Onderwater-onderzoek verschafte de visserij belangrijke gegevens Ruim ƒ22.000,- méér subsidie voor r.-k. Huishoudschool Haarlemse tennistitels voor Kea Okker en Cees Nieland Herendubbel voor Tom Okker en Hans Steffelaar Amerika vreest hogere invoer rechten op tabak in E.E.G. PAUL VLAANDEREN KONINGIN JULIANA BRACHT BEZOEK AAN WARMOND TAXI 13000 Kikvorsman verloor houvast toen het net scheurde Prinses Margaret bij aartsbisschop Ter gelegenheid van de gouden „Kaag" Anna Blaman ten grave gedragen ERlCDENOORMAi ONDERWIJSVOORSTELLEN MAANDAG 18 JULI 1960 PAGINA 2 Zwakke plek? Nieuwe lift in het slachthuis Kilometers wijken nog dikwijls af Onderwijsvoorstellen Levensverzekeringen in de maand mei „Esmeralda" naar Zwitserland Installatie voor suiker fabriek in Afrika Benelux en Japan tekenen handels- overeenkomst Meningsverschil met Hoge Autoriteit Nederland in liet gelijk gesteld Aantrekkelijk :2. „De... de grootmoeder van de tijd", hoort Eris Tristan mompelen, als de gebogen gedaante, een oud, in lompen gehuld vrouwtje, na- derby strompelt; het gezicht van de aanvoerder verbleekt even. „Het is vreemd, wat ik zie", gichelt het oude mens, „Gij loopt met het koningschap in uw voetstappen, Tristan, jongen. Maar zo is het im mer, de schaduw gaat altijd het licht vooruit..." „Waar slaat dat >p", gromt Tristan, die het oude mens haast niet durft aan te kij- ;en. „Gij, waarde grootmoeder van de tijd, zegt altijd dingen, die aen pas veel later begrijpt..." „Op hém slaat dat, Tristan-held", crast de oude, en ze schuifelt onwerkelijk vlug in de richting van le Noorman, die haar met gemengde gevoelens ziet komen, nu hij haar gerimpelde schrikaanjagende gezicht beter onderscheiden kan, achter de slierten grauw haar, die het omgeven. „Een licht gaat in duisternis," prevelt ze, de Noorman met een benige vinger aanwijzen de. „Herinnering faalt, toekomst straalt, Pieten verslagen, Fjorden- held, watergeweld, Agar verjagen". De woorden komen zo snel over haar lippen, dat het nauwelijks te volgen is en zeker voor Eric klinkt het alles onbegrijpelijk en vreemd. Hij deinst terug, als de griezelige oude een knokige hand op zijn arm legt. „In donkerte ziet men zijn eigen voeten niet, wel het licht ver vooruit, zoon. Volg dat licht. Het is de fakkel van vrijheid; achter het water is de fakkel en met dat licht zult ge het donker verjagen. Begrijpt ge mij, zoon van de draak?" Benauwd schudt Eric het hoofd. Ze gichelt. „Ge zult het begrijpen... spoedig!" PAUL VLAANDEREN IBtl IK BEN ZEEP tfSR BENIEUWD, PIE Yli FAMEUZE MENEER CHAPMAN TE ONTMOETEN, IJMUIDEN, 18 juli Ook al is er de vorige week door het vele slechte weer maar één dag overgebleven om nog een deel van het onderwater-onder- zoekprogramma in de Noordzee af te werken, er zijn toch belangrijke resul taten geboekt bij dit onderzoek, dat onder leiding van de visserijbioloog drs. M. Koessingh vanaf het visserij- onderzoekingsvaartuig „Willem Beu- kelszoon" werd verricht. Maar hoven- die nis komen vast te staan, dat er werk ook risico's inhoudt. Tijdens het onderzoek aan en bij het net, scheurde het net precies op de plaats, waar de kikvorsman zich vasthield. Hji kon di- rekt naar boven zwemmen. Maar bij windkracht vier was de zee nogal woelig en hoewel men aan boord van het visserjjonderzoekingsvaartuig de man op een afstand van 200 meter had zien boven komen, was het toch moeilijk hem in de golfdalen in de ga ten te houden. Het was dus voor beide partijen wel een reden tot opluchting, toen hij negen minuten later aan boord gehesen kon worden. Alleen de heer R. W. Wjjnands uit Amsterdam was nog overgebleven om als kikvorsman mee te gaan. De an deren waren, door het aanhoudend slech te weer, door hun firma alweer elders aan het werk gezet. Vrijdagmorgen is hij met de „Willem Beukelszoon" uit IJmuiden vertrokken en op 12 mijl uit de kust werd eerst een oriëntatie-on derzoek verricht. Er bleek op 20 meter diepte nog 4 meter zicht te zijn. Te weinig om te filmen. Te weinig ook om waarnemingen te doen aan vis- scholen. Maar voldoende om aan en bij het net waarnemingen te doen. En dat viel mee, want men had verwacht, dat de stormen veel slib hadden op gewoeld. Nadat een kwartiertje gevist was, ging de heer Wijnands opnieuw naar beneden, nu langs een van de lijnen van het vistuig. Hij constateerde, dat de ze lijnen over een afstand van oge- veer 5 meter op de zeebodem lagen en door de slingeringen van het trek- kede schip telkes met korte rukken werden opgetild. Het gevolg was, dat ook de visborden met rukken vooruit gingen en bovendien stonden deze wei nig stabiel. Gevist werd met de voor de treil- visserij op platvis normale snelheid van 2'/« mijl. De borden wierpen veel zand op, de grondpees ook, die als door een rol wervelend zand leek te zijn om geven. En in het net spoelde zoveel za d dat het niet mogelijk was de ge dragingen van de vis binnen het net te observeren. Voor dergelijke onder zoekingen zal de volgende keer een nog hardere zeebodem uitgezocht worden. De mazen van het net waren veel meer dichtgetrokken, dan men had verwacht. Bij vroegere waarnemingen, ook van anderen, had men namelijk de mazen veel wijder open zien staan. Maar toen werd steeds met een veel geringere snelheid gevist. Opmerkelijk was ook, dat het net achter de bovenpees een eind Inviel en niet bol stond. Aangezien met een normaal net werd gewerkt, moet dat dus ook bij de kotters het geval zijn. En juist bij de „knik" scheurde het net, waar de kikvorsman zich aan de mazen vasthield. Het is mogelijk, dat dit een zwakke plek is in de plat- vistreil, maar dan zal eerst moeten biyken, dat de vissersschepen daar de meeste last hebben van beschadiging van het net. Met kleurstof, dat in geconcentreer de vorm uit een plastic fles werd ge spoten, heeft de heer Wijnands ook ge tracht het stromenpatroon binnen het net waarneembaar te maken. Door het vele zand was er niet veel van te zien. Alleen werd duideiyk, dat het met enorme kracht in de richting van de rug van het net ging. Er staat binnen het net dus een grote druk op het wa ter. zoals ook biykt uit de kracht, waarmee het door de mazen wordt ge drukt. Dat was met de hand duideiyk te voelen. Veel hinder ondervond de heer Wij nands van kwallen. Bij zijn oriëntatie- duik was hij op 10 meter diepte al door een plafond van kwallen gekomen. Bij het net-onderzoek waren het vooral kleine kwalletjes, die hem bekogelden en zich vastzetten op zijn masker en zijn mondstuk. Uit deze proef kon ook de conclusie getrokken worden, dat een snelheid van 2V« myi wel het maximum is voor een kikvorsman om nog te kunnen werken. Bij groter snelheid wordt de druk van het water te groot. Zouden dus onderzoekingen aan een haring- treil moeten worden verricht, dan zal de kikvorsman zijn hoofd moeten be schermen met een plastic koepeltje of iets dergeiyks. Later op de dag heeft de heer Wy- nands ook nog vis geobserveerd, die men met een „lift" tot de bodem te nadat deze aan boord was geweest, weer werd vrijgelaten. Wijting pleegt men met een „lift" tot de bodem te laten zakken en dan vry te laten, om dat by het verblijf in de tank de lucht in zön zwemblaas is uitgezet, zodat hy niet op eigen kracht naar de diepte kan. Op 20 meter vrijgelaten zwom hy echter terug tot 5 meter om daarna langzaam dieper water op te zoeken. Bovendien bleken er onvolkomenheden aan de lift, die nu verholpen kunnen worden, terwijl men in de toekomst kan volstaan met de lift tot een diepte van 5 meter te laten zakken. Platvis, die geen zwemblaas heeft, bleek ook eerst naar boven te zwem men, maar daarna weer snel de dieute op te zoeken. Deze vis kan na het mer ken dus gewoon weer in het water los gelaten worden. Ten behoeve van het natuur-histo- risch museum in Leiden heeft de kik vorsman voorts een aantal bodem monsters genomen. Deze monsters zyn vanaf een schip veel moeilijker te krij gen. De heer Wynands had de grond, waarin allerlei micro-organismen le ven, nu maar voor het opscheppen. Ook al kon de kikvorsman maar één dag werken, de resultaten zjjn be langrijk genoeg geweest om te beslui ten, dat deze onderzoekingen voortge zet zullen worden. Men is er een hele stap verder mee gekomen. Misschien wordt dit jaar nog een volgende stap gezet en anders zeker het volgend jaar. HAARLEM, 15 juli Omdat de lift- installatie in het openbaar slachthuis niet meer voldoet aan het by K. B. vastgestelde liftenbesluit, moeten er en kele voorzieningen aan getroffen wor den. B. en W. ramen de kosten op 4950,- en vragen de raad om dit be drag. Voorts vraagt het college om 3.994,- omdat het reeds door de raad toege stane crediet van 10.370,. voor de bouw van een brugwachtershuisje bij de Langebrug niet toereikend is. De ver hoogde kosten zijn veroorzaakt doordat er aanvankeiyk een ander bouwplan was ontworpen, dat echter te duur was en daarom niet kon worden uitgevoerd. OVERVEEN, 18 juli Op de Hoge Duinendaalseweg tussen de Midden Dui- nendaalseweg en de Lonbar Petrilaan hebben zaterdagmiddag een honderden twintigtal automiblisten dat is drie keer zo veel als een week eerder in Aerdenhout de kilometertellers van hun auto's laten testen. Dit geschiedde door de gemeentepolitie in Bloemen- daal met behulp van de Gatsometer, een door de heer Maus Gatsonides in Bentveld uitgedachte controle-appara- tuur. Verschillende kilometertellers gaven een afwyking te zien, maar gelukkig voor de automobilist gaven de tellers eerder te veel aan dan te weinig. Het kon dus gebeuren, dat byvoorbeeld een bestuurder op zyn kilometerteller vijf tig km per uur reed. maar in werke lijkheid volgens de Gatsometer, maar vijfenveertig kilometer per uur haalde. Prinses Margaret, die Birmingham, heeft bezocht, werd daar ontvangen door de Anglicaanse bisschop Wilson. (Advertentie) WARMOND. 18 juli Honderden kin deren en bejaarden hebben zaterdag middag op een gereserveerd terrein bij de gemeentehaven van Warmond konin gin Juliana harteiyk en uitbundig toege juicht, toen de vorstin samen met de prinsessen Margriet en Marijke met het koninklijk jacht „Piet Hein" de ge meentehaven binnenvoer. De koningin bracht een bezoek aan de Kagerplassen in verband met het vijftigjarige bestaan van de Koninklijke Zeil-, Roei. en Mo torsportvereniging „De Kaag". De deel nemers aan de feestelijkheden brachten de koningin de traditionele groet van het admiraalzeilen. Het bezoek aan Warmond was vol komen onofficieel. De burgemeester jhr mr. L. M. E. von Fisenne, en zyn echt genote, vergezelden de hoge bezoekster en de burgemeester stelde de gemeen tesecretaris, de beide wethouders en en kele notabelen aan de vorstin voor. Een koortje van de meisjesschool zong on- HAARLEM, 16 juli By het Karei van Manderlyceum moet nodig een fiet senstalling geworden gebouwd. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor 5500,- uit te trekken voor het bou wen van een stalling voor 126 fietsen. Voor het vernieuwen van de centrale verwarmingsinstallatie in het schoolge bouw aan het Florapark waar een chris- teiyke mulo-school gevestigd is, wordt 9600,- gevraagd, waarvan het school bestuur echter 1450,- zelf zal betalen. der leiding van zuster Lidewyde een lied, waarvan de tekst door een meisje aan de koningin werd overhandigd. Hierna werden aan koningin Juliana enkele Warmondse produkten aangebo den: een Leidse kaas door het echtpaar Warmerdam, twee dozen waskaarsen door de heren Van Leeuwen en Papöt eh een tuil kleine gladiolen door de heer Van der Hulst. De vorstin sprak gerui me tijd hartelpk met de aanbieders van de geschenken. Door een erehaag van schoolkinderen en verkenners, be gaf zij zich tenslotte naar een gereed staande, open hofauto, waarmee zy ten slotte een langzame rit door het dorp maakte. Talloze inwoners van Warmond en vele belangstellende bezoekers had den zich langs de route opgesteld, om de koningin ten afscheid toe te zwaaien. 's-GRAVENHAGE, 16 juli In to taal werden in de maand mei biykens het C.B.S. voor ƒ451,4 min aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waar- n 189,8 min kapitaalverzekering, 239,5 min. renteverzekering en 22,1 min. volksverzekering. In de maand april waren deze cijfers respectieveiyk 289,8, 168,8, 199,9 en 21,1 min. en in de maand mei van het vorige jaar 326,7, 144,5, 162,3 en 19,9 min. In de maanden januari t.m. mei 1960 werd in totaal voor 2.008,9 (1.693,2) min. aan nieuwe levensverzekeringen afge sloten. Hiervan was 894,7 (801,8) min. kapitaalsverzekering 1.005,8 (781,8) min. renteverzekering en 108,4 (109,6) volksverzekering. HAARLEM, 17 juli Doordat de Katholieke Huishoudschool haar nieu we gebouw heeft kunnen betrekken, is men voor veel hogere kosten gekomen. Voor 1960 is een gewijzigde begroting opgesteld, waaruit blijkt dat niet min der dan 553.247,- nodig zal zijn. Inge volge de wet komt daarvan 30 procent voor rekening der gemeente. B. en W. vragen de raad nu het subsidie aan de school met ƒ22.219,- te verhogen. Voor het plaatsen van een schutting by de speelplaats van de Dr. Gunning- school - teneinde het zandstuiven uit de zandbak te beperken - vragen B. en W. de raad om ƒ490,-. Het aanschaffen van leermiddelen voor de vakken han denarbeid en tekenen by het Lorentzly- ceum, dat opnieuw is uitgebreid, kost de gemeente 5.285,-. Voor de aankoop van testmaterialen voor de Prof. van Gilseschool voor slechthorende kinde ren, wordt de raad om 1000,- ge vraagd. Het gemeenteiyk schoolgebouw aan De cricketcoiupcii'de ondervindt veel last van de regen. Ook zondag ging bijna geen enkele wedstrijd door. Bij ACC-Rood en Wit werden de palen al na een uur spelen getrokken. de Tetterodestraat, waarin de Tettero- deschool en de St. Bonaventuraschool zyn ondergebracht, moet oliekachels hebben omdat de bestaande kachels versleten zyn. De kosten worden ge raamd op 12.800,-. Voor de Lorentz- school aan het Leidseplein worden ook oliekachels gevraagd. Kosten 7400,-. Voor het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie in leslokalen van de P. H. van der Leyschool aan de Jephtastraat, wordt tenslotte om een crediet van 20.200,- gevraagd. HAARLEM, 17 juli De Haarlemse Accordeon Vereniging „Esmeralda" on- derk leiding van Adriaan Oort gaat van 18 tot 28 augustus een concerttrip ma ken naar Zürich in Zwitserland. De ver eniging is daartoe uitgenodigd door het Heinz Hohner Orchester uit Zürich. Zij zal gedurende een week in Zürich ver blijven. Dit alles geschiedt in het kader van een uitwisseling, want het Zwitsers orkest zal volgend jaar een tegenbe zoek aan Haarlem brengen en zal dan de gast zpn van „Esmeralda". De tocht wordt gemaakt per autobus. In Zürich is de jeugdherberg afgehuurd, om alle jeugdige leden onder te kunnen brengen. In Zürich zelf zullen twee con certen worden gegeven, terwül het in de bedoeling ligt, om ook in Luzern een concert te geven. Vanzelfsprekend zul len op deze concerten ook Hollandse werken ten gehore worden gebracht, on der meer van W, de Ruiter en Adriaan Oort. Het orkest „Esmeralda" is ontstaan uit leerlingen van het Haarlems Accor deon Centrum, waarvan Adriaan Oort directeur is. HAARLEM, 18 juli Voor een sui kerfabriek in Tanganyika in Oost-Afrl ka heeft de Verenigde Machine Fabrie^ ken (Stork-Werkspoor-Beynes) op dracht ontvangen voor de volledige in stallatie. Als onderdeel hiervan zal Conrad-Stork in Haarlem drie electri- sche rietlosloopkranen vervaardigen, elk met een hefvermogen van zes ton, alsmede een electrische molenbuis- loopkraan, die negen ton kan hysen by een overspanning van twintig meter en een handloopkraan voor de centra le met een hefvermogen van acht ton, eveneens met een overspanning van twintig meter. De levertyd voor het werk is zeer kort zodat de kranen op korte termyn i moeten worden afgeleverd. ROTTERDAM, 17 juli Velen uit de kring der letterkundigen, onder wie Jeanne van Schaik-Willing, Aleida Schot, Ed Hoornik, Alfred Kossmann en Wim Wagener, hebben de laatste eer bewezen aan de zo plotseling overleden romancière Anna Blaman. wier stoffe lijk overschot zaterdagmiddag op de begraafplaats „Hofwijk" bij de Zweth aan de aarde werd toevertrouwd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wy ook op de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en mevrouw Van Walsum-Quispel. Namens de Rotterdamse kring van auteurs en de Maatschappij der Neder landse Letterkunde te Leiden maakte dr. F. K. H. Kossmann gewag van „een onmeteiyk verlies", omdat zij was „een vrouw van zodanige betekenis, dat haar werk ook bepalend was voor haar plaats in de maatschappij". Hij schets te voorts haar bescheidenheid, haar vriendelpkheid en charme, haar opge wektheid en hulpvaardigheid. Prof. Garmt Stuiveling herinnerde er aan, dat zy in haar pseudoniem een nieuwe naam koos om een nieuw leven te beginnen. Spreker was getroffen ge weest door de eerste regels van een sonnet van haar: „Ik ben vannacht on merkbaar overleden, want anders had ik my toch wel verzet". Die tweede regel was misschien wel het meest ka rakteristiek voor haar bestaan. De directeur van Rotterdams Toneel, Ton Lutz, prees o.a., dat zy als docen te van het vormingscentrum voor het amateurtoneel van NATU en WKA Iets aan haar toehoorders heeft meegegeven in hun leven, waaraan zy met dank baarheid zullen terugdenken. TOKIO, 18 juli Zaterdag is te To kio een nieuwe handelsovereenkomst voor de tyd van drie jaar geparafeerd door Japan en de Beneluxlanden. De party'en zyn overeengekomen elkander de behandeling van meest begunstigde natie toe te staan. De Beneluxlanden zullen de ontsnappingsclausule der al gemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) niet langer toepas sen, zodra de G.A.T.T. middelen gevon den zal hebben om een einde te maken aan verstoringen van internationale markten door goedkope export. Verder zullen de Beneluxlanden de in voer van Japanse goederen liberalise ren, met uitzondering van 28 produk ten, waarby textiel, porselein en meta len tafelgerei, waarvan de invoer door de Beneluxlanden beperkt is. Japan heeft erin toegestemd een veiligheids- HAARLEM, 19 juli Behoudens het dames-enkel- en dubbelspel in de B-af deling, heeft door de regen langge rekte toernooi om de Haarlemse tennis titels zaterdag met definales van het A-toernooi zyn beslag gekregen. Cees Nieland heeft zijn titel in het heren en kelspel onbedreigd kunnen prolongeren. Zpn finale-tegenstander, Henk Reus, de eerste single-speler van de HLTC, had weinig vat op het korte, aanvallende spel van de Haarlemse kampioen die met 63 en 62 zyn tweede titel be haalde. LUXEMBURG, 18 juli Het Hof van de Europese gemeenschappen heeft Nederland in het gelijk gesteld »n een meningsverschil met de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Nederland was bij het Hof in be roep gegaan tegen een beschikking van de hoge autoriteit inzake de publikatie of het ter kennis brengen aan de Ho ge Autoriteit van tarieven en voor waarden vóór het wegvervoer van ko len en staal in de gemeenschap. Het Hof heeft deze beschikking nietig ver klaard omdat de Hoge Autoriteit by de uitvaardiging ervan niet voldaan heeft aan de procedure-voorschriften, gesteld in dit verdrag. Nederland heeft bij de behandeling van deze zaak (op 31 mei en 1 juni j.l.) verklaard dat de Hoge Autoriteit de procedurevormen had geschonden door drie mogelijkheden die zy aan vankeiyk voor publikatie der vervoert tarieven en -voorwaarden had gesteld, zonder overleg tot twee terug te bren gen. De twee door de Hoge Autoriteit gestelde mogeiykheden waren publika tie van de tarieven en voorwaarden zonder meer of mededeling ervan aan de Hoge Autoriteit. Nederland had echter geopteerd voor een aanvanke iyk gestelde derde mogelijkheid, nl. mededeling van de afgesloten ver- voerscontracten aan de Hoge Autori teit. De Hoge Autoriteit verklaarde protocol aan de overeenkomst toe te echter voor het Hof, dat Nederland voegen, waarin het toezegt de export van de 28 produkten achterwege te zul len laten, wanneer de markten van de drie Beneluxlanden van overaanbod te ïyden hebben. by de aanvaarding van deze mogeiyk- heid zodanig voorwaarden had ge steld dat controle op de vervoersta- rïeven en -voorwaarden in feite onmo gelijk zou zijn. WASHINGTON, 18 juli De Verenig de Staten hebben aan de E.E.G. ver zocht te voorkomen, dat een voorstel van de E.E.G.-commissie wordt goed gekeurd, waardoor volgens de Verenig de Staten een te hoog invoerrecht zou worden geheven op Amerikaanse tabak, zo hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken medegedeeld. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, heeft aan vertegenwoordigers van Frankryk, West-Duitsland, Italië, België en Neder land gevraagd de bezwaren van de V.S. tegen het voorstel van de commis sie kenbaar te maken, door welk voor stel een uiteindeiyk ad valorem-invoer- recht op tabak van 30 pet. zou worden geheven. Het voorstel, dat in de komende ze ven of acht jaar geleidelijk zou worden uitgevoerd, zou 'indien het werd aan vaard, betekenen, dat er een invoer recht van 300 dollar zou worden gehe ven op elke 1.000 dollar aan door de Gemeenschappelijke Markt ingevoerde tabak. De Verenigde Staten zyn van mening, dat dit'een discriminatie betekent voor de Amerikaanse tabak, die voor het grootste deei van zeer goede kwaliteit is en daardoor duurder. De E.E.G.- commissie heeft het voorstel in het be gin van deze week aanvaard en men verwacht, dat een definitief besluit over dit voorstel zal worden genomen op de vergadering van de ministerraad van de E.E.G., die op 19 en 20 juli in Brus sel zal worden gehouden. Functionarissen verklaarden, dat de Verenigde Staten hun bezwaren reeds kenbaar hadden gemaakt bij de betrok ken regeringen. Een come-back" op jeugdige leeftyd noemde de heer T. Rogmans, voorzitter van het district Haarlem, by de prijs uitreiking de herovering van de titel damesenkelspel door Kea Okker. In 1957 behaalde Kea voor het eerst het kampioenschap, maar moest in de twee volgende jaren de titel aan mej. J. v. d. Duim laten. Helaas kon mej. v. d. Duim haar titel niet verdedigen en stond de nieuwe Haarlemse kampioene in de eindstryd op de banen van de Haarlemsche LTC. tegenover haar club- en teamgenote, de jeugdkampioene Yvonne Harms. Mej. Okker kwam stroef op slag verloor de eerste set met 6—1 maar herstelde zich voortreffelijk en won gedecideerd met 6-2 en 6-0 de vol gende sets. De eindstryd van het damesdubbel spel was een HLTC-aangelegenheid. Kea Okker en Yvonne Harms, in het enkelspel eikaars tegenstandsters., in het dubbel eikaars partners, duelleer den met de dames Ottolini en Steffe laar, die ondanks hun grote routine toch niet tegen de jeugd opgewassen bleken. De eerste set leverde een rui me zege op voor het duo Okker-Harms (61) en de tweede set dreigde even eenzijdig te verlopen toen de dames Steffelaar en Ottolini voor een 50 ach terstand geplaatst werden. Maar dit voelden de dames toch als een aanslag op hun prestige en in de vpf volgende games stonden zij niets meer af; 5—5. Maar tot een beslissende set kwam het niet want Kea Okker en Yvonne Harms brachten tijdig de opmars tot staan en wonnen uiteindelpk met 75. Een levendige, boeiende stryd vorm- de zaterdagmiddag op Wimbledon in Overveen het herendubbelspel tussen Hans Stetfelaar en Tom Okker en de titelhouders Cees Nieland en Ton Den Hartog. Men speelde spontaan, zonder terughoudendheid, zeer gevarieerd, met „grandioze'' missers maar evenveel zeer fraaie slagen die door de toeschou wers met applaus werden begroet. Hans Steffelaar begon moeizaam en Nieland en Den Hartog liepen uit tot 31. Doch hun jeugdige tegenstanders kregen meer vastheid en via 44 en 45 won- ?en„ziLten slotte de set met 7—5.Wat te lichtvaardig startten de winnaars in de tweede set en de titelverdedigers namen een 4—1 en 5—2 voorsprong die voldoende bleek om de winst na het herstel van Okker en Steffelaar (s veilig te stellen: 64.In de beslissende" set namen Steffelaar en Okker door tempo en sterk netspel, waarby talloze smashes gelanceerd werden, de stryd voor een goed deel in handen. Nieland en Den Hartog verspeelden hun servi ce-games en met 62 eerden zy als kampioenen onttroond. Voorzitter T. Rogmans dankte by de prpsuitreiking de jubilerende vereni ging WOC en in het bijzonder wedstrijd leider H. Abma, voor de perfecte orga nisatie. Met de beker ontving kampioen Cees Nieland een inschrijfformulier voor de nationale kampioenschappen, en de beste wensen. De winnaars van de en kelspelen kregen bovendien van de voorzitter van WOC een extra prys aangeboden. Zaterdag werd nog een eindstrijd gespeeld van het jeugdtor nooi. Van Walsem klopte mef 8—6. 4—6 en 6—2 zyn tfgenstander Srhifflng en won het B-toernooi. DEN HAAG, 16 juli Het bestuur van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft de minister van landbouw en visserij telegrafisch ver zocht, zün goedkeuring te onthouden aan iedere in E.E.G.-verband te nemen maatregel, die de afzet van boter kunstmatig bevordert door gebruikma king van gelden, opgebracht door de verbruikers van andere voedingsvetten, of de vryheid van aankoop van grond stoffen op de wereldmarkt belemmert. In het telegram wordt opgemerkt, dat de definitieve voorstellen der E.E.G.- commissie voor het gemeenschappe lijk beleid in de melksector praktisch niet verschillen met de ontwerp-voor- stellen, waartegen het produktschap al eerder zün bezwaren kenbaar heeft ge maakt. PAT 16 NIET ZO 6EK, iNfl. TOM CHAPMAN HEEFT 6EACHAATVC OP PIE BER&. ER 16 EEN BEVROREN MEER. "SNEEUW AAN de' EVENAAR1. SCHAT, IK HEB M'JN SCHAATOEN ix- VEPÖETEN.y. SWAN FEATURES SYNDICATE DE EVENAAR EN LANPEN AANbTONOb TE NAIROBI. K'JK. 5NEEWV OP DE BERb KENIA.' A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2