Orgelconcert door deelnemenden aan Internationale Zomeracademie Grote belangstelling voor de Ronde van Haarlem "White Label Haarlem President's XI wint van Leighton Buzzard Hoofdstedelijke deelneming aan Groenendaal-toernooi T.V.: 700.000 toestellen Stabiele groei bereikt? Ceylon kiest eerste vrouwelijke premier Stembuszege voor weduwe van Solomon Bandaranaike COLLECTE voor geestelijk gehandicapten TAXI 13000 Atphenaar IN HERVORMDE KERK TE BEVERWIJK ESLAAGD' ALBA Gonnie Runnenberg speelt in ,Tot vanavond" Koppel eenden veroorzaakt brokken Ongerustheid over Britse defensie Zomercompetitie waterpolo WIELRENNEN Aanwinsten leeszaal Heemstede EDDY RIETHOFF WINT AVONDRIT TENNIS CRICKET Niet meer van Hout- naar Doelstraat Attractieve draverij om de Zilveren Roos Van 25 tot en met 30 juli in het gehele land Voor tweehonderdduizend Nederlanders VRIJDAG 22 JULI 1960 PAGINA 11 Burgerlijke Stand Heemstede Wielrennen NA AFLOOP EEN Fijn gespeeld! Nu relaxen en een White Label Scotch Whisky onvergelijkelijk lekker.dat is het leven! (White Label Scotch Whisky is dé verfrissende long drink van levenslustige mensen). SCOTCH WHISKY I HAARLEM, 22 juli In de Neder lands Hervormde Kerk te Beverwijk nebben negen deelnemers, respectieve- njk deelneemsters, aan de Internatio nale Zomeracademie voor Orgel, don derdagavond een concert gegeven. Het Muller-orgel in Beverwijk bleek het Voor een bespeling als deze goed te doen. Niet alles is ideaal, want ik ver onderstel, dat men ook aan het karak ter van dit orgel in de loop van de tijd veranderingen heeft aangebracht. Het instrument bezit echter goede kwa liteiten, die deze avond meerdere ke ren duidelijk door de jonge organisten gedemonstreerd werden. Het programma was echter te lang om te blijven boeien. Er wer den liefst achttien stukken ten geho re gebracht, die allen uit de 16e en 17e eeuw stamden, met uitzondering van drie improvisaties. De enige Nederlandse deelnemer, Thijs Kramer, opende het concert met een preludium en fuga-improvisaties, op een thema van Cor Kee. Wat vorm geving betreft deed hij aardige dingen, speciaal in de fuga. Hij wist echter met de stijl niet goed raad. De fuga be gon bijvoorbeeld helemaal in de oude stijl. Het slot echter bracht een totaal modern klankbeeld in harmonisatie. De Oostenrijker Franz Haselboeck <niet te verwarren met de winnaar van de improvisatiewedstrijd Haselböck) Improviseerde eveneens op een thema van Cor Kee een A.B.A.vorm. Het krachtige thema verkreeg in de beide hoekdelen een gedegen bewerking. Het middendeel was daarentegen niet zo sterk. Beide improvisaties lieten zich ook nog horen in en Bach. Het waren de beste onder werken van Zipoli en de delen van het programma. De twee Zweedse deelneemsters So- nia Hall en Birgit Lindkvist bleken reeds een behoorlijke dosis orgeltech niek te bezitten. De Duitser Hans Joa chim Bartsch viel op door zijn gedeci deerd orgelspel en zijn goede opbouw Advertentie EN MET HET EXAMEN EN MET EEN FIETS «UANT DIE 19 VAN NAfiAZVN OROOTE HOUT3TR.I53 in de improvisatie van een choral- voorspel. Pittig en ritmisch exact was de Bach-vertolking van de Luxemburg- ger Charles Meijers. Marjorie Carlson uit de Verenigde Staten bereikte een zeer muzikale uitbeelding in het Cho- ral-voorspel van Bach. A an de drie overige deelneemsters, Marie Lucette Guidé uit Canada, Brigitta Riechel uit Duitsland en Gertrud Kastner uit Oos tenrijk, beviel mjj het spel van Brigit ta Riechel het best. Haar choralvoor- spel ,,Wir glauben all' an elnem Gott" van J. S. Bach bezat sfeer en goede artistieke hoedanigheden. Er was voor dit concert slechts ma tige belangstelling. J.L HAARLEM, 22 juli HVGB-dames heeft gisteravond de eerste overwin ning geboekt in de derde klasse com petitie KNZB. Gespeeld werd tegen DAW dat in Alkmaar met 6—1 de strijd gewonnen had. Nu klopte HVGB de Alkmaarders met 21. Voor de rust scoorden Joke Vermaas en Hennie Brou wer voor HVGB en het was in de tweede helft, dat Meta Brouwer de eer voor DAW redde. Voor de reserve eerste klasse A werd gespeeld de wedstrijd HVGB 2-Neptu- nus Arnhem 2. In de eerste helft kwam Neptunus met 80 voor te staan, waar na in de tweede helft de stand op 114 werd gebracht. De ontmoeting HVGB 4-DJK 4werd gespeeld voor ae reserve derde klasse én resulteerde in een 7- ning voor DJK. -0 overwin- HAARLEM, 21 juli Een dezer da gen om precies te zijn 26 juli bestaat de Haarlemse Sport Vereniging „De Kampioen" 55 jaar en hoewel dit geenszins aanleiding is om uitbundig feest te vieren, zal het elfde lustrum van de ,,rood-witte" wielerclub toch niet geheel ongemerkt voorbij gaan in de Spaarnestad, want zondag 24 juli wordt er in het „Van der Aartsport park" een Ronde van Haarlem gere den. De belangstelling onder de ren ners voor deze lustrum-ronde is zo groot, dat het bestuur van „De Kam pioen" noodgedwongen tot selectie heeft moeten besluiten. Alleen de al lersterkste renners krHgen een kans om hun krachten in Haarlem met de vele plaatselijke rijders te meten. Hef wielerfeest in het „Van der Aartsportpark" wordt zondagmiddag reeds om twaalf uur ingezet met een rit voor adspiranten (34 deelnemers) over 25 km, waarna om 1 uur de nieu welingen van start gaan voor een race over 60 km. Onder hen bevinden zich Henk Peters, Ron Hendriks, Gé Fen- nis, Jan v. d. Horst, Bert Ruijs, Abel- tje Deinum, Gerrit Krabbenbos, Thijs Bouma en Harry Jansen, allen van „De Kampioen". Zij moeten het in eigen huis onder meer opnemen tegen de Badhoevedorpers Henny Schouten GEBOREN: z. v. A. Wjjnands en B. van Altena; z. v. E. J. Th.. Vellema ,en. A. van den Eijkhof; z. v. A. Nikken ®n G. C. J. Kerkvliet; d. v. G. J Wil- lemse en G. C. Leijdekkers. ONDERTROUWD: D. Anema en C. M. Vester; J. G. Kilian en A. Kerkhof. GETROUWD: H. Eikelenboom en B. C Wiebes; S. Cox en M. Kleiboer; A. Jansen en A. van Haarlem; J. A. W. de Groot en W. Wassenaar. OVERLEDEN: J. Roest, 91 jr; L. C. A. Thorig, 67 jr; Mevr. A. Stark- van Leijden, 61 jr. Ontwikkelingslectuur: Cerfaux. De zendinesrede: Charpentier, Foto's in kleurt van Êykern, Gastvrouw zijn is een kunst; Hartog, Hoofdlijnen der moderne economie; Kessel, Les mains du miracle; Simons en van Oorschot, Het kind en zijn ontspanning,. Laver, Electriciteit en eiectronica; Simons, Het paleis van Circe; Chesterton, De wijsheid van Father Brown; Romans Dölker Rehder Eike Agena; Kes sel, De leeuw; De Leeuw, Ons wacht ae hemel; Stenfert Kroese, Meesters der Ierse vertelkunst. HAARLEM, 22 juli De achtste rit van de donderdagavondcompetitie, die door „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werfl verreden, is bij de A- en R-klassers gewonnen door Ed dy Riethoff. Hij zegevierde in de sprint van een tot zeven man gedecimeerd pelotonnetje, AI de overige renners, waaronder de Duitser Oswald Czarnietz- ki, waren voor het hoge tempo van de zeven aanvoerdersbezweken of hadden door pech het veld moeten ruimen. Er werd in deze avondrit, zoals ge bruikelijk, weer fel om terreinwinst ge streden. Vooral Abeltje Deinum toonde zich daarbij zeer actief. Men gaf de demarrant echter geen kans om zich voorgoed af te zonderen. Ook een ge zamenlijke aanval van Jansen, Blom- maert en Sminia leverde geen resul taat op. Een nieuwe actie van Deinum met Fennis scheen uiteindelijk tot suc ces te zullen leiden, want deze twee knapen wisten een kwartronde voor sprong te behalen. Maar tien ronden voor het einde werden Fennis en Dei num weer ingelopen, zodat een sprint tenslotte de beslissing moest brengen en daarin was Riethoff die zich met Piers en Hendriks beijverd had om de verschillende ontsnappingen te verijde len weer eens de snelste. De uitslag luidt: 1. E. Riethoff, de circa 50 km. in 1 uur 21 min. 12 sec.; 2. C. Piers, 3. R. Hendriks, 4. E. Smi nia, 5. W. Blommaert, 8. G. Fennis, 7.A. Deinum. C-klasse: 1. Temmen, 2. Schenk. 3. Npssen, 4. Post, 5. G. Wagner, 6. Wil- lemsen, 7. Hanagraaf, 8. Van Leuffen, 9. R. Wagner, 10. Rutte. en Gerard Sluis, de Rotterdammer M. Peeters, Piet. en Wim Vleesman uit Uitgeest, de Halfweggers Ko Zomer en Wim Griffioen, Bert Weeda uit IJmui- den, Kees Lengers en Hans v. d. Wolf uit Hillegom en vele anderen. Het hoofdnummer van deze lustrum- ronae is uiteraard de koers voor onaf- hankelijken en atnateurs over 100 km. Daarin starten onder meer Mik Snijder uit Halfweg, die reeds aangewezen is om deel te nemen aan het wereldkam pioenschap op de weg in Leipzig; de Olympische kandidaten Ab Sluis uit Badhoevedorp en de Amsterdammer Cor Schuuring; de sterke Gerard Wes- seling uit Halfweg, kampioen van Noord-Holland en Winnaar van de zes daagse „Toer door Nederland" als gasfrenner in de ploeg van „De Kam pioen"; de Beverwjjkers Jan Groot en Cok Dullemans, de Amsterdammers Frans Balvert, Jan Koolhof en Fred van Lachterop, Henny van Gent uit Leiden, André Reekers en Geb Cuve- lier uit Nieuw Vennep en Piet van Die- men uit Uithoorn. Een heel stel favorieten dus. Zu zul len het echter in deze ronde van de Santpoorter Coen Visser en de plaat selijke favorieten Eddy Riethoff, Cees Piers, Wil Blommaert en Hein Koger, die voor eigen publiek en op het hun zo vertrouwde parcours rijden, beslist niet cadeau krijgen. Het voordeel van eigen publiek, waardoor menig renner tot grotere prestaties komt, genieten ook de kersverse sprintkampioen Ben Gieske, Aad Koonings, Cees Jansen, Bert Bogaard, Aad Straver, Tom van Dijk Koos Geuzenbroek, Tonny Peters, Rein Otte en Eddy Sminia. Er zullen in totaal 70 amateurs en onafhankelij- ken van start gaan, zodat er ongetwij feld een spannende en sportieve strijd verwacht mag worden. De start van de grote ronde is om half drie. Advertentie Wilmerink Muller tt O''" „Hitc laV- >w'o!"iSÏ°5 .;sv. v.\ /.vxU. v.-.'-.:-.vX'Si-i'Xbi BLOEMEND AAL, 22 juli De crlc- ketontmoeting tussen Haarlem Presi dent's XI een team samengesteld uit spelers van Haarlem, ACC, Quick (H) en Rood en Wit en de Leighton Buz zard Cricket Club, die gisteren zijn laat ste wedstrijd speelde van de toernee door Nederland, is in de voorlaatste face van de match door de gastheren ge wonnen. Nadat Haarlem een totaal van 147 runs in de boeken had gebracht, werden de Engelsen aan de kant gezet voor een score van 126. Dank zij vooral een aantrekkelijke in nings van de Rood- en Witter Wijkhui zen, die na op 25 gemist te zijn een bij drage leverde van 59 runs, viel het twee de wicket van Haarlem eerst op 77, na dat het openingsbat H. Slagter op 2 was HEEMSTEDE, „1 juli Het Groe nendaal-toernooi heeft een vlot verloop en in enkele afdelingen heeft men de kwart- en halve-eindstrijden reeds be reikt. Het A-toehnooi begon niet zoals ge bruikelijk op donderdag, ma-ar in de loop van vandaag. Voor het heren-enkel spel schreven zestien spelers in waar onder een aantal Amsterdammers met de titelverdediger G. de Jong. De deel nemers zj)n (in volgorde van het roos ter); G. de Jong, J. IJspaard, W. Stoop, P. Putters; W. Peeters; A. v. Tiel; F. Neelissen, K. v. d. Horst; H. Blom, W. Nederkoorn; A. v. d. Hof, G. v. d. Meulen; H v. d. Ree, H. Sik- kes; T. Okker, v. d. Maessen. Voor het dames-enkelspel is de belangstelling zeer matig en voor de deelneemsters- lijst gevormd door de Amsterdamse Loekie v. Beest, Cock en Wil v. d. Broek van Brederode en Kea Okker en Yvonne Harms van de HLTC. De uitslagen waren: B-toernooi, H.E.. Ie ronde: C. Teit- ler versl. P. Groenland 6-0, 7-5; H. v. d. Willigen versl. Chr. Nusink 6-2, 6-3; W. Nederkoorn versl. K. Bakker 6-1, 5-7, 6-2; F. Vetter versl. B. Fruitema 3-6, 7-5, 6-2; L. v. Schagen versl. J. ten Have 8-6, 6-3; W. Hoogenstraaten versl. N. Struyckenkamp 6-4, 7-5; J. Smulling versl. J. v. d. Veer 6-4, 6-4; F. Musch- ter versl. J. Zwart 6-2, 6-0; A. v. Leu ven versl. C. Dirken 6-4, 9-7: R. Vorst man versl. W. Schoone 6-2, 7-5. Tweede ronde: C. Teitler versl. H. v. d. Willigen 6-3, 6-3; G. Koenders versl. K. Fröhlich 6-2, 5-7, 6-2; G. v. d. Meulen versl. J. Francken 6-4, 8-6; J. Smuiing versl. R. v. d. Graaff 6-3. 6-4. D.E., le ronde: mevr. A. Fröhlich versl. mej. J. Schaap 6-2, 6-1; mej. G. Kommerse versl. mej. K. Quarles V. Ufford 6-3, 6-2; mevr. W. Schoone versl. mej. H. Cöbelens 6-2, 6-1. Kwart eindstrijden: mejuffrouw E. Schmeink versl. mevr. A. Fröhlich G-2, 8-4; mej. I. Groot versl. mej. J. Meijer |;5> 6-4; mej. J. Smids versl. mej. I. Fraterman 6-0, 6-0. H.D., le ronde: R. en M. v. Rooden versl. v. d. Bree en Schendstok 6-3, 8-8; v. Haaster en Schoone versl. Ver schuur en Verspoor 6-4, 9-7. n il boenders en Musch- ter versl. Buys en de Jong 9-7, 6-0- Vetter en v. Duinen versl Herinea en v. Maanen 1-6, 6-1, 7-5; R en N Vors t- man versl. Blom en Ten Houte de Lan ge 6-4, 6-4. Kwart eindstrijden: Koenders en Muschter versl. Feith en Roldanus 6-3 6-3. D.D., le ronde: dames P. en S. Wes- tra versl. mej. Hooy en mej. v. d. Ven- ne 6-4, 9-7 G.D., le ronde: mej. v. Denderen en v. d. Meulen versl mevr. v. Buchem en v. Duinen 6-1, i-5, mevr. Abma en v d. Veer versl. mevr. en dhr. v. Tiel 6-0, 6-2. Kwart eindsti ïjden: mej. v. Denderen en v. d. Meulen versl. mevr. en dhr. v. Rooden 6-2, 7-5. C-toernooii H.E., le ronde: B. Dicker versl. J. Nelis 6-2. 6-1; H.Maas versl C. Kroskinski 6-8, 6-4, 6-4; B. Spee versl. E. Echter 3-6, 6-1 6-3; J. Eize- ma versl. Venmker <W. 7-5. Tweede ronde: M. Goossens versl. B. de Vet 6-2, 6-1; B.. Spee versl. L. Kal- kers 7-5, 6-2; D. Tjaden versl. J. Eize- ma 1-6, 8-6, 6-2; S. Blom versl. M. Bos man 8-6. 4-6, 6-4; E. Weert versl. G. v. Duinen 6-3, 6-3; J. Zegwaard versl. H. Blokker 3-6, 6-1, 6-3; J. Smulmg versl. H. Hermes 6-3. 6-1; A. Snel versl. J. ten Have 3-6, 7-5, 6-1. Derde ronde: J. v- ee,r versl. J. Francken 6-1. 7-0; E. Weert versl. S. Bom 6-3, 4-6, 6-2; R. v. d. Graaf versl. J. Zegwaard 7-5, 6-2. D.E., le ronde: mej. E. Herwarth versl. mej. L. v. d. 8-;1, 6-2; mej. A. Vink versl. mej. M. Schmitz 6-1, 6-0; mej. B. Kaullng versl. mevr. Vas Visser 6-4, 6-3; mej. Woud versl. mej. M. Kuttschrutter 0-1, 6-3; mej. A. Lips versl. mej. G. Gomans 8-8, 6-0. Tweede ronde: mej. J. Smids versl. mej. G. Lommerse 9-7, 9-7; mej. N. Dingemans versl. mej. I. Beets 4-6, 6-4, 6-2; mej. E. Schmeink versl. mej. W. v. Denderen 6-2, 6-4; mej. R. Vmk versl. mej. E. Herwarth 2-6, 6-4, 7-5; mej. A. Vink versl. mej. M. Deibal 6-1, 4-6, 6-4. Kwart eindstrijden: mej. J- Smids versl. mej. I. Kemp 6-3. 6-3; mej. E. Schmeink versl. mej. N. Dingemans 6-2, 5-7, 6-3. gesneuveld. In zeer langzaam tempo scorend, sloeg W. Peschar 18 runs bij een. Janssen (ACC) 11, Van der Burg (Sparta) een uitstekende 26 en Voogd met 12 runs voerden het totaal naar 147, waarop de innings van „Haarlem Pre sidents" na drie uur batten ten einde kwam. De wickets werden genomen door Gunn 16, Tearle 445, Tunnadi- ne 210, Bennion 335. Het fielden van de Engelsen was zwak. Aanvankelijk leken de bezoekers een goede kans te maken op de zege. Zon der wicketverlies ging de 40 op, waarna het 66 voor 3 werd. Clements 33, Tur ner 16, Van 72 voor 4 werd het daarna echter 76 voor 6, hetgeen de Engelsen noopten tot voorzichtig spel over te gaan. Ten laatste konden de bezoekers niets anders meer doen dan de tijd uil tespelen. Deze poging leverde bijna succes op, maar kort voor het einde van de wedstrijd was het de Spartaan Borrani, die het laatste wicket opruim de waarmee de nederlaag van Leigh ton Buzzard een voldongen feit was. De uitstekend bowlende Wijkhuizen, op wie het scoren zeer moeilijk viel, nam in 28 overs, waarvan 11 maidens, 3 wickets ten koste van 36 runs. Borrani bowlde 3 voor 28, W. Peschar 1—19, Van der Maas 219, Hebeis 114. In de dubbele cijfers voor de bezoekers kwa men nog Tunnadine 12, Dolton 10, Tear le 10 en Hölloway 13 not out. HAARLEM, 22 juli Omdat het ver keer, dat via de Gierstraat de Grote Houtstraat bij het Proveniershuis in rijdt, hinder ondervindt van het verkeer, dat uit de Grote Houtstraat komt en deze route kruisend de Doelstraat in- faat, hebben B. en W. besloten het ver eer in de Grote Houtstraat te verbie den af te slaan naar de Doelstraat. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 juli Een auto mobilist, die uit de richting Haar lem kwam, moest gisteravond om streeks half tien op de Haarlemmer weg, ter hoogte van de Ringdijk, plotseling naar links uitwijken, toen hij in het schijnsel van zijn koplam pen een koppel eenden parmantig en onbevreesd van de Haarlemmer trekvaart naar de sloot aan de an dere kant van de weg zag overste ken. Een vlak achter hem rijdende auto week ook naar links uit, maar kwam niet tijdig tot stilstand. De wagen botste met een luide klap te gen een lichtmast en sloeg daarna nog tweemaal over de kop. De drie BEVERWIJK, 22 juli In het ne gen nummers tellende drafprogramma, dat zondagmiddag in het Alkmaarse Sportpark wordt verreden, behoort tot éen der attractiefste de draverij voor amatrices om de Zilveren Roos. Het is reeds het achtste onderdeel uit de reeks van dit seizoen, wel een be wijs, dat deze competitie tussen de ama trices in het middelpunt van de belang stelling staat. En met recht, want deze draverijen munten uit door een leven dige en scherpe strijd tussen de dames, die in de loop der jaren al zoveel er varing hebben opgedaan, dat z|j nau- welijk of niets onderdoen voor de pres taties van de mannelijke sulky-ridders. De strijd om het begeerde fraaie klei nood, dat reeds voorafgegaan werd door een Zilveren Orchidee, is ook dit jaar weer spannender dan ooit. De lei ding heeft thans mej. A. Eitens uit Wol- vega, die de meeste punten (18) scoor de met de veteraan en vroegere Derby winnaar New Spencer. Deze goeds com binatie is zondag ook van de partij en staat wederom hoog genoteerd. De twee de plaats bezet mej. A. Bruinsma uit Deersum, die met een herboren Too- mel D tot opvallende resultaten komt. Dit eens haast levensgevaarlijke paard is op de boerderij van vader Bruins ma totaal veranderd en nu een trouw en meegaand paard, waarmee mej. Bruinsma 14 punten verzamelde De derde plaats wordt met 12 punten bezet door de Alkmaarse mevrouw P. Kooy- man-Wagenaar, die zondag Violina Nor ton zal rijden en dank zij haar gunstige positie in de kopgroep beslist niet kans loos is. Op haar volgen nog mej. P Neef Uit Tinaarlo, 6 pnt.; mevrouw J Dragt-Peenstra, Wolvega, 5 pnt.; mevr. R. van Dooyeweerd-van Wijk te Den Haag, 3 pnt.; mej. A. Hop, Groningen. 3 pnt.; mej. H. Schuurman te Noordla ren, 2 pnt.; mej. R. Venema. Gronin gen; mej. L. Bakker, Zwolle en mevr. G. de Jong-van Essen te Wolvega, ieder met 1 pnt. Uit deze stand blijkt merkwaardig ge noeg, dat ondanks alle grote entraine- menten in het Westen van ons iand zijn gevestigd, het .merendeel der amatrices uit de Noordelijke provincies komt. Wat hiervan de oorzaak is, ig moeilijk te raden, doch waarschijnlijk is dit een gevolg van de omstandigheid, dat het Noorden vele kleine liefhebbers telt. Vele jonge dochters krijgen daarom in eigen omgeving veel meer de gelegen heid zich in de moeilijke rijkunst te be kwamen, dan in het westen, waar de commerciële inslag van de grote entrai- nementen, geleid door beroeps-trainers steeds sterker wordt. Advertentie inzittenden, de heren J. Quelle, Y Wiersma en mejuffrouw A. Wiersma werden allen per G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis gebracht en van daar naar hun respectieve woningen. Van de eenden ontbrak even na het ongeluk ieder spoor. DEN HAAG, 21 juli Er zijn in ons land al meer dan zevenhonderd duizend televisietoestellen In gebruik. Woensdag werd de zevende 100.000- mijlpnal bereikt. De P.T.T. conclu deert voorzichtig uit de vergroting van het aantal t.v.-toestellen, dat de tele visie in ons land in een stadium van gelijkmatige groei is gekomen, resul terend ln een geleidelijke stabilisering van de aanwas op 200 ii 210 duizend toestellen per jaar. Hoe snel de t.v. ingang heeft gevon den blijkt uit de volgende honderd-dui zendtallen: januari 1957: één; 16 okto ber 1957: twee; 29 april 1958: drie; 12 januari 1959: vier; 24 juli 1959: vijf eerste helft van 1959, toen het aantal 98.614 bedroeg. In de eerste halve jaren van 1959 en 1958 was de stijging ten op zichte van de voorgaande zes maanden aanzienlijk groter, hl. 27 en 28 procent en daaruit meent de P.T.T. te mogen afleiden, dat er een stabiele groei is gekomen, te meer nu televisiezenders Êraktlsch geheel Nederland bestrijken, laardoor valt te verwachten, dat de kleine stijgingen van het aantal toestel len in gebieden waar pas in een latere fase een goede ontvangst mogelijk werd, tot het verleden behoren. Toch vraagt de P.T.T. zich nog af of deze conclusie niet voorbarig is. Ook wan- ven. In de eerste helft van dit Jaar wer den 106.557 ontvangers geregistreerd. Dat is acht procent meer dan ln de COLOMBO, 22 juli (U.P.I.) Me vrouw Sirima Bandaranaike, ié haar rtH de Sri Lanka naar een grote over winning heeft gevoerd, is gisteren be ëdigd als de eerste vrouw die als hoofd van een regering optreedt in de moderne geschiedenis. Z(j legde de eed af ln han den van de gouverneur-generaal, Sir HILVERSUM, 22 juli Gonnie Run nenberg, nog maar vijftien lentes tel lend, heeft in haar jonge leventje al meer ovaties geoogst dan menige ar- tist-met-a.o.w. Zij is het Benjaminnetje uit de nieuwe revue van René Slees- wijk „Tot vanavond", die dertien (al het bijgeloof van directeur Sleeswjjk ten spijt) avonden voor totaal uitver kochte Gooiland-zalen in Hilversum is vertoond. En vanavond haar grote gala première in Amsterdam beleeft. Gonnie wordt in die grote revue-fa milie inderdaad als de baby be schouwd. Ze vond het „werk" de eer ste dagen wel vermoeiend, „maar als je er plezier in hebt, voel je dat toch weer niet zó erg." Ze heeft al ballet „gedaan" van haar vijfde jaar af. het „paardestaartje" van de „Publieke tribune", dat zater dagavond-televisieprogramma over „Het Hof der Zotheid". En ze is nu de jong ste blondste van The London Starlets. „Het gaat allemaal nu veel beter dan in het begin. Het loopt soepeler en toch ook juist weer vaster. Ik heb ook echt geen heimwee naar de televisie. Ik vind dit enig. Maar dat mag ik al lemaal niet vertellen, want het komt straks in een weekblad." Velen zullen het graag nog eens le zen, straks. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 - HAARLEM (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 juli Voor de tweede maal zal van 25 tot en met 30 juli a.s. in geheel Nederland worden ge collecteerd voor het geestelijk gehandi capte kind. De eerste vijf dagen zal een huis aan huls inzameling worden gehou den. Op zaterdag 30 Juli aiB afsluiting een straatcollecte. De eerste collecte die vorig jaar werd gehouden bracht onge veer 90.000 gulden op. „De geestelijk gehandicapte kinderen vormen een hulpbehoevende groep die in vergelijking met andere groepen wei nig in de publieke belangstelling staat. Vele eeuwen lang werd de geestelijk ge handicapte mens als een verschoppe ling beschouwd. Slechts langzaam groei de het begrip voor zijn anders geaard zijn, maar tenslotte is dat begrip er dan toch gekomen," zo werd vanmorgen op een persconferentie door het bestuur van de Federatie „Nazorg b.l.o." opge merkt. Momenteel subsidieert de overheid op dit gebied de allernoodzakelijkste uitga ven voor 80 pet. De overige 20 pet. moet de federatie echter via particuliere hulp bijeenkrijgen en in deze 20 pet zal ook de collecte, die voortaan eens per jaar gehouden wordt, moeten voorzien. Op de persconferentie deelde de fede ratie voorts enkele cijfers mede. De geestelijk gehandicapte bevolkingsgroep maakt 2 pet uit van onze nationale sa menleving. Dat komt neer op circa 200.000 geestelijk gehandicapten. Het aantal geestelijk gehandicapten Is veel groter dan dat der lichamelijk of zintuigelijk gestoorden. De verhouding op de scholen voor b.l.o. was in 1959: 38000 geestelijk eri 8500 zintuigelijk of li chamelijk gehandicapten. De opbrengst van de collecte wil de federatie onder andere gebruiken om het gehele land te bezetten met soci aal pedagogische instellingen, zodat iedere geestelijk gehandicapte onder een bepaald bureau valt, waar hij een voortdurende controle geniet. Daar naast heeft de federatie veel geld no dig voor scholen werkplaatsen, tehui zen verpleeginrichtingen, transport middelen, juiste voorlichting aan de ouders enz. Wie bulten de collectebus om wil ge ven kan dat doen op postrekening 200999 te 's Hertogenbosch ten name van het landelijk collecte-comité van de stichting Federatie „Nazorg b.l.o.", waar mede o.a. de landelijke katholieke ouder vereniging „Voor het Zorgenkind" nauw samenwerkt. Oliver Jloonetllleke, kort nadat de pro- Westerse Dudley Scnanuyake en zijn kar binet waren afgetreden. Haar echtge noot, de vroegere premier Solomon Ban daranaike, werd vorig jaar vermoord door een Boeddhistische priester. Zijn opvolger werd de minester van onderwijs Wijaynnande Dahayanake, die echter door interne moeilijkheden ln de Sri Lanka vrijheidspartij gedwongen was om af te treden. Bij de uitslag van de woensdag gehou den verkiezingen is de Sri Lanka als eerste uit de bus gekomen. De trofzkis- ten en communisten zullen waarschijn lijk aan de nieuwe regering hun steun geven. Het is echter nog niet bekend of de premier ook leden van deze partijen in haar kabinet zal opnemen. Politieke waarnemers voorspellen een duidelijke ombuiging van de regerings- poütiek naar de linkerzijde. Volgens hen zal de Ceylonese regering zich langza' merhand van haar bondgenoten in het Gemenebest afwenden en aansluiting zoeken bij de neutrale staten, zoals In- die, of bij het communistische blok. Het partijprogramma van de Sri Lan ka schrijft een neutralistische politiek voor. Men heeft zich ook uitgesproken voor het nationaliseren van Britse ban ken en verzekeringsmaatschappijen in het land. Ook de scholen die thans door buitenlandse zendelingen en missiona rissen worden geleid zouden worden overgenomen. Het programma schrijft ook een geleidelijke overneming van de nog in buitenlandse handen zijnde thee- en rubberplantages voor. GUNNINGEN B. en W. van Alk maar hebben aan de N.V. Aannemers bedrijf G. Huisebosch te Bloemendaai opgedragen, de wijziging van de neven- riOlering in de omgeving Rippingstraat en Nieuwpoortslaan te Alkmaar, voor de door haar ingeschreven som van f 273.000,-. Eveneens het leggen van '400 m. stamriool ln de Westerweg voor ƒ56.900,-. B. en W. van Bodegraven hebben aan ditzelfde bedrijf als op één na laagste inschrijver opgedragen het verrichten van grondwerken, het ma ken van een onderholde riolering en het maken van nieuwe bestratingen met bij komende werken, voor de door haar in geschreven som van 794.750,-. over, zoals bijvoorbeeld - ln de ver moedelijke volgorde van belangrijk heid - de invloed van al dan niet tijde lijke trekpleisters in de programmasec tor (bijvoorbeeld de uitzendingen van de Olympische Spelen in Rome) van de verdere uitbreiding van de zendtijd tot 30 uur, met als eerste stap vanaf 1 oktober i960: 22 ln plaats van 18 uur per week en van de eventuele Invoe ring van een tweede programma. In de loop van juni steeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2.638.756 tot 2.643.146. Voorts wa ren er 1 juli 484.533 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 485.262 op 1 juni. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 21 Julf Tijdens een zeer vaag, hoogst onbevredigend en zelfs enigszins beschamend defensiedebat, dat gisteren gehouden werd in het Lagerhuis, wees de oppositie terecht op de drie grote tekortkomingen van de Britse defensie, namelijk gebrek aan legerpersoneei, gebrek aan wape nen en gebrek aan beweeglijkheid. De Britse regering schaft de dienst plicht af en meent dat het -and voldoen de beschermd Is, als het een beroeps leger van 165.000 man bezit. (De leger aanvoerders menen dat het minimum 220.000 behoort te zijn.) Het gevaar is evenwel zeer groot dat Engeland geen 165.000 vrijwillige beroepssoldaten bij een kan brengen. Wat de wapenen betreft, die de kern moeten vormen van de Britse defensie politiek, heeft nu de Britse regering haar beleid gebaseerd op het Ameri kaanse projectiel Skybolt, een wapen dat ln feite nog niet bestaat, en waar van de Britse minister van defensie, Watkinson, gisterend zalvend zei, dat hl) er van overtuigd was dat de komen de proeven zouden uitwijzen dat de Skybolt juist het wapen was dat Enge land nodig had. Wat de beweeglijkheid van het leger betreft voor zogenaamde „brandweer diensten", d.w.z. militair ingrijpen op korte termijn op gevechtsterreinen waar Engeland militaire verplichtingen heeft, constateert de oppositie, dat«het Britse leger niet beschikt over voldoen de eigen transportmiddelen. De defensie van Engeland bevindt zich inderdaad in slechte staat, en de minister van defensie achtte het giste ren belangrijker de oppositie te plagen over haar eigen onzekerheden omtrent defensie dan enige geruststelling te ge ven aan een natie, die zich begint af te vragen over welke defensie het land beschikt nadat de conservatieve rege ringen van de laatste acht jaren 130 miljard hebben besteed voor dit doel. AMSTERDAM, 21 juli De vleu gelspeler van Blauw Wit Uytermerk, die enige malen voor het Nederlands amatêurelftal uitkwam, is gecontrac teerd door Willem II.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11