Bewering van Zuid-Afrikaanse regering DE NATUREL ZOU GELUKKIG ZIJN MET DE APARTHEID Neger wordt als buitenlander gezien Als een Italiaan die in Frankrijk werkt ÉSS HsfS3 ayaüsns Koningin bezoekt feestend De Kaag Vroegtijdig hoogtepunt van de iubileum-Kaagweek TWEE PERSONEN GEDOOD BIJ INHAALMANOEUVRE Reportage door Link v. Bruggen XI Minister Luns uit Genève terug Jachten, zomer huisjes, balcons, terrasjes, alle vol vlaggen Warmond juicht vorstin toe Twee jongens op wad verdwaald Volksbusje botst tegen dubbele lichtmast bij Buurmalsen ÏD E.E.G.-consultaties in Den Haag en morgen naar Brussel Na veertien uur gered van Engelsmanplaat Jeugdige weglopers stelen bromfietsen WEEKENDVERKEER EIST VELE LEVENS MAANDAG 18 JULI 1960 PAGINA 3 Zuid-Afrika is een land vol tragiek. Telkens stuit men erop telkens wordt men gewaar, dat door te grote rechtlijnigheid wegen bewandeld worden, welke van het ene probleem naar het andere leiden. De tragiek vindt men in verblindheid over de veranderde opvattingen en omstandigheden in de wereld. Zij is aan wezig in het reeds uitgewerkte beginsel: de vijanden van m'n vijan den zijn m'n vrienden. Zij spreekt uit leerstellingen, die moreel en praktisch onaanvaardbaar zijn. Zij kan worden ontdekt in de sympa thie van vroeger, die in kritiek, beschuldiging en boycot is verkeerd. Men vindt haar in de verdeeldheid en zelfs verscheurdheid over de te volgen koers, in de antithetische instelling jegens elke groep of stroming, die de apartheid van Verwoerd niet van harte belijdt, in het pessimisme van die ethisch denkende Afrikaner, die tegen me zei, dat hij zijn kinderen het land had uitgestuurd, omdat er voor hen geen toekomst meer was. De grootste tragiek is volgens velen wel, dat de Boeren, die altijd felle bestrijders van het imperialisme zijn geweest, hun politiek der scheidingen van een niet te loochenen imperialistisch stempel hebben voorzien, teneinde de rechten uit het verleden te handhaven en te waarborgen. De Afrikaner mag in elke Brit een uitdrager van het imperialisme zien, hij mag zijn hele samenleving tegen het impe rialisme hebben afgeschermd, de gekleurden keren zich tegen hem vanwege dit zelfde, of, op z'n minst, soortgelijke imperialisme. Geen concessies Koningin Juliana en prinses Margriet slaan aan boord van de Piet Hein de vlootschouw gade. (Van onze verslaggever) Warmond, 18 juli Als vroeg tijdig hoogtepunt van de Jubileum Kaagweek heeft koningin Juliana aan boord van de „Piet Hein" zaterdag een bezoek aan het fees tende watersportcentrum ge bracht, dat voor allen, die er van de wal of van de duizenden vaar tuigen, getuigen van waren, on vergetelijk zal blijven. De volop vlaggende zomerhuisjes en zeil en motorjachten waren ai 'n gang naar de meren waard. De mo lens in de omtrek vertoonden het rood-wit-blauw hoog boven alles uit van de hoogste wiek. Feeste lijker echter dan al dit vlagver toon was de zomerse hemel, waarin prachtige wolkenforma ties aan de einder de fraaist denkbare omlijsting vormden. Middelburgse scholieren met pech in Antwerpen Hengelaar verdronken in Monnikendam (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 18 juli Het gemotoriseerde verkeer heeft tij dens het afgelopen weekend op verschillende plaatsen in ons land zijn zware tol aan mensenlevens geëist. Twee personen kwamen om bij een autobotsing op de Vughter- weg in Den Bosch, een bejaarde dame verloor het leven bij een botsing van een volkswagenbusje onder Buurmalsen, een jongetje van negen jaar werd gedood in het verkeer op de weg Ferwerd- Holwerd, een zeventienjarig Duits meisje werd op Schouwen Duive- land van een bromfiets geslingerd en overleed later in het zieken huis, een negentienjarige brom fietser uit Halsteren viel en be zweek kort nadien aan de opge lopen blessures. Gekleurden stappen in hun „eigen" bus. De blanke heerschappij en de econo mische belangen, welke worden nage streefd, hebben van de niet-blanke, in 't bijzonder van de neger, een buiten lander gemaakt. Eigenlijk is dit woord os veei te zwak, want de behandeling van de naturel in „het land van de blanken" is in slechts weinig opzichten vergelijkbaar met die van mensen, die in den vreemde werken. De regering doet dit overigens graag. Herhaaldelijk zeggen de ministers, dat de naturel, die in de steden, of op het platteland zön brood verdient - ruim zes miljoen van 21 ?ion milioen! zich ongeveer moet hfcnb^iwen als de Italiaanse arbeider in Frankrijk Ook die overschrijdt de grens uit "vrije moet als m!S zien die ziin vrouw en kinaeren moet ul' r J no Italiaan echter, die achtergelaten. De d weliswaar in Frankrpk werkt, mag^aor Run_ geen politieke r tenminste in èen nen opeisen, hij kan ten een bankje park komen en daar op van drie_ gaan zitten zonder een bo isstraf duizend gulden, of een ge hQeft van drie jaar te risKere sirenes ook met binnen te ^Maatschappelijke gaan loeien, m.a.w.. maats discriminatie kent hij niet. Onder de wet geniet hij dezelfde bescherming als de Fransman, terwijl het de neger in Zuid-Afrika daar juist aan ontbreekt. Van de blanken De buitenlander, of, nog erger: de gevangene zonder cel, komt in de apartheid, welke Verwoerd tracht na te streven, overal om het hoekje kijken. Het land is, op de Bantoestans na, van de blanken, evenals alles wat zij met hun kapitaal en intellect verworven hebben. Dat de gekleurde altijd zijn ar beid heeft ingebracht, zonder welke Waal en intellect in economisch op zicht nutteloos zijn, wordt niet als een omstandigheid beschouwd, waaruit eni gerlei recht kan voortspruiten. »Ze komen hier om welvaart te zoe ken',' heeft Verwoerd eens over de ge kleurden gezegd, „en ze kunnen niet verlangen, dat zij, behalve die wel vaart, ook nog eens dezelfde rechten krijgen als degenen, in wier land ze vertoeven en die hun de gelegenheid geven er welvaart te behalen." Andere uitspraken, eveneens van Verwoerd: „De zwarte nederzettingen rond de blanke steden zijn geen eigen dom van de zwarten. Onder alle om standigheden blijven deze deel uitma ken van het blanke gebied. Zij vor men slechts een plaats, waar de blan ke in zijn deel van het land een tij delijke woonplaats geeft aan degenen, die dit nodig hebben, omdat zij bij hem werkzaam zijn. De zwarte kan geen recht krijgen voor de uitoefening van een beroep of vak, of de exploi tatie van een handelszaak in het blan ke deel van de stad". „Ik moet jullie waarschuwen" (dit tegen een zwart gehoor op het plat teland), „dat er mensen zijn, die ja loers worden, als ze naar de tuin van een ander kijken. Ais zij een grote boom vol vruchten zien, willen zij die ook hebben. Maar mensen, die uit de tuin van een ander stelen, verge ten altijd hun eigen tuin te cultiveren. Daarom moeten jullie niet met ja loerse ogen kijken naar de verder ge vorderde boom van de blanke". Met de „eigen tuin" worden de Ban toestans genoemd, waarover in een vol gend artikel meer. In deze „nationale tehuizen", waarvan het fundament al uit het begin van deze eeuw dateert, moet de naturel zijn geluk vinden, heel vaak: hervinden. Want ook de stadsne ger, wiens vader of misschien al groot vader de weg van de urbanisatie heeft gevolgd, en die het stamverband nooit heeft gekend en er daarom totaal aan is ontgroeid, moet de reservaten als zijn vaderland beschouwen. Hij jnag van Europa en zijn cultuur al veel hebben geproefd, hij mag dezelfde afkeer van de primitieve staat van weleer als de blanke hebben gekregen, thans moet hij weer van het platteland gaan houden, van een cultuur, waarvan hij niets meer begrijpt, en van een stamhoofd, die aangesteld door de blanken volgens „aangepast" gewoonterecht regeert. Het zwarte stadsproletariaat tus sen drie en vier miljoen mensen wil dit niet, doch de nationalisten houden geen rekening met zijn verlangens. Hoewel de stadsneger op geen enkel gebied wordt geconsulteerd, is de re gering zelfs van mening, dat hij alleen door de apartheid gelukkig kan zijn en dit in feite ook al is. Als bewijs hiervoor worden prijzende woorden van Stamhoofden aangehaald, die, zü het m der blank oppertoezicht, in de Ban toestans de scepter zwaaien. Demagogisch demagogische element hierin is H^hter gauw uit te lichten. Terwijl er ®de ene kant niet ontkend kan wor- !a" dat de heersende klasse in de re- den' Welwillend tegenover de servaten moet aan de andere apartheid 'ten worden, dat het kant niet v g Donkere Continent stamgezag op neei bewind d&t de aan het tane ht te herstellen macht der chefs tra sa]aris be_ en hen ook m jn het VOOrmalige loont kan, duidelijk naar voren kwagm o6p Ge steun van die chefs re kenen. Hoezeer Verwoerd gelooft, dat de man, noch Italiaan worden want ik ben Afrikaner... Moet dit ook niet zo bij de Bantoes zijn? Moeten hun kinde ren in Kaapstad en Port Elisabeth en Oost-Londen niet altijd terugverlan- gen naar hun stamhoofden en hun eigen mensen? Moeten zij in de blan- ke steden niet een vertegenwoordiger van hun stamhoofd hebben, die hen in staat stelt de band met hun stam te bewaren en ernaar terug te verlangen Wij moeten allemaal, ons volksei.ge ne in ere houden. Als er een ding is, dat meer dan iets.anders een volk persoonlijkheid geeft, dan is het zijn taal." Noe nooit in de geschiedenis van van^'^aiitoe-z^CT^en^6 -ontwSkeUiuf, Laan TWét® "hebben de zwarten zulk een geest van samenwerking en zulk een vertrouwen en geloofm de po litiek van de regering getoond ais thans. Ik geef toe, dat sommig duen ons voortdurend Proberen te on dermijnen. Maar men moet niet v g ten dat wij dit in de eerste plaats aan zekere blanken te wyten hebben Als wij die blanken kwfct zouden kunnen raken, zou er een nieuwe dageraad voor Zuid-Afrika aanbreken. De over weldigende meerderheid van de zwar ten wil niets weten van een mum-ra ciaal Zuid-Afrika. Zij verwerpen zulke ideeën met minachting iedereen. Wij hebben hun een ideaal gegeven en dat schept gevoel van ^01- doening en wederzijds vertrouwen. Hoe trots zijn al deze ministers niet! Hoe blij zijn ze niet, zowel voor ae blanken als voor niet-blanken, met een beleid, dat sinds 1948 stromen van pro testen heeft geoogst! Deze Afrikaners hebben gelijk, als ze zeggen, datook de gekleurden niet voor rasvermenging voelen. Maar ze hebben ongelijk, om dat ze verzwijgen, waarom het gaat. ae knechting en de kneveling van tien mil joen negers, anderhalf miljoen kleurlin gen en een half miljoen Indiërs ten dienste van drie miljoen blanken, die de klok willen terugdraaien in plaats van vooruit zetten. Manifest Luister naar enkele ontroerende zinnen uit een manifest, dat al m 1954 door het African National Con gress is opgesteld: Wii doen een beroep op het volk van Zuid-Afrika, zwart en blank „Laten wij met elkaar spreken over de vrijheid". „Laten wij spreken over het uitge strekte land en de kleine stroken, waarop wij zwoegen." „Laten wij spreken over onze broe der zonder land en over onze kinderen zonder onderwijs." „Laten wij spreken over de donkere schachten en de koude kampen ver van onze gezinnen." „Laten wij spreken over het zware werk en de lange uren, en over de mannen, die naar huis worden ge stuurd om te sterven." „Laten wij spreken over de rijke werkgevers en de lage lonen." „Laten wü spreken over de politie ke gevangenen en de stokslagen en de passen." „Laten wij spreken over het licht, dat het onderwijs brengt, en de duis tere wegen, die wij moeten gaan." De Afrikaners mogen dan zeggen, dat het African National Congress een beweging van niet-blanken is, „die ont worteld en door liberalistische, huma nistische en communistische denkbeel den bedorven zUn," met het Pan Afri can Congres evenals het A.N.C. thans verboden vormt het de kurk, waaraan de naturellen zich in wanhoop vastklemmen. Hun leiders, onder wie de gezaghebbende Albert Loetoeli een ex-stamhoofd, die tot de gematig den gerekend wordt en christen is zijn in gevangenissen opgesloten, of het land ontvlucht. Alles, omdat er „ge voel van voldoening en wederzijds ver trouwen" is? Alles, omdat de apartheid alle mensen zo gelukkig heeft ge maakt? De nationalisten ontbreekt de soe pelheid om de bakens ook maar een decimeter te verzetten. Veldmaar schalk Montgomery mag dan tijdens een recent bezoek aan Zuid-Afrika ge zegd hebben, dat hij Verwoerd als een Een vreemdeling in eigen land veldheer ziet, die zijn tactiek naar ge lang van de omstandigheden wijzigt „zoals ik in El Alamein heb ge daan" de premier zelf heeft nim mer aanleiding voor deze portrette ring gegeven, integenaeel! riij geen gelegenheid iaat ntj na van zijn vaste voornemen te spreken de segregatie tot in haar uiterste consequenties üoor te voeren. De apartneidsieer is volgens hem een absolute leer. Nooit zal hij slapheid of weifeling toe laten, „zoais vroeger onder Smuts en zelfs Hertzog het geval is geweest." De „eiensoortige ontwikkeling", aan welker laatste fase Malan en Strfj- dom al hun krachten hebben gege ven, wii hij vofeinden en behorend lot het staatsDeefd van Zuid-Afrika ma ken. Fas dan is votgens hem de toe komst van het blanxe ras zeker ge steld pas dan zulien de rechten, welke geerfd zijn uit een rechteloze eeuw, voor goed gehandhaafd kunnen worden en gewaarborgd zijn. „Als men beseft", zo heeft Verwoerd verklaard, „dat de verschillende voor schriften niet op zichzelf staan, maar deel uitmaken van een breed opgezet program, dan zal men begrijpen, waar om net zo noodzakelijk is, dat er onder geen omstandigneden van mag worden afgeweken. Weliswaar zou het soms bil lijk lijken dit te doen, maar men moet aan üe consequenties van zulke afwij kingen denken. Ais b.v. gevraagd wordt om toestemming voor een zwarte advo caat om zijn kantoor in een blanke kan toor- of winkeibuurt te vestigen, dan dient men te onthouden, dat dit soort gelijke verzoeken tengevolge kan heb ben van zwarte tandartsen, doktoren, kappers, schoenmakers etc. En ais men het beginsel van de wet op de Stede lijke Gebieden ergens verlaat, dan moet verwacht worden, dat de logische consequentie daarvan is een algemene doorbraak van dit neleid op een breed vlak. De staat is niet bereid dat toe te laten. Daarom zal ervoor gezorgd wor den, dat concessies, die oppervlakkig gezien billijk zouden kunnen schijnen, tot hun logische consequenties worden doordacht. Daarom neem ik het stand punt in, dat de regering niet door af wijkingen van haar beleid de deur mag openen voor wanpraktijken, maar be reid moet zijn, al lijkt dit aanvankelijk hardvochtig, volgens duidelijke en hel dere beginsels en een consequent pro gramma tewerk te gaan. Tenslotte zal dat, omdat er dan alleen zekerheid is voor allen, blanken en niet-blanken bei den, tot de beste toestand lelden." (NADRUK VERBODEN) SCHIPHOL, 18 juli Met twee uur vertraging is mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Genève op Schiphol terugge keerd. De minister heeft daar tien da gen de conferentie van de Economische en Sociale Raad der V.N. (Ecosoc) bij gewoond en keerde nu naar ons land te rug voor de politieke consultaties, die de zes ministers van Buitenlandse Za ken der E.E.G.-landen vandaag in Den Haag houden. Enkele uren vóór minis ter Luns arriveerde kwam voor deze besprekingen de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Segpi met het K.L.M.-lijntoestel uit Rome op Schiphol aan. Morgen en woensdag zal minister Luns in Brussel de vergadering van de E E.G en de Euratom als voorzitter leidén.' Donderdag keert hij terug naar Genève, waar hij vrijdag een rede zal houden op een internationale bijeen komst waarvan de Nobelprijswinnaar Noel Baker de voorzitter zal zijn. Op uitnodiging van de Zwitserse re- geriri' zal de minister gedurende het weekeinde naar Bern reizen om daar in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Twintig plus"-landen met de pre sident van Zwitserland besprekingen te voeren over economische problemen. Daarna volgen tot slot nog twee dagen in Genève waar hij weer de Ecosoc- vergadering zal bijwonen. Omstreeks 27 juli hoopt hij naar Nederland terug te komen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 17 juli Slechts gekleed in een zwembroek en totaal verkleumd zijn zaterdagavond de der tienjarige Lieuwe Sjoerdsma uit Ter- naard en de zestienjarige Broer Tien stra uit Hantumhuizum van de Engels manplaat op de Waddenzee gehaald. Zü werden nog juist vóór de opkomende vloed gered. De jongens hadden toen bijna veertien uren op het wad rondge dwaald. Zü waren bü een poging de geulen over te zwemmen hun kleren kwijtgeraakt en geraakten toen het don ker werd geheel overstuur. 's Morgens half tien waren zü ten oosten van het vissersdorp Wierum het wad opgegaan voor het zogenaamde botsteken. Toen zü 's avonds half ne- fen nog niet terug waren, voer de red- ingsboot „Insulinde" van Oostmahorn uit om te trachten langs de geulen de Engelsmanplaat (een zandbak tussen Ameland en Schiermonnikoog) te be reiken, waar men de jongens hoopte te vinden. Terzelfdertpd gingen vanuit Moddergat de vader van Lieuwe Sjoerdsma en een tochtgenoot te voet het wad op, terwül vanuit Wierum een uit vier man bestaande reddingsploeg hetzelfde deed. Beide groepen slaagden erin de plaat te bereiken waarna men met de jongens zo snel mogelfik de Friese kust weer opzocht. Dat het zo genaamde wadiopen een levensgevaar lijke onderneming is, waaraan men zich slechts onder ervaren leiding kan wagen, heeft dit hacheiük avontuur an dermaal bewezen. Hare majesteit werd op het terrein van de jachthaven van „De Kaag" in Warmond begroet door de waarnemend commissaris van de koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw en door de bur gemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne en diens echtgeno te. De burgemeester stelde een aantal vooraanstaande figuren aan de koningin voor. Tegen half drie gingen de vorstin en de prinsessen Margriet en Marijke met haar gezelschap aan boord van de „Piet Hein", die onmiddellük via de Warmonder Leede, Spriet en Laak koers zette naar het Zweiland. Op enige af stand volgde achter het koninklpke jacht een bonte stoet van motorvaartuigen. Vanaf balcons, terrasjes, achtertuinen en bedrijfjes, merendeels aan de water sport annex, alle versierd met vlaggen en kleurige lampions, werd de koningin door de bewoners toegejuicht. Wuivend beantwoordde de vorstin, die gekleed was in een biauw-groene japon en witte hoed, de Warmondse begroeting. Vóór de „Piet Hein" het Zweiland opvoer begaf koningin Juliana zich naar het bovendek, vanwaar zü over de rietkraag van de Lakerpolder een prachtig uitzicht had op de in af wachting kruisende zeiljachten, die zich in het Norremeer gereed hielden voor de vlootschouw. Begroet door een immens koor van scheepstoeters en boordsirenes maakte het koninklük jacht een rondgang langs de oevers van het Zweiland, alvorens zijn lig plaats te kiezen. Aangevoerd door de Regenboog „Duke" van de nestor der zeilers in deze klasse J. C. van der Velde, kruisten daarop de honderd zeiljachten, onderverdeeld in dertien eskaders in de richting van het admi raalschip, bü het passeren waarvan elke klasse op haar eigen wüze aan deel nam in het generaal saluut. Voor de wind terugvarend ontplooiden val ken- en vrüheidsjachten hun veelkleu rige ballonfokkezeilen als een nieuwe büdrage aan het feest van zon, water en vlagvertoon, waarvan de koningin zichtbaar genoot. Opnieuw begroet door scheepshoorns voer de „Piet Hein" daarna tot /oor de aanlegsteiger van de Kaag-sociëteit. Op de wal bood de jongste dochter van War- mond's burgemeester, Beatrix von Fi senne, hare majesteit een boeket bloe men aan, waarna de overige bestuurs leden van „De Kaag" en de voorzitter der Kon. Verbonden Nederlandse Water sportverenigingen, de heer E. Crone en de burgemeester van Alkemade, E. J. M. Kolfschoten door de voorzitter van „De Kaag" aan de koningin werden voorgesteld. Bij de aankomst van de „Plet Hein" in de gemeentehaven, stonden ouden van dagen en de schooljeugd, enkele jeugdverenigingen en een muziekkorps ter begroeting opgesteld .Schoolkinde ren onder leiding van zuster Lidewüde zongen een tweetal liederen. Enkele spe cifiek Warmondse produkten werden de koningin aangeboden: een Leidse kaas, en een boeket kleine gladiolen (gladio lus nanus Warmunda). De vorstin on derhield zich geruime tüd hartelijk met de aanbieders van de geschenken. Daar na begaf zü zich door een haag van schoolkinderen en verkenners naar een open hofauto waarin zü een langzame rit maakte door het dorp. Tijdens de rit werd zü toegejuicht door een grote me nigte langs de route. Uitgeleide gedaan door de waarne mend commissaris van de koningin en de burgemeester en diens echtgenote vertrok de vórstin daarna naar het pa leis Soestdük. MIDDELBURG, 17 juli Twee jon gens uit de Zeeuwse hoofdstad, de twaalfjarige J. M. en de dertienjarige P. v. D„ hadden zich enkele moeilük- heden op school zo aangetrokken, dat zü meenden er beter maar vandoor te kunnen gaan. Dat deden ze op een gestolen bromfiets. Ze reden eerst naar Vlissingen, waar ze er nog een tweede bromfiets bünamen, waarna zü geza- menlük de Rüksweg in de richting Ber gen op Zoom volgden. Bü Krabbendüke lieten zü een defecte geraakte brom fiets achter. De rit ging daarna via Ossendrecht over de Belgische grens naar Antwerpen. In Antwerpen hield een agent van politie hen aan. Op het politiebureau werd spoedig duidelük wat de jongens op hun kerfstok had den. Ze werden teruggebracht naar de grens bü Ossendrecht en vandaar op transport gesteld naar Middelburg. MONNIKENDAM, 17 juli De 23-ja- rige Amsterdammer J. Lautenbach, is zaterdagmorgen in de Vestinggracht verdronken. Een twaal-jarige jongen S. Langenberg, vond het slachtoffer nadat hü een hengel aan de waterkant zag liggen. Toen hü de hengel opnam zag hü bü het einde ervan het stoffelük overschot in het water. De autobotsing op de Vughterweg te Don Bosch waarbij twee personen het leven verloren, gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. Even na mid dernacht kwam een file auto's uit de richting Vught, toen de bestuurder van een volkswagen, de heer P. Winkens uit Vught trachtte deze rü auto's in te ha len. Hü zou daarbü met de grote snel heid van 75 a 80 km hebben gereden. Van tegengestelde züde naderde een personenwagen, bestuurd door de heer H. Merbelbach uit Hilvarenbeek. W. trachtte weer in de file terug te keren, hetgeen hem niet gelukte. Hü slipte; kwam in botsing met de tegen ligger en reed tenslotte tegen een boom. Zowel de 29-jarige heer Merkelbach als de naast hem zittende 57-jarige En gelsman G. Wells uit Dartford (Kent) waren op slag dood. Alle andere betrok kenen bü deze aanrijding werden min of meer ernstig gewond. Het waren de echtgenoten van de beide overledenen; het drie-jarig zoontje van de familie Merkelbach, de chauffeur van de volks wagen de heer P. Winkens, diens ver loofde mej. F. v. Genugten uit Den Bosch en de heer J. Dekkers uit Den Bosch. Zü zün allen naar het zieken huis overgebracht. Zondag werd daar vernomen dat bü geen van hen levens gevaar aanwezig werd geacht. Zondagmiddag reed de heer V, uit Geldermalsen in een volkswagenbusje van de Fa. H. uit Culemborg op de Rüksstraatweg onder Buurmalsen tegen een dubbele lichtmast waarbü de 75-ja- ripj mevr. v. M„ uit Geldermalsen dus danige verwondingen opliep dat zü ter plaatse overleed. Enkele andere inzit tenden kregen beenbreuken en lichte schaafwonden en werden naar het Bea- trixziekenhuis te Culemborg overge bracht. Hun toestand is niet levensge- vaarlük. Op de verkeersweg Ferwerd-Holwerd is zaterdagmorgen de negenjarige Geit Bakker uit Blüa om het leven gekomen. Het jongetje reed met een vriendje achter een combine en stak plotseling met zün fiets naar links de weg over. vuist op dat moment passeerde uit te genovergestelde richting een personen auto. Deze schepte het kind, dat een eind over de weg werd geslingerd en vermoedelük onmiddellük gedood is. De personenauto ging door het krachtige remmen twee keer over de kop. De be stuurder zelf bleef ongedeerd. Het. verkeersongeluk op Schouwen Dui- veland op de Rüksweg tussen Oosterland en Nieuwerkerk, heeft zondag het leven gekost aan het 17-jarige Duitse meisje Ursula Bruna uit Solingen. Zü reed als duopassagiere op een bromfiets, die door een autoscooter werd getrokken. Zü werd van de bromfiets geslingerd en sloeg met het hoofd tegen een in de berm staand betonnen paaltje. Later is zü in het ziekenhuis overleden. Haar verloofde, die de bromfiets bestuurde, brak een sleutelbeen. Zaterdagnacht is de 19-jarige H. J. van de Kieboom uit Halsteren op de Beeklaan aldaar zo ongelukkig met zün bromfiets komen te vallen, dat hü zeer kort daarop overleedn. Op de Rüksweg Utrecht-Amsterdam vlak voor Utrecht is zaterdagmiddag de auto van de heer W. Weverink uit Am stelveen verschillende malen over de kop geslagen. De heer Weverink liep een Hersenschudding op, zün vrouw brak beide benen en kreeg ook nog an dere fracturen en hun zeventienjarige dochter bleek een zware hersenschud ding te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3