Loemoemba sluit akkoord met Amerikaanse bankier Cimcoinvesteert kapitaal van twee miljard dollar in republiek Congo Luchtmacht start met STARFIGHTER anderhalf jaar later dan de Luftwaffe I HENK en JANKE thans een echtpaar CITROEN Westduitse lesvliegtuigen twee maal sneller dan onze operationele jagers Borg ward V Rol van Belgen uitgespeeld SOVJET-PILOOT IN LEOPOLDSTAD k I'! Eerste gesprek met betrokkenen WESTDUITSE TRAINING BEGINT MAANDAG ZONDAGS en Skoda Het weer ONTSTELTENIS EN VERONTWAARDIGING IN BELGIE In Accra Uitbundig welkom voor Loemoemba Ambassadeur van Israël uit Argentinië gewezen De voetbaltoto Tijdelijke vergunning met 50.000-prijs Moedige strijd van emigrant na twee jaar bekroond A. J. ROTTEVEEL'S vers slagroom gebak J. J.v. Koofen GARAGE VERBEEK N.v. before you lutiji Enige regen Aan zee ZATERDAG 23 JULI 1960 84ste JAARGANG No. 30577 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 23 juli „De Belgen hebben zich op een onterende wijze bij de neus laten nemen", verklaarde een bekend Brussels bankier, toen wij gisteravond naar zijn mening vroegen aangaande het enkele uren voordien door premier Loemoemba van Congo bekend gemaakte miljarden-akkoord tussen de Congolese regering en de Amerikaanse maatschappij Cimco. Bovenstaande mening mag vrij emotioneel lijken, ze weerspiegelt niettemin vrij goed het gevoel van verbazing, van ontsteltenis, en in sommige gevallen ook van verontwaardiging over hetgeen velen bij de eerste aanblik geneigd zijn als een der meest groteske comedies van de moderne tijd te bestempelen. De feiten waaromtrent tot dusver van officiële Bel gische zijde geen enkele officiële commentaar is afgelegd zijn, samengevat, de volgende. Voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten en Canada, waar hij voor Congo kapitalen en technici gaat werven, heeft Loemoemba gistermiddag een verrassende verklaring afgelegd, waarbij men onwillekeurig Lenins beruchte uitspraak voor de geest krijgt „Desnoods moet men om het uur het geweer van schouder kunnen verleggen". lopend f M f W. -V 'éSM m,, HOOFDAGENT GEERT H00GEVEEN (Van onze luchtvaartredacteur) NORVENICH, 23 juli Op de tussen Keulen en Aken gelegen vliegbasis Nörvenich steekt de Westduitse luchtmacht maandag van wal met de opleiding van piloten voor de Starfighter, de straaljager waarop Nederland en België eind vorig jaar na veel wikken en wegen tenslotte ook hun keuze hebben bepaald. Acht Starfighters, twee persoons trainingstoestellen van het type F-104 F, stonden gisteren keurig in het gelid opgesteld op de Westduitse „Fliegerhorst". Twee toestellen, die in onderdelen uit de V.S. zijn aangevoerd, worden in een van de hangars in elkaar gezet en naderen hun voltooiing. Twin tig andere lestoestellen van het type Starfighter zijn uit Amerika naar Bremerhaven onderweg en worden in de komende weken op Nörvenich verwacht. HEYNIS IN PRIJS VERLAAGD! ISQr COMBI 6295- Falcon tweed 50 °/o korting O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlft. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete»- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2 65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging *a 5.30 UW 'S avonds tel. 21544u Loemoemba, die vierentwintig uur voordien nog de Russen om militaire bijstand had verzocht voor het geval de Veiligheidsraad de Belgische strijd krachten er niet toe verplichtte binnen de drie dagen het Congolese grondge bied te verlaten, verklaarde nu dat hij met het te New York aan de Belgen verleende uitstel vrede nam en dat hij bijgevolg van een verzoek om Russi sche interventie afzag. Voor de Belgen was Loemoemba overigens op een on verklaarbare wijze plots inschikkelijk geworden. Er waren slechte Belgen, zei hij, en die waren dan ook voor hun eigen knagende geweten op de loop ge daan. Ook waren er hier en daar ren paar onschuldige slachtoffers gevallen en het hun aangedane onrecht berokken- j. hem Loemoemba, diepe smart. •Maar er'waren ook veel goede Belgen en met hen hoopte hij verder eerl«k zaken te kunnen doen... Dat er voor de Belgen in Loemoem- ba's berekening eigenlijk met zo heel veet ruimte meer overbleef, bleek ech ter duidelijk toen de prenuer onthulde dat met de onlangs opgerichte Ame rikaanse maatschappij Cimco een lang- koord is voor een duur van -J JA geldig. De Cimco zou het vooraemen hebben een kapitaal van j dollar in Congo te investeren en het zal met dit doel een beroep doen p P talen uit vele Westerse lalden. Russen zullen tot het welslagen ze groots opgevatte zaak J110® dragen. Alleen België R° «Vir tprh- Cimco niet in aanmerking. Ook nici, adviseurs en dokters uit d® enigde Staten, Canada, de Sea""'" sche landen, Duitsland en Nederlano zal de maatschappij voor Congo ens geren. De Amerikaanse bankier Detwiler, die als voorzitter van de Cimco Loe- moemba naar de Verenigde Staten ver gezelt, verklaarde in dat verband mei een bijna brutale openhartigheid tot de journalisten: „Aangaande de toekomst van de Belgische ondernemingen in Con go ben ik vrij pessimistisch. Velen heb- ben Congo feitelijk verlaten en het is twijfelachtig of zij nog ooit de kans zul* len krijgen er terug te keren." In ver band met de Cimco zei Dietweiler: „Ik geloof niet dat er in deze maat schappij voor de Belgen veel toekomst zit." Eén van de vele projecten, welke Dietweiler hoopt te kunnen realiseren, is het befaamde Inga-project, waarmee sommigen in België de kroon op hun Afrikaans kolonisatiewerk hadden wil len zetten. Wanneer te Inga eenmaal de Congo-watervallen in energie zullen zijn omgezet, zullen zij geheel centraal en noordelijk Afrika van elektriciteit kunnen voorzien. Met deze energie had den de Belgen in de Beneden-Congo de grootste aluminiumfabrieken ter wereld willen voeden. De Cimco zal dat project vermoedelijk nu wel eveneens voor haar rekening nemen. In heel deze transactie is vooral één ding verbluffend: zes maanden geleden reeds werden op verzoek van Loe moemba met de Amerikaanse bankier contacten gelegd en, naar Detwiler gisteren verklaarde, zou deze maat schappij al verscheidene weken voor de onafhankelijkheidsverklaring van 30 juni zijn opgericht. Het akkoord met Loemoemba werd ondertekend toen bleek dat Loemoemba's partij als sterkste uit de stembus was te voor schijn getreden. Het mag werkelijk ver bazend heten dat het Belgische gou vernement-generaal toen van de hele zaak blijkbaar niet de minste lucht schijnt te hebben gekregen. Althans, het officiële Brussel verklaarde giste ren zeer verrast te zjjn. Met de Belgi sche inlichtingendiensten, waarover roen de laatste tijd reeds m.er dan één klacht heeft gehoord, schijnt er dan toch werkelijk iets niet in de haak te zijn geweest. Afgaande op deze feiten ziet de Cim- oo-afiaire er niet bepaald netjes uit. "eel de muiterij van de Congolese Weermacht lijkt op een doorgestoken *aart. Men kan uiteraard niet zover Kaan Detwiler het gruwelen-dossier Van de weermacht in de schoenen te schuiven, maar men mag het thans vrijwel zeker aanzien dat Loe moemba zelf de onlusten heeft geprovo ceerd om, zoals eerste-minister Eys- Le®s dezer dagen nog verklaarde, de - .Ken zo snel mogelijk te doen ver- rekken. Alle beweringen over „onge- sciplineerde soldatenbenden" zijn ernioedelijk fabels. Niettegenstaande de afwezigheid van blanke officieren, heeft het Congolese leger blijk gegeven van cohesie, van organisatie en van ge hoorzaamheid aan een geheimzinnig wachtwoord. Het operatieplan, dat te Thysstad in de Beneden-Congo werd uitgevoerd, is ook in Loeloeaburg en in Stanleystad, 1300 kilometer van Leo- poldstad verwijderd, nageleefd. Er is terreur gezaaid, paniek verwekt, maar nergens is het tot een moordpartij ge komen. Het was bijna te systematisch, te ordelijk in heel zijn ontzettende gru welijkheid, om niet van bovenuit geleid te zijn. Het resultaat was de vlucht van 35.000 Europeanen. Vandaag kan een Amerikaans bankier nuchter ver klaren: ,,Zü hebben hun post verlaten. Voor hen is hier geen toekomst meer. Bij wijze van verontschuldiging^ voegde hij eraan toe: „Wanneer wij niet had den klaargestaan, zou een andere mo gendheid zich in Congo hebbe geves tigd." Alhier was over de Cimco-affaire geen officiële commentaar beschikbaar. De ministerraad concentreerde de aan dacht op de resultaten van de Veilig heidsraad. Rekening houdend met de omstandigheid dat de Verenigde Na ties onmogelijk op hun reeds verleden week ingenomen standpunt konden te rugkomen, acht men het resultaat be vredigend. De raad heeft geen onmid dellijke evacuatie van de Belgische troepen geëist, en voor deze evacuatie is zelfs helemaal geen datum meer be paald. Een winstpunt is eveneens dat de Russen zich daarbij klaarblijkelijk hebben neergelegd. Ongunstig voor Bel gië was daarentegen de affirmatie van de Verenigde Naties, dat het Congolese grondgebied een eenheid is en dat de Belgische troepen het hele Congolese grondgebied zullen moeten ontruimen. Voor de Katangese onafhankelijkheid ziet het er derhalve vrij somber uit. De minister van defensie Gilson ver klaarde in dat verband dat de Belgen zich alleen op hun bases zullen 4®®"!»- trekken. Volgens Gilson hoeven de Bel gen deze bases niet te ontruimen, daar het Belgisch-Congolese vriendschaps verdrag van 29 juni uitdrukkelijk stipu leert, dat over deze bases later, na ge meenschappelijk overleg, een beslis sing zal vallen. Dit is echter een zeer persoonlijke interpretatie en een nieuw conflict met de Verenigde Naties is dan ook niet onwaarschijnlijk. ACCRA, 23 juli (Reuter) De Congo lese minister-president, Loemoemba, die per vliegtuig naar New York onderweg is, heeft gisteren in de Ghanese hoofd stad een tussenlanding gemaakt. Loe moemba zal alhier een onderhoud heb ben met de premier van Ghana, Nkru- mah. De Congolese premier werd op het vliegveld door duizenden Ghanezen, die meer dan twee uur op het vliegveld nabij de hoofdstad hadden gewacht, uit bundig toegejuicht. De menigte drong op, toen hjj uit het vliegtuig stapte. Op een gegeven ogenblik namen Ghanezen hem op de schouders. Aan boord van het vliegtuig van Loemoemba bevindt zich ook de Amerikaanse bankier Diet weiler. BUENOS AIRES, 23 juli (A.F.P) De ambassadeur van Israël in Argenti nië, Arieh Levavi, is tot persona non grata verklaard. De betrekkingen tus sen Argentinië en Israël zijn gespannen geworden door de zaak-Eichmann. Ar gentinië heeft Israël in een woensdag gepubliceerde nota meegedeeld, dat het niet tevreden is met Israëls voorgestel de oplossing van de zaak en dat het zich het recht van actie voorbehoudt. Na zijn met suiker geladen „Iljushin -18" op het vliegveld van Leopoldstad te zijn geland, heeft de commandant van het Russische vliegtuig Vasili Zigankov (rechts) een onderhoud met een hoge officier van de strijdmacht der Verenigde Naties; de Ghanese majoor Alexander Crabbe. Enige tijd later ontving de Con golese premier, Loemoemba, een Sovjet-delegatie, die met het vliegtuig mee naar Leopoldstad was gereisd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 23 juli Op het mi nisterie van Justitie zijn de eerste be sprekingen gevoerd tussen minister Beerman en vertegenwoordigers van organisaties die belang hebben bij de voetbaltoto. Het staaf nu wel vast dat minister Beerman, in afwachting van de behandeling van de wijziging van de Loterijwet in de Eerste Kamer, een tijdelijke vergunning zal geven, zodat de toto bij het begin van het voetbal seizoen weer zal kunnen starten. Over de voorwaarden is nog niets definitief hekend, maar men verwacht, dat de vergunning aan slechts één organisa tie zal worden gegeven en dat de maximum-prijs f 50.000 za bedragen. Ook wordt verwacht dat in de opzet zoveel mogelijk aansluiting zal wor den gezocht bij de vorm, die de toto in haar definitieve vorm zal moeten krijgen. De overleden bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, zoals hij ligt opgebaard op zijn doodsbed. UiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiHnuiinniu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii VANCOUVER, 22 juli (UPI) Hu- weljjksklokken beloonden vandaag de 25-jarige Nederlandse emigrant Henk Oudman, voor zjjn mqedige strijd van twee jaar om te kunnen terugkeren in het normale leven. De vroegere piloot van de Nederlandse luchtmacht zat in een rolstoel om in de echt te worden verbonden met de 22-jarige Janke Mol- lema. In augustus 1058 werd het onder lichaam van Henk van de heup af ver lamd, toen hij in de Fraser-rivier op een houtblok dook. In een ziekenhuis te New Westminster zweefde hjj op de rand van de dood. Janke zijn vriendin uit zjjn jongensjaren, kwam per vlieg tuig uit Nederland over. Vandaag was hun huwelijk de bekro ning van de strpd 'die de bruidegom heeft gevoerd voor zijn revalidatie. Aan gespoord door de aanwezigheid van zijn knappe verloofde, leerde Henk zijn ten dele verlamde handen te gebruiken en vorige maand kreeg hij een baan als reparateur van radiotoestellen en vlieg- instrumenten op de internationale lucht haven van Vancouver. Nu konden de trouwplannen worden verwezenlijkt. Het paar kocth een huis in de voorstad Richmond nabjj de luchthaven en Janke gaf haar baan als hulpverpleegster op, Sm een Canadese huisvrouw te worden, hoewel zjj, zoals zovele andere Cana dese huisvrouwen zal trachten een baan in de buurt van haar huis te krijgen. De ouders van de bruid woonden de hu welijksplechtigheid bp. Hun vliegreis naar Vancouver was (betaald door een onbekende weldoener, die over Henk en janke had gelezen in de Nederlandse pers. Eerder dit jaar had een andere onbekende de reis van Henks ouders be- Advertentie) ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: GAR STROBBE, Hillegom B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem ïiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii taald doch zjj vertrokken naar huis voor de huwelijksdatum was vastgesteld. Dominee Auke Mollema, de vader van de bruid, hield een toespraak in het Nederlands, en dominee Henry van An- del van de Nederlandse immigranten- kerk, verrichtte de plechtigheid in het Engels. Het bruidspaar kwam de kerk samen binnen én zat tijdens de gehele plechtigheid zij-aan-zij. De bruid droeg een ivoorkleurige japon van tafzij op knie-hoogte en een tot de schouder val lende sluier. Zij droeg een boeket van diep-rose rozen en witte stephanotis. Als „best man" fungeerde Jack Hoek stra, een vriend van de bruidegom, de ,,maid-of-honour" was Janet van Andel, dochter van de dominee. (Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaai Tel. 57500 57501 (K 2500) (Advertentie) Speciaal aanbevolen door onze chef banketbakker GROTE MARKT EN HOUTPLEIN De stafchef van de Westduitse lucht macht, de 63-jarige generaal J. Kamm- huber, stapte gisteren vergenoegd glimlachend, samen met een testpiloot van Lockheed, in een van de eerste van Duitse kentekens voorziene Starfigh ters. En terwijl een van tevredenheid stralende Westduitse minister van defen sie toekeek, suisde het raket.-achtige straalvliegtuig even later, smook en vlammen uitbrakend, de lucht in. West- duitsland beschikt daarmee op het ogenblik over lesvliegtuigen, die twee maal sneller zijn dan de operationele jagers van de Luftwaffe, van de Neder landse luchtmacht en van de meeste andere Europese NAVO-partners. En in het komende voorjaar za] de Westduit se luchtmacht, naast de supersonische lesvliegtuigen, ook beschikken over one- rationele Starfighters van het type F-104 G. West-Duitsland ontvangt na melijk 66 straaljagers van dit type rechtstreeks van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed. De Nederlandse luchtmacht krijgt eerst over anderhalf jaar, in het voor jaar van 1962, de beschikking over les vliegtuigen van het type Starfighter, die eveneens rechtstreeks van overzee zullen worden aangevoerd. Pas over twee jaar zullen de eerste operationele toestellen aan de Starfighter-squadrons van de Koninklijke Luchtmacht wor den afgeleverd. Deze toestellen van het type F-104 G, waarvan de Nederlandse regering er voorlopig voor 310 miljoen gulden vijftig heelt besteld (een aantal, dat waarschijnlijk tot 175 of 200 zal aangroeien) zullen dan het resultaat zijn van de gezamenlijke inspanning van de vliegtuigindustrieën van West- Duitsland, Nederland en België. De Westduitse minister van defensie, (Advertentie) LIMOUSINE f 5325- Houtpleir 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 Advertentie Bloemendaalsewcg 1- 0 Bloemendaai Telefoon 52301 Franz Josef Strauss, heeft gisteren sa men met generaal Kammhuber op de vliegbasis Nörvenich tegenover pers vertegenwoordigers uit binnen- en uit- tenland verklaard, dat Messerschmitt, Henkei, Dornier en Siebe) dit jaar nog een begin zullen maken met de licen- tiebouw van 210 Starfighters, waarvan de eerste waarschijnlijk in de zomer van het volgend jaar zal worden toege voegd aan de 66 operationele toestel len, die Bonn rechtstreeks van Lock heed betrekt. In de loop van 1961 of van 1962 za! vervolgens waarschijnlijk de gezamenlijke produktie in West- Duitsland, België en Nederland (Fok ker en Aviolanda) beginnen van 364 Starfighters, waarvan de Nederlandse luchtmacht de eerste dus in de zomer van 1962 denkt te ontvangen. IJzeren Gordijn taboe Generaal Kammhuber deeide mee, dat de Westduitse piloten tijdens hun opleiding met de Starfighter, die veer tig vlieguren zal duren, het IJzeren Gordijn niet dichter dan tot op 45 km zuilen mogen benaderen, in de cockpit van ieder lesviiegtuig is een speciale apparatuur aangebracht, waarmee de piloten gewaarschuwd worden indien zij door een navigatiefout toch in de verboden zone belanden. Met de Star fighter, die de geluidssnelheid zonder moeite tweemaal overtreft, zullen de piloten dan niet veel meer dan een mi nuut de tijd hebben om nog voor het IJzeren Gordijn terug te keren. Het Westduitse luchtruim is eigenliik te klein om de snelheid van de Starfigh ter volledig te kunnen benutten, zo merkte de stafchef van de Westduitse !uchtmascht op. Met de regeringen van aangrenzende NAVO-landen is overleg gaande om de lesvluchten boven hun grondgebied te mogen voortzetten. In antwoord op vragen verzekerde minister Strauss ons, dat het bijzon der nuttig zou zijn, indien de opleiding met de Starfighter voor de piloten van West-Duitsland, België en Nederland gecombineerd zou kunnen worden. Generaal Kammhuber noemde dat evenwel in verband met het gebrek aan ruimte „absoluut onmogelijk" Ne derland en België zullen hun oplei dingsterrein ergens in de Benelux moeten zoeken, zo verklaarde hij. Door de gebeurtenissen in Congo is. zoals bekend, het opleidingsschema van de Nederlandse en Belgische piloten vol komen in de war geraakt. De vliegers zouden hun elementaire vliegopleiding op de vliegbasis te Kamina in Congo krijgen en vervolgens in België en Ne derland hun training met het Starfigh- ter-lestoestel voltooien. De plannen voor de opleiding in Kamina zjjn nu van de baan. Minister Strauss verklaarde hoofdschuddend dat zelfs het feit, dal Kamina in de naar onafhankelijkheid strevende provincie Katanga ligt. daar weinig aan zal veranderen. De Bel gisch Nederlandse vliegeropletding noemde hij een zeer moeilijke kwestie. Voor zjjn vlucht in de Starfighter an de Star fighter, de om streden straal jager waarop na West-Duitsland eind vorig jaar ook Ne derland en België hun keus hebben bepaald, suizen sinds gisteren regel matig acht exem plaren, voorzien van Duitse kentekens, door het luchtruim. Over enkele weken zullen het er dertig zijn. Het zijn nog geen operationele jager-bommen werpers van het type F-104 G, maar tweepersoons-les- vliegtuigen van het type F-104 F, het geen niet wegneemt dat de Bondsrepu bliek nu over straal- trainers beschikt die tweemaal snel ler zijn dan de snelste Nederlandse jager, de Thunderstraek. De Star- ruim is niet groot genoeg om de snei- fighter een toestel waar de Konink- heid van het toestel volledig te kunnen lijke Luchtmacht op zijn vroegst pas benutten, zo heeft generaal Kammhuber over anderhalf jaar mee start, is ruim gisteren verklaard op de Westduitse twee maal sneller dan het geluid. Met vliegbasis Nörvenich. waar de Star zijn spits toelopende rompneus en zijn fighters van de Luftwaffe zijn gestatio- onwaarschijnlijk korte, stompe vleugels neerd. Bonn hoopt de lesvluchten boven heeft deze Amerikaanse straaljager veel weg van een geleid projectiel. Men noemt het toestel daarom wel een „be mand projectiel" of „de laatste bemande jager". De piloot kan er in luttele mi nuten loodrecht mee klimmen tot een hoogte van 24.000 meter, een prestatie die onwillekeurig aan de mogelijkheden van de boven Rusland neergeschoten het gebied van aangrenzende N.A.V.O.- landen te mogen voortzetten, hetgeen nauwgezet onderling contact nodig maakt in verband met de verkeers regeling, ook voor de burgerluchtvaart. West-Duitsland heeft speciale maatrege len getroffen om te voorkomen dat de Starfighter, door een navigatiefout van de piloot, boven Oost-Duits of Tsjechisch U-2 doet denken. Het Westduitse lucht- gebied verzeild raakt. luiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiii Advertentie moest de stafchef van de Westduitse luchtmacht gisteren een oranje-kleurige vliegeroverall over zijn generaalsuni form aantrekken. Personeel van Lock heed gespte hem bovendien een paar aluminium sporen aan, waarmee de pi loot van een Starfighter aan zijn schiet stoel wordt gekluisterd. Minister Strauss keek oprecht zorgelijk, toen hij de Starfighter met zijn stafchef even la ter, voortgedreven door het loeiend ge weld van de na-brander, voorbij zag suizen, terwij) het toestel bovendien een paar maal achter elkaar om zijn as draaiend een flick-roll maakte. „Als je boven de veertig bent, kan je dat maar beter niet doen", merkte hij op. „Ben je boven de vijftig, dan is het beslist af te raden, maar ais je, zoals Kammhuber, de zestig gepasseerd bent, dan is het eigenlijk onverantwoor delijk". Bij de landing weigerde de rem- parachute, zodat de remmen van de Starfighter er alleen voor moesten zor gen, dat het toestel voor het einde van de landingsbaan tot stilstand kwam. „Kammhuber landt zonder parachute", hoorden we een Duitse collega jubelen", die kennelijk de kop boven zjjn verslag al klaar had. Generaal in hef nauw „Alles in orde? Geen moeilijkhe den?" informeerde minister Strauss even later bezorgd, toen generaal Kammhuber de cockpitkap geopend had. „Ik heb zelf een flickrol] ge maakt"; hoorde we de Westduitse staf chef vanachter zijn zuurstofmasker zeg gen. Hij had het echter kennelijk toch een beetje benauwd, want hij zat ver woed aan de gespen van zijn zuurstof masker en zijn vliegerhelm te trekken om er zich van te bevrijden. Op een gegeven moment trachtte hij zelfs ten einde raad de vliegerhelm vorover van zijn hoofd af te trekken, maar er moest een jonge Duitse straaljagerpiloot aan te pas komen, voordat de wind weer vrij spel had met de grijze haren van de 63-jarige generaal. „Fijne vlucht", verzekerde hij ver volgens Lockheeds testpiloot Bob Faulkner. „Ik ben bljj dat het u goed bevallen is", antwoordde de Ameri kaan. „Ik heb het voor deze gelegen heid maar een beetje kalm aan ge. daan", verzekerde hij ons even latpr „Onze grootste snelheid was' 1,7 maal de snelheid van het geluid". BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 'LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.- 223596 De verwachting geldg tot zondag avond (opgemaakt te 11.15 uur:) over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motre gen. Overwegend matige wind tus sen zuid en west. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: zon, 4.49-20.43; maan, 5.40- 20.45 Maandag: zon, 4.50-20.41; maan. 6.42- 21.14. Vee) bewolking en tijdelijk wat re gen, morgen later op de dag gevolgd door zonnige perioden en een iets ho gere temperatuur. In de middag acht tien tot twintig graden C. Zweewater zeventien graden. Matige tot vrij krach tige wind tuisen zuid en west. Voor uitzichten: nog steeds onbestendig maar een iets aangenamer tempera tuur. Station Weer üen HeJdei Vpenburg Vlissingen EeJde De Büt Twente Eindhoven id.-Liniburt regen Helsinki regen Stockholm geh. bew Oslo zw bew. Kopennager zw bew Aberdeen Loonden AmslPrdarr BrusseJ Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlin licht bew regenbui regenbui zw. bew. half bew. geh. bew. regen mist zw bew. licht bew. onweer regen licht bew. zw bew. half bew. zw. bew. zw. bew. max min neersi temp temr atgei gisteren 24 uui 17 10 0.2 17 10 2 17 11 11 18 9 9 18 9 0.5 17 9 12 16 9 3 17 9 19 20 13 14 19 12 0 17 13 9 18 13 0 16 5 11 17 10 7 18 9 0.4 19 9 37 18 7 2 19 11 3 21 12 0 23 15 0 25 16 0 20 11 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1