Felle twist tussen Russen en Amerikanen in Genêve Klacht van radioreporter tegen dagblad PAUL VLAANDEREN Het gclieim vam de 1111 Concertgebomvorkest blijft Amsterdamse instelling micmnoorman Tsarapkin valt besluit der V.S. aan ondergrondse kernproeven te nemen Duitse badgasten verdronken Vorstenhuwelijk in Duitsland Russen in arrest te Elizabethstad Naar 34 weken W.W.-uitkering? Belgen opgepakt in Stanlevstad Pilotenhelpers in Londen Waardigheid is niet geschaad Nieuwe RAI krijgt congresgebouw Massa-arrestaties in Andalusië w li IpilllillS. VRIJDAG 22 JULI 1960 PAGINA 2 Meisje in Zandvoort en man in Texel Aardbeving op Gelebes maakt slachtoffers Eindexamens Hammarskjöld zondag op Schiphol Op doorreis naar Congo - l V - ïAmM Wethouder De Roos in A'damse raad: Andere naam voor Kunstmaandorkest? SER-advies gevraagd Amerikaans schip aangehouden door Russische bodem Ziekenfondsgrens voor bejaarden gaat omhoog Met 210 tot 3S00 I.C.I.-Holland gaat produktie vergroten Kortere werkweek bij Willem Smit Co. Djamila Boupacha naar Frankrijk overgebracht Gasten van de RAF Escaping Society RAAD VAN TUCHT DOET UITSPRAAK Op Autobahn Vrachtauto's botsen: Nederlander gedood Centrale inkoop kan overheidsuitgaven sterk BEPERKEN Pleidooi van mr. Wiarda 6 „Nou ja, zal ik Artor zijn", mompelt Eric schouderophalend, „wat doet het er toe! Ik verlang er naar, Agar uit zijn burcht te :ien drijven, nat en bibberend." De mannen barsten in een vrolijk gelach uit, maar Tristan schudt het hoofd. „Het duurt lang voor dat het water zo hoog is gestegen," zegt hij. „En denkt ge niet, dat Agar een onderzoek zal laten instellen, als hij merkt, dat het dal van dag tot dag drassiger wordt? En zouden zijn krijgers dan niet de dammen ontdekken? Want met één dam speelt ge dat liet klaar." „Het dal is klein", antwoordt Eric kalm; „bovendien is het al vrij laat in de herfst en regent het tamelijk veel. Ik geloof niet, dat de mensen op de burcht het meteen zullen ontdekken, als de grond drassig is. Ze zullen het aan het weer wijten en als ze een maal water zien, is het te laat." Tristan haalt de schouders op en zucht. „Welaan, proberen we het. Tien man kunt ge krijgen; ik zal met de overigen Agars legertje zó bezig pogen te houden, dat ge ongestoord kunt werken." Met een handdruk wordt het plan bezegeld en snel keren de mannen nu terug naar de schuilplaats in het woud. Al is er een aantal, die niet veel heil zien in het plan, het merendeel der vogelvrijen is direct enthousiast. In overleg met Tristan kiest Eric een tiental moedige mannen uit, allen door Agar verjaagde edelen, die- branden van verlangen wraak te kunnen nemen op hun grimmige vijand. Trevor, de gevluchte edeling, de gelijk met Eric bij de vogelvrijen kwam, is één van hen. Voor de laatste maal bespreken Tristan en Eric nog eens wat hun beider aandeel in het plan is. Dan begeeft de Noorman zich met zijn mannen voorzien van leeftocht, wapens en bijlen op weg, het gevaarlijke avontuur tegemoet. nou ooep GENÈVE, 22 juli (Henter) De af gevaardigden van de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie naar het Geneef- se overleg, om tot een verbod van het nemen van proeven met kernwapens te komen, hebben, naar van gezagheb bende zijde wordt vernomen, gisteren een felle woordenwisseling gehad. De Russische vertegenwoordiger, Tsarapkin. viel Amerika aan in verband met re cente berichten, dat de V.S. van plan zijn in de komende twee jaar ongeveer elf ondergrondse kernontploffingen te weeg te brengen, dit in het kader van een programma voor wetenschappelijk ondersoek. De Amerikaanse afgevaar digde, Wadsworth, bestempelde Tsa- rapkins verklaring als propaganda. HU zei, dat de Sovjet-regering volledig was Ingelicht over de aard en het doel van het wetenschappelUke onderzoekings werk, waarvoor de proefnemingen zul len worden verricht. ,,De Verenigde Staten zijn niet van plan kernwapens te beproeven," aldus Wadsworth. Tsarapkin verklaarde dat de Sovjet- Unie „met ongerustheid" kennis heeft genomen van aard en omvang van het gemelde Amerikaanse programma voor ondergrondse kernontploffingen. HU ver klaarde dat het feit. dat het Ameri kaanse ministerie van landsverdediging en de commissie voor de kernenergie bü de uitvoering van dit programma betrokken waren, aantoonde dat dit mi litaire betekenis had. „Indien de V.S. kernontploffingen uitvoeren, zonder dat er ter plaatse Russische geleerden zijn om hierop toe te zien, betekent dit dat ZANDVOORT, 22 juli Gistermid dag heeft een bader aan het Noorder- strand, ter hoogte van de reddingspost „Piet Oud", in het eerste zwin een meisje aangetroffen dat bewusteloos was. Het meisje werd naar het St. Eli- sabethgasthuis in Haarlem vervoerd, waar men enkele uren vergeefs heeft getracht de levensgeesten op te wek ken. Het slachtoffer bleek te zijn de 17-jarige Wilma Ockenfelds uit Dus- seldorp, die met haar ouders te Zand voort logeerde. DEN BURG. 22 juli Voor de kust van Texel is gistermiddag de 61-jarige G. Müller, een kantoorbediende uit Wiesbaden, voor de ogen van zijn doch ter verdronken. De man is tijdens het zwemmen onwel geworden. Zijn schoon zoon kon hem naar het strand brengen, waar een arts de dood constateerde. Het slachtoffer was hartpatiënt en had woensdag nog een hartaanval gehad. ALTSHAUSEN, 21 juli (UPI) Ten overstaan van de hulpbisschop van Ro- thenburg, mgr. Wilhelm Sedlmeier, is vandaag in de kapel van het kasteel Altshausen in Duitsland het huwelijk gesloten tussen Diane van Bourbon, prinses van FrankrUk, en prins Carl van Württemberg. Tijdens de huwelijksmis zongen de koren van Altshausen, Ravensburg en Friedrichshafen; het symfonie-orkest van Stuttgart speelde. Tevoren hadden de kanonnen gebulderd over het lande lijke Altshausen en huzaren in operet te-uniformen hadden zowel de bruid als de bruidegom een aubade gebracht. Tot de driehnderd gasten behoorden de vader van de bruid, Henri graaf Van Parijs, de ex-koningen van Bulga rije en Italië, Simeon en Umberto, en vele prinsessen en prinsen. Ook gene raal Hans Speidel en zijn vrouw, die nauw bevriend zijn met de Württem- bergs. waren aanwezig. Bruid en bruidegom hebben elkaar leren kennen aan boord van het jacht ..Achilles", dat in 1956 op initiatief van koningin Fredrika van Griekenland met louter vorstelijke personen aan boord een kruistocht over de Middellandse Zee heeft gemaakt. Het is de tweede maal in enkele ja ren tijds. dat leden van de huizen Bour bon en Württemberg met elkaar in het huwelijk treden. In 1957 trouwde prins Henri van Frankrijk, graaf van Cler mont en zoon van de pretendent, met prinses Maria Theresia van Württem berg, zuster van de bruidegom van nu. DJAKARTA, 21 juli (AFP) In een dorp bij Makassar op het Indonesische eiland Celebes zijn minstens twintig mensen levend begraven bij een re cente grondverschuiving, die veroor zaakt werd door een aardbeving, zo is donderdag in Djakarta bekendge maakt. Gezegd werd, dat na deze aardbeving een rivier in dit gebied buiten haar oevers trad, waardoor over een gebied van 1800 ha de rijst oogsten werden vernietigd. HAARLEM, 22 juli Aan de Rijks kweekschool te Haarlem slaagden voor de Hoofdakte-examens: Gehele akte: de dames: M. M. ter Heege, Amster dam; M. E. Richter, Amsterdam; M. Haarlem. De heren: G. A. Mandjes, Zaandijk; D. Swart, Anna-Paulowna; C. H. Vrijbergen. Marken-Binnen; P. F. Kramer. Amsterdam; R. H. W. v. d Horst. Amsterdam: Th. v. d. Horst, Amsterdam; J. A. Rotgers, Amsterdam; J. Kok, Venhuizen; W. Kaptijn, Hoorn; G. M. Groot, Z. O. Beemster; D. Appel, Amstelveen; G. C. Hermans, Noord- Scharwoude Voor gedeelte A: mej. M. Lageman, Amsterdam-Slotervaart; mevr. S. B. v. d. Horst-Helgering, Amsterdam; de heer H. Jonkers. Santpoort. Voor gedeelte B: mej. F. E. v. Del len, Slootdorp; de heren: L. P. J. Schraa, Koog a.d. Zaan: J. H. J. de Groot, Castricum; W. Geurtsen, Heemstede. Geslaagd voor de gehele akte: de da mes: A. J. M. Remmerswaal. Benne- broek: J. E. Herberigs, Amsterdam; mej. M. M. v. Leuvenstijn, Den Hel der; de heren: L. A. Ros, 't Zand; C. F. Robert, Krommenie; J. W. Meij er, Amsterdam: B. M. Vringer, Weesp; A. Verburg, Alkmaar: P. Schwartz, Amsterdam; L. Wigbout, Den Helder; J. P. ScheeDhorst. Den Helder: H. W Rei), Den Burg (Texel). Voor gedeelte A: mevr. J. J. F. Me- telerkamp, Den Helder; de heren; G. J. Oost. Koog a rt Zaan; K. Peters. Am sterdam; H. Oderkerk, Den Helder. Voor gedeelte B: mej. IJ. P. Prins, Den Helder; de heren: J. Velthuis, Alkmaar: B. W. Vallenduuk, Schager- brug; H. M. Steur, Haarlem. zij de proefnemingen met kernwapens hebben hervat. Dit houdt dan tevens in dat andere landen ontslagen zijn van hun belofte om gedurende het Geneef- se overleg geen kernwapenproeven te nemen," aldus de Russische afgevaar digde. ELIZABETHSTAD, 21 juli (UPI) Op het vliegveld van Elizabethstad in Katanga zijn vanmorgen twee Rus sen gearresteerd, zo is door het mini sterie van binnenlandse zaken van deze afgescheiden Cnogolese provincie mee gedeeld. Volgens de woordvoerder van het ministerie waren zij afkomstig uit Moskou en kwamen zii naar Elizabeth stad met een straalvliegtuig. Zij wer den voor een verhoor meegenomen naar het hoofdkwartier van politie en zullen waarschijnlijk worden uitgewe zen, aldus de woordvoerder van het ministerie. Hij wist niet, of het diplomaten wa ren en of het hun bedoeling was in Katanga binnengelaten te worden. Te gelijk met de Russen werden vier Afrikanen gearresteerd, die met hen in hetzelfde vliegtuig reisden en die vol gens de woordvoerder afkomstig waren uit Leopoldstad. DEN HAAG, 21 juli Men verwacht, dat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, zon dag per DC8-vliegtuig van de K.L.M. uit New York zal vertrekken om via Schip hol naar Brazzaville in Frans Congo te reizen waar hij maandag 25 juni zal ar riveren. Het vliegtuig wordt zondag middag op Schiphal verwacht, waarna de heer Hammarskjöld zijn reis met een andere K.L.M.-machine voortzet. w" In Middelburg werden donderdag onder grote belangstelling van binnen- en buitenlandse vakantiegangers ringrijderijen gehouden met versierde sjezen en op Zeeuwse paarden. Deze jongeman is niet alleen een volleerd ruiter maar ook een bekwaam „ringsteker" (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 juli Enige" raadsleden hebben bij de behandeling van het voorstel om aan het Kunst maandorkest voor het nieuwe concert seizoen ƒ240.000 gemeentesubsidie te geven gepleit voor een andere naam van het orkest, omdat, zoals de heer Brinkgreve (K.V.P.) opmerkte, de naam steeds dwazer wordt naarmate het orkest bij meer belangrijke gele genheden optreedt. De heer Le Cavalier opperde „kunst maanorkest" vanwege de „ruimte vaart" die het nogal ambulante orkest in Nederland beoefent. Of „televisie orkest" van wege het menigvuldig op treden voor de televisie. Wethouder mr. A. de Roos (P. v.d. A.) beloofde het met het bestuur van het orkest te zullen bespreken maar wees er intus sen op, dat het Concertgebouworkest ook zijn naam heeft behouden hoewel het toch waarlijk is uitgegroeid van een orkest van het Concertgebouw tot een van internationale betekenis. De heer Brinkgreve had aanmerking gemaakt op het feit. dat het orkest meer het Nederlands ballet dan het Amster dams Ballet begeleidt, zodat dit laatste zich nogal eens met het Noordhollands Philh. Orkest moet „behelpen", maar de wethouder antwoordde dat de begelei ding van het Ned. Ballet aan de toe kenning van het rijkssubsidie „vast zit". Niettemin vond ook de wethou der dat het orkest meer het Amsterdams Ballet moet gaan begeleiden, „als al thans dit ballet het kan betalen...." En ook zegde de wethouder toe, aan te dringen op verhoging van het rijkssub sidie omdat het kunstmaandorkest uitge groeid istot een nationaal ensemble. Het subsidie werd door de raad goedge keurd evanals het voorgestelde subsidie van bijna een miljoen gld. voor het Concertgebouworkest in het komende seizoen, waarbij dan nog een garantie van ƒ50.000 komt in het op ƒ120.000 begrote tekort van de concertreis, die het orkest het volgend voorjaar in de Verenigde Staten en Canada zal ma ken. De heer Le Cavalier (V.V.D. meende dat de verhouding tus sen de rijks- en gemeentesubsi dies teveel in het nadeel van Amster dam is maar de wethouder legde er de nadruk op dat Amsterdam er steeds op moet blijven staan, dat het Concert gebouworkest een Amsterdams initia tief is geweest en nog steeds een Am sterdamse instelling. „We zeggen be slist niet: regering neem het maar over. We hebben onze eigen verant- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 juli Staatssecreta ris Roolvink heeft de S.E.R. en de So ciale Verzekeringsraad advies gevraagd over zijn plan de uitkeringsduur van de werkloosheidsverzekering van 21 op 34 weken te brengen. Door dé geringe werkloosheid van de afgelopen jaren is het Algemeen Werkloosheidsfonds op gelopen tot een reserve van vijfhonderd miljoen gulden. De vraag iets aan de werkloosheids verzekering te doen wordt sinds het aangroeien van het fonds van tijd tot tijd bek ken. Sommigen zijn vooral ge porteerd voor verlaging van de premie, anderen voelen meer voor verlenging van de uitkering. Herhaaldelijk bltfkt, dat de weinige mensen die nu Werkloos zijn na de 21 uitkeringsweken er nog niet in geslaagd zijn een betrekking te vinden, waarna zü hun heil bij de ge meentelijke sociale uitkeringen moeten zoeken. woordelijkheid tegenover het orkest en die willen we beslist niet afstaan," al dus de wethouder. Wat de reis naar Amerika betreft, wees de wethouder er nog op, dat dit geen monopolie is van het Concertge bouworkest. Ook andere orkesten ma ken concertreizen en daar moet het rijk bü zijn subsidiëring rekening mee houden. Vandaar dat Amsterdam de grootste garantie voor de reis naar Amerika draagt. BRUSSEL, 21 juli (ANP-UPI) In Stanleystad zijn gisteren drie vertegen woordigers van het voormalige bestuur in Congo door de Congolese autoriteiten aangehouden. Zij worden ervan be schuldigd „een samenzwering tegen de Congolese staat" te hebben beraamd. Verwacht wordt, dat ze het land zul len worden uitgezet. Het zijn de voor malige gouverneur van de provincie Kasai, Goffin. de voormalige burge meester van Stanleystad, de heer De- poorter, en de chef van diens kabinet, baron Delecourt. Volgens de jongste berichten heerst er in Stanleystad een ernstige spanning tussen de Congolese troepen en de een heden van de VN-strijdmacht, bestaan de uit militairen uit Ghana en Ethiopië. De Europese bevolking zou verder blootstaan aan mishandelingen, vervol gingen en arrestatie. Alle radio-ama- teurzenders in de stad zijn in beslag genomen NEW YORK, 22 juli (Rtr, AFP) Op 7 juli heeft een Russisch oorlogs schip de ruim 6.000 ton metende Ame rikaanse vrachtboot „Ocean Eve" in de Stille Oceaan aangehouden. De „Ocean Eve", die met een lading tarwe op weg was van Portland in Oregon naar Indië, bevond zich op dat ogenblik op circa 1.000 mijl van de Japanse kust. De Russen lieten het schip na korte tyd doorvaren. Het incident is gister avond bekend geworden. Amerikaanse deskundigen op het ge bied van het zeerecht hebben meege deeld, dat de aanhouding in strijd Is met het internationale recht. Zij zei den, dat de Amerikaanse vrachtboot zich niet bevond in het deel van de Stille Oceaan, waar de Russen van 7 tot 31 juli raketproeven houden. (Van onze Utrehctse redacteur) UTRECHT, 21 juli Door de verho ging van de AOW-uitkeringen zal bij Al gemene Maatregel van Bestuur de ciale inkomensgrens voor de bejaarden om te kunnen toetreden tot een zieken fondsverzekering worden aangepast. Deze grens word! verhoogd van f S590 tot 3800 met 210 dus, het bedrag waarmee het AOW-pensioei voor ge huwden is gestegen. Tevens wordt de grens voor de premiebetaling van 92 cent per week per gezin gebracht van 2580 op 2790. Boven dit inkomen is de premie 1,84. Voor een groep onge huwde be jaarden, wier A()W pensioen met 162 per jaar is verhoogd, bestaat door verhoging van de inkomensgrens met f210 dus ook mogelijkheid om zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. Bin nenkort krijgt deze regeling haar be slag. ROTTERDAM, 21 juli Teneinde te gemoet te komen aan de te verwachten stijging van de vraag naar nylon voor de textiel- en plastic-industrie, heeft de Imperial Chemical Industries I.C.I. (Holland) N.V. besloten haar capaciteit voor nylon polymeer verder uit te breiden. De bestaande I.C 1.-fabrieken en de op dit moment in aanbouw zijnde fa briek zijn bestemd voor de produktie van nylon 66 polymeer, de fabrieken ter waarde van circa 100 miljoen die I.C.I. thans voornemens is te gaan bou wen en die een capaciteit zullen hebben van ongeveer 15.000 ton per jaar, zullen echter caprolactam gaan produceren, het monomeer voor nylon 6 polymeer, tot dusverre ng niet in Engeland ver- NIJMEGEN, 21 juli De directie van Willem Smit en Co's transforma- torenfabriek n.v. deelt mede van de vakraad voor de metaalindustrie toe stemming te hebben ontvangen om met ingang van 1 augustus over te gaan tot een verkorting van de werktijd van 48 uur naar gemiddeld 47 uur per week, als gevolg waarvan één zaterdag per drie weken vrij kan worden gegeven. Dit is een eerste stap, een overgangs fase, om zo spoedig mogelijk na 1 ja nuari voor haar fabrieken in Nijmegen en Ede te komen tot de Invoering van een vijfdaagse, 45-urige werkweek. Het aantal personeelsleden is 1800. PARIJS, 22 juli (Reuter) De 22-ja- rige Algerijnse studente Djamile Boupa cha, die volgens haar beweren in Alge rije zou zijn gemarteld om haar een be kentenis af te dwingen dat zij zich aan terroristische misdaden zou hebben schuldig gemaakt, is gisteren van de gevangenis in Algiers, waar zij werd vastgehouden, per vliegtuig naar Parijs overgebracht. Zij zal daar worden onder zocht door een commissie van vijf voor aanstaande medische specialisten. D^ze commissie werd ingesteld op verzoek van haar verdedigers en zal een me disch rapport moeten uitbrengen over de door haar, naar haar zeggen, na arres tatie in februari j.l. in een kamp in Al giers ondergane martelingen. Onder druk van deze martelingen zou ~ij heb ben bekend een tijdbom in een café te hebben geplaatst en zich ook nog aan andere terroristische daden te hebben schuldig gemaakt. De Franse schrijfster Frangoise Sa- gan maakt deel uit van het „Djamila Boupacha-comité" dat zich heeft ge vormd om het meisje te helpen. In het links georiënteerde weekblad „l'Expres- se" verhaalde Frangoise Sagan kortge leden enkele details over de begane wreedheden. Djamila werd in een mili tair vliegtuig van Algiers naar Parijs overgebracht. Met een ambulance werd zij van het vliegveld naar de gevange nis vervoerd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 22 juli De Nederlandse ambassadeur te Londen, Baron Ben- tinck, hield gisteren een receptie op de Nederlandse ambassade ter gelegen heid van het bezoek aan Engeland van twaalf van onze landgenoten, die zich in de oorlog hebben onderscheiden door het verlenen van hulp aan piloten van de Koninklijke Britse Luchtmacht. De Nederlandse bezoekers, die heden na een verblijf van vijf dagen terugkeren naar ons land, bevonden zich in Lon den als de gasten van de Ontsnappings vereniging van de Royal Air Force, zulks tezamen met andere bezoekers uit West- en Noord-Europa die eveneens Engelse piloten hielpen ontsnappen in de Tweede Wereldoorlog. De gasten van de RAF Escaping Society werden de ze week ontvangen door de Lord Mayor van de City van Londen, en waren gis teren de gasten van koningin Elizabeth II op een van haar jaarlijkse theepar tijen in de tuinen van het Buckingham Paleis. Tijdens de receptie in de Nederlandse ambassade hield onze ambassadeur een korte rede, waarin hjj namens het Ne derlandse volk dankbaarheid betuigde voor de grote, en in het begin beslis sende rol die de Britse luchtmacht heeft gespeeld in de Tweede Wereldoorlog. De heer W. Steynis uit Rotterdam, be stuurslid van de organisatie Nederlands Verzet 19401945, hield eveneens een korte rede waarin hij de RAF prees. Vervolgens overhandigden onze land genoten een geschenk aan hun gasthe ren, een elektrische klok in de vorm van een smeedijzeren propelior. Mej. Craig, secretaresse van de Es caping Society van de RAF, dankte de gasten voor hun geschenk. Majoor R. H. Petch van de Britse luchtmacht, die eveneens gisteren aan wezig was op de receptie in de ambas sade, vertelde ons van zijn ervaringen in Nederland toen hij gedurende bijna acht maanden ondergedoken was bij de eveneens ter receptie aanwezige heer H. Geerlink uit Nijverdal. Tijdens de her denkingsfeesten van de bevrijding van Nederland in mei van dit jaar is ma joor Petch met een groep vertegenwoor digers van dé Escaping Society de gast geweest van de Organisatie Nederlands Verzet 19401945 in Dinther. Hij en zijn collega's waren diep onder de indruk van de hartelijke ontvangst, die men hun in ons land heeft bereid. 5? AMSTERDAM, 21 juli De Raad van Tucht der federatie van Nederland se journalisten heeft 14 juli een uit spraak gedaan inzake een klacht van de heer L. S. J. Pagano Mirani, radio verslaggever, gericht tegen de hoofd redacteur van „Het Parool", dr. P. J, Koets. De klacht betrof een artikel in „Het Parool" van 25 april onder de kop „Kletsmajoor Pagano", waarin scherpe kritiek werd uitgeoefend op de wijze van reportage van de heer Pagano als ra dioverslaggever. Het betreft het door hem gegeven ooggetuigeverslag over de voetbalwedstrijd Belglë-Nederland op 24 april. De raad is o.m. van oordeel, dat het grote belang van een vrije voor lichting vereist, dat de grenzen binnen welke kritiek op openbare journalistie ke prestaties kan worden gegeven, zo ruim mogelijk worden gesteld. Aan het karakter van subjectieve oordeelvel ling, eigen aan elke vorm van zodanige kritiek moet behoorlijk recht weder varen. Mits zich richtend op het belang der zaak. i.e. het bevorderen van een deugdelijke vorm van radio-reportage, is het uitspreken van een oprechte, scherp afkeurende, kritiek niet in strijd met de eisen der journalistiek. Zij blijft uiteraard voor rekening van de recen sent. Het gewraakte artikel heeft de raad geen aanleiding gegeven tot het maken van aanmerkingen. Naar aan leiding van de behandeling van de zaak heeft de Raad .een tweetal algemene aanbevelingen uitgesproken. In een er van stelt de Raad, dat het wel duidelijk is, dat radio-sportverslaggevers werken BREMEN. 21 juli (D.P.A.) De 32- jarige bijrijder Barend Bloom uit Gel- dermalsen is gisteravond om het leven gekomen toen een vrachtauto waarin hij on de Autobahn tussen Hamburg en Bremen reed van achteren op een Duitse vrachtwagen inreed. De bestuurder van de Nederlandse vrachtauto, de 23-jarige Gerrit van Asch uit Geldermalsen werd door de botsing op straat geslingerd. Hij liep een shock op. Het ongeluk ontstond nadat de bijrij der van een tankauto op de Autobahn een Duitse vrachtauto had aangehouden en hulp had gevraagd omdat de chauf feur van de tankauto gewond was ge raakt. toen zijn wagen van de weg af schoot en zes meter de diepte in viel van de dijkhelling af. Het was tegen de ze Duitse vraohtauto dat de Nederland se wagen reed AMSTERDAM, 21 juli De gemeen teraad heeft het destijds verleende kre diet van 7 miljoen gld. voor de bouw van een congresgebouw aan het thans bijna gereed zijnde nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein in Amsterdam- Zuid verhoogd met 2.5 miljoen gld. om nu ook de bouw van het congresgebouw zelf mogelijk te maken. Destijds kon alleen maar rijksgoed keuring worden verkregen voor het ten toonstellingsgedeelte van het gebouw, maai naar B. en W. in de raad thans mededeelden heeft de minister nu ook rijksgoedkeuring van het congresge deelte toegezegd. Een officiële aan vraag daartoe is ingediend en men hoopt op zeer korte termijn met de bouw te kunnen starten. onder bijzonder moeilijke omstandighe den, waartoe ook behoort, dat zij aan het woord moeten blijven, óók op mo menten, dat niet veel te vermelden valt. Recensenten, die hun prestaties beoordelen, zullen zich van het bestaan van zodanige moeilijkheden steeds goed rekenschap moeten geven. Met inachtneming van bovenstaande overwegingen spreekt de Raad als zijn oordeel uit, dat door de wijze waarop kritiek is geleverd in het bewuste ar tikel de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten niet is ge schaad. De Raad besloot tot publici teit van zijn beslissing. MADRID, 22 juli (Reuter) Officieel is meegedeeld, dat tussen 12 en 18 juli in de Spaanse provincie Andalusi" 287 personen zijn gearresteerd, onder ver denking van communistische activiteit, 104 van hen zijn inmiddels weer in vrij heid gesteld, terwijl nog meer vrijlatin gen zullen volgen. De leiders, ten ge tale van ongeveer dertig, zullen echter worden vervolgd. De autoriteiten schij nen hun aandacht voornamelijk op het gebied van Cordoba te hebben gecon centreerd. Volgens gisteren uit Cordoba ontvangen berichten zouden daar onge veer tweehonderd mensen zijn aange houden, van wie er later echter meer dan honderd weer werden losgelaten. Men vermoedt, dat deze golf van ar restaties verband houdt met een be richt, dat enkele onderdelen van tijd bommen, die de vorige maand in spoor wegstations in Madrid, Barcelona, San Sebastian en Bilbao zijn ontploft, in een fabriek nabij de stad Cordoba zijn ver vaardigd. De politie zou hebben gezocht naar de leiders van een communisti sche organisatie, die de naam voert van „Anti-Franco verzetsfront". AMSTERDAM, 21 juli De beheers uitgaven van de rijksoverheid kunnen aanzienlijk worden beperkt door bewust gebruik te maken van alle mogelijkhe den, die een doelmatig georganiseerde centrale inkoop van de voor de over- heidshuishouding benodigde ge- en ver- bruiksgoederen biedt. Het moet voor de regering niet moeilijk zijn om te bevor deren, dat van het thans bestaande rijks- inkoopbureau het enige tevens centrale inkoopapparaat van en voor de rijks overheid wordt gemaakt. Het centrale inkoopapparaat dient een volkomen op zichzelf staand overheidsbedrijf te zijn met een eigen begroting, los van rijks begroting. Tot deze conclusies komt mr. dr. N. H. Wiarda in het weekblad „Èco- nomisch-Statistischo Berichten" van de ze week. De heer Wiarda is lid van de Pensioenraad. Daarvoor was hij ach tereenvolgens directeur van het commis sariaat voor oorlogsschade van het mi nisterie van Financiën en werkzaam bij het rijksinkoopbureau. Mr. Wiarda somt een aantal voorde len van centrale inkoop op. Teneinde de liquiditeitspositie van het centrale ap paraat, dat geheel „selfsupporting" moet zijn, te verstevigen, pleit hij voor een blijvend ter beschikking geven van ee.i kapitaal, te vormen uit waarborg sommen van ten hoogste 50 per af nemer en ingeschreven leverancier. Het centrale inkoopapparaat dient volgens herr de bevoegdheid te hebben om ook diensten te verlenen aan de organen en instellingen van de lagere overheden. EN IK BEN VIRANTWOOROEL'JK VOOR UW VEILIGHEID. EEN 6APARl \h 6EEW UITSTAPJE. HOUPT U A At. PE RE&EL<ó OF 0UJF IN NAIROBI. KUK MENEER CANOISH EENS. ALGOF HU EE VELOBLA0 CrAAT LEVEREN 1 LUISTER EENS, CHAPMAN, IK BETAAL JE ER VOOR.... MENEER CANOm, REVOLVERS Z'JN NU NDJTEj LOZE EN 0EVAARLUKE D(NS>6N. WILT U ZE HIE LATEN 1 PAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2