligheid van de Belgen discip]i. juist door leden van de o g_ igd neerde Force Publique wordt «eareigu Wat moet men denken van _erjng me verzoek, dat de Con®ol|st?ten deed, dinsdag aan de Verenigde Bta r0ngo- militaire hulp te verlenen. De n, lezen hadden kunnen weten, dat hower niet zo onverstandig zo Loe- aan deze wens gevolg te ^^tdurend moemba demonstreert voort zijn politieke onbedrevenheid gebrek aan inzicht in de mternationa ie verhoudingen. Hij heeft z'cj\ maar zeer beperkte doeleinden gesteld. rif' ueperaie uueienuicu -- - kijkt niet verder. Toen de C g lese regering van Washington het rekest kreeg, heeft zij de Verenig Naties verzocht troepen te stu hetgeen eindelijk, in de gegeven om standigheden. een verstandig b®6 *aS. Redelijk was ook het verzoek aan phana, militaire hulp te verlenen. Maar de Ghunese premier, Nkruman, zou Loemoemba eens moeten vertel! Welke fouten men moet vermijden, ai- «ten de leiding heeft gekregen over een pas onafhankelijk geworden lana. Loemoemba heeft geëist, dat de Belgische troepen in Congo on middellijk al hum activiteiten sta ken. Maar terecht weigert Brussel op deze eis in te gaan, omdat de Belgi sche regering haar onderdanen in Con- fo niet aan de gevaren van uitmoor- ing en mishandeling wil blootstellen. °e Belgische regering is in beginsel hereid gehoor te geven aan het ver zoek van de Veiligheidsraad de Bel gische troepen uit Congo terug te trek ken, maar Brussel kan dit uiteraard eerst doen als andere troepen zijn gearriveerd die de veiligheid van de Belgische onderdanen kunnen garan- deren. Tenslotte heeft de Veiligheids rad geweigerd het Russische voorstel over te nemen, de „onmiddellijke' terugtrekking te eisen. In de resolutie van de Veiligheidsraad is geen termijn gesteld voor het heengaan van de Belgische troepen uit Congo. De Congolese premier, die twee we ken geleden in Leopoldstad tegenover de Koning der Belgen nog., de hoop uitsprak, dat Congo en België tot „een duurzame en vruchtbare samenwer king" zouden komen, heeft nu de diplo matieke betrekkingen met Brussel ver broken. Op 30 juni werd door de Congo lese premier geconstateerd, dat Congo ®n België verbonden zijn door „de banden der vriendschap". Op 14 juli snijdt hij die vriendschapsbanden", voorzover zij na de onafhankelijkheid Ooit hebben bestaan, radicaal af. Het onafhankelijke Congo had met de hulp van België misschien de eerste moei lijke tijd van de zelfstandigheid goed kunnen doorkomen. Maar de fanatieke Loemoemba wil met de Belgen niets meer te maken hebben. Het Congolese volk wordt de dupe van Loemoemba's onverantwoordelijke politiek. Onder handgeklap kondigde de heer Eyskens verder aan dat België op zijn beurt bij de Verenigde Naties een klacht zal indienen tegen de Congolese rege ring. België zal de Verenigde Naties om de oprichting van een internationale on derzoekscommissie verzoeken, die ver slag zal moeten uitbrengen over de bes tiale mishandelingen waaraan de Con golese weermacht zich ten opzichte van de Europese bevolking heeft schuldig gemaakt. Prof. Eyskens deelde tenslotte nog mede dat de regering een zeer krach tige repliek zal zenden aan Sovjet-pre mier Khroesjtsjev, die België in een nota ervan beschuldigd heeft misdadi gers naar Congo te zenden om er on lusten te provoceren. Toen premier Eys kens sprak van een „monsterachtige en bespottelijke aantijging", betuigde het hele parlement luid zijn instemming. In de Wetstraat was de aandacht Intussen vooral toegespitst op de stemming in de Veiligheidsraad en de ontwikkeling in Katanga. In ver band met Katanga verklaarde ons gis teravond een geautoriseerd regerings zegsman dat de Belgische regering vir tueel besloten heeft de Katangese. re gering te erkennen. Niet alleen eisen de Belgische publieke opinie en de mees te gezaghebbende kranten deze erken ning steeds nadrukkelijker, maar ook uit de goedkeuring van de Tunesische resolutie door de Veiligheidsraad heb ben regering en parlement de voor de hand liggende conclusie getrokken, dat men dan maar het best met de heer Tsjombe scheep kan gaan. Vrij algemeen is men het erover eens dat de Tunesische resolutie voor België een morele nederlaag betekent. De stemming te New York droeg wel iswaar niet een uitsluitend negatief karakter. Tot een formele afkeuring van de Belgische interventie heeft de Sovjet-Unie het niet kunnen drijven. Ook is aan secretaris Hammarskjöld voldoende armslag gelaten opdat men de door de Verenigde Naties aan de Congo toegezegde technische hulp niet in voor België vernederende voor waarden hoeft te verlenen. En wat tenslotte op dit ogenblik vooral van belang is: op zijn persconferentie heeft adjunct-secretaris Bunche uit drukkelijk verklaard dat de Belgische troepen slechts na ruggespraak met België zullen worden teruggetrokken. Niemand te Brussel betwist overigens het principe van deze terugtrekking, want men acht het volkomen duidelijk dat de interventie uitsluitend de be scherming van de Europese bevolking voor doel heeft en geenszins een ver breken van het aan de Congo gegeven woord beoogt. Maar dat alles kan niets aan het feit veranderen dat te New ïork een thesis heeft gezegevierd waar bij het optreden van het Belgische leger onverholen agressie is bestem peld. Psychologisch bekeken kan de Congolese bevolking de resolutie van de Veiligheidsraad lan ook slechts als een afstraffing van de „Belgische agres sors interpreteren. Wat voor de Con- golezen meetelt is het voor elkeen zicht bare eindresultaat: Binnen de 48 uur zullen in de Congo soldaten met blauwe helmen arriveren, die systematisch de Belgen uit het straatbeeld zullen ver drijven. België's laatste restje prestige zal daarmee eveneens verdwenen zijn. Wat dat in een verdere toekomst voor de Belgisch-Congolese betrekkingen be tekenen zal, is na het Indonesische pre cedent voor niemand een geheim meer. Alleen Katanga nog Zijn positie als meest begunstigde na tie is Belgie kwijt. De evacuatie van vrouwen en kinderen, spoedig gevolgd door die van de Belgische ambtenaren en technici zal in versneld tempo plaats vinden. De Belgische economische be langen waarop België zijn hele Congo- ese unitaire politiek had gebaseerd, zijn hedreigd. Alleen Katanga reikt België thans nog de vriendenhand. Een vrien- denhand die weliswaar door de mach tige Union Minière rijkelijk is gesmeerd, maar in ieder geval dan toch de vrien denhand van een Congolees leider die op de steun van de grote meerderheid van de Katangese bevolking rekenen kan en die bereid is met Belgie zaken te doen. Het is duidelijk, schrijft ln dat ver band De Standaard, dat zich thans in de Congo twee zones aftekenen: de stre- ken waar de blanken veilig zijn en waar de samenwerking kan worden voortgezet, en anderdeels de streken waar de chaos heerst en waar nage noeg de hele blanke bevolking gevlucht is. De Belgische politiek moet erop ge richt zijn de banden met de eerste streek nauwer aan te snoeren, terwijlzij voor het overige beperkt moet blijven tot de evacuatie van de Europese bevol king. Volgens de Standaard moet de regering het Katangese feit dan ook aanvaarden. Dat de erkenning van Katanga het einde betekent van de unitaire Congo, ligt voor de hand Niet de heer Tsjombe. 8 1 i - iT nnmAaiYlhd. HO,P.Il nlAKARTA, 15 juli (Reuter) Ver- teeemvoordigers van arbeidersorganisa- if in heel Indonesië zijn gisteren in niakarta bijeengekomen ter bespreking Djakarta ^„.prp-decreet van de presi- van ee" oprichting van een ver- dent ov isatje die a|le be_ emgde arbeiders» s lan(1 zou ver staande vakbonden a». vangen, zo meiui - „„«ho minister van arbeid, De Indones Jde op de bijeenkomst Ermngpradja, t goekarno „als lei mede, dat P^„ring en van de revolu- der van de reg beidersorganisaties te tie wil pogen de dg (aak en verant. vereenvoudigen om boUA, van een woordelijkheid vo?£donesische maat- socialistische Hraeen". schappij te hunne een verenigde arbeidersorganisatie n bundelen einde alle arbeidskrachten1^ als een van de:^^aardige en wel- volutie en om een rec.9lt vestigen. De varende maatschappu a t nieuwe arbeidersorgamsat.^g^elTn van worden gebaseerd op ae ocicrh socia- geleide democratie, n evojutionaire lisme en trouw aan de «ra frondwet van 1945. wei vu hrpneen oei is de produktie omhoog te en de diensten te bundelen. wel eerste minister Loemoemba heeft echter in de afgelopen veertien dagen die droom ruw verstoord. Alleen een confederatie van onafhankelijke staten kan voor de Congolese kwestie nog uit weg bieden. Gisteren heeft de katange se premier aan de heer Hammarskjbla laten weten dat hij in geen geval sol daten van de Verenigde Naties op zijn grondgebied wenst. De heer Tsjombe heeft buitendien het voornemen te ken nen gegeven binnen de 24 uur naar New York te vertrekken. De Katangese kwestie nadert nu het culminatiepunt. De meeste mensen, die op de een of andere manier aan kritiek onderhevig zijn en welke zijn dat niet zeggen dat zij er best tegen kunnen, tegen kri tiek. Tegen opbouwende dan. Niet tegen afbrekende. En ik moet zeggen: al ben il' het zelf. Niettemin is het, meen ik, zo, dat diezelfde meeste mensen kri tiek pas dan opbouwend achten, als zij beantwoordt aan hun eigen inzich ten. Ik kan mij herinneren dat ik, toen lk jaren geleden op kostschool was, een voor Intern gebruik bestemd week blad mee redigeerde. En ik schreef in dat fijne periodiek een raillerend stukje over het gerecht, dat de voor ons, studenten, kokende overigens ongetwijfeld heilige nonnetjes aard appelen noemden. Prompt werd ik bij de hoogste superieur geroepen, die mij verweet dat ik afbrekende kritiek had geleverd. Hjj, de superieur, vond de onderhavige aardappelen namelijk goed. Ik niet. Maar bovendien zag ik geen andere mogelijkheid om het stra lende toekomst-ideaal van mooie kruimige aardappelen te bereiken dan door kritiek uit te oefenen op de kliederige substantie die ik tot op he den voorgezet had gekregen. Wat had ik anders moeten doen? Had ik soms zelf moeten gaan koken? Mijn kritiek op de aardappelen was dus opbou wend, inzoverre zij afbrak. Zij brak kliederigheid alleen maar af om op de puinhopen daarvan kruimigheid op te bouwen. Mijn superieur echter wilde mij kennelijk vrede doen hebben met kliederigheid. Waarschijnlijk uit paedagogische overwegingen. Maar zelfs de beste paedagogie kan de voortreffelijkheid van kruimige aard appelen niet verdoezelen en zeker niet onwaar maken. Het is met kritiek echter zo gesteld, geloof ik, dat alle kritiek opbouwend is, zelfs al blijven kliede rige aardappelen kliederige aardappe len en kruimige kruimige. Maar het is natuurlijk ook zo, dat het al of niet opbouwend zijn van kri tiek een aangelegenheid is, niet van degene, die kritiek levert, maar van degene die kritiek ontvangt. AMSTERDAM, 14 juli Het is nut tig en rechtvaardig om onbevangen te constateren dat de geest van Mahler zijn levenskracht nog niet verloren heeft en in staat is om in een der meest bespeelde concertzalen van West-Europa een tweeduizendhoofdige menigte nu nog, 49 jaar na zijn heen gaan, tot grote opwinding te brengen. Ondanks de verharding der gemoede ren en de verzakelijking der uitdruk kingsmiddelen, die na twee oorlogen onvermijdelijk waren, heeft zijn schreeuw naar de hemel en zijn ge weeklaag over de duistere aarde nog weinig aan doordringendheid verloren. De felle kleuren van zijn orkestraal pa let zijn niet verbleekt, en de hoorders ondergaan nog steeds de bekoring van zijn machtige theatrale effecten. Dit is hedenavond in het Concertgebouw te Amsterdam overvloedig gebleken. Nu kwam daarbij, dat het iedereen veel deugd deed om Rafael Kubelik te- rug te zien. Hij kreeg persoonlijk een dusdanige ovatie te incasseren dat nu er wat verlegen onder werd.. Na tien minuten applaus kwam hu tenslotte nogmaals met de beide zangeressen Maria Stader en Nan Merriman naar beneden en nog wilde men niet ophou den Het gehele enorme apparaat van versterkt orkest, het achtergrond-or kest met dirigent Eros en de koren van Toonkunst en Apollo werden vele malen in de huldiging betrokken. Al dit enthousiasme gold natuurlijk niet alleen de hemelbestormende tweede symfonie, maar ook de briljante pres taties van de spelers, de luisterrijke zangkunst van de solisten, de zeer be zielde en krachtige leiding van Kube lik en de uitstekend geslaagde syn chronisatie van het hulporkest op de bovengang (dank zij een televisie-com municatie tussen beide dirigenten, een fraaie en navolgenswaardige techni sche stunt). Over de tweede symfonie zelve, de eerste der zogenaamde „Wunder- horn-symfonieën" is al veel ge zegd en zij behoort, ondanks haar Hy bridisch karakter, toch nog tot de meest homogene werken van Mahler. De plagiaten en zelfcitaten zijn niet al te opvallend Wagner is in de Finale wel aanwezig het ijdele onmachts- vertoon blijft binnen zekere grenzen. De beheersing van het orkestkoloriet is griezelig knap; het geweldige klank volume is hier en daar schokkend van kracht, maar nooit groezelig of on doorzichtig: en wie bestaat het om een Uit handen van de president van het Internationale Gustav Mahler Gesellschaft, prof. Erwin Ratz, onU vangt Raphael Kubelik (links) de gouden Mahler-medaille. mezzo-sopraan te laten samenvloeien met twee piccolo's, zoals geschiedt op de woorden „Und wollte mich abwei- sen"? De dieptewerking van het hulp orkest is, door het contrasterende marsmotief, onovertroffen. Hier wordt muziek in scène gezet met raffinement en effect. Men zou dit alles willen waarderen zonder metafysische bij smaak, maar daartoe laat de ijdele, getourmenteerde Mahler de hoor der geen kans. Wij hebben het succes van deze uit voering met een lichte verwondering gadegeslagen. Het is blijkbaar nog een vergissing te denken, dat de stem der voorbij gegane romantiek niet meer gehoord wordt. Maar het was ook hel laatste der festival-concerten en er was een willige stemming. Mah ler is geëerd en aan dat programma punt is door iedereen met overgave medegewerkt. (Overigens: mag het volgende festi val-programma een andere kleur heb ben? Een paars-rode omslag vloekt bij vele avondtoiletten). V.E JU AN LES FINS, 14 juli Woens dagavond is in Juan les Pins bekend gemaakt dat het quartet van Rita Reys en Pim Jacobs de eerste prüs heeft ge kregen op het in Juan les Pins gehou den eerste Europese Jazzfestival. Aan dat 8 dagen durende festival hebben 16 orkesten en combo's deelgenomen. MIDDELBURG, 14 juli De rijks recherche stelt, in opdracht van de sub stituut-officier van justitie een onder zoek in naar de wijze, waarop een aan tal bladen het rapport over het beleid van B. en W. van de Gemeente Goes konden publiceren. Dit rapport heeft een commissie uit de Goese raad sa mengesteld doch de raad heeft het tot dusver nog niet vrijgegeven voor publi- katie. Assen staat bijna gedurende de ge hele maand juli in een feestte- ken. Feest omdat de weekmarkt honderdvijftig jaar bestaat. Een dood gewone markt zoals er overal en al tijd markten geweest zijn. Een markt waar een haastige scholier die tussen de middag nog gauw even wat huis werk moet maken, een knakworstje koopt en waar een jongedame de ge legenheid vindt om een paar nylons te bemachtigen. Een plek waar de huis moeder die plotseling tot de ontdek king komt dat zij geen groente heeft voor het middagmaal, enkele krop pen sla kan krijgen en waar de op een wandelstok leunende oude man altijd zijn pruimpje neerkeilt. Een plaats ook waar Jan soms met lede ogen moet toezien dat buurman Piet een uur eerder de tent afbreekt om dat hij totaal is uitverkocht. Ook een markt waar gezelligheid heerst en waar „die van buuten" hun „stadse" kennissen ontmoeten Anderhalve eeuw is dit zo geweest en misschien zal het, nu de Milanese kinderarts Elio Bian- ca zich inzake het vergaan van de wereld" heeft „vergist", nog wel zo een eeuw blijven. Natuurlijk heeft de markt al heel wat veranderingen ondergaan. Som mige artikelen moesten plaats ma ken voor moderner spul. De eerste kooplieden en kooplustigen zijn niet meer, andere generaties hebben hun Claatsen ingenomen. Maar de markt leef. Nu, honderdvijftig jaar later, virt Assen feest. De plaatselijke afde ling van de Centrale Vereniging van Markt-, Straat- en Rivierhandel heeft in samenwerking met het Comité Bur gerij Assen een jubileumprogramma in illliillliilllllllllllliiiiiillllllllllllllllliliiillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllillllllllllllliiHllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii elkaar gezet. Het hoogtepunt van deze troffen had In het tijdschrift „Jardm ing het marktbestuur aan de Bey Abdul Asser in een Oosterse tempel woens dag 20 juli. Drie dagen lang zal Assen een pasar malam (oosterse markt) be zitten. Verder zal een dorpenwieler ronde worden gehouden en een voet balwedstrijd tussen radio-artiesten en een plaatselijke voetbalclub. Een aar dig evenement dezer dagen was het nationaal standwerkersconcours. Voor de kinderen is een speciaal program ma opgezet. des Modes", maar was later gaarne bereid dit een protopaardestaart te noemen. Het bij elkaar gebonden haar, de soort waar de paardestaart bij hoort, is geen nieuw kapsel. Op afbeeldingen uit de Griekse en Romeinse oudheid ziet men er al voorbeelden van en vele primitieve volken hebben deze praktische haardracht gekend. De paardestaart van onze eeuw is echter van geheel andere aard. Verder ingaande op zijn stelling legde dr. Gans uit, dat het algemene type meisje met uitgesproken en op- H vallende kenmerken altijd een voor- et zal U ongetwijfeld niet ont- beeld heeft gehad (Audrey Hepburn, gaan zijn, dat de „paarde- Brigitte Bardot, Farah Dibah) en dat i j. 1.» zo'n voorbeeld altijd een creatie is geweest. Dit voorbeeld vindt de groot ste navolging als daarin een geïdea liseerd beeld van de vrouw wordt gezien. Opvallend bij de portretten- reeks van Picasso uit 1954 is, dat hierin een ontwikkeling merkbaar is van het meer individuele type naar een sterk gestyleerd ideaalbeeld (ver- werking. De uitspraak: Life imitate» art, is „convertible". Tenslotte hebben wij enige vroege paardestaartdraagsters hun mening gevraagd en het antwoord was twee erlei: het is zo makkelijk (vooral bij het dansen) en het staat zo onge dwongen en vrij en toch ietwat pro blematisch, vooral als je een smal gezicht met scherpe lijnen hebt (zie foto). Zo ziet men weer eens, dat de kunst functioneel is en dat prinsessen de samenleving maar nodeloos ge compliceerd kunnen maken. et zal U ongetwijfeld niet ont gaan zijn, dat de „paarde staart" vrijwel van de markt verdwenen is. Enige upper-ten-huwe- lijken hebben een hevige strijd ge voerd om hèt nieuwe kapsel en we kunnen wel zeggen, dat Farah Dibah het uiteindelijk gewonnen heeft van Paola. De meeste verschijnselen wor den pas geïdealiseerd, als het ver schijnsel zelf aan invloed inboet. In dit opzicht zijn paarden en prinsessen vergelijkbaar. Men zou dus kunnen denken, dat de paardestaart ontstond, toen het paard allerwegen door ro bots vervangen werd. Dit lijkt alles zins aannemelijk. Doch wij lezen nu in de laatste stelling behorende bij het proefschrift „Nieuwe Kunst, de Nederlandse bijdrage tot de „art nou veau" van dr. L. Gans (promotie 8 juli jl.): Op het ontstaan, de ver spreiding en de populariteit van het type meisje met slordige paarde staart heeft Picasso's portrettenreeks van het schildersmodel Sylvette uit 1954 invloed gehad. Het is bekend, dat bij een proef schrift doorgaans een of volkomen niet ter zake doende stellingen ge lanceerd worden. Dat is hier echter beslist niet het geval. Als U tussen de regels door leest, zult U zien, dat hier op nieuwe wijze het aloude pro bleem gesteld wordt, hoe en in welke volgorde de betrekking kunst-leven of zoals Gomperts het noemt: de schok der herkenning, en, de invloed op de invloed, ontstaat. De stelling kwam al tijdens de promotie in het middel punt van de belangstelling te staan, omdat prof dr. W. S. Heckscher, hoogleraar in de ikonologie, als vader van enige dochters, bezwaar maakte tegen de opmerking „slordig" en de promovendus vroeg, of hij preceden ten van het verschijnsel kende. Dr. Gans zei aan het woord slordig gaar ne het woord opzettelijk te willen toevoegen en noemde als precedent o.a. de Mona Lisa. Prof. Heckscher vulde dit nog aan door Agnolo Firen- zuolo's „Delia Perfette Belezza d'una Donna" (1541) een echo te noemen van het leonardeske schoonheidside aal en van Oscar Wilde (The Decay of Lying) te citeren: „and it has al ways been so. A great artist invents a type, and life tries to copy it, to reproduce it in a popular form like an enterprising publisher." Professor Heckscher betoogde verder, dat hij in 1953 al een paardestaart aange- gen gelijk foto). De publikaties van deze reeks in bladen als „Paris Match" en „Life" hebben als visuele schok gewerkt en enige tijd later de toen reeds bestaande onbestemde neiging naar een quasi-slordig uiterlijk een gerichtheid gegeven, zij het ook in het slordige, aldus dr. Gans. Picasso heeft echter zijn uitwerking toch weer aan de praktijk ontleend, want hij kwam op dit idee, omdat zijn model op aanraden van haar moeder haar haren tot een staart bijeengebonden had, om niet van die lastige slierten voor haar ogen te hebben. Picasso heeft in deze figuur een aansluiting gezien op het zoeken van het moder ne meisje naar een haar passend uiterlijk en daaraan richting gegeven. Uiteindelijk is het geheel dus weer een duidelijk voorbeeld van wissel- illlllliiiliiiillliliiiifiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiii<iiliiiiiiiiiiiiiiiiii<iiiiiiiii""iiiiiiiiiii"ii"ii"i"ii'""i""i"""iiiii"ii"iii"iiiiiiiiiiii Zonder dat de talrijke toehoorders in het Concertgebouw er iets van hebben gemerkt is gisteravond in de heilige hallen een belangrijke technische noviteit in gebruik genomen. Het was de televisie, die ditmaal echter de bescheiden rol van knechtje toegemeten kreeg, welke haar in dit hooggestemde gezelschap past. Het gebeurde tijdens de uitvoering van Mahler's omvangrijke Tweede Sym- phonie. Daarin komt een passage voor, die door „het koper" van achter de gesloten deur van het podium geblazen wordt, terwille van het sonore en tegelijk gedempte effect. Zulke componistengrapjes bezorgen de blazers altijd nachtmerries, want zij missen tijdens het spel de blik op de dirigent en dreigen daardoor uit de maat te raken of te laat in te vallen. Gisteravond nu heeft de dirigent Rafaël Kubelik zich niet om de verre blazers hoeven bekommeren. Er stond namelijk een televisiecamera op hem gericht en achter de gesloten deuren keken de blazers naar de monitor, waarop de ijverig zwaaiende dirigent te zien was. Op het juiste moment kwam de inzet en alles verliep zo vlot, dat zelfs de zuurste recensent, althans op dat onderdeel niets behoefde aan te merken. Waaruit blijkt dat televisie nog wel voor iets goed is. kunt vanavond in Amsterdam nog naar Brittens Midsummer Night's Dream, in Schevenin- naar het Concertgebouworkest met de Tweede Symfonie van Mahler of in Utrecht naar het Wiener Burg- theater met Anatol, maar daarmede is het Holland Festival 1960 dan ook uit. Herinnering geworden. Wat mu ziek, die nog in het geheugen naneu- riet, ogenblikken van geraaktheid, die opflitsen als men ergens aan niets zit te denken, omdat het vakantie is. Het was een goed festival van het jaar, zeiden wq tegen elkaar, toen wü voor het laatst in de Amsterdamse Festival-club bij elkaar zaten. Minis ter Zijlstra was er, mr. Mijksenaar, Peter Diamant; Jo Elsendoorn op nieuw de beminnelijke gastheer. Ook dit was al een beetje uitrusten, want een festival maakt moe als men er zich druk mee bezig houdt. Daarom zong de Amerikaanse Marion Howard bij de Ierse harp opwekkend-luchtige, pittige en ook tedere volksliedjes met een vrijmoedige, innemende voor dracht. Daarna namen wij afscheid. Tot het volgende festival. Zestien leerlingen van het St.-Nico- laas-lyceum in Amsterdam, die dit jaar geslaagd zijn voor hun eindexamen Gymnasium gaan onder leiding van hun Engelse leraar en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Noyons, een reis van negen a tien da gen naar Engeland maken. Zij vertrek ken woensdag met de boot uit Hoek van Holland. Zij zullen vier dagen in Londen blijven. Een bezoek aan de B.B.C.-studio en een goede toneelvoor stelling staan reeds op het program. Van Londen reizen zij per trein naar Oxford, waar zij de gast zullen zijn van het gemeentebestuur. Ook in Ox ford zullen zij een toneelvoorstelling bijwonen. Na Oxford is Cambridge aan de beurt. In deze plaats zal het ge meentebestuur hen eveneens ontvan- fen. Daarna keren zij weer naar Ne erland terug. Het plan voor de trip werd geboren toen de iongens in de derde klas za ten. Zij kregen de heer Noyons toen als klasse-leraar en deze wist hen spoedig warm te krijgen voor een tocht naar Engeland. Het geld voor het nog al prijzige uitstapje hebben zij in de loop der jaren bijeen gespaard door iedere maand een rijksdaalder opzij te leggen. In de grote vakantie van het vorig jaar hebben zij bovendien twee weken gewerkt om de reissom wat groter te maken. DEN HAAG, 15 juli De Vereni ging tot bevordering van het Kolpings werk in Nederland is na verschillende besprekingen gekomen tot de samen stelling van een nieuw landelijk bestuur. Het ziet er als volgt uit; voorzitter, J. Ph. Rolvink, Den Haag; secretaris P. Martens, Rotterdam; penningmeester, J. M. Faay, Gouda; overige bestuursle den, de heren J. Schrama, Rijswijk; J. van de Heuvel, Kwintsheul en G. van Marrewijk, Kwintsheul. De vereniging is tevens overgegaan tot de oprichting van een secretariaat voor wetenschap pelijk werk onder leiding van drs. Jules van Neerven uit Nijmegen. Tot advi seur voor het kader- en vormingswerk werd benoemd drs. C. Th. A. M. van Huygevoort uit Den Haag. Tevens is besloten een maandblad uit te geven, ™r.ln zoveel mogelijk de geztnsge- dachte, d.i. het program van de stich ter van het Kolpingswerk Adolf Kolping, gepropageerd gaat worden. Een van de eerste zorgen van het nieuwe bestuur van de vereniging Is de oprichting en heroprichting van nieu we en vroeger bestaande afdelingen. Daarvoor wil het bestuur contact op nemen met oud-leden van het Kolpings werk van voor de oorlog over het hele land. Ter navolging van de kadercursus, die momenteel In Den Haag wordt ge houden, ls gezien het resultaat van de lopende cursus een nieuwe kadercur sus in voorbereiding. In tegenstelling rnet de lopende cursus zal deze echter niet alleen in Den Haag, maar in ver schillende plaatsen van het land, als Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden, Amsterdam en Bergen op Zoom wor den gehouden. Joegoslavië Sir Winston Churchill die een tocht maakt met het jacht Christina van de Griekse reder Onas- sis, heeft gisteren in Split een onder houd met president Tito van Joegosla vië gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7