HAARLEMMERMEER, een oase in de randstad Holland VAKANTIE IN STAD EN STREEK Wetmatig doorsneden gebied tussen duinen en steden SCHROKKEND SCHIPHOL AMATEURTONEEL IN HAARLEM II Kwaliteit moet het antwoord zijn op de concurrentie van de T.V. .Vlaamse schilderkunst. in Singermuseum NAAIMACHINES Gedurfder repertoire keuze mogelijk CAFE RUSTHOEK ZATERDAG 23 JULI 1960 PAGINA 3 De Lijnden Vijfhui uizen Nieuw Vennep e Stadsschouwburg is voor de J J Haarlemse amateurs in dubbele zin een kostbaar bezit. Zij kun nen er hun donateurs ontvangen in een omgeving, die driekwart van Ne derland - en ivaarschijnlijk wel méér - hen zal benijden. De spelers zelf hebben er beschikking over een voor amateurs voortreffelijk geoutilleerd toneel met een ruime voorraad de cors en requisieten. Zij behoeven de technische staf maar te vragen, hoe zij het hebben willen. Het is alleen maar zo jammer dat de mogelijkhe den niet gebruikt worden', slechts zelden pleegt een regisseur daarom trent overleg met de technische staf. In de gevallen dat het wel gebeurt, is het resultaat verrassend. De schouwburg is echter ook kost baar in andere zin. Per avond moet de vereniging er f 300,- voor betalen, plus f25,- of f50,- voor changemen ten. Dat is bij het huidige prijspeil niet veel voor een volledige schouw burg accomodatie vóór en achter, maar een penningmeester kijkt ang stig tegen het bedrag op. Reken er de kosten voor kapper, auteursrechten, costuums, drukwerk, enzovoort bij, en men komt voor twee donateursavon den al gauw op een bedrag van f 1000. Aan subsidie (indien men aangesloten is bij N.A.T.U. of W.K.A.) verstrekt de gemeente ongeveer f175,- per jaar.. Is het dan niet begrijpelijk dat de vereniging geen risice neemt en liefst met een gezellig stuk geheid succes zoekt bij het eigen publiek? Voor dat gezellige stuk vindt men bo vendien gemakkelijker een uitkoopje. Stunt Studiovoorstellingen VRAGEN OVER SOCIALE UITKERINGEN Hoofdacte-examens Concert op Raadhuis plein e zomertentoonstelling in het Singermuseum te Laren is dit jaar gewijd aan de Vlaamse schilderkunst van 1850 tot 1950. Zij draagt tot ondertitel: „Van realisme tot expressionisme"Het is een uiterst instructieve tentoonstelling, omdat wij in ons land zo weinig weten van het organisch verloop van de schil derkunst bij onze zuidelijke taalgeno ten. Er is namelijk een groot verschil met de ontwikkeling ten onzent. Heeft hier het impressionisme, dat uit licht en kleur bouwde, een vrij grote bloei gekend, in Vlaanderen is op een traditie van klassieke vorm- duidelijkheid het expressionisme sterk aangezet. Werken wij met verf, de Belgen werken met vorm; voót de ontwikkeling der decoratieve en am bachtskunsten heeft dit verschil van achtergrond duidelijke gevolgen ge had in beide landen. Met medewerking van een illustere Belgische commissie kon deze voor treffelijke tentoonstelling van 120 werken uit Belgische musea en collec ties worden samengesteld. De kunst historische inleiding en biografische notities zijn verzorgd door dr. W. Vanbezelaere, hoofdconservator van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen, die ook zit ting had in het comité van voorbe reiding naast zijn collegae van mu sea te Brussel, Brugge, Gent, Elsene en Luik. De tentoonstelling duurt tot 4 september. VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EAIGEL Grote Houtstraat 181 'fst- 1 t# Syn- et dat over zijn uwe f zo de ge- de eur, ordt tge- >den Lie at :oif- et don. sten ie u mse tnen. i de wij het van iute l in Het wijde land van de Meer met hier en daar het accent van bomen en huizen. Van Schiphol tot De Kaag loopt een starre betonnen lijn als een litteken door het vruchtbare polderland van de Haarlemmermeer. Dagelijks spoeden zich talloze motorrijtuigen langs dit gedeelte van de rijksweg van Amster dam naar Den Haag. In tienlallen minuten hebben zij de weg afgelegd door deze oase in de randstad Holland. Efficiency en snelheid hebben zich mees ter gemaakt van een terrein, waar voor iets meer dan 100 jaar de grote water wolf nog oppermachtig was en een voortdurende bedreiging vormde voor de omliggende steden Amsterdam, Leiden en Haarlem. Thans zijn de rollen om gedraaid. Amsterdam stapelt zijn woonblokken van steen en beton tot dicht aan de Ringvaart bij Sloten. Haarlem ziet reeds met een scheef oog in de richting van het vriendelijke Vijfhuizen. Maar de grote polder weet zich nog beschermd door de 60 kilometer lange Ringvaart, die zich rustig en landelijk slingert om de gemeente Haarlemmermeer. De hobbelige bestrating van de Ringdijk noodt misschien niet dadelijk tot een fietstocht. Wie echter dit kleine ongemak voor lief neemt zal met vreugde zijn eigen Ronde van de Haarlemmermeer peddelen. De plaats van de start levert geen moeilijkheden op, daar men na vier of vijf uur toch weer op het zelfde punt aankomt. De bruggen, die de sportieve wielrijders naar de dijk brengen zijn smal en onhandig. Alleen de weg van Haarlem naar Aalsmeer Iaat het met de bruggen iets breder hangen. Van de tuinderijen en kassen van Aalsmeer fietst men links de dijk af. Aan de overzijde van het water lopen groepjes koeien. Af en toe ontmoet men rechte of geknotte wilgen, die met het riet en de koeien het Hollandse landschap volledig maken. Ook vis sers komen hier graag, want de Ringvaart is goed viswater. Als de zon het water tot een lang zilver lint maakt, zitten sportief geklede mensen in hun bootjes met bolle helden itte zeilen of met luidruchtige motoren. Dit geluid wordt overigens al spoedig overstemd door de gierende straalmotoren van de DC-8. die ons met nadruk aan de nabijheid van de uitgestrekte luchthaven Schiphol herinneren. Vóór de droogmaking was Schiphol het hoofdkwartier van de waterwolf. Als het spookte op het meer, maaKien wind en water vooral in deze omgeving veel slachtoffers. Nu is op deze P133;® een nieuw Schiphol verrezen. ken grootste Europese luchthavens tT duizenden vruchtbare 'bunders akker land verslonden. Als vangarmen strek ken de startbanen zich uit in de rich ting van Hoofddorp en Rijk. De buurt schap Rjjk is enige maanden geleden weggevaagd. De moderne luchtwolt trekt bij mooie dagen een enorme be langstelling. Als het donker is bieden de vele lichten met hun verschillende kleu ren een feeëriek schouwspel. Dag en nacht en uur na uur starten en landen de luidruchtige vogels van gevarieerde pluimage op het uitgebreide terrein. De fietsers strijken neer aan de gras kant om niets van dit gigantische schouwspel te missen. Als het lawaai te machtig wordt, vindt men even ver der een met groen uitgedoste Ring vaart, die zich aan de rechterzijde ge tooid heeft met de bomen en struiken van het Amsterdamse Bos. Badhoevedorp ligt niet ver van Schip hol. Even voor de oorlog was het een rustig plaatsje zonder allure. Nu is het een plaats met steedse neigingen, dure forensen en hoge flats. Bij ongunstige wind hangt „Vevita" een scherpe lucht van drogend hooi over het dorp. Langs de Schipholweg biedt de plaats een rij ke aanblik van rijen woningen van wel varende inwoners, waarvan velen hun brood verdienen op Schiphol of bij de Fokkermaatschappij. De rustige land man zal men hier tevergeefszoeken, daar de stad Amsterdam op het gebied van deze buurman duidelijk zijn stem pel heeft gezet. Het dichtbij gelegen dorpje De Lijn den vertoont een geheel ander karak ter. Vanaf het gelijkgenaamde gemaal groeperen de huizen zich om de Hoofd vaart en de Schipholweg. De rust van het land is hier nog bewaard gebleven. Rondom deze plaats strekken de akkers zich uit. Rondom de boerderijen vindt het oog nog een vrije blik. Een gedeelte van het verkeer wordt hier gevormd door tractoren en moderne landbouw machines. De boeren in de Haarlem mermeer hebben een open oog voor de vooruitgang van de techniek en benut ten de mechanisatie om de producti viteit van hun akkers hoog op te voe ren. Hoewel slechts één brug de verbin dende schakel vormt, is Zwanenburg een bondgenootschap aangegaan mét Halfweg aan de overkant. Halfweg- Zwanenburg is een geijkte combinatie. Aan de Ringvaart ligt de suikerfabriek. In het seizoen voeren modderige spo ren langs de polderwegen naar Halfweg. Na de bietencampagne is mét het slijk ook de ergste drukte verdwenen. Even als Badhoevedorp, Nieuw Vennep en Hoofddorp kent ook Zwanenburg zijn nieuwe straten. Oude en nieuwe ge deelten liggen vreedzaam genesteld aan de dpk en langs de IJweg. Tussen de gemalen Lijnden en Cru- quius ademt Vijfhuizen een geheel 0IgeT .er- bewoners van het klei ne dorp tussen fort en eendenkooi vor men een hechte gemeenschap. Zij le ven in een landelijke rust als moderne De bekende boerderij Mentz aan de weg Haarlem—Hoofddorp: toon. beeld van welvarendheid. Op het kruispunt Ei wegVijfhuizerweg noodt café „Rusthoek" niet tot rusten alleen. Het wekt herinneringen aan de begintijd, toen er in de drooggelegde Meer opvallend veel „Rusthoeken" ge vestigd waren. mensen. De Ringvaart is nog steeds de trouwe begeleider. Bij Heemstede heeft Cementbouw zich een industrieterrein geschapen en bij Hillegom heeft zich een betonfabriek aan de polderrand ge vestigd. Verder is de dijk bijna onge schonden. Het water trekt hier zijn weg door weilanden en landerijen. Vanaf de weg is de polder een uitgestrekte kuil. In de verte ziet men de kerktorens van de dorpen en de boerderijen zijn kleine stipjes in een wijd land. Bij het Kaag dorp loopt de Ringvaart uit in de Ka- gerplassen. De Kaag vormt een ideaal oord voor de watersportliefhebber. Zei len, roeien, zwemmen en waterskieën vinden in het seizoen tal van enthousias te beoefenaars. Het is goed hier iets langer stil te staan. Rechts het water en links de polder. De Kagerplassen waren eens uitlopers van het gevaar lijke Haarlemmermeer, nu zijn zij een recreatie-oord van formaat en van een internationaal niveau. De laatste etappe van de wielerron de leidt naar een bekend waterwerk Tl °'nSev'nS van Burgerveen. Nog tlmï.lu1 geleden is dit monsterbe tonwerk gereed gekomen. Het aqua duct bi| Burgerveen zal tijdens de bouw een meer grootse indruk hebben ge- w^terh o 'r1 men er 8°ed aan deze waterbouwkundige constructie niet te snel te passeren. De wielrijder heeft nu bijna 60 kilometer afgelegd. Zo even 's hij het ideaal gelegen zwembad „De Blauwe Beugel" gepasseerd en nog enkele kilometers scheiden hen van de finish bij Aalsmeer. De drukke Kruisweg leult naar Hoofddorp het centrum van de gemeente. De bestuurs colleges van polder en gemeente zün in Hoofddorp gevestigd. Het bestuurs- centrum van de Haarlemmermeer heeft geen eigen karakter. Het is een conglomeraat van boeren, burgers en buitenlui; van agrariërs en industrie- mensen. Het is de plaats met gemeen te- en polderhuis, politiebureau en kan toor van de inspectie der belastingen. Langs dc Kruisweg maakt Hoofddorp een fraaie indruk door het mooie wan delpark met hertenkamp bij de entree en de verzorgde plantsoenen en bomen. Rechts verheffen de wieken van een korenmolen zich tussen de bebouwing. In het centrum wordt de Kruisweg ge sneden door de Hoofdvaart, die van het gemaal Lijnden tot het gemaal Leeghwater in de lengte door de pol der loopt. Aan deze weg ligt ook Nieuw Vennep, gebouwd rondom het kruispunt Venne- perweg en Hoofdweg. De Vennepers hebben een industrieel tintje gekregen Het. ljjkt allemaal erg redelijk- de fi nanciële kwestie kan niet genegeerd worden. Een andere vraag is, of de do nateurs alleen door dat geheide suc ces gebonden worden. De kwestie van de uitkopen lijkt ons niet zo moeilijk- men kan altijd zórgen dat het reper toire het befaamde gezellige stuk be vat, waarmede men enkele jaren aan de aanvragen kan voldoen. Blijft dus het probleem van de voor stellingen voor de donateurs, die men natuurlijk zo hecht mogelijk aan de ver eniging wil binden. Kan die band ech ter alleen gehandhaafd worden, indien met met het gezellige en geijkte re pertoire op gegarandeerd succes mikt? Kan men alleen op die manier tegen de televisie op? Het afgelopen seizoen heeft ons een frappant feit aan de hand gedaan. Enkele weken voordat „Sterk ais een Jacaranda" in de Stadsschouw burg zou worden gespeeld, verscheen het stuk op de televisie onder de oor spronkelijke titel „Bomen sterven staan de"; de vereniging maakte zich be grijpelijkerwijs een beetje bezorgd en wijzigde ijlings de titel. Ondubbelzinni ge reacties van bezoekers, die ook de te levisievoorstelling hadden gezien, bewe zen echter dat men in de schouwburg veel meer van het interessante stuk bleek te hebben genoten. Het levende toneel had het bij hen overtuigend van de televisie gewonnen. Dat zal altijd zo blijven, daarvan kan men overtuigd zijn. De geschiedenis van de radio en van de gramafoonpla- tenindustrie heeft het bewezen. Dat zal men toegeven, maar toen laten wij zeggen dertig jaar geleden het radiotoestel in bijna alle huiskamers stond en de rage van bonte treinen en dergelijke „evenementen" de avonden beheersten, had het toneel het toen dan niet hard te verantwoorden? Za! het amateurtoneel het kunnen bolwerken, zolang de televisie een zware concur rente is? Ja! In elk geval. Het levende toneel zal het stellig winnen van het kleine beeldscherm, mits de verenigingen hun politiek herzien en streng letten op de kwaliteit van hun product en de aan trekkelijke presentatie. Een onderhou dend, interessant, goed bespeelbaar stuk in een behoorlijk verzorgde voor stelling is nodig. Het repertoire zal in grijpend herzien moeten worden. En al is het waar dat elke vereniging zijn eigen publiek heeft dat een bepaald soort stukken verwacht te zien, het is ook waar dat het publiek geleidelijk aan een andere koers gewend kan wor den. Het amateurtoneel zal het inderdaad glansrijk winnen, indien het bij tijd en wjjle zorgt voor e.en stunt. Een stunt. Dat is geen sensatie. Dat is wel elk be langwekkend stuk met een boeiend ge geven; dat is een nieuw, een onbekend stuk, een stuk dat naar vorm en inhoud anders is; dat is een blijspel met een beetje achtergrond; dat is een nieman- dalletje in een flonkerende lijst; dat is een verstandige greep uit de wereld literatuur. Een beetje durf en een beet je originaliteit alstublieft Indien de besturen en leescommis sies geen gelegenheid hebben (overdag hun betrekking, des avonds rollen le ren, repeteren, splen én lezen) om eens buiten de afgegraasde fondsen en uitge verijen te zoeken, zullen zij elders voor lichting moeten ontvangen. Bijvoorbeeld van de plaatselijke en regionale afdelin gen van de twee landelijke organisaties. Doen deze afdelingen daarmede geen vruchtbaarder werk dan met organise ren van gezamenlijke voorstellingen waarvoor de geschikte krachten zich moeilijk vrij kunnen maken en de be zoekers nog moeilijker te vinden zijn? Is het onmogelijk om regelmatig de jongste buitenlandse stukken onder de loep te nemen en te informeren, wat door het beroepstoneel niet wordt ge ambieerd? Is het onmogelijk om op dracht te geven tot vertaling of bewer king van oude stukken uit de wereld literatuur? Heeft men er weieens aan gedacht, om maar één voorbeeld te noemen, om het oeuvre van Scribe door te nemen? Kan er echt niets gedaan worden aan de afschuwelijke vertalin gen? Moet de voorraad van kostelijke éénakters ongebruikt blijven liggen, om dat „de" donateur niet van éénakters zal houden? Er zijn nog meer vragen. Wordt het repertoire soms beheerst door zelfvol daanheid en onvoldoende zelfkennis bij de spelers, die er een stuk doordrijven omwille van hun eigen rol? Moet het feit dat een Stuk nieuw, onbekend, nog niet gespeeld is, niet zwaarder wegen dan de uitspraak van een der leden (al of niet dekend aan eigen glorie) „dat moeten we hebben; ik heb het ge zien, de zaal lag flauw!" Bieden de voor stellingen ook studiestof voor de spe lers, met andere woorden: worden na de voorstellingen de goede dingen, te kortkomingen, foutjes, juiste en onjuis te opvattingen terdege besproken, liefst onder objectieve leiding? Is het onmo gelijk om contact mef de donateurs te onderhouden buiten de gewone voor stellingen om? Bijvoorbeeld door onge dwongen bijeenkomsten met een praatje over leven en streven en moeilijkheden van de vereniging; met een „reading" va een interessante éénakter (waar bij dus de rollen niet gespeeld, maar ge lezen worden). Het zijn slechts enkele suggesties in vragende vorm, die wel licht deze of gene aan het peinzen zet ten. Op één vraag kan waarschijnlijk ge makkelijk antwoord gegeven worden. Het zou zeer nuttig en stimulerend zijn, indien studiovoorstellingen gegeven kon den worden, voorstellingen van belang wekkende, opmerkelijke stukken welke om een of andere reden buiten het ge wone repertoire moeten vallen. Maai' het antwoord zal wel negatief moeten uitvallen. Want waar biedt Haarlem (behalve misschien de Tuinzaal van het Concertgebouw) een geschikte, ge zellige zaal voor dergelijke interessante experimenten? Hk. A. P.S. Er gaan onder de katholieke ama teurs geruchten, dat twee verenigingen in het komende seizoen een keer ge zamenlijk een voorstelling zullen ver zorgen. Wjj hopen hartelijk dat het waar is. Het zou een grote stap in de goede richting zijn. Het zou, gelijk dat in de wandeling heet, een déad zijn. Dat is altijd beter dan alleen maar klagen over de zuigkracht van die ellendige televi sie op de donateurs. HAARLEM, 23 juli Het Haarlemse raadslid, mr M. D. Proper (C.P.N.), heef wb. en W. de volgende vragen ge- seld: 1. Zijn B. en W. bereid om de verho ging van de A.O.W.-uikering, die zal gelden vanaf 1 april j.l. en waarvan in augusus a.s. een nabealing plaasvind, ntiet in mindering te-brengen op de bij- steun, die de betrokken bejaarden van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Za ken ontvangen? 2. Zijn B. en W. tevens bereid de be doelde hogere uitkering ook na augus tus geheel ten goede van de betrokken bejaarden te laten komen, door het in stellen van een afzonderlijke steunnorm voor deze bevolkingsgroep? HAARLEM Aan de Rijkskweek school slaagden voor de hoofdacte-exa mens de dames: M. B. Nieuweboer, Wervershoof; A. v. d. Leeden te Amster dam. De heren: H. J. J. Tol. Volendam; A. W. Burger, Amsterdam; G. F. Pebes- ma, Haarlem; J. v. d. Bijl, Amsterdam; P. Balderwpersad Tewarie, Amsterdam. J. I. C, v. Deutekom, Den Helder; W. van Ede, Badhoevedorp. Verklaring A: Mej. L. A. Diwan, Am sterdam; de heren: B. Costers, IJmui- den; J. G. v. d. Berg, Beverwijk; B. H. Frenk, Edam; G. C. Kramer, Kromme nie. Verklaring B: Mej. I. Enninga, Pur- merend; de heren: C. Koopman, Boven- karspel; P. F. H. W. Middelman, Wie- ringerwerf. ZANDVOORT, 23 juli In het ka der van de serie zomerconcerten van „Touring Zandvoort" concerteert de Koninklijke Harmonie Kapel uit Deur- ne vanavond om 8 uur in de muziek tent ophe t Raadhuisplein. „Kat in de mand een schilderij van de vervlaamste Hollander Jac. Smits. (Advertentie) Telef. 14444 door de aanwezigheid van de Vicon, de machine- en landbouwwerktuigenfa- briek van de gebroeders Vissers. Dit snelgroeiende bedrijf is gevestigd in een landbouwgebied en heeft een ex port naar verschillende werelddelen. Tussen Nieuw Vennep en De Kaag ligt het rustige plaatsje Abbenes, dat van daag nog de woonplaats zou kunnen zijn van de dichter J. P. Heije. Zijn kinder liedjes worden nog steeds uit volle borst door de schoolkinderen gezongen. De Haarlemmermeerpolder is een vreemd gebied. Het ligt ingesloten tus sen duinen en grote steden. De plano logen van een eeuw geleden hebben er een merkwaardig aanzien aan gege ven, bezeten als het ware door een meetkundige wetmatigheid. De Hoofd weg en zijn parallelwegen hebben on derling een afstand van 2 km en wor den telkens na 3 km loodrecht gesne den door kaarsrechte zijwegen. De gril lige Ringvaart maakt echter veel goed. Als het koren rijpen gaat, is het mooi op een zomeravond langs een der lange polderwegen te wandelen. De weldadi ge rust van het land en de ruime hori zon geven de wandelaar een tevreden hart en een open oog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3