%t&faevmar DB GRUYTERS Philips: Daar zit je goed D.A.F.: Interne promotie PENDEL IS ONSTERFELIJK D H SCHEEPVAARTBERICHTEN Ook a[ moeten ze met de bus komen Geen zorgen over nieuw personeel bij Philips en D.A.F. Liedjes van de oude pathéfoon tot aan de hedendaagse pick-up M'n fiere schooiershart Helemaal geen kunst- en vlieg- iverk Op Westduitse postzegels ook vrouwenportretten EEN GULDEN GOEDKOPER tube MAYONAISE 25 ct. GOEDKOPER KOFFIEMELK potje SAMBAL(50ct.) GRATIS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. NEDERLANDSE CHANSONS 50 gr. Oploskoffie Blik voor 55 cent WOENSDAG 20 JULI 1960 PAGINA 6 i NgroWI^S Waterhoogten MARKTBERICHTEN Bij heel blik Nasi Goreng Oók bij de weekreclames. De DAF is een gróte familie geworden. Op 1 januari 1959 werkten by de D.A.F. 2750 mensen. Op 1 juli 1960 waren het er 5300. Een ver dubbeling dus in precies anderhalf jaar en een absolute groei van ruim 1800 man in één jaar tijds. Deze groei, die samenhangt met de personenauto- produktie, is de meest spectaculaire in de D.A.F.-historie, temeer omdat ze ge realiseerd is in een periode waarin de spanningen op de Nederlandse ar beidsmarkt een recordhoogte hebben bereikt. Welk kunst- en vliegwerk en welke versierselen past de automobiel fabriek toe om deze krachten naar Eindhoven - te trekken? „Helemaal geen," is het antwoord van drs. J. Schobre, hoofd van de afdeling sociale zaken. „Wij bieden het normale C.A.O.-loon en het personeel dat van buiten de stad naar de fabriek pen delt, reist in zijn eigen tijd." Het „sia- Êend geld verdienen" zoals de (West-) rabantse pendelaars op Rotterdam dat kennen, is in Oost-Brabant onbe kend. Desondanks kan men zich by de D.A.F. nog permitteren om de gega digden streng te selecteren: één op de zeven sollicitanten wordt in dienst ge nomen en een groei van 2750 man is dus het resultaat van onderhandelingen met meer dan 19.000 kandidaten. Maar wat trekt deze mensen dan zo aan? „Een van de redenen is de snelle ex pansie van het bedrijf. Ook de aan trekkelijkheid van het produkt spreekt mee. Verder speelt ons systeem van interne promotie een rol. Wij laten bij voorkeur eigen mensen doorstromen naar de leidinggevende functies. Vier jaar geleden heeft een onder zoek uitgewezen, dat 70 pet. van het leidinggevend personeel in de werk plaats drie jaar tevoren de overall nog aanhad. De D.A.F. stimuleert de stu die door de kosten te vergoeden; het gevolg is dat een van de zeven men sen studeert. Verder zijn de sociale voorzieningen gunstig. De pensioenre geling is zelfs beter dan die van het Rijk. „Maar bovenal heerst in ons be drijf een plezierige mentaliteit. De D.A.F.-familie mag dan groot gewor den zijn, het gevoel van verbondenheid is blijven bestaan." In de Eindhovense stadsbussen han gen permanent bordjes „Philips vraagt mannen en meisjes". Brengt de groei van de D.A.F. misschien een uittocht bij Philips met zich mee? Of zijn er tussen deze rivalen bepaalde afspra ken om geen personeel over te ne men? Het een noch het ander blijkt het geval te zijn. Bij de D.A.F. houdt men in zoverre rekening met andere industrieën, dat men, als er veel men sen van één bedrijf komen, voorlopig de boot afhoudt. Krijgt men bij het in winnen van informaties te horen, dat iemand moeilijk direct gemist kan worden, dan stelt men vaak een ter mijn. D.A.F. en Philips stellen echter uitdrukkelijk, dat de mensen vrij moe ten zijn om te gaan werken waar ze willen. Daarom geen afspraken. Bij Philips kan men beslist niet zeg gen, dat men krachten verliest aan de D.A.F. Het Philipsconcem heeft zelfs lo weinig verloop, dat men er zich loms zorgen over maakt. Philips Eind- iioven verschaft werk aan 36700 men- ren, merendeels mannelijke krachten: et aantal vrouwen en meisjes schom melt rond de 8.000. Bij de mannen is er een verloop van minder dan 10 pet. Bij de meisjes is het veel groter, maar dat is een gezond verschijnsel: de meesten verwisselen hun baan in de fabriek na enkele jaren voor de functie van huisvrouw. Het geringe verloop in de mannelijke sector moet nog voorna melijk worden gezocht bij de eerste jaars, meest jongeren, die het eens ko^ men proberen. Het aantal zilveren en 40-jarige jubilea is bij Philips zeer groot. De honkvastheid van de mensen houdt voor het bedrijf het gevaar in, dat het personeel veroudert. De gemid delde leeftijd ligt rond de 36 jaar; bij de D.A.F. waar men 15 pet. verloop heeft is dit 32 jaar. Het grotere ver loop bij de D.A.F. wordt grotendeels aan deze jeugdige leeftijd toegeschre ven: men heeft er veel dienstplichti gen. Philips heeft na de oorlog doelbe wust gedecentraliseerd en ook nu gaat men nog steeds door niet het werk naar de mensen te brengen .De ver schillende Phlllpsbedrjjven in Neder land hebben momenteel 70.300 mensen in dienst, dat wil dus zeggen dat er bijna evenveel buiten als in Eindhoven werken. Desondanks groeit de bezet ting in Eindhoven nog volop mee. Eind 1958 werkten in de lichtstad 34.000 man, eind 1959 waren het er 36.200, eind april van dit jaar 36.700. Absoluut is de groei dus nog juist iets groter dan die van de D.A.F.! Maar by Phi lips merk je dat niet zo. Als daar op een maandagmorgen duizend mensen méér naar binnen gaan, ziet men aan de poorten precies hetzelfde beeld en als die duizend over alle afdelingen gespreid worden en het is toevallig een mooie vis-dag met veel snip- peraars, dan bestaat er een goede kans dat de diverse afdelingschefs extra hard klagen over gebrek aan perso neel! Philips trekt dus ook en waarom? „Vroeger gold op de dorpen en ook in de stad, dat iemand die een baan kreeg by de gemeente of by de poste ryen, geborgen was. Datzelfde geldt nu in Brabant voor wat het werken in eindhoven en omgeving betreft: als je daar zit, zit je goed. Philips heeft 'in 1946 by stalutenwüziging werkgelegen heid op lange termijn als doelstelling van de onderneming gesteld. De con tracten gelden voor onbepaalde tyd en deze geborgenheid is een sterke mag neet," zegt mr. De Koning, die met de personeelswervin^ belast- is. Er zijn voorts goede sociale voorzieningen, er is een jeugdspaarregeling en zelfs de koffie mag er zün. „Maar daar adver teren we niet mee. Wat dat betreft voeren we een vry conservatief be leid. De eenvoudige slogan „Philips vraagt meisjes" doet dikwyis genoeg." Philips houdt evenals de D.A.F. ook wel zittingen in de diverse dorpen. ,Maar we hoeden ons voor overdreven voorstellingen. Wat anderen doen moe ten zy weten, maar wij hebben de in druk dat soberheid het beste werkt. Per slot van rekening gaan in ons be- dryf toch heel wat mensen weg en dat zyn meestal degenen die zich niet op hun plaats voelden dat biyf je altyd houden. Deze mensen worden door zul ke overdreven advertenties geprikkeld. „Moet je eens zien wat ze schreven en moet je eens horen hoe het in werke- lpkheid is." Ook daar moeten we aan denken." Beide grootbedrijven werven dus vol op personeel. Maar het rayon Eindho ven dat behalve de lichtstad de ge meenten Best, Geldrop, Aalst, Waalre, Veldhoven, Heeze, Son en Nuenen om vat noteerd" cltid 'ieen aanbod van 376 mannelijke arbeidskrachten en een vraag van 2622. Het laatste cyier was extra hoog in verband met de jaariykse L.T.S.-actie: tegen de tyd dat de ambachtsscholen een nieuwe lichting afleveren, schryft het arbeids bureau alle bedryven aan om te infor meren naar de behoefte aan jeugdigen. Van de 2622 aangeboden plaatsen war ren er dan ook 1310 voor jeugdigen be stemd. Maar de nieuwe lichting zal er hoogstens 500 van kunnen bezetten en er biyft dus een grote vraa<* open staan. Waar komen de nieuwe Philips- en D.A.F.-werkers dan vandaan? De oplossing van het probleem levert de N.V. V.I.P.R.E., welke naam is af geleid van Verenigd Industrieel Perso- neeisvervoer Eindhoven. Deze organi satie voert dagelijks met 125 bussen omstreeks 5.000 mensen aan, alleen voor Philips. Eén kwart van al het Eindhovense Philipspersoneel woont buiten Eindhoven: 9.000 man. Van hen wonen er 3.000 in de directe omgeving: in De Ekker, het grote nieuwe woon gebied in de gemeente Veldhoven; in Waalre, Geldrop en Nuenen. Zesdui zend wonen verder dan 15 km. Van hen komen er duizend met de trein: 350 uit Helmond, 250 uit Weert (waar over enkele weken een Philipsbedryf gaat draaien), 175 uit Den Bosch en Vught, 150 uit Boxtel en 125 uit Deurne Voor de resterende 5.000 rijden de bus sen. Het is een pendel die de West- Brabantse naar de kroon steekt, maar er is één belangryk --erschilde ver ste afstand is 60 km, gemiddeld is het veertig. De bussen voeren 2700 Belgen aan, uit het Kempenland en uit Bel gisch Limburg. Dat is al direct in 1945 begonnen. Men heeft een tijdlang 3.000 Belgen gehad. Sindsdien zijn in Has selt en Turnhout Philipsfabrieken ge bouwd en in verband daarmee is het wervingsterrein sterk ingekrompen. Maar het aantal Belgen dit r--- F:nd- hoven gaat is nauwelijks afgenomen. De overige pendelaars komen uit Zuid- Oost Brabant. Deze pendel hangt ten dele samen met de woningnood: als Eindhoven naar believen woningen kon bouwen, zou ze vermoedelyk voor 1-3 deel ver dwenen. De overigen zouden echter toch in hun huidige woonplaats willen biy'ven en men kan dan ook veilig aan nemen, dat de bussen zullen bleven re den zolang Philips Eindhoven biyft voortbestaan. Be de huidige wegen en bussen is dat echter geen bezwaar. De buspassagiers, die in een uur tyd van hun huisdeur naar de Philipspoort wor den vervoerd, hebben in de winter zelfs veel voor op degenen die van Tivoli 8 km naar Strijp moeten fietsen, meent de heer De Koning. De D.A.F. haalt zyn mensen niet uit België. Voorlopig houdt men het ge bied ten zuiden van de grens in reser ve. Het is prettig om nog iets achter de hand te hebben, „als we eenmaal belangryk gaan groeien," zoals drs. Schobre dat uitdrukt. Het automobiel- bedryf is nu even aan het consolide ren. De personenautoproduktie heeft de 90 wagens per dag bereikt, wat op het ogenblik voldoende is om aan de vraag te voldoen. Hoe die vraag zich zal ont wikkelen is een open vraag. Uit de na jaarsorders zal biyken, of de wagen be halve privé-auto ook „vertegenjvoordi- gerswagen" gaat worden. En pas over enige tyd kan men iets zeggen over de exportkansen. Tot dusver is de ex port nog vry gering geweest, maar de zaak is pas in opbouw. Men houdt dan ook al rekening met de mogeiykheid van een snelle verdere groei. Van de 65 ha zijn er pas 13 bebouwd, dus men heeft voorlopig volop bouwterrein. De D.A.F.-bussen gaan dus niet de grens over. Maar in Brabant besta ken ze een veel groter gebied dan Phi lips. Het busgebied wordt begrensd door de plaatsen Breda, Waalwyk, Oss, Boxmeer, Venlo, Roermond, Thorn en Luycksgestel. Byna de helft van al het personeel komt uit dit busgebied, nl. 2300 man. Helmond levert er 150, Til burg ruim 100; de overigen zün over alle in het gebied liggende plaatsen verdeeld. 2700 man wonen in Eindho ven of omgeving straal 8 km en komen dus op eigen gelegenheid .De resterende 300 komen per trein dage lijks of voor de hele week van verre, dat wil zeggen van buiten het levens gebied .De laatste groep omvat 250 on- gehuwden. Ook by de D.A.F. ziet men in, dat de pendel onsterfeiyk is, omdat velen per se willen blijven wonen in hun ver trouwde omgeving, waar ze hun tuin en hun duiven hebben en lid zyn van de harmonie. Dat is een groot goed. Toch is men met de pendel niet hele maal verzoend. De fabriek begint om half acht, dat betekent voor de meeste buspassagiers om kwart over zes in stappen .Om vyf uur is het werk af gelopen, zodat de verst komende bus mensen pas om kwart over zes twaalf uur na hun vertrek weer thuis zün. „Als we in Eindhoven vol doende woningen hadden met een ..c- ceptabele huur (dat wil dan zeggen: niet veel hoger dan die in de dorpen), zouden we het busvervoer binnen en kele jaren voor de hriff kunnen opdoe ken," zegt de heer Schobre. VIC LANGENHOFF. Thuis, toen ik nog een jongen was, hadden wij een oude pathéfoon. Hy stond in de kamer by de stoe len met groene tryp en alleen op zo meravonden, als myn vader en moeder nog een uurtje by het open ram zaten, hoorde ik hem vanuit myn slaapkamer spelen. Het was een vreemd krakerig geluid; de stem was erg amechtig, de muziek teruggebracht tot enkele schril le tonen en toch heeft sindsdien geen lied zo'n indruk op me gemaakt als dat styve, stotterende deuntje: „Vader ik wil gaan reizen. Geef mü geld en goed." Voor my is dat het eerste chanson. Het heeft mön jongenskamertje bevolkt en mü voor heel myn leven een vreemd soezerig beeld van reizen meegegeven, dat nooit werkelijkheid is geworden. Nog altyd wil ik gaan en nog altyd hoor ik die stem. Het is een stem met een geur. Ze ruikt naar de zoelte van een zomeravond, maar ze heeft ook iets van myn slaapkamer, die te klein was en donker. Er was ook nog een andere plaat. De lievelingsplaat van myn vader. Als die speelde, trok hy een peinzend gezicht en zweeg. Soms neuriede hy zacht en vals mee: Maar onder m'n lompen, daar draag ik nog iets waarmee ik de wereld tart! Daar. klopt en daar leeft, daar Hjdt en daar beeft m'n fiere schooiershart. Dit Üed heb ik deze week terugge vonden. Het stond in het boekje „Ne derlandse chansons", dat Jaap van de Merwe voor de Arbeiderspers heeft geschreven en dat ik om dat liedje, met meer dan gewone aandacht heb gelezen. Ik wist niet, dat het van Otto Zeegers was, een Amsterdamse jongen die n.b. nog een toneelstuk moet heb ben geschreven, dat door niemand min der aan Louis Bouwmeester gespeeld is. Ik wist ook niet meer, dat het ver haal daarvan zo'n prachtige draak was. Zo'n heeriyk stukje grove senti mentaliteit, dat ik het weer zou willen horen op een oude pathéplaat. Weer vanuit myn kamer met in de verte vaag de geur van de zomer. Zo zou ik ook die andere liedjes die Jaap van de Merwe byeengebracht heeft, wel weer willen beluisteren. Speenhoff, Da vids, Jacobs, Pisuisse, Dirk Witte en Anna de wys-Mouton. Allemaal liedjes, die soms plotseling ongevraagd in je hoofd beginnen te spelen. Wat je je daarby nu aan woorden herinnert, doet je glimlachen. Klaarbiykelijk waren woorden niet zo belangryk. Liedjes hid den een sfeer. Een sfeer opgeroepen door de melodie en misschien zo nu en dan door de klank van de woorden. Daarom misschien is het jammer, dat dit bundeltje Nederlandse chansons zich beperkt tot de tekst. De lezer van nu is met meer de jongen van toen. Hy ziet stoplappen en maatfouten. Hij kent de thema's en hy weet, dat wy ook in ons ondeugendste cabaret kleine burgers blüven, die het kwaad ver dichten tot roddel. Maar als hy het zou horen? Toon Hermans met die stem, die zo'n muzikaal heimwee verraadt. Sonneveld met dat hele kleine maar doeltreffende geluid en Jules de Corte met datzelfde tegeiy'k schrale en war me timbre, dat Louis Davids groot maakte? Men moet een chanson niet lezen. Men moet het horen. Het geloof is uit het gehoor. Toch, en daarin heeft Jaap van de Merwe gelyk, is zo'n bundeltje teksten niet zinloos. Men kan er uit leren, dat het gegoede Nederlandse cabaretliedje een peil heeft, dat velen verrassen zal. Men kan er ook uit leren, dat men niet te gauw moet menen z'n lieve lingzanger te kennen. Want tot slot schrpf ik voor u een versje over. Raadt u eens welke Nederlandse cabaretier dit geschreven heeft. HET BRUIDSPAAR Het jonge paar kwam styf ge armd van het stadhuis, geëscorteerd door slechts een paar familieleden. Er zou geen bruiloft zyn omwille van de vrede, alleen een heel bescheiden schynre- ceptie thuis. En in de ouderiyke woning van de bruid kreeg iedereen een kopje thee en een gebakje. Er waren vier felicitaties, plus een pakje, en na een uur liet men de laatste gasten uit. Toen was het allemaal gelukkig weer gewoon. Ze gingen zwy'gend naar hun zolder met z'n beiden, waar niemand zag hoe hy haar troost te toen zp schreide, en na vyf maanden werd zij moeder van een zoon. Die kreeg de namen van Papa aan vaders kant, als een gebaar van goede wil naar de familie. Men stuurde kaartjes rond naar ieders domicilie, en plaatste voorts een advertentie in de krant. Welnu, de enige die kwam was Truus van Hoof en al de anderen lieten taal noch teken merken. Die zaten 's zondags vroom en vredig in hun kerken om God te danken voor hun spyker- hard geloof. Als u dit op een soezerige zomer avond vanuit de verte zou horen, zou u geloven dat het werkeiyk van Jules de Corte is? Alb. W. (Van onze 125 bussen brengen dagelijks 5000 werkers naar Philips Eindhoven. Een overzicht van het busstation aan de Beukenlaan, tussen de complexen S, T en R in Strijp. (Van onze correspondent in Bonn) e 82-jarige ere-presidente van de Westduitse Bondsdag, mevrouw Marie-Elisabeth Lüders, heeft zich bp de minister voor posteryen, Richard Stuycklen, beklaagd. Dat bete kent, voor wie de strydvaardlge „Frau Prasidentin" kent, dat er met bekwa me spoed zal worden gehandeld om de oorzaken van haar klacht weg te nemen. Mevrouw Lüders, die sinds 1953 voor de liberale „Vrye Democra tische Party' lid is van de Bondsdag vóór de komst van Adolf Hitler was zy ook allang lid van de „Reichstag" in Berlijn, waar zy trouwens werd ge boren, heeft er by de P.T.T.-minister bezwaar tegen gemaakt, dat er op de Westduitse postzegels (en zp bedoelde daarmee de vele speciale zegels, die worden uitgegeven) alleen maar beel tenissen van mannen voorkomen. „Alleen maar" is een niet geheel juiste schildering van de toestand op de Westduitse postzegelmarkt met be trekking tot de daarop voorkomende manneiyke beeltenissen. Een feit is echter dat beeltenissen van vrouwen uit de moderne (West)Duitse geschie denis op postzegels tot de hoge uit zonderingen behoren. Minister Stücklen kon dan ook niet veel anders doen dan beterschap beloven en de verzekering geven, dat hy er voor zou zorgen, dat op toekomstige Westduitse „Sonder"- postzegels ook vrouwen zullen worden afgebeeld, die zich verdiensteRjk heb ben gemaakt. y hoeft daarby niet eens lang of ver te zoek: mevrouw Lüders hoewel het ondenkbaar is, dat zy zich over de vele mannen op de postzegels zou hebben beklaagd ten einde er zélf op te komen is bepaald een vrouw, die zich verdiensteijk heeft gemaakt. Zy behoort tot de beste en amusantste redenaars van de Bonds dag. Haar leven heeft zy gewyd aan de stryd tegen de mannelijke supre matie en voor de gelykgerechtigdheid der vrouw. Toen de Westduitse minis ter van binnenlandse zaken, Gerhard Schroder die toch al geen populair bewindsman is zyn impopulaire wet op de noodtoestand in het parlement verdedigde en daarby verklaarde, dat de „nooddienst" der vrouwen een uit vloeisel is van de gelykgerechtigdheid, merkte mevrouw Lüders onder luid gelach van de parlementariërs op, dat zy deze interpretatie van de gelykge- rechtigdheid der vrouw pas zou accep teren „op de dag, waarop de Herr Minister een tweeling ter wereld brengt". Zy had al met „vrouwendienst" te maken, toen minister Schroder nog moest worden geboren: zij maakte in de eerste wereldoorlog deel uit van het Duitse militaire bestuur in Brussel en leidde later op het ministerie van oor log in Berlyn de afdeling vrouwenar beid. Zij had de thans misschien symbolische rang van majoor. Toen men haar eens schertsend voorstelde te trachten om naast bondskanselier Adenauer de „first lady" van de Bondsrepubliek te worden, zou zy heb ben geantwoord: „Dat kan ik my als enige man in myn fraktie niet permit teren". Daarby was deze „enige man in de F.D.P.-fraktie" ook de eerste vrouw in Duitsland, die in 1912 ze was toen 34 jaren oud met het prae- dicaat „magna cum laude" promoveer de tot doctor in de staatswetenschap pen. DEN HAAG, 20 juli - KonstanzlST onv* Rheinfelden 288 +3, Ottenheim 376 —5, Straatsburg 324 +4, Maxau 491 3, Plo- chingen 133 +2, Mannheim 333 +1, Stein- bach 128 2, Mainz 304 8, Bingen 207 *—5, Kaub 229 —2, Trier 132 —9, Koblenz 231 —1, Keulen 197 1, Ruhrort 379 8, Lobith 990 4, Nijmegen 773 onv., Arnhem 801 4, Eefde IJssel 317 1, Deventer 218 1, Monsin 5540 +10, Vise 4945 +5, Borgharen 3888 +9, Belfeld 1079 —13, Grave beneden de sluis 504 1. De minst gepeilde diepten in de vaargeul, heden vermeld op de waar schuwingsborden, zijn in centimeters: He veadorpA'dam-Rijnkanaal 250, A'dam- Rijnkanaal—Lekkanaal 245, IJsselkopDoes burg 265, toegelaten grootste diepgang van Millingen tot St. Andries 350 cm. De scheep vaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht niet gestremd. KAASMARKT WOERDEN, 20 juli Aan- Voer 105 partijen, le kwal. 1.982.08. 2a kwal. 1.882.08, extra kwal. 2.23. KLEIN VEEMARKT WOERDEN, 20 juli 45 lammeren van 5577. Aalsdijk 20 te Bangkok. Achilles 19 800 m no Barbados n. Emden. Alamak 19 v. Genua n. Marseille. Amstelsluis 20 te Seishinko. Bintang 19 v. Bremen n. Hamburg. Caltex the Hague 19 180 m no Socotra n. Bahrein. Colytto 19 825 m w Casablanca. Congokust 19 te Point Noire. Delft 19 950 m no Barbados. Heemskerk 19 400 m nno Las Palmas. Iberia 19 v. Archangel n. Huil. Kalinga 19 v. Maracaibo n. Gothenburg. Kalydon 19 v. Pulu Bukom n. Nugata. Karimata 19 te Port Swettenham. Karsik 19 v. Saigon n. Bangkok. Katelysia 19 125 m zzw Bermuda n. Maracaibo. Kerkedijk 19 700 m nnw Azoren n. Antwerpen. Maron 19 360 m z New foundland n. Antwerpen. Medon 19 880 m no Paramaribo n. A dam. Mitra 19 1000 m zw Azoren n. Landsend. Moordrecht 19 390 m nnw Fayal n. Ptaa Cardon. Rempang p. 19 Cabo Sao Vincente n. Antwerpen. Ridderkerk 19 400 m no Sint-Helena n. Las Palmas. Roggeveen 19 260 m zw Hongkong n. Saigon. Rotte 19 te Luzon. Schouten 20 te Port Elizabeth. Stad Amsterdam 19 150 m w Port Elizabeth n. Beira. Stad Leiden 19 65 m o Obbia n. Aden. Talisse 20 te Chalna. Taria 19 280 m zw Bombay n. Abadan. Tjimenteng 19 Zanzibar n. Beira. Van Spilbergen 19 v. Kaap stad n. Matado. Vlist 19 100 m o Cape Henry n. Amsterdam. Westerdam 19 392 m ozo Cape Race n. Rotterdam. Zonnekerk 19 v. Das es Salaam n. Zanzibar. ti> Bornrif 19 dw. Dageroe n. Sete. Malta 19 v. Dun genees a. Bayonne. Port Ta'lbot 19 5 m no East Goodwin n. R'dam. Bij f. 4,- De Gruyter-artikelen Von 59 voor 34 cent. Met tonijn kunt U leuke zomersloatjes maken.. (van 64 cent) Maak een voorraadje. Blikken zijn onbeperkt houdbaar. De ideale twee voor een lekker eter'je; Nasi Goreng met vlees en pittige Sambal. het Snoepje ven de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van 1.4,- De Gruyter-artikelen. Deze aanbiedingen zijn geldig van 20 juli t/m 26 juli 1960. 600/201 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6