Dossier over de Congolese gruwelen in de maak Belgische klacht hij V.N. tegen Loemoemba wegens aanhitsing tot moord Belgen staan voor suiker, zout en olie in de rij SUCROSA E D MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Smokkelende deserteur keert terug uit Oost-Duitsland Van „agressie gesproken Kodak fototip nr. 6 Mn™»'slsvs?;- Veroordeeld door de Krijgsraad Radio-Moskou over neerhalen van U-2 DONDERDAG 21 JULI 1960 PAGINA 7 Arrestatiebevel tegen nazi-beul dr. Mengele (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 21 juli Met verontwaardiging heeft de Belgische regering kennis genomen van de toespraak, waarin de Congolese minister van voorlichting, Kasjamoera, dinsdagavond voor radio Leopoldstad de Belgen ervan beschuldigd heeft gedurende het kolo niaal bewind vijftien miljoen Congolezen te hebben uitgeroeid. Vol gens Kasjamoera zouden de Belgen ook opzettelijk de incidenten van de jongste weken hebben geprovoceerd door talrijke Congolese vrouwen te hebben gemolesteerd. Na een bijzondere kabinetsraad, welke hoofdzakelijk aan Kasjamoera's toespraak gewijd was, ver klaarde eerste-minister Eyskens, dat de regering plechtig protest aantekent tegen dergelijke methodes, welke erop gericht zijn om bij de Congolese bevolking systematisch de haat tegen de Belgen aan te wakkeren. De Belgische regering verzoekt de Verenigde Naties, de Congolese bevolking en de internationale opinie zich rekenschap te geven van het gevaar dat de herhaling van dergelijke opruiende radiotoespraken in deze reeds gespannen en uiterst verwarde uren betekent. Philips houwt fabriek te Wezel Examens Koningin Juliana bezoekt de „Floriade" Protocol in de kabelbaan Plaatjes voor achter het IJzeren Gordijn Voor de slanke lijn! 1 Vi jaar geëist tegen inbreker Door rechtbank vrijge sproken, nu voor hof m mr Noors avontuur Expositie in Workum Arnoud Paashuis uit zijn huis gezet Nóg een goede tip: Gebruik Wijdingen door EDWARD STREETER P ff DE Russische regering heeft aan de Verenigde Naties een buitenge- woon brutaal voorstel gedaan. De resolutie die de Sovjet-Unie door de Veiligheidsraad aangenomen zou willen Z1en is in schandelijke bewoordingen gesteld. Moskou neemt eenvoudig de leugenachtige voorstelling van zaken van Loemoemba over, hoewel men in de Russische hoofdstad heel goed begrepen zal hebben hoe de situatie zich in wer kelijkheid ontwikkeld heeft na de machtsoverdracht in Congo op 30 juni. De Congolese regering heeft de orde niet kunnen handhaven, toen de onafhan kelijkheid was uitgeroepen. In het Con golese leger, de Force Publique, brak muiterij uit, de Congolese economie werd door stakingen ondermijnd, en de algemene chaos groeide met de dag. Loemoemba trachtte de aandacht van zjjn eigen wanbeleid af te leiden door eenvoudig de Belgen volledig aanspra kelijk te stellen voor alles wax er in het onafhankelijk Congo mis ging. De Con golese premier heeft er door zijn hele houding aanzienlijk toe bijgedragen, dat de desillusie van het Congolese volk af gereageerd werd op de Belgische bur gers in Congo. Brussel kon niet lijdelijk toezien, terwijl Belgische levens in Con- fo in gevaar waren. Daarom hebben Belgische troepen bescherming gebo den aan de Belgen die een veilig heen komen zochten uit Congo. Van Congolese en Russische zijde hebben de Belgen beschuldigingen moe ten aanhoren die kant noch wal raak ten. De muiterij in de Force Puolique zou door de Belgen zijn georganiseerd, België zou bewust aangestuurd hebben op het veroorzaken van een chaos in Congo, en de Belgische troepen zouden in Congo optreden met het doel het land weer onder f de heerschappij M,.m. .uncc van Brussel te BUITENLANDSE brengen. Het moet voor iedere KRONIEK objectieve beoor delaar van de si J tuatie duidelijk zijn, dat deze be weringen geen enkele grond hebben. Het was immers juist in het Belgische belang te bevorderen dat er na de onaf hankelijkheid een sterk Congolees ge zag zou ontstaan, en aan Brussel kan bepaald niet verweten worden, dat het de Congolezen hun onafhankelijkheid niet gegund heeft. In de Russische ontwerpresolutie wordt gesproken van „het rapport van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties over de Belgische agressie tegen de regering van Congo". Nu heeft Hammarskjöld het woord „agressie" niet gebruikt. Deze term is door Loemoemba bedacht en door Khroesjtsjev prompt overgenomen. Hoe komt men er bij een land, dat de vei ligheid van de eigen burgers probeert te verzekeren van agressie te beschuldigen. Rusland, dat zelf voortdurend een hoogst agressieve politiek voert (bijvoorbeeld door onmiddellijk met raketaanvallen te dreigen als Amerika zich bezorgd toont over de ontwikkelingen op Cuba) staat altijd erg gauw klaar met het woord agressie, als een westers land maatregelen neemt die Moskou onwel gevallig zijn. De Russen, die vier jaar geleden de Hongaarse opstand met ge weld hebben onderdrukt, beschuldigen de Belgen nu van interventie in de bin nenlandse aangelegenheden van Congo. Khroesjtsjev was wel de laatste man om de Belgen verwijten te mogen ma ken. De Belgische regering is wel degelijk bereid haar troepen van het grondgebied van de republiek Congo terug te trek ken, zo als haar door de Veiligheids raad op 14 juli verzocht is. Maar de Vei ligheidsraad heeft vorige week niet het Russische voorstel willen overnemen een „onmiddellijke" terugtrekking te eisen. Een - onmiddellijke terugtrekking zou voor Brussel onaanvaardbaar zijn geweest, omdat dit zou betekenen, dat duizenden Belgische burgers in Congo uitgeleverd zouden worden aan de op gezweepte Congolezen. België heeft zich terecht op het standpunt gesteld, dat de veiligheid van de Belgen in Congo slechts door V.N.-troepen verzekerd kan worden. Slechts de Verenigde Naties kunnen een einde maken aan de chaos in Con go. Terecht heeft Amerika op 12 juli ge weigerd in te gaan op het Congolese verzoek troepen van de V.S. naar Con- go te sturen. Een dergelijke hulp verle- ning zou Washington in grote interna, tionale moeilijkheden hebben gebracht. Amerika eist nu, dat er ook geen Sov jet-troepen naar Congo gaan. De grote wereldmogendheden moeten niet recht streeks interveniëren. In de komende dagen zal moeten blijken, wat de Ver enigde Naties waard zijn. Na de Koreaan se oorlog hebben de V.N. nooit een zo grote verantwoordelijkheid gehad. BUENOS AIRES, 21 juli (Reuter) De politieleiding van Buenos Aires heeft gisteren een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen dr. Josef Mengele, die door de Westduitse regering als oorlogsmis dadiger wordt gezocht. West-Duitsland heeft Argentinië een jaar geleden om uitlevering van dr. Mengele verzocht. Deze wordt ervan verdacht dat hij, als dokter van het nazi-kamp te Auschwitz, gevangenen heeft uitgezocht, die vervol gens werden vergast. De Belgische regering zal bij de Ver enigde Naties tegen de Congolese re gering een klacht neerleggen wegens aanhitsing tot moord. Eyskens herhaal de, dat een onderzoekscommissie een dossier samenstelt aangaande de tal rijke mishandelingen waaraan vele Europeanen vanwege de muitende Con golese soldaten hebben blootgestaan Uit dit dossier blijkt volgens de eerste- minister, dat door de muiters over het gehele Congolese grondgebied eenzelf de schema is gevolgd: mannen werden gearresteerd, ontwapend, afgeranseld en vastgebonden, waarna in het bijzijn van de kinderen de vrouwen werden gemolesteerd. In vele gevallen werden ook jonge kinderen niet gespaard. Naar Eyskens verklaarde, zal dit gril- welen-dossier aan alle regeringen wor den overgelegd. Eyskens protesteerde verder tegen een artikel in de Londense Times, waar in de correspondent te Leopoldstad be weert dat de Belgische troepen op ver zoek van de Verenigde Naties erin heb ben toegestemd geen strafexpedities te gen de Congolese bevolking meer te or ganiseren. Wanneer de Verenigde Na ties lasterlijke beschuldigingen van dien aard blijven dulden, zal ons vertrouwen in de internationale organisaties ver dwijnen, aldus Eyskens. De eerste-mi nister deelde tenslotte nog mee, dat se dert 30 juni reeds 22.000 personen naar Brussel gerepatrieerd zijn. 15.000 blan ken hadden Congo reeds vóór de onaf hankelijkheid verlaten, 10.000 Europea nen bevonden zich op dit ogenblik in de buurlanden van Congo en 20.000 in Katanga. Nauwelijks 4.000 Europeanen zijn te Leopoldstad gebleven. 4.Ó00 re ligieuzen zijn nog steeds over het ge hele Congolese grondgebied werkzaam. Terwijl eerste-minister Eyskens zijn verontwaardiging luchtte over Kasja moera's radiotoespraak, deed in de Wet straat het gerucht de ronde, dat de re gering het afkondigen van de pre-mo- bilisatiefase in overweging had geno men. In de wandelgangen van het par lement werd zelfs het nieuws verspreid dat spoedig meer troepen naar Congo zouden worden gezonden, om er een eventuele Russische interventie met de wapens te beantwoorden. Laatstge noemd denkbeeld werd van geautori seerde zijde als volkomen absurd be stempeld. Na de weigering van de Ame rikaanse regering om de handen in het Congolese wespennest te steken, acht men te Brussel een Russische inter ventie over het algemeen onwaarschijn lijk. indien Moskou echter toch instem mend op het thans officiële verzoek van ?ng se premier Loemoemba zou reageren, zou dat een inbreuk beteke- door de Russen in de Vei- 5 i goedgekeurde resolutie. ife",d® Verenigde Naties zouden in „ff ,e Pfssende conclusie daar uit moeten trekken. ,»!en,??,tt!'!ettei"in dat gisteren f mobüisatie der strijdkrachten in overweging is geno- Sinfi Xf\r!?epaalde zÜde was inder daad de vrees geuit, dat de Belgi sche strijdkrachten in Congo te wei- Slgr^£=«ifZfXn *m al!e vooraf bepaal de opdrachten ten uitvoer te leggen Tegen dit voornemen heeft de mfiiis- ter van defensie, Gilson, zich verzet. Gilson onthulde dat op dit ogenblik reeds 10.500 Belgische soldaten zich in de Congo bevinden. Buitendien heeft de minister de beschikking over een reserye van 9.500 vrijwilligers, die klaar staan om elk ogenblik naar Afrika te vertrekken. België heeft al leen een nijpend gebrek aan militaire transportvliegtuigen en het zal ver moedelijk op een bevriende mogend heid een beroep moeten doen om even tueel deze eenheden ter bestemming te helpen brengen. In regeringskringen achtte men een ontruiming van de Belgische bases in Congo in de huidige situatie hoogst on waarschijnlijk. Op een vraag of er geen gevaar bestaat voor een conflict tus sen de V.N.-troepen en de Belgische eenheden in Katanga, verwees ons een regeringswoordvoerder naar de giste ren door minister Selwyn Lloyd in het Britse Lagerhuis afgelegde verklaring. Minister Lloyd verklaarde: „De taak der V.N.-troepen bestaat er geenszins in Katanga te heroveren". Ook aangaande een regeringscrisis waren gisteren in de Wetstraat geruch ten in omloop. Naar men vernam zou het Hof op de vorming van een driepar- tijenregenng van nationale unie hebben aangedrongen, maar deze formule vond geen aanhangers. De C.V.P.-partijvoor- zitter Lefèvre en een aantal socialis ten zouden daarentegen voor een sa mengaan van socialisten en christelii- ken gewonnen zjjn. Eerste-minister Eys kens zou echter de voorkeur hebben ge- CVP fff hiet bet?°,ud Yaa de huid?|e C.I/"li.t?,erale coalitie. Maar sommige portefeuilles, zoals die van de sterk ge compromitteerde Congo-tweelingmims- ters De Schrijver en Scheyven, "zouden dan wellicht in andere handen kunnen overgaan. Eyskens zal. voorlopig z(jn zin krijgen. Gisteravond, na een bijeen komst van het C.V.P.-partijdirectorlum heeft voorzitter Lefèvre inderdaad zelf verklaard, dat het in de gegeven om standigheden verkieslijk is geen politie ke crisis uit te lokken. De misnoegd heid over het Congo-beleid van de re- fering-Eyskens is echter algemeen. De agen van de huidige bewindsploeg schijnen dan ook geteld. In het land heerst inmiddels zenuw achtigheid. Velen vrezen internationale complicaties en een deel van de bevol king is met het hamsteren begonnen. Voor suiker, zout en olie staat men weer in de rij. HAMBURG, 21 juli De Deutsche Philips zal te Wezel een fabriek voor on derdelen van televisietoestellen vesti gen. De capaciteit van de fabriek voor televisietoestellen te Krefeld is niet meer voldoende om in de vraag te voorzien. Volgens de plannen zal de produktie te Wezel reeds in het lopende jaar begin nen. DELFT, 19 juli Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor wiskundig in genieur: A. Boeren (Rotterdam) T. Korteweg (Rotterdam), L. Zeckendorf (Den Haag). Geslaagd voor het kandi daatsexamen voor werktuigkundig ingenieur: P. van den Biggelaar (Al melo), H. van der Boer (Hillegom), J. Heqning (Delft, J. Mink (Delft). Ge slaagd voor het kandidaatsexamen voor metaalkundig ingenieur: P. Naaste pad (Haarlem), J. van der Veer (Hen gelo-O), H. Wispelweij (Zwolle). Ge slaagd voor het kandidaatsexamen voor mijningenieur: R. Dorrenboom (Rotter dam), F. Meijer (Den Haag), G. van Nouhmjs (Rotterdam). Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor vliegtuig- bouwkundig ingenieur: H. Boerrigter (Maarn), J. Boerstoel (Leiden), H. van den Brink (Delft), J. Brouwer (Bel- lingwolde), G. yan Eek (Vaassen), Han Bmg Siang (Delft), Han Toen Ana S. O. (Den Haag). J. de Hoog (Voor burg), A. van Liere (Den Haag), R. Maarsingh (Muntendam), A. Scheffer, (Oegstgeest) K Schippers (Maassluis,) J. Teeuw (Dordrecht). Geslaagd voor het kandidaatsexamen voor scheeps bouwkundig ingenieur: W. Tijssen (Overveen). Geslaagd voor het inge- nieursex. voor wiskundig ingenieur: H. Bonder (Enschede), L. Dekker (Roden rijs). Geslaagd voor het ingenieursexa men voor metaalkundig ingenieur; E. Lijbrink (Delft), R. Slot (Den Haag). Geslaagd voor het ingenieursexamen voor mijningenieur: C. Kwantes (Den Haag), W. Ledeboer (Den Haag), D. Schotel (Baarn). Geslaagd voor het ingenieursexamen voor vliegtuigkundigt ingenier: T. Bruinaars (Amsterdam), A. Mooiweer (Groningen), D. van Stra ten (Ommen). Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! (Advertentie) DEN HAAG, 20 juli De procureur- generaal b(j het Gerechtshof heeft van daag een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek geëist tegen een 35-ja- rlge Haagse bankwerker, terzake van het medeplegen van een inbraak in een machinefabriek aan de Weteringka de te Den Haag. Daar werd in de nacht van 23 op 24 juli van het vorige jaar de brandkast met snijbranders openge sneden en een geldkistje met 3.000,- verdween. De Haagse rechtbank had de ontkennende beklaagde vry gesproken, van welk vonnis de officier van justi tie in hoger beroep was gegaan. 30 augustus zal de bankwerker voor de Haagse rechtbank terecht staan we gens de inbraken bij Vroom en Drees- man, o.a. een waarbij in februari vorig jaar voor veertig duizend gulden aan horloges is buitgemaakt. Twee uren lang heeft koningin Juliana gisteren op de „Floria de" vertoefd. Wandelend, rij dend en zwevend. Wat de aatste voortbewegingsmogelijkheid betreft, deed onze vorstin het per kabelbaan. Helemaal volgens het protocol, met twee politiemannen in het eerste gon- deltje. Daarna de hoofdcommissaris van politie. Vervolgens Hare Majes teit zelf, zjj aan zij met de Floriade- voorzitter dr. A. J. Verhage in een gondeltje. Geen heerlijker prooi met alle reverentie voor de ama teur-fotografen dan de langzaam-aan- zwevende koningin, geleidelijk de grond naderende en vriendelijk wui vende tot de juichende en applaudis serende mensen. Voordien was er al heel wat ge beurd. In de hal van museum Boy mans-Van Beuningen was, stipt om klokke vier, de begroting door burge meester mr. G. E. van Walsum, dr. Verhage en mevr. mr. Chr. de Ruy- ter-de Zeeuw, die als plaatsvervang ster van de commissaris der konin gin optrad. De twaalfjarige Lidy Ver hagen gaf een leuk kleurtje aan de ontvangst met de aanbieding van een ruiker geurende gele rozen. De tocht ging eerst langs de beel denexpositie achter het museum, waar ook het rosarium ligt, dat en daarover verheugde onze koningin zich bijzonder na de „Floriade" zal blij ven. In de tomatenkassen zat Fran- cien Nieuwkerk ijverig planten te en ten en ze deelde, samen met het l knobbelvormpje (Tomatenvijand Num mer Een), de vorstelijke belangstel ling. In de vochtig-koele champignon- kwekerij was het de charmante Klaartje Nederpel, die alles aan de koningin mocht uitleggen en, even fleurig als haar troetelkinderen, de begonia's, gaf Anneke Manger uitleg in de kassen van haar domein. Het werd een allerplezierigste wandeling met hier en daar groepjes opgetogen mensen, verrast door de komst van de koningin, in haar lindebloesemkleu- rig ensemble als een lente-herinne ring in het al diepe groen van het zo- merloof. „Jammer, dat die chrysanthen al beginnen uit te komen. Dat doet je aan de herfst denken", zei onze vor stin tot dr. Verhage, die echter op merkte, dat die mignon-dahlia's vroe ge bloeiertjes zijn, die van de echte zomerzon houden. Speciale belangstelling kreeg het paviljoen van het Convent der Kerken met zjjn indrukwekkend samengaan van prachtige foto-vergrotingen en teksten van Michel van der Plas en dr. J. W. Schulte. De koningin was vol bewondering voor dit bewijs van interkerkelijke samenwerking en zij bleef nog even staan voor de bijdrage iillllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililllllllllllllllllllllllillllllllllilillllllflllllllllllllli die haar moeder aan dit paviljoen had gegeven: een aantal tekeningen en aquarellen. Tenslotte was er een ritje met de autotram naar de tropische kacsen, waar het programma vertraagd dreigde te worden door een sigaren maker, die met zijn handwerk de ko ningin buitengewoon bleek te boeien. Het eind van het bezoek werd gevon den in het mooie oude Herenhuis, waar het Floriade-bestuur als blijk van waardering voor de koninklijke visite een grote mand met bloemen, groenten en fruit aanbood. Bijzondere noot bij dit bezoek: er waren twee buitenlandse bezoekers, die alles hebben gevolgd en ijverig beelden fotografeerden, die hun als anachronismen moeten hebben gele ken. Twee Hongaarse journalisten.... en gezelschap Nederlandse jon gelui tussen vijftien en negen tien jaar, dat in Noorwegen op uitwisselingsbezoek is, heeft onder vonden, dat ook in dat land het water enige overlast kan veroorzaken. De jongelui, die in Oslo bij Noorse vrien den logeren, waren maandag met hun jeugdige gastheren en -vrouwen een uitstapje m de bergen gaan maken. Terwijl zij zich in een berghut bevon den deed een hevige regen een beek opzwellen en de beek liet, over een lengte van vijf meter en tot een diep te van drie meter de weg verdwijnen waarlangs hun bus 's avonds de te rugreis naar Oslo zou moeten ma ken. Daardoor was het gezelschap ge noodzaakt de nacht door te brengen in een hotel in de bergen en dinsdag zes kilometer te wandelen over een andere weg om een bus, die hen naar de hoofdstad kon terugbrengen te bereiken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Houdt Uw camera recht, van voren én opzijl Eén scheve toren van Pisa is genoeg.... DEN HAAG, 20 juli (K.N.P.) Mgr W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogen- bosch, zal zaterdag in de kerk van de H. Dominicus te Nijmegen de priester wijding toedienen aan vier Nederland se missionarissen van Scheut. Het znn de paters Jozef Peters, Petrus Simons Leonardus van den Berg en Jozef vaii Oers. Vertaling: F. A. BRVNKLAVS niti^r? .minder in de stemming om hoorbaar Tnf„ z9n g?voelens te geven, eni ®n„fr ,zUn lijstje klaar had, merkte hij, dat de en 5%n tt?? voHromen vrye tijd die tussen 4 oeenhiiwSs' bestudeerde dit verschijnsel een k en voegde er toen een vierde regel aan toe: R. Hobbs 4.00 5.30 Volledige Stilte 48 Ook Peter had een voorkeur voor de meest prille uren van de dag. Als een soort van tegenwicht daar tegen werd hij van half één tot drie uur met geweld in bed gestopt om zijn krachten te herwinnen. Me neer Hobbs bracht met nadruk naarvoren, dat, als allen nu enkel maar samen wilden werken door des morgens een paar uur langer te slapen, ze niet zou den hoeven rond te rennen op de warmste uren van de dag, en dan zou ook de rest van de wereld niet wakker hoeven te liggen gedurende het voor slaap en rust meest geschikte deel van de ochtend. Op een avond vermeide meneer Hobbs zich met een schema op te stellen van de uren van de dag, dat hjj zichzelf kon zijn en de uren, dat hij op fluistertoon moest spreken. De resultaten beves tigden zijn meest sombere vermoedens. ke?Seuri5en teg.en de muur naast de keu- hierbhdith,,ToT?a/de dramatisch: „Ik verklaar Susan en T tot trappistenklooster." /ij!! boek weer op!'?'' Meneer Hobbb zwbeg en nam rioen1 eeloven^vi t0Ch zó erg' als dat üjstje zou Hobbs zich mef ^fal. ln ?Iaap vermocht meneer intreden van de £ï£te JmPP^eid tegen het weer vendien was er Mine®1? I toestand teverzetten. Bo- neriode tussen half enL.e m°rgGn een gezegende Songere zidi ln een PJen hetrekkelHlro „«ui weggesleept. H^b"'s^ slaapvertrek SpT"0tleer?te° dan in meneer Hobbs s slaapvertrek. Hij kon uit de keuken een ee- murmel van stemmen horen. Door het open rireef het sussend crpk-ahK^i 6.00/9.30/10.30/12.30/1.00/2.30/3.00/4.00/5.30/6.30 Bedtijd Byron Jr Stilte Stilte Onbelem- Peewee stilte stilte merde stilte Peter stilte vrijheid stilte JeNhneMl"iLWar<;?i.er uitzonderingen op dit schema, bltrokkenef fn e J-n bewaren als bijvoorbeeld de S t kl en stllle tud huilden of op andere van a een oordeel maakten. De periode besloten HM"S t0t ïaIf tien was wel officieel tisnk J maar nochtans vrij geregeld Drak- ^der, die zijn "stem lilde Pdoen ren, maar op geen uur van de dag voelde meneer dreef het sussend gekabbërvan'de''rustige1wHies'in de „Zeeroversbaai" binnen. Erglns boven de he" disputeerden de kraaien over een dubieuze buit Het geronk van ,fjhegiuig woei uit onbekende verten fl&n, werd luider en le.ngz8.8.m weer zwskker wnt de ^pnp^nndp^da^rf1^01, maakt.e- Het was een uur om dieper onder de dekens te kruipen en te genieten van.die verrukkelijke halfslaap, welke niet de min- ste is onder de geneugten ener vakantie. MaaI ,f,I ®S JarJe.,niet* volmaakt. Nauwelijks was hn weggesoesd, of tien tegen één stak mevrouw Hobbs het hoofd om de slaapkamerdeur: „Luister eens, manlief, de meisjes willen de boel aan kant hebben om naar het strand te gaan. Het is niet eer lijk tegenover ze, als je de hele dag maar in je bed ligt. Per slot van rekening is het toch hun vakantie De ervaring had hem geleerd, dat het geen zin had om hier tegen in te gaan. Hij zou nog een paar minuutjes blijven liggen, nadat mevrouw Hobbs de deur weer had toegedaan, en hij zou naar het nin fond staren, trachtend te begrijpen, waarom dë meisjes niet de afwas konden doen en naar het strand gaan, zelfs al bleef hij heel de verdere maand hier in bed liggen. Dit leidde onvermijdelijk tot de conclusie, dat als hij de hele tijd in bed bleef hii nie mand en niets in de weg stond. Het was enkel omdat hij op gezette tijden opstond, dat hij niet in bed kon blijven liggen zolang als hij wou. Het was te ineewik keld voor een vredige ochtendoverdenking Hy eaf er de voorkeur aan om maar op te staan.' Het strand, waarheen de meisjes wilden gaan was niet dat van de „Zeeroversbaai", maar een 'reus achtige halve maan van ivoorkleurig zand tussen Grey Gables en Rock Harbor. Het terrein, dat daar ach ter de duinen lag, was moerassig en scheen onge schikt voor ontginning. Dank zij die gelukkige om standigheid was de omgeving van het strand door generlei menselijk ingrijpen bedorven, afgezien van een zanderig pad, dat er van de hoofdweg heen leid de. Geen tentjes en badhokjes verstoorden de schone symmetrie van het geheel. Geen zomerhuisjes onder braken de golvende lijn van de duinen. Zelfs de auto's van de baders moesten achter de duinen en derhalve onzichtbaar blijven, omdat er vanwege het rulle zand geen doorkomen aan was. Tegen elf uur schoot plotseling op het heet gloeiende zand het eerste, bont gestreepte zonne scherm op. Een uur later bloeiden ze als een kleu rige bloementuin van het ene eind van de halve maan tot het andere. De minder actieve en meer ge zellige geesten schoolden tezamen bij de toegang tot het strand tussen twee grote duinen. De isolationis- ten, de individualisten, de gymnasten en de grote f roepen verspreidden zich waaiervormig naar alle anten. Aangezien er geen badhokjes waren, verschenen allen in badpak ten tonele op een enkeling na, die zich in de twijfelachtige beslotenheid der duinen om kleedde. Zoals iedere groep door de opening tussen de duinen, de één achter de ander, op het strand verscheen, leek het veel op een groep nomaden in de woestijn, op zoek naar nieuwe weidegrond. Elk' lid van die nomadenstam van de kleinste peuter tot de meest achtbare aartsvader toe torste ziin last, als dronken wankelend door het droge mulle zand en beschermd tegen de zonnegloed door fantas tische hoofddeksels. De Vughtse kunstschilder Arnoud Paashuis heeft zijn zeventiende- eeuwse huis verlaten. Hij werd ertoe gedwongen door een deurwaar dersexploot, dat de eigenaresse van het pand, de Rijkswaterstaat, hem deze maand heeft thuis bezorgd. Met de leuze „in Vught geen plaats voor kunstenaars" uitte de schilder woens dagmorgen nog een laatste protest tegen de instanties die hem uiteinde lijk overwonnen hebben. Hij is nu in getrokken bij vrienden op het markt plein en zijn vrouw heeft de wijk ge nomen naar familie in Maastricht. De meubelen blijven voorlopig opge slagen en het werk ligt stil, want de gemeente Vught heeft de kunstenaar niet aan woon- en werkruimte kunnen helpen. Paashuis kreeg vorig jaar een volkswoning toegewezen, waar zijn kasten niet eens naar binnen konden en waar hij zeker geen atelier kon in richten. Hij deelde de gemeente mee, dat hij van het aanbod geen gebruik zou maken. Trouwens, hij had geen huis nodig, want hij zat voortreffe lijk. Daags na het gemeentelijk schrij ven ontving hij echter de huuropzeg- ging van de Rijkswaterstaat, die het huis had gekocht om het af te bre ken „in verband met de aanleg van de nieuwe Rijksweg naar Den Bosch". Paashuis liet het aankomen op een kort geding en de kantonrechter gaf ergens herrijzen. e culturele commissie in Wor kum heeft profijt getrokken van de goede relatie tussen het stad je en de beeldhouwster Marijcke Vis ser, met als resultaat, dat er een ten toonstelling in het historische Waagge bouw is georganiseerd van werken van haar vader, wijlen Tjipke Visser en haarzelf. De tentoonstelling is gis teravond door burgemeester J. Rus- schen geopend. Het werk van vader en dochter Visser is ons vertrouwd, zo zei hij. De heer Visser is in Wor kum geboren en het doopvont in d* kerk en de lezenaar zijn van zijn hand. Marijcke Visser zei in een antwoord, dankbaar te zijn voor de wijze waarop Workum met deze expositie haar va der wil eren. De tentoonstelling biedt een collectie beeldhouwwerk en edel smeedkunst. Er zijn ook tekeningen, die Tjipke Visser op jeugdige leeftijd heeft gemaakt, zoals het portret van zijn vader Tjebbe Visser. De tentoon stelling is tot 3 augustus geopend. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIllHIINIIIIIIIIIIIIt de huurder bescherming. „De weg is er al en Paashuis kan dus best blij ven zitten", redeneerde de kanton rechter. Maar Barbertje moest han gen. Rijkswaterstaat meende name lijk, dat het huis van Paashuis het uit zicht belemmerde, Vlak bij kruist namelijk de verbindingsweg tussen het Marktveld en kasteel Maurick de nieuwe snelweg. Die verbindingsweg zou eerst meer noordelijk komen, op de plaats waar hij altijd al gelegen had. In verband daarmee zijn des tijds verscheidene huizen afgebroken. Later is het plan echter ten nadele van Paashuis gewijzigd. Door het huis van zichzelf te ont eigenen heeft Rijkswaterstaat nu de huurbescherming, die de kantonrech ter aan Paashuis verleende, weten te omzeilen. Het oud-Brabantse huis de vroegere kosterswoning annex ca fé van de voormalige kerk op het Maurickplein zal dus worden ge sloopt. Maar de schouw waarbij drie generaties Paashuis rond de Bra bantse plattebuis hebben gezeten, is gered: die is samen met enkele an dere onderdelen tijdig door de schil der aangekocht. Iets van het Paas huis zal dus te zijner tijd nog wel DEN HAAG, 20 juli Na drie jaar als deserteur in West- en Oost-Duits- land te hebben geleefd meldde 1G april een soldaat uit Drachten zich in Losser bü de koninklijke marechaussee. Van daag stond hü voor de krijgsraad te recht. Hem was behalve desertie ook diefstal, smokkelarü en het doen van een valse aangifte ten laste gelegd. Na een eis van een jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst veroordeelde de krijgsraad de soldaat tot één jaar waarvan zeven maanden voorwaarde- lijk zonder ontslag. De jongeman was geboren en geto gen in Duitsland waar zijn ouders al vele jaren woonden. Hij sprak geen woord Nederlands en kon deze taal ook niet lezen of schrijven. Toen hij in Ne- deilandse militaire dienst moest ko men, beschouwden zijn kameraden h m als een Duitser en plaagden hem vaak. Niet alleen 'hierdoor had hij het moei lijk, want hy moest ook nog zoveel mo gelijk verdienen om zijn door zjjn va der in de steek gelaten moeder, broer tje en zusje te onderhouden. kelen van 75 pond koffie naar Duits land tijdens een militaire oefening. De jongeman kreeg hiervoor streng arrest en tijdens zijn detentie bejegende de officier van piket hem naar zijn me ning bijzonder onheus. Op een kwaad moment miste hij zijn portefeuille en hoewel hij deze later terugvond trok hij zijn aangifte die hij had gedaan niet in, om de officier van piket te plagen. Inmiddels was hij gedreigd met de strafklasse in Nieuwersluis. Daar zou van bijverdienste geen sprake meer kunnen zijn en dit maakte de militair zo ongerust dat hij deserteerde. In West-Duitsland vertelde men hem echter dat hij voor desertie uitgeleverd kon worden, waarop hii naar Oost-Duits land uitweek. Hij maakte daar evenwel zo'n ellendige tijd door dat hij in april besloot zichzelf aan te geven. Met een vrouw en haar twee kinderen, met wie hij inmiddels was getrouwd, ging hij naar Nederland. De raadsman bepleit te gezien de persoonlijke moeilijkheden van de soldaat de uiterste clementie. Cuba De directeur van het Cu baanse blad „Carteles", Antonio Orte ga, heeft gisteren politiek asyl ge vraagd op de Peruaanse ambassade in Havana, aldus heeft een Cubaanse regeringswoordvoerder -- meegedeeld. Tot zijn opvolger is benoemd Luis Go- Deze drang naar bijverdienste leidde mez Wanquemert, tot op heden com- (Wordt vervolgd) I tot het eerste strafbare feit, het smok-I mentator bij de Cubaanse radio. (AFP). LONDEN, 21 juli (U.P.I) In de Engels gesproken uitzending van radio Moskou is gisteren bekend gemaakt hoe het U-2 spionage vliegtuig van de Ame rikaanse piloot Powers werd neerge schoten zonder dat de vlieger hierbij omkwam. Het toestel werd door een ^aket in de staart getroffen, aldus ra dio Moskou, en daarna barstte het in stukken uiteen. De delen van romp en vleugels vatten echter geen vlam, wegens het gebrek aan voldoende zuur stof in de atmosfeer. De zwaardere de len van de romp vielen onmiddellijk op de aarde en dit deed de uitrusting voor vernietiging door Powers ge spaard blijven. „Powers was bovendien zo versuft door de explosie van de raket dat hij zijn instructies om de technische uit rusting te vernietigen niet meer kon uitvoeren. Hij was ook niet in staat zelfmoord te plegen", aldus radio Mos kou. De piloot is op een hoogte van 16.000 meter uit het toestel gespron gen en heeft vervolgens het bewustzijn verloren. Toen hij bijkwam bevond hij zich tussen een aantal Russische boeren, aan wie hjj geld en goudeh horloges aanbood. Deze vermoedden echter on middellijk dat zij met een -pion te doen hadden en hebben hem aan de militaire autoriteiten uitgeleverd, al dus radio Moskou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7