Tijd van conflicten in de Ned. Opera is voorbij Opvoering Be geslaagd: 1.200.000 subsidie verleend Max Tailleur maakt een grote tournee Amsterdamse komiek benoemd skippevan de KLM weer tot Antiek AUTOOTJE haalt 30 km met zonenergie Aardigheidjevan Ameri kaans geleerde ook principe van Tiros-navigatiesatellieten SUNIL PRIJZEN FOTOWEDSTRIJD aan winnaars uitgereikt Jury vol lof L/ylfj WITTER DAN DE WITSTE DUIF I r. SUNIL WAST STRALEND WIT Kritiek op rede van minister Nieuwste mop bij afscheid op Schiphol m Tram drukt auto over de kop Wordende stad" 1000,- waard Na cafébezoek achter het stuur Gevangenisstraf voor vechters Maker van prijswinnende foto H. Duynstee OPTIMISTISCHE WETHOUDER IN AMSTERDAMSE RAAD Voor Ned. Comedie half miljoen Geen uitwijkmogelijk heden voor de boeren? Luchtvaartbelangen „neusachtig" behartigd i DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM Heel gezin gewond POPPENCOLLECTIE H. M. DE KONINGIN m Eis: acht maanden en twee jaar niet rijden Ruzie uitgelokt en met mes gestoken DONDERDAG 21 JULI 1960 PAGINA 5 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 juli De Nederlandse Opera speelde van avond weer de „Bettelstudent" in de Amsterdamse raad volgens de heer Brinkgreve (K.V.P.) de enige goede première, die de Opera in het afgelopen seizoen heeft gegeven. En deze rol ligt de Opera nog steeds zo goed dat de raad zij het na een breedvoerig debat het voorgestelde subsidie van 1.200.000 voor het a.s. sei zoen verleende. De Nederlandse federatie van beroepsverenigin gen van kunstenaars had op het laatste moment nog een memo randum aan de raad gezonden met o.a. de suggestie van de Opera een overheidsbedrijf te maken maar daar voelde niemand in de raad voor. Voorzitter Landbouwschap: Nieuwe Indonesische actie voor een „vrij West-Irian" - u De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland Volendammer handelt in „voordelige" opium Een maand gevangenisstraf en zestig gulden boete Consciëntiedwang Gestolen geld terug bezorgd via priester Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte was! C4*» Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Rechtbank Alkmaar Prinses Beatrix terug uit Genève Motorrijder in Assen omgekomen iedere dikte, elke maat bouw- en meubelpiaat De opvoering in de raad begon met «en scène, die niet tot het programma behoorde, n.l. de uittocht van de gehele V.V.D.-fractie, die kwaad wegliep om dat de raad inplaats van direct met het operadebat te beginnen eerst nog even een P.v.d.A-raadslid toestond te praten over de vermindering van de bijsteun voor A.OW.-trekkersMaar toen de heer Brinkgreve de hoop ging uitspre ien dat de tijd van conflicten voor de Dpera nu wel voorbij zal zijn, want dat het publiek niet naar de Opera wordt Betrokken omdat deze instelling voort sukkelt van het ene conflict naar het andere, maar wel door goede voorstel- "hgen, kwamen de V.V.D.-leden de fhadzaal binnen. De heer Brinkgreve vond dat de nieuwe driehoofdige leiding yan ,je opera nog maar weinig resul- sfieP °P tafel kan leggen, hi] wilde - chts zjjn vertrouwen in het bestuur geerd. Het is moeilijk grote internatio nale kunstenaars aan te trekken omdat Nederland niet kan bieden wat andere landen soms aan honoraria geven. De Opera zou anders nog veel meer gaan kosten. De wethouder zei ook dat subsidie verhoging nauwelijks nog mogelijk is en dat er naar een nieuwe financiële ver houding zal moeter worden gezocht. Nederlanders, die de directie van een opera kunnen voeren, zijn hier zeer schaars omdat er geen opleiding in Ne derland voor bestaat. De wethouder acht een grotere samenwerking tussen de conservatoria en de Opera voor de beroepsopleiding noodzakelijk. Het enga geren van buitenlandse solisten gebeurt door de Opera zelf, tenzij het heel snel moet gebeuren. Dan wordt er wel ge bruik maakt van impresariaten. Nederlandse Comedie Ook de Nederlandse Comedie kreeg haar subsidie van bijna een half mil joen gld. voor het a.s. seizoen, maar niet dan nadat de heer Brinkgreve (K.V.P.) gepleit had voor een gedeelte lijke verandering van het repertoire, met meer klassieke stukken, vooral voor middelbare scholen. Zijn ideaal gaat uit naar een vast klassiek theater zoals de Comédie Franpaise in Parijs met een duurzame traditie, die uiteraard moet groeien en door het subsidiebeleid van de overheid op lange termijn kan wor den bevorderd. Wethouder mr. De Roos (P.v.d.A.) vond het een prachtig ideaal maar het terrein daarvoor is in Nederland te klein omdat ons land niet die langdu rige traditie in de klassieke opvoeding kent als b.v. de Franse jeugd. Boven dien is de toneelkunst in Frankrijk voor namelijk in één stad, Parijs, gecon centreerd, en in Nederland over meer steden verdeeld. De wethouder acht het aantal schooluitvoeringen te gering. Hij weet dit aan de belemmeringen, die het onderwijs zelf daarbij veroorzaakt. Eigenlijk is er één gezelschap nodig, dat zich uitsluitend met deze klassie ke schoolopvoeringen bezighoudt. De heer Den Uyl (P.v.d.A.) had ge vraagd of het niet van het goede te veel is dat de Ned. Comedie drie directeuren salarieert terwijl andere toneelgezel schappen met één directeur volstaan, maar de wethouder antwoordde dat de drie directeuren tegelijk ook regisseur zijn, ieder voor een bepaalde sector van het repertoire. DEN HAAG, 20 juli De voorzitter van het landbouwschap, de heer Bie- wenga, heeft in de vandaag gehouden vergadering van het landbouwschap kri tiek geleverd op de rede van minister Marijnen te Sas van Gent. De bewinds man had in die rede gezegd, dat het gevoerde garantiebeleid geleid heeft tot het losmaken van de produktie van de afzetmogelijkheden. Dit zou het duide lijkst blijken in de melkveehouderij en de akkerbouwsector. De minister deed daarom een beroep op de boeren in die sectoren om te pogen tot een meer even wichtige samenstelling van de land- bouwproduktie te komen. De heer Biewenga merkte nu op, dat de bewindsman met deze rede geen be roep kon hebben gedaan op de indivi duele boeren. Voor hen vormen de op- brengstprijzen van de produktie een ge geven, waarop zij geen invloed hebben. Verder meende hij, dat mr. Marijnen wat te veel nadruk op de kwalijke ge volgen van het garantieprijsbeleid ge legd had waar hij kritiek heeft op de ho ge produktie van varkensvlees en eie ren. Voor deze laatste produkten bestaan immers geen garantieprijzen. De heer Biewenga vroeg zich voorts, zoals reeds zovelen voor hem gedaan hebben, af welke uitwijkmogelijkheden de boeren hebben wanneer zijn hun pro- duktierichting willen veranderen. De heer Biewenga toonde tot slot met cijfers aan, dat Nederland zijn melkpro- duktie de laatste jaren in veel mindere mate heeft zien stijgen dan de overige partners in de E.E.G. Men zal daarom terdege moeten overwegen, of Neder land wat de melkproduktie betreft er goed aan zou doen eenzijdig de produk tie te beperken. voor een jaar toezeggen. j^e heer Vermeulen (prot.) stelde dat Amsterdam met zijn subsidie nu wel aan "i-nde van zijn kunnen 1S> want er moet toch iets overblijven voor an dere kunstinstellingen De subsidiever- hoging gaat maar door. In totaal zijn de kunstsubsidies 13 Pct hoger dan het vorig jaar. Er moet toch eens >en grens getrokken worden. De heer Cave- lier (V.V.D.) mengde tussen zijn talrij ke klachten (het aantal bezoekers daalt; er is geen vaste dirigent, het program ma is te improvisorisch, te veel buiten landse krachten enz.) toch nog 'n woord van lof en wel v°or de jonge directeur van het ballet, die zowaar de exploita tie binnen de raming heeft weten te houden, iets wat nog nooit is gelukt. De heer Den Uyl (P.v.d.A.) was wat optimistischer. Hij acht de voortdurende uitwisseling van Nederlandse er buiten landse solisten heel goed voor het cul turele leven in Europa. En wethouder mr A. de Roos (P.v.d.A.) sloeg zelfs een nog optimistischer toon aan, bij de ze wethouder overigens gebruikelijk als het gaat om de opera en wellicht ook Wel nodig om het voortdurend „opera- tief" ingrijpen vs.n de raad. in opera- aangelegenheden te kunnen opvangen. Volgens de wethouder zijn de moei lijkheden voorbij, het vertrouwen is te ruggekeerd. B. en W. rekenen er op dat na de vakantie de operadirectie een >p- lossing zal hebben gevonden voor een nieuwe vorm van de personeelsverte genwoordiging. B. en W. zullen er geen genoegen mee nemen als die oplossing uitblijft. In de statuten is een eenhoof dige leiding nadrukkelijk voorgeschre ven zodat alle functionarissen onderge schikt zijn aan de intendant. Het nei programma met dirigenten, solisten, enz. voor het a.s. seizoen staat nu vast, waarbij nieuwe krachten zijn geenga- BÜ zy'n vertrek naar Zuid-Afrika Is Max Tailleur, die als ambassa deur van de Amsterdamse humor ook deze zomer een langdurige buiten landse reis gaat maken, op Schiphol door de onder-directeur van de K.L.M., de heer R. J. Vogels, benoemd tot lid van de „World society of skippers of the flying Dutchman". Prins Bernhard is de eerste skipper van deze vereni ging, waarvan slechts diegenen lid kun- nen worden, die actief het belang van de luchtvaart hebben gediend. DJAKARTA, 21 juli (Reuter, A.F.P.) President Soekarno van Indonesië heeft gisteren een commissie inge- stellen voor de „bevrijding van West- Irian". aldus meldt Antara. In de Indonesische opperste advies raad, het „privé kabinet" van Soekar no, worden thans uitvoerige besprekin gen gehouden over het vraagstuk Ne derlands Nieuw Guinea. De derde zit-. ïlnS van deze adviesraad in dit jaar is dinsdag geopend met een verslag ya" minister van buitenlandse za- aen, bubandrio. De vergadering werd gepresideerd door Soekarno, De waar- a e i yoorzitter van de raad Wi- j deelde later aan journalisten me- rmnTl uleden "De kwestie Nieuw- haaaa in !)aar. geheel onder de ogen f,?,,g?z!en m verband met het le ven van het volk". Op zijn beurt onderscheidde Tailleur de heer Vogels en wel met een gouden doofpot-speldje, een exclusieve onder scheiding, aangezien behalve prins Bernhard slechts zeven andere Neder landers dit bezitten. Bovendien over handigde Max temidden van een aan tal genodigden in het gebouw van de ci viele dienst op Schiphol mej. Frieda Swart de secretaresse van de public re lations dienst van de K.L.M., die zijn circa 80.000 km lange tournee door Zuid- Afrika en Amerika heeft voorbereid, de gouden Anne Frank-medaille, waarop behalve de jaartallen 19291945 in het Duits vermeld staat: „Ik geloof in het goede in de mens". „Wij vinden dat Max, die een van onze meest bereisde passagiers is, de belangen van de luchtvaart neus achtig heeft behartigd", zei de heer Vogels woensdag vlak voor het ver trek van de Amsterdamse komiek. Vervolgens overhandigde hij Tailleur een afgietsel van een exotische vogel met een geweldige neus, genaamd „Toekan", hetgeen hij een ander woord voor „doofpot" noemde. Vervolgens was de beurt aan Tailleur zelf, die vertelde dat de komende toer- nee de grootste wordt, die hij tot dus verre heeft gemaakt. Hij gaat in 33 ste den van Zuid-Afrika, Zuid-, Midden- en Noord-Amerika en Canada optreden voor Nederlandse verenigingen en maat schappijen. Pas begin oktober keert hij terug om zijn etablissement „De Doof pot" de heropenen. Bloembollen voor Jane Voor sommige bekende persoonlijkhe den heeft hij cadeaus bij zich. Zo b.v. bloembollen voor de Amerikaanse film ster Jane Mansfield, die enkele jaren geleden Nederland heeft bezocht. „Ze krijgt bollen die haar naam zullen dra gen", vertelde Max en hij haakte daar een paar slagzinnen aan vast, die in Advertentie -A*- K KENTU KENT? AMSTERDAM, 20 juli Terwijl van ochtend het hemelwater bü stromen neerviel, reed de Amerikaan dr. Char les A. Escoffery in een showroom in zijn .-zonneauto". Het is een antiek wagen- De uit 1912, dat zijn energie ontleent aan het zonlicht. De heer Escoffery, een ehemisch-fysicus, die als wetenschap- Pe"jk medewerker is verbonden aan ®en fabriek van gelijkrichters in El Su- fundo in Oiifnrnië, blijft tot donderdag n ons land om de „zonne-auto" en an 're v°orbeelden waarbij gebruik wordt f. "jaakt van zonlicht als energiebron, «emonstreren. mXM« zonne-auto" is eigenlijk maar een aardigheidje", vertelde de heer Es coffery vanochtend. „We hebben hem laten bouwen om het contrast tussen de oude en moderne techniek te accentue ren: een museumauto die rijdt op zon energie". Op het dak van de auto is een paneel gemonteerd waarop 10.640 silicium-cel- len zijn aangebracht. Ze zien er uit als wafeltjes. Als de cellen door zonlicht wore -n getroffen, produceren ze een zwakke elektrische stroom dié „be waard" wordt in accu's. Als ze vol zijn kan de auto ongeveer drie uur rijden bij een snelheid van ruim 30 km. In de ruimtevaart wordt reeds veel vuldig gebruik gemaakt van zon-ener- gie Zo zijn bijvoorbeeld de tiros-naviga- tiesatellieten van de Amerikaanse ma rine met zonne-batterijen uitgerust. De kosten zijn nog vrij hoog omdat het he le principe nog in een experimenteel stadium verkeert. De kostbare research is slechts mogelijk dank zij de financiële steun van de Amerikaanse legerautori- teiten. Maar volgens de heer Escoffery zal in de toekomst blijken dat zonener gie goedkoper is dan de „met behulp van bewegende delen" opgewekte ener gie. De toepassingsmogelijkheden zijn uiteraard beperkt. Voor Nederland ver wacht men weinig heil van deze nieuwig heid. De wolken boven ons land absor beren de rode stralen van het zonlicht en het zijn juist deze stralen waarop de „zonne-roosters" reageren. Dr. Escoffery vertelde een en ander over de toepassingsmogelijkheden. Zo wordt reeds van zon-energie gebruik ge maakt voor flikkerlichten ter beveili ging van opgebroken wegen, voor boei en te- beveiliging van de scheepvaart, voor transistor-radio's en zelfs konden enkele journalisten met elkaar telefone ren via de „zonne-telefoon". De „zonne-auto" zal men ook kunnen zien op de Firato-tentoonstelling, die binnenkort hier wordt gehouden. Hollywood dit Nederlandse produkt be roemd zullen kunnen maken. Een speciaal woord van dank uitte hij tegenover de heer A. Marx, directeur ,?ea Amsterdams modemagazijn, me bu het vertrek aanwezig was. „Hij heeft mij acht jaar geleden de eerste duizend gulden geleend voor de oprich ting van de Doofpot. Toen ik die hem een jaar later terugbetaalde zei hij: dat kost me honderd gulden, want ik had met een vriend van me om honderd gulden gewed, dat ik ze nooit zou terug krijgen". „Vertelt u onze luisteraars nog gauw even de laatste Amsterdamse mop", vroeg een radio-verslaggever, gewa pend met een microfoon tot Max, toen de passagiers reeds waren opgeroepen om zich naar het vliegtuig te begeven. Tailleur vertelde snel de volgende: er staat een slagersjongen voor een stop- licht met zijn fiets op de tramrails. Hij moet linksaf. De tram kan niet meteen doorrijden als het licht groen wordt. „Jan, kun je niet even van die rails af gaan?" roept de trambestuurder. „Ik wel," zegt de slagersjongen, „maar jij niet". DEN HAAG. 21 juli Een heel ge zin, vader, moeder en twee kinderen, is gisteravond gewond geraakt bij _en botsing van een auto met een tram in Den Haag. De auto zou linksaf slaan op de Goudsbloemlaan en wachtte voor de naderende tram, precies iets te veel naar voren, zodat de auto gegrepen werd en over de kop werd gedrukt. De verwondingen van het gezin bleken achteraf mee te vallen. DEN HAAG, 20 juli Een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk en zestig gulden boete heeft de krijgsraad con form de eis opgelegd aan een soldaat uit Volendam wegens het in bezit heb ben van opium. Terwijl de soldaat in Tilburg was gelegerd had een van zijn kameraden hem voorgesteld een voor delig handeltje te drijven in opium. De Volendammer zou er wel aan kunnen komen omdat hij voor zijn vader gere geld vis moest brengen in Rotterdam. Inderdaad wist hij van een Rotterdam se marktkoopman drieduizend milligram opium los te krijgen, deels ruw, deels gezuiverd, waarvoor hy veertien gulden betaalde. Voordat hij iets met het ver dovende middel had kunnen doen kwam de koninklijke marechaussee achter het handeltje bij een onderzoek naar aan leiding van diefstallen door kamera den van de Volendammer gepleegd. „U bent flink beet genomen door die koop man", merkte de president van de krijgsraad op, „want de party opium kostte in feite maar vier gulden". De militair had dit niet geweten want hij dacht dat opium heel kostbaar was en daarom had hij zelfs veertien gulden nog voordelig gevonden. DEN HAAG, 20 juli Het landelijk comité tot verzameling van Nederland se Volksklederdrachten ten behoeve van de collectie van H.K.H. prinses Wilhelmina i§ gereed gekomen met het restaureren van de poppencollectie (speciaal Nederlandse klederdracht poppen) van H.M. de koningin. Deze restauratie is indertpd door het comité als verjaarsgeschenk de koningin ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag aangeboden. H.M. de koningin heeft thans toe stemming gegeven deze poppen in een tentoonstelling samen te brengen, die zal worden gehouden in de aula van het Nederlandse Openlucht Museum te Arnhem vanaf 23 juli. NIJMEGEN, 21 juli Een priester heeft gisteren een bedrag van 245,- op het politiebureau gebracht. Het be drag was in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een gep .rkeerde auto, in het centrum van de stad. De dader had vrij kort na de dief stal berouw over zijn daad gekregen en had de priester verzocht het geld op het politiebureau te deponeren, hetgeen ge schiedde. Advertentie SUN S* 2» SOOS 11 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 juli De heer H. Duynstee uit Rotterdam heeft de hoofd prijs gewonnen in de door de Vereni ging van Nederlandse gemeenten en de Stichting ter bevordering van de ama teurfotografie gehouden fotowedstrijden met als onderwerp „De plaats waarin we wonen". 1770 deelnemers zonden 5500 foto's in. De eerste prps in de jeugdklasse was voor R. Colette even eens uit Rotterdam. De prijswinnaar bij de senioren nam tijdens de vanmiddag in het kantoor van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten gehouden prijsuitrijking uit handen van de heer G. H. Post Cleveringa, lid van het bestuur van deze vereniging, tevens lid van de jury, een waardebon van duizend gulden in ontvangst. De bekroonde foto, getiteld „Wordende stad" is genomen op Waalhaven en laat een aantal tegen de lucht afstekende yzeren bewapeningen voor betoncon structies zien. De heer Colette had het Rotterdamse monument „De Boeg" gefotografeerd. Hii kreeg een waarde bon van honderd gulden. De heer Post Cleveringa merkte op, dat een tweeledig doé] was be reikt met de wedstrijd, namelijk het aankweken van burgerzin en het bie den van een recreatiemogelijkheid. Hij noemde het peil van de inzendin gen heel behoorlijk. Door de jeugd waren ruim duizend foto's inge stuurd. De prijswinnende foto, die een haast wel abstract beeld geeft, was met vrijwel algemene stemmen als beste aangewezen. De heer Post Cleve ringa noemde de foto van opvallende eenvoud en van feilloze techniek. De tweede prijs bij de senioren was voor mevrouw J. M. van Rijn-Zwart kruis, ook uit de Maasstad, die een byzonder geslaagde loto had ingestuurd van vier agenten, die tegen de achter grond van een groot, volkomen veraten plein, rond twee met elkaar in botsing gekomen bromfietsen staan. De derde irijs was voor de Rotterdammer T. Lermans met de foto Maasboulevard. By de jongeren ging de tweede prijs naar M. Vennik uit Haarlem, die een plaatje van de markt had genomen en de derde prijs was voor F. v.d. Wind uit Aarlanderveen, met een poëtische landschapsfoto. Een aantal van de beste foto's, die wellicht in verscheidene steden geëxpo seerd zullen worden, konden bij de prüsuitreiking worden bezichtigd. Som migen hadden hun onderwerp gezocht in de moderne bouw, anderen nadden candid-foto's („de mens betrapt") ge maakt, zoals die fotograaf, die had vastgelegd hoe bp een feestelijke ge beurtenis een heel klein kind door een heel grote agent wordt tegengehouden. Sommige foto's bestonden bij de gratie van de vondst, zoals het kussende paar tje, dat voor een muur van een café loopt, waarop met enorme letters staat geschilderd Vergunning. Rotterdam kwam wel bijzonder goed voor de dag met zijn vele prijswin naars. De bijzondere prijs van de Ver eniging voor Nederlandse gemeenten ging ook al naar een inwoner van die stad, en wel de heer P. van Aelst, die een actiefoto van twee brandweerlie den' had ingezonden. ALKMAAR, 20 juli Acht maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaren eiste de officier van justitie bij de rechtbank, jhr. mr. A. J. Reigersman tegen een 47-jarige juwelier, wonende te Egmond aan Zee, die in de nacht van 13 op 14 januari na cafébezoek achter het stuur van zijn auto was gaan zitten en een frontale botsing veroorzaakte met een hem tege moetkomende vrachtauto. Zijn auto werd zwaar beschadigd en de juwelier zelf werd bewusteloos en zwaargewond uit zyn auto gehaald. Een mede-inzit tende liep slechts lichte verwondingen op. De juwelier werd in het ziekenhuis twaalf weken verpleegd. Hij is nog niet geheel hersteld van zyn verwon dingen. De officier vond in het getui genverhoor voldoende aanleiding voor zyn eis, hetgeen de verdediger, mr. A. Goudsmit niet verhinderde, na aanvoe ring van de verklaringen van enkele getuige décharge vrijspraak subsi diair clementie te vragen. Uitspraak 3 augustus. ARNHEM, 20 juli Een dertigjarige koopman en een 22-jarige chauffeur, ex-amateur-kampioen bokser van Ne derland, beiden Arnhemmers, zijn van daag door de politierechter veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, waanan vier maanden voorwaardelijk met een proef- tyd van drie jaar en met als bijzondere voorwaarde, dat zij zich in woord en daad verder zullen onthouden perso nen lastig te vallen op straat en in openbare gelegenheden. De vechtersbazen, die reeds eerder voor mishandeling waren veroordeeld, hadden in de nacht van 2 op 3 juli in een Arnhems drankhuis onenigheid uit gelokt met een 29-jarige aannemer, die er met zijn verloofde was. Er ontstond een groot tumult dat tot gevolg had dat de aannemer buiten het drankhuls een messteek opliep. Van wie, is onbe kend gebleven. De officier* zowel als de politierechter laakten het brute optreden van de beide verdachten. „Het is een vorm van terreur, die we niet kunnen hebben", zei de politierechter. In zijr requisitoir gewaagde de officier, mr. A. J. J. Pfeil, van „lafaards, die door een dreun op het hoofd moeten leren dat het niet aangaat nergens op uit zijnde burgers te mishandelen". De chauf feur die op de nominatie stond naar de Olympische Spelen te worden uitge zonden, doch vorig jaar door de Neder landse Boksbond voor het leven werd geschorst, liep toen hij zich aan de mis handeling schuldig maakte, bovendien nog in een proeftijd van zijn vorige straf. De officier eiste tegen hem zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. Tegen de eerste beklaagde eiste hij ook zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. In beide gevallen verbond hy er een proeftijd aan van drie jaar en wat de chauffeur betreft, ook onder toezichtstelling. SCHIPHOL, 21 juli Gisteravond is prinses Beatrix van haar achtdaagse privé bezoek aan Genève, met een lijn- toestel van de K.L.M. teruggekeerd. Zij werd vergezeld door haar particulier secretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wij nen en door twee vriendinnen. Een hof- auto bracht de prinses terstond na haar aankomst van Schiphol naar paleis Soestdük. ASSEN, 21 juli Vanmiddag is de 64-jarige motorrijder F. Sikkens om het leven gekomen toen hij langs de Drentse Hoofdvaart tegen een vrachtauto reed. nadat hij voor een plotseling stoppende auto moest uitwijken. (Advertentie) T7 en half uur nadat de 35- f j jarige Rotterdamse lasser H. Duynstee een waarde bon van duizend gulden in ont vangst heeft genomen omdat hy de beste foto heeft ingezonden voor de wedstrijd „De plaats waarin wij wonen" zegt hij dro merig: „Als ik tien jaar jonger was dan werd ik beroeps. Repor tages zou ik willen maken. Maar nu kan dat niet meer. Ik blijf nu maar op de raffinaderij wer ken in Pernis." De bekroonde foto van de heer Duynstee is geen toevalstreffer. Hij is een hartstochtelijk ama teur die het „boxcameraatje" al jaren achter zich heeft. Medail les heb ik al genoeg gewonnen maar dit is pas mijn tweede geldprijs. Die andere was maar 25 gulden." Deze amateur, die dus eigenlijk beroeps zou wil len zijn,beperkt vanzelfspre kend, zijn activiteiten niet tot de familie- en vakantiekiekjes. Als lid van de fotoclub IJsselmonde weet hij onderwerpen genoeg te vinden om in zijn lens te van gen. De foto van de tegen de lucht afstekende betonijzers, die zich onder de ogen van de jury ontwikkelde tot een waardebon van duizend gulden had hy ge woon „in voorraad". Hij had haar in het voorjaar al gemaakt, toen er nog niets van de wedstrijd bekend was. „Het was een foto van een bouwwerk, dus typerend voor Rotterdam, de plaats waarin ik woon" zegt hij. „Ik had nog wel betere, maar die waren niet m 1960 gemaakt en dat ivas voorwaarde." Maar ook deze bleek dan goed genoeg. Op de club had de inderdaad bijzonder geslaagde foto ook al de aandacht getrokken. „Toch had ik dit nooit gedacht. Toen ik opgebeld werd geloofde ik het niet. Iemand zei: schrik niet je hebt de prijs. Ik dacht: misschien halen ze een geintje met me uit. Ik was blij dat ik het de volgende morgen zwart op wit kreeg. Thuis heb ik die foto veertig bij vijftig cen timeter. Daarop komt het veel beter uit nog." Vanzelfsprekend werkt de heer Duynstee zijn foto's zelf af. Zijn „don kere kamer" heeft hij in de kelder van zijn flat. Zijn best geslaagde op namen „exposeert" hij in zijn huiskamer. Zijn kennissen die op bezoek komen kunnen telkens andere bewonderen. „Ik heb het altijd serieus opgevat, het fotograferen" zegt hij. Van de waardebon gaat hij nog beter materiaal aan schaffen. „Nu krijg ik eindelijk wat ik altijd heb willen hebben" is zijn tevreden commentaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5