Van whiskey zou de vrouw onvergelijkelijke schoonheid verkrijgen Produktie motorvoertuigen in West-Duitsland gestegen Medezeggenschap van werknemers in discussie Hemelse ondeugden in een nog te onbekend land Japanse tandarts bekent kinderroof Export in eerste halfjaar t.o.v. zelfde periode van 1959 gedaald Sociaal commentaar Geen kans op snelle ontwikkeling P* BABYDERM SSPSS» Spionageproces in West-Duitsland Hoge Raad: Cafésluiting op zondag niet in strijd met wet RESA-HILVERSUM ZATERDAG 23 JULI 1960 PAGINA 13 Het is blijkbaar nog niet tot de grote menigte van vakantiegan gers, die trouw de reeds veelbetreden paden blijven bewande len, doorgedrongen, dat ook Ierland een Rivièra heeft. Ierland is nog tè ver en tè vreemd. Dat was Spanje acht a tien jaar geleden ook totdat de gecombineerde vliegreizen het land bereikbaar maak ten niet alleen wat de afstand betreft maar ook financieel. Majorca bijvoorbeeld is nu heel gewoon geworden als vakantie-oord. Een jaar kleden zou een groep hengelvrienden in de vakantie gaan vissen Ierland is een paradijs voor vissers. Men heeft er geen visakte nodiCT en zelfs het vissen op zalm en forellen is alleen maar in november en december taboe, voor de rest kan men in het meer bij Waterville zijn vishartstochten botvieren. Dit viscollege ontdekte nu de mogelijkheid van een gecombineerde vliegreis. Zij waren in drie uur in Dublin. Vandaar naar Killarney of Cork was per com- fovtahpip trpin niet meer dan vijf uur en toen konden zij zich uitleven aan het eind van een hengelstok midden in de meren. Voor Heffer# Baby-huidje Staatsmijnen nemen deel in fenolfabriek Regeringsvoorstel heeft steun van de Senaat Wilt Gij Onderwijzer worden? Ignatiusfeest Banneux Dit is Kïllarney's Lower Lake met de dreigende wol ken en het wisselende licht. Straks zal de zon doorbreken en het héle landschap in een gouden gloed zetten. paradijs voor vissers en koffiedrinkers De Ierse Rivièra is een, KaI,^an',U'^ dan de Franse of de Italiaans zou het zo kunnen zeggen: het 1 Ierland nog niet bedorven door de de. Ook de natuur heeft er aparte bekoring. Het klimaat is de zomer als hier: zacht, nat en w- lend. Men zegt wel en dat ko waarschijnlijk door het weerbericm dat alle depressies van Ierland komen, maar als daar ineens het zonlicht 000 de wolken breekt ziet u op de bergen een kleurengamma, ais u nimmer neen aanschouwd. Er groeit op de Ierse bergen - de hoogste is niet méér dan elfhonderd meter meer onkruid dan gras en de Weinige koeien en de vele schapen gra zen dan ook liever langs de kant van de weg, waar nog gras groeit, dan in de bergweiden. De bomen waaien om met wortel en al, als er een flinke storm staat, omdat de bodem rotsach tig is en slechts bedekt met een dunne laag aarde, waarin die bomen zich moe ten trachten staande te houden. Kond- om de vele meren in Killarney heeft men er al drie staan nog niet de honderden landhuisjes en villa's van Oostenrijk en Italië. Men treft hier wel eens een oud Iers boerderijtje met de zwart berookte spanten van het dak een plafond is er niet en leeft er nog altyd bjj de open haard, die met turf wordt gestookt. Zelfs in het chique „Great Southern" hotel was een open haardvuur van turf, maar dat was al leen maar show. Van Killarney uit kan men de „Ring of Kerry" maken, een tocht van hon derdtachtig kilometer langs de Dingle Bay, die eigenlijk een stuk Atlantische TOKIO, 22 juli (UPI) Een 32-jari- ge tandarts heeft gisteren bekend, dat hij in mei van dit jaar het 7-jarig zoontje van een schatrijke Tokiose fabrikant van lederwaren heeft ont voerd. Hij wilde op die manier schul den aflossen, die hij had gemaakt, na dat hij zijn beroep had opgegeven. Dr. Sjigehisa Motojama heeft de po litie huilend bekend, dat hy het kind had ontvoerd en het later had vergast toen de politie hem op het spoor kwam. Motojama is j.l. zondag in de buurt van Osaka gearresteerd. Hij werkte er als arbeider, onder een gefingeerde naam. Motojama bekende, dat hij Ma- saki Ozeki heeft ontvoerd op de och tend van de 16-de mei, toen het jonge tje op weg was naar school. Motojama diende het kind een verdovend middel toe en belde de vader, Soesoemoe Oze ki, op en eiste een losgeld van 2 mil joen yen. KARLSRUHE, 22 juli (D.P.A.) Het Westduitse hooggerechtshof ln Karlsruhe heeft vandaag de 52-jarige archivaris Karl Jasznewski uit Stutt gart wegens landverraad tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Voor drie jaar is hij vervallen verklaard van zijn burgerrechten. Voorts Is een bedrag van 25.000 mark verbeurd verklaard, dat hij voor zün diensten uit Oost-Ber- lijn had ontvangen. In opdracht van de staatsveiligheids dienst van Oost-Duitsland heeft Kasz- newski van september 1955 tot septem ber 1959 berichten uit Westduitse dag bladen en tijdschriften verzameld. De ze berichten hadden speciaal betrek- king op Westduitse patenten, de tech- Iedere twee jaar maakt een aantal opleidingsschepen uit Scandinavië een reis nische ontwikkeling van de strydkrach- naar Ostende, een afstand van 587 zeemijlen, die in drie tot vijf dagen wordt af- ten, de N.A.V.O.-plannen en de mili- gelegd. Op de foto twee van de trotse schepen, volledig getuigd, de Deen taire installaties van de Amerikanen „Danmark" en de Zweed „Gladan", in de bondsrepubliek. Het is het enige huis in die bergen daar, ge kunt het niet missen. Het heet „Kate Kearney's Cottage" en Je rome Coffey zal u vertellen, dat Kate Kearny zijn verre overgrootmoeder was, een vrouw van onvergelijkelijke schoonheid, die hier eens woonde, die honderd jaar geleden gestorven is en die, zoals men nu nog zegt, het geheim van haar schoonheid meenam in het graf. Men denkt nu, dat het wel iets met de Ierse whiskey te maken zal hebben gehad. Dan is daar ook nog het Estate van de vroegere Lord Kenmare, een land goed van achtduizend ha. Een wagen brengt u er binnen het uur, alleen zal Mike, de chauffeur u herhaaldelijk vra gen even de leidsels van het paard vast te houden als hij op de vele mulle paden in de bossen een hek moet ope nen en sluiten om zijn karretje mitsga ders passagier doorgang te verlenen. Waar alleen de wind ruis! Het is een tocht door stille bossen waar alleen de wind ruist. Tussen de bomen door, diep beneden ons, glinstert een meer. Het einde van de tocht is onvermijdelijk de moderne golflinks, aangelegd door de Amerikanen, die na de dood van Lord Kenmare, nu zeven jaar geleden, de hele zaak maar heb ben gekocht als recreatie-oord. Als ge meer tijd hebt, ga dan ook naar de westkust en begin uw tocht in Galway, daal dan langs de westkust af naar het zuiden, naar Limerick en Tralee, Killarney en Cork. Ge zult nooit schoner kleuren en landschappen, grilliger baaien en kusten zien. Tegenover Waterville, het paradijs der sportvissers, vindt u dan aan de andere kant van de baai Ballinskei- lings; een klein dorpje, waar nog Gaelic, het echte Keltisch, wordt ge sproken. U zult het niet verstaan en u zult het zelfs niet kunnen lezen trouwens de meeste Ieren zelf ook niet en als ik dan vroeg, waarom de straatnamen desondanks in twee talen stonden vermeld, zei men mij: „In het Iers om de Engelsen te pes tenin het Engels opdat de Ieren het zouden kunnen lezen". Tenslotte, indien u naar Ierland gaat, vergeet dan vooral niet naar Ierland te gaan om de Ieren zelf. Zij zijn be minnenswaardig, vriendelijk en gastvrij. Men zegt, dat zij zich intelligent vinden en lui, maar mensen die het kunnen we ten, zoals onze Nederlandse gezant in Dublin, dr. Kasteel, zei, dat zij waar lijk intelligent zijn, zelfs te intelligent om lui te zijn, zij hebben zich alleen niet, zegt hij, laten hesmetten door de Westerse haast. Iemand heeft ooit eens gezegd, dat de Ieren gelukkig enige prachtige gebreken hebben, anders zou het een volmaakt braaf en saai volk zijn. Nu zijn ze filosofisch, dichterlijk, sterk religieus enzo nu en dan dron ken. En Moeder O'Mara, eigenaresse van een van de negentig pubs in het kleine Killarney bepeinsde achter de ?e „Gap oj Dunloe" m de buurt van Killarney, zoals men die met een pony kan gen. He is een onvergetelijk landschap, maar men kan het ook te voet aoen. Rust en stilte Nu maken wij die „Ring of Kerry", vanwaar honderden grote Ieren zijn geëmigreerd. Het is een kust zó grillig, zó afwisselend en zó rijk aan kleuren en vormen als men zelden te zien krijgt. En daartussen: oude verweerde kerk jes en kleine boerderijtjes. Op de een zame weg ontmoet men 's morgens de boer, die op zijn platte wagentje, ge trokken door een ezel of een paard zijn ene busje melk wegbrengt naar de fa briek. Iedere dag opnieuw. Hij heeft tenminste dit vóór op onze Westerse be schaving, dat hij geen haast heeft. Daarom zijn hier nog die rust en die stil te. Indien u Killarney als vakantie-oord zou uitkiezen, kunt u vandaar die toch maken door het stille en ge zellige graafschap Kerry. Maar bestijg dan ook de Gap of Dunloe. Ge kunt er komen met een wagen gemend door Mike Murphy of Pat O'Mara. Verzuim niet de zaak van Jerome Coffey te be zoeken voor een Ierse koffie, een van de hemelse ondeugden van Ierland. toonbank hardop, dat zij dank die laat ste slechte eigenschap na de oorlog ai vier keer een reis naar Lourdes had kunnen maken. Kate Kearney's Cottage", het enige huisje, dat er staal op de Gap of Dunloe. üij deze herberg ziet men de auto's van de toeristen, maar ook een groot bord met het woord „Paddy, ten years old". Paddy is een oude Ierse whiskey. Oceaan is, en langs Kenmare River, een brede baai, die eveneens uitstroomt in de oceaan. Vandaar zijn de miljoe nen Ieren geëmigreerd. Terwijl ze toch zo houden van hun land en met zo wei nig tevreden zijn. Er zijn echter te veel verlokkingen: advertenties en relaties uit Amerika. Er zijn in Amerika dertig miljoen Ieren en hoeveel grote lieden zijn niet van Iers bloed? Kennedy, de Democratische kandidaat voor het pre sidentschap, Winston Spencer Churchill, Mongomery, Kelly, de vader van prin ses Grace en nog een heel stel beroem de generaals. Allemaal Ieren. (Van onze correspondent in Bonn) Meer dan een miljoen motorvoertui gen heeft de Westduitse automobiel-in dustrie in de eerste helft van 1960 ge produceerd. In dezelfde periode van het vorige jaar waren het er 831.855. De stijging bedroeg 2d.6 procent, tweemaal zoveel als in de eerste zes maanden van 1959. De produktie-stjjging vloeide vooral voort uit de bouw van personen-auto's. Daarvan werden er, in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar, 29.9 procent (194.905 stuks) meer geprodu ceerd. De export Üep 0.9 procent terug ver geleken met de periode januari-juli 1959 Zij steeg echter desondanks nog met 16.4' procent (491.735 voertuigen). In totaal gingen 47.1 procent van alle ge produceerde Westduitse automobielen Advertentie (Advertentie) DEN HAAG, 22 juli De Hoge Raad heeft met betrekking tot het cafébezoek op zondag een dergelijke zaak te behan delen gehad als waarin hy uitspraak heelt gedaan ten aanzien van de ge meenteverordening van Oud-Beyerland. Daar betrof het een bepaling, welke gold voor café's met biljart en tele visie. Aangezien het in Oud-Beyerland betrof een inrichting tot ontspanning en niet een publieke vermakelijkheid oor deelde de Hoge Raad, dat de betref fende bepaling in strijd was met art. 7 der Zondagswet, weshalve ontslag van rechtsvervolging volgde voor de betref fende caféhouder, die de sluitingsbepa lingen had overtreden. Thans betrof het een dergelijk geval en wel in Hazerswoude. De Haagse rechtbank bevestigde namelijk een von nis van de kantonrechter te Alfen aan de Rijn ten aanzien van de caféhoud ster J.N. te Hazerswoude, die ontslagen was van rechtsvervolging. Nu heeft de Hoge Raad echter dit vonnis vernietigd en de caféhoudster tot een geldboete veroordeeld. Hij heeft de ze uitspraak gegrond op de omstandig heid, dat de betreffende bepaling niet is uitgevaardigd met het oog op het bijzondere karakter van de zondag, doch ter verzekering van de openbare rust en orde in het algemeen, welke dreig de te worden verstoord. De gemeente lijke wetgever kan zo zegt de Hoge Raad zodanige regeling uitvaardi gen zonder in strijd tc komen met ar tikel 7 der Zondagswet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 21 juli De Eerste Ka mer stemt vrijwel algemeen in met de deelneming door de Staatsmijnen in een op te richten fenol (plastic grond stof) fabriek. Het bedrijf, waarin ook de Amerikaanse Dow Chemical Maatschap- Pij zal deelnemen, zal worden gebouwd in het Botlekgebied. Enige leden vra gen in het voorlopig verslag of de pro blemen van de lozing van afvalstoffen en afvalwater al zün opgelost. Dat de Staatsmijnen door de samen werking met de Amerikaanse maat schappij zullen kunnen meeprofiteren van het exclusieve Dow procédé is, zo blijkt uit het verslag, een van de be- langrqkste argumenten voor de Senaat om het Regeringsvoorstel te steunen. Men ziet er een verdere versterking in van de chemische veredelingsindustrie van de münen. naar het buitenland. De produktie-stij- ging is dus vooral de binnenlandse markt ten goede gekomen. Het werkelijke produktie-resul- taat van de eerste helft van dit jaar heb ben de prognoses der industrie verre overtroffen. Zij had op een stijging van ongeveer 10 procent gerekend. Zij ge looft thans aan het einde van 1960 te kunnen melden, dat de Westduitse auto mobielfabrieken rond 2 miljoen voertui gen zullen hebben geproduceerd. (Van een medewerker) De klacht die we in de loop der ja ren van werknemerszüde het meest hebben moeten verwerken is wel die, dat „alles wat tot verbete ring kan voeren, zo ontzettend lang duurt." Naar de mening van onze kla gers gaan aan elke belangryke beslis sing eerst eindeloze en „volkomen over bodige" studie en beraadslaging vooraf. Als bü'zonder voorbeeld geldt bü oudere werknemers altyd nog de geschiedenis van de ziektewet, waarover de eerste besprekingen en voor-ontwerpen van wet uit het begin van onze eeuw stammen, terwijl de wet zelf eerst op 1 maart 1930 in werking trad. Op 20 juni j.l. heeft onze minister van justitie ,mr. A. C. Beerman, een groep wetenschapsmensen geïnstalleerd tot „Commissie inzake herziening van het ondernemingsrecht." Zijn vinstalatiere- de is onder te verdelen in een vyftal kleine paragrafen en één daarvan is ge- wijd aan het probleem van de medezeg genschap van de werknemers. Het heeft ons helemaal niet verbaasd onmiddel- lyk een tweetal reacties te ontmoeten van nogal verschillende aard. De eerste komt van werknemerszüde en heeft on geveer deze inhoudNou, we zijn be nieuwd; men gaat daar nu wel over pra ten, maar het zal wel weer een halve eeuw duren voordat er werkelük iets uit de bus komt. De tweede komt uit de ondernemerswereld en bevat een hele serie vaderlüke raadgevingen aan de le den van de commissie om toch vooral met de nodige omzichtigheid te werk te gaan. We willen wel zeggen voor beide reac ties veel begrip te hebben .In zijn inlei dend woord herinnerde minister Beer man aan het feit, dat reeds minister van Maarseveen by brief van 29 mei 1948 aan de Stichting van de Arbeid advies heeft gevraagd over de herziening van het vennootschapsrecht in verband met de medezeggenschap van de factor ar beid. Het is buitengewoon jammer te moeten constateren, dat de minister hier direct aan moest toevoegen dat meer dan acht jaar later de Stichting aan de toenmalige minister van justitie, mr. Samkalden, moest mededelen niet in haar opdracht te zijn geslaagd, omdat het onmogelijk bleek tot een eensluidend ad vies te komen. Wat ons betreft had minister Beer man rustig nog verder mogen terug gaan. Het is n.l. op de kop af 40 jaar geleden, dat Henri Hermans, de toen malige secretaris van de federatie van diocesane werklieden- en volksbonden, vrüwel een gehele jaargang van „Het Roer" volschreef over het belangrijke vraagstuk van de bedrijfsorganisatie en daarin speciale beschouwingen wijdde aan de medezeggenschap van de arbei ders. Dat voorts de ondernemers kennelyk met veel reserve naar de nieuwe gecreëerde commissie zien, is ook zo vreemd niet. Wanneer we ons nu tot deze drie pun ten beperken: de artikelen van Hermans in 1920, de pogingen van de Stichting van de Arbeid van 1948 tot 1956 en de opdracht aan de nieuwe commissie, dan constateren we onmiddellijk een verschil in de soort mensen, die zich met dit onderwerp bezig hielden en nu gaan houden. Hermans was de typische vertegen woordiger van de arbeidersbewe ging, die probeerde heen te zien over de vak verenigingspoli tiek van die dagen, om de uiteindelijke ideaalstelung een concrete naam te geven. De vak beweging anno 1920 was nog volop de strüdorganisatie, die vocht voor een uur arbeid minder per week en enkele cen ten loon per uur meer. Een beweging, die alles op alles zette om te zorgen, dat de toen onderliggende arbeidersklas se door maatregelen op korte termyn aan een menswaardig bestaan zou wor den geholpen. Hermans zag veel verder. Het was hem sinds Schaepman al duidelijk, dat het niet, althans uiteindelük niet, ging om de successen op korte termün, maar om een totale ombouw van de mensely- ke verhoudingen. Velen uit onze dagen zouden verstandig doen met deze arti kelenreeks van Hermans nog eens te herlezen met daarnaast waarschünlük ook zün in vele opzichten volkomen ver ouderde ,in andere opzichten evenwel nog steeds actuele Katechismus van de katholieke vakbeweging. Ook toen stond Hermans al niet hele maal alleen. In professor Veraart, wel eens genoemd de vader van de publiek- reehtelüke bedryfsorganisatie, vond hij een medestander buiten de eigen werk nemerskring. Om de werknemers zelf vertrouwd te maken, werden rond de dertiger jaren cursussen geschreven en georganiseerd, gewyd aan het vraag stuk van de medezeggenschap. Zelf heb ben wü deze cursus zowel mogen vol gen als mogen geven. De belangstelling was van nogal theoretische aard, omdat niemand, ook de lesgevers zelf niet ge loofde, dat de medezeggenschap op kor te termün gerealiseerd zou kunnen wor den. Het ging hierby immers niet alleen om de vraag, of er aan werknemers so ciale medezeggenschap zou worden toe gekend (het was betrekkelijk snel duide- lyk: daaraan zou op korte termyn niet zijn te ontkomen) Maar evenzeer moest worden gepraat over de vraag, of de medezeggenschap zich ook zou moeten uitstrekken over het commercieel ge bied van bedryf en onderneming, over beleidsaangelegenheden en technische kwesties. En dat alles met behoud i van gezonde gezagsverhoudingen. Vele les gevers meenden in die dagen, dat nooit verder gegaan zou kunnen worden dan sociale medezeggenschap. Voor het ogenblik laten we deze zaak voor wat zü is. Tot afgeron de conclusies is men praktisch im mers nooit gekomen. Het meest opval lende is, dat de eerste grote poging om tot een gezamenlyk standpunt van werk gevers en werknemers beiden te komen, ook na 8 jaar studie, op een mislukking is uitgelopen. Het is niet zo moeilük, om bü werknemers belangstelling en een zekere mate van enthousiasme te wekken voor een goed, dat hun uitein delük, zy het dan op de eerste plaats onstoffelyk, voordeel brengt. Even dui delijk is het. dat de groep, die nooit an ders gewend is geweest dan als groep alleen te beslissen, zonder naar het oor deel van de werknemers te vragen, hui verig tegenover deze nieuwe ontwikke ling staat en in gedachten reeds aller lei onheilen ziet gaan gebeuren. Het is duidelijk, dat onder deze omstandighe den de regering, die aan deze ontwikke ling leiding moet geven, nu naar een weg heeft gezocht om tot een zo objec tief mogelijke oordeelvorming te ko men. Daarom zitten er in de nieuwe com missie noch typische werkgevers, noch typische vertegenwoordigers van de werknemersgroep. In hoofdzaak bestaat de commissie uit hoogleraren en juris ten en wel enkele typische beleidsfigu- ren, die heus wel gewend zün om af stand te nemen van particuliere belan getjes. Maar het is ook duidelük. dat nu deze weg eenmaal is gekozen we niet mogen verwachten, dat op zeer korte termyn zodanig concrete conclusies zul len worden getrokken, dat we binnen enkele jaren van een wettelük geregel de medezeggenschap op elk gebied in het bedrijfsleven kunnen gewagen. Erg vinden we dat niet. We herhalen, wat we vroeger reeds vaak schreven: de ge schiedenis van de sociale ontwikkeling is geen verhaal van genomen besluiten, maar de genomen besluiten zjjn slechts de wettelüke bevestiging van een zich kenterende mentaliteit. En deze ken tering ligt in handen van de betrokke nen zelf. (Advertentie) Er is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzers. Wij raden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 5432 Onderwijzersakte (Eerste en 2e Leerkring) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-diploma, H.B.S., Gymnasium en MULO A en B. BANNEUX, 23 juli Op 31 juli a.s. het feest van de Heilige Ignatius, zal in Banneux een kapel van de H. Ignatius worden ingewüd, in de namiddag om 4 uur door de Missiebisschop mgr. Pe rier S.J. die daarna de H. Mis zal cele breren, waaronder Abbé Jamin zal pre ken. Abbé Jamin beoogt met de stichting van deze kapel tevens een gedenkteken op te richten ter nagedachtenis aan drie pioniers van het werk van Banneux, de Jezuïetenpaters Scheuer, Rutten (postu- lator voor de zaak van Banneux en M. Claeys-Bouart;drie arbeiders van het eerste uur, die tot het laatste uur van hun leven al hun kracht, hun toewijding en hun kennis hebben ingezet, om de devotie tot de Maagd van de Armen te helpen grondvesten en te verbreiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 13