Goed idee Zusters J. M. J. te Overveen leven en werken nog midden in haar afscheid Traverse ten zuiden van Heemstede biedt geen voldoende oplossing Sprintwedstrijd bracht grote verandering in de klassementen Rapport Amerikaanse markt opnieuw ter sprake Ia TAXI 13000 Nieuwe gashouder geen „stadslelijkerd"? Hartelijk programma van de kleuters Sint Aloysius- Mariaschool Oost-westverbinding volgens streekplan spoedig nodig Vakantiefeest voor de jeugd Vijftig fietsen moesten onderweg hersteld worden Klassementen COLLECTE VOOR ZWAKZINNIGEN ZORG RAADHUISTUIN WORDT GROTER G.S. BLIJVEN BIJ HUN MENING: HAARLEMSE MUGGENRONDE PRODUKTSCHAP SIERGEWASSEN WOENSDAG 20 JULI 1960 PAGINA 5 De verkeerspolitie van Bloe- mendaal is van zins in oktober een verkeerscursus te geven voor alle deelnemers aan het verkeer maar in het bijzonder voor de brom fietsberijders. Wij achten dat een Eoed idee. Op de lagere school is het verkeers- onderricht een onderdeel van het leerprogramma. De jongeren mogen dus geacht worden de verkeersre gels te kennen. Maar vooreerst laat dat „geacht worden" ruimte voor een brede marge van twijfel aan de wer kelijkheid en vervolgens zijn er be halve jongeren ook ouderen en soms .,zeer ouden" die met name met bromfietsen aan het verkeer deelne men. Deze laatste groepen van men sen beschikken veelal over voldoende technische vaardigheid voor het be rijden van hun gemotoriseerde ve hikels en zouden aanmoediging en lof zonder bedenking verdienen we- Bens hun prestaties op gevorderde leeftijdindien zij het voorrecht hadden hun vitaliteit te kunnen uit leven op lege wegen. Maar dat voor recht is, zeker in de randstad Hol land, ieder ontzegd. Er zijn „concur renten" in de letterlijke zin van het Woord, en er moet dus geordend en Beregeld worden om ongelukken te doorkomen. Welnu, van die regels Weten veel ouderen bijna niets; al thans te weinig om zich niet telkens Weer schuldig te maken aan het ver oorzaken van gevaarlijke situaties. De dagelijkse praktijk wijst uit, dat begrippen als voorrang hebben en voorrang geven onbekend zijn of ver keerd worden geïnterpreteerd. Men kan de verkeerssituaties niet „dui den" overeenkomstig de regels, neemt vechten die men niet heeft of maakt Been gebruik van rechten die men Wel heeft. Een veel voorkomend mis verstand is, dat de bromfietser meer Vechten zou hebben dan een fietser. Menig automobilist zal, na precies °P tijd zijn auto tot stilstand te heb ben gebracht, vóór zijn bumper een ontstelde bromfietser hebben aange- teoffen die verontwaardigd uitriep: >,Zag u dan niet dat ik van rechts kwam?" De bestuurders van auto's en moto ten kennen de verkeersregels, omdat ^1 daarin geëxamineerd zijn en om- zij veelal in de gelegenheid zijn Jte kennis bij te houden in een genoeg dagelijkse praktijk. Maar veM?® niefc iedere weggebruiker de koJteersregels kent, mist men een onll aar middel tot voorkoming van heeftlengende „stommiteiten". Men vaarü'61" in een ingewikkeld en ge- aan r1 spel als het verkeer is niets dpoiL. atlneer maar een deel van de ïhers de regels kent. aa °n iets te kort te willen doen n wat in Haarlem en elders aan ,cullere- en overheidsinitiatieven en wordt ondernomen ter ver- li oging van de verkeersveiligheid, dient het Bloemendaalse initiatief te worden geprezen. Een speciale ge richtheid op de bejaarden zou daarbij aanbeveling verdienen. Zou er nu ook nog iets kunnen wor den ondernomen om vooral de jon geren behalve verkeersregels ook verkeers f a t s o e n bij te brengen? Wie 's avonds ooit „genoten" heeft van de gedragingen van jeugdige bromfietsduivels bijvoorbeeld op de Haarlemse Grote Markt of langs de Zandvoortse boulevards zal weten wat wij bedoelen en onze wens zeker krachtig steunen. NHC Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem FAILLISSEMENTEN Uitspraken Haarlemse rechtbank kcelkaóten diepvriezer Landdag Kath. Land en Tuinbouw Jongeren in Heemstede Ruilbeurs en Verzamelaars expositie in „Het Baken" Ouderavond Theresiaschool Sprintwedstrijd ÉÉtlti"' p het terrein van het Gemeentelijk Energie bedrijf nabij de Waarderpolder is men druk doende de nieuwe gashouder te bouwen. Het wordt een gigantisch gevaarte, dat een door snee heeft van ongeveer 56 meter en een maxi male hoogte van eveneens 56 meter. Verleden jaar zomer is men begonnen de fundamenten te leggen en dit najaar hoopt men de nieuwe gas houder in gebruik te kunnen nemen. Enige jaren geleden voteerde de gemeenteraad voor de bouw van deze vierde gashouder een bedrag van 2,4 miljoen. De maximale capaciteit van het gevaarte bedraagt niet minder dan 100.000 m3. Men heeft een nieuwe gashouder moeten bou wen, omdat de opbergcapaciteit van het gasbe drijf langzamerhand niet meer voldoende was. Het bedrijf beschikt reeds over twee uit 1903 daterende gashouders, die ieder een capaciteit hebben van 15.000 m3, en een gashouder die in 1928 is gebouwd en een capaciteit heeft van 40.000 m3. De nieuwe gashouder is zowel wat capaciteit als wat afmetingen betreft de grootste. De twee oudste houders hebben een doorsnee van 28 meter en een hoogte van 39 meter. De derde gashou der werd in 1928 gebouwd met een doorsnee van 38 meter en met een hoogte van 70 meter. De bezetter vond een dergelijk hoog bouwsel voor de Engelse vliegers een al te gemakkelijk herken ningspunt. De hoogte werd teruggebracht tot 40 meter. Opmerkelijk is nog, dat deze houder des tijds de naam kreeg van „stadslelijkerd", omdat men vond dat dit hoge bouwsel stomp en hoog uit het stadssilhouet zou steken. Er werd zelfs voorgesteld om er kantelen op aan te brengen, zodat het een geweldig schaakstuk zou lijken. Men zal de uitwerking van 56 meter hoogte (de hoogte van de in aanbouw zijnde gashouder) in het stadsbeeld moeten afwachten om te kunnen be oordelen of opnieuw van een „stadslelijkerd" moet worden gesproken. Ongeval op Herenweg Getuigen gevraagd Bemetel-examen Beurs van New York CINEMA PALACE: The Geisha Boy, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (Ben. zondag) 10.30 uur: Vacantie-jeugdpro gramma. VRANS HALS: The Glenn «filler Story, a.l.: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: De koe en de gevangene, 8.1.» e week): 2, 7 en 9.15 uur. IUXOR: De wraak der geuzen, 14 Jaar; 2, 7 en 9.15 uur. I>o.-cyclus: Gaslight, 18 jaar. REMBRANDT: Zet 'm op Tommy. aJ- 2, 4.15 7 en 9.15 uur. ROXY: In de catacomben der onderwereld, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: I'm allright Jack. 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend (beh. zo.) 10.30 uur: va- cantiefilms voor de jeugd. Minerva, wo. 2.30 en 8.15 u. Do. 8.15 uur: It happened to Jane, a.l. Donderdag 21 juli Vleeshal, 2 uur: Handpoppentheater Mer- «jn in „Het blauwe water". Woensdag 20 juli Openluchttheater Bloemendaal, 8.15 uur: Optreden van het Chorale Universitaire uit Montpellier (Frankrijk). Ge- Donderdag 21 juli Raadhuis Bloemendaal, 2.15 uur: Ibeenteraadsvergadering. IJMUIDEN Woensdag 20 juli Hoog water: 1.23 u. en 13.58 u. Laag water: 9.15 u. en 21.48 u. Donderdag 21 juli Hoog water: 2.13 u. en 14.40 u. Laag water: 10.07 u. en 22.34 u. BEVALLEN van een zoon: A. M. van Dooremaalen-Dekker; P. G.A. Beeren- Mertens; F. van Tongeren-van Daalen. BEVALLEN van een dochter: C. A. Bos- Medenblik; I. D'hont-Hahne; J. Wjjkamp-Bessède; C. Druiven-den Das. OVERLEDEN: C. J. Ruder, 6 weken, Hazepaterslaan; H. Jantz, 83 j., RockaertshofW. van Dijk, 72 j., Elzen plein; B. T. Konings-van Wees, 68 j., RuyterpleinJ. van Ovost-Brouwer, <6 j., Sophiastraat; J. C. Reurink-Hoo- gen Dtoevenbeld 82 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: J. Mulder en P. Steenkamp: GEHUWD: O. Post en T. Kroon; J, J. Koov en E. M, Förch; J. Vaande- Jmg en H. S. Alberda: L. van Leeuwen ®n C. E. van den Eijnde; J. F. de vroot en M. R. van der Meer; J. J franssen en H. C. A. G. Steenkist; ■te Weüens en A. van Wijk. OVERVEEN, 20 juli De Overveense parochianen zien de Zusters van J.M.J. node vertrekken. Dat blijkt wel uit de hoeveelheid afscheidsbijeenkomsten, die in deze dagen in het parochiehuis „Domi" aan het Zandvoorterpad wordt Behou den. Dinsdag bedachten de kleuters en de leerlingen van de Manascholen leuKe dingen om de zusters te dannen. Vandaag, woensdag, is er een avondbyee™,°Vlst voor de ouders der leerlingen. Donderdagochtend bieden de zusters de kleuters een gevarieerd programma aan met onder meer het optreden van een goochelaar. Diezelfde middag treedt voor de meisjes het poppentheater van Jan Neelissen op. Voor aanstaande zondag 24 juli staat er een afscheidsreceptie op het pro gramma. Om half drie komen de genodigden en verenigingsbesturen bijeen. Een uur later kunnen de parochianen en oud-leerlingen in „Domi afscheia van ae zusters nemen. Na het afscheid van de kleuters in de morgenuren namen de leerlingen van de lagere (Maria) school dinsdag middag afscheid met een alleraardig ste revue. Daarin werd in vogelvlucht beschreven wat sedert 1894 de Maria- school voor Overveen heeft betekent. Zesenzestig jaar wil zeggen: zeventien duizend schooldagen Bijzonder aardig was het optreden van drie generaties leerlingen van de Mariaschool, grootmoeder mevrouw Jonkers, dochter mevrouw Van der Burg en kleindochter Marja. Onder lei ding van mejuffrouw Bonarius zong een schoolkoortje kostelijke liedjes, zo als bijvoorbeeld: „Waarom gaan de zusters weg, Lieve Heer, zijn er zo veel andere zaken, Lieve Heer, zijn er zoveel andere taken, Lieve Heer Nadat de kinderen een tractatie hadden ontvangen boden zp in de vorm van een spelletje de zusters een mooie mand fruit aan. Het hoofd van de Mariaschool, zuster Joseph, dankte voor al die hulde. Op 1 september zal de (gecombi neerde) Sint Aloysius- en Maria school starten onder leiding van de heer W. Zandvliet die vorig jaar als opvolger van de Hacken tot hoofd van de St.-Aloysius- school werd benoemd. Het nieuwe leerjaar zal dan beginnen met onge- ver 470 leeringen, hetgeen enkele tientallen leerlingen minder is dan in het cursusjaar dat aanstaande vrijdag afloopt met het begin van de grote vacantie. Deze teruggang van teerlingen ziet men overal bij het on- HAARLEM, 19 juli In de week van 25 tot en met 30 juli wordt in Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek een collecte zowel op straat als huis aan huis gehouden ten bate van de zorg voor zwakzinni- Sen, georganiseerd door de Federatie 'azorg, waarin verenigd zijn de twee landelijke organisaties, te weten de Al gemene Nederlandse Vereniging Na zorg Buitengewoon Onderwijs, de r.-k. Cupertino-stichting en het Protestants Christelijk Nazorgverband, gesteund door de drie ouderverenigingen. Er is nog veel te wensen op dit ge bied en daarom wordt de collecte warm aanbevolen. Wie mee wil werken door zich beschikbaar te stellen om te collecteren, kan zich opgeven bfl de volgende adressen: P. J. de Jong, Ael- bertbergstraat 92., Haarlem: Bureau Nazorg, Botermarkt 6, tel. 13340; mr. P. J. Prinsen Geerligs, Jansweg 52, tel. 11043 of 42469; T. Koops, Iepen laan 39, Zwanenburg, tel. 5057; en me vrouw J. H. van Diemen-van der Ma den, Bennebroekerdijk 249, Hoofddorp. De Arrondissements-Reehtbank te Haarlem heeft dinsdag 19 juli 1960 in staat van faillissement verklaard: J. Daim en zijn echtgenote S. C. M. Dalm-Mulders, beiden te Haarlem. Rechtercommissaris: mr. N. Smits, Curator: mr. H. C. R. M. van Cra- nenburgh. C. Tiebesl, te IJmuiden, van beroep afwerker, Rechter-Com- missaris: mr. N. Smits, curator: mr. J. Roggeveen, te Haarlem. J. As, stu- cadoor, rechtercommissaris: mr. N. Smits, curator: mr. J. Spreij, te Haar lem. Jan ten Have te IJmuiden, rech tercommissaris: mr. N. Smits. Cu rator: mr. J. Roggeveen te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is 16 juli 1960 geëindigd het faillissement van: Jo- hannis Kruishaar, banketbakker, te H. J. M. Cokart, Ylm.HMSCMHFDY Aalsmeer. Rechtercommissaris: mr. H. J. M. Cokart, curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. Uitgesproken bij vonnis van 17 november 1959. Wegens het verbindend worden van de enige-uitdelingslijst is 19 juli 1960 feëindigd het faillissement van: H. chouten, aannemer te Haarlem. Rech tercommissaris: mr. H. J. Ftrwerda. Curator: mr. dr. A. F. H .Schreurs te Haarlem. Uitgesproken bij vonnis van 9 december 1958. Bij vonnis van de Arrondissements- Reehtbank te Haarlem van 19 juli 1960 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Rechtbank van 12 juli 1960, waarbij Pieter van Steijnen, han delaar in auto's en auto-onderdelen te Haarlem, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. D Rens tot curator. Bij beschikking van de Arrondisse ments-Reehtbank te Haarlem van 12 iuli 19®° Is I11 het iteültesement van: ne V.O.F. „De Heyer en Wesseling", vishandel te Haarlem en de vennoten: c C. de Heyer, vishandelaar te Haar lem en J- Wesseling, vishandelaar te Haarlem Vlamingstr. 23 rood. in de nlaats van mr. H. J. M. Tonino tot „„rator benoemd mr. A. R. van IJlzin- ga Veenstra. te Haarlem. HAARLEM, 19 Ju)i De Haarlemse „„MMnk heeft vanmorgen een 26-ja- rechtbank nee Haarlem veroor- ««e m®[selaar den gevangenis- dfel«d aftrek van voorarrest en straf met terbeschikkingstelling voorwaardelijke metselaar had te- van de rege gdiefstal en mis- rechtgestaan wegenwegens pogjng handeling als geparkeerde auto. tot diefstal van „tte de rechtbank Het laatste pun De officier van evenwel met bewezen 7 juli justitie, mr J. J- Brea met SCEenin^iar"geg metaalbewlrker8' die met de metselaar mee was Segaandb.^ een inbraak, werd yeroordeeld t maanden gevangenisstraf v0°^wf:a lijk en vijftig gulden boete. De eis te gen hem luidde drie maanden. even- eens voorwaardelijk, en vijfenzeventig gulden boete. Vrijgesproken werd ®en,. schilder, met wie de verdachte metse laar samen gepoogd zou hebben een auto te stelen. Tegen hem waren twee maanden voorwaardelijk en vijfenze ventig pulden boete geëist. derwijs, omdat men de geboortetop van de na-oorlogse jaren voorop is. Het schoolbestuur in de parochie O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangen in Over veen heeft zoals bekend met gang van het nieuwe cursusjaar 1960- 1961 het systeem der co-educatie aan de scholen ingevoerd. Het is evenwel uit pedagogische en didactische over wegingen met mogelijk, dit systeem in één jaar door te voeren. Hiermee wordt nu begonnen in de eerste en tweede klas, en eerst in september 1964 zal de school in haar geheel ge mengd zijn. In de nieuwe aanbouw van de St.- Aloysiusschool zullen twee Semengue eerste- en twee gemengde tweede Klas sen komen. In het huidige gebouw van de Mariaschool worden de derde tot en met de (dubbele) zesde klassen «i ondergebracht. Voor de St.-Aloysius- school geldt voor de derde en hogere klassen hetzelfde. Het is een ministeriële beslissing ge weest, dat de jongensschool het alge lopen seizoen voor het laatst een ze vende klas heeft gehad. De gemengde school wordt nu een zesjarige katholie ke opleidingsschool. Door minder leer lingen en samenvoeging blijkt het mo gelijk in het nu komende nieuwe school jaar aan enkele lokalen een andere be stemming te geven: het handwerken voor de meisjes zal in een veel grotere lokaal kunnen gebeuren, er komt een filmlokaal bij en een der lokalen zal voortaan als kleedlokaal jbij gymnas tiek) kunnen dienst doen. Ook kan een der lokalen als overblijflokaal wor den ingericht. OVERVEEN, 20 juli Met de her vatting van het werk na de vakantie door de bouwvakarbeiders is tevens be gonnen de laatste fase in de verande ring van het terrein bij de Julianalaan tussen Cearalaan en Bloemendaalse- weg. Nu een aantal flats op de hoek Julianalaan Cearalaan nageneg ge reed is gekomen, is de villa op de hoek van Bloemendaalseweg en Julianalaan niet langer nodig om materiaal in on der te brengen. Volgens de plannen wordt deze villa, vroeger bewoond door de families Heeren en Schoen, afgebro ken en daarmee is nu een begin ge maakt, Het perceel is reeds dakloos en zal binnen korte tijd geheel tegen de grond gaan. Daarna kan de grondtransactie tus sen de eigenaar van het terrein en de gemeente Bloemendaal gestand worden gedaan. Voor de flatbouw heeft de ge meente destijds een stukje raadh.uistuin aan de Cearalaan afgestaan; de grond langs de Bloemendaalseweg en een ge deelte van de Julianalaan komt er voor terug. Dan zal tevens de zuidelijke uit rit van het Raadhuis aan de Bloemen daalseweg nog meer zuidelijker worden verlegd. (Advertentie) Uvering Via uw handalaaf Imp. KÖNIG N.V. - AMSTERDAM - ROTTERDAM ALMELO VENLO Donderdag 21 juli Voor alle afdelingen van het Haar lems speeltuinverbond om 10 uur autopedraces, om 2 uur zeepkisten races, beide op het Plesmanplein, Haarlem-N. Speeltuin Hof van Eden Geuseves- perstraat, 9. u. zwemwedstrijden. Speeltuin Zaanenoord Zaanenstraat, 10 u. film. Speeltuin Zaanenoord Zaanenstraat, 2 u. film. Speeltuin Paradijsje Witte Herenstraat, 10 u. fietstocht. Speeltuin D.V.S. Vondel- weg, 10 u. zwemmen. Speeltuin Cen trum Wilsonplein, 10 u. zwemmen. Speeltuin Frans Hals Schotersingel, 3 u. excursie Stadskweektuin. HAARLEM, 20 juli De Katholieke Land- en Tuinbouw Jongeren uit de bis dommen Haarlem en Rotterdam zullen zondag 24 juli op het terrein van Semi narie „Hageveld" in Heemstede hun jaarlijkse Landdag houden. 's Morgens om tien uur zal monsig- neur Huibers een H. Mis opdragen, waarin hij tevens de predikatie zal hou den. Na de H. Mis is er een gezamen lijk ontbijt. Om twaalf uur begint het vendel zwaaien, dat gevolgd wordt door de opvoering van het openluchtspel „De Nieuwe Weg" van Ben Heuer. In de middaguren zal een uitgebreid sportprogramma worden afgewerkt, waarna gelegenheid tot dansen zal wor den gegeven. De sluitingsplechtigheid vindt om omstreeks half zeven plaats. HAARLEM, 20 juli In het jeugd- gebouw „Het Baken" zal vrijdag 28 juli, 's middags van twee tot zes uur een tentoonstelling worden gehouden van een groot aantal verzamelingen. Medewerking wordt verleend door de afdeling Haarlem van de „Ver zamelaar". Op de tentoonstelling zullen vele verzamelaars hun hart kunnen op halen aan keurcollecties postzegels, si garenbandjes, suikerzakjes, prentbrief kaarten en verder alles wat zich maar enigszins tot het aanleggen van een ver zameling leent. De Haarlemse Raad voor de Jeugd verzoekt eenieder, die in het bezit is van een verzameling, maar deze niet meer gebruikt, deze aan het secreta riaat toe te zenden, opdat daarmee ac tieve verzamelaars een plezier gedaan kan worden. BLOEMENDAAL, 19 juli Leerlin gen van de Theresiaschool in Bloemen daal en hun ouders waren samen aan wezig op een ouderavond om het slot van net schooljaar te vieren. Pastoor mgr. B. Haanen opende de bijeenkomst. De leerlingen gaven toneelstukjes, bal let, zang en voordrachten te beste en deaanwezigen vermaakten zich koste lijk. Een en ander stond onder leiding van de heer B. Jansen. Bijzonder in de smaak viel ook de zang van de zes de klas onder leiding van het hoofd der school, de heer B. Frielink. HAARLEM, 20 juli Gedeputeerde Staten van Noord-Holland blijven bij hun opvatting, dat een oost-west-traver se tot stand dient te komen volgens de plannen, zoals die in het streekplan Zuid-Kennemerland zijn neergelegd. Een traverse bezuiden Heemstede, o.m. voorgestaan door de gemeente' Bloe mendaal en bepleit door Haarlem zou de Zandvoortselaan en de stadsstraten van Haarlem niet zodanig ontlasten aldus G.S dat een verbeterde Zand- voortselaan e neen bescheiden traver se door Haarlem toereikend zouden zijn om het overige oost-westverkeer be hoorlijk te verwerken. G.S. stellen in hun aan de Provinciale Staten ter hand gestelde rapport over deze zaak, dat de traverse zoals die in het streekplan ontworpen is, zeker no dig zal zijn en dat deze traverse het verkeer gedurende een lange reeks van jaren voldoende kan verwerken. De Zandvoortselaan hoeft dan niet te wor den verbreed en een traverse bezuiden Heemstede kan dan eventueel wachten tot daaraan behoeft blijkt te bestaan. Met nadruk verklaren G.S. overigens, dat de Zandvoortselaan en de stadsstra ten van Haarlem het oost-westverkeer op het ogenblik op topdagen niet meer op redelijke wijze kunnen verwerken. Aangenomen mag worden, dat in 1960 de verkeersstroom verveelvoudigd zal zijn ten opzichte van die van 1958, het iaar waarin de tellingen zijn gehouden waarop de conclusies van G.S. thans de Zandvoortselaan. Reeds thans passe ren zoveel motorvoertuigen het Spaarne en de Leidsevaart in oost-westelijke of west-oostelijke richting, dat reeds thans de aanleg van een autoweg volgens het in het streekplan ontworpen tracé ge wettigd is. De aanleg van een traver se door Haarlem zal dan ook niet lang meer mogen worden uitgesteld. Het rapport over de oost-westtraver se is voor G.S. opgesteld door de Pro vinciale Waterstaat. Op 1 juli 1957 werd in de Staten een motie aangenomen van de heer Dufour, waarin gevraagd werd om spoedig na het opheffen van de tramlijn Amsterdam-Zandvoort het pro bleem van de oost-westverbinding aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Met dit rapport hebben G.S. uitvoering gegeven aan de motie. De Provinciale Waterstaat heeft in nauwe samenwer king met de Rijkswaterstaat en het be drijf Openbare Werken van de gemeen te Haarlem in de loop van 1958 een reeks verkeerstellingen gehouden, die geleid hebben tot de conclusies die in het arpport zijn neergelegd. Omtrent de resultaten van deze tellingen hebben wij reeds uitvoerig bericht. HAARLEM, 20 juli Een aantal deelnemers aan de Zomeracademie voor Orgel zullen donderdag 21 juli in de Hervormde Kerk te Beverwijk een orgelconcert geven. De uitvoering be gint om acht uur. Vrijdag, 22 juli, 's-avonds om zes (Advertentie) HAARLEM, 29 juli De Muggen- ronderijdertjes hebben het in de twee de étappe, welke gisteren werd verre den, en liep van 's-Hertogenbosch naar Tegelen, heel wat gemakkelijker ge had dan de dag daarvoor. Niet alleen dat de afstand tussen start en finish aanmerkelijk korter was, ruim 86 kilo meter, maar ook de zo hinderlijke re gen bleef tijdens de tocht achterwege, terwijl de wind, wat minder straf dan gisteren, nu niet pal tegen, maar op zij of schuin in de rug stond. De ver richtingen van de jonge rennertjes heb ben er trouwens dinsdag ook niet om gelogen. Er is op alle onderdelen lel gestreden, met als gevolg dat er in de klassering nogal wat verschuivin gen hebben plaas gehad. Zo eelfs, dat leider Gerard Rosenhart zijn Mug- genrondetrui moest afstaan aan num mer drie van gisteren, de A-klasser Adrie Sypestijn van de ploeg uit de Indische Buurt. Nadat de jongens 's nachts van een welverdiende rust hadden genoten, werd om even voor negen uur dins dagmorgen appèl gehouden. Mecani- ciën Mooyekind had evoren, de fie-t- sen nog even gemonsterd, zodat er een goede hoop bestond de tweede dag veilig door te komen. Gerrit Schulte, al weer terug van zijn huldiging in Amsterdam, verrichtte om precies ne gen uur het startschot. Regenwolken dreigden, maar bleven de rennerskara vaan steeds op een veilige afstand voor. Of het het prachtige Brabantse land schap geweest is of dat het de blozen de gezichtjes van de meisjes uit die streek waren, we weten het niet, maar vast staat dat de jongens herhaalde lijk hun aandacht voor de weg kwijt waren en hun buurman hun buurman lieten. Deze slordigheid bij het rijden resulteerde meestentijds in valpartijen, waarbij onder anderen Dick Nieman (Zuid-ploeg) en Ad Ruijgvoorn (Voge- lenbuurt) geblesseerd raakten. Geluk kig was het niet zo ernstig, zodat gro te vertraging achterwege bleef. Eerst genoemde kreeg een paar schaafwon den, terwijl Ruijgvoorn even naar de dokter moest om zijn duim te laten verbinden. Met inbegrip van de twee lekke ban den, die voor het vertrek al gerepa reerd waren, hebben de herstellers ge durende de tweede rit bijna aan vijf tig fietsen moeten „sleutelen". De mankementen betroffen voornamelijk doorslaande remmen en losse voor- en achterwielen. De gedupeerde renner tjes konden in de wagen van de artis- ten Truxini echter de tour blijven vol gen, evenals de „oververmoeiden" die in de bezemwagen even konden uitbla zen, om later weer op de fiets te stap pen. Douwe Lap van de Zuidploeg dien de zich echter maar al te vaak voor een „rustritje" aan. Weliswaar klaag de hü over pijn in zijn rug, maar bp of wanneer er limonade In het algemeen klassement is de stand na de tweede dag: A-KLASSERS: 1. Adri Sijpestijn (Indischebuurt) 51 pnt.; 2. Gerard Rosenhart (Amsterdamse Buurt) 49 ptn.; 3. Bert van der Pol (Amster damse Buurt) 46 ptn.; 4.'Frans Mey er Harmenjansbuurt) 41 pnt.; 5. Dick van Hoorik (Vogelenbuurt) 41 ptn.: 6. Dick Ramakers (Vondelkwartier) 38 pnt.; 7. Ruud van Roodselaar (In dische buurt) 32 pnt.; 8. Wim Molen wijk (Kleverpark) 29 pnt.; 9. Henk van der Eng (Vondelkwartier) 28 pnt.; 10. Cor Arendsman (Harmen jansbuurt) 26 pnt. B-KLASSERS: 1. Henk Dijkstra (Transvaalbuurt) 38 pnt.; 2. Jan Engel (Vogelenbuurt) 36 pnt.; 3. Ri- nus Opbroek (Zuid-ploeg) 35 pnt.; 4. Wim van Beijeren (Spaarndam) 28 pnt.; 5. Alrich Bijlhouwer (Trans vaalbuurt) 24 pnt.: 6. René Beun (Indische buurt) 26 pnt.; 7. Peter Stoop (Amsterdamse buurt) 25 pnt.; 8. Wim Uittendaal (Transvaalbuurt) 24 pnt.; 9. Anjo de Vries (Spaarndam) 23 pnt.; 10. Ad Simons (Transvaalbuurt) 23 pnt.; ALGEiMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Indische Buurt 173 pnt.; 2. Amsterdamse Buurt 172 pnt.; 3. Transvaalbuurt 157 pnt., 4. Marmen- jansbuurt 141 pnt.; 5. Zuid-ploeg 134 pnt.; 6. Vogelenbuurt 132 pnt.; 7. Kleverpark 121 pnt.; 8. Zuid- westploeg 113 pnt.; 9. Vondelkwartier 104 pnt.; 10. Spaarndam 84 ptn. te vergeven was, was hij steeds haantje de voorste. Overigens, zo zegt hij, wacht hij zijn kans af: „Morgen in de bergen gaat het veel beter. Dan komt het alleen aan op de beenspieren en die zijn goed. Want tot nog toe heb ik daarin geen kramp gehad", bij welke woorden Douwe zich even over de benen streek ten teken dat we nog van al les verwachten konden. We zullen zien. wedstrijden Tiin"* Gebaseerd. Deze verkeersomvang I uur vindt op het stadhuis van Haar- kan onmogelijk worden verwerkt door lem de officiële sluiting van de Zomer een verbeterde en tot 12 meter verbre- Academie plaats. DEN HAAG. 20 juli Er is kortge leden een onderzoek Ingesteld op de Amerikaanse markt. Doel: nagaan wel ke mogelijkheden ginds voor de vader landse bollenexporteurs nog liggen en welke markten nog aangeboord kunnen worden. Het rapport dat over dit markt onderzoek ig verschenen, liegt er met om. Er valt in Amerika nog heel wat te bereiken, indien men de gelden voor propaganda beschikbaar wil stellen. Dit vraagt echter zulke volwassen kapita len, dat de bloembollenkwekers en -exporteurs zulks nooit alleen kunnen op brengen. Daarom werd al geadviseerd contacten te leggen met fabrikanten van tuingereedschappen en -benodigdheden. Wellicht kan men een combinatie vor men, een belangengemeenschap, die ge- zamenltfk reclame gaat maken. In de vergadering, die het Produktschap voor Siergewassen gistermiddag In Den Haag hield, is dit rapport opnieuw ter sprake gekomen. Dr. Verhage deelde naar aan leiding van de te voeren reclamecam pagnes mede, dat er, wat het finan ciële gedeelte betreft, een lichtpunt extra Is komen opdagen. De Society of American Florists heeft een recla mefonds opgericht en ongetwijfeld lig gen hier voor de Hollandse belangheb benden kansen om „aan te haken". Lang werk heeft het PVS niet gehad om de acht punten tellende agenda af te werken. Naar aanleiding van een schrijven van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur om eens na te laten gaan of de schadeuit- keringen in verband met het tulpen- stengelaaltje verleden jaar wel in alle gevallen redelijk waren geweest, merkte de voorzitter, dr. A. J. Verhage, op dat hij voor een dergelijk onderzoek geen termen aanwezig achtte. Verder waren er brieven binnengekomen van Bloem bollencultuur en de katholieke vereni ging van Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf, naar aanleiding van het zo even genoemde rapport over de Amerikaanse markt. De heer Sterringa was blij met deze reacties. Hij noemde dit een bewijs voor de grote belang stelling die voor dit rapport bestaat. De brief van Bloembollencultuur vond hij echter wel „al te voorzichtig", daar de belangen, die de export in Amerika heeft, toch ook de belangen van de kwekers hier te lande zijn. Hij zou van de vereniging graag een „meer door tastend geluid" horen. De K.V.O.B. attendeert, zo zei spreker, wel speciaal op het voeren van meer effectieve re clame. Mr. F. Nederveen, de adminis trateur van de Bond van Bloembollen- handelaren, zei, dat het rapport in ex portkringen zeer waardevol wordt ge acht en dat verschillende hoofdstukken een punt van diepgaande bespreking zul ten vormen in de commissie van goe de diensten, waarin vijf leden van het PVS en vijf van de bond zitting heb ben. Dr. Verhage deelde mede dat deze commissie reeds bijeen is geweest. Daar de exporteurs het de eerstvolgende we ken bijzonder druk hebben, zal de vol gende vergadering eerst in de tweede helft van september worden gehouden. Men zal dan intensief blijven vergade ren, maar men moet er niet op reke nen, aldus dr. Verhage, dat de com missie op korte termijn al met een eind rapport zal komen. Men verwacht trouwens ook nog wel enige reactie van het Centraal Bloembollencomité. Over het programma voor een ge meenschappelijke EEG-politiek voor de bloemengroothandel werd niet veel ge zegd. De heer Sterringa was daar wat teleurgesteld over. Dr. Verhage wees er op, dat dit voorstel sterk gelijkt op dat van de A.I.P.H. (Association Inter national des Producteurs Horticulture). Toen heeft men uitvoerig van gedach ten gewisseld. Men kan niet verwach ten, dat men dit nu weer gaat doen. Aan het slot wees mr. Nederveen nog op het feit, dat de Nederlandse sier teeltsector zich zal moeten prepareren op voorstellen van de Europese com missie, waarin een nieuwe gedachte is ontwikkeld. De tekst van de voorstel len schijnt onderweg te zijn. Hij ver zocht de voorzitter de leden van het PVS uitvoerig op de hoogte te houden. Dr. Varhage daad de toezegging dat dit zal gebeuren. De route ging gisteren over Berli- cum, Heeswijk. Veghel naar Erp op ongeveer 26 km na de start, waar li monade werd gedronken. Verder over Gemert naar Deurne, waar, voordat de hongerige magen gevuld zouden worden, eerst een sprintwedstrijd werd verreden. Daartoe was een prachtig stuk doodlopende weg uitgekozen, dat een uitstekend parcours bleek te zijn. Er werd in groepjes van drie gestart. De winnaar van elke groep werd ge plaatst voor de finale, terwijl de num mers twee en drie nog voor een her- kansingsrit in aanmerking kwamen. Uiteindelijk bleven de sterksten over. Bij de A-klassers triomfeerde Adrie Sijpestijn, die zich daarmee tevens in de Muggentrui reed bij de B-klassers was Henk Dijkstra van de Transvaal buurt het eerst over de streep. Na het boterham-eten was het ti)d om verder te gaan. In alle dorpen en stadjes waar de Muggenrondekara- vaan doorheen trok, waren de bewoner* uit de huizen gelopen om de dappé^ ren met gejuich te begroeten. Vrolijk speelde uit de luidsprekers van de geluidswagen het Muggenronde-lied. Op het platteland echter ontstonden door de feestklanken nog al eens vreemde situaties. De paarden in de wei vlij den zich óf heerlijk in het gras, of sto ven als wilden dooreen en sprongen hals over kop over alle afrasterin gen heen. Ook de koeien konden de muziek maar weinig waarderen, zodat besloten werd bij de weidegronden de muziek maar wat te miniseren. Om even over half vijf kwam de stoet in Tegelen aan, waar de jongens in tenten de nacht zouden doorbrengen. Helaas was het echter weer een beetje gaan regenen, zodat van een voorge nomen wandeling niet veel terecht kon komen. Daarom zocht men het wat binnenshuis, waarbij de artisten Ger ry, Ferry en Truxini een quiz-program ma organiseerden. HEEMSTEDE, 20 juli Naar de po litie ons thans meedeelt is er zondag 17 juli 's morgens om kwart voor eB een ongeval gebeurd op de Herenweg, dat waarschijnlijk door twee jongens die in de richting Haarlem fietsten is ge zien. De jongens worden verzocht zich bij de Heemsteedse politie als getuigen te melden. De jongens fietsten namenlijk ter hoogte van het Manpad, toen een brom fietser hen poogde in te halen. Daarbij week de man van het rijwielpad af, of schoon er ruimte genoeg was om te passeren, en kwam te vallen toen hij het rijwielpad weer op wilde gaan. Een hem volgende bromfietser viel op zijn beurt over zijn gevallen voorganger heen. HAARLEM, 19 juli Een aantal leerlingen van de bedrijfsschool van de N.V. Conrad Stork hebben de uit slag ontvangen van het Bemetel-exa men, waaraan zij onlangs deelnamen. In verhouding met het landelijk gemid delde hebben de Haarlemse leerlingen geen slechte beurt gemaakt. Enkelen werden afgewezen of moeten een her examen doen. Het diploma kon worden uitgereikt aan de volgende leerlingen: J. van Kaam (modelmaken), W. Bol, R. Ha- seth, Th. de Muymck, W. Nekeman, Ch. Riekwel en D. Smits (allen voor constructie bankwerken), A. van Bak- kum, W. van der Hoeven, C. Ruig- rok van der Werven en J. Schaafsma (allen machine bankwerken). De geslaagden ontvingen ook het di ploma van de bedrijfsschool. De direc tie van de N.V. Conrad Stork bood de feslaagden een uitstapje naar Amster- am aan. Een rondvaart en bezoek aan het Instituut voor de Tropen «n aan het Scheepvaartmuseum behoor den tot de prettige zaken, die men bii minder gunstig weer in een grote stad kan beleven. Het was een plezierige afsluiting van de leertijd. 18/7 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chryaler Corp. Genera) Electric Genera] Motors Kermecott Copper KLJ4. Montgomery Ware Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwai Stand Oil N.Y. Tidewater U.S. steel 50»i 4554 44 84 "A 4354 74% 28 4154 63:4 6114 34 33'4 1954 45 40'4 1614 7954 19/7 50% 4554 44 2054 4354 7554 27%b 41 64% 60% 3454 3354 1954 44% 4054 1654 8154 Stemming: verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5