Regering perfectionistisch bij werving van Italianen u Bisschop van Haarlem opent tentoonstelling Wie Amstel drinkt... doet zó Verant woordelijkheid Nog meer verkeersborden Herziening emigratiebeleid nodig AafjesBouman en Garthoff OPSCHORTING VERZOCHT I I Witte vlag op het Rode Plein Na busoorlo£ nu reclameborden gevecht Derde zender in beslag genomen KATHOLIEKE WERKGEVER" MEENT: De zaak dokter M. Studio van Eindhoven naar Utrecht ANWB-prifsen "60 voor: Staatsexamens danskunst Door Nederlands Ballet Verbond „NAALDEN WEKTEN WONDEREN' Missa St. Vincentius van Joh. Algra ZATERDAG 16 JULI 1960 PAGINA 5 - - Hogelijk vereerd, voldoet het Hoofdkwartier van de M-Brigade aan het verzoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix Ure-voorzitster van het Nederlands Comité Unicef) alle M-Brigadiers de betuiging van Haar dank te willen overbrengen voor de bijdrage aan UNICEF door de M-Brigadiers bijeengebracht ter gelegenheid van DAG 5 AMSTEL In Valkenburg Pech voor Veronica Onmiskenbaar-duidelijk leert het Boek der Schepping, dat het beheersen der geschapen na tuur voor de mens een goddelijke ga ve en opdracht is. Een gave omdat de Schepper hem met alle daarvoor vereiste hoedanigheden heeft toege rust, een opdracht, daar de mense lijke werkzaamheid een wezenlijk on derdeel vormt van Gods scheppings plan. De zondeval heeft daarin geen verandering-in-beginsel aange bracht; nadien spreekt men wel van een grotere weerbarstigheid van de kant der natuur en moeizamer in spanning bij de mens. Wat hiervan zij, in onze feitelijke situatie van ge vallen mens lijken de begrippen lot en beproeving de werkelijkheid beter Ie dekken dan gave en opdracht, al is de oorspronkelijke goddelijke or dening steeds dezelfde gebleven. Van Wat echter volgens Gods bedoeling een k,u n n e n en een mogen had hioeten zijn, heeft de mens een eigenmachtig willen gemaakt, zó zeer zelfs, dat men Guardini wijst daarop zoekend naar de beweeg redenen van het menselijk handelen en van de grote beslissingen in de ge schiedenis, altijd weer op de „wil tot heersen" stoot, waarin zowel de grootheid en de tragiek als de vreug de en het leed van de mens hun diepste wortels hebben. In de opeen- Volgende grote tijdvakken van de ont wikkeling der mensheid treedt dit duidelijk aanwijsbaar aan de dag; vooral in de verhouding tot de natuur. Die tijdvakken worden alle geken merkt door een eigen wereldbeeld, dat het resultaat is van het schep pend bezig zijn van de mens met de wereld overeenkomstig zijn inzich ten in de betekenis van het leven. Zo Is de moderne tiid geheel in het te ken van wetenschap en techniek ko men te staan; men vleide zich met de hoop door de vervolmaking van beide het wereldbeeld volledig in ei gen handen te kunnen houden. On die wiize kreeg de ..wil tot heersen" wel zijn gevaarlijkste vorm. De uitvinding van de atoombom heeft sneller en algemener dan wel licht anders het geval zou geweest zijn de aandacht gevestigd op de schier onbeperkte macht, die weten schap en techniek in stqat stelt over de dingen en zelfs over de mens zelf te beschikken. Bovendien toont het misbruik.dat stelsels als het nationaal- socialisme en het communisme van deze macht gemaakt hebben en ma ken, overtuigend aan. dat het moder ne wetenschappeliik-technische we reldbeeld onhoudbaar is. omdat het de eigenlijke menselijke waarden, en dus ook de goddelijke waarheid, mis kent. Die miskenning en verkrach ting van de waarheid hebben im mers niet plaats gevonden en geschieden nog steeds in een toe vallige opwelling, maar zijn het nood zakelijke en welbewust gewilde ge volg van een tot in bijzonderheden Uitgewerkt systeem. Daarom juist *lin wij gerechtigd van een innerlij ke onaanvaardbaarheid te spreken. Om deze reden heeft Guardini zijn oefaarnde boek: ..Das Ende der Neuzeit" geschreven. De macht, die de mens over de natuur heeft ver worven, is een dodeliik gevaar ge worden. Het is een noodlottige ver gissing de groei in echte menselijk heid te verwachten van een toene men van deze macht. Eerder het te gendeel is het geval. Daarom zal de nieuwe wereld die opgebouwd wordt moeten steunen on de beteugeling der macht. Zo niet. dan is er geen hoop meer. Wn riat 7e££6n, dat voortaan al- leen maar somberheid de kijk op heTleven bepaalt? Beslist Ai. Iroinvige christenen weten zLmhefd ngl. aan Gods ^epplng^- fe\togBOvVanndf^'Geest diea welis waar op de eerste pl,f£h fiaar niet Kerk beloofd is, maar zi hee! toe beperkt en ook daa„ermachtig het wereldgebeuren /Pper™ereem beheerst, zij het steeds in overeen^ stemming met Gods plan, w vrije mens een taak heelt. heimzinnige werking van n Geest bestuurt de_ ontwikkel nfdvak, de geschiedenis zó, dat elk tl./ bij de bezinning op ziin e'pen ten. het juiste antwoord Y ALnha- nieuw ontdekte rijkdom der Op ring. Tegelijkertijd immers stu H. Geest de Kerk voort om in i dl Openbaring dat antwoord te z en het de mensheid te kunnen a bieden Zeer juist wijst de dezer - gen uitgekomen brochure van net - tholiek genootschap voor internatio nale betrekkingen, dat zich ten a stelt de katholieke inbreng in het in ternationale leven te vergroten, °P deze waarheid; „Onze afzijdighei onze onverschilligheid zou een weer streven aan de goddelijke Voorzienig heid kunnen zijn. Evenals voor twin tig eeuwen de uitbreiding van net Romeinse rijk zoals wij thans be grijpen het. middel is geweest, Waardoor de jonge Kerk haar eerste Uitbreiding in de ruimte kon krijgen, zo is wellicht het net van internatio nale betrekkingen, dat de wereld van vandaag gaat omspannen, het middel dat in Gods heilsplan de Kerk wordt geboden om haar zo duidelijk meege geven en herhaalde opdracht te gaan vervullen: „te gaan tot aan de gren zen der aarde". Hiermee is Onze verantwoordelijk heid duidelijk gegeven en wel in het bijzonder onze verantwoordelijkheid om vanuit de goddelijke Openbaring te getuigen voor de verantwoordelijk heid van de vrije mens. Dat is het uitgangspunt, de beweegreden voor een gegronde hoop op een bete re wereld. Guardini redeneert ongeveer al dus: De vraag is hoe de mens zijn voortdurend groter wordende macht zal gebruiken. Hij doet dit in begin sel vrij, maar zijn vrijheid wordt be paald door zijn gezindheid, m.a.w. door de mate van zijn verantwoorde lijkheidsbesef. En dit hangt op zijn beurt weer af van zijn inzicht in de zin van het bestaan, van een vast beraden zedelijke houding, van ka raktersterkte. Het is duidelijk, dat het hier om levenswaarden gaat. die buiten de be reikbaarheid door de wetenschap val len. Hoogstens kan de wijsbegeerte ons enkele stappen verder brengen. Maar uiteindelijk zal ook zij verstek moeten laten gaan tenzij zij zich laat voorlichten door de godsdienst. Want dat is de enige, volkomen betrouwba- mmm Vóór 1 januari zullen bij alle overwegen, waar geen rood knipperlicht aanwezig is en bij sommige zeer gevaarlijke beveiligde spoorwegovergangen een rond bord geplaatst worden, aanduidende, dat de maximaal toelaatbare rijsnelheid daar 20 km bedraagt. Overtreding van het gebod is strafbaar Dezer dagen is het eerste bord geplaatst aan de Mereveldseweg by Utrecht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 juli De Katholieke Werkgever, periodiek orgaan van de Algemene Katholieke Werkgeversvere niging, meent dat er voldoende aan leiding is het emigratiebeleid in Neder land opnieuw en fundamenteel te be zien. De ervaringen in de afgelopen jaren, alsmede het perspectief, dat de Euromarkt uit werkgelegenheidsoog- punt biedt, hebben het blad tot die overtuiging gebracht. Het blad uit zijn wens in een artikel over het toelaten van Italiaanse werk nemers in ons land Het schrijft, dat de Europese Commissie, het uit voerend orgaan van de EEG in Brus sel, van mening is, dat Nederland twin tigduizend Italianen moet toelaten wil het geen vertraging in zijn economi sche expansie ondervinden. Terwlil Duitsland, dat eveneens vreemde ar beiders nodig heeft, zee- actief is bij de werving van Italianen, heeft de Ne derlandse regering volstaan met de mo gelijkheid te openen voor toelating van tweeduizend Italianen De regering is daarbij overigens nog slechts in het stadium van voorbereiding beland en gaat daarbij zeer perfectionistisch te werk. De regering wenst zelf de arbeids contracten te sluiten, zo zegt het blad en het voegt daaraan toe, dat deze voogdij de tewerkstelling van Italianen voor vele ondernemers op zijn minst minder aantrekkelijk zal maken. Volgens de Europese Commissie heeft Nederland plaats voor vijfdui zend arbeiders in de metaalindustrie, tweeduizend in de bouwnijverheid, tweeduizend in de textiel- en lederin dustrie, tweeduizend in de administra tieve sector, duizend in de chemische industrie, duizend in de voedings- en genotmiddelensector en duizend in overige bedrijfstakken. De Europese Commissie meent, dat de aanpassing en beroepsopleiding van de Italiaanse werknemers gedeeltelijk in Italië en gedeeltelijk in de ontvan gende landen (Duitsland en Nederland) moet plaatsvinden. De gedachten gaan uit naar de inschakeling van het Euro pees Sociaal Fonds, dat de helft van de kosten verbonden aan de herscho ling, verplaatsing en overschakeling van arbeidskrachten zou kunenn finan cieren. De voorstellen van de Europese Commissie moeten gezien worden als conjuncturele maatregelen, die voor uitlopen op het vrije verkeer van ar- beidskrachten in de Euromarkt. In de overgangsperiode naar deze situatie zouden de werknemers van het eigen land een zekere prioriteit behouden bij openstaande functies. Later zal echter die voorkeursbehandeling gaan verval len Wat de huidige actie betreft wordt, volgens de Katholieke Werkgever, door de Europese Commissie een onmiddel lijk effect beoogt in die zin, dat de Italianen voorlopig tijdelijk te werk gesteld worden, terwijl hun contract weer kan worden opgezegd wanneer onverhoopt de conjunctuur omslaat. Het blad wil niet vergeten, dat in de komende jaren de bevolkingspiek van na de oorlog zich op de arbeidsmarkt zal presenteren. Deze structurele aan was, zo zegt het, mag ons niet zodanig intimideren, dat conjunctureel wenselij ke maatregelen zonder meer zouden worden afgewezen. Het is een anoma lie, dat er in bepaalde gebieden van de EEG in de huidige hoogconjunc tuur werkloosheid heerst, terwijl er zich elders ernstige spanningen op de arbeidsmarkt voordoen. De regering zal ten spoedigste dienen na te gaan wat de feitelyke behoefte is aan ar beidskrachten hier te lande. Het blad besluit met de opmerking, dat met elk uitstel geriskeerd wordt, dat men Ita lianen binnenhaalt op een moment dat de conjunctuur verslapt. DEN HAAG, 15 juli Men verzoekt ons er op te wijzen, dat het Centraal Medisch Tuchtcollege, dat donderdag jongstleden de zaak-M. behandelde enige inlichtingen heeft ingewonnen over een door een der getuigen vermeld geval van kanker, dat door dokter M. zou zijn genezen. Over dit geval dat ook vermeld werd in het rapport van de commissie Dei- prat, zal het college zo nodig een na der onderzoek instellen. AMSTERDAM15 juli De studio voor elektronische muziek in het na tuurkundig laboratorium van Philips In Eindhoven zal deel gaan uitmaken van het instituut voor muziekwetenschappen van de Rijks-universiteit in Utrecht, al dus een bericht in de „Philips-Koerler" van deze week. Voorlopig wordt de studio onderge bracht m een voormalig wijkgebouw Nederlands Hervormde gemeen- Yf" de Bunnikseweg in De Bilt. Ver wacht wordt dat zij in de loop van 1961 kan worden overgeplaatst naar het nieu- TY' „bouw van het instituut voor mu ziekwetenschappen aan de Rijnkade in Utrecht Dit instituut staat onder lei- HimTvan prof. dr. H. Freeser. Volgens Philips-Koerier" wordt ir. R. Ver- ,'dLn met de wetenschappelijke lei- ful«nT studio belast. Tot zijn pen sionering in oktober jl. was hij hoofd van de akoestische afdeling en weten- J?«mir adviseur van het natuurkun- H?^lPaborjatorium van Philips in Eind- elf nf technische sector komt on der "up^visievan de heer B. F. Raay- makers. re bron aangaande de waarheid over mens en leien. De ^re /odsdienst, zoals die ons geopenbaard is door God zelf in Jezus Christus en ooor Zijn Kerk verkondigd w0™t- Misbruik van de macht heeft 1tot misbruik van de mens geleid. Er ts maar één middel om deze ontbinden de ontwikkelingsgang te stuiten, oe mens in zijn waardigheid herstellen. En dat is alleen mogelijk door hem te vormen naar het voorbeeld van de Heer, buiten Wie er geen hei] ts. Als de christenen hierin niet voorgaan, is er niemand die hun plaats ka.» in nemen. DEN HAAG, 15 juli Donderdag 21 juli 's middags om vier uur, zal de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman, tijdens een officiële plechtigheid in hotel „Wittebrug" in Den Haag voor de derde maal de jaarlijkse A.N.W.B.-prijzen uitreiken. De drie prijzen bestaan uit een spe ciale penning en een bedrag van dui zend gulden. Zij zijn ditmaal toegekend aan de schrijver Bertus Aafjes voor diens ge hele oeuvre, met name voor het in 1959 bij J: M. Meulenhoff verschenen boek „De wereld is een wonder"; aan de tekenaar-journalist Jan Bouman, bekend onder het pseudoniem Lijntrek ker, voor diens rubriek „Het merek- waerdigste meyn bekent" in De Volks krant en aan de VARA-medewerker Bert Garthoff voor diens zondagoch tend-radioprogramma „Weer of geen weer". Vele persoonlijkheden uit het culture le leven alsook vertegenwoordigers van de overheid zullen de uitreiking van de prijzen bijwonen. AMSTERDAM, 15 juli Het Neder lands Ballet Verbond, dat zich de „eni ge Nederlandse vakvereniging van pe dagogen klassiek ballet" noemt, heeft de staatssecretaris van O.K. en W. schriftelijk verzocht om opschorting van de staatsexamens danskunst en om herziening van de eisen voor deze examens. Het verbond zegt in zijn brief dat het staatsexamen danskunst in zijn hui dige vorm niet aanvaardbaar is. om dat het „ondeugdelijk is van kwaliteit en vorm, zowel wat basis als opbouw betreft; voorts omdat het onvoldoende waarborgen biedt dat geen schade zal worden toegebracht aan jonge kin deren, alsmede doordat waarborgen ont breken ten aanzien van de deskundig heid der examinatoren". Naar de mening van het verbond heeft de commissie staatsexamen dans kunst ontwerp-exameneisen opgesteld, die niet aan wetenschappelijke maat staven kunnen voldoen aangezien o.m. opgave van vakliteratuur, het vak klassieke ballettheorie alsmede een duidelijke omschrijving van de vaktaal ontbreken. Het verbond zegt in de brief verder, dat deze en andere tekortkomingen kunnen worden opge heven door een exacte vaststelling der maatstaven en een aanvulling der ei sen". „Het moet van uitzonderlijk belang worden geacht dat criteria worden worden vastgelegd, waaraan de exa minatoren zelf moeten voldoen; het verdient aanbeveling het „staatsexa men danskunst" te splitsen in „staats examen klassiek ballet pedagoog" en „Staatsexamen klassiek ballet dan serfes)". De brief eindigt aldus: „Het spreekt voor zich dat w\j het een eer zullen re kenen door uwe excellentie ingescha keld te worden bij een herziening van de eisen van het staatsexamen dans kunst". Afschriften van deze brief, die on dertekend is door de voorzitster van het verbond, Maud Kool uit Haarlem, zijn gezonden aan de fractievoorzitter van de Eerste en de Tweede Kamer. (Advertentie) AMSTERDAM, 15 juli De artistiek leider van de stichting Nederlandse pantomime, Jan Bronk, is door de We reldraad van kerken uitgenodigd om op vrijdag 22 juli a.s. op te treden tijdens de kunstavond van de Europese oecu menische jeugdbijeenkomst te Lausan ne. (Advertentie) „Wat wil wit en wat wil zwart drinken?" vraagt de gastvrouw. Twee denkhoofden blijven over het schaakbord gebogen, maar twee handen worden omhooggestoken. Goed denkwerk: Amstel slaat alles. Schaak! wwjv.yqoaa KWALITEITSBIER: AMSTEL PILS AMSTEL GOLD AMSTEL OUD BRUIN (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 16 juli De Amster damse gemeentemusea hebben gedu rende vele jaren tentoonstellingen ver zorgd van gebruiksvoorwerpen uit vroe ger eeuwen, om op die wijze de aan dacht te vestigen op de vaardigheid de cultuur en de leefwijze van onzi voorouders. In dit verband kunnen genoemd worden de exposities: „Minia turen", „Mensen aan tafel", „Hoe laat was het" „Nederlands porcelein" etc in het Museum Willet Holthuysen. In dit kader past ook de tentoonstellinr van laat-middeleeuwse borduurkunst uit de Nederlanden „Naalden wekten won deren", die momenteel is ingericht ir het Museum Fodor aan de Keizers gracht te Amsterdam. Deze expositu sluit voortreffelijk aan bij de aldaai gehouden tentoonstellingen „Ikonen" en „Koptische Weefsels", die in dezelf de ruimten werden gehouden. Zij were samengesteld door de heer H. van Haa ren, conservator van het Bisschoppe lijk Museum te Haarlem. Gisteravond is deze expositie, die tot eind september zal duren, officieel ge opend door z.h. exc. monseigneur dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop va: Haarlem. De tentoonstelling omvat koorkappen, kazuifels, dalmatieken en liturgische gewaden uit de herfsttij der Middeleeuwen. „Het doet niets af van de essentiële waarde van deze litur gische gewaden", aldus de heer H. L. C. Jaffé, die namens de gemeentemu sea van Amsterdam de aanwezigen ver welkomde," wanneer zij hier worden tentoongesteld. Het respect is aanwe zig, maar het is de moeite waard deze borduursels ook als kunstwerken te be kijken". Mgr. van Dodewaard verrichtte, na een deskundige inleiding van mej. M Jansse over de tentoongestelde werken, de opening. Hij deed dit niet eerder voordat hij een interessant overzicht had gegeven over de voorstellingen, die op de verschillende tentoongestelde ka zuifels en dalmatieken voorkomen. Hij legde in deze speech vooral de nadruk op het transponeren van het goddelijke naar het menselijke, in de late middel eeuwen gebruikelijk, en wees er op dat het piëteitsvolle in de behandeling van de voorstellingen een sterke zijde van deze tijd was. Na de opening maak ten de bisschop en de veie genodigden een rondwandeling door de zalen. AMSTERDAM, 15 juli -Iet ls di', jaar 300 jaar geleden, dat de H. Vin centius gestorven is en dit feit is voor Vincentianen over de gehele wereld aanleiding geworden om zich eens te meer te bezinnen op het voorbeeld van de grote heiige en op het werk, dat de leden van de Vincentiusvereniging zich ten doel gesteld hebben. Ook ln ons land wordt hiertoe een nationale her denkingsbijeenkomst gehouden en we) op 27 september te Utrecht. Deze herdenkingsbijeenkomst heeft de Amsterdamse componist Joh. Al gra, die al veel sacrale muziek heeft geschreven en o.a, een zeer uitgebreid oratorium ter ere van de H. Theresia van Lisieux maakte, geïnspireerd ien mis te componeren ter ere van de H. Vincentius (Missa St. Vincentius). De heer Algra heeft deze missa opge dragen aan de landelijke Hoofdraad van de St. Vincentiusvereniging In middels heeft hü van de St. Gregorius- verenlging het „nihil obstat" voor zijn werk verkregen. De mis is eenvoudig gecomponeerd, omdat er het lofwaar dig en steeds meer terrein winnend strevend aan ten grondslag lag om een uitvoering in volkszang mogelijk te ma ken. De mis is dan ook éénstemmig, maar bezit niettemin een versie, waar in zij door sopraan, tenor, bas en orgel uitgevoerd kan worden. Heiaas kan de missa te Utrecht niet meer gezongen worden, maar de Hoofd raad zoekt naar een volgende passende gelegenheid. MOSKOU, 16 juli (UPI) Een baar dige vredesstrijder verscheen gisteren op het Rode Plein in de Russische hoofdstad, terwijl hij een grote witte vlag aan een stok over de schouder meevoerde. Tot een politieman die hem de pas wilde afsnijden zei de 73-jarige Zwitserse vredesapostel Max Daetwyler, die eenzaam zijn strijd voor een wereld regering voert, „Laat me door jonge man." De politieman antwoordde ech ter: „Een witte vlag op het Rode Plein, dat nooit. U had ervoor moeten zorgen dat er een werkelijk symbool van de vrede op uw vlag stond, zoals een duif of een palmtak, of een vredesbood schap." De oude Daetwyler weigerde echter hardnekkig iets aan zijn vlag, die hij al in vele landen heeft vertoond, te ver anderen, en omdat hij waarschijnlijk op zijn kruistocht voor de vrede meer met gerechtsdienaren te maken had ge kregen, marcheerde hij in een boog om de Russische wetsdienaar heen en ver volgde zijn tocht over het Rode Plein. De politieman heeft de schouders even opgehaald en het er verder bij laten zitten. ..aarlems bisschop op de tentoonstelling AMSTERDAM, 16 juli De eerste twee zogenaamde trappen voor een te bouwen nieuwe grote middengolfzender voor de „Veronica" zijn gistermiddag in een complex garageboxen te Laren in beslag genomen door een opsporings ambtenaar van de bijzondere radio dienst der P.T.T. De trappen, die een waarde van te zamen circa duizend gulden hebben, stonden met ander materiaal, kenne lijk bestemd voor een volgens een ge heel rfieuwe opzet te bouwen zender voor het radioschip in een garagebox aan de Molenweg. Deze wat achteraf staan de speciaal voor dit doel gehuurde ga ragebox, die als werkplaats is ingericht, ligt schuin tegenover de woning van een der technici van de „Veronica", de heer A. Derksen. Deze was zelf niet aanwezig Het was de derde keer, dat de opsporingsambtenaar zenderappara- tuur voor het radioschip in beslag nam. De eerste keer was in december van het vorig jaar in het bedrHf van de technisch adviseur van de toenmalige „Vron", de heer H. Oswald alhier. De tweede maai werd in februari een wa gen van diens bedrijf met een lading zendapparatuur bH de grenspost Ter Apel in beslag genomen. Gistermiddag feschiedde dit wederom op grond van e telegraaf, en telefoonwet van 1904. waarbij het verboden is zonder vergun ning van de minister van Verkeer en Waterstaat een zender te bouwen of aanwezig te hebben. Het onderzoek in deze zaan is. evenals in de twee vorige het geval was, in handen van de Am sterdamse officier van justitie, mr. R. L. Heukels. Het in beslag genomen ma teriaal zal door technici van de P.T.T. "ader worden onderzocht. MAASTRICHT, 15 juli Na de recen te busoorlog, die onlangs tussen een nieuw in Valkenburg gevestigd reisbu reau en vijf vanouds bestaande touring- carbedrijven werd gevoerd en eindigde met een kort geding, is thans ter plaat se een reclameborden-oorlog ontbrand. Gisteren moest een van de directeuren van het nieuwe reisbureau, dat onlangs ook bij de busoorlog was betrokken voor de kantonrechter verschijnen, omdat zijn bureau zonder vergunning van B. en W. van Valkenburg reclameborden had laten aanbrengen bij een pasgeopend kantoor tegenover het station. De poli tie maakte proces-verbaal op ei. nam alle reclameborden, zowel h als buiten het kantoortje in beslag. Bovendien gaf de politie bevel om het boekingskan toor te sluiten. Dit alles gebeurde zon dag 10 juli. De officier van justitie, mr. H. baron van Imhoff toonde zich zee verheugd over de spoedige behandeling van de zaak, omdat hij met de raadsman van het nieuwe reisbureau van oordeel is, dat de Valkenburgse politie wel wat ver ls gegaan. Krachtens de algemene de algemene politieverordening kon zij al leen maar proces-verbaal opmaken in zake het zonder vergunning van B. en W. aanbrengen van reclameborden aan de buitenkjknt van het boekingskantoor. Reclameborden, aangebracht binnen de kantoorruimte, kon zli niet in beslagne- men, aldus de officier en al evenmin kon de politie de sluiting van het kantoor bevelen. Derhalve eiste hjj slechts een geld boete van 75,-, waarvan f 50,- voor waardelijk inzake de zonder vergunning van B. en W. opgehangen reclamebor den buiten het kantoor. De raadsman van het nieuwe reisbureau mr. W. Das sen betoogde, dat het reclameborden proces niet los gezien mag worden van de recente busoorlog, waarbij, volgens zijn mening, de gemeente Valkenburg op een onbillijke wijze partij zou hebben gekozen voor de vlji vanouds bestaande touringcarbedrljven Voorts sprak hij er zijn verwondering over uit, dat net nieuwe reisbureau geen antwoord van de gemeente ontvangt op aanvragen om reclameborden te mogen aanbrengen, waarvoor andere touristische bedrijven vergunningen ontvangen. De kantonrechter mr. A. Hupperts, beval de teruggave van de inbeslagge- nomen reclameborden en veroordeelde het nieuwe reisbureau alleen maar voor het aanbrengen van reclameborden aan de buitenkant van het kantoortje tot een geldboete van 50,-, waarvan f 40,- voor waardelijk. Het kantoortje zal opnieuw Geopend worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5