REMY HARTIN Missionarissen over hun belevenissen in Congo Priesterfeest van pastoor Hanrath kon geen doorgang vinden Veiligheidsraad behandelt incident met RB-47 COGNAC Weinig optimisme voor de missie Herscholing Fanfani krijgt opdracht Echtpaar uit Congo terug Mishandelde broeder: „Ik dacht dat ik er aan zou gaan Belgen slaags met Congolezen Van velen nog niets vernomen CABOT LODGEbeschuldigt de Sovjets van piraterij Negercomman dant kon geen orde meer houden Drama Geërgerd Gevaar voor de missie Nederlandse missio narissen in Congo „NOOIT MEER" V.S.O.P. ZATERDAG 23 JULI 1960 PAGINA 7 Nederlanders, de lastigste klanten van München Toch op de eerste rang Geen „Aan U, o Koning der eeuwen" Papieren aan de grens Ooievaarsvierling op eigen wieken NEW YORK, 23 juli (Reuter) - De Veiligheidsraad heeft gis termiddag een aanvang gemaakt met de door de Sovjet-Unie inge diende klacht over „agressieve handelingen" van de Verenigde Staten. Deze klacht was een ge volg van de vlucht van het RB- 47-straalvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, dat van een Amerikaanse basis in Engeland was opgestegen en op 1 juli boven de Barentsz-zee door een Russisch jachtvliegtuig werd neergescho ten. De Sovjet-Unie beweerde toen, dat het Amerikaanse vlieg tuig het Russische luchtruim had geschonden. Zowel de Verenigde Staten als Engeland hebben de door de Sovjet-Unie naar aanlei ding Van dit incident ingediende protesten van de hand gewezen, terwijl de Noorse regering giste ren eveneens een protest van de Sovjet-Unie, dat Noorwegen bij deze vlucht betrokken zou zijn geweest, als „ongegrond" heeft afgewezen. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM-BUSSUM, 23 juli Het zilveren priesterfeest van pater Johannes Hanrath, mis sionaris van Mill Hill, is wel op heel andere wijze gevierd dan deze en zijn parochianen van het Congolese plaatsje Yamboyo zich dat hadden voorgesteld. Terwijl pastoor Hanrath zich vorige week in Simba, een andere mis siepost, had teruggetrokken, ten einde de parochie en zijn mede bewoners in de pastorie in de gelegenheid te stellen voor het komende jubileum gepaste voor bereidingen te treffen, vielen in Yamboyo de ook door de inwoners zeer gevreesde Congolese soldaten binnen. Het dorp raakte in grote opwinding, de missiepost werd afgesloten van de buitenwereld en het was pastoor Hanrath niet meer mogelijk terug te keren. Later konden zich onder militair geleide nog de twee in Yamboyo achtergebleven paters bij hem voegen in Simba en men besloot daarop maar het land te verlaten, tezamen met een aantal zusters. Gistermiddag arriveerde pastoor Hanrath dan in Nederland, waar hij onderdak vond bij zijn zuster, die directrice is van het zuster huis der Schiedamse Noletstich- ting. 'BAHCf Rémy Martin maakt uitsluitend Flna Champagne - in één enkele kwaliteit V.S.O.P. Vraag daarom Rémy Martin dén kunt U er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte Cognao te krijgen. IMPORT Bit- JACOBUS BOELEN Uvering alleen via de handel In München, op het centraal secre tariaat van het Eucharistische We reldcongres 1960, is men over Ne derland maar matig tevreden. Niet, dat het aantal te verwachten Nederlandse deelnemers zo ver beneden de oor spronkelijke raming is gebleven. Neen, de Nederlanders zijn te individualis tisch. Italianen, Spanjaarden en Oos tenrijkers komen allemaal met grote gesloten groepen. Allemaal extra-trei nen, die keurig op tijd in München aan komen, die snel worden afgewerkt en waarvan de passagiers even snel wor den ondergebracht in die stadsparo- chies, die speciaal voor Italianen, Span jaarden en Oostenrijkers zijn gereser veerd. Met Nederland gaat het echter alle maal moeilijk. De grote extra-trein, die onder leiding van kardinaal Alfrink de officiële Nederlandse delegatie zou aanvoeren, is gereduceerd tot enkele rijtuigen. Verder gaan de Franciscanen met twee bussen, de Salesianen hebben een groep, enkele reisbureaux vervoe ren kleinere aantallen, er is een mili taire delegatie en tenslotte zijn er die honderden en honderden Nederlanders, die het groepsreizen beu zijn, die met vakantie in de buurt van München toe ren en het bovenbedoelde centraal' se cretariaat tot wanhoop brengen. Want, de een wil twee, de ander drie dagen blijven. Er zijn alleen eters, alleen sla pers, slapers en eters en alle verdere denkbare tussenvormen van slapen in tenten, in pensionaten, bij particulieren en eten in hotels, cafetaria's, bij parti culieren, zelfverzorgers etc. Kortom Nederland is een lastpak. Het doet de organisatoren in München bepaald ver driet. Ze hebben met de verhoudings gewijs kleine Nederlandse groep veel meer te stellen dan met de veel grotere aantallen uit tal van andere landen. En toch worden de Nederlanders niet stief moederlijk bedeeld. Het vak, dat op de Theresienwiese waar alle grote plechtigheden worden gehouden aan de Nederlanders is toegewezen, en waar al die individualisten elkaar toch zullen ontmoeten, ligt vlak aan de voeten van het altaar. Eerste rang dus. En de pa rochie, die als opvangcentrum voor al le Nederlandse logeergasten is aange wezen, beschikt over een zeer nieuwe moderne kerk. Het is de kerk van de Twaalf Apostelen aan de Schroben- hausenerplatz 1. In die kerk zal kardi naal Alfrink op donderdag 4 augustus voor alle Nederlanders om 9.00 uur 's morgens een pontificale Hoogmis op dragen. Daarna zal er in een belenden de lokaliteit een kleine ontvangst zijn. Een ontmoeting tussen kardinaal, de bisschoppen van Rotterdam en Gronin gen en de Nederlandse deelnemers. En daarbij, zo zei men ons van de zijde van het Nederlandse Eucharistische Comité, zal niet gezongen worden. Geen „Aan U, O Koning der eeuwen". Ge woon een ongedwongen praatje. Waar van acte! De kerk van de „Twaalf Apostelen" in München. In deze parochie worden alle Nederlandse deelnemers, die zich via de organisatie van het Eucharistische Wereld congres 1960 van logies voorzien, ondergebracht. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii OMDAT de verschillende west- Europese landen onderling af wijkende eisen stellen betref fende reisdocumenten voor gemotori seerde toeristen, lijkt het nuttig in de ze vakantietijd hierover naar gege vens van de A.N.W.B. een overzichtje te geven. België-Luxemburg: zowel voor per sonenauto's als motorrijwielen en bromfietsen wordt een groene kaart verlangd, het bewijs dus dat men ver zekerd is tegen wettelijke aansprake lijkheid. Denemarken: groene kaart voor auto's, motoren en bromfietsen. West-Duitsland: groene kaart voor auto's, motoren en bromfietsen. Finland: groene kaart voor auto's, motoren en bromfietsen. Frankrijk: groene kaart voor auto's en motoren; carnet of triptiek voor kampeeraanhangwagen en tentwagen (bagage-aanhangwagen is vrij)voor bromfiets: tijdelijk toegangsbewijs (bij douane verkrijgbaar) en groene kaart. Griekenland: voor auto's en moto ren: internationaal rijbewijs, voor aan- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiHi nangwagens; een carnet (niet op fir manaam); voor bromfietsen: een ken tekenbewijs en internationaal rijbewijs. Groot-Britanniëvoor auto's en mo toren: carnet of triptiek en groene kaart plus copie; voor aanhangwagens carnet of triptiek; voor 'bromfietsen: carnet of triptiek, HH-kentekenbewijs, internationaal rijbewijs, groene kaart plus copie. Ierland: voor auto's en motoren: tij delijk toegangsbewijs, internationaal bewijs voor motorrijtuigen, intern, rij bewijs, groene kaart; voor aanhang wagens: carnet of triptiek; voor brom fietsen: tijdelijk toegangsbewijs, inter nationaal bewijs voor motorrijtuigen, internationaal rijbewijs, groene kaart. Italië: Voor auto's en motoren: tijde lijk toegangsbewijs, ook voor aanhang wagens. Joegoslavië: voor auto's en motoren: tijdelijk toegangsbewijs; voor aanhang wagens: carnet of triptiek; voor brom fietsen: HH-kentekenbewijs en inter nationaal rijbewijs. Noorwegen: voor auto's, motoren en bromfietsen: groene kaart. Oostenrijk: voor auto's en motoren: groene kaart; bagage-aanhangwagen en tentwagen: vrij, kampeer-aanhang- wagen: carnet of triptiek; bromfiet sen: groene kaart. Portugal: voor auto's en motoren: carnet of triptiek; voor aanhangwa gens: carnet of triptiek; voor brom fietsen: carnet of triptiek, HH-kente- kenbewps en internationaal rijbewijs. Spanje: voor auto's, motoren, aan hangwagens en bromfietesn: carnet of triptiek. Zweden; auto's en motoren: groene kaart; bromfietsen: HH-kentekenbe- wys, internationaal rijbewijs, groene kaart. Zwitserland: auto's en motoren; groe ne kaart pius kopie; bagage- aan hangwagen vrij, kampeeraanhangwa gen en tentwagen: carnet of triptiek- bromfietsen; groene kaart plus kopie. "U het ontbreken van een groene kaart kan in alle genoemde landen waar deze verplicht is, behalve in Groot-Brittannië en Ierland, bij inreis een verzekering voor korte termijn gesloten worden. Voor Denemarken en Finland moeten bromfietsen zo zijn afgesteld dat maximum 30 kilometer per uur gereden kan worden. Toeristen, die met hun bestelauto op vakantie gaan, moeten er rekening mee houden, dat zjj bij terugkomst aan de grens moeilijkheden kunnen krijgen als zij de laadruimte geschikt gemaakt hebben om personen te ver voeren. Zij kunnen dan alsnog ver plicht gesteld worden twintig procent omzetbelasting te moeten betalen over 2/3 van de huidige waarde van de auto plus de ombouwkosten. Voor bestel auto s is namelijk minder omzetbelas ting verschuldigd geweest dan voor personenwagens, waartoe deze bestel auto's dan gerekend worden. Enige tijd geleden was het zo, dat zelfs het kentekenbewijs in beslag werd geno men en dat een zekerheidsstelling be taald moest worden. Het ministerie van Financiën heeft meegedeeld, dat dit niet meer gedaan zal worden, wat echter nog niet betekent, dat men vrij uit gaat. Het ministerie neemt aan, dat een bestelauto geschikt is ge maakt voor personenvervoer als in de laadruimte zijruiten zijn aangebracht en er geen vast tussenschot is tussen bestuurdersbank en laadruimte. A Is de voortekenen niet bedrie- /A gen zal de Oudewaterse ooie- vaarsvierling weldra het nest verlaten om op zijn eigen wieken de wijde wereld in te gaan. Bovenste foto: als vader of moeder met voed sel in aantocht is wordt het onrustig in het nest en. worden de (reeds in drukwekkende) vleugels uitgeslagen. Onderste foto: als het voedsel dan in het nest is gedeponeerd ziet men alleen nog de vier ruggen van de gulzig etende jonge ooievaars, terwijl de oude toeziet dat ieder het zijne krijgt. Ik heb tot mijn genoegen gelezen dat in Hampton (Engeland) enige psychisch abnormale honden zijn her schoold tot normale, levens- lustig-kwistpelende honden. Ik houd van levenslustige beesten, ofschoon ik nieuws gierig blijf naar het ver schijnsel van de depressieve hond, naar de hond met complexen. Wat doet zo'n hond? Waarschijnlijk lust hij er geen brood van. En waarschijnlijk ook heeft hij een hang naar menselijk heid, die parallel loopt met de neiging, die sommige mensen vertonen naar bet honds wezen. Maar in ieder geval is nu wel dui delijk vastgesteld dat de hond niet alleen een innerlijk heeft, maar zelfs een gecompliceerd innerlijk. Het bezit daarvan heb ik dus tot op heden ken nelijk ten onrechte als zaak van typi sche menselijkheid beschouwd. Hon den hebben het ook. Dat is een zeer troostende gedachte en ik zou er bijna normaal van gaan kwispelstaarten. Want: hoe meer zielen, hoe meer vreugd, en gedeelde smart is halve Smart Ik voel mij dus, op mijn beurt her schoold, kijk voortaan de hond met een blik van diepe verstandhouding in de ogen en druk hem met nóg meer warmte de poot. De hand, .bedoel ik. ROME, 23 juli (Reuter) President Grouchi van Italië heeft gisteravond Amintore Fanfani, een lid van de lin- kelvieugei der christen-democratische partij, opdracht gegeven een nieuwe regering samen te stelien die in de plaats moet komen van de christen democratische regering-Tambroni, die afhankelijk was van neofascistische steun en drie dagen geleden aftrad. De opdracht aan Fanfani werd ge geven nadat drie centrumpartijen, de liberalen, de sociaal-democraten en de republikeinen, die samen veertig zetels hebben, besloten hadden de christen democraten in de Kamer van Afge vaardigden te steunen. Fanfani beeft verklaard, dat hjj de opdracht „met het gebruikelijke voorbehoud" aan vaardt, waardoor hij in staat zal zijn, overleg te plegen met de leiders van zijn eigen partij en „de democratische partijen" die hebben toegezegd de christen-democraten te steunen. Indonesië Het Indonesische comi té voor de uitreiking van vredesprijzen heeft meegedeeld dat president Soe- karno de Leninprijs voor de vrede op 28 juli in het Negarapaleis zal ontvan gen. (U.P.I.) ELISABETHSTAD, 23 juli (Reuter) Zestien Congolese muiters en twee Belgische parachutisten zijn gisteren gevallen in een gevecht om een mili tair kamp op dertig kilometer van Kol- wesi in Katanga, De Belgen hebben met een vliegtuig raketten gelanceerd tegen het kamp dat door 250 muiters was bezet. Deze Afrikanen hadden geweigerd zich over te geven Men wilde hen naar hun stamgebieden terugzenden. De Belgen omsingelden het kamp nadat drie dagen van onder handelingen geen resultaat hadden op geleverd. Donderdagavond waren Bel gische versterkingen per vliegtuig uit het gebied van Elisabethstad aange voerd. Een laatste poging tot een ge sprek mislukte gisterochtend. Nadat de muiters de bezoeker uit hun kamp had geworpen, openden zjj het vuur met zware machinegeweren. De Belgische soldaten beantwoordden het vuur met automatische geweren maar zonder succes. Vervolgens scheer de een Belgisch vliegtuig laag over het kamp. Het toestel, een eenmotori- ge „Harvard", werd met een stuk luchtdoelgeschut beschoten. Het vlieg tuig kwam terug, vloog weer laag over het kamp en lanceerde zijn raketten. Volgens Belgische officieren was dit het keerpunt in het gevecht. De Bel gen namen tweehonderd müiters ge vangen. Een aantal muiters ontkwam. Twintig Afrikanen en zes Belgen heb ben in het gevecht verwondingen opge lopen. De gevangenen zullen worden teruggezonden naar de woongebieden van hun stammen buiten Katanga. Ve le van de muiters komen uit Beneden- Congo. Verenigde Staten De Amerikaanse marine heeft opdracht gegeven voor de bouw van drie nieuwe, door atoomener gie aangedreven onderzeeboten van letzelfde type als waarvan deze week met succes Polaris-raketten van onder water werden gelanceerd (A.F.P.). iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiitimimiiiimimii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 juli Nog niet van alle Nederlandse missionarissen, zus ters en broeders bestaat zekerheid over hun toestand. Er zijn hier pro- vincialaten die sinds het begin van de moeilijkheden drie weken geleden, niets vernomen hebben. Bij de pries ters van het H. Hart, die met 68 Ne derlandse priesters en 14 broeders van alle ordes en congregaties het sterkst vertegenwoordigd zijn, heeft men nu een brief ontvangen waarin gezegd wordt dat de 45 paters in het diocees Stanleyville ongedeerd zijn. Van de overigen, in Wamba, weet men ech ter nog niets af. Voor zover bekend hebben de paters Assumptionisten, die in noord-Kivoe werkzaam zijn, geen overlast ondervon den De Witte Paters hier hebben nog steeds geen bericht uit Congo ontvan gen. Van hen zijn 37 priesters en 16 broeders in Congo werkzaam. Radio Brussel wordt druk beluisteren om zo mogelijk nieuws te vernemen. Bij de Franciscanessen-missionarissen van Maria verkeert men nog in het onge wisse over de zusters van drie missie posten. Bericht is ontvangen dat de zusters van drie andere posten naar de militaire basis Kitona zijn gevlucht. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 23 juli Na een ver blijf van ruim acht jaar in Congo is alhier in de vroege ochtend van gis teren ir. J. C. Hartoungh in zijn ouderlijke woning teruggekeerd. Sa men met zijn vrouw en twee kinderen verbleef ir. Hartoungh als hoofd van diverse plantages op verschillende plaatsen in Congo, laatstelijk in Bololo. In verband met de dreigende moeilijk heden stuurde het echtpaar Hartoungh- Dewez reeds 30 juni zijn twee kinde ren met kennissen mee naar Europa. Het huis van de heer en mevrouw Har toungh, waar een week geleden onge veer twintig Europeanen bescherming zochten, werd 14 juli door negers om singeld en geheel leeggeroofd. Met be hulp van een Belgische luitenant slaag de dit gezelschap erin om Bololo onge deerd te verlaten. Op hun tocht vandaar naar het vliegveld Boende zagen deze vluchtelingen, dat de negers op tal van plaatsen verwoestingen hadden aange richt. Dank zij de steun van de Belgi- che parachutisten, die het vliegveld hadden ontzet, konden deze Europea nen aan de Congolese hel ontsnanpen en per vliegtuig 'via Leopoldville Brus sel bereiken. Mevrouw Hartoungh arri veerde hier 18 juli. Haar man, die van Boende naar Watsi was doorgereisd om te zien hoe zijn Nederlandse vriend Hei- ko van de Borg het maakte, werd door negers overvallen en ernstig mishan deld. Terwijl ziin overvallers beraad slaagden over zijn lot, arriveerde een negercommandant, dip het bevel gaf om de gevangene vrij te laten. Aan hem dankt ir. Hartoungh, zo vertelde hij ons, zijn behoud. Tijdens zijn gevangenschap en ook op zijn vlucht uit Congo ontmoette deze Nederlander veel ernstig mishandelde en onteerde blanken, onder wie ook missiezusters. Het thans van al zijn be zittingen beroofde echtpaar is blij be houden in ons land te zijn aangekomen. Het is vastbesloten nooit meer naar Congo terug te keren. (Advertentie) De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Koesnetsov, die naar New York is gekomen om deze zaak persoonlek voor de Veiligheidsraad voor te dragen, betoogde in z«n rede, dat de twee „jongste schendingen van Russische grenzen" het bewijs hebben geleverd voor het feit, dat de Verenig de staten koppij» volharden in hun „of ficieel afgekondigde koers". Koesnetsov zei, dat de KB-47 Archan gel naderde met een snelheid van 850 tot 900 kilometer per uur en de signa len van een Russisch gevechtsvlieetuiir negeerde. Het toestel werd toen door het gevechtsvliegtuig neergeschoten, dat de orders om de Russische gren zen te verdedigen opvolgde. De Russi sche onderminister verklaarde, dat twee overlevenden van de bemanning hebben toegegeven, dat hun vliegtuig op een speciale verkenningsmissie was vanuit Brize Norton, in Oxfordshire Vóór het vertrek was de bemanning door de commandant gewaarschuwd dat de vlucht strikt geheim moest wor- den gehouden, terwijl het de beman ning verboden was verbinding met de basis te onderhouden of de positie van het vliegtuig te melden. Ook hadden zij instructie ingeval van nood op een vliegveld in Noorwegen te landen, al dus Koesnetsov. Koesnetsov stelde vervolgens for meel voor, dat de Veiligheidsraad „provocerende handelingen" van de Amerikaanse luchtmacht, zoals de vlucht van de RB-47 zal veroordelen, en erop zal aandringen, dat de Ameri kaanse regering „onmiddellijk maat regelen zal nemen om dergelijke ac ties te staken en herhaling ervan te voorkomen". Koesnetsov diende een resolutie van deze strekking in. De Amerikaanse gedelegeerde, Hen ry Cabot Lodge, noemde in zijn antwoord op het Russische betoog het neerschie ten van de RB-47 misdadig en piraterij. Hij zei dat op het moment waarop het vliegtuig, volgens de Sovjet-Unie, boven Russische wateren werd neergeschoten, het zich in werkelijkheid op een afstand van tachtig kilometer van de Russische kust bevond. Twintig minuten later vloog het nog steeds boven open zee, 320 kilo meter van het door de Sovjet-Unie opge geven punt, terwijl het in noordoostelij ke richting vloog. „Het kwam op geen enkel moment tijdens de vlucht dichter dan 48 kilometer bij de kust van de Sovjet-Unie", aldus Cabot Lodge. Deze missionaris heeft van de troe belen in Congo niet zo heel veel ge merkt. In Simba, waar hij vertoefde, was alles rustig, en pastoor Hartering aldaar en broeder Gabriël (van den Eer de) zagen geen reden om hun post te verlaten. Wel achtten de zusters het raadzaam te vertrekken. Samen met de drie paters van Yamboyo wisten zij Leopoldstad te bereiken en vandaar bracht een Boeing van het Amerikaan se leger hen in zeven en een half uur in Brussel, waar zij donderdag aankwa- men. De missiepost in Yamboyo is dus nu verlaten. Men was bezig de laatste hand te leggen aan een nieuw kerkje, dat op de deuren na al klaar was. P s- toor Hanrath is niet bang, dat de Con golese soldaten zich aan het gebouw Broeder P. Bosman zullen vergrijpen, en zeker de bewoners zijn in dit opzicht betrouwbaar. „Ze zijn eerder bang van de soldaten en willen zo weinig mogelijk met hen te maken hebben", zei pater Hanrath ons, to:n wij hem gisteren even een bezoek brach ten en hem daarbij van zijn zozeer be geerde slaap moesten beroven. Hij heeft de laatste nachten niet meer dan twee uur geslapen, want al is hij er dan betrekkelijk zonder kleerscheuren af gekomen, de zorg voor zijn verweesde staatsie weegt zwaar. Als hij zijn werk al te lang in de steek moet laten, is er kans, dat jarenlange inspanningen te vergeefs zullen blijken. Pater Zegwaard en pater Thurlings, die beiden het priesterfeest aan het voorbereiden waren, toen de soldaten Yamboyo bezetten, hebben menig be nauwd ogenblik gekend. Hun eerste zorg was de hoeveelheid drank, die voor het feest was ingeslagen, weg te gooi en, om te beletten, dat de negers er zich in te grote mate aan zouden la ven. Het bevel kwam, dat de (jachtge weren moesten worden ingeleverd. Toen dat gebeurd was, beweerden enkele soldaten, dat er ook nog een revolver in huis moest zijn. De paters wisten nergens van en ontkenden dus. Tot een van beiden op een idee kwam en een speelgoed-pistooltje te voor schijn haaide. Sommige negers hadden beweerd, dat de paters daar vijf men sen tegelijk mee konden neerschie ten.... Het relaas van broeder Piet Hosman, eveneens behorende tot de orde van Mill Hill, is sober, maar zijn eenvou dige woorden roepen het drama op van de nacht, toen voor alle blankeji van de staatspost Djolu het laatste uur elk ogenblik scheen te kunnen aanbreken. Hij was de vorige week maandag 's avonds in zijn vrachtauto naar Djolu gereden, waar hij de Belgische admini strateur min of meer in paniek aantrof, aangezien deze de volgende dag een troap Congolese soldaten verwachtte, die het bewind zouden overnemen. Op de terugweg naar Yamboyo werd de vrachtauto van de missionaris plotse ling aangehouden, vier geweerlopen staken naar binnen en broeder Hosman dacht onmiddellijk, dat het met hem afgelopen was. In een oogwenk was hij door de soldaten beroofd van bril, hor loge en bovenkleding. Bovendien werd hi) getrapt en geslagen over zijn ge hele lichaam en intussen naar een plaatselijke gevangenis vervoerd, waar nog twaalf andere blanken waren op gesloten. De vrouwen, onder wie zus ters, zaten in een ander vertrek. Zwij gend werd de nacht doorgebracht. Broeder Hosman, sinds enkele dagen weer in Nederland, liet ons de wonden op zijn polsen zien, die nog zijn over gebleven van de lianen, waarmee de gevangenen aan elkaar waren geboeid. Ieder ogenblik, zo verwachtte men, aon er een bevel komen om hen allen neer te schieten, doch niets gebeurde er. Zelfs kreeg een der vrouwen toestem ming om de mannelijke gevangenen met limonade en brood te versterken. On der invloed van sterke drank hadden de negers zich tevoren al aan deze vrouwen vergrepen, zodat hun echtge noten er zich wel voor wachtten om de negers nog verder te irriteren. De volgende morgen werden de blanken op een vrachtauto geworpen en naar een legerplaats vervoerd. De behande ling werd gaandeweg beter en de ge vangenen kregen zelfs bananen en si garetten. In de legerplaats trok een neger spontaan zijn eigen hemd uit om dit aan broeder Hosman te overhandi gen. Overigens stonden vele negers hoofd schuddend langs de weg, kcmelijk ge- ergerd over de manier waarop de sol daten waren opgetreden. Een neger-com mandant gaf op 'n bepaald ogenblik toe Seen orde meer te kunnen houden. „Vlucht, want ik kan geen enkele ga rantie meer geven", adviseerde hij de blanken. Met een vliegtuig van de Sa bena bereikte de groep Leopoldstad en vandaar zorgde een Amerikaans vlieg- tuig voor verder vervoer. Broeder Hos- man die nu domicili heeft bij. zijn vader in Bussum vertelt enthousiast over de ontvangst óp de NATO-basis in Tripoli, waar de Amerikanen gul waren met bier en sigaretten en zich volmaakte gastheren toonden. Diverse blanken, on der wie missionarissen en zusters, stonden nog onder medische behande ling, hetzij voor lichamelijke verwondin gen, hetzij omdat zij geestelijk de schok nog niet te boven waren. Broeder Hosman, die van de Memi- sa een nieuwe bril heeft gekregen, kan weinig optimisme opbrengen voor de toekomst. Wat nu verloren gaat, is met geen pen te beschrijven, zegt hij.. Het Belgisch bewind heeft vooral de laatste twintig jaar zegenrijke re sultaten gehad, en enkele heethoof den dreigen dit nu in een paar weken tijds te verprutsen. De moeilijkheid IS, dat de negers zo gemakkelijk te beïnvloeden zijn, en Loemoemba gaat door voor een soort heilige, in elke geval een onaantastbare figuur Maar er is te weinig autoriteit en 'de ee- wenste rijpheid voor zelfbestuur is nog een kwestie van generaties. Ook pastoor Hanrath deelt deze op vatting, en hij vreest, dat de missie activiteiten onder deze onlusten en door verder optreden van de Congoleiders belemmeringen m de weg worden ge legd. Ook bepaalde krachten in België met name in de socialistische hoek' wensen het missieonderwjjs te verdrij ven en zien iin Loemoemba de figuur, die dit verlangen zou kunnen verwezen lijken. Pastoor J. Hanrath volgt met zijn zuster steeds de nieuwsberichten over Congo. FINE CHAMPAGNE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7