Wedstrijdreglement geeft hittere pil te slikken FRANSEN favoriet in internationaal gezelschap Bruikbare wind komt de Kaagweek van pas MENEER ROMS— NEEMT VAKANTIE de, v&hke&ze, INSECTEN-VERDELGEk HOGE ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD Herman Willemse na IOV2 uur zwemmen 18.000,- rijker Heida: nationaal record op 800 m. Concours Hippique Rotterdam Japan en Turkije bij inschrijvers Bart Kraan houdt de gebroeders Guldemond flink op afstand NAC koopt Van Ierland van Willem II Vier maal Dirks in motorcross Bijna 13.000 gld. verduisterd ZUINIGHEIDSKARAVAAN WOENSDAG 20 JULI 1960 PAGINA 9 453 km-rit bleek te zware opgave Afwezige Blankenstein van troon gestoten Harry Wouters niet gelukkig in Londen Fouten met Hubertus Vakbond zet sport de voet dwars Route de France voor amateurs eind juli Russen introduceren zuinige baby-auto Snelheid meer dan 80 km Wereldkampioenen naar Nederlandse Grand Prix Amateurs op de baan bereiden zich voor KOEPERMAN IN KIEV NIET TE GENAKEN 1000 meter in 2.16.7 Siegfried Valentin grijpt wereldrecord Tegen kantoorhouder acht maanden geëist door EDWARD STREETER laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS (Van onze verslaggever) BOURGES, 19 juli De fundamen- .van het toch al gecompliceerde wed strijdreglement sidderden vandaag op nun grondvesten, toen de bekende Ne derlandse rallyrijder Piet Jetten, in de- vijfde Mobil Economy Run de be stuurder van een nieuwe Chevrolet Cor- *'air, van verdere deelname aan de zui- hJSheidsrally werd uitgesloten, omdat h'j niet kon voldoen aan de opgave, 453 ,m te rijden op de inhoud van zijn ben zinetank. Om half acht vanavond besloot de Jury, dat Jetten zwaar had gezondigd, d°or tien liter benzine te lenen van een toevallig passerende Nederlandse jour nalist, toen zijn eigen brandstofvoorraad w'as uitgeput. Voor Piet Jetten uit Box- fileer is deze zuinigheidsrit dus vanddag afgelopen hetgeen een bijzonder bittere P'l is voor deze serieuze coureur. De heer Jetten was gedwongen om met liter benzine meer brandstof kan oe tank van zijn kleine Chevrolet niet bevatten de rit van 453 km te wagen. Eh zie: in het stadsverkeer in Parijs on door een onvoorziene wegomlegging "U een oud vliegveld 9 kilometers Verloor hij precies die centiliters, welke bij te kort kwam toen hij, vijf kilo- fiieter vóór de finish zonder benzine kwam te staan. Een triest ogenblik. De enthousiaste equipe moest uitstap pen. Een auto zonder benzine is als een schip op het droge. Aan een passe- rende perswagen werd ten einde raad Sevraagd, onder controle van de waar nemer, tien liter in de tank te gooien, daartoe het zegel van de benzinetank bloest worden verbroken. Vorige jaren was reglementair voor beschreven, dat een deelnemende wagen een actieradius moest hebben van onge veer 500 km. Dit jaar was dit niet het beval, weshalve de heer Jetten en de heer Van Kuyk maandag met een ge rust hart van start gingen. Het lot van de heer Jetten wordt gedeeld door de Nederlander Jansen, die met Skoda reed en die al evenmin in staat_ bleek de afstand op de inhoud van zijn tank te rijden. De heer Jansen nam zijn toe vlucht tot een tankstation: ook hij moest d''Zf noodzakelijke daad bekopen met diskwalificatie. Volgens de voorlopige uitslag heeft de Fransman Favières, die gisteren ?iet zijn Panhard 1 op 30 reed, en die i,a afloop van deze prestatie door de op het matje werd geroepen, om- onLbij, volgens zijn waarnemer, een ]pi?erkelijke nonchalance aan de dag Sde ten aanzien van rode stoplichten, rin!eerverboden en andere tot bevorde- Palui Van veilig verkeer ingestelde be- der !e.h> de tweede dag heel wat min- over gereden. Zijn gebruikscijfer draaJje thans afgeiegde kilometers oe- wiite? J op 22,02, hétgeen wellicht te men) k's, aan z®n (rijkelijk laat geko- De vekaring tot heer in het verkeer. Daunhh,ederlander Van Zeist, die hem dn6 rïidt, lacht al evenmin, door de jury is beloofd dat straks, een nu HEIDA 800 meter in 1.50.4. AMSTERDAM, 19 juli De Amster damse atleet Henk Heida van A.V.'23 heeft vanavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein het Nederlands re cord op de 800 meter gebracht op 1 min. 50,4 sec. Het oude record stond op naam van Meindert Blankenstein en Jan van Uden met 1 min. 50,7 sec. Van het vijftal, dat voor de wedstrijd was uitgenodigd, lieten Blankenstein, Van Uden en Essajas verstek gaan. Hei- da en Groothuis (Estafette Amsterdam) werden gegangmaakt door Zaad- noordijk en Koppelaar, die in de eerste ronde het tempo hoog opvoerden. Voor die eerste vierhonderd meter liet Heida 53 seconden afdrukken, zodat een ver betering van het Nederlands record er royaal In zat. Toen hij na ongeveer 500 meter Koppelaar voorbij ging, moest rieida het verder alleen doen want groothuis kon zijn tempo niet bijhou den en zakje meer en meer af. Voor groothuis werd een tijd van 1.54.1 af- ff, ukt. Het nieuwe record van Heida bij de finish in Cannes, 6 pet van zijn totale verbruik aan zijn consumptie- cijfer zal worden toegevoegd, zulks naar aanleiding van het trieste feit, dat hij zes minuten te laat aan de etap- pefinish arriveerde. Twee andere Dau- phines hebben intussen de strijd moe ten staken wegens motorpech. Het was voor de bestuurders beiden Fran sen noodzakelijk even de motorkap open te maken en zoiets is reglemen tair verboden in deze rally. Martin Bijlsma heeft met zijn levens lustige equipegenoot, de Amsterdam mer D. van der Mark, met Wolseley tot dusver 1 op 16,03 gereden, de equipe Haenen-Bronzwaer uit Heerlen reed met Opel Kapitan 1 op 11.49, Van der Vlugt-Henrichs resp. uit Den Haag en Utrecht reden met Rambler Super 1 op 11. Landgenoten Knaegtel-Mutsaerts boekten met hun Ford Falcon een ver bruik van 1 op 11,88. Het traject Bourges-Grenoble is het volgende op het programma met een verplicht circuit in Clermont Ferrand, dat met een verhoogd gemiddelde (60 km per uur) tien maal moet worden gereden. LONDEN, 19 juli Harry Wouters van den Oudenweijer is vandaag in het springconcours om de Nizefela-prqs, waarmee het internationale concours hippique alhier werd voortgezet, niet bijzonder gelukkig geweest. De ruiter uit Eist, die met Hubertus reed, maak te bij twee van de zeven hindernissen een fout. Aangezien maar liefst 14 deel nemers in de eerste ronde f°utl°5>s rond kwamen was de Nederlander daardoor uitgeschakeld voor een hoge klassering. Na barrage werd de 20-jarige Brit Da vid Broome met Sunsalve winnaar. Ook in het springconcours om de Im perial Cup slaagde Wouters van den Oudenweijer er niet in zich voor de bar rage te plaatsen. Met Torette liep hij op het door de langdurige regenbuien zwaar geworden parkoers 12 fouten op. De Britse amazone Susan Cohen, de Olympische kampioene, won dit num mer met Clare Castle. KOPENHAGEN, 20 juli De TV- uitzendingen van de Olympische Spelen lopen in Scandinavië gevaar, als gevolg van een zet van een Deen se vakbond. Deze bond heeft haar leden, die als technici bij de Deense TV werken, opdracht te geven met ingang van 1 augustus hun werkuren met 3 uur per week te verminderen tot 42 uur per week. Een staking van Deense TV-tech- nici of desnoods alleen een wei gering overuren te maken kan de Scandinavische kijkers de Olympi sche Spelen kosten. Behalve dat de technici voor de Deense uitzendin gen moeten zorgen, zijn zij ook in geschakeld bij de relayering naar Noorwegen en Zweden. (Advertentie) Produkt voi» *HUin-DUPHA» Prins Bernhard heeft dinsdag in Londen de versierselen ontvangen behorende bij het grootkruis in de Balije van St.-Jan van Jeruzalem. Tijdens de plechtigheid kreeg de prins de banier aangeboden die bij de onderscheiding behoort en welke de wapens draagt van hem en van de orde. Rechts de „lord prior" van de orde, lord Wakehurst. WARMOND, 19 juli Het wedstrijd-comité op het startterrein van De Kaag heeft vandaag weer rui mer kunnen ademhalen. Er blies over de Kaagse wateren nog altijd een ste vige bries, maar zii was er een van bruikbare sterkte. Later op de dag nam de kracht er van nog iets af, ter wijl bovendien de frequentie der buien minderde. Na een vliegende voor-de-windse start bij de eerste boel aangekomen werd het veld Vliegende Hollanders door Kamerling aangevoerd. De Kat en Heike Blok volgden. Jacques Kraan, die bij de start had gemerkt, dat zijn bovenste lat door het grootzeil stak en maatregelen had moeten nemen, die kostbare tijd kostten, had zich uit de achterhoede al weer naar de vierde plaats opgewerkt. Een ronde later was de volgorde: Kamerling, De Kat, Kraan, Jongeneel, Blok. Op het Norre- meer had De Kat zijn plaats aan Kraan moeten afstaan, die vervolgens de aanval op Kamerling inzette. Dit duel duurde voort tot voor de Sociëteit, waar Kamerling echter met enkele lengten als eerste finishte. Kraan werd tweede. De Kat derde. De met spanning tegemoet geziene strijd in de Sharpy-klasse tussen de gebroeders Guldemond en Bart Kraan is in een ruime zege voor de Oude Weteringer geëindigd. Wim Guldemond, die bij de eerste boei op de vierde plaats lag achter Kraan, Boschma en Donker, zag de koploper steeds meer uitlopen, terwijl hijzelf bij het ingaan van de tweede ronde naar de tweede plaats was verschoven. Cor Guldemond, bij de start teruggeroepen, kon zijn daardoor geleden verlies uiteraard niet meer geheel goedmaken. Ver voor de overigen werd Kraan eerste. Jan Bier behaalde de zege in het kleine Drakenveld, dat hij van start af heeft aangevoerd. Klomp werd tweede. In de Punt-klasse kwam slechts een viertal Kaagzeilers op het water. J. van Bergen finishte hiervan als eerste. Bouw van Wijk. gisteren onder de abnormale omstan digheden vijfde geworden, zegevier de nu weer in de Vrijheidsklasse ver voor het veld, nadat hij al spoedig een voorsprong had genomen. In de Pampusklasse vochten Besseling, Blok en Biesot, steeds verder voor (je overigen uit varend, onderling om de beslissing. Besseling wist elke aanval op zijn al in het eerste rak verkregen winst af te slaan. In dp genoemde volgorde kwam het drie tal bii de starttoren terug. Ducha- toau behoudt door zijn vierde plaats een goede kans. «ieverts (De KaaS> en Alberda /Cneek) plaatsten zich ieder aan het hoofd van de in twee groepen gesplit- „G, Regenbogen. De Fries moest m ufiL feïïe strijd leveren met Van der ëulsf die aanvankelijk aan de kop ging, maar eerst Gebuis en later nog diverse anderen moest laten glippen. Alberda en Bakker waren hier de kop stukken, die tenslotte dq eerste twee filaatsén bezetten. Gebuis werd derde, n groep twee kwam Hofland als eer ste uit het voor-de-windse rak op het Zweiland. Kist vergat even een boei wat hem in deze scherp gevaren race direct op verlies kwam te staan Pas in de laatste rakken sloeg Sieverts zijn slag. Hofland werd tweede. Hoekstra derde, Ir. Zuiderbaan had de leiding in het Valkenveld vanaf de start ste vig in handen. Achter hem moest Hop pe hard werken om zijn tegenslag bij de aanvang weer enigszins goed te ma ken Met Van der %r w!st h« zich tenslotte naar de derde plaats te wer ken. Van der Veer plaatste zich voor hem als tweede. Koos de Jong diende in het aantrekkelijke Finnjollenveld al zijn registers open te trekken om van de vijfde naar de eerste te komen Op het Norremeer had van Weel die 'der de werd achter Gerhards, nog de lei ding gehad. D,e KaaS hee't ih een door protesten vertroebelde uitslag van de Holland- Friesland wedstrijd de leiding dank zij een eerste plaats van Kist een derde van Sieverts en een vierde van Hofland. Alberda werd tweede. Bakker liep onder de woelige bedrijven door een scheur in het grootzeil op In de Pampusrace met Curagao was de sco re voor De Kaag: 1-2-3-6-10, zodat Pau- li en zijn team met een flinke voor sprong aan het tweede deel kunnen be ginnen. De overige uitslagen waren c klasse: 1. Nederveen; 2. B. Ooms; 3. Streep- PARIJS 20 juli - De route de Fran ce, een etappe wegwedstrijd voor ama teurs, die oorspronkelijk voor de vori ge maand op de Internationa e wieler- kalender stond, zal van 261 juli tot 1 augustus worden gehouden. De start zal zijn in Bretagne, de finish in Zuid- Frankrijk. De totale afstand van de ze ven etappes bedraagt 962 km. De Zuidafrikaanse atle,eL,-j5f^ m Jefferys heeft tijdens wedstrijden in Johannesburg de 100 meter gewonnen m 10.1 see. Hi? verbeterde daarmee het Zuidafrikaanse record met 0,1 sec. De Nederlander Joop Captein is dins dag te Houtem-Vilvoorde (B) vijfde ge- ZHl "icurrc isv-vaa - .""ft IC HU UieiTl- V11VOOIUC V*-" 'V-B- aar. iJlg worden erkend, want er was worden in een internationale wegwed- n alle officiële bepalingen voldaan. strjjd over 160 km voor profs. Blonk. Olympiajollen: 1. C. A. Visser; 2. S. H. Haaksma; 3. B. Tournier. Fly ing Junior: 1. D. Dudok van Heel; 2. G. van Montfrans. Sternklasse: 1. H. v. d. Rest: 2. J. Visser; 3. R. Steensma. 12-Voetsjollen: 1. F. Daniels; 2. P. Bul- ters; 3. F. Speckmann. Jeugdklasse: 1. W. Huiser; 2. D. van Wely; 3. G. Woortman. (Van onze sportcorrespondenten) AMSTERDAM, 20 juli NAC heeft gisteravond zijn tweede en laatste aan koop van dit seizoen verricht. Het kocht namelijk de 19-jarige speler Frits van Ierland van Willem II, bekend als spil van het Nederlands amateur-elftal. Met Cor Machielse, de 3ergen op Zoomse speler, die van Blauw-Wit over genomen werd en de verkoop van Bouwmeester aan Feyenoord, heeft NAC nu alle transfers voor dit seizoen verricht. De aankoop van Van Ierland ging gepaard met de verkoop van Jan van Helden (die dit seizoen enkele ma len in het eerste elftal van NAC uit kwam) aan Willem II. Het bestuur van NAC heeft eveneens besloten tot het in stellen van een Rat Verlegh-wisseibe- ker. genoemd naar de grote coach van NAC, die enkele maanden geleden over leed. De beker zal worden verspeeld tussen de junioren van Feyenoord, Wil lem II, Sparta en NAC op zondag 21 augustus. De B.V.V.'er Wim van der Gaag is voor 22.000 verkocht aan de noorde lijke eerste divisiecluh Veendam. De besturen van AGOVV en Elinkwijk hebben dinsdag overeenstemming be reikt over de transfer van AGOVV's linksbuiten Herman de Jong naar Elink wijk. MOSKOU, 20 juli Binnenkort zal de nieuwe Russische baby-auto, de ,,Za- porozhet", in massa worden geprodu ceerd. Men hoopt er aan het eind van dit jaar 1500 vervaardigd te hebben, al dus deelt het Russische persbureau Tass mede. De wagen kan een snelheid van meer dan 80 km per uur halen en heeft een verbruik van 5'/* liter benzine op 100 km. Hij heeft een elektrische verwar ming om het starten bij koud weer te vergemakkelijken en is voorts uitgerust met banden zonder binnenband, een voorruitwasser en vijf versnellingen, aldus Tass. ROTTERDAM, 20 juli De Olym pische equipes van Frankrijk, met in (le hippische wereld berceinde namen als die van Pierre Jonqueres d'Oriola (Olympisch kampioen 1952), De Fom- belle, Fresson en Du Breuil, van Tur kije, Japan, Hongarije en België zijn de grote trekpleisters van het internatio nale concours hippique, dat hier van woensdag 3 t.m. zondag 7 augustus wordt gehouden. Ook de sterke Duitse vertegenwoordiging en de Nederlandse topruiters zijn vertegenwoordigd. Hoe zullen de in West-Europa vrijwel onbekende Turken, die in 1948 voor het laatst overigens met succes in Rotterdam waren, de Hongaren en de Japanners het er af brengen? Nooit te voren was er zo'n grote onzekerheid over de prestaties van de deelnemers BERGHAREN, 19 juli Een groot aantal rijders van naam is gecontrac teerd voor de Grote Prijs van Neder land motorcross, die zondag 24 juli te Bergharen bij Nijmegen wordt gehou den. Onder meer hebben de wereldkam pioenen van 1956, 1958 en 1959 voor deze wedstrijd die wordt georganiseerd door de M.A.C. ,,Maas en Waal", en die telt voor het wereldkampioenschap, in geschreven. Zweden levert met Rolf Tibblin, Lars Gustaffson, Gunnar Johansson, Over Lundell, Sten Lundin 'wereldkampioen 195?) en Bill Nillshri (wereldkampioen 1958) ongetwijfeld de sterkste afvaardi ging. Vrijwel alle bekende Nederlandse rij ders nemen aan de wedstrijd deel: Jan Clynk, Broer, Albert, Jan en Piet Dirks, Albert de Wit, Rob Selling, Ko Tuin, Cees Griekspoor. Jan van der Mei, Ben nie Hartelman en Joop van Heukelom zijn gecontracteerd. In totaal hebben 40 Nederlandse rjjders ingeschreven. Z(j zullen zaterdag een selectie-cross moe ten rijden. De acht hoogst-geplaatsteri worden tot de Grand Prix toegelaten. AMSTERDAM,20 juli Ter voorbe reiding van de Olympische Spelen wordt op zondag 23 juli in Ludwigsha- ven een lander-omnium gehouden tus sen de Olympische baan-ploegen van Duitsland en Nederland. Op de sprint starten de nationale kampioen Ad de Graaf en de Hagenaar Piet van der Touw. De combinatie Gerritsen-Paul komt uit in het tandemnummer (2 km) en voor de ploeg-achtervolging over 4 km werden gekozen Van der Lans, Nik- kesen, Nijdam en Oudkerk. KIEV, 20 juli Onze landgenoot Keiier heeft in de veertiende en voor laatste ronde van het internationale d~mtoernooi alhier in 53 zetten remise gespeeld tegen de Rus Valdys Zvirbu- lis. De wereldkampioen Koeperman is reeds zeker van de eindoverwinning. HU versloeg zijn landgenoot Rudolf Suplin en heeft thans 21 punten uit 16 partij en. als ditmaal. Vooral nu de Engelse top ruiters, die uitkomen in het internatio nale concours hippique te Dublin, ver stek laten gaan. Bekende namen treft men, behalve bjj de Fransen, aan bjj de Belgen, zoals de dames Schockaert en Van der Haegen en de heren Smeets, Hernalstiens en Lombard. Door de deel neming van de verschillende Olympi sche equipes is er vrijdag een voor- Olympisch springconcours ingelast om de prijs „Om de Maas", dat in de plaats komt van het springconcours voor equi pes. Het vrjj overladen programma heeft een tweede wijziging noodzakelijk gemaakt, namelijk de verplaatsing van het dames springconcours van de don derdag naar de woensdag. Het officiële Nederlandse team, be staat uit Irene Jansen met Icarê F2 Bert Uytendaal met Hanko en Source B'iu, Velstra met vier paarden, Char mante, Ferner, Kabila en The honest man, Harry Wouters van den Ouden- weyer met Hubertus, Frappant en prin ses Mary en Anton Ebben met Bajazzo en Easter Parade. Ook de dressuurproeven zjjn kwalita tief sterk bezet, met o.a. de Duitser H. Bojdt met Sankt. Georg en Briilant, de Engelse dames Mason met Tramella en J. S. Hall-Carp met Conversand Ca price en de Amerikaanse Karen Mc In- tosch, die niet minder dan vier paarden in de baan brengt. POTSDAM, 19 juli De Oostduitse atleet Siegfried Valentin heeft hier van avond het wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Valentin kwam tot een tijd van 2 min. 16,7 sec. Hij bleef daarmee 1,1 sec. beneden het oude record, dat de Zweed Dan Waern op 21 augustus van het vorig jaar op 2 min. 17,8 sec. stelde. i AMSTERDAM, 19 juli De officier vam justitie bij de rechtbank heeft te gen een 52-jarige Haagse boekhouder acht maanden gevangenisstraf geëist waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en af trek van het voorarrest. De boekhou der heeft als kantoorhouder van een Rotterdamse expeditiefirma in het bo decentrum te Amsterdam van 1957 tot april 1960 12.725 gld. verduisterd. Hij ontving van diverse bedrijven rem- boursgeiden, doch sfak een deel in eigen zak. ,,Hy stopte het ene gat met het an dere", verklaarde de als getuige gehoor de directeur van het expeditiebedrijf, die de verdachte met zjjn blanco straf blad schetste als een prima kracht en hem graag weer in dienst wilde nemen, zij het ap een andere plaats. ,,We hebben wel 6000 zendingen per dag en via een interne controle was de malversatie nooit aan het licht ge komen", zei hjj. Sommige goederen verzond verdachte met een andere bo de. De remboursgelden, die hij hier voor ontving, administreerde hij niet, maar stak ze in eigen zak. De Haagse boekhouder heeft zijn di rectie zelf mededeling gedaan van de verduisteringen. Hjj was door huwe lijksmoeilijkheden in geldgebrek geko men. Verdachte verdiende volgens de verdediger 350 per maand, waarvan hij zijn treinabonnement moest betalen en zijn alimentatieplicht moest voldoen. Hü uitte voor de rechtbank zijn grote spijt. De verdediger, mr. P. J. Willems, meende dat het controlesysteem bij de expeditiefirma niet deugde. Hij was het eens met de officier van justitie, die verdachte een fatsoenlijk man had ge noemd. De verdediger vroeg de straf gelijk te stellen aan de preventieve hechtenis. Uitspraak 29 juli. Vertaling: F. A. BRVÏVKLAVS HOOFDSTUK XVI HET KIND IS KONING In de grond zouden ze zonder uitzondering nog het liefst de hele dag geluierd hebben zonder zich iets van uur, plaats of tijd aan te trekken. Doch hun tijd was zo beperkt, dat elk uur kostbaar was. Van de 365 dagen van het jaar waren er maar zo weinig, waar zij vrijelijk, over konden beschikken. Dit zelf- beschikkingsrecht werd waardevol door de spaar zame gelegenheid om het te kunnen toepassen. Het zou ondenkbaar zijn, ja, bijna zelfs verraad lijken, om de vrije tijd niet zo nuttig mogelijk te besteden. Om zonder wroeging zijn tijd te kunnen verspillen zou men over de eeuwigheid moeten kunnen beschik ken. Meneer Hobhs had nooit ernstig over het probleem „zwaardvis" nagedacht. Voor hem was het een vis als een ander en hjj beschouwde alle vis als voedsel voor minbedeelden. Het was dus een ernstige schok voor hem, toen de jongen in rubber laarzen in de viswinkel van Alvin Follensby zijn twee moten in bruin papier wikkelde en zei, dat de prijs één dollar tien per pond was. „Mijn hemel", zei meneer Hobbs, „ik kan voor minder rosbief krijgen". „Natuurlijk," zei de jongeman, klaarblijkelijk ge schokt door het lage peil der menselijke intelligen tie. „Dit is zwaardvis Meneer Hobbs reed naar huis en voelde zich ter neergeslagen en vol duistere voorgevoelens. Het was bijna vijf uur en hjj had gezegd, dat hij op tijd terug zou zijn voor de lunch. Peggy zou zich de haren uitrukken van angstige bezorgdheid. Tot zijn verbazing was Grey Gables verlaten. Hü bracht de verschillende boodschappen naar de keu ken. De zwaardvis legde hij heel voorzichtig in de ijskast, zó voorzichtig als was het 't fijnste kristal. Toen zich verlaten en een beetje gepikeerd voe lend door de onverschilligheid van een leeg huis fing h;j in de hangmat liggen en viel bijna onmid- ellijk in slaap. Herman Willemse heeft in de Verenigde Staten opzien gebaard door een zeer zware zwemrace voor professionals te winnen. ATLANTIC CITY, New Jersey, 20 ju li Herman Willemse, de 26-jarige on derwijzer uit Utrecht, heeft dinsdag de moeilijke zwemwedstrijd over 26 mijl rond het Absecond-eiland gewonnen in de tijd van 10 uur 30 minuten en 5.2 se conde. De spraakzame schoonzoons van meneer Hobbs waren vertrokken en hoewel er nog steeds acht men sen binnen de muren van Grey Gables leefden, had hij momenten van eenzaamheid. Zonder het te be seffen was hij een kinderwereld binnengeglipt een wereld, zo volkomen geconcentreerd op 's le vens eerste begin, dat ze weinig aandacht meer over had voor deszelfs eindprodukten. Om het heel bruut te zeggen: meneer Hobbs, die er aan gewoon was om de centrale drijfkracht te zijn, kwam plotseling tot de ontdekking, dat hji tot de rol van reserve band gedoemd was, en dit droeg er niet weinig toe bij om zijn zelfbewustzijn te kwetsen. Deze wereld van moeder-en-kind was er nu juist niet een, waarin hjj een actief aandeel wenste te nemen. Hjj voelde zich weinig op zijn gemak, alleen al omdat hij genegeerd werd, al wist hij, dat dit niet opzettelijk geschiedde. Mevrouw Hobbs, Susan en Jane brachten hun tijd bijna letterlijk „van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat" door met in de keuken een ware veldslag met potten en pannen te leveren om voor kleine mondjes voedsel te bereiden, met te proberen het erin te krijgen (om het uiteindelijk in de vuilnisemmer te doen belanden), met warm wa ter te gieten over kleine lijfjes, ze in bed te stoppen, uit bed te halen, aan te kleden, weer uit te kleden, op hen te passen, hen uit allerlei gevaren te redden en ze op te rapen, als ze gevallen waren. Zelfs des avonds, als de laatste slaapkamerdeur zacht was dichtgetrokken, beheersten de kinderen het gesprek. Met een meerderheid van drie tegen één gaven mevrouw Hobbs en haar beide dochters zich over aan de weelde van deze vrouwenpraatjes. Niet langer door enig respect voor wat des mans is ge dwongen om hun aandacht op ruimere einders te richten, lieten ze hun wereld ineenkrimpen tot de vier muren van Grey Gables en leefden daarin ge lukkig en tevreden. Nu en dan trachtte meneer Hobbs zijn invloed te doen gelden door zich te wagen aan 't vertellen van een grappig verhaal of te zinspelen op iets, dat voorviel in de wereld buiten het Eiland. Die ver halen werden soms ontvangen met kortstondige en vreugdeloze geluiden, die een lach moesten voor stellen; de lach, die een schjjn van belangstelling en geamuseerdheid moet verlenen aan lieden, die hun gedachten bjj heel andere dingen hebben; de lach die zij reserveren voor heel jonge en voor heel oude mensen en voor de verhalen, waarmee een predikant zqn preken kruidt. Wat de buitenwereld betrof, wa ren Susan en Jane en mevrouw Hobbs zo volkomen onwetend geworden omtrent derzelver bestaan als woonden ze in een hutje op de hei. Meestal echter, als hjj die pogingen tot normale conversatie deed, schenen ze hem helemaal niet te horen, wat hem nog het meest terneer drukte. Ze waren doof, zoals volwassenen, die opgaan in hun eigen gesprek, doof zijn voor het gebrabbel van een kmd. dat aan hun voeten op de grond speelt. Misschien de enige methode, welke hij met een redelijke kans van slagen kon toepassen om de aan dacht voor zich op te eisen, was het maken van een onverwacht en luid gerucht. Maar ook daarvoor had h(j weinig kans. Het rooster van Stille Uren kwam, daar het voor ieder kind anders was, uiteindelijk neer op een verplicht stilzwijgen gedurende het grootste deel van de dag. Het normale leven van Byron Dangerfield Grant Jun. bijvoorbeeld scheen een toestand van min of meer volslagen bewusteloosheid te vereisen. De enige keer per dag, dat hij officieel verscheen, was tussen vier uur en half zes des middags. De rest van de dag werd hjj verondersteld in staat van verdoving te ver keren of gevoed te worden en beide toestanden vergden blijkbaar een hoge mate van stilte. Van de andere kant gaf Peewee Carver officieel uiting aan haar emoties van 6 tot 9 uur 's mor gens, een periode, door meer normale personen be schouwd als gewijd aan de rustigste en gezondste slaap van heel de nacht. Tegen half tien was ze zo uitgeput door dit ontijdig krachtsvertoon, dat ze voor 'n uur naar bed gebracht moest worden. Dit werd tussen één uur en half drie herhaald. (Wordt vervolgd) De 20-jarige Hilversumse Mary Kok won duizend dollar doordat zjj als eer ste vrouw de finish bereikte. Haar tijd was 11 uur, 31 minuten en 24 sekonden. In het totaal-klassement legde zij be slag op de 8-ste plaats welke haar nog 100 dollar opleverde. Willemse moest de 22-jarige Argen- tfld Jorge Mezzadra vc erbij, om de eerste prijs 5.000 dollar (18.000 gul- der|i - ln de wacht te kunnen slepen. Mezzadra, die in deze wedstrijd als be- roepszwemmer debuteerde, had name- Hjk geruime tijd de leiding. De Amerikaan Tom Park en de Ca nadees Cliff Lumsdon gingen ge- j a?.s tweede door de finish, met een tijd van 10 uur 40 minuten en 7.8 sekonde. Zij deelden de tweede )en der de prijs en kregen elk 1.350 dollar. Park zakte op de kant in elkaar toen h(i de finish had bereikt. Ook Lumsdon was uitgeput, maar Willemse zei, dat h(j nog wel tien mijl verder had kunnen zwemmen. Het was zijn derde wedstrijd als prof. In 1959 werd hij tweede in de kanaalwedstrijd tussen Frankrijk en Engeland en het .'ig jaar vierde in de traditionele wedstrijd van Mar del Plata in Argentinië. Toen de eerste drie op de kant wa ren, hadden vier deelnemers opgege ven. Ook Greta Anderson, die na negen mjjl naar de kant zwom en gediskwa lificeerd werd. Als vierde zwemmer bereikte de Argentijn Mezzadra de fi nish. Nieuw-Zeeland heeft de wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup (Amerikaanse zone) tegen Brits West-Indië met 50 gewon nen. Nieuw-Zeeland komt in de tweede ronde uit tegen Venezuela.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9